Bosniërs verwerpen jongste delingsplan Vrees voor nieuwe factiestrijd na aanslag in Libanon Buitenland Zweedse 'snus' mag ook ia toetreding tot EU Overleg met conservatief Zuid-Afrika levert niets op Leve de koning 'Duitse leger ook in eigen land inzetten' Edward: Laat ons met rust Thaise leger voorziet Rode Khmer van wapens Ook Jeltsin bijt tanden stuk op herorganisatie KGB Thuis voor kerst OENSDAG 22 DECEMBER 1993 Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International londurese massagraven ontdekt jUCIgalpa In Honduras zijn negen clandestiene begraafplaat- >n ontdekt. Daar liggen de overblijfselen begraven van 142 ver- iste slachtoffers van in de jaren '80 gepleegde politieke moor- jen. De meeste slachtoffers waren linkse activisten uit diverse [uidamerikaanse landen. Mensenrechtenorganisaties hebben opeenvolgende militaire regeringen en burgerregeringen in (Honduras verantwoordelijk gesteld voor de moorden, exj ""Milosevic dicht bij absolute meerderheid Iflgrado De Servische socialisten van president Milosevic lij- fên grote kans te maken op een absolute meerderheid in het parlement. Na telling van 89 procent van de stemmen, verklaar den verkiezingsfunctionarissen gisteren dat de Socialistische Partij de vroegere communisten 122 van de 250 zetels in tanden heeft. De coalitie van democratische partijen, Depos, ïangevoerd door Vuk Draskovic, zal hoogstwaarschijnlijk als hveede partij uit de bus komen met 50 zetels. E|nstorting Maleisische flat: 68 doden jiiala lumpur Reddingswerkers hebben gisteren nog eens 17 li chamen onder het puin van de vorige week zaterdag ingestorte Bat in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur gehaald. Het do- Jental is daarmee gestegen tot 68. De enige overlevenden zijn door de politie wordt aangenomen een Indonesisch dienst meisje en haar anderhalfjaar oude dochter, die twee uur na de distorting werden gered. Van den Broek grijpt mis De 17 leden van de Europese Commissie hebben giste- jen in een geheime stemming de Spanjaard Manuel Marin en de been Henning Christophersen gekozen tot hun vice-presiden- fen. De stemming was nodig omdat het aantal vice-presidenten pan de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie, krachtens het Verdrag van Maastricht wordt ver minderd van zes naar twee. Oud-minister Van den Broek (bui- enlandse zaken) grijpt hierdoor naast een 'zware post' die hem lij zijn aantreden als commissaris voor buitenlandse zaken in iet vooruitzicht was gesteld. ^Geheime dienst beïnvloedde pauskeuze ome De Italiaanse geheime dienst zou in 1963 het college van met valse informatie hebben bewerkt om de verkie- ,ing van de Armeense kardinaal Agagianian tot paus te voorko Dat schrijft het Italiaanse rooms-katholieke tijdschrift 30 Giorni. Agagianian, die in 1958 al veel stemmen had gekregen ch oen lohannes XXIII werd gekozen, werd verdacht van contacten d( net de geheime dienst van de Sovjetunie, de KGB. In 1963 werd le kardinaal van Milaan tot paus Paulus VI gekozen. ussel ANP-AP cohol en tabak. In bijna ieder nd zijn dat gevoelige zaken in publieke opinie. Het alcohol- tabakbeleid van de Zweedse gering zou zelfs beslissend innen zijn over de vraag of het andinavisch land wel of niet in toetreden tot de Europese nie. De Zweden hebben de ge- oonte te sabbelen op een zak- tabak (snus), dat in de mond- ilte wordt geplaatst. Europese staan dat ongezonde ge- bbel niet toe. Maar gisteren erd in Brussel een compromis ivonden om dit obstakel uit de te ruimen. De Zweden mo rn blijven sabbelen, maar ze logen hun snus niet e\porte- in. De ministers van buitenland zaken van de Unie en van weden bereikten ook een op- issing voor het 'alcoholpro- leem'. De Zweden zijn bereid (et staatsmonopolie op alcohol p te geven, met uitzondering DHANNESBURG P. van NUUSENBURG jORRESPONDENT Pe pogingen om zwarte en lanke conservatieve partijen (ver te halen deel te nemen aan |uid-Afrika's eerste non-raciale [erkiezingen (27 april) zijn van- jacht mislukt. De Vrijheidsalli- Qtie (VA), waarin de Konserva- eve Partij (KP) en de