'Alkemade moet scherm ook betalen' 'De conciërge is nu al onmisbaar' Tulpen broeien tegen de armoede Raad Rijnwoude blokkeert Regio/Rijn enVeenstreek Rijnwoude wil dure renovatie De Dolfijn extra belastingverhoging Kerstshow in Alkeburcht Afdelingsvoorzitter Cees de Jong van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur: de tulp hoort bij Roelofarendsveen. foto ben de bruyn pieken en dalen. In de Eerste Wereldoorlog stortte de handel in. De tijden waren voor de kwekers zo slecht dat het be stuur in 1914 voorstelde om op de jaarvergadering maar geen verloting te houden wegens de treu rige tijdsomstandigheden. De leden waren het er niet mee eens en het bestuursvoorstel wordt naar den kelder verwezen is in de notulen te lezen. Gelei delijk aan trekt de handel weer aan. Tot 1930 is er weer sprake van bloei en groei. Daarna vol gen de crisis en de Tweede We reldoorlog. Maar vooral vanaf 1965 'zit er een behoorlijke ontwikkeling in', weet De Jong. „Vooral als gevolg van de verkaveling kreeg je betere bedrijven. Geleidelijk aan groeide het aantal tulpen dat in de Veen werd afgebroeid naar zo'n 200 miljoen. Daar zit ten we nog steeds op." Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur wordt in dorpshuis De Alkeburcht aan de Noordhoek 3 in Roelofarendsveen een kerstjubileumshow gehouden. De ex positie is van woensdag 22 tot en met zondag 26 december te bezichtigen. Op de bloemenshow zijn voornamelijk bolbloemen te zien, die zijn ingezonden door leden van de jubilerende vereniging, studiegroepen en collega-kwekers. Ook zijn er inzendingen vanuit de keuringszaal van de Bloembollenbeurs in Hillegom. De show is ingericht door arrangeur C. van Andel. Zowel op 22 als 23 december is de show te zien van 11.00 tot 21.30 uur. 24 december van 11.00 tot 17.00 uur, 25 december van 13.00 tot 17.00 uur en 26 december van 11.00 tot 21.30 uur. DINSDAG 21 DECEMBER 1993 Twaalf man gepakt bij drugsactie alphen aan den run» De Alphense politie heeft gisteravond in twee drugspanden invallen gedaan. In de panden, aan de Van der Doesstraat en de Jan Pieterszoon Coenlaan, werden twee dealers van 42 en 35 jaar aangehouden. In een woning werd een hoeveelheid heroïne aangetroffen met een straatwaarde van tienduizend gulden. Op straat hield de politie nog eens tien ge bruikers aan, allen in het bezit van een kleine hoeveelheid drugs. De meesten wonen in Alphen, een koper is afkomstig uit Lei- muiden. De Alphense politie zette bij de actie gisteravond vijf tien agenten in. De actie kwam na klachten van buurtbewoners over overlast van de bezoekers van de panden. De politie had zelf ook al informatie vergaard over de handel in drugs in de twee woningen. Alle gebruikers zijn inmiddels vrijgelaten, de twee dealers zitten nog vast. Gewapende autodieven aangehouden alphen aan den run» Twee mannen van 21 en 20 jaar zijn afgelo pen nacht aangehouden op het Alphense station nadat ze even eerder in de Venusstraat een poging hadden gedaan een auto te stelen. Een van hen had een geladen pistool en een compu terscanner op zak die stond afgestemd op de frequentie van de Alphense politie. De politie kwam de twee op het spoor na een tip van een getuige die hen had zien rommelen aan een auto in de omgeving van de Kennedylaan. Zij vertrokken richting sta tion, waar de politie hen aantrof. Slager mist 275 kilo vlees alphen aan den run» Uit een slagerij aan de Alphense Hooftstraat is het afgelopen weekeinde een grote hoeveelheid vlees ter waar de van ruim 3000 gulden gestolen. Zo'n 275 kilo werd meegeno men. Persbedrijf illegale cd's opgerold den haag/voorschoten In een loods in de omgeving van Bremen (Duitsland) is een illegaal persbedrijf van compact discs ontmanteld. Er zijn tweehonderd mislukte persingen van de de- cemberuitgave van de top-40-hits aangetroffen en drieduizend cd's waarvan de herkomst nog onbekend is. De inval nabij Bremen houdt verband met de inbeslagname van duizenden cd's begin december in Den Haag, Woerden, Voorschoten en Rijswijk. Toen werden veertien mensen aangehouden op ver denking van de illegale produktie en verspreiding van cd's. Er is intussen nog één arrestatie verricht. Geen voorrang: wervelfractuur wassenaar Een 