Leidsch Prettige dagen. Watersnood Dagblad in Limburg Extra maatregelen om energie te besparen GRATIS Kerstkeuring in Hillegom 't Is Sale bij IKEA. ANC en regering doen poging rechts te lijmen Boze buschauffeurs China wil 'inferieure geboorten' voorkomen Li Arts cel in wegens verkrachting en incest BEL: 071-128030 ?keuken- apparatuur tJlNSDAC 21 DECEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40344 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 HiLLEGQM Tulpen, hyacinten en narcissen stonden gisteren in volle jloei op de kerstkeuring van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in Hillegom. De bloemen zijn speciaal voor kerst vroeg in bloei getrokken. Ruim veertig bloembollenkwekers lieten hun produkten beoordelen. De inzendingen van allërlei soorten bloe men, maar ook van bloeiende planten als cyclamen, werden gekeurd op voornamelijk stevigheid en houdbaarheid van de bloem. Elke soort werd beoordeeld dooreen aparte commissie. Volgens J. Pennings, voorzitter van de commissie hyacint, is de kwaliteit van de bloemen over het algemeen goed. De bloemen waren tentoongesteld in sporthal Treslong, naast de hal waar gisteren voor het laatst de bloembollen- beurs werd gehouden. De keuring heeft ook een voorbeeldfunctie en moet kwekers stimuleren de kwaliteit te verhogen van vroeg in bloei getrokken bloemen. De keuringen, nu nog wekelijks, worden straks in Keukenhof gehouden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK Maas bereikt nieuwe recordhoogte Met kortingen tot 60%! Geen akkoord over blanke Volksstaat maastricht. gpd johannesburg p. van nuusenburg correspondent De Zuidafrikaanse regering en het ANC wagen nog een laatste poging om de rechtse blanke en zwarte partijen te bewegen mee te doen aan de eerste non-ra ciale verkiezingen die in april worden gehouden. Zij onder handelen sinds gisteren met ;een delegatie van de zogenaam- Me Vrijheidsalliantie (VA), waar in de blanke Konservatieve Par tij en de Zulu-partij Inkatha de belangrijkste partijen zijn. Intussen hebben het ANC en |het Afrikaner Volksfront (AVF), ^waarin de blanke rechtse partij en die een eigen Volksstaat wil len hun krachten bundelen, be sloten hun besprekingen voort te zetten. Berichten dat het ANC ingestemd heeft met de stich ting van een (blanke) Volks staat, werden door een ANC woordvoerder als 'onzin' be stempeld. ANC-woordvoerdei Nienhaus sprak .gisteren van „verwachtingen die op niets ge baseerd zijn". De rechtse blanke partijen en Inkatha hebben zich in juli te ruggetrokken uit de onderhan delingen over het nieuwe poli tieke bestel, die vorige maand door de regering en het ANC zijn afgerond. Zij willen alleen meedoen aan de verkiezingen als de negen provincies in het toekomstige Zuid-Afrika meer bevoegdheden krijgen dan de regering en het ANC in hun ont- werp-grondwet hebben afge sproken. De provincies moeten zelf belastingen kunnen heffen en een eigen grondwet kunnen opstellen, aldus de Vrijheidsalli antie. De onderhandelingen moe ten voor morgen tot .resultaat leidën. Morgenavond vindt in het blanke parlement in Kaap stad de stemming over de ont- werp-grondwet plaats. Wanneer de drie partijen alsnog tot een akkoord over de eisen van de VA komen, kan dit in de grond wet verwerkt worden. Rege ringsonderhandelaar Meyer verklaarde dat de huidige ont- werp-grondwet al in belangrijke mate tegemoet komt aan de ei sen van de VA. De crisishoogte van de Maas is 44,80 meter. Die stand werd te gen middernacht al bereikt. De huidige wateroverlast overtreft die van januari dit jaar toen eveneens van een noodtoestand sprake was. De hoogste stand was die maand 45,36 meter. Het hoogterecord stond tot vanmor gen op 45,44 meter in het 'rampjaar'-1984. Rijkswaterstaat in Maastricht verwacht dat de Maas het ko mend etmaal nog verder zal stijgen tot ongeveer 45.75 me ter. Vanmorgen werden pendel bussen ingezet om scholieren en mensen die naar hun werk wilden uit de geïsoleerde dor pen te