H.Q. H.A.H.? J V l 4 Si Justitie opent jacht op Waalse politici eider Lega Nord ook Verdacht van corruptie Buitenland Bomaanslag op hoofdkwartier Falange 'EL Duits chauffeursprotest Aftocht Russische legermacht uit Duitsland bijna voltooid Opnieuw ja-woord Trump InterHolland IRA verantwoordelijk voor nieuwe aanslag in Belfast Peter Boross nieuwe premier Hongarije Spanje legt bom onder uitbreiding Europese Unie INSDAG 21 DECEMBER 1993 Israël zet leden Hamas vast Uuzalem Drie leiders van de vorige week uit hun Libanese ballingschap teruggekeerde Hamas-activisten zullen nog min- taens een halfjaar in Israëlische gevangenschap moeten door brengen. De drie zijn gisteren in 'administratieve detentie' geno men, dat wil zeggen dat ze gevangen worden gehouden zonder Lrm van proces. jFranse TGV uit de rails parus Een Franse hogesnelheidstrein (TGV) is vandaag op weg ■iian Valenciennes naar Parijs met een snelheid van 300 kilome ter per uur ontspoord ter hoogte van Chaulnes. Enkele tientallen Tpassagiers liepen daarbij blauwe plekken en kneuzingen op, zo Jhebben de Franse spoorwegen meegedeeld. De oorzaak van het [ongeluk is niet bekend. 1 Indiër burgemeester Oostduitse gemeente altlandsberg» De gemeente Altlandsberg in de Oostduitse deel- staat Brandenburg heeft een uit India afkomstige arts als burge- meester gekozen. Toen gisteren alle stemmen waren geteld bleek dat de 39-jarige Ravindra Gujjula, die niet verbonden is aan een partij, de zittende CDU-burgemeester Rene Koht met 617 tegen 320 stemmen had verslagen. ld Niger vraagt om voedselhulp Niamey Premier Issoufou van Niger heeft gisteren gewaagd om je^ internationale hulp omdat meer dan een derde van zijn volk met de hongerdood wordt bedreigd. Issouffou zei dat na drie jaar van droogte enorme voedselschaarste dreigt. In februari is Niger door de resterende voedselvoorraden heen. Issouffou vroeg om 55.000 ton voedsel. ^Kerstboom Bethlehem zonder lichtjes bethlehem Een Kerstmysterie in Bethlehem: wie heeft het licht uitgedraaid op het Kribbeplein? Gemeentewerklieden in Chris tus' geboorteplaats stelden gistermorgen vast dat alle dertig gloeilampen in de kerstboom voor het gemeentehuis spoorloos ivaren verdwenen. En dat terwijl de boom precies in het zicht staat van het politiebureau. Meisje met hoofddoek uit les gestuurd grenoble Een 17-jarige Franse scholiere is gisteren van haar school in Grenoble gestuurd, omdat ze tijdens de gymles weiger de haar hoofddoek af te doen. Volgens de schooldirectie was het de islamitische scholiere bij wijze van compromis toegestaan tij dens de andere lessen haar hoofddoek te dragen. Wegens veilig heidsredenen mocht ze haar hoofddoek echter niet tijdens de gymles ophouden. Rusland wil radioactief afval dumpen moskou De Russische vloot in de Stille Oceaan wil opnieuw vloeibaar radioactief afval op zee lozen, '{wee oude schepen die worden gebruikt om de vloeibare nucleaire afvalstoffen op te slaan zijn vol. Daardoor kunnen ze'gaan lekken en een gevaar vormen voor het milieu. De commandant van de vloot zal de re gering in Moskou toestemming vragen om het afval te dumpen. Levenslang voor moordenaar homo's londen Een Britse ex-soldaat, die de Londense homogemeen schap in paniek bracht met de moord op vijf homoseksuele mannen, is gisteren tot levenslang veroordeeld. De man wurgde zijn slachtoffers of bracht ze door verstikking om het leven. De moorden werden gepleegd tussen 8 maart en 15 juni dit jaar. Na elke moord belde hij een krant, een hulplijn of de politie en ver leide tot in details wat hij had gedaan en hoe