dreigen met blokkade van Engelendaal Warmond moet geduld hebben met Dorpsstraat lE Asielzoekers in wisselwoningen Bevolking: markt in de Hoofdstraat Leiden Regio 'Geen tranen om verhuizing bollenbeurs' 'Bezwaarmakers zijn niet schuldig aan hoge lasten' mderdorpse handelaren willen snel naar Winkelhof Leiderdorpse marktkooplui zijn het wachten op een ieleuwe stek meer dan zat. Als ze na de komende raads verkiezingen niet mogen verhuizen naar de Winkelhof, Igen er acties. De marktlieden overwegen hun marktk- men een paar weken achtereen midden op de drukke igelendaal te zetten. )e politiek lijkt langzaam 'om te gaan' en de markthandelaren lallen het al jaren: een verplaatsing van de Leiderdorpse jeekmarkt naar de Laan van Ouderzorg, tussen de Winkelhof n de Santhorst. De Leiderdorpse bevolking denkt daar even- vél anders over: een kleine zestig procent wil de markt voor de loofdstraat behouden. a opdracht van deze krant heeft Research voor Beleid de me- /an de Leiderdorpers over de marktlocatie gepeild. 59 irocent van de 300 ondervraagden wil de markt handhaven ip de huidige stek aan de Hoofdstraat. 19 procent voelt meer oor een verhuizing, 16 procent maakt het weinig uit. 4 pro ent ten slotte heeft geen mening. Deze uitslag lijkt verrassend, aangezien een groot deel van Ie Leiderdorpers in de Buitenhof of omgeving Laan van Ou- lerzorg woont. Blijkbaar zitten de bewoners van het 'nieuwe' .eiderdorp niet te wachten op een markt naast de deur. Woordvoerder C. Verplancke van de marktkooplieden, leest e, cijfers anders. ,,De markt is nu al grotendeels uitgekleed. Is je de mensen vraagt of ze de huidige markt om de hoek villen, zullen ze inderdaad geneigd zijn te zeggen dat het hun veinig uitmaakt. Die markt stelt toch weinig voor, dus zal het e niet veel uitmaken. Indien je echter vraagt of ze een grote narkt als in Oegstgeest naast de deur willen, zijn ze heel wat nthousiaster." chef gert visser, 071 -356430, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 JSDAC 21 DECEMBER 1993 loltlant vecht legen McDrive - n haag/leiderdorp persbureau rberus Bewonersvereniging Holt- 'nt uit Leiderdorp heeft giste- n aan Eekhof gevraagd de i iuwvergunning te schorsen, e het Leiderdorpse gemeente- heeft afgegeven voor de ieuwe McDonald's vestiging. faamemend voorzitter van de Rechtspraak van de aad van State, mr. W. Eekhof- e Vries, hoopt nog deze week itspraak te doen in de kwestie •I ïh'd de nieuwe McDrive aan de ersant Snoepweg in Leider- orp. De bouw was al drie we- aan de gang, maar toen lcDonald's vernam dat er een ipedprocedure was aange- iannen bij de Raad van State is e aannemer tijdelijk naar huis ?stuurd. Varmond geeft >000 gulden /oor Bosnië barmond )e gemeenteraad van War- heeft gisteravond beslo- ■ën 5000 gulden voor de cam- agne 'Dekens en bescherming i oor Bosnië' te geven. Het be- ilrag komt bovenop de 3447 I ülden die de Warmondse be- 'olking tot nu toe heeft ingeza meld. jlacht ye verdachte, een jage,r uit Noordwijkerhout, had een kraai afgeschoten buiten zijn jachter- fein en zijn jachtvergunning yvas verlopen. Op zichzelf een tamelijk eenvoudige zaak, maar tie kantonrechter had er giste- len zijn handen vol aan. Vier getuigen, een advocaat en een Dreigende meineed maakten er toch een pikante, bijna Perry fdasonachtige thriller van. De Noordwijkerhouter was vorig jaar actief geweest in de pcerpoldpr. Daar heeft hij de beschikking over 104 hectare achtgrond, dus een grensover schrijding lag niet erg voor de tand. Toch werd hij in de nabij heid van de Zilkerbinnenweg aangetroffen, lopend over bol lenland met een groot formaat jachtgeweer in de ene en een dode kraai in de andere hand. Net buiten zijn jachtgebied dus, Waarna 'toevallig' aanwezige tijkspolitie direct ingreep. Ge- Weer en dode vogel werden in beslag genomen en er werd een iroces-verbaal opgemaakt