halen. In Maastricht, waartoe de getroffen dorpen be horen, is inmiddels een crisis centrum ingericht. Tegen elf uur gisteravond overstroomden in Borgharen en Itteren de eerste straten. Veel bewoners waren de hele nacht bezig om met zandzakken hun huizen af te dammen. In veel gevallen mocht dat niet meer baten. Wethouder J. Hoen zei van- Geweld 3 Minister Hirsch Ballin van justitie wil paal en perk stellen aan al het ge weld op de televisie, zo heeft hij gisteren j Onderzoek justitie 3 De Belgische Justitie heeft de jacht geopend op drie Waalse politici die meer zouden weten van de moord op André Cools Dirigent yq Lawrence Renes I 2/ (23) dirigeert bijna alle grote symfonie-orkes ten: 'Nederland is enorm kritisch'. den haag gpd Het kabinet wil extra maatrege len treffen om energie te bespa ren. Zonder die maatregelen is het niet mogelijk de doelstelling van het milieubeleid te halen. Met name de bijdrage van het verkeer aan energiebesparing, blijft ver achter bij de verwach tingen. Om de beoogde bespa ring toch te halen, scherpt het kabinet de doelstelling in ande re sectoren aan. Dat blijkt uit de Vervolgnota Energiebesparing, die vandaag als onderdeel van het nieuwe Nationaal Milieubeleidsplan is gepresenteerd. Het kabinet stuurt aan op strengere afspra ken met het bedrijfsleven en energiebedrijven over een effi ciënter energieverbruik. De bur ger wordt via extraatjes aange moedigd te besparen op ener gie. De isolatienormen voor de woningbouw worden aan scherpt, net als de wettelijke ei sen voor zuinige (afwasmachi nes en droogtrommels. De burger kan geld verdienen als hij zuinig omspringt met energie. Het experiment met de 'energiesnip' (100 gulden belo ning bij een bereikte energiebe sparing) in Drenthe en Gronin gen, krijgt navolging in andere provincies. Ook overweegt het kabinet de vastrechtbijdrage voor de levering van gas en elektra te verlagen, in ruil voor hogere energieprijzen. In de vorige nota Energiebe sparing staat dat het energiever bruik in het jaar 2000 met 20 procent njoet zijn afgenomen. Daarmee zou de uitstoot van kooldioxide (C02) met 3,5 tot 5 procent dalen. C02 komt vrij bij de verbranding van olie, gas en kolen en mede oorzaak is van het broeikaseffect. De toen aangekondigde maatregelen blijken nu tekort te schieten. Het kabinet wijt dit aan de tegenvallende economi sche groei. Weliswaar neemt daardoor het energieverbruik minder toe, maar ook blijven investeringen uit. Zo stellen burgers en de transportsector de aanschaf van zuiniger auto's en vrachtwagens uit. Volgens een woordvoerder van het ministerie van econo mische zaken blijft vooral de bijdrage van het verkeer „dramatisch achter". Het ver keer zou 3 procent van de totale energiebesparing voor zijn reke ning nemen, maar komt tot slechts 1,5 procent. Begin deze maand lekte al uit dat het auto rijden fors duurder zal worden. Volgens het NMP-2 moet bezi- ne in het jaar 2000 zo'n 60 pro Voor de tweede maal dit jaar is Zuid-Limburg getroffen door overstromingen. De Maas is door de aanhoudende regenval ver buiten haar oevers getreden. Vanochtend om acht uur stond het water 45,55 meter hoog, een nieuw record. In de dorpen Borgharen en Itteren staan sinds afgelopen nacht straten en huizen blank. Meerdere mensen moesten worden geëvacueerd. morgen dat de wateroverlast in de Maasdorpen niet meer te to lereren is. In het verleden wim pelden de hogere overheden het treffen van maatregelen af met het argument dat een overstro ming maar eens in de vijftig jaar plaatsvindt. Maar in de afgelo pen negen jaar is er al drie maal sprake geweest van watersnood. Voorlichter Prick zei namens het gemeentebestuur dat er ein delijk structurele maatregelen getroffen moeten worden. „Evenals met de Deltawerken zijn ook hier oplossingen moge lijk. Het is schandalig dat nie mand iets aan deze situatie doet", aldus Prick. In de dorpen Meers, Urmond en Nattenhoven in de Westelij ke Mijnstreek ongeveer 20 ki lometer ten noorden van