Zulu-par- Inkatha de dienst uitmaken, eeft tot 24 januari de tijd om te eslissen of ze aan de verkiezin- en deelnemen. De VA weigert ich vast te leggen op deelname an de verkiezingen, voordat BAYRUT«AFP-Rtr-ANP-AP De aanslag waarmee het hoofdkwartier van de Falange-partij maandag werd weggevaagd en waarbij drie mensen om het leven kwamen, heeft de Libanese hoofdstad Bayrut opgeschrikt. Na ruim twee jaar relatieve rust kende de stad weer de bekende taferelen van af en aan rijdende ambulances, zenuwachtig opererende politie- en legerfunctionarissen en vooral veel menselijk leed. De wonden van 15 jaar burgeroorlog wer den plotsklaps weer duidelijk zichtbaar en het beeld van Bayrut als relatief veilige stad is wreed verstoord. Zeker 130 mensen raakten gewond toen de 250 kilo zware autobom explodeerde bij het gebouw van de Falange-partij in de wijk Saifi in oost-Bay- rut. Het is nog niet duidelijk wie voor de aanslag verantwoordelijk is. Christelijke en islamitische politieke leiders heb ben hun bezorgheid geuit over opleving van de factiestrijd die van 1975 tot 1990 in Libanon woedde en aan 150.000 mensen het leven kostte. Falangistenleider George Saadeh verklaarde dat „deze daad van afschuwelijke barbarij een teken is dat de internationale vrede nog steeds in ge vaar is. Maar we zullen haar niet op dezelfde wij ze beantwoorden. We offeren ons op, terwille van de vrede." „De explosie brengt een shock teweeg en zal gro te gevolgen hebben. Het vertrouwen in Libanon, zeker voor wat betreft de veiligheidssituatie, wordt ondergraven. En dat zal zeker investeer ders afschrikken", aldus een waarnemer. „We dachten dat we van vernietiging waren overgestapt op herstel. De regering zegde toe dat de oorlog was afgelopen. Maar alles dat is gezegd en alles dat we hebben gedacht en geloofd, ver dween gisteren met de bom op het huis van de Falange", zo schreef de krant an-Nahar. De bomexplosie was de ernstigste aanslag sinds november 1991, toen het directiegebouw van de Amerikaanse universiteit van Bayrut werd ver woest. „Dit is geen geïsoleerd incident. Iemand probeert het herstel van Libanon te saboteren", aldus een politiek deskundige. Maar de Libanese minister Merhej (binnenlandse zaken) zei er ver trouwen in te hebben dat het incident het vre desproces niet zal verstoren. De in 1936 opgerichte Falange bestaat voor het overgrote deel uit katholieke maronieten. Na de oorlog voerde de partij, tot ergernis van sommige andere maronitische groeperingen, een open be leid ten aanzien van de moslims en het buurland Syrië. De Falange staat ook op gespannen voet met de Libanese premier Rafik Hariri, een soen nitische miljonair die zijn greep op de regering heeft versterkt nadat hij 14 maanden geleden aan de macht kwam. van de detailhandel. Het vrij verkeer van goederen in de eco nomische unie eindigt straks in de Zweedse staatsslijterij. On derzocht moet nog worden of deze regeling ook volgens het Europese recht is toegestaan. Zweden sprak na afloop van het beraad van „beslissende" vooruitgang. Ook Oostenrijk heeft gisteren een doorbraak gemeld op weg naar lidmaat schap. De EU en Oostenrijk wis ten het eens te worden over een regeling die Oostenrijk opneemt in het Europese veiligheidsbe leid terwijl dat land zijn neutra liteit handhaaft. Met Finland en mogelijk ook Noorwegen willen Zweden en Oostenrijk begin 1995 lid wor den van de Europese Unie. Struikelblokken bij de onder handelingen, die in maart 1994 moeten zijn afgerond, zijn de landbouwsubsidies, de visserij en voor Oostenrijk het transit- verkeer door de Alpen. Hierover is nog geen overeenstemming bereikt. Onderhandelingen in Brussel onder druk De Bosnische delegatie die in meerderheid uit mos lims bestaat heeft afgelopen nacht in Genève de voor stellen van de Serviërs en de Kroaten voor een nieuwe landkaart van Bosnië afgewezen. De kans dat er vandaag vooruitgang wordt geboekt bij de nieuwe vredesonder handelingen in Brussel zijn daardoor verder verkleind. bukarest Bijna tienduizend Roe menen hebben gisteren de vierde verjaardag herdacht van de