we gens het 'jagen op gronden Wfiarop hij niet gerechtigd was het genot van de jacht uit te oe fenen'. En vanwege het onbre- ken van de jachtvergunning, i Diverse getuigen hadden Waargenomen dat de verdachte buiten zijn boekje was gegaan. Een getuige hoorde een schot, £ag de kraai uit de lucht vallen en de jager uit de coniferen te voorschijn komen om zijn prooi op het verboden terrein op te halen. Voor de officier van justi tie lag de zaak duidelijk: zij eiste twee maal 175 gulden boete. De advocaat van de Noord wijkerhouter slaagde er direct in kantonrechter Kamp te irriteren door herhaaldelijk zijn katheder in de richting van het platform van de kantonrechter te slepen. "Wilt u het meubilair wel laten staan. U kunt uw pleidooi best vanuit die hoek voeren", wees Kamp hem terecht. De advocaat suggereerde dat er sprake was van boze opzet. Iemand had zijn cliënt erbij gelapt omdat er sprake was een een conflict over de grootte van het jachtterrein van de verdachte. Dat terrein zou ten behoeve van een con currerende jager gehalveerd moeten worden. De rijkspolitie van Noordwijkerhout zou hier een bedenkelijke rol bij hebben gespeeld. „Er is sprake van landafpersing. In het kader daarvan wordt mijn cliënt nu voor een lullig feit veroordeeld. Ik ben zelf jager. De getuigen verklaringen zijn verre van overtuigend. Een aangeschoten kraai kan nog wel 100 meter doorvliegen voordat hij beseft dat hij dood is. Dat is hier dus kennelijk gebeurd. De kraai werd op het jachtterrein neer leiderdorp roy klopper Het water is de marktkooplie den tot aan de lippen gestegen. De handel aan de Hoofdstraat loopt steeds beroerder, zo meldt C. Verplancke, voorzitter van de Vereniging voor Ambulante Handel. Hij ziet het aantal kra men steeds verder afnemen. „In feite is de hele discussie over een mini-markt in het Oude Dorp achterhaald. Er zijn nog maar zo weinig kramen over, dat er allang een mini-markt staat." Volgens Verplancke is de Lei derdorpse markt in een vicieuze cirkel terecht gekomen. Er zijn minder klanten, daardoor gaan steeds meer kooplieden hun heil elders zoeken. Dat leidt weer tot een verminderd aan bod van artikelen, waardoor er weer minder klanten komen. De kooplui schreeuwen al ja ren om maatregelen. Ze willen gewoon weg aan de Hoofd straat, maar de gemeentelijke politiek wil vooralsnog niet meewerken. Onlangs stond bij Verplancke een aantal markt- mensen op de stoep met de re sultaten van een enquête onder collega's waaruit veel onvrede bleek. De klagers dreigden met acties om de gemeente te dwin gen groen licht te geven aan een verhuizing naar de Winkelhof. Hierbij kwam onder meer een blokkade van de Engelendaal met marktkramen aan de orde. Verplancke wist zo'n actie (voorlopig) uit hun hoofd te praten. „Daar krijg je alleen maar ellende van. Als zoiets een paar weken duurt, komt de Mo biele Eenheid de boel schoon vegen en is de ellende helemaal niet meer te overzien." De Engelendaal-blokkade is evenwel niet definitief de baan. Als een volgend college de kwestie niet snel op de agenda zet, wordt de actie toch uit de ijskast gehaald. Verplancke maakt zelfs melding van een speciaal actie-fonds, waarin de kooplieden nu al storten voor de financiering van toekomstige acties. Toch heeft Verplancke goede hoop dat het niet zo ver hoeft te komen. D66 en WD hebben in hun verkiezingsprogramma's opgenomen dat de markt wat hen betreft naar de locatie tus sen de Winkelhof en Santhorst kan. Dat is een ommezwaai in het denken. Verplancke is daar 'ontzettend blij mee'. „Men heeft blijkbaar door dat het zo echt niet langer kan. Daarom houden wij ons kruit nog even droog. Misschien dat een vol gend college de boel spontaan regelt, zonder dat daarvoor ac ties noodzakelijk zijn." Overigens denkt Verplancke niet dat na een verhuizing de nu verdwenen handelaren staan te popelen om