'Producenten van afval controleren' Elke ochtend om half zeven gewekt door een granaatje Krabcocktail en ijs gelijk op tafel Het Gesprek van de Dag/Randstad Agenten en camera's tegen overlast op station Amsterdam jlNSDAG 21 DECEMBER 1993 Kerstkinderen De kerstdagen zijn niet alleen verantwoordelijk voor gewichtstoename, echtelijke ruzie en stress, maar ook voor de ver schuiving van de vroege re geboortepiek in febru ari en maart naar sep tember. Hoewel bewijs voor deze theorie nog ontbreekt, zijn Duitse onderzoekers hiervan overtuigd. De meeste kinderen worden niet meer in mei en juni, maar in december ver wekt, er is sprake van een ware kerst- 'baby boom'. Dit fenomeen werd in de Verenigde Staten al in de jaren vijftig waargeno men. Amerikaanse on derzoekers achten de toenemende betekenis van het kerstfeest in de familiekring een van de oorzaken. Een socio-psychologi- sche verklaring van een deskundige van het in stituut voor medische psychologie in München voegt hier een ander ele ment aan toe: toen de mens nog afhankelijk was van de natuurlijke daglengte en buitentem peratuur, nam de paar drift toe naarmate de da gen warmer werden, mei en juni, zodat baby's in februari of maart ter we reld kwamen. Nu verblij ven wij echter door toe genomen industrialise ring en verstedelijking meer binnen en regelen wij zelf de licht- en warmte-omstandighe- den. „Daardoor wordt ons natuurlijke, van om gevingsfactoren afhan kelijke systeem bedot en verschuift de conceptie periode geleidelijk steeds verder naar de winter." dpa» leidse militair werkt als chauffeur in Bosnië Ëkker onbezorgd feestvieren, Jet vrienden stappen in Club p. Dat was wat de 22-jarige jenstplichtig militair Oscar de [raaf, momenteel met verlof, in Idachte had zo rond de feest eigen. Een telefoontje uit Vitez, E plaats in Bosnië waar hij is tlegerd, zette echter een dom- ler op de feestvreugde. Afgelo- En zaterdag hoorde de Leide- Ear dat één van zijn beste tienden bij de bravo-transport- pmpagnie na een ongeluk met jn eigen Uzi was overleden, et wapen viel tijdens het achtlopen op de grond waar- Dor het afging. KVe lagen op dezelfde zaal. aul moest nog twee weken en 1 an zou hij naar huis gaan", :gt Oscar. „En nu moet ik don- erdag naar zijn begrafenis." ij heeft het er moeilijk mee, ïaar wil dat toch niet te veel la in blijken. Praten doet hij roral met zijn kameraden, die eten wat het is. „Ik vind het eel erg, maar voor zijn ouders nd ik het nog erger. Wat ik er in hoorde, is de stemming in et kamp nu in mineur. Ook mdat daar dit weekeinde ook en Belg is overleden. Bescho- ;n door een 'sniper'." aul (27), geboren en getogen Eindhoven, is de derde Ne- erlandse militair dit jaar die in et voormalige Joegoslavië de ood vond. Eerder overleden vee militairen bij respectieve- jkeen verkeersongeval en een icident met een mijn. iroepjes at het ongeluk met de Uzi kon ebeuren zit Oscar dwars. „Pas ver een paar maanden komen andere wapens. Eindelijk. Die ngelsen, die ons moeten be- :hermen, lopen wel met goede iweren. Als je die laat vallen lan ze niet af. De Uzi's zijn eel gevoelig. Je kunt de veer niet beveiligen, alleen de trek ker. Dat is een vervelend idee, want je moet je wapen altijd bij je dragen. Voor de veiligheid. Ik heb nog nooit de trekker hoe ven overhalen en ik zou het niet willen ook. Ik kan niet zeggen dat we militairen zijn. We zijn eigenlijk allemaal gewoon chauffeurs." Geen Nederlander heeft volgens Oscar zicht op wat er precies aan de hand is in het voormali ge Joegoslavië. Hij weet het zelf niet eens. „Op de ene plek vechten de Kroaten en de Ser viërs tegen de moslims, ergens anders zijn het de Serviërs tegen de Kroaten en de moslims. Ik denk dat er wel honderd aparte groepjes en afsplitsingen zitten. Je wordt er helemaal gek van. De ene keer vechten ze samen en de andere keer weer tegen elkaar. Ik denk dat de bevolking daar zelf niet eens precies weet wie er tegen wie vecht." De laatste zes weken voor zijn verlof, Oscar moet 13 januari voor zijn laatste zes weken weer naar Vitez, heeft hij niet meer gereden. Een beslissing van de militaire organisatie ter plaatse, nadat een andere compagnie ergens onderwegwas bescho ten. „Als ik weer terugmoet, hoop ik dat we weer aan de slag kunnen. Want in het kamp blij ven is verschrikkelijk.