val van dictator Nicolae Ceausescu. Betogers (foto) riepen leuzen te gen president Ion lliescu een voormalige communist en voor de terugkeer van ex-koning Mi chael, die in 1947 doordecomu- nisten werd verdreven. De herdenking van de opstand had plaats op het Plein van de Universiteit. Via een directe radio verbinding sprak ex-koning Mi chael de menigte vanuit Zwitser land toe. Op 21 december 1989 werd Ceausescu tijdens een toespraak door een boze menigte in Buka rest onderbroken. De daarop vol gende studentenbetoging mond de uit in een opstand, die in het hele land aan meer dan 1.000 mensen het leven kostte. Ceause scu sloeg op de vlucht, maar werd gevangen genomen en op kerst dag 1989 samen met zijn vrouw Elena na een summier proces te rechtgesteld. foto reuter radu sigheti aan hun eisen is voldaan. De al liantie eist meer bevoegdheden, met name het recht tot het hef fen van belastingen, voor de ne gen provincies van het toekom stige Zuid-Afrika. De KP eist bo vendien een eigen staat voor de Afrikaners, de Volksstaat. De onderhandelingen van gisteren stonden onder een enorme tijdsdruk omdat het blanke parlement- vanavond stemt over de ontwerp-grond- wet. De regering en het ANC waren niet bereid de stemming uit te stellen om de VA ter wille te zijn. berlun hans hoogendukwaardoor de strijdkrachten 'onder strikt te defi niëren voorwaarden' ook tegen niet-militaire be dreigingen kunnen worden ingezet. Volgens de Duitse grondwet mogen de strijdkrachten alleen in actie komen indien het land in gevaar is of de democratie wordt bedreigd. Schauble weigerde concrete voorbeelden te ge ven voor de mogelijke binnenlandse inzet voor de nog 370.000 man tellende Bundeswehr, maar hij zei wel dat iedereen de plicht heeft zijn huis 'stormvast te maken in de hoop dat de storm uit blijft'. CORRESPONDENT Wolfgang Schauble, de fractievoorzitter van de Duitse regeringspartij CDU-CSU, wil het mogelijk maken dat de Duitse strijdkrachten ook in eigen land worden ingezet. De 'kroonprins' van bonds kanselier Kohl verklaarde dit gisteren in Bonn. Zowel de liberale coalitiepartner FDP als de op positionele SPD verklaarden niets te zien in Schaubles voorstel. SPD-woordvoerder Verheu gen eiste dat Kohl Schauble tot de orde roept. Schauble bepleitte een grondwetswijziging GENÈVE-SARAJ EVO GPD-AFP-Rtr De besprekingen in Genève wa ren gebaseerd op een plan van de EU, dat de Serviërs paait met een geleidelijke verzachting van de economische sancties in ruil voor territoriale concessies aan de moslims, waardoor die 33,3 procent van Bosnië zouden krij gen. De moslims krijgen er stuk ken grondgebied bij in Cen traal-, Oost- en West-Bosnië. Volgens Milosevic is daarmee Sinn Fein wil direct overleg met Britten BELFAST Rtr Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), heeft gisteren opgeroe pen tot directe en onvoorwaar delijke onderhandelingen met de Britse en Ierse regeringen. Het is de eerste reactie van Adams op de vorige week uitge geven verklaring over Noord- Ierland. De Britse premier Ma jor is vandaag in Noord-Ierland. Nadere bijzonderheden over het onverwachte bezoek zijn nog niet bekend. Bossi biedt Lega Nord ontslag aan ROME GPP-Rtr-AFP De leider van de federalistische Italiaanse partij Lega Nord, de van corruptie verdachte Um- berto Bossi, heeft gisteravond zijn ontslag aangeboden. Justi tie vermoedt dat de partijleider op de hoogte was van een ille gale gift van ruim 200.000 gul den aan de partij. Het partijbe stuur zal morgen een beslissing nemen over Bossi. De partij zal zich waarschijnlijk achter de lei der scharen. Ook de PCI de communis tische partij van Italië die zich in 1991 omvormde in PDS heeft geld ontvangen van het chemieconcern Montedison. Dit verklaarde gisteren de ex-di recteur van het bedrijf. Met de verklaring is de partij die tot nu buiten de grootste smeergeld schandalen wist te blijven, in grote moeilijkheden geraakt. aan praktisch alle eisen van de Moslims en de Europese Unie voldaan. De Bosniërs vinden van niet. „Wij eisen voor onze toekomsüge moslimstaat een leefbaar stuk