Maas tricht zijn de zogenaamde spindelschuiven in de riolen ge sloten om te voorkomen dat het Maaswater de riolen instroomt. Ook zijn er wegen afgesloten voor het verkeer. Boeren heb ben het dringende advies gekre gen het vee uit de weilanden langs de rivier te halen. Dat geldt ook voor Midden-Lim- burg. athene» Buschauffeurs gingen gisteren in Athene de barricades op, om te protesteren tegen de gewelddadige overname van hun vervoersmid delen. Een chauffeur verloor het leven en zes collega's raakten gewond bij de bestorming van hun garages door de oproerpolitie, die zich op die manier meester maakte van door de overheid genationaliseerde bussen. FOTO REUTER YANNIS BEHRAKIS DE VOORDELIGE KEUS! Als voordelige keus genoemd in de consumentengids (decemberno.) Magnetron-oven (type E-22 TF). Vermogen 850 Watt, inhoud 22 liter, 5 standen, 60 min. timer, ontdooistand en draaiplateau. China is bezig een wet voor te bereiden die tot doel heeft „nieuwe geboorten van infe rieure kwaliteit te voorko men en het niveau van de hele bevolking te verbete ren". Daartoe zal zwangere vrouwen die een besmettelij ke ziekte hebben, of een vrucht met afwijkingen dra gen, „geadviseerd" worden een abortus te nemen, aldus het staatspersbureau. Mensen met hepatitis, een geslachtsziekte of een gees tesziekte zullen niet mogen trouwen voor ze genezen zijn. Ook zullen bepaalde stellen volgens het persbu reau worden gesteriliseerd. In welke gevallen tot deze maatregel wordt overgegaan werd niet gezegd. De minister van volksge zondheid hield het parle ment voor dat de maatrege len dringend nodig zijn „om het teveel aan abnormale ge boorten een halt toe te roe pen". In zeker een provincie, Gansu, is sterilisatie van geestelijk gehandicapten reeds verplicht. Dokter mag vier jaar beroep niet uitoefenen haarlem arthur maandag De Haarlemse rechtbank heeft gistermiddag een 44-jarige huisarts uit IJ muiden wegens verkrachting, incest en ontucht veroordeeld tot 24 maanden ge vangenisstraf, waarvan acht voorwaardelijk. Daarnaast mag de man vier jaar zijn beroep niet uitoefenen. De officier van justitie eiste twee weken geleden vijf jaar ge vangenisstraf tegen de arts. Ze achtte bewezen dat de IJmuide- naar zich in zeven gevallen schuldig heeft gemaakt aan seksueel misbruik. De recht bank vindt echter niet alle za ken bewezen: drie maal vrij spraak is het gevolg. De vier bewezen geachte fei ten betreffen twee gevallen van verkrachting, het plegen van ontucht met een patiënte en in cest. Daarbij ging het om on tucht met zijn tienjarige doch- ter, in 1989. De rechtbank stelt vast dat vrijwel alle gevallen in de rela tiesfeer lagen. „Uit het dossier blijkt dat betrokkenen onvol doende in staat zijn geweest om aan de verdachte de nodige grenzen te stellen. Naar het oor deel van de rechtbank is dit in belangrijke mate het gevolg van de partnerkeuze van verdachte en zijn opstelling in de relatie." „yerdachte maakt in de rela tie bewust of onbewust op geraffineerde en manipulatieve wijze wijze gebruik van zijn overwicht (in allerlei) opzicht op de partner." De rechtbank laat daarbij meewegen dat de huisarts het laakbare van zijn handelingen minder heeft inge zien, omdat zijn partners de schijn wekten het te gedogen. Bijzonder kwalijk neemt de rechtbank het de arts, dat hij een van zijn slachtoffers 'in het kader van een medische behan- cent duurder zijn dan in 1986. Het kabinet wil de meerjaren afspraken met het bedrijfsleven uitbreiden. De energiebespa ring die de energiebedrijven zelf al hebben aangekondigd, zal worden verdubbeld. Efficiënter energieopwekking door warm tekrachtkoppeling wordt even eens uitgebreid. Dat kan omdat de doelstelling die voor het jaar 2000 was voorzien al in 1995 wordt bereikt. Met extra subsidies wil het kabinet de produktie van duur zame energie (zonne-, wind energie) verhogen. Minister An- driessen (economische zaken) streeft naar de installatie van 15.000 zonneboilers per jaar, te gen enkele