- Je verveelt je constant en dan ga je maar weer werk zoeken. Auto's schoonmaken bijvoorbeeld. En ik heb leren schaken, een ver schrikkelijk spel. Als je aan het werk bent, gaat de tijd tenmin ste een beetje snel." Front Contact leggen met de bevol king mogen de Nederlandse mi litairen inmiddels ook niet meer. „Het wordt nu winter, de mensen krijgen steeds meer honger. En ze willen allemaal Oscar de Graaf, dienstplichtig militair in Vitez, Bosnië: „Paul moest nog twee weken en dan zou hij naar huis gaan. Nu moet ik donderdag naar zijn begrafenis." foto loek zuyderduin een sigaretje. Geef je ze er geen, dan loop je kans op een steen door de ruit. We mogen nu dus niet meer met ze praten. Aan de ene kant word je er moedeloos van, aan de andere kant heb je het idee dat alle beetjes helpen. Maar ik vermoed dat tachtig procent van de hulpgoederen rechtstreeks naar het front gaat, dat er maar twintig procent overblijft voor de bevolking. Ik heb het een keer meegemaakt dat we bij een schuur stonden te lossen en dat die voorraden aan de achterkant weer in een militaire vrachtwagen werden geladen. Dat is heel moeilijk." Het leven in Vitez is gevaarlijk en daar is Oscar zich erg van bewust. „In het kamp is het niet veiliger dan erbuiten." Het kamp ligt in een dal. Op de ene berghelling zitten de moslims, op de andere berghelling de Kroaten. „Je ziet ze iedere avond weggaan en iedere och tend komen ze weer terug. JGokslag half zeven worden we gewekt, met een granaatje. Ei genlijk zijn we er aan gewend. Je kunt daar niet te lang bij stil blijven staan. Als je ervan uit gaat dat je wordt beschoten, kun je beter in een bunker gaan zitten. Dus zetten we ons ver stand op nul. Maar soms gaat het mis." Kok In de drieëneenhalve maand in Vitez maakte Oscar tot nu toe twee incidenten van dichtbij mee, die onder de categorie 'ernstig' geschaard kunnen wor den. Een kok van de compagnie werd in zijn hand geraakt, ter wijl Oscar naast hem stond en een maat op de zaal werd in de voet geschoten, terwijl hij lag te slapen. Over dat laatste incident: „Ik werd 's nachts wakker door een knal. Er vloog een kogel dwars door de zaal heen. De jongen naast me zat rechtop in zijn bed, net als ik. Hij zei: 'Ik ben geraakt'. Ik geloof dat ik toen eerst weer ben gaan liggen om dat ik dacht dat hij een geintje maakte. Maar het was geen geintje. Hij was geraakt in zijn hiel, de kogel ging dwars door zijn voet. Een stukje van zijn kleine teen is eraf. Toen ik door had dat het ernst was, ben ik ie mand gaan halen. Binnen een half uur lag hij in het hospitaal. Het ging allemaal heel snel. Drie uur later zaten we in een 'debrieving', moesten we praten met mensen over wat er ge beurd was." Of dat soort dingen een mens veranderen? Oscar haalt zijn schouders op. „Ze zeggend dat je er grover van wordt, van een paar maanden Bosnië. Maar ik ben plat Leids, ik denk niet dat ik grover kan worden. Die zes weken zit ik nog uit en dan be gint het gewone leven weer. Zonder problemen. En toch, als hij zaterdagavond naar Club 70 gaat, merkt hij dat hij heel even 'angstig' is als hij de mensenmassa ziet. „Dadr zou je niet door een mensen massa heen lopen", zegt hij. „En ook hier heb je een halve seconde even iets van 'oei'. Het is even omschakelen, je moet er even doorheen. Maar over een paar maanden is het 'einde hoofdstuk'." „De dag voor kerst breng ik in de keuken door", zegt John Helder. over buitensport hebt, heb je het over een knal van een feest." Helder is nooit tijdens kerst naar Suriname teruggekeerd. „Jk kan evengoed Kerstmis in Nederland vieren", zegt hij. „Het is alleen jammer dat het de laatste jaren niet heeft ge sneeuwd." Een kleine concessie aan de Surinaamse eetgewoon ten doet Helder wel, overigens. De krabcocktail wordt tegelijk met het ijs geserveerd, als toetje. „Het echte eten betekent foto loek zuyderduin bij ons met aardappelen, vlees en rijst. Daarna komen gerech ten als krabcocktails." annetvan