Leiden Politie: problemen bij inrijverbod Steenstraat Vogeltjes dood na actie tegen kippen Visser vangt forel in Maresingel Welzijnsfusie gaat door 'De Vries heeft hasj in zijn oren' 'SKIL lijdt aan een subsidieverslaving' NOENSDAG 22 DECEMBER 1993 ;HEF GERTVISSER, 071-356430, PLV-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Bus yj Stompwijk raakt bus 134 toch I O kwijt. De gemeente Leids- chendam gaat proberen zelf een busje te laten rijden tussen Zoeter- meer, Stompwijk en Leidschendam. Wij zetten er niet permanent iemand neer' )e politie voorspelt problemen als er op de Steenstraat ien inrijverbod voor auto's komt. Dat zal nauwelijks te ïandhaven zijn, zegt woordvoerder T. Stuifbergen van de ,eidse politie. In de plannen van de wethouders Van Rij •n Walenkamp mogen na het autovrij maken van de Jreestraat alleen nog bussen over de Steenstraat rijden. Stuifbergen verwacht dat auto's achter de bussen aanrij- eiden aap rietveld )p de Breestraat 'liften' auto's 10k mee met de bussen. „Op de Jreestraat wordt ook gecontro- eèrd en bekeurd, maar we we en dat er auto's doorheen glip- ien. De angst bestaat dat dit iok op de Steenstraat zal ge- leuren." Met de handhaving van het inrijverbod zijn problemen te verwachten. Burgemeester C. Goekoop onthield om die reden zijn zegen aan het plan om de Beestenmarkt autovrij te ma ken. Maar de politie, vertelt Stuifbergen, is over de plannen van de wethouders J. Walen kamp (CDA) en T. van Rij (PvdA) nooit geconsulteerd. „Wij zijn er pas in een laat sta dium, toen de plannen al vast stonden, bij betrokken", aldus Stuifbergen. Het inrijverbod op de Steen straat kan straks alleen worden gegarandeerd als „je er de hele dag iemand bij zet", zegt Stuif bergen. „En het kan toch niet de bedoeling zijn, dat de politie straks permanent een mannetje in de Steenstraat posteert om mensen op de bon te slingeren. Als je geen problemen wilt cre ëren, zeggen wij, kun je dan geen andere oplossing beden ken." Met de busmaatschappij NZH is over een andere route voor de bussen nooit gespro ken, zegt districtschef Leeuwen- burgh. „Er is wel met ons over legd over het plan voor de auto vrije Beestenmarkt. Maar dat ging over het verplaatsen van de halte die nu bij Van Dam op de Steenstraat staat naar de Prin- sessekade. Over de route van de bussen hebben we het niet ge had." Leeuwenburgh kan zich wel een andere route voor de bus sen van het station naar de bin nenstad voorstellen. „Wij heb ben een goed alternatief: bus- verkeer in twee richtingen over Nieuwe Beestenmarkt, Turf markt en Prinsessekade. Maar dan zou de Turfmarktbrug ver breed moeten worden, en dat is natuurlijk heel duur. Andere al ternatieven zou ik niet weten." Illegaal dreigt met zelfmoord leiden Een 38-jarige Libanees heeft gisteren gedreigd met zelf moord toen de politie hem wilde aanhouden. De man verblijft illegaal in Nederland. Hij werd na een tip aangetroffen in een woning aan de Boerhaavelaan. Toen de agenten naar binnen gingen sloot de man zich op in de badkamer. De deur werd ge opend, waarna de Libanees een scheermes op zijn keel zette en dreigde zich van kant te maken. Door snel ingrijpen wisten de agenten dat te voorkomen. De man werd gearresteerd en zal op het vliegtuig naar Libanon worden gezet. Verwarming houdt bewoners wakker leiden Een schakelaar van de stadsverwarming heeft vannacht de bewoners van een appartementengebouw aan de Langestraat wakker gehouden. Een van hen meldde bij de politie dat hij uit zijn slaap werd gehouden door een hard, zoèmend geluid. Na een intensieve speurtocht werd ontdekt dat het aan de stadsver warming lag. Het geluid was zo doordringend, dat het in de ge hele flat hoorbaar was. Het energiebedrijf heeft het defect ver holpen. Vrouw op koopavond beroofd leiden Een 42-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond door een zakkenroller beroofd van een portefeuille met 600 gulden en en kele credit cards. De vrouw winkelde in een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat tijdens