Gemeente verliest invloed op kabel gemeenten in problemen Leiden Regio Kerst met andere ogen: Tsjechië (1) Karperschubben onder bord tegen geldzorgen' Eis dienstverlening na afpersing diamantair Vandalen vernielen auto's in Hillegom WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-3 Jn Nederland wonen en werken mensen van allerlei nationaliteiten. Hoe beleven zij Kerstmis 1993 in Nederland? Vandaag het relaas van Hafina Gerritse- Feilhauerova uit het voormalige Tsjechoslowakije, 37 jaar en zestien jaar in Nederland. Ze werkt als voorlichtster bij de gemeente Katwijk „Kerstmis was vroeger in Tsje choslowakije en dus ook bij ons thuis een subtiele mengeling van heidense en christelijke ri tuelen. Dat liep vloeiend in el kaar over. Ook nu voel ik nog steeds iets van die tweespalt. Het ene jaar vier ik Kerstmis met m'n man en kinderen in Tsjechië, het andere jaar komt m'n moeder hier. Bepaalde kerstgebruiken van vroeger probeer ik, uit gevoel voor traditie en gezelligheid in stand te houden, maar dat lukt niet helemaal. Zo zetten wij vroeger in Tsjechië de kerst boom echt pas op de middag van de 24ste neer. Je ging dan eerst in de keuken eten en op een gegeven moment hoorde je een belletje. Dan mocht je pas de kamer in, waar de kerst boom, waaronder de cadeautjes lagen, stond. Wij mochten als kind op de 24ste overdag ook niet eten. Komst nieuwe telediensten onduidelijk FOTO'JAN HOLVAST Hafina Gerritse, haar kinderen en moeder bij de kerstboom: „Het Gouden Varkentje heb ik nooit gezien." De Leidse PvdA-wethouder financiën, S. de Vreeze, kan niet garanderen dat de nieuwe eigenaar van de stadska- bel 'maatschappelijk gewenste voorzieningen' zoals be jaarden-alarmering, informatie van gemeenten en biblio theek en telebanken voor de klanten van de gemeentelij ke kredietbank invoert. Evenmin kan De Vreeze bij Ka belmaatschappij Rijnland (KMR, in feite de EWR) af dwingen dat ze deze faciliteiten tegen kostprijs aanbiedt. Hoewel Vergeer vindt dat De Vreeze goede zaken heeft ge daan, is hij niet tevreden over de manier waarop maatschap pelijke gewenste faciliteiten zijn geregeld in het contract. De ca paciteit van de met glasvezel vernieuwde kabel is zo sterk vergroot, dat er niet alleen ruimte is voor meer radio- en tv-kanalen maar ook voor ande- LEIDEN WIM KOEVOET De Vreeze antwoordde dit gis teravond op vragen van SP-frac- tievoorzitter C. Vergeer over de verkoop van de stadskabel. De gemeente doet de kabel van de hand voor 35 miljoen gulden en krijgt er ook nog een energie museum en een parkeerterrein voor terug. re diensten. Volgens De Vreeze zijn er af spraken gemaakt over die nieu we diensten maar meer dan de status van een 'gentlemen's agreement' hebben die niet. „Keiharde juridische formule ringen waren niet mogelijk, om dat die nieuwe diensten nog moeten worden ontwikkeld. Toch vertrouwt de wethouder erop dat de gemeente invloed kan blijven uitoefenen op de ta rieven. Ook kan de gemeente meepraten over de vraag welke nieuwe diensten prioriteit be hoeven. „De EWR is toch een soort overheidsbedrijf. Voor elk besluit is het groene licht van de commissarissen nodig en dat zijn gemeentebestuurders." Volgens een oud verhaal zou je, als je dat volhield, om vijf uur het Gouden Varkentje zien. Nou, dat heb ik dus nooit ge zien, want zolang kon ik niet zonder eten. Op kerstavond be stond het eten uit gebakken karper en aardappelsalade. De karpers werden een paar dagen tevoren in de badkuip gekie perd en zwommen daarin rond tot ze geslacht werden. Dat slachten veroorzaakte wel een ware ravage in de keuken, om dat een karper ontzettend veel bloed heeft. Achteraf vind ik het wel zot dat zo'n bloederig ritu eel op kerstmiddag plaats had, maar konijnen, ganzen en fa zanten moeten tenslotte ook er gens