aarsen - Hoofd Milieubureau politie nog niet tevreden over controles )e controle op handel in en transport van verontreinigde jrond schiet tekort. Omdat er alleen op de stortplaatsen controles zijn, kunnen malafide handelaren gemakkelijk vervuilde stoffen 'laten verdwijnen' voordat de vrachtwa gens met afval bij de stortplaats aankomen. Alleen door iroducenten van het afval goed te controleren loopt de )olitie niet meer achter de feiten aan. let hoofd Milieubureau van de Jolitieregio Hollands Midden, 1- Bastiaansen, is nog niet te vreden over de controle op de ïandel in afval. Bij verkeerscon- roles worden geregeld de ladin- [en van vrachtwagens geco,n- roleerd. Dat geeft wel een goed chrikeffect, maar lost volgens Jastiaansen uiteindelijk het Jrobleem niet op. „Wij nemen monsters en de rachtwagen rijdt door. Drie veken later komt de uitslag van iet onderzoek en dan blijkt dat Ie wagenlading bijvoorbeeld ^hroomdeeltjes bevatte. Die la ding is dan allang ergens weg gewerkt en dan zijn we dus te laat." Bastiaansen denkt dat er tussen het verlaten van het ter rein van de afvalproducent en de aankomst op de stortplaats, het een en ander illegaal ge beurt. „Dus moet je de produ cent beter controleren. Bastiaansen houdt zijn be spiegelingen aan de vooravond van zijn vertrek bij het politie korps Hollands Midden. Na drie jaar de scepter te hebben ge zwaaid als hoofd van het Milieubureau, krijgt hij per 1 ja nuari een functie bij de politie regio Midden- en West-Bra bant. Hij verkast, niet omdat Hollands Midden hem de neus uitkomt, maar omdat 'functies zoals in Brabant niet bepaald voor het oprapen liggen'. Voor de 35-jarige Brabander wordt het een thuiswedstrijd. Het gebied van Hollands Mid den kent een aantal grote milieuproblemen, schetst Basti aansen. Het gebruik en de op slag van bestrijdingsmiddelen in de. bollenteelt, het illegaal verbranden van afval, de handel in verontreinigde grond en de lozingen op het oppervlaktewa ter vragen de meeste aandacht. De afgelopen drie jaar is een fiks aantal acties op touw gezet om deze problemen te lijf te gaan. Zo wordt op dit moment in de Bollenstreek intensief ge controleerd op het omgaan met bestrijdingsmiddelen. Klein vuil De bedrijven in de regio worden zeker de laatste jaren al heel be te gaan aftellen, mensen. Nog ven en dan hangen de kroon- ichters van vuurwerk weer in e koude Hollandse hemel en >at het oude jaar uiteen. Maar ;rst nog de kerstdagen. Wordt et weer kalkoen of deze keer ïisschien toch iets heel spe- aals? In 'De laatste lenuutjes' laten wij een aantal :lfkokers aan het woord over un kerstdiner en over smik- elen, slurpen en schransen in et algemeen. Moge het u wel ekomen! ohn Helder, de vader van Vites- ■e-voetballer Glenn Helder en jrkestlid van het Surinaamse utmico Especial, heeft het zich- lelf niet makkelijk gemaakt. Hij Ssleeft beloofd zelf te koken met J erst, voor een gezelschap van o'n twintig mensen. „Geen Su- inaamse maar Hollandse ge- echten en het één en ander uit e Franse keuken", zegt hij. De )choonfamilie komt, en de kin eren Glenn, Mark, John, Brigit i n Diana (de laatste twee wo- Bien nog thuis) nemen ook rienden mee. „We gingen ei- [enlijk altijd uit eten maar dit d aar wilde ik eens zelf gaan ko en", zegt John. „Mijn schoon- aiders zijn gek op lekker eten iri nu wil ik ze verrassen met ekkere Hollandse gerechten." )e moeilijkheid is dat iedere gast zelf van tevoren een voor keur kenbaar mag maken zodat er uiteindelijk niet één maar meerdere gerechten moeten worden gekookt. „En ik weet natuurlijk zelf ook wel wat ze graag lusten." Op tafel komen onder andere kalkoen, wild konijn („Makke lijk klaar te maken met speciale bessen en dergelijke."), biefstuk en varkenshaas. John: „En veel Hollandse groenten. Witlof met ham en kaas uit de oven bij voorbeeld. Verder gebakken aardappeltjes, aardappelkroket ten - daar zijn ze dol op - en sauzen. Maar daar ben ik nog niet helemaal uit." „Weet je, als je er veel aandacht aan besteedt, is die Nederland se keuken heel lekker. De Suri naamse keuken is rechttoe, rechtaan. Het vlees moet op die en die manier en de groenten