kerstkoopavond. Een onbekende man ging bij haar staan en sloeg zijn slag terwijl ze kleding bekeek. Panden Galgewater gekraakt Afgelopen maandag nam de gemeentelijke welstandscom missie een nieuwbouwplan voor de plek van de oude gara ge. In de plaats ervan moeten er vijf aparte huizen komen en een blokje van zes appartementen met parkeergelegenheid half onder en half boven de grond. Van wethouder Van Rij moe ten de krakers er dan ook uit. „Dat is een gelopen race." De gemeente spant waar schijnlijk een kort geding aan. De wethouder heeft er alle ver trouwen in dat de rechter de ge meente dan in het gelijk zal stellen. Die kan dan tot ontrui ming overgaan. Twee al geruime tijd leegstaan de panden boven een voormali ge garage aan het Kort Galgewa ter zijn sinds zondagavond ge kraakt. De krakers, ongeveer zes in getal, maakten de bezetting gisterochtend zelf bekend, toen ze langer dan 24 uur in het pand zaten. Het is een gemê leerde groep, zegt een woord voerster desgevraagd. „We be staan uit studenten, werkende jongeren en werklozen", aldus 'Esther'. De krakers denken in hun optimisme 'zo'n jaar of twee' in het pand te blijven. De gemeente zegt dat ze moeten vertrekken. LEIDEN Ook dit jaar kunnen bij de gemeente kerstbomen wor den ingeleverd. Om het verbranden ervan op straat tegen te gaan, krijgen de mensen die bomen inleveren een lot waarmee diverse prijzen (de hoofdprijs is een mountainbike) zijn te winnen. Tussen 27 december en 6 januari worden de bomen op twintig plaatsen in de stad verzameld. foto hielco kuipers l\A. de Jong met de forel, een bijzonder zeldzame verschijning in Leidse wateren. Het dier gaat schoon op. Een forel in de Leidse grachten is net zo zeldzaam als een walvis in de Haagse Hofvijver. Je ziet het niet veel. Toch wist M. de Jong uit Leiden gistermiddag om vier precies een forel uit het water te slaan. Om precies te zijn uit de Maresin gel, ter hoogte van het slachthuis. En be paald geen onderkomen exemplaar: de forel meet schoon aan de haak 45 centi meter. Vissers plegen nogal te overdrijven als het er om gaat de grootte van hun vangst aan te geven, maar in het geval van De Jong is dat niet nodig. De forel ligt in de ijskast en er hoeven dus geen armen te worden uitgestrekt om de lengte aan te geven. De Jong betreurt de dood van het kloeke exemplaar. „Normaal gesproken gooi ik een vis altijd terug, ik vang geen vissen om ze op te eten. Maar ik wilde de forel, omdat het zo'n unieke vangst is, graag gefotografeerd zien. Het dier ging heel snel dood, dat had ik niet verwacht. Dus eet ik hem nu toch maar op." Hoe de forel in de Leidse gracht te recht is gekomen is vooralsnog een raad sel. „Forellen zwemmen meestal in rivie ren, in snel stromend water. De vis zou bijvoorbeeld uit de Rijn afkomstig kun nen zijn, maar die is dermate vervuild dat je er niet zoveel forellen in aantreft, voor zover ik weet. Het water in de Leidse grachten is in elk geval van redelijke kwaliteit. „In de zomer is het soms zo helder dat de vis sen je zien zitten en om de plek heen zwemmen", weet De Jong. Vissen in de winter is ook een kunst, omdat veel vis sen naar de bodem zakken en in groep jes bij elkaar verblijven. „Het is dan zaak om die groepjes te vinden." De forel leverde een stevige strijd voor dat hij zich uit het water te laten trekken. „Ik dacht eerst dat het om een snoek baars ging, zoveel kracht had de vis. Het was niet makkelijk. Ik vis met een vaste hengel, met een stukje brood. Dat is sportiever dan het gebruik van een werp hengel. Daarmee win je altijd wel, omdat je de vis langzaam kunt uitputten. Nu wordt het echt een strijd tussen de visser en de vis. De afloop was zeer bevredi gend, omdat ik het zonder hulp klaarge speeld heb. Maar hel blijft jammer dat de forel het niet gered heeft." Dierenarts: gemeente gebruikte verkeerd verdovingsmiddel Raad wil koffieshops niet eerder sluiten leiden aad rietveld leiden loman leefmans De actie van de gemeente tegen loslopende kippen bij de Apol- lolaan heeft geleid tot de