terug te keren in Leiderdorp. „Die ben je voor goed kwijt." Wel denkt hij dat het een stuk eenvoudiger wordt om de nieuwe belangstellenden te vinden om de open plekken op te vullen. „We moeten weer een goede naam krijgen, de ge meente heeft al te veel kansen laten liggen." hillegom De houten hokjes in sporthal Treslong zijn bijna allemaal leeg. Hier en daar staan groep jes bloembollenhandelaren met elkaar te kletsen. Maar veel za kelijks wordt er niet besproken, er worden alleen herinneringen opgehaald. Gisteren was de laatste dag dat de bloembollen- beurs in het Treslongcomplex in Hillegom werd gehouden. Vanaf 1 januari verhuist de beurs naar de Keukenhof in Lisse. Veel bedrijvigheid is op de beurs niet te ontdekken. De hal is zo goed als leeg. Bloemen of bloembollen zijn er ook niet te zien. Op de beurs, die in 1927 in Haarlem begon en sinds 1971 in Hillegom wordt gehouden, wordt alleen op papier gehan- gevrijwaard te blijven van onge lukken. Een Voorschotenaar on dervond dat, toen hij probeerde met zijn wagen vol boodschap pen weg te rijden bij eeri super markt aan de Churchillweg in zijn woonplaats. Hij raakte een oudere dame, die. zo ongelukkig ten val kwam dat ze haar heup brak. „Ik schrok daar zo van dat ik onmiddellijk een huisarts ben gaan halen. Maar toen ik terug kwam was de ambulance er al, dus dat had achteraf niet zoveel zin", vertelde de dader gisteren op het kantongerecht. Op de gebruikelijke vraag of hij zich wel voldoende bekommerd had om zijn slachtoffer kon de Voor schotenaar bevestigend ant woorden. „Maar ze moest er niets van hebben. Toen ik vroeg waar ze woonde stelde ze dat het mij geen zak aanging. Ze was heel agressief. De volgende dag heb ik nog gebeld met haar schoonzoon. Pas toen hoorde ik dat ze haar heup gebroken had." De officier van justitie vond dat de Voorschotenaar beter had moeten opletten. Dat ver wijt wees deze echter van de hand. „Ik ben geboren en geto gen in Voorschoten, ik kom daar twee keer per week. Die mevrouw kwam ineens achter een granieten container van daan, bij grauw weer in het grijs deld. Aan een tafeltje langs de kant van de zaal zitten twee heren te genieten van een dikke sigaar. Ze denken terug aan de periode in Hillegom, maar zeker niet met weemoed. „Nee hoor, geen tranen", verzekert J. Kuijs. „Het is een aflopende zaak. Zo'n halflege sportzaal is geen visite kaartje meer. Ik ben blij dat we naar de Keukenhof verhuizen. Daar zitten we op onze plaats, midden tussen de bloemen." Z'n buurman, 'ome Kees' van Roon, is het roerend met hem eens. „Vroeger was het hier druk. Toen reed hier ook nog een karretje door de zaal waar je koffie kon krijgen. Dat is nu over", zegt hij. De 85-jarige F. Roozen komt er ook even bij staan. Hij is een warmond liesbeth buitink De herinrichting van de Dorps straat in Warmond heeft voorlo pig vooral geduld nodig. Die boodschap kreeg de gemeente raad van het recreatiedorp gis teravond tijdens de begrotings behandeling mee. Progressief Warmond wil het liefst volgend jaar al beginnen met de herin richting van de winkelstraat. „We moeten rekening houden met de recreatie, de bereikbaar heid, het accommodatievraag- stiik en de toekomst van het Meerpunt", somde wethouder J. Wassenaar (CDA/midden standszaken) op. „Als we dat niet goed op een rijtje hebben zijn we te vroeg en is het zonde. We moeten er klaar voor zijn; ik hoop dat u geduld op kunt brengen." Het college wil eerst duide lijkheid over de accommodaties voor de sport- en sociaal-cultu rele instellingen, waarbij onder meer het Meerpunt en het ge meentelijk gymnastieklokaal zijn betrokken. Volgend jaar wordt bovendien een econo misch beleidsplan gemaakt in opdracht van gemeente, onder nemersvereniging en de Kamer van Koophandel. „En dan moe ten we de mensen er nog bij be trekken: de mensen die er wo nen, de mensen die de