'Topcoach is op WK een absolute must' 'We krijgen het liet makkelijk' Teleurstellende nederlaag van SKC bij Mov'over: 3-0 Sport Programma ■WNSPAG 21 DECEMBER 1993an chef ad van kaam, 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071 -356463 n het volleybal verloor SKC met uidelijke cijfers van Mov'over. USV daarentegen was heel icht bij de eerste zege. SKC verloor de uitwedstrijd pgen Mov'over teleurstellend iet 3-0. De Leidenaars vochten o ongeveer voor hun laatste ans. Mov'over immers was als oorlaatste geklasseerd en dus bij uitstek een ploeg waarvan punten gepakt konden worden. SKC volleybalde echter te krampachtig, liet het blokke rend afweten en kreeg drie sets op rij klop: 15-10, 15-9 en 15-7. RW 2 verloor met 3-1 van Ren- tokil/ZVH 4. In de andere eerste klasse liet NOVO 2 in Noordwijk de pun ten aan Gemini/Kangeroes 2. Het werd 1-3. Setstanden: 5-15, 14-16, 15-10 en 13-15. De Noordwijkers hadden het ver lies geheel aan zichzelf te wij ten. In de tweede reeks ver speelden zij een 14-6 voor sprong en in de vierde stonden ze met 12-9 voor. De vrouwen van Orion kon den het op de derde plaats staande Mov'over niet de baas. De equipe uit Monster zegevier de met 3-2 (9-15, 15-10, 15-8, 10-15 en 15-8). Verdedigend was Mov'over op z'n best, aan vallend had het Hazerswoudse team wat meer in huis. Vooral Joke Koeckhoven speelde sterk. LUSV, hekkesluiter met slechts drie punten, had in de strijd met Thor de eerste winst voor het grijpen. In de vijfde set namen de studentes een 7-1 voorsprong. Nervositeit zorgde er echter voor dat Thor alsnog aan het langste eind trok: 13-15. Ondanks het feit dat het veer tien punten meer scoorde dan Thor verloor LUSV met 2-3. Setstanden: 15-3, 12-15, 15-5, 12-15 en 13-15. Het Leidse team opereerde weer met vier stoppers. Het tweede vrouwenteam van Leython moest zijn meerdere erkennen in VS Haag. In de hof stad werd het 3-2 (15-13, 15-12, 11-15, 5-15 en 15-10). Bij Ley thon ontbraken Boukje en Fem ke Wiebes. In de beslissende set sloeg VS Haag in de beginfase een gat, dat Leython niet meer kon dichten. WW zette z'n opmars voort en versloeg Spanning 220 met 3-1. Pleitbezorger Cruijff ziet nog opening haarlem De advocaat van Johan Cruijff, prof. mr. K.L.H. van Mens, ziet nog steeds mogelijkheden voor zijn cliënt om als bondscoach op te treden tijdens het WK-voetbal volgend jaar in de Verenigde Staten. „Mijns inziens zijn de verschillen tussen de partijen niet onoverbrugbaar", laat de Utrechtse advocaat en belastingadviseur weten. Cruijffs pleitbezorger zet verder vraag tekens achter de deadline van 19 december die de KNVB in de aïfaire-Cruijff heeft gehanteerd. Volgens Cruijff en zijn advocaat Ijs de deadline eenzijdig door de voetbalbond ingesteld. MVV roept hulp topadvocaat in Maastricht* MWheeft in het lopende strafrechtelijke onderzoek tegen de club de hulp ingeroepen van de Haagse topadvocaat prof. mr. M. Wladimiroff. Wladimiroff is hoogleraar economisch strafrecht aan de Rijksuniversiteit Leiden en geldt als een van de ij grootste autoriteiten op dat gebied in Nederland. De vaste raadsman van MW, mr. J Goumans over het aantrekken van Wladimiroff: „Als justitie met een kanon op een mug schiet, 1 schieten wij met een kanon terug." Tomba moet Kosir laten voorgaan madonna dl CAMPiGLio Alberto Tomba heeft ook een dag na zijn 27e verjaardag zijn begeerde cadeau, een nieuwe overwinning in een wedstrijd in de strijd om de wereldbeker, niet gekregen. Bij de vierde slalom wedstrijd van het wereldbekercircuit in Madon na di Campiglio moest de Italiaan maandag Jure Kosir laten voorgaan. Derde werd de Noorse Olympische kampioen Finn- iChristian Jagge. Jos Verstappen dicht bij akkoord