hij te werk was ge gaan. Ook dreigde hij elke week een nieuw slachtoffer te zullen maken. ome eelco van der linden irrespondent )ok Umberto Bossi, leider van separatistische protestpartij iga Nord, wordt officieel ver lacht va" overtreding van de ret op de partijfinanciering. Hij i reeg dit te horen van de anti- ?J[orruptiemagistraat Di Pietro, lie eerder ex-Lega-penning- [m leester Patelli liet arresteren regens het aannemen van 40.000 gulden van het chemie- oncern Montedison. Bossi was naar Di Pietro ge- aan om uit te leggen dat Patel die heeft bekend het geld te ibben aangenomen, het lachtoffer is geworden van zijn inervarenheid, en van een lompiot dat het 'oude Italië' te len de Lega had gesmeed Onderzoeksrechter Di Pietro [eloofde dit verhaal niet. Hij iad bovendien twee voormalige iden van de Lega gehoord en 1 Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press sche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Onderzoek naar moord Cools en aannemen smeergeld was tot de conclusie gekomen dat Bossi op de hoogte was van de geldtransactie. Bossi, die gisteravond niet wilde toegeven dat nu ook naar hem een juridisch onderzoek gaande is, heeft altijd verklaard te zullen aftreden in het geval hij een dagvaarding zou ont vangen. ,,Ik ben verantwoorde lijk voor alles wat er zich in Lega Nord afspeelt, maar over mijn aftreden beslist de 'Federale Raad' van de partij", aldus de aangeslagen Lega-leider. Bossi was gisteren niet de eni ge die door de anti-corruptie magistraten door de mangel werd gehaald. In Turijn werd de ex-penningmeester van de christendemocratische DC, Ci- taristi, verhoord samen met de vice-directeur van Fiat, Romiti. Aanleiding vormden de 'tangen- ti' (smeergelden) die Fiat in het verleden heeft betaald aan de DC. rr gh Quality in huis-aan-huis verspreidingen? i i InterHolland Verspreiders zorgt een team van f spekteurs samen met meer dan 100 agenten voor een auwgezette begeleiding en kontrole van uw opdracht, voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman. 123-421531 De Belgische Justitie heeft gisteren de jacht geopend op drie socialistische Walen, die meer zouden weten van de moord op hun partijleider André Cools in 1991 en beta ling van smeergeld. De procureur-generaal van Luik heeft daartoe opheffing gevraagd van de parlementaire onschendbaarheid van de Waalse minister-president Spitaels, de Belgische vice-premier Coëme en de Waalse minister Mathot (binnenlandse zaken). In het onderzoek werd al eerder de immuniteit opgeheven van een vierde socialist, oud-minister Vander Biest. brussel peter de vries onschendbaarheid van de drie op te heffen is zeer verrassend. Tot nu toe hebben PS-gezinde elementen binnen de Luikse justitie dat altijd tegen kunnen houden. In België wordt dan ook volop gespeculeerd over het schan daal. Velen mensen dat ergens in het steekpenningenschan daal de sleutel kan worden ge vonden voor de oplossing van de mysterieuze moord in 1991 op André Cools. Zowel het on derzoek naar de moord als naar de betaling van steekpenningen worden geleid door Veronique Ancia. Minister Mathot lijkt het be- correspondent Oud-partijleider Spitaels en Mathot ontkenden gisteren dat ze ook maar iets afwisten van de betaling van ongeveer 4,5 miljoen gulden smeergeld aan de Parti Socialiste (PS) door de Italiaanse helikopterfabrikant Agusta. Het bedrijf zou zo in 1989 van de toenmalige defen sieminister Coëme onverwacht de opdracht hebben gekregen voor de levering van 46 helikop ters. Coëme heeft altijd volge houden dat de transactie „cor rect