financië- gekleed. Ik heb haar echt niet gezien. Ik heb de indruk dat ze nauwelijks moeite heeft gedaan de auto te ontwijken." De kan tonrechter vond ondanks deze verklaring dat een boete van 225 gulden op zijn plaats was. Dodenrit Een automobilist uit Noordwij kerhout kwam er slechter af. Die hoorde 1400 gulden boete eisen na een dodenrit door Noordwijk en Noordwijkerhout. Bij die gelegenheid had hij met zijn BMW, stokoud, dagwaarde 500 gulden, maar toch nog een als onverwoestbaar Duits pro- dukt goed voor een snelheid van 150 kilometer per uur, ge vaarlijk naast, voor en achter andere auto's gereden, op af standen van enkele meters. Zig zaggend maakte hij het onmo gelijk om ingehaald te worden. De oorzaak van dit weggedrag bleef onduidelijk. De politie haalde hem uiteindelijk van de weg en constateerde dat de au to onverzekerd en ongekeurd was eri dat de bestuurder geen rijbewijs had. En dat leverde dus een serie hoge boetes op. De kantonrechter besloot 500 daarvan voorwaardelijk te stel len, zodat er 900 gulden te beta len overbleef. frank buurman echte oude rot in het vak.' „In Haarlem, in het Krelagehuis, daar was de beurs pas gezellig", zegt hij. „Het was druk, kwekers stonden in de rij voor de tafel tjes. En je kon ook nog een lek kere borrel krijgen." „Vroeger ging ik al om acht uur 's morgens van huis", vult Kuijs aan. „Dan moest ik met het pontje en om tien uur was ik dan op de beurs. Na afloop gingen we dan met z'n allen nog even een visje halen in Be verwijk en dan was ik 's avonds om acht uur pas weer thuis. Het klokje rond dus", lacht hij. „Dat is nu wel anders. Ik ga om elf uur van huis en om vier uur zit ik weer bij moeder aan de kof fie." De belangstelling voor de beurs is in de loop der jaren af- le kar moeten trekken, de War- monders in het algemeen, ou deren, gehandicapten, noem maar op", waarschuwde burge meester Van der Wel voor een lange inspraakprocedure. „We kunnen niet zomaar zeggen: hup, dat doen we even in 1994." Ook voor het smalste gedeelte van de Herenweg, tussen de Van Duivenvoordestraat en het spoorwegviaduct, komt niet warmond liesbeth buitink Progressief Warmond heeft zich tijdens de begrotingsbehande ling gisteravond fel verzet tegen de suggestie van het CDA dat de bezwaarmakers tegen Endepoel III schuldig zouden zijn aan de verhoging van de gemeentelijke belastingen. CDA'er Bonnet meldde tijdens de algemene be schouwingen op 9 december dat de bezwaren tegen de nieuwbouwwijk de gemeente een half miljoen gulden kosten, omdat de onroerend-goedbe- lasting (OGB) in de wijk daar door een jaar later kan worden geïnd. „We hadden moeten in calculeren dat er bezwaren zou den komen en dat we die OGB een jaar later zouden krijgen", pareerde PW'er Van der Mun- nik. Burgemeester Van der Wel zei juist blij te zijn met de bereke- warmond Vluchtelingen en asielzoekers die onderdak vinden in War mond, kunnen binnenkort wel licht terecht komen in een wis selwoning. De gemeenteraad wil de woningen, die ongeveer vijf jaar kunnen worden be woond, gebruiken om meer asielzoekers op te vangen. Het CDA stelde voor de huizen neer te zetten aan het einde van de Burgemeester Ketelaarstraat en aan de Van den Woudestraat. Het aantal huurwoningen dat jaarlijksvrijkomt is niet zo groot, waardoor Warmond niet zoveel asielzoekers kan opne men als het rijk van de gemeen te vraagt. Volgens CDA'er Den Ouden zouden de wisselwonin gen ook hun dienst kunnen be wijzen aan woningzoekenden genomen. Maar dat de beurs ooit zal verdwijnen, spreken ze alle drie tegen. ,A1 hebben de kwekers steeds minder tijd en nemen moderne communica tiemiddelen zoals de fax steeds meer onze plaats in, het per soonlijk contact op de beurs blijft heel belangrijk", zegt Roo zen. Kweker P. Went heeft ook de periode in Haarlem nog meege maakt. „Toen werd er een pe riode afgesloten en nu weer", zegt hij nuchter. Toch vindt hij het wel jammer dat de beurs uit Hillegom verdwijnt. „Maar tra nen zal ik er niet om laten." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER snel een oplossing. CDA'er Van Schie stelde een 'fietssuggestie- strook' voor, maar daarvoor voelde wethouder De Vos (WD- /verkeer) weinig. „Als we het in cidenteel aanpakken, schuiven we het probleem op. Wat moeten we dan bijvoor beeld met de parkeerplaatsen op dat gedeelte doen? Daarom willen we het integraal aanpak ken." ning van Bonnet. „Ik ben blij met de financiële vertaling van inspraak, ook al is dat geen re den om het niet toe te staan. Het maakt voor het gemeente bestuur en voor de burgers dui delijk dat we voorzichtig met geld om moeten gaan." Wethouder Wassenaar (CDA/financiën) suste de dis cussie. „Het -boetekleed past ons allemaal. Maar als we dit vorig jaar hadden kunnen voor zien, was u dan al bereid ge weest de tarieven te verhogen? Ons optimisme over de bezwa ren heeft de burgers dan toch in elk geval een jaar uitstel van executie opgeleverd." De OGB en de afvalstoffen heffing worden volgend jaar met respectievelijk 5 en 22 pro cent verhoogd. Voor leges en hondenbelasting moet 2,5 pro cent meer op tafel worden ge- legd. uit het dorp. „Met wisselwonin gen kunnen we bredere mede werking en begrip van de bur gers verwachten en hebben we aan beide kanten wat gedaan", zo verwoordde ze dat Warmon- ders door de maatregel eerder in een 'echt' huis terecht kun nen. Duiverman (Progressief War mond) ondersteunde het idee van de wisselwoningen, 'maar niet omdat het sneller bijdraagt aan acceptatie onder de bevol king'. „Gewoon omdat zo snel ler woningen beschikbaar zijn voor de asielzoekers." Burge meester Van der Wel noemde de wisselwoningen 'geen onbe spreekbaar begrip'. Ze zegde toe de locaties aan de Burgemeester Ketelaarstraat en de Van den Woudestraat te onderzoeken. leiden Een van de twee bomen van de ABN/AMRO-bank aan de Doelengracht is niet meer. De kolossale oude beuk, 150 tot 180 jaar oud, is gisteren door chirurg Copijn uit Utrecht vakkundig ontmanteld. Morgen wordt er op de plek achter het Rapenburg een andere boom geplant. De tweede, rechterbeuk, is gespaard gebleven. foto loekzuyderduin geschoten en kwam buiten dat terrein te recht. Het is geen overtre ding om prooi buiten het jachtgebied op te hellen. Dat je dan je geweer u nog bij je hebt is logisch, want een gevaarlijk wapen kan je moeilijk ach terlaten." Diverse me dejagers, door de advocaat opgeroepen, konden getui gen dat er ver traging was ge weest bij de af gifte van de' jachtakten. „De Staatsdrukkerij kon de papieren niet bijtijds leveren. Er is toen afgesproken dat er tijdelijk zon der akte kon worden gejaagd", stelde de advocaat. Die afspraak zou zijn gemaakt tijdens een bijeenkomst met jagers op het politiebureau van Noordwijker hout. Van die afspraak konden de getuigen zich echter niets herinneren. De betrokken poli tieman, ook als getuige aanwe zig, stelde zelfs nooit op de bij eenkomst aanwezig te zijn ge weest in verband met een 'zweeps lag'. „Ik zat ge woon thuis". Maar dat werd weer door de getuigen tegengesproken. „Zonder die man komen wij het po litiebureau niet eens in." Aanlei ding voor de advo caat om de politie man van meineed te beschuldigen, maar die suggestie wezen officier van justitie en kanton rechter van de hand. „Het doet niet ter zake of de politieman bij een bijeenkomst was of niet. Het feit ligt er dat de verdachte zich buiten zijn gebied bevond 'en geen jachtakte had." Kantonrechter Kamp was het met die stelling eens en legde 350 gulden boete op. Wel kon de Noordwijker houter zijn wapen terugkrijgen, zijn inmiddels verteerde buit werd verbeurd verklaard. Agressief Stapvoets achteruit rijden met de auto geeft niet de garantie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13