worden geslacht. Tijdens het eten werden de schubben van de karper onder het bord gelegd. Dit zou je het komend jaar vrijwaren van geldzorgen. Ik bak nu geen kar per meer, maar tong en die heeft geen schubben, dus leg ik ter vervanging van de schubben bij mijn kinderen wat kwartjes en dubbeltjes onder het bord. Voorts werden er op kerstavond altijd een paar appels aangesne den en als het klokhuis van jouw appel mooi was, zou je het volgend jaar in goede gezond heid verkeren. We doen dat in ons gezin nu ook. Verder was het gieten van lood in een teiltje water een ritueel, dat wij even eens hebben overgenomen. Kinderen mogen daarbij naar hartelust fantaseren over de fi guren die op het water verschij nen komen. Ik vind het aardig om deze volksgebruiken, die stammen uit eeuwenlange overleverin gen, in stand te houden. Het bindt je met mensen uit het verleden. Ik doe het niet fana tiek, meer met een knipoog. En dan waren er altijd nog van die heerlijke kerstkoekjes. Vrou wen gingen vaak al weken van te voren bakken, maar je moest tot de kerst wachten. Dozen vol koekjes stonden op de linnen kast te wachten. Ze hadden alle maal eigen recepten en wedij verden met elkaar wie de mees te soorten kon fabriceren. Dat liep vaak op tot twaalf a dertien. M'n moeder is er al en ik zag dat ze de koekjes bij zich heeft." IRENE NIEUWENHUUSE. Berdien Stenberg in Katwijk Provincie: steeds meer Berdien Stenberg treedt van avond op in het Katwijkse Tripodia met het programma 'Inde Piste met Berdien'. Ze speelt daar samen met een groot aantal jongeren die de door Stenberg geschreven parti- - tuur hebben ingestudeerd. Ber dien en de kinderen worden be geleid door een orkest. De voor stelling begint om 20.15 uur. Het is de bedoeling dat de kin deren een uur van te voren aan wezig zijn in Tripodia om te re peteren. Voor de pauze is er overigens een theatervoorstel ling over het circus. Kinderprogramma in Volkenkunde Hoe blijftpoolbewoner warm? Hoe blijven poolbewoners warm bij een temperatuur van zestig graden onder nul? Op die vraag kunnen kinderen van 9 jaar en ouder in de kerstvakan tie het antwoord gaan zoeken in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat. In het museum loopt op dit moment de tentoonstelling Te gen kou..., kleding van de pool bewoners. Het kinderprogram ma hangt daarmee samen. De deelnemers maken jojo's van bont, Groenlandse feestmaskers en kralen banden. Zij krijgen een verhaal te horen over het le ven van kinderen op Groenland of zien de film 'Barre tocht door de toendra'. Elke activiteit kost zes gulden. De workshops en voorstellingen zijn op 28, 29 en 30 december en op 4, 5, 6, en 7 januari van twee tot vier uur. PLaatsen moeten gereserveerd worden op telefoonnummer 16.88.00. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Steeds meer gemeenten in Zuid-Holland komen in de toe komst in financiële problemen. Dat leidt het provinciaal be stuur af uit verschillende ont wikkelingen. Zo lijkt het erop dat de nieuwe verdeelsleutel van het gemeentefonds met na me kleine gemeenten straks minder geld krijgen. Bovendien bezuinigt het Rijk fors op de ge meentebudgetten. De proviocies kunnen met in gang van 1 januari volgend jaar meer aandacht gaan besteden aan de armlastige gemeenten. Op dat moment treedt de nieu we gemeentewet in werking. Er komt een onderscheid tussen gemeenten die vooraf controle krijgen bij het opstellen van hun begroting (die vallen onder 'preventief toezicht') en ge meenten die hun besluiten slechts ter kennisneming aan de provincie kunnen opsturen ('re pressief toezicht'). Zoals het er nu naar uitziet moeten gemeenten als Leiden, Alphen aan den Rijn, Rijnsburg, Rijnwoude, Leiderdorp, War mond, Sassenheim en Voor schoten in 1994 nauwkeurig bij de provincie verslag