land, niet wat ex tra ontoegankelijke bergrug gen", aldus een verbitterd lid van de Bosnische regeringsdele gatie. Een van de knelpunten is de toegang tot de Adriatische Zee via de havenstad Neum in Kroa tië. De Kroaten willen Neum niet prijsgeven, omdat dat de splitsing van hun eigen grond gebied zou betekenen. De mos lims vinden het alternatief van Prevlaka „niet realistisch" is, omdat het op 120 kilometer af stand ligt van de toekomstige moslim-staat. De stationering van de Neder landse luchtmobiele brigade in de twee moslimenclaves in Ze- pa en Srebrenica in Oost-Bosnië staat op losse schroeven. De Serviërs wensen geen VN-troe- pen in dit gebied. Onzeker is bovendien of de Nederlandse militairen van het versterkte ba taljon van de Luchtmobiele Brigade al in januari naar ex- Joegoslavië vertrekken, zoals was gepland. Staatssecretaris Frinking (defensie) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Prins Edward, de jongste zoon van de Britse koningin Eliza beth, heeft gisteren in een open brief aan de hoofdredac ties van de Britse kranten ge vraagd hem met rust te laten. De actie van de prins kwam nadat de media hadden ge meld dat hij volgend jaar wel licht in het huwelijk treedt met ene Sophie Rhys-Jones. „We hebben geen huwe lijksplannen we hebben el kaar pas enkele maanden ge leden ontmoet, maar we zijn goede vrienden. Als er in die situatie verandering komt, dan laten we het weten", aldus Edward. De prins heeft in Lon den een televisieproductie- maatschappij. BANGKOK IPS-DPA-Rtr De beschuldiging dat het Thaise leger de Cambodjaanse Rode Khmer steunt, is opgeleefd na de ontdekking van een wapen transport bij de Thais-Cam- bodjaanse grens. De Thaise po litie trof deze maand in een vrachtwagen meer dan vijf ton wapens aan, die onder zakken rijst waren verborgen. Het transport had Cambodja als be stemming. Een strijder van de Rode Kh mer, die bij de ontdekking werd gearresteerd, verklaarde dat de wapens afkomstig waren van een geheim depot in Thailand. Toen de politie het complex be stormde, bleken er inderdaad meer dan 1.500 ton artillerie, munitie en handwapens te lig gen. In eerste instantie werd ge meld dat het depot van de Rode Khmer zelf was en dat de Thaise politie erin was geslaagd de wa pens in beslag te nemen. Later gaf de Thaise legerleider Wimol Wongwanich toe dat de strijd krachten het wapentuig behe- Zeker 50 Thaise bedrijven zouden door het leger als dek mantel zijn gebruikt om handel te drijven met de Rode Khmer. Deze bedrijven zouden omgere kend zo'n 500 miljoen gulden hebben geïnvesteerd in de win ning van edelstenen in het Pai- lin-gebied, dat door de Rode Khmer wordt gecontroleerd. De jongste onthullingen zijn zeer compromitterend voor de Thaise premier Chuan Leekpai, die de beschuldigingen over steun aan de Rode Khmer altijd verontwaardigd van de hand heeft gewezen. In september nog beschuldigden de Verenig de Naties het Thaise leger ervan de Rode Khmer te hebben ge holpen bij de gijzeling van 10 VN-blauwhelmen in Cambodja. De exacte herkomst van de wa pens is nog onduidelijk. Cambodjaanse regeringssol daten hebben bij een offensief legen de guerrillabeweging Ro de Khmer in de provincies Siem Reap en Kompong Thom 25 verzetsstrijders gedood. Dat heeft de radio vanmorgen ge meld. MOSKOU HANS GELEUNSE IüuqdishoHet eerste contingent Amerikaanse troepen heeft gisteren met meeneming van handenvol jouvenirs Somalia verlaten. Eind maart moet de terugtrekking van de 11.000 Amerikanen zijn voltooid. De fN-actie in Somalia komt daardoor op de tocht te staan, aldus VN-secretaris-generaal Boutros Ghali in een vraaggesprek. De VN hebben geld, troepen en meer politieke steun nodig. foto epa Alexander joe A CORRESPONDENT President Jeltsin snijdt de KGB aan stukken. Zo ongeveer moet het decreet worden uitgelegd dat hij gisteren tegen de geheime dienst uitvaardigde. Als het aan de president ligt, komt er een heel nieuwe, moderne contra-spionage dienst voor in de plaats. De KGB, na de mislukte staatsgreep in 1991 omgedoopt tot MB (ministerie van veiligheid), heeft