doe je zo... Met Nederlandse ge rechten ben je langer bezig, vooral door die speciale sauzen die je bij groenten hebt. Het kost iets meer tijd", zegt John. „De dag voor Kerstmis zal ik wel in de keuken doorbrengen. Maar dat is niet erg. Dat vind ik juist leuk. De keuken is echt mijn domein, daar komt verder niemand in zonder mijn toe stemming, hahaha. Maar ik moet wel zeggen dat ik moet uitkijken voor Yvon, mijn vrouw. Nog even en ze overtreft me met haar Surinaamse ge rechten. Die maakt roti's, die zó lekker zijn'. Van Yvon heb ik trouwens Nederlands leren ko ken." „Dat ik alles een dag van tevo ren ga klaarmaken, is juist goed. Veel gerechten worden lekker der als de kruiden een dag in kunnen trekken. Met kerst zet ik het in de magnetron, dan is het zo klaai." „Als ik terugdenk aan mijn jeugd in Suriname, dan zie ik Paramaribo voor me, met kerst is alles met wit versierd. Alle grote bomen buiten zijn volge hangen met honderden lampjes. De kerstbomen staan niet binnen, zoals hier. Surina- mers leven ook veel meer bui ten. Heel Suriname straalt met Kerstmis een kerstsfeer uit. En eigenlijk is Kerstmis voor ons al een beetje afscheid nemen van het oude jaar. We vieren feest, gaan dansen op tweede kerst dag. Weet je hoe we die feesten noemen? Buitensport. Als je het De Nederlandse Spoorwegen willen de overlast op het Cen traal Station van Amsterdam stevig gaan bestrijden. Met de inzet van extra mankracht en apparatuur - er worden 132 ca mera's geplaatst in het station - wil de NS het aantal diefstal len met dertig'procent verminderen en de overige incidenten met twintig procent. Dat is gisteren bekendgemaakt in Amsterdam. De actie van de NS wordt ondersteund door het openbaar ministerie en de politie. In het kader van de veiligheidscampagne worden geduren de een maand acht extra agenten van de spoorwegpolitie in burger ingezet om zakkenrollerij en diefstal van bagage te voorkomen. Dagelijks worden bovendien 'randfiguren die rei zigers overlast bezorgen' uit de trein gezet. Hiervoor worden tien extra mensen ingezet. Het hoofd van het Milieubureau van de politieregio Hollands Midden, R. Bastiaansen, is nog niet tevreden met de controle op de handel in afval. foto henk bouwman hoorlijk in de gaten gehouden, is de overtuiging van Bastiaan sen. „Het wordt hoog tijd dat we nu de verontreiniging door burgers gaan aanpakken. Er wordt nog veel te veel geloosd op het riool. Een amateur-foto- graaf die zijn fotochemicaliën door de afvoer spoelt, een knut selaar die olie lekt op de vloer en de buitenman die afval ver brandt op zijn erf." De som van al die kleine ver vuilingen kon volgens Bastiaan sen het milieu weieens meer* schade aandoen dan de grote vervuilingen van enkele bedrij ven. De politie heeft de zorg voor het milieu als taak erbij gekre gen. De politieman geeft toe dat dit een taakverzwaring is, 'maar ook een taakverrijking'. Van een concurrentie tussen bestrijding van de criminaliteit en contro les op het milieu is volgens Bas tiaansen in elk geval in Hol lands Midden geen sprake. „De wetenschap dat miiieuvervui- lers worden opgespoord en ver volgd, verhoogt net zo goed de veiligheid als de jacht op over vallers. Zonder gevaar in de tuin kunnen graven of in water zwemmen, geeft óók een gevoel van veiligheid." Tien speciaal opgeleide conducteurs en perronopzichters controleren dagelijks of de mensen op de perrons geldige-ver- voerbewijzen hebben. De controles worden vooral gehouden op de perrons 4, 5, 7 en 8, omdat vooral reizigers die uit de in ternationale treinen komen het slachtoffer worden van baga gerovers en zakkenrollers. Verder komt er extra verlichting in hoeken en tunnels, wor den er waarschuwingsstickers geplakt op onbeheerde bagage en komt er een extra meldpunt voor kruiers. Tussen januari en oktober 1993 werd er door 1.676 reizigers aangifte gedaan van diefstal. In januari 1993 klaagden 48 mensen dat ze werden lastiggevallen door junks, zwervers of opdringerige types. In november was dat aantal reeds geste gen tot 157. Per dag maken 140.000 mensen gebruik van het CS.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17