doen. Zij voldoen niet aan de twee crite ria die Zuid-Holand daarvoor stelt: het sluitend maken van de begroting voor 1994 en het tij dig inleveren van hun jaarreke ning van 1992. Doordat de provincie in het volgend jaar zich minder gaat bemoeien met de financieel ge zonde gemeenten, kan zij meer aandacht schenken aan de ge meenten die problemen heb ben met het opstellen van een begroting. De Raad voor de Gemeentefi- nanciën ontwikkelt nu een nieuw stelsel voor de verdeling van het gemeentefonds. Vooral grote gemeenten vonden dat zij de afgelopen jaren te weinig kregen omdat zij als centrum gemeenten extra kosten hebben zoals openbaar vervoer of een schouwburg. Deze herverdeling gaat echter ten koste van de kleine gemeenten. Uit de eerste berichten van de Raad voor de Gemeentefinanci- ën concludeert de provincie dat dit voor 74 Zuidhollandse ge meenten slecht gaat uitpakken. Met het nieuwe stelsel worden 34 gemeenten met minimaal 15 procent gekort op de algemene middelen. Aan de andere kant gaan wat grotere gemeenten hierdoor erop vooruit. Het pro vinciebestuur weet niet hoe ge meenten de financiële tegenval lers moeten opvangen. De pro vincie vreest nu dat het aantal gemeenten dat onder preventief toezicht staan toenemen. Voorhout haalt verlichting uit kerstboom Voorhout gaat een duistere Kerstmis tegemoet. Nadat vandalen de verlichting in de kerstboom voor het raadhuis het afgelopen weekeinde ver nielden, heeft de gemeente besloten de lampjes eruit te halen. Het aftuigen van de kerst boom volgt na een reeks van vernielingen. Vorige week moesten de ambtenaren praktisch elke morgen kapot- gegooide lampjes vervangen. Afgelopen weekeinde werd de elektriciteitskabel doorge knipt Dat was voor de ge meente reden om de verlich ting uit de boom te halen. „Dit is geen kinderwerk meer. Het is een dikke kabel waar 220 volt op staat. Dat kan niet door de storm zijn gebeurd. De kabel moet met een geïsoleerde tang, die ie echt niet op zak hebt, zijn doorgeknipt. Of het moet wel een erge waaghals zijn ge weest", zegt een verontwaar digde J. van der Gun namens de gemeente. Ook vorig jaar was de ge meentelijke kerstboom doel wit van vandalen. Net als de afgelopen week werden elke morgen kapotte lampjes rond de boom aangetroffen. Je bent een rund als je met vuurwerk stunt. Ook in Leiden worden in het kader van deze landelijke actie initiatieven ontplooid om de jeugd van de gevaren van met name rotjes en andere knallers te overtuigen. 8^^* In de noordelijke BBBB buurten van Leiden ligt er op dit Étkk terrein een schone lal taak voor wijkagent Aldert Busscher. „Jaarlijks vragen ze me of ik een aantal jongeren tussen de twaalf en de zestien jaar wat wil vertellen over vuurwerk. Indertijd hebben we een film gemaakt over dat onderwerp. Maar het bleef altijd maar van óns uitgaan, van bovenaf. Daarom hebben we dit jaar eens wat anders geprobeerd. We hebben jongeren gevraagd zelf een werkstuk te maken over vuurwerk, zelf mee te denken", aldus Busscher. Rund Dat idee is niet massaal, maar wel op een aardige manier op gepakt. Een tiental jeugdigen uit buurthuis Mirthonken en even zoveel uit buurthuis Groenoord deden enthousiast mee. TekeL ningen, collages en posters wer den gemaakt. De actie had de steun van bureau Halt (waar vuurwerkovertreders op hun fouten worden gewezen) en de sociale vernieuwingsclub in Noord sponsorde wat prijsjes. Of de landelijke en de plaatselij ke voorlichtingscampagne de gevaarlijke gevolgen van vuur werk zullen terugdringen, moet in de komende dagen blijken. Dan wordt duidelijk hoeveel runderen anno 1994 nog met vuurwerk denken te stunten. Leonardo Was Leonardo da Vinei een ka tholiek? Deze vraag dringt zich op bij het lezen van de net ver schenen onderwijsgids van de gemeente Leiden