amstelveen Uiterlijk de eerste week van januari zal duidelijk 'ilworden voor welk team Jos Verstappen volgend jaar in de for- i mule 1 gaat rijden. Vandaag vertrekt de 21-jarige autocoureur uitMontfort opnieuw naar Engeland om, met zijn manager 1 Huub Rothengatter, met diverse renstallen te onderhandelen. iHadden eerdere missies naar het Brits Koninkrijk vooral een ori- enterend karakter; ditmaal is het de bedoeling dat spijkers met koppen worden geslagen. Jordan lijkt de meest logische keus. De teams van Benetton en McLaren zijn eveneens nog in de markt. I Leidse bowlingteams missen eindronde leiden In de stedenontmoeting hebben de Leidse bowlingploe- gen geen kans gezien zich te plaatsen voor de eindrondes die i,i plaatsvinden in Eindhoven. Van de twaalf ploegen eindigde Lei derdorp als voorlaatste. Zuid-West deed het met een tiende plaats al niet veel beter. Grootste verrassing was het optreden i van het bowlingteam van Holiday Inn. Dat bereikte een niet ver- vvachte vierde plek. 'Froggy' van der Heuvel was met 772 punten die de hoogste serie op haar naam bracht. Bij de mannen was René Zevenbergen die het best presteerde: 746. Het toernooi werd gewonnen door gastheer Scheveningen. - J5ax in halve finale LD-Cup katwuk» Het zaalvoetbalteam van Bax is gisteravond, na De üleutels, als tweede ploeg doorgedrongen tot de halve finales /an de LD-Cup. De Voorhouters walsten in sporthal Cleijn Duin met 11-1 over Boerenburg heen. Na een moeizame start zorg- ien Marco Akerboom, Marten Bax, Hennie Koet en Mohammed lougrine voor de 4-0 ruststand. Na de pauze ging Bax onver- i .toord verder via Akerboom (3x)Koet (2x) en Bax: 11-1. 'eter Kuipers' KIOSfavoriet in LD-Cup iden» michel van gent )rfbalmedewerker oor de eerste keer sinds 1988 ;eft KIOS zich geplaatst voor eindronde van de LD-Cup. e club uit Nieuw Vennep geldt dijk als de grote favoriet, om- i it zij in de competitie een asse hoger speelt dan de ove- •i ge drie finalisten. De spelers m KIOS mogen allicht bij de irfballiefhebbers in Leiden en ji rigeving niet zo bekend zijn, iin trainer-coach Peter Kuipers i dat beslist wel. De voormalige )eler van het eerste van Pernix, .an met de favorietenrol leven, laar houdt toch een slag om de rm: „Wij zullen het in de halve nale beslist niet gemakkelijk rijgen, want in dit soort wed- trijden weet Fiks altijd iets ex- a's te brengen. Mochten we de nale halen, dan kan ik mijn pelers niet zoveel vertellen t ver De Algemene of TOP. Na- lurlijk ken ik wel een paar spe- :rs van naam, maar verder ïoet ik toch echt afgaan op wat 's maandags in het Leidsch )agblad over die clubs lees". Bij Pernix deed Peter Kuipers 33 jaar) zijn eerste ervaringen p als trainer met lagere senio- en en adspiranten. Nadat hij in 991-1992 zijn laatste seizoen in et eerste had volgemaakt, rerd hij benaderd door DTV uit msterdam om met Rob van LEIDEN Het programma voor de eindronde van de Leidsch Dagblad-Cup luidt als volgt. Halve finales: TOP - De Alge mene (19.15 uur) en KIOS - Fiks (20.10 uur). Finale: 21.10 uur. De toegang tot de Vijf Meihal is de gehele avond gratis. Dort de technische staf te gaan vormen. „Ik had niet direct am bities om trainer te worden, maar ik stond er ook niet afwij zend tegenover. Rob van Dort wilde bij DTV niet meer alle trainingen verzorgen. Hij heeft toen mijn naam genoemd, om dat wij elkaar goed kennen uit de tijd dat hij trainer van Pernix was en ik aanvoerder. In 1993 ben ik ook bij KIOS begonnen. Het was in eerste instantie de bedoeling dat ik daar maar zes weken zou blijven om de selec tie op de veldcompetitie voor te bereiden, maar het liep allemaal zo lekker, dat zij mij ook voor de rest van het seizoen wilden heb ben. Daarna