is afgehan deld Het verzoek de parlementaire langrijkste doelwit van onder zoeksrechter Ancia. Hij wordt in een brief van Agusta aangeduid als tussenpersoon bij de onder handelingen over compensa ties. Mathot drong gisteren aan op een openbaar verhoor, om zo duidelijk te kunnen maken ,,op geen enkele wijze betrok ken te zijn bij de aanbesteding" en om ,,een einde te maken aan de geruchten en insinuaties". De opheffing van de on schendbaarheid van de drie mi nisters moet door drie volksver tegenwoordigingen worden goedgekeurd: het Waalse deel- parlement, de Raad van de Franstalige Gemeenschap en de Belgische Senaat. Toch ver wachten velen dat er nooit hel derheid zal komen over de rol van de politici. De christende mocratische minister Maystadt (financiën) zei het afgelopen weekeinde nog te venvachten dat de immuniteit van de drie PS'ers niet wordt opgeheven: „Trouwens, ik denk helemaal niet dat de politici in België zo bijzonder corrupt en verdorven zijn", aldus de bewindsman. bayrut Bij een bomaanslag op het hoofdkwartier van de Falange de grootste christelijke partij in Libanon in oostelijk Bayrut zijn gisteren zeker twee personen gedood en 130 mensen gewond geraakt. Falange-lei- der George Saadeh en tweede man Munir Hajj waren wegens ziekte niet bij de vergadering. Het is nog niet duidelijk wie er achter de aanslag zit. Volgens de politie werd een bom van ongeveer 200 kilo, verborgen in een auto die voor de buitenmuur van de vergaderzaal was geparkeerd, van afstand tot ontploffing gebracht. foto ap ahmed azakir P -• -r; ,f A hamburg Uit protest tegen de Europese Unie (EU) hebben honderden Duitse vrachtwagenchauffeurs gisteren de Köhlbrand-brug in Hamburg ge blokkeerd. Zij vinden dat zij fors worden benadeeld door de nieuwe EU-richtlijnen voor het wegtransport. foto dpa carsten rehder Militairen gaan niet graag weg wunsdorf ap Sinds de Duitse eenheid en de afspraken over terugtrekking van voormalige Sovjet-eenhe den uit Oost-Europa is 70 pro cent van de indertijd 540.000 militairen uit de voormalige DDR vertrokken. De barakken in het Berlijnse Wünsdorf lig gen er vervallen en verlaten bij. De vervuiling door achter gelaten wapens, olie en muni tie is enorm. Volgens de plaat selijke dominee Jürgen Pete- reit is de wereld van de militai ren volledig ingestort. De af tocht kon niet dramatischer zijn. Zelfs het monument voor de slag om Berlijn zal het Rus sische leger in zijn geheel meenemen naar Moskou. Er is overeengekomen dat de regering in Bonn zo'n 18 mil jard gulden zal bijdragen in de kosten van de aftocht. In dat bedrag zijn de salarissen van de militairen opgenomen en de bouw van huizen voor de teruggetrokken officieren. Steeds meer gezinsleden en andere aanhang van de nog op hun vertrek wachtende mili tairen komen dan ook naar Duitsland. Ze komen af op de Duitse welvaart en hopen uit eindelijk te kunnen blijven. Een andere reden om te blij ven is dat van de 44.000 toege zegde huizen in de voormalige Sovjetunie er slechts 10.000 af zijn en bovendien is een groot deel van de woningen gepland in onafhankelijke delen van het oude Sovjet-rijk, waar de Russen niet welkom zijn. Bo vendien wordt het in Duits land toegekende hogere salaris daar niet uitbetaald. Contact tussen de militairen en de Duitsers was tijdens de DDR-tijd verboden en ook he den staan burger en soldaat ver van elkaar af. „De vriend schap van de volken bestond slechts op papier", zegt Har- mat Klucke, bestuurder van het omliggende Zossen. Bo vendien bestaat er bij de Duit sers veel zorg over de gestegen misdaad in en