zowat alles fout gedaan wat een geheime dienst maar fout kan doen. Jeltsins decreet spreekt van onder meereen „falende contra-spionage" en afwezigheid van „enig concept van staatsveiligheid". Het MB zou in september onvoldoende hebben geanalyseerd hoe de parlemen taire rebellie tegen Jeltsin zich zou ont wikkelen. En de vroegere KGB had Jeltsin evenmin gewaarschuwd voor de opmars van extreem-rechts. Dat werd de presi dent pas duidelijk aan de hand van de nu binnenkomende verkiezingsuitsla gen. Het is geen geheim dat een flink aantal ex-KGB'ers deel uitmaakt van de top van Zjirinovski'sLiberaal-Democratische Partij. De reorganisatie van de KGB is de eerste officiële reactie van Jeltsin op het verlies van de hervormers bij de afgelo pen parlementsverkiezingen. De kern van Jeltsins decreet ligt echter in deze zin: „Het veiligheidsapparaat is in effectief, drukt zwaar op de staatsbegró- ting en vertraagt de politieke en econo mische hervormingen." Nieuw is dat allerminst. In het commu nistische tijdperk werd de KGB al zes keer hervormd. Alleen al onder Stalin ge beurde het vijfmaal. Het had altijd te maken met machinaties aan de politieke top: de geheime dienst was een staat in de staat, strikt van bovenaf geregeerd. Wie de dienst wilde aanpakken, moest dus de top vervangen en te vriend hou den. Gorbatsjov splitste de KGB in de herfst van 1991 op in een Buitenlandse Inlich tingendienst en een Comité voor Staats veiligheid. Hij benoemde zijn politieke vriend Bakatin tot leider van het veilig heidscomité, maar Bakatin liep zich stuk op de betonkoppen in de dienst. Elk van die koninkrijkjes probeerde de teloor gang van socialisme en Sovjetunie tegen te houden. Jeltsin nam de nieuwe structuur over en stelde na het uiteenvallen van de Sov jetunie de 'hervormer' Barannikov aan. Aanvankelijk zag het er goed uit. Van de 486.000 personeelsleden die de Sovjet- KGB in 1991 nog had, bleven er volgens Itar-Tass nog 'slechts' 137.000 over. Die onttakeling was echter optisch bedrog, omdat veel taken van de veiligheids dienst naar andere ministeries werden overgeheveld of verzelfstandigd. Jeltsin barstte al snel van de kritiek op 'zijn' KGB. Tijdens een 'misdaadconfe rentie' in het Kremlin in januari dit jaar riep hij dat Rusland mede dankzij het fa len van de dienst een 'maffia-rijk' was geworden. In juli moest Barannikov het veld ruimen op beschuldiging van cor ruptie. De ex-minister koos in oktober de zijde van Chasboelatov en Roetskoi en zucht nu in de gevangenis. Zijn opvolger Viktor Goloesjko tot ve ler verrassing ook een oudgediende uit het KGB-tijdperk heeft nu twee weken de tijd gekregen om de bezem door de stal te halen en een blauwdruk voor een nieuwe dienst te maken. Volgens het Jeltsins decreet moet het huidige KGB- personeel dooreen sollicitatieprocedure om deel te kunnen uitmaken van de nieuwe dienst. Aan de ex-KGB'ers zullen strenge eisen voor vakbekwaamheid worden gesteld. Uit het decreet blijkt dat de voormalige KGB een aantal streken nog niet was ver leerd. Zo werden nieuwe agenten niet op basis van veronderstelde of gebleken vakbekwaamheid aangeworven, maar kennelijk op basis van politieke betrouw baarheid. Het decreet: „Het systeem van politieke vervolging ging slechts in de mottenballen en kon gemakkelijk wor den hersteld." Critici zeggen dat het conservatisme bin nen het bastion van de geheime dienst ook blijkt uit de hoge gemiddelde leeftijd van het personeel. Die zou op 58 jaar uitkomen. Dat Jeltsin deze generatie niet j echt vertrouwt, mag blijken uit het feit dat hij de ex-KGB de bewaking van de presidentiële veiligheid niet toever trouwd. Daarvoor heeft hij een eigen presidentiële staf opgezet. De Russische media verwachten na de hervorming van de veiligheidsdienst ook een reorganisatie van de defensietop. De legertop wachtte in oktober eveneens lang met een keuze tussen Jeltsin of Roetskoi en Chasboelatov. En bij de ver kiezingen is ook de binnen de strijd krachten een grote aanhang gebleken voorZjirinovski.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5