„Rente op m'n 13e maand? Prima idee!" 'Geweld op TV valt reuze mee' !5ij aankoop auto meteen jetalen voor verwerking Binnenland Ontzag voor tyrannosaurus Buck: 'Eerherstel van universiteit' Heerma en De Vries: Niet negatief over Brinkman Actie van Nobelprijswinnaars tegen exploitatie van kinderen Pronk verhoogt opbrengst Bosnië-actie Tweede Kamer akkoord met mestwet ilNSDAG 21 DECEMBER 1993 tonderd ideeën tegen werkloosheid msterdamHonderd Amsterdammers hebben gisteren gerea geerd op de oproep van Jan Schaefer om met oplossingen te ko- hen voor bestrijding van de werkloosheid in Amsterdam. Op liet PvdA-partijkantoor waren tien telefoonlijnen open. De PvdA fiieeft een paar maanden geleden de werkgroep-Schaefer inge- Iteld tegen bestrijding van de werkloosheid. Amsterdam telt zo'n PO.OOO werklozen. Van elke tien Amsterdammers is er één zon der werk. Veel bellers suggereerden dat er in de gézondheids- zorg veel nieuwe banen kunnen bijkomen. 1993 was een uitstekend perenjaar yooRBURGDe perenoogst was goed dit jaar. Dat komt omdat liet in het voorjaar goed weer was. Er werden 150 miljoen peren geplukt, vijftig miljoen kilo peren meer dan vorig jaar. Dat blijkt lit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Voor- lurg. De appeloogst bleef met 570 miljoen kilo gelijk aan 1992. Krajenbrink naar Woudenberg jen haag CDA-kamerlid Krajenbrink wordt 1 februari volgend jaar burgemeester van Woudenberg .(bij Utrecht). Hij volgt par tijgenoot Harrewijn op die met pensioen gaat. Krajenbrink is jninderhedenspecialist voor het CDA in de Tweede Kamer. Voordat hij twaalf jaar geleden kamerlid werd, werkte hij voor jiet wetenschappelijk bureau van het CDA en was hij algemeen secretaris. Krajenbrink was al op eigen verzoek niet op de kandi datenlijst gezet voor de kamerverkiezingen volgend jaar. Hoofdagent op staande voet ontslagen Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren een hoofd agent op staande voet ontslagen. De man had uit wraak het computersysteem vervuild. Hij had namen van gezochte perso den veranderd in fake-namen. De zaak kwam aan het licht om dat de agent de meest merkwaardige namen in het politiebe stand stopte, aldus woordvoerder A. Geelof: ,,Hij deed het niet om zichzelf of anderen te bevoordelen, maar hij heeft zich willen afreageren. Dit soort praktijken tolereren wij niet". Slechts lichte bevingen door gaswinning j den haag» De winning van aardgas leidt tot lichte aardbevingen in Noord-Nederland, maar het aantal en de aard zijn geen leiding voor verontrusting. Tot die conclusie komt de Begelei dingscommissie Onderzoek Aardbevingen, ingesteld door het jninisterie van economische zaken. De uitkomst heeft de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM), die in het noorden gas [wint, niet verrast. Volgens een woordvoerder heeft het bedrijf al tijd al gezegd dat de gaswinning weliswaar met schokken ge paard gaat, maar dat die slechts van zeer onbeduidende aard zijn. Die conclusie wordt door het onderzoek bevestigd, aldus de woordvoerder. )e consument zal vaker een bij lrage moeten betalen voor het nilieuvriendelijk verwerken van irodukten die nu nog op de chroothoop verdwijnen. Een uime meerderheid van de Tweede Kamer kan zich vinden n het voorstel van minister Al ders van milieu, om daarvoor een zogenoemd verwijderings ysteem in te voeren. Het systeem wordt voor au- q;'s binnenkort al van kracht, emand die een nieuwe auto ipopt, zal voorlopig 250 gulden «tra moeten betalen. Voor dat geld moet de auto milieuvrièn- delijk worden gesloopt. Onder delen die nog goed zijn, moeten worden hergebruikt. De rest moet op verantwoorde wijze worden afgevoerd, bijvoorbeeld naar de verbrandingsoven. An dere produkten waarvoor het systeem kan gaan gelden zijn wit- en bruingoed (koelkasten en wasmachines, stereo-instal laties en televisies en dergelij ke). Alders hoopt zo te bevorderen dat ontwerpers al achter de te kentafel meer rekening houden met het milieu, bijvoorbeeld door ander materiaal te kiezen. De CDA-bewindslieden De iVries (sociale zaken) en Heerma j(volkshuisvesting) hebben met [hun kritiek op het optreden