77-jarige man uit Voorschoten heeft gistermid dag een wervelfractuur opgelopen bij een aanrijding op de Was- senaarse Rijksstraatweg. De man verleende, volgens de politie, geen voorrang aan een automobilist op de Rijkstraatweg die richting Leiden reed. De auto van de Voorschotenaar is rijp voor de sloop. Het slachtoffer is overgebracht naar het Haagse West einde-ziekenhuis. Omwonenden grijpen inbreker zoETERWQUDEEen 23-jarige man is dinsdagnacht op heterdaad betrapt bij een autokraak in Zoeterwoude. Meerdere omwonen den zagen de man de auto openbreken en snelden zich naar buiten. Volgens de politie is daarna een kleine schermutseling ontstaan. Toen agenten ter plekke kwamen, zat de verdachte onder het bloed. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. Bewoners Johan Sepershof woedend De bewoners van negen huizen aan de Johan Sepershof in Oude Wetering zijn woedend op de gemeente Alkema de. Aanleiding zijn de onverwachte extra kosten van circa 70.000 gulden voor een geluidsscherm tussen de Alkema- delaan en de Johan Sepershof. De gemeente weigert ook maar iets aan het scherm bij te dragen, terwijl ze volgens de bewoners wel verantwoordelijk is. alkemade marieta kroft Volgens A. Peters, directeur ge meentewerken, treft de ge meente geen enkele blaam en moeten de bewoners die kosten maar regelen met de aanne mers die de huizen ruim vijf jaar geleden hebben gebouwd. J. Toorenaar, een van de boze bewoners, wijst op het koop contract dat door de gemeente is opgesteld. Daarin staat dat er in de tuin een geluidsscherm moet komen. Toorenaar: „Te gen de aannemers heeft de ge meente gezegd dat het scherm twee meter hoog moest worden. De aannemers hebben daar 50.000 gulden exclusief BTW voor gereserveerd. Later bleek echter dat de gemeente een scherm bedoelde dat twee me ter boven de Alkemadelaan uit moest komen. Onze huizen lig gen anderhalve meter lager dan de Alkemadelaan. Het zou dus betekenen dat er in onze tuinen een scherm van 3,5 meter moest komen. Een soort Ber- lijnse muur dus." Zo'n scherm is een ton duurder dan waar de aannemers rekening mee heb ben gehouden. De bewoners stellen voor om een twee meter hoog scherm in de berm van de Alkemadelaan te zetten. De gemeente wil daaraan wel meewerken, maar weigert voor de kosten op te draaien. „Een scherm langs die weg kost 117.000 gulden", ver volgt Toorenaar. „Dus bijna 70.000 gulden meer dan waar de aannemer rekening mee heeft gehouden, maar goedko per dan het scheirn van 3,5 me ter waar wij volgens het koop contract eigenlijk recht op heb ben." De bewoners, die nu al meer dan vijf jaar ieder etmaal zo'n 7 tot 8000 auto's en vrachtwagens voorbij horen razen, zijn het la waai meer dan zat. Toorenaar zegt dat ze best bereid zijn om iets aan de schermen mee te betalen. „En ook de aannemers stellen zich loyaal op, terwijl hen niets valt te verwijten", meent hij. „Het wrange is dat nu juist die partij die de fout heeft gemaakt, niet bereid is om ook maar iets bij te dragen." Volgens Peters is er geen sprake van een fout die door de gemeente zou zijn gemaakt, maar van een misverstand. Het conflict was gisteravond tijdens de raadsvergadering aanleiding voor PvdA-raadslid W. Groen om alle correspon dentie en andere stukken over deze zaak die de gemeente in huis heeft, op te vragen. Burge meester A. Meerburg zei dat toe. De twee aannemers die de huizen hebben gebouwd, Jos Jansen uit Rijp wetering en Heembouw uit Roelofarends veen waren niet voor commen taar bereikbaar. Gemeente heeft mogelijk geen geld voor opknapbeurt De gemeente Rijnwoude past het overdekte zwembad De Dolfijn in Hazerswoude-Rijn- dijk aan aan de wettelijke eisen. Tot onge noegen van burgemeester en wethouders besloot de Rijnwoudse gemeenteraad gis- teravond onvoorwaardelijk tot een grote opknapbeurt. B en W waren weliswaar ook van plan het zwembad op te knappen, maar zo lang niet duidelijk is wat de reno vatie gaat kosten, wilden zij zich nog niet vastleggen. Het is nog niet precies duidelijk j wat de renovatie gaat kosten en waar de ge- meente het geld vandaan moet halen. Door die onduidelijkheid zou de gemeente nog weieens in de problemen kunnen ko men. De kans bestaat dat de provincie