hebben KIOS en DTV een regeling getroffen, zo dat ik voor beide ploegen kon werken", belicht de Oegstgees- tenaar zijn nog prille professio nele trainers-loopbaan. Verantwoordelijk Momenteel traint Kuipers een maal per week de selectie van DTV op schot en conditie, ter wijl Rob van Dort de tactiek en de coaching voor z'n rekening neemt. Bij KIOS is hij alleen ver antwoordelijk voor het reilen en zeilen van het hoogste achttal, dat zowel op het veld als in de zaal voor het eerst in de over gangsklasse uitkomt. Hij verhult niet dat de combinatie trainen en coachen hem de meeste vol doening geeft. „Bij DTV heb ik in principe geen inbreng in de tactiek. Dat is wel eens fruste- rend: als het goed gaat, ben ik niet verantwoordelijk, maar ook niet als het niet goed gaat. Ik kan goed samenwerken met Rob van Dort, maar je houdt toch altijd bepaalde verschillen van inzicht, pij KIOS kan ik alles zelf bepalen en in de wedstrij den zelf dingen rechtzetten, mocht dat nodig zijn. Wedstrij den blijven toch altijd de kren ten in de pap. Daar zie je pas goed wat er goed en fout gaat en kun je zien waarop je moet Peter Kuipers: „KIOS is er op gebrand goed te presteren." gaan trainen." Tijdens de veldcompetitie be leefden Kuipers en KIOS nog weinig successen, want er werd slechts één overwinning be haald. In de zaal loopt het alle maal veel beter, want na vijf duels is de trots van Nieuw Ven nep een degelijke middenmo ter. „Wij hebben op het veld vier wedstrijden in de laatste tien minuten verloten, dus we hadden wel wat meer punten kunnen hebben. In de zaal komt ons spel beter tot zijn recht. KIOS heeft een jonge, en thousiaste ploeg die heel explo sief speelt. Ik train altijd veel op het schot en dat werpt nu z'n vruchten af. Als iemand op vijf, zes meter vrij komt, is hij ook in staat die ballen af te maken. Wij zitten nu op een gemiddelde van zeventien doelpunten per wedstrijd. Dat is toch netjes. Ik verwacht dan ook dat wij ons in de zaal wel gaan handhaven". Gebrand Kuipers beschouwt de eindron de van de LD-Cup als een wel kome vulling van het Kerstre ces. „KIOS is erop gebrand goed te presteren. De spelers weten dat er veel publiek op de wed strijden afkamt en ze willen er beslist een mooie avond van maken. Wij bereiden ons niet speciaal voor op de wedstrijd tegen Fiks. Ik ken Fiks wel en ik zal ook wel wat informatie vra gen bij Pernix, hoe zij tegen Fiks gespeeld hebben. Ik hoop in elk geval dat het spannend wordt, want niemand zit te wachten op een wedstrijd met twintig goals verschil of zo". Het zou Kuipers spijten als de strijd om de LD-Cup na van avond voorgoed gestreden zou zijn, want hij bewaart als speler van Pernix goede herinneringen aan het toernooi. „In 1990 ston den we in de halve finale tegen FOTO LOEK ZUYDERDUIN TOP. We wonnen toen na ver lenging, omdat Erika Velders dertig seconden voor tijd 16-15 maakte. In de finale kwamen we 15-10 achter tegen De Danaïden met nog een kwartier te spelen. Uit eindelijk wonnen we na 19-15 toch nog met 21-18. Dat waren twee grandioze partijen, het pu bliek stond echt op de banken. Zulke wedstrijden vergeet je van je leven niet meer. Hopelijk wordt het toernooi toch op één of andere manier voortgezet, want het vormt toch een prach tig stuk propaganda voor het Leidse korfbal". SCOREBORD BASKETBAL PROMOTIEDIVISIE: Dunckers-Amstelveen 90-80, BS Leiden-Blue Herons 72-73, WSC-Rotterdam Zuid 74-60, Groningen Weert 2 75-85, Voorburg-Donar 2 74-79, Prisma Col lege-Wyba 61-47 Voorburg 14-24 Weert 2 14-14 PSV/Almonte 13-22 Wyba 14-12 Dunckers 14-22 Donar2 14-12 WSC 14-16 BS Leiden 14- 8 Amstelveen 14-16 Groningen 14- 8 Virtus 14-16 Prisma C. 14- 6 Early Bird 13-14 Rotterdam Z. 14- 4 Blue Herons 