van [CDA-fractieleider Brinkman geen negatief oordeel over hem tVillen uitspreken. Ook hebben zij de positie van Brinkman als toekomstig CDA-lijsttrekker en - leider niet ter discussie willen «tellen. M Dat hebben de twee Brink- jman gisteren laten weten. Zij reageerden daarmee op de 'commotie die gisteren binnen !en buiten het CDA is ontstaan lover hun uitspraken in Vrij Ne- Meubelbranche: Motorrijden voor risico werknemer den haag gpd ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Omroepen niet onder de indruk van oproep Hirsch Ballin: De televisie-omroepen zijn over het algemeen nauwelijks onder de indruk van de opmerkingen van minister Hirsch Ballin van justitie gisteren op een CDA-bijeen- komst om paal en perk te stellen aan het geweld op tele visie. Volgens hen valt het „allemaal wel mee" met het geweld op de TV. ZEEWOLDE/HILVERSUM ANP-GPD Hirsch Ballin riep op tot onmid dellijke zelfbeheersing van tele visieomroepen en verkopers en verhuurders van videofilms en - spelletjes. Het grote aanbod van geweld, met name in films, le vert volgens Hirsch Ballin een „sterke bijdrage aan een kli maat van hardheid en onver schilligheid voor het leed van anderen enerzijds, en de angst en gevoelens van onveiligheid anderzijds". Vooral de jeugd dreigt vol gens de minisfter overspoeld te raken door geweld op televisie en video. Hij vroeg de televisie omroepen om geen geweldscè- nes uit te zenden op tijdstippen waarop veel jonge kinderen kij ken, bijvoorbeeld niet voor 20.00 uur en in het algemeen niet in voor kinderen bedoelde programma's. Een woordvoerder van RTL 4 en 5 verklaarde „dat het wel meevalt met geweld in onze programma's". Ook het geweld dat voorkomt in de politieserie Miami Vice valt volgens hem „ontzettend mee." TROS-radio- en televisiedi recteur F. Bakker noemt de op merkingen van de minister „overbodig, hoewel ik zijn op vattingen wel deel". Bakker: „In onze programmering vóór acht uur komt al geen geweld meer voor. Wij kijken altijd nauwkeu rig hoe een film die in de vroege avond is gepland, eruit ziet. Dat geldt ook voor 2 Vandaag, ons actualiteitenblok dat we samen met Veronica en de EO maken. Bakker zegt zich bovendien af te vragen hoe Hirsch Ballin het een en ander in de praktijk denkt te brengen. „Hij heeft het vast niet over het Jeugdjournaal". Dat is de reactie van chef/eindredacteur van het Jeugdjournaal R. Maas. „Hij kan óns niet bedoelen", meent Maas. „In sommige se ries wordt geweld misschien verheerlijkt, in het Jeugdjour naal gebeurt dat niet. Elk ge welddadig shot dat wij willen uitzenden, wordt eerst altijd uit gebreid gewogen, in hoeverre het effect kan hebben op kinde ren". Een woordvoerder van Vero nica reageert in ongeveer de zelfde bewoordingen. „Wij zijn altijd kieskeurig als het om films vóór acht uur gaat. Dus in onze programmering verandert er niets". SER pleit voor extra bezuinigen den haag gpd Er moet veel harder worden ge snoeid in de overheidsuitgaven dan het kabinet in zijn begro ting voor komend jaar heeft aangekondigd. Dat advies krijgt de regering van een meerder heid in de Sociaal-Economische Raad (SER). De grote werkgeversorganisa ties hebben in de SER gepleit voor bezuinigingen in de over heidsuitgaven met 21 miljard gulden. Voor een deel moet dat geld worden gebruikt voor het verder terugdringen van het fi nancieringstekort. Het moet er uiteindelijk toe leiden dat Nederland op z'n minst kan voldoen aan de eisen om te kunnen worden toegela ten tot het systeem waarin de ECU als Europese munteenheid gaat gelden. Het tekort in de staatsfinanciën mag dan hoog uit 2,25 procent van het natio naal inkomen zijn. In de commissie die het SER- advies voorbereidt, krijgen de ondernemers nu steun van kroonleden. Tot deze kroonle- den behoren onder anderen de president van De Nederland- sche Bank en de directeur van het Centraal Planbureau, als mede een groot aantal door de Kroon (in feite de regering) be noemde wetenschappers. arnhem» Een bezoeker van Burgers' Dieren park in Arnhem voelt aan de fossiele resten van een tyrannosaurus rex, een reusachtig dier dat miljoenen jaren geleden leefde in Noord- Amerika. Het is geen echte kop, maar een be tonnen immitatie. Het dier kon zes meter hoog worden en veertien meter lang. De kop en de overige lichaamsdelen zijn onderdeel van 'De sert', een nagebootste woestijnexpositie dat zijn voltooiing nadert. Vanaf volgende week worden er excursies gehouden. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Hasj-gebruik bij jeugd drie maal zo groot utrecht anp Ondanks alle voorlichtingscam pagnes wordt door scholieren tot 18 jaar steeds meer geblowd, gedronken en gegokt. Dat blijkt uit een onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NLAD) onder ruim tienduizend leerlingen van 10 tot 18 jaar in het basis- en voortgezet onderwijs. Het aantal jongeren tussen de 12 en 18 jaar dat wel eens cannabis (hasj of marihuana) heeft gebruikt, is sinds 1984 bij na verdrievoudigd, van 4,8 pro cent naar 13,6 procent. Een kleine groep (1,2 procent) van de jongeren van 12 jaar en ouder zegt zeer regelmatig cannabis te gebruiken: meer dan tien keer in de vier weken voorafgaand aan het onderzoek. De groep jongeren die aan geeft harddrugs te hebben ge bruikt is zeer gering 1 pro cent). XTC wint wel aan popula riteit onder de schoolgaande jeugd (3,3 procent). Een meerderheid van de scholieren (54 procent) heeft ooit gegokt. Eén op de acht jon geren speelde in de maand voor het onderzoek nog op een fruit automaat. Verdachte bekent l' indirect moord M Nyniphe Poolman aurich/den haag anp De.29-jarige Duitser die wordt verdacht van de moord op de 5- jarige Nymphe Poolman op 28 november 1991 heeft gisteren in r het Duitse Aurich indirect ais- nog bekend. Aanleiding was een televisieprogramma over de zaak. Daarin zei vader Poolman dat twee getuigen Nymphe na 28 november 1991, het moment waarop ze volgens de verdachte was overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk, nog le vend hebben gezien. De ver dachte voelde zich op TV uitge maakt voor leugenaar, en zei gistermorgen volgens recht bankpresident Rosbach, dat hij wèl met de dood van Nymphe te maken had. De man trok daarmee de versie van het auto ongeluk in. Technische Universiteit Eindhoven ontkent rehabilitatie den haag gpd Den haag» gpd derland. De Vries en Heerma lieten daarin weten dat Brink man naar hun mening te veel nadruk legt op theater en amu sement en te weinig op de poli tieke inhoud. De Vries liet weten dat hij het 'vervelend' vond dat zijn uit spraken zijn uitgelegd als kritiek op Brinkman. Volgens hem heeft hij alleen een verschil wil len aanduiden tussen Brink mans optreden en zijn eigen stijl van politiek bedrijven. Brinkman probeerde de zaak te sussen. „Ik draag het beleid uit en ik blijf gewoon mijn werk doen. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind." De Technische Universiteit Eindhoven ontkent dat zij pro fessor H. Buck begin dit jaar eerherstel heeft verleend. De Tilburgse wetenschapper, die drie jaar geleden na de omstre den publikatie over zijn vondst van een middel tegen AIDS op non-actief werd gesteld en later met vervroegd pensioen moest, is niet gerehabiliteerd, zegt woordvoerder Van Dam van de universiteit. „AJs Buck dat wel zo interpreteert, is dat voor zijn verantwoordelijkheid. Van Dam ontkent overigens niet dat er overeenkomst tussen de universiteit en Buck bestaat. De inhoud daarvan is echter ge heim, aldus de woordvoerder. Hij wilde ook niet bevestigen of Buck in 't geheim smartegeld heeft gekregen, zoals de profes sor beweert. Tijdens het televisieprogram ma NOVA maakte Buck gisteren bekend dat er tussen de univer siteit en hem een zogeheten 'akte van dading' Daarin schrijft bestuursvoorzit ter drs. H. ter Heege dat er geen bewijzen bestaan dat Buck een vervalser is en dat Buck alle wettelijke rechten van emeritus hoogleraar toekomen. De uni versiteit verplichtte zich tot de betaling van ruim 200.000 gul den aan schadevergoeding en smartegeld. Op het bekendma ken van de inhoud van de akte stond een 'boete' van 50.000 gulden. Buck maakte de inhoud toch bekend omdat hij zijn naam wil zuiveren. Buck: „Ik vind dat ik de morele plicht heb om open baar te maken dat het college van bestuur de