waarin op eens staat dat er twee grote scholengemeenschappen met dezélfde naam blijken te be staan. De openbare scholen Louise de Coligny en de Nieuwe Vaart/RIO zijn sinds augustus onder de Leonardo Da Vinci- college gezamenlijk verder ge gaan. Al willen de scholen die naam dan wel niet van de da ken schreeuwen - elk wil graag iets van de oude identiteit be houden - tot zover klopt de gids. Maar volgens het net versche nen boekwerkje van de ge meente krijgen ook de gefuseer de rooms-katholieke scholen Bonaventura, Agnes, de Leidse en de Johannes XXIII MAVO sa men de naam Da Vinei College mee van de gemeente. Foutje bedankt, heet dat populair. Rector Tromm van de katholie ke school is er weinig gelukkig mee. „Het is vervelend. In dat Wijkagent Bosscher en enige deelnemers tonen de winnende poster van stukje wordt ook over onze 'divisies' gesproken. Typisch een term uit het openbaar on derwijs, niet van ons", zegt deze rector van het samenwerkings verband 'Agnes-Bonaventura College'. „Maar Agnes-Bona- ventura College is nog een werknaam. We zijn met een nieuwe naam bezig, die is vol strekt onduidelijk. Op 1 april moet die er zijn." Op 1 april? „Ja, want dan komen de exa mens er aan en die naam moet natuurlijk goed op de nieuwe examencertificaten komen. 's Grave( n)sande Wie echter zegt dat de gemeen te niet snel haar gemaakte fou ten herstelt, heeft het tegen woordig mis. Werd nog geen week geleden in deze rubriek de vuurwerkcampagne. melding gemaakt van een ver keerd gespeld staatnaambordje, nu hangt er al weer een juiste. Op de Van 's Gravesandestraat in Zuid West hing een nieuw bordje met daarop de naam Van 's Gravensande (een n te veel dus). En ook ontbrak het onderschrift met de gegevens van de man, wie hij was en wanneer hij leefde. Een schan de voor Van 's Gravesande der halve, de man die in de zeven- HAARLEM/NIEUW-VENNEP ARTHUR MAANDAG „Indien u onze dreigementen niet serieus neemt en onder schat, zal de eerste aanslag ge pleegd worden binnen twee da gen op uw familie", kreeg een Hoofddorpse diamantair in no vember 1992 schriftelijk te ho ren. Gisteren moest de schrijver van de brief zich wegens afper sing voor de Haarlemse recht bank verantwoorden. De 20-jarige inwoner van Nieuw-Vennep eiste betaling van 50.000 gulden. Het geld zou in de stortbak van een toilet op Schiphol moeten worden ach tergelaten. Na ontvangst van de brief stapten de Hoofddorpers echter direct naar de polite. Daarop werd een pakje met 1000 gul den op het aangegeven tijdstip in de stortbak gedeponeerd. Toen de Venneper het geld kwam ophalen werd hij over meesterd. De verdachte komt uit een goed milieu en kon ook geen plausibele verklaring geven voor zijn daad. Hij was in een sociaal isolement terechtgekomen en had thuis een jaar zitten niksen. „Het was een kreet, ik had een waas voor de ogen", zei hij gis- FOTO LOEK ZUYDERDUIN tiende eeuw zorgde dat Leiden zulke prachtige bouwwerken als de Marekerk en de Lakenhal kreeg. Die schande is uitzonder lijk vlug uitgewist. Nu vijf dagen later hangt er alweer een keurig nog nieuwer straatnaambordje, met de juiste spelling en de leerzame uitleg. Hulde, nu Da Vinei nog. Frank Buurman en Loman Leefmans teren. Volgens een psychiater is de Venneper sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Hij zou in een bijzondere geestestoestand hebben verkeerd. „Het is voor een buitenstaan der onbegrijpelijk", stelde rechtbankvoorzitter mr. J.N. Van der Pijl-van Andel vast. „Die taalfouten in die brief, bracht u die expres aan?" De man beaamde dat. „Het zit he lemaal niet slecht in elkaar", al dus de rechter. Officier van justitie mr. H. Meskers achtte afpersing bewe zen en sprak over een zeer ern stig feit. ,Het zal je maar gebeu ren dat je zo'n brief thuis krijgt." Gezien het