14-14 Vrouwen EREDIVISIE: 49, Lisse-Pri Den Helder 75-70, Grom Eindstand Tonego Den Helder Groningen Gr'hoppers Landslake Lions-Orca's 61- srrta College 54-42, BCA '60- 44-103, MSV-Grasshoppers ingen-Tonego 73-90 18-36 Prisma C. 18-12 18-28 MSV 18-12 18-26 Orca's 18-10 18-24 Landslake L. 18-10 18-20 BCA'60 18- 2 Basketiers heeft zich teruggetrokken EERSTE DIVISIE B: Azimma-MSV 59-70, Binnenland-Braggarts 95-53, Lisse-Am- sterdam 76-57, Rotterdam 2-ASVU MSV 14-28 Lisse 14-10 ASVU 13-16 Braggarts 14-10 Azimma 14-16 Amsterdam 14- 8 Binnenland 14-16 Rotterdam 2 13- 6 Rayon west, eerste klasse: Das-Shooters 97-89, Blitz-Rowic 93-69, Argon-Jumpers 88-68, Prisma College-New Stars 85-91, Voorburg 2-Cangeroes 61-65, BVA Alphen- Grasshoppers 82-65 DAS 13-24 Cangeroes BVA Alphen 13-22 Voorburg 2 Juventus 12-16 Rowic Argon 12-16 New Stars Jumpers 13-16 Prisma C 2 Shooters 12-14 Gr'hoppers 13- Blitz 13-14 Oegstgeest 12- 4 Junioren, eredivisie: Grasshoppers-Hoofd- dorp 65-62, Tonego-WVGV 49-46, Akri des-Landslake Lions 48-60, HSV-Amstel- veen 54-64, Prisma College-Jolly Jumpers 84-49, Orca's-BCL 77-53. Hoofddorp- WVGV 63-47, Den Helder-BZ '72 62-32, Groningen-Leiderdorp Den Helder 15-30 Orca's 15-14 Leiderdorp 14-26 Groningen Amstelveen 15-24 HSV Prisma C. 14-22 Jolly J. Hoofddorp 15-20 Akrides Gr'hoppers 15-18 Tonego BZ'72 15-18 WVGV Landslake L. 15-16 8CL DAMMEN Amselveen WK junioren Friedman (Oek) - Crucius (Dui) 2-0, Zwart (Ned) Georgiiev (Rus) 0-2, Vercuysse (Bel) - Cordier (Fra) 0-2, Shiliahvski (Mol) - Mamet (Pol) 2-0, Bubbi (Ita) - Hage (Ned) 0-2, Battulga (Mon) Kemperman (Ned) 0- 2, Mardosa (Lit) - Roemzanjev (Rus) 1-1, Alexejev (Let) - Zvemgorodski (Isr) 1-1 SPORT OP TV Jan Zwartkruis betreurt afhaken van Johan Cruijff Dick Advocaat gaat nog zware maanden tegemoet. Mis schien wel de zwaarste in zijn loopbaan. „Toen hij zon dag in Las Vegas voor de camera verscheen, kon ik aan dat koppie van 'm zien dat hij volkomen overrompeld was. Hij gaat nu mee met Oranje omdat Johan Cruijff die baan niet wilde. De evaluatie van het hele pandemonium rond Cruijff zal nog heel lang voortduren en zal nog maanden onrust veroorzaken." Jan Zwartkruis houdt zijn hart vast. „Psychologisch moet je dan héél veel kunnen verdragen." De rol op het tweede plan, de aanwezigheid van Cruijff en het afhaken van Cruijff. Jan Zwart kruis heeft het allemaal al een keer meegemaakt. De-man die Oranje in de jaren zeventig leid de naar de eindronden van het WK in Argentinië had weliswaar met de speler Cruijff te maken, maar hij herkent de situatie als geen ander. Bovendien mocht Zwartkruis op het moment dat Nederland zich kwalificeerde voor het WK van '78, net als Ad vocaat de eerste viool niet meer bespelen. Happel was de grote baas in Zuid-Amerika. Al kon Zwart kruis zich daarin goed vinden. Tijdens het grootste voetbal toernooi van de wereld heb je de sterkste persoonlijkheden hard nodig, meent de ex-bonds- coach van Oranje. Zwartkruis: „Je moet het meegemaakt heb ben om het te weten. Zo'n toer nooi duurt zo lang, het niveau is zo hobg en je hebt met zoveel vedetten te maken, dat de aan wezigheid van een autoriteit als Happel, Michels of Cruijff een absolute 'must' is." Streepje voor Topcoaches hebben in zijn ogen meer dan een streepje voor op trainers van het kaliber Advocaat, Beenhakker en hij zelf. Het krediet 'en de macht van de 'groten' is van doorslag gevend belang op de momen ten dat de tent op springen staat. Zwartkruis: „Michels flik kerde in 1988 alle bobo's het hotel uit. Dat had ik nooit moe ten proberen. Van Michels werd het geaccepteerd, natuurlijk ook omdat hij Europees kampioen met Nederland werd. Michels was ook keihard naar de spelers