'Kerk moet breken met anti-islamisme' Kerk Samenleving Humanisten: aandacht voor mensenrechten in Indonesië Predikant vindt dat armen mogen stelen 'Een wonderlijk volk, dat steeds in de kerk zit NDER DINSDAG 21 DECEMBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Sekteleden (1) De Argentijnse kardinaal An tonio Quarracino heeft in zijn wekelijkse tv-program- ma geprotesteerd tegen de vrijlating van 21 leiders van de sekte Kinderen van God. Zij werden beschuldigd van seksueel misbruik van kinde ren en raciale en religieuze discriminatie. Vorige week werden zij na een voorlopige hechtenis van 105 dagen in vrijheid gesteld wegens ge brek aan bewijsmateriaal. Kardinaal Quarracino stelde in zijn programma dat 'ster ke belangen en macht in bin nen- en buitenland hebben bijgedragen aan de vrijlating van de sekteleden'. Sekteleden (2) De kardinaal betreurt het dat personen die beschuldigd zijn van het misbruiken van kinderen worden vrijgelaten. Daarnaast vreest de geestelij ke dat één van deze mensen in de toekomst op de stoel van de president terecht komt. Deze mogelijkheid be staat nu nog niet omdat de Argentijnse grondwet eist dat de president een katholieke achtergrond heeft. De mees te politieke partijen in Argen tinië willen deze clausule echter uit de grondwet ver wijderen. Oproep bij afscheid hoogleraar isiamologie BEROEPINGSWERK LEUSDEN ANP De kerken moeten een einde maken aan elke vorm van anti-islamisme, zoals ze ook het antisemitisme hebben afgezworen. Dit betoogde dr. A. Wessels, hoogleraar is iamologie aan de Vrije Universiteit, in Leusden bij het af scheid van dr. J. Slomp, de islamdeskundige van de Gere formeerde Kerken in Nederland. de moslims, de Turken in het bijzonder, als 'de vijanden van het kruis', zo zei Wessels. Het is ook nodig dat er een eind komt aan een bepaalde anti-islamitische theologie. De ze wordt volgens Wessels inge- gegeven door de theologie van Hendrik Kraemer, naar wie het zendingshuis van de Neder landse Hervormde Kerk is ge- Kerk en theologie hebben vol gens Wessels nog veel huiswerk te doen om het vijandsbeeld af te breken. Op het gebied van het anti-islamisme zijn er nog veel vooroordelen. De moslims worden nog vaak gezien als vij anden van het Westen. De christenen zagen eeuwenlang noemd. Er zijn velen in Neder land en Indonesië die nog steeds bij hem zweren. Kraemer heeft 'schokkende' dingen over de islam gezegd, aldus Wessels. Ook de in hervormde kring invloedrijke theoloog K.H. Mis- kotte heeft veelal negatief over de islam geschreven. Hij typeer de de islam als een wettische godsdienst en de godsdienst van de natuurlijke mens. Mis- kotte's theologie kan geen weg wijzer zijn voor de ontmoeting met moslims, meende Wessels. Dat het nu nog niet veel beter is, blijkt volgens hem uit het laatste islamnummer van het tijdschrift Kerk en Theologie. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Augustinusga (part-ti me). mevr. A.M. Verbaan-van den Heuvel, kandidaat te Oostermeer; door de Generale Synode tot zen dingspredikant (docent Oude Testa ment ten dienste van de Presbyterian Church in Kameroen): mevr. H.A. Klip te Nieuwerkerk in Duivenland; Te Rijssen (wijk 2, toez.): J. Veldhuij- zen te Putten. Aangenomen: naar Harkema: J W. Slok teZuidland. Bedankt: voor Nieuwerkerk aan den IJssel: H. Westerhout te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: de benoeming tot pred. in regionale dienst (missionair toerus- ter P.S. Friesland-Noord): drs. P. Be- intema te Dokkum. Bedankt: voor 's-Gravenhage-Oost: drs. W.J.W. Scheltenste Haren (Gro ningen). Nadere beslissing. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Appingedam: K.A. van der Meer. kandidaat te Groningen. Bedankt: voor Almelo, voor Haarlem en voor Veenendaal (tweede predi kantsplaats): J.R. Geersingte Lisse i.c.m. Voorschoten. Beroepbaarstelling: J. Beekhuis, Sile ne 6, 8265 GZ Kampen, tel. 05202- 019217 GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Middelharnis: G.M. de Leeuw te Barneveld: te Beekbergen: J.J. van Eckeveld te Zeist; te Berken-' woude: A. Bac te Bodegraven; te Poortugaal: B. van der Heiden te Har- dinxveld-Giessendam. Aangenomen: naar Oostkapelle.