om het kamp. Bijna elke avond wordt er in gebroken en dieven verkopen gestolen auto's bij het station. De auto's worden direct op de dagelijkse trein naar Moskou VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt. NEW YORK PETER PRINGLE THE INDEPENDENT In de Grote Balzaal van zijn ei gen New York Plaza Hotel stap te Donald Trump gisteravond eindelijk in het huwelijksbootje met actrice en fotomodel Maria Maples. Vijftienhonderd gasten waren uitgenodigd voor de cli max van de stormachtige lief desaffaire die vier jaar geleden op de skipistes van Colorado begon toen Maria onomwon den tegen Ivana, de toenmalige echtgenote van Trump, zei dat ze verliefd was op Donald. De tussenliggende jaren za gen faillissementen, grote ge bouwen, casino's en de geboor te van Tiffany, hun dochter. De 30-jarige Maria, die niet geheel tot haar genoegen door Trump is omschreven als „een van de prachtigste lichamen ter we reld", verkondigde dat ze graag bekend zou zijn om haar „ta lent, vriendelijkheid en geloof in God". Maria's witte bruidsjapon was ontworpen door Carolina Her- rera, die ook voor Ivana werkt. De 47-jarige Trump zette zijn nieuwe echtgenote een twee miljoen dollar dure tiara met 326 diamanten op het hoofd. Hun dochtertje droeg een met parels bezette jurk. Er was een bruidstaart van vijf lagen en het voorafje van kaviaar kostte bijna 70.000 dollar. De Amerikaanse televisie be handelde het huwelijk als een koninklijke aangelegenheid en de roddelbladen staan bol van allerlei frivole wetenswaardig heden over het stel, voor wie al deze aandacht van de media het mooiste kerstgeschenk lijkt dat ze zich hadden gewenst. liet ontploffen in het centrum van Londen. De bommen wa ren geplaatst bij een postkan toor en een busstation. Er vielen geen gewonden. Gerry Adams, de leider van de politieke tak van de IRA, Sinn Fein, vindt dat de vrijlating van alle gevangen IRA-leden onder deel moet uitmaken van een Brits-Iers vredesakkoord. Eerder had de Britse regering al laten weten dat er geen sprake kan zijn van amnestie voor terroris ten. Britse veiligheidsfunctiona rissen sluiten uit dat moorde naars en mensen die zijn ver oordeeld voor bomaanslagen, in aanmerking kunnen komen voor kwijtschelding van hun straf. LONDEN-BELFAST AFP-UPI-Rtr Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) heeft gisteren in Belfast een bomaanslag ge pleegd. De IRA liet dat gister avond weten. Het was de eerste keer dat de IRA de verantwoor delijkheid voor een aanslag opeiste sinds de openbaarma king van het Britse-Ierse vredes plan voor Noord-Ierland vorige week woensdag. Bij de aanslag raakten een soldaat en een burger gewond. Met de actie heeft de IRA ver moedelijk tegenover de Britse en Ierse regering willen bewij zen dat met haar niet te spotten valt. Aangenomen wordt dat de IRA gisteren ook twee bommen VN krijgen commissaris mensenrechten NEW YORK Rtr-AFP-DPA De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft giste ren ingestemd met de creatie van de functie voor een Hoge Commissaris van de Mensen rechten. De Verenigde Staten, die al sinds 1952 voor een der gelijke functie pleiten, roemden het besluit van de VN als een „historische gebeurtenis". Alle 184 lidstaten ondersteun den de resolutie, waarin tot de creatie van de nieuwe post werd opgeroepen. De Verenigde Sta ten en de meeste westerse lan den hadden zich in juni op de VN-conferentie voor de men senrechten in Wenen al sterk gemaakt voor de nieuwe func tie. De Hoge Commissaris zal vanuit Genève opereren en heeft een mandaat voor vier jaar. Naar verwachting