het besluit van de gemeente om die reden on- „Ik ben benieuwd hoe dit afloopt", rea- I geerde burgemeester M. Boelen op het raadsbesluit. Het is nog niet duidelijk of de gemeente het geld wel heeft om de renova tie van De Dolfijn te betalen. Daarmee is de situatie vergelijkbaar met een halfjaar gele den, toen de raad het principebesluit nam om een nieuw zwembad te gaan bouwen. Ook toen was niet duidelijk waar het geld voor de plannen vandaan moest komen. Boelen droeg het besluit toen met succes ter vernietiging voor aan de provincie. De Dolfijn moet binnen een jaar worden aangepast aan de wettelijke eisen. Gebeurt dat niet, dan moet het bad de deuren uiter lijk eind 1994 sluiten. Koudekerk Ook de openluchtbaden in Hazerswoude- -Dorp en Koudekerk werden gisteren niet vergeten door de gemeenteraad. Als het even kan moet de gemeente de vrijwilligers die de baden exploiteren financieel onder steunen, zo stelde de raad. Sinds het afgelo pen seizoen draait het bad in het Dorp vol ledig op vrijwiligers. De Rijnwoudse politiek wil hetzelfde doen met het zwembad in Koudekerk. Hier beraadt de zwem- en po loclub Koudekerk zich inmiddels op de vraag of ze de zorg over het Prins Willem-A - lexanderbad (PWA-bad) over kan nemen. Het besluit was de afsluiting van een ui terst rommelige serie stemmirigen over de gemeentelijke begroting voor 1994. De ver warring zette in bij het voorstel van B en W om het PWA-bad te privatiseren zonder geld beschikbaar te stellen voor de toekom stige exploitanten. Hiermee kon de ge meente 100.000 gulden besparen. In een onbewaakt ogenblik stemde echter de hele raad, met uitzondering van de drie wethou ders, tegen het voorstel. En daarmee zat er ineens een gat van een ton in de begroting. Toen de collegepartijen CDA en WD zich de consequenties van hun afwijzing reali seerden, kwamen ze snel met een reparatie- -voorstel. Zij stelden voor om toch weer 100.000 gulden te bezuinigen op de zwem baden. De begroting was gered. Maar in ie der geval bij het CDA bleef de wens leven om naast het opknappen van het overdekte bad toch ook iets te doen voor de open luchtbaden. Een motie van PvdA en SG P/RPF werd daarom door de christen-democraten gesteund. Voor bur gemeester en wethouders kwam dat als een totale verrassing. De CDA-wethouders P. van der Werf en G. Hoogendoorn-Oskam hadden daardoor de grootste moeite met het uitbrengen van hun stem - tegen hun fractie, voor het college. Basisschool Oegstgeest heeft 'banenpooler' Theo Tjon A Hie werkt pas twee maanden als conciërge op de openbare basisschool De Springplank in Oegstgeest, maar volgens directeur Frans Faassen is hij nu al onmisbaar. I Een conciërge op een basis- i school is tamelijk bijzonder,' i omdat het ministerie geen geld 1 geeft voor een dergelijke func- j tie. De Springplank heeft er j echter nu wel een; een zoge- noemde banenpooler, een lang- J durig werkloze die via de stich- I ting Weerwerk weer aan de slag kan. „Het wordt steeds drukker in het onderwijs. Je ziet veel over- j belaste directeuren die een toi- let maken dat stuk is of een j glashandel bellen wanneer een I ruitje is ingegooid. Er is veel be hoefte aan een conciërge", ver- I klaart Faassen. Tjon A Hie is er i niet alleen voor dergelijke klus- I sen, hij ontvangt ook gasten, neemt de telefoon aan en zet koffie. „Ik repareer rekken, ko- i pieer, maak het lokaal klaar voor het creatief uur en dergelij- ke", somt hij op. J „Dat aannemen van de tele- foon is belangrijk", vindt Faas- sen. „Ik vind dat een school al- j tijd bereikbaar moet zijn, vooral voor de ouders. Dus had ik vroeger een telefoon in de klas hangen. Maar dat werkt natuur lijk heel storend." Tjon A Hie heeft sommige klusjes overgenomen die vroe ger door de kinderen werden gedaan. Faassen: „Vroeger schakelden we de kinderen va ker in. We hebben dat niet hele maal afgeschaft, want het heeft een opvoedkundige waarde om kinderen te laten meehelpen met bijvoorbeeld kopjes opha len en melk rondbrengen." Tjon A Hie had tot 1986 een winkeltje in het noordoosten van Suriname. „Een toko, waar ik van alles verkocht, van speld tot buitenboordmotor en van suiker tot kleertjes." Na zijn komst naar Nederland had hij een snackbar