- H. Paul te Hendrik-ldo-Ambacht. AMSTERDAM ANP WELLINGTON RTR natuurlijke geboorterecht op goede huisvesting, gezondheid en voedsel, als ze alle andere midde len hebben beproefd om hierin te voorzien en stelen is het enige dat overblijft, dan is dat moreel te rechtvaardigen", aldusTurner. Een andere predikant, Desmond Cooper, on dersteunde Turner's woorden. Hij wees erop dat de bezuinigingen van de regering op de uitkerin gen Nieuwzeelanders dwingen tot criminaliteit. De Nieuwzeelandse predikant Brian Turner vindt het moreel gerechtvaardigd dat mensen stelen als ze niet op andere wijze in hun bestaan kunnen voorzien. Hij vergeleek het huidige Nieuw-Zee- land met Engeland ten tijde van het feodalisme, toen de armen gedwongen waren te stelen om te overleven. „Als de maatschappij mensen berooft van hun De zware delegatie kamerleden die begin januari naar Indone sië reist, moet goed luisteren naar de mensenrechtenorgani saties in dat land. Dit pleidooi hield dr. P.R. Baehr, hoogleraar mensenrechten aan de Rijks universiteit Leiden. Hij sprak in Amsterdam op een conferentie over het mensenrechtenbeleid na Wenen, dat werd georgani seerd door het Humanistisch Overleg Mensenrechten en het Comité Indonesië. De delegatie, waarin de Ka mervoorzitter en fractieleiders zijn opgenomen, moet zich van tevoren goed over de mensen rechtensituatie aldaar laten in formeren. Ook zou de delegatie gevangenissen moeten bekijken en een bezoek moeten brengen aan Atjeh en Oost-Timor. Benny Harman, vertegen woordiger van de Indonesische koepel van mensenrechtenor ganisaties Indemo, voegde daaraan toe dat de Nederlandse delegatieleden onafhankelijk van hun officiële gastheren ge sprekken moet voeren met slachtoffers van de schendingen van mensenrechten, onder meer in Oost-Timor. Dominees zijn 's avonds op hun best, hield de befaamde predikant W.L. Tukker aan het begin van de jaren zestig zijn Katwijkse 'kudde' voor. Deze aansporing om vooral ook de tweede eredienst op de zondag te bezoeken, werd in de kustplaats toch aJ niet aan dovemansoren gericht. Tukker zelf verbaasde zich destijds over 'dit wonderlijke volk dat steeds in de kerk zit'. Ook nu steeds meer gemeenten door gebrek aan belangstelling de avonddienst laten vervallen, is er in Katwijk nog nauwelijks iets van een teruggang te bespeuren. Wie óp zondagavond een half uur voor aanvangstijd de Nieu we Kerk binnenstapt om domi nee J. Beider te beluisteren, kan direct een klapstoeltje pakken. De 1850 vaste zitplaatsen in wat één van de grootste hervormde bolwerken van ons land is, zijn bezet. Koster J.P. van Schie schat het uiteinde lijke aantal kerkgangers op ruim 2000. Nu is Bei der zelfs voor Kat wijkse be grippen een pu bliekstrek ker. De 38- jarige predi kant, in 1987 begonnen in Loon op Zand, heeft zich de afge lopen maan den met zijn levendig gebrachte, klassiek-ge- reformeerde prediking een gro te aanhang verworven. Die aan hang laat zich niet gemakkelijk definiëren: van beide stromin gen in het zeedorp - gerefor meerde bonders en confessio nelen - scharen grote groepen zich graag onder zijn gehoor. Beider zelf is overigens wars van dit soort vergelijkingen: hij mag slechts in alle eenvoudigheid doorgeven wat God hem in de Heilige Geest aanreikt, zo ver woordt hij het tijdens een ge bed. De smaakvol gerestaureerde, stampvolle Nieuwe Kerk zorgt in elk geval voor een entourage waarin een predikant goed móet gedijen. De kledij is stem mig, van overwegend donkere snit. De witte en vuurrode hoedjes zorgen voor de kleurige accenten, afstekend als made liefjes en klaprozen in een egaal gazon. Voor de uit het eind van de vorige eeuw daterende kerk ontwierp architect Jesse een bij zondere kapconstructie. Het uitzicht in de enorme ruimte wordt daar door niet be lemmerd door de aan wezigheid van pilaren. De kansel staat los van de zuid- wand, als een 'preektoren- tje'. Zelfs aan de ach terkant van dit spreekge stoelte zitten de banken HET WOORD De Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk. Een andere kijk op geloofsbeleving. Deze week: een avonddienst in de hervormde Nieuwe Kerk in Katwijk. Voorganger: dominee J. Beider. vol. Indrukwek kend is het als de 2000 kelen zich openen voor het eerste lied, psalm 130, de verzen 3 en 4. „Hoopt op den Heer, gij vromen! Is Israël in nood, er zal vprlossing ko men; zijn goedheid is zeer groot." Gezongen wordt de ou de berijming. Organist Jaap van Rijn moet het machtige Van den Heuvel-orgel - het frans-ro- mantische instrument dat de bouwer wereldfaam heeft be zorgd - in toom houden om de uiterst langzame, gedragen ver tolkte melodielijn te volgen. „Dat zingen is naar mijn hart en beroert me op een wonderlijke wijze", schreef de befaamde do minee J.T. Doornenbal, een graag geziene gastprediker in Katwijk, in zijn memoires. „Zo uit volle borst en uit een ontroe rend gemoed, uit een hart, dat bij deze psalmen leeft. En als ik dan die gezichten zie, stoer en verweerd van de mannen, ge louterd door zorg en leed van de vrouwen, dan voel ik me daar toch een ogenblik thuisge komen." De liturgie van Beider is so ber. Na de eerste psalm volgt de apostolische geloofsbelijdenis en direct daarna de schriftle zing. Voor deze laatste advents zondag kiest hij voor een ge deelte uit Maleachi, de laatste profeet die uitgezonden werd om het komende kerstheil te verkondigen. De tekst komt uit het tweede vers van het vierde hoofdstuk. „Ulieden daarente gen, die Mijnen Naam vreest, zal de Zon der gerechtigheid opgaan, en er