zal se cretaris-generaal Boutros Bout- ros-Ghali in januari een kandi daat benoemen. budapest Rtr Hongarije krijgt een nieuwe premier. De huidige waarne mend premier en minister van binnenlandse zaken Peter Boross (65), volgt de eerder de ze maand overleden Jozsef An- tall op. Boross is een 'no nons ense' conservatieve politicus. Hij staat bekend als een hard onderhandelaar en een effi ciënt bestuurder. De voor dracht, gedaan door president Arpad Göncz, moet nog door het Hongaarse parlement wor den goedgekeurd. De beoogde eerste-minister zei niet van plan te zijn veel te wij zigen aan het beleid zoals dat door Antall werd gevoerd. Bo vendien beloofde hij de demo cratische principes van zijn voorganger trouw te blijven. An tall, die als eerste premier in het post-communistische tijdperk leiding gaf aan de overgang van het socialistische Hongarije naar een democratisch bestuur de markteconomie, stierf 12 de cember aan de gevolgen van kanker. Boross geniet het vertrouwen van alle drie de partijen die de huidige centrumrechtse rege ring vormen. Hij zei niet te ver wachten dat het parlement zijn benoeming zou tegenhouden. Boross werd geboren in Na- gyabom in 1928. Hij studeerde rechten en werd ambtenaar voordat hij zich aansloot bij de opstand tegen het communisti sche regime, die in 1956 door Sovjettanks werd neergeslagen. Boross werd ontslagen, zat een tijd gevangen en werd voortdu rend door de politie in de gaten gehouden. Hij kreeg uiteindelijk baantjes als ongeschoolde ar beider, fotoverkoper, barkeeper en restauranthouder. Deson danks maakte hij carrière en ging in 1989 als hoofd van een staatscateringsbedrijf met pen sioen. Toen zijn vriend Antall premier werd, benoemde hij Boross tot staatssecretaris. In december 1990 werd Boross mi nistervan binnenlandse zaken. brussel» anp De relatie van Donald Trump en Maria Marples heeft de afgelopen zes jaar meer hoogte- en dieptepunten gekend dan de toch bepaald niet kinderachtige Skyline van New York. Maar gisteravond hakte het paar de knoop door en beloofde elkaar voorlopig trouw. foto ap kathy willems Spanje heeft gisteren harde ei sen gesteld aan de uitbreiding van de Europese Unie met Noorwegen, Zweden, Finland en Oostenrijk. In een kort briefje stellen de Spanjaarden voor de kandidaat lidstaten buiten beschouwing te laten bij de totstandkoming van een monetaire unie. Met veel gevoel voor understatement noemde de Nederlandse minis ter Kooijmans (buitenlandse za ken) de brief „een niet-con- structieve bijdrage aan de dis cussie over de uitbreiding". La ter sprak de minister onom wonden over „een bombrief'. Met uitzondering van Por tugal en Griekenland reageer den alle lidstaten sterk afwij zend op het Spaanse voorstel. De Spanjaarden vrezen dat zij na toetreding van de Scan dinavische landen en Oostenrijk bij de totstandkoming van de monetaire unie buiten de boot zullen vallen. v' In het Verdrag van Maastricht is namelijk bepaald dat de Eu ropese muntunie slechts tot stand komt als een meerderheid van de lidstaten aan de budget taire normen voldoet. Van de huidige twaalf lidstaten zouden er dus ten minste zeven mee moeten doen aan de gemeen schappelijke munt. Aangezien het Verenigd Ko ninkrijk en Denemarken om politieke redenen niet mee wil len doen, zou Spanje op de wip- positie verkeren als de muntu nie binnen bereik komt. Die re latief comfortabele positie raakt Spanje kwijt als er nieuwe lid staten toetreden. De vier kandi daat-lidstaten staan er econo misch beter voor dan Spanje.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5