fraudebeschul diging tegen mij terugneemt. Ik wens niet met deze beschuldi ging verder te moeten leven". Professor Buck had in april 1990 in het Amerikaanse tijd schrift Science de resultaten ge presenteerd van een oncierzoek naar een moeilijk te produceren organische verbinding. Hoewel de toepasbaarheid van het mid del nog niet duidelijk was, liet hij meteen weten dat zijn vin ding binnen enkele jaren een einde aan AIDS zou maken. Door nader onderzoek van de universiteit bleek later dat de door Buck gemelde doorbraak uiterst voorbarig en overmoedig was. Daarnaast zouden in het laboratorium van Buck fouten zijn gemaakt. De professor werd beschuldigd van mismanage ment en vervalsing van onder zoeksresultaten. Hij werd op non-actief gesteld en hem werd de toegang tot de universiteit ontzegd. Gisteren publiceerde de Ko ninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen twee artikelen waarin Buck zijn vin ding van destijds in gecorrigeer de vorm heeft opgeschreven. Volgens het instituut is de vin ding nog steeds waardevol, maar is de toepasbaarheid in de geneeskunde nog lang niet be wezen. den haag gpd Zesenzeventig winnaars van een Nobelprijs, onder wie pro fessor Jan Tinbergen, oud-Sov- jetpresident Michael Gorbatsjov en de Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu, willen een or ganisatie in het leven roepen te gen kinderexploitatie. Om steun te krijgen voor hun initiatief zijn ze een kerstkaartenactie begon nen. Een panel van Nobelprijswi naars heeft enkele maanden ge leden een hoorzitting gehouden over de exploitatie van kinderen voor arbeid of prostitutie. In een persoonlijke kerstbood schap schrijft voorzitter Jan Tin bergen van het Initiatief tegen Kinderexploitatie, dat hij en zijn mede-Nobelprijswinnaars ge schokt zijn over de feitei) die ze te horen kregen. „Meer dan tweehonderd miljoen kinderen moeten noodgedwongen wer ken, vaak in ongezonde of zelfs levensgevaarlijke arbeidsom standigheden", aldus Tinber gen. Omdat er relatief weinig be kend is over het schrijnende probleem van de kinderexploi tatie en er bovendien weinig aan wordt gedaan, zijn de ruim zeventig 'oudere mensen van goede wille' in actie gekomen. De organisatie die de Nobel prijswinaars voor ogen hebben, moet gaan werken a la Amnesty International. „Steun geven aan actiegroepen en projecten in die landen waar het probleem speelt", schrijft Tinbergen. Ook moet de organisatie-in- spe druk uitoefenen op indivi duele mensen, landen, landen- organisaties en wereldorganisa ties als de VN, het IMF (Interna tionaal Monetair Fonds) en de Wereldbank. Op die manier ho pen de Nobelprijswinaars dat kinderslavernij kan worden uit gebannen. Via een kerstkaartje aan 'Nobelprijswinnaars Initia tief Stop Kinderexploitatie' p/a Vondelkerk, Vondelstraat 120d, 1054 GS Amsterdam, kunnen sympathisanten hun morele en persoonlijke steun betuigen. Werkgevers in de meubelbran che willen dat werknemers zich verzekeren tegen ziekteverzuim ;ejwegens sportblessures. Volgend jaar moeten werkgevers, als de nieuwe Wet terugdringing ziek teverzuim in werking treedt, een ziektedag uit eigen zak be talen. Om daar onderuit te ko men hebben werkgeversorgani saties voorgesteld dat werkne mers die gevaarlijke sporten be oefenen als motorrijden, skiën, hanggliding en dergelijke dat ri sico zelf verzekeren. De organisaties van werkge vers in de meubel- en timmer- industrie CBM en NBvT hebben hun leden geadviseerd afspra ken met de werknemers te ma ken over het bijverzekeren van ziekteverzuim als geVolg van het jbeoefenen van een gevaarlijke sport. Volgens de huidige CAO zijn werkgevers verplicht bij ziekte het salaris volledig door te betalen. De bonden in de 22.000 werk nemers tellende sector voelen niets voor het voorstel van de [werkgevers. Zij maken bezwaar tegen het feit dat de werkgevers niet met de bonden hebben ge praat. naar Plusrekening'. Vanaf dat moment spaart u op de Plusrekening. Met een prima rente (4%*), terwijl u toch steeds over uw spaargeld kunt beschikken. En heeft u al een Plusrekening, of bijvoorbeeld een Leeuwrekening (5,1%*) of een Postbank Kapitaal rekening (5,75%*) Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking verhoogt de opbrengst van de actie 'Bescherming en Dekens voor Bosnië' met vijftig procent. Hij deed dit in een reactie op de oproep van Rode Kruis-directeur W. Cense gistermiddag om de ac tie met een financiële bijdrage te steunen als „sti mulans voor het Nederlandse publiek en blijk van solidariteit van de Nederlandse regering met de bevolking van Bosnië". Tijdens de bliksemactie is afgelopen weekeinde 1.750.000 gulden gegeven. Directeur Mient-Jan Faber van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) deed gisteren in het raad huis van Delft een klemmend beroep op de Ne derlandse regering een politieke vuist te maken binnen de Europese Gemeenschap. „Wij hopen dat door het geld en het aantal solidariteitsverkla ringen met de bevolking in Bosnië, de Nederland se regering zich gesteund weet de kwestie weer op de politieke agenda te krijgen. Er moeten in Bosnië meer toevluchtsoorden worden ingesteld en de steden Mostar en Sarajevo moeten onder VN-bescherming komen", aldus Faber. In tienduizenden gemeenten in Europa is za terdag actie gevoerd voor Bosnië. „Bij elkaar zijn meer dan een miljoen steunbetuigingen geregi streerd. Die proberen wij woensdag in Brussel te overhandigen aan de Raad van Europa en de strijdende partijen in Bosnië." In Nederland wa ren ongeveer 370 gemeenten de gemeentehuizen geopend en hebben zo'n 62.000 mensen hun handtekening gezet. 'Pas uitbreiden als andere boer inkrimpt' den haag» anp dan stort u uw dertiende maand natuurlijk daar op. Heeft u zojuist uw dertiende maand ontvangen en weet u nog niet direct wat u daarmee gaat doen? In zo'n geval is het zonde om dat geld zomaar op uw girorekening te laten staan. U kunt immers ook profiteren Meer informatie? Bel Klantenservice van een aantrekkelijke rente. Eert thuisbankier zonder girospaar rekening pakt dan zijn giroboekje, vult een bedrag in en schrijft 'van girorekening 12.00 uur. Sparen doe je gewoon bij de Postbank 'Rentevergoeding per 5 november 1993. Girosparen: (020) 591 82 20. Op werk dagen bereikbaar tot 21.00 uur en op zaterdag tot STB AP POSTBANK De Tweede Kamer vindt dat een veebedrijf op zandgrond alleen mag uitbreiden als een ander veebedrijf in de omgeving in krimpt. Daarom moet de Inte- rimwet Ammoniak en Veehou derij van de ministers Alders (milieu) en Bukman (landbouw) worden aangepast, zo vindt een meerderheid van CDA en PvdA. Dat bleek gisteren tijdens een debat met de bewindslieden. Alders en Bukman dienden af gelopen zomer een noodwet in om enkele duizenden veebe drijven zonder hinderwetver gunning alsnog te legaliseren. Dat was nodig omdat uitspra ken van de Raad van State het voortbestaan van deze bedrij ven in gevaar hadden gebracht. De gerechtelijke uitspraken ver oorzaakten grote onrust onder de veehouders. Volgens de voorgestelde inte- rimwet kunnen de bedrijven alsnog een hinderwetvergun ning krijgen op basis van de omvang van hun veestapel in 1986. Ze moeten wel maatrege len treffen om dè uitstoot van ammoniak zo veel mogelijk te rug te dringen. Bedrijven die wel een vergunning hebben mogen uitbreiden, mits ze niet meer dan vijftien zuureenheden uitstoten. Aan die eis kunnen de veehouders voldoen door aller lei vaak kostbare techni sche aanpassingen in de stallen aan te brengen. De Tweede Kamer, behalve D66 en WD, gaat akkoord met het voorstel, maar CDA en PvdA zijn bang dat sommige veehou ders dankzij het wetsvoorstel alsnog kans zien uit te breiden. „In de gebieden zonder vee houderij is dat te verdedigen, maar dat is het absoluut niet in de te zwaar belaste gebieden, zeg maar de mestoverschotge- bieden. Voor onze fractie telt dat punt zeer zwaar", zei PvdA- woordvoerder Huys. Huys en zijn CDA-collega Esselink vin den dan ook dat de regering de wet moet aanpassen. Alleen als gemeenten een plan maken waarin staat dat de totale am- moniakuitstoot in het gebied wordt teruggedrongen, mogen sommige bedrijven uitbreiden, vinden de kamerleden. Morgen moet de Kamer defi nitief stemmen over de interim- wet.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3