duizenden op dit moment. In het jaar 2000 moet 3 procent van de verbruikte energie afkomstig zijn uit duur zame energiebronnen. Directeur Leidse reiniging vertrekt leiden erna straatsma De directeur van de gemeente lijke dienst milieu en beheer, A. van Gorsel, vertrekt over drie maanden naar Delft. Daar is ze benoemd als directeur van wo ningbouwvereniging Centraal Woningbeheer. Als reden voor haar vertrek voert de in Vlaardingen wonen de directeur onder meer aan, dat ze dichterbij huis wil wer ken. Nu staat ze dagelijks bijna twee uur in de file. Door de winst aan reistijd hoopt zij meer tijd aan haar gezin te kunnen besteden, schrijft ze in een brief aan het personeel. Van Gorsel heeft drie jaar ge werkt bij de gemeente Leiden. Ze volgde in 1990 directeur van de reinigingsdienst M. Logten- bergop. Alkemade gaat trouwzaal ventileren Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN W. F. Hermans Als iedereen verdraagzaam is, be hoeft er eigenlijk ook niets meer verdragen te worden. VANDAAG Binnenland- Buitenland Randstad/Gesprek v HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond^ Regen Veel bewolking en perioden met regen, in het oosten voorafgegaan door natte sneeuw. Minimumtem peratuur omstreeks 1, middagtem- peratuur ongeveer 4 graden. Wind draaiend naar zuidwest en in de loop van de dag toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard of storm achtig, kracht 7 a 8 Hans Verkerk speelt voor Kerstman. Vanaf vandaag t/m vrij dag ontvangt u bij aankoop van een complete keuken een gratis apparatuurset of de helft van de geldwaarde als extra korting. In deze set zit een oven, kookplaat, afzuigkap, koelkast, spoelbak en kraan. Dit scheelt u toch al gauw duizenden guldens. Dus nu kopen betekent nu geld verdienen. Deze actie is ook geldig op de extra koopavonden. Vrijdag geopend tot 17.00 uur (en in een beperkt aantal filialen op 2e kerstdag, bel voor informatie 01722-5541) Kom snel langs en sla uw slag. Kies voor 30 jaar ervaring, zekerheid en de allerscherpste prijs. Bruidjes en/of verwanten vallen binnenkort niet meer flauw tij dens de huwelijksvoltrekking en de burgemeester hoeft geen kou meer te lijden. De gemeente raad van Alkemade stelde giste ren bijna 50.000 beschikbaar voor ventilatie in de trouwzaal en een extra radiator bij de ka mer van de burgemeester. Dat ging niet bij ieder raads lid van harte. „De trouwzaal wordt per jaar gemiddeld 95 keer gebruikt en dan een half uur per keer. Is de uitgave van 35.000 dan wel noodzakelijk? vroeg PvdA-ffactievoorzitter F. Hoogenboom. „En die radia tor van 4000, is dat een gou den radiator?" Burgemeester A. Meerburg wees hem er op dat er het afge lopen jaar veel klachten over de trouwzaal zijn geweest. „Er is nog geen bruidje bij warme da gen flauwgevallen, maar wel fa milie." De radiator is niet zomaar een uitgave, aldus -de burge meester. „Als de wind op mijn kamer stond, was het er echt niet warm te krijgen." TER AAR WESTKANAALWEG 100 - 01722-4441 i deling waarin respect van de arts voor de patiënt centraal hoort te staan' in de praktijk ruimte anaal heeft verkracht. Ook de incest wordt de man zwaar aangerekend, gelet op het feit dat „dit feit een zeer trau matische ervaring voor de dochter moet hebben betekend, waarvan zij mogelijk nog gerui me tijd gevolgen zal ondervin den." De IJmuidenaar blijft de be schuldigingen ontkennen. Hij voelt zich het slachtoffer van een complot en kondigde on middellijk aan hoger beroep te zullen instellen. KLEDING VOOR BOSNIË Bel nu voor adres in uw omgeving waar u kleding, dekens en schoe nen kunt afgeven. Of Organiseer een inzameling in uw omgeving. M.mhUlHHIlUlll mil ill il'i NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: Postcode: Plaats: Tel: |a.fll •ale bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29,30) r j Per kwartaal J via acceptgiro "85,55) I automatisch If 84,55) Nr. bank/giro: I Handtekening:j

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1