in Den Haag en later een buurtwinkel in Am sterdam, maar dat werd een flop. „Conciërge zijn is heel iets anders en in het begin viel het niet mee. Maar nu vind ik het zeker leuk." „We hebben 350 kinderen en 17 collega's, dus het was voor hem heel moeilijk om hier zijn plaats te bepalen", beseft Faas sen. „Maar voor de kinderen is hij nu gewoon 'meneer Theo'. Net als vroeger in zijn Suri naamse toko." Roelofarendsveen honderd jaar 'in de bloemen' roelofarendsveen KEES VAN KUILENBURG Er is nog onderzocht of Carolus Clusius die vierhonderd jaar ge leden uit Turkije de eerste tulp naar Nederland bracht een Veender was. Voorzitter Cees de Jong van de afdeling Roelo farendsveen van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) zegt het wat lachend, maar de bedoeling van zijn opmerking is duidelijk: de tulp hoort bij Roelofarendsveen. Al weet niet iedereen dat. Voorafgaand aan de vierhon derdste 'verjaardag' van de tulp van Clusius volgend jaar viert de Veense afdeling van de KAVB alvast een klein feestje. Vandaag is het honderd jaar geleden dat de afdeling werd opgericht. Vol doende reden voor een jubile umboek en een kerstbloemen- show in dorpshuis De Alke burcht. Volgens De Jong speelt Roelo farendsveen een prominente hoofdrol in de tulpensector. Jaarlijks worden er in het gebied rond de watertoren zo'n 200 miljoen tulpen gebroeid, dat is ongeveer eenvijfde van het to taal in Nederland. Daarbij kun nen bollen op elk gewenst mo ment in bloei worden gebracht. „Een jaar of vijftien geleden was het aandeel van de Veen zelfs nog een kwart van het totaal. Daar is nooit enige ophef van gemaakt", aldus De Jong. Kapelaan „Eigenlijk is dat te gek voor woorden. Je mag best trots zijn op je produkt. Rond 1980 zijn we dan ook begonnen met de promotie van de Veense tulp. We kwamen met een eigen logo, dat voor iedereen al van verre is te zien op de waterto ren. Daarnaast is er een 'tulpen loop' en de muziekverenigingen spelen er op in. Zelfs zijn er T- shirts met het logo er op. Ieder een is bezig om Roelofarends veen te promoten", vertelt de kweker. „Dat begint effect te hebben. Als tulpengebied wor den we nu duidelijk voor vol aan gezien." Rond 1880 begonnen de eer ste Veense tuinders met de teelt van bloembollen. Voor die tijd was de groenteteelt de voor naamste bron van inkomsten voor de veelal arme tuinders. „Dat die bollen er bij kwamen was het idee van een pastoor of kapelaan die wat aan die ar moede van die tuinders wilde doen, heb ik wel eens gehoord", vertelt Cees de Jong. De plaatselijke afdeling van de KAVB werd in 1893 opge richt. Wie zich erbij aansloot, werd automatisch lid van de landelijke vereniging, die de be langen van de kwekers natio naal en internationaal behartig de. „Zoals het nu nog steeds is." Vanaf 1904 kwam het broeien van tulpen in de Veen in op komst, de kwekers Toon en Kees Loos gaven de aanzet. In het jaarverslag over 1910 wordt trots vermeld dat in het verga derlokaal op 4 februari een fraaie expositie was ingericht met bloeiende tulpen. „Van kwekers die zich in de winter bezig hielden met het broeien van tulpen. Dan hadden ze toch een inkomen", legt De Jong uit. Frankrijk De handel en wandel van de kwekers in de Veen verliep met De onroerend-goedbelasting (OGB) in Rijnwoude wordt vol gend jaar niet extra verhoogd met twee procent. De gemeen teraad, met uitzondering van D66, stemde gisteravond tegen dit voorstel van B en W. In plaats van de belastingverho ging koos de raad er voor om volgend jaar 51.000 gulden extra te bezuinigen op het wegenon- derhoud. Het niet doorgaan van de be lastingverhoging is voorlopig een eenmalige zaak. Voor 1995 staat een verhoging met 6,5 procent op de rol, voor 1996 wordt gerekend op een stijging met zes procent. Ondanks het schrappen van de verhoging blijft Rijnwoude overigens één van de duurste gemeentes in de regio. De OGB is er weliswaar aan de lage kant, maar de gemeentelijke heffin gen voor de vuilafvoer en het gebruik van het riool zijn er bij zonder hoog. Theo Tjon A Hie, sinds twee maanden conciërge op de Oegstgeester basisschool De Springplank. Op de achtergrond directeur Frans Faassen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15