toe. Maar geloof me, het is de enige werkwijze die de spelers willen." Bij het EK in 1980 probeerde Zwartkruis zelf zijn stempel te drukken. „We zaten in een schitterend hotel. Het was al leen belachelijk dat allerlei pro minente Nederlanders op de zelfde verdieping sliepen als de spelers. Nog erger was eigenlijk dat het sectie-bestuur het goed vond. De spelers wilden 's avonds een keer laat opblijven. Maar elf uur was voor mij de li mit, dan moest iedereen op zijn kamer zijn. Ik lag al een poosje te slapen, toen ik een hoop ko- lere-herrie hoorde. Ik ging eruit en zag toen hoe ze beneden de poloijaise liepen. Een gigantisch feest met de KNVB-mensen en al die prominente Nederlanders voorop..." Dergelijke incidenten blijven voorkomen, denkt de oud-mili tair, als er mensen met te wei nig gezag en autoriteit aan het roer staan. De begeleiders en de bobo's zullen zich opnieuw naar voren schuiven. Zichzelf belangrijk maken, daar zijn ze goed in. Zwartkruis: „Daar wringt ook de schoen in de hele Cruijff-affaire van nu. In het huidige sectie-bestuur zitten een paar mensen die voor de komst van Cruijff waren. Maar er waren te veel krachten die te gen hem werkten. Omdat ze wisten dat Cruijff zijn eigen or ganisatieteam zou samenstel Oud-bondscoach Jan Zwartkruis: „Er waren te veel krachten binnen de KNVB die tegen Cruijff werkten." len. Cruijff had gezegd: 'Jullie zijn allemaal aardige bobo's, misschien wel heel goed voor je werk, maar op dit niveau werk ik met mijn eigen staf, met de mensen die ik ken. ledereen verder opgehoepeld'. Dat heeft ze van het begin af aan niet lek ker gezeten." Fouten Jan Zwartkruis verwijt de KNVB in de hele kwestie rond Cruijff ernstige inschattingsfouten te hebben gemaakt. „Als je met Cruijff in zee gaat dan wéét je van tevoren dat hij de tent op z'n kop zet, dat hij zijn eigen staf meeneemt en dat hij een fors salaris eist. Ik heb die Staat - sen horen praten. Die had een goed gesprek met Johan gehad. Maar op het beslissende mo ment ging het toch nog fout. Nou, dan heb je of de eerste keer niet goed onderhandeld of de tweede keer besloten om hem z'n zin niet te geven. Ge loof me, het sectie-bestuur heeft zich de afgelopen weken her haaldelijk afgevraagd: 'Waar zijn we in God's naam aan be gonnen?' Maar ze durfden niet meer te zeggen waar het eigen lijk om draaide." De coach van Barcelona vrij pleiten wil Zwartkruis zeker niet. Hij heeft zelf aan den lijve ondervonden hoe moeilijk het is om buiten het.veld te onder handelen met de 'voetbalman' Johan Cruijff. In 1976 werd Zwartkruis bondscoach van het Nederlands elftal. Hij wist toen al dat Cruijff hem niet zou ver gezellen op de trip naar Argenti nië als Oranje zich zou kwalifi ceren. „Cruijff zei tegen mij: 'Meneer Zwartkruis, ik wil je wel helpen, maar ik ga echt niet mee naar dat toernooi'. Daar had ik begrip voor". Zwartkruis: „Ik heb heel veel respect voor Dick Advocaat. Hij heeft zich twee jaar lang keurig opgesteld in de richting van de bond en Cruijff. Ik vond het ook klasse van hem dat hij zo fier overeind bleef in de moeilijkste perioden van de kwalificatie reeks. Hij was de enige die steeds riep dat we het karwei zouden klaren en dat Oranje in Amerika terecht zou komen. Terwijl hij wist dat de hele we reld* over hem heen zou vallen, als hij een punt tekort zou ko men." Advocaat heeft het vertrou wen van de spelers gekregen. Alle Oranje-vedetten, Gullit uit gezonderd misschien, staan achter de kleine Hagenaar. Zwartkruis: „Dat kan wel zijn, maar toch krijgt hij het straks vreselijk voor z'n kiezen als het misgaat. Dan roept de hele we reld dat zoiets onder Cruijff niet was gebeurd."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21