rapport van de psychiater kwam de officier met een matige eis: een jaar ge vangenisstraf. waarvan de helft voorwaardelijk. Het halve jaar onvoorwaardelijk zou boven dien kunnen worden vervangen door 200 uur onbetaalde arbeid. Meskers betrok hierbij dat de Venneper veertig dagen in voor lopige hechtenis heeft gezeten. Advocaat mr. L.J. Woltering vroeg zijn cliënt te ontslaan van rechtsvervolging. Mocht de rechtbank dat niet volgen, dan vond de raadsman de eis rede lijk. Uitspraak is op 3 januari. VRIJE TIJD Zangcursus Antroposofe Werbeck-Svardström heeft een nieuwe wijze van zin gen ontwikkeld, die het iedereen mogelijk maakt zijn stem te ont wikkelen, ook al heeft men weinig of geen muzikale vorming mee gekregen. Ze geeft een cursus die vanaf 20 januari 1994 op zes ach tereenvolgende donderdagavonden om 20.00 uur wordt gehouden in het kerkgebouw van de Christengemeenschap aan de Veste- straat. Informatie: 071-221654. ruit stuk en was mijn radio er- uitgehaald. Op het dak hadden ze met verf geschreven: 'Waar ben je nou?' Dat heb ik natuur lijk moeten laten schoonma ken." Ze zet haar auto sinds enige weken op een beschutte plek, een eind verderop. „De laatste keer hebben ze mijn au to gelukkig niet gezien." Dubbelgetroffen werd de heer Bosman afgelopen dinsdag nacht. Voor zijn huis in de Ma- rijkestraat staan twee auto's. „Bij de een lagen de spiegels er half af, bij de ander waren de ruitenwissers afgebroken. De politie krijgt ze niet pakken. Het gaat om slimme, uitgekookte jongens. Natuurlijk, de politie surveilleert, maar als de agenten de straat uit zijn, kunnen ze hun gang weer gaan." tel: 071-356425 Vermoedelijk gaat het om een groep jeugdige vandalen, die bij voorkeur 's nachts opereert. Op wisselende plaatsen in het dorp duiken ze op en laten vervol gens een spoor van kleine ver nielingen aan geparkeerde au to's achter. Afgelopen weekein de was het voor de zoveelste keer bij zes auto's raak. En vori ge week dinsdag werden in de Marijkestraat en de Beatrixlaan 26 auto's bewerkt. De politie heeft een onderzoek naar de aanhoudende vernielingen in gesteld maar dat heeft nog niet tot een aanhouding geleid. Volgens politiewoordvoerder F. Mesker zijn de vernielingen halverwege de maand novem ber begonnen. Sindsdien wer den 48 auto's beschadigd. Afge lopen weekeinde werden op nieuw van zes wagens ruitewis- sers en antennes gebroken. Bij twee auto-eigenaren ging het om de tweede vernieling in een week. De slachtoffers zijn dan ook furieus. Een bewoonster van de Juliana van Stolberglaan: „Wij moeten hard werken voor onze spullen en nou moeten we dik honderd gulden uitgeven voor de grapjes van een ander." Zij en haar man hebben afgelopen dinsdagnacht niets gemerkt. „Maar als mijn man de volgen de keer wat hoort, denk ik dat-ie zo giftig wordt, dat-ie er meteen op afgaat." In de Beatrixlaan woont me vrouw Hulsebosch. „Ik woon hier nu een jaar en heb al drie keer iets aan mijn auto gehad. De eerste keer was mijn voor- Volgens de politie'zit er 'een bepaalde lijn' in de vernielin gen. „Steeds worden er spiegels, antennes en niitewissers van af getrokken, meestal rond mid dernacht", aldus politiewoord voerder Mesker. „Voor ons is het moeilijk op te lossen. Het zijn vernielingen die weinig la waai maken. Je loopt langs een auto en je trekt de antenne eraf. Zoiets hoor je niet. Niemand heeft ook iets gezien. Bij die vernielingen in de Prinsessen - buurt afgelopen week heeft zich niet één getuige gemeld." Lastig is ook dat de vernielingen niet steeds in dezelfde wijk gebeu ren. Ook worden verschillende dagen uitgekozen voor de ver- nieltochten. Mesker: „Het lijkt alsof het een gezelschap is dat af en toe zegt: komop, we gaan er weer eens op uit.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15