dood van enkele tientallen vogels. Wijkbeheerders strooiden vrij dag voer met daarin een verdo vend middel. De kippen raakten wel verdoofd maar voor een aantal kleine vogels dat op het voer afkwam, bleek het mengsel dodelijk. Volgens dierenarts H. [Vestjens had de gemeente beter een andere methode kunnen (ebruiken. „Als de kippen gevaar opleve ren, bijvoorbeeld voor het ver keer, dan kan ik me nog voor- stellen dat er maatregelen wor den genomen. Maar niet op de ze manier", aldus W. Mizee, een van de omwonenden in wiens woning gistermiddag verontrus te flatbewoners samenkwamen. Over de kippen, die ooit op een veldje achter de flat nabij het park Hooghkamer aan hun lot werden overgelaten, wordt al een jaar geklaagd. Daarom greep de gemeente in. Na eer der pogingen om de vogels met stokken en netten te vangen, werd afgelopen vrijdag een ver dovingsmiddel gebruikt. De ver doofde kippen werden meege nomen en kwamen bij hun nieuwe onderkomen weer bij bewustzijn. Volgens Mizee is tachtig pro cent van de omwonenden niet tegen de aanwezigheid van de kippen en de haan. Maar een paar, voornamelijk oudere buurtbewoners, hebben brieven aan gemeente geschreven waar in over het kraaien van de haan wordt geklaagd. „Ik zag eens een van die bejaarden met een laddertje proberen kippen uit een boom te slaan. Toén heb ik vriendelijk gezegd dat als ik dat nog eens zou meemaken, ik het ladddertje zou weghalen", aldus Mizee. Nachtdienst Kippen, hoe leuk ook, horen, niet rond te lopen binnen de nebouwde kom. Als mensen t nachtdienst hebben en ze wor den om vier uur 's nachts 'ge- vvekt door een haan, dan is er Een groepje bewoners van de Apollolaan toont de trieste balans van de actie van de gemeente. De haan maakt het inmiddels goed maar daar staan verschillende dode vogels tegenover. foto hielco kuipers gewoon sprake van geluidsover- digt het optreden. „We hebben anderhalve kilo voer aange- last", aldus wijkchef M. Buiks in overleg met een dierenarts en maakt met een verdovingsmid- van de gemeente. de politie gehandeld. Eerst wer- del gestopt. Uiteindelijk hebben Hij betreurt de dood van en- den speciale voederplaatsen ge- we een stuk of veertig kippen kele kleinere vogels maar verde- maakt en daar werd ongeveer gevangen en die maken het nu goed bij een boer bij de molen aan de Haarlemmertrekvaart. Inderdaad zijn er zaadjes blij ven liggen en het is sneu dat er daardoor vogels zijn doodge gaan", aldus Buiks die zegt dat zijn afdeling bij een eventuele vervolgactie zich opnieuw over de te voeren methode zal bera den. De omwonenden twijfelen aan de woorden van Buiks. Ge zien de dood van merels, rood borstjes, kraaien, mussen, dui ven en waterhoentjes gaan ze er vanuit dat er een té sterk middel is gebruikt dat ook voor katten en honden gevaarlijk had kun nen zijn. Ze worden hierin ge strekt door de toestand waarin de haan werd aangetroffen. „Hij maakte vreselijke, rare stuipbe wegingen. We hebben hem naar de dierenarts gebracht en pas na uren bewoog hij weer normaal, maar was nog erg zwak", aldus E. van Bendegem, die zich in haar woning over het dier ontfermde. Gangbaar Volgens dierenarts H. Vestjens, die gisteren de haan op zijn be- handeltafel kreeg en ook de do de vogels onderzocht, heeft de gemeente gebruik gemaakt van het middel chloralose. „Dat op chloor gebaseerde middel is niet erg gangbaar. Het levert overigens geen gevaar op voor mensen, maar kan bij dieren dodelijk zijn als ze er te veel van binnenkrijgen. En dat gebeurt makkelijk als het in voedsel wordt verwerkt. Van een juiste dosering was geen sprake." Vestjens stelt dat de gemeen te wel een betere methode had kunnen bedenken. „Je zou een kooi kunnen neerzetten met voedsel, de kippen lopen daar dan gewoon naar binnen, je sluit het deurtje af en je kan de kippen zo in de kooi meene men. Een heel wat vriendelijke re methode dan het gebruik van een chemisch middel, waar je in dit tijdperk van aandacht voor het milieu wel wat voorzichtiger mee zou kunnen omspringen. Zeker als gemeente." PvdA'er A. de Vries komt met een initiatiefvoorstel om de openingstijden van koffieshops drastisch in te perken. Dat kon digde hij gisteravond teleurge steld aan in de gemeenteraad, nadat duidelijk was geworden dat zijn motie met die strekking zou stranden. De PvdA'er meent dat, om de verkooppunten van softdrugs te bestrijden, alle horecagelegen heden een vergunning tot tien uur 's avonds zouden moeten krijgen. Horeca waar geen hasj en marihuana over de toonbank gaan zouden van die vergun ning een ontheffing krijgen. Zo wil De Vries het aantal koffie shops terugbrengen en de over last verminderen. De burgemeester daarente gen wil koffieshops onmogelijk maken in bestemmingsplannen en de verkoop van cannabispro- dukten verbieden in de buurt van scholen. Volgens Goekoop werkt het voorstel van De Vries niet. „Je kunt nooit plaatselijk een ontheffing geven voor iets wat landelijk verboden is." De Vries hield, ondanks verzet van de raad, vast aan zijn voorstel. Dat irriteerde WD'er J.W. Kra- dolfer zo, dat hij De Vries vroeg of die soms 'hasj in zijn oren' had. De PvdA'er kondigde aan binnen een maand op het on derwerp terug te komen. Ondanks bezuinigingen gemeente leiden emiel fangmann Het bestuur dat de fusie tussen de SKIL, de Stichting Welzijn en de Vrijwilligerscentrale voorbe reidt, heeft zich gisteravond neergelegd bij de bezuinigingen van de gemeente. Het bestuur zegt in te zien dat de gemeente niet meer geld heeft. Daarmee heeft SKIL de eis om extra geld te krijgen laten varen. Het bestuur heeft wel bedon gen dat de nieuwe stichting, waarin de drie opgaan, niet per 1 januari, maar een maand later een feit is. „En we stellen als voorwaarde aan de wethouder dat we tevoren weten hoeveel geld we krijgen van de gemeen te", zegt voorzitter Pasman van het fusiebestuur. Per jaar moet er voortaan immers gezamen lijk 270 duizend gulden structu reel worden bezuinigd. SKIL (club en buurthuiswerk) eiste eergisteren nog in een be sloten overleg met de gemeente een extra subsidie aan startkos- ten van 275 duizend gulden. Anders zou SKIL niet meedoen aan de fusie. Op enkele punten valt met de gemeente over extra geld te praten, zo maakt voor zitter Pasman op uit overleg met de gemeente. Daarbij gaat het om de kosten voor een soci aal plan voor de ambtenaren van de Stichting Welzijn, het gaat om geld voor scholing van het personeel in de nieuwe or- gansatie en het betreft geld voor de verhuizing van de Stichting Welzijn uit de Breestraat naar een onbekende locatie. Maar er zijn geen toezeggingen gedaan. De nieuwe welzijsstichting hoopt de komende jaren des noods aan extra geld te komen door geld te lenen of appara tuur te leasen. „We moeten kij ken wat de mogelijkheiden zijn." Hoewel hij het 'jammer' vindt, is SKIL-voorzitter R. Bochardt als lid van het fusiebe stuur toch akkoord gegaan met de fusie. „Ik had alleen liever gehad dat we een half jaar eer der van de bezuinigingen had den gehoord. Triest dat we er onlangs pas achter kwamen." De afzonderlijke besturen van SKIL, Stichting Welzijn en de Vrijwilligerscentrale moeten zich nog over de laatste voor stellen buigen. De welzijnsfusie gaat door maar wethouder A. van Bochove is niet te spreken over de houding van het SKIL-bestuur. Dit dreigde de fusie op te blazen als de gemeente niet met meer geld over de brug kwam. Het sociaal-cultureel werk (SKIL) lijdt aan subsidieverslaving, zo zei de wethouder gisteravond in de gemeenteraad. Van Bochove noemde het 'een zure ervaring', dat er 'weer nieuwe blokkades waren gevonden' om de fusie tegen te hou den. De houding van het SKIL was de wethouder duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. „Het SKIL kwam vlak voor twaalven, nee, na twaalf uur nog met problemen", zei Van Bochove. „Wij hebben contact ge had met het fusiebestuur en dat heeft geen enkele onderbou wing kunnen geven voor die subsidieaanvraag. Er lag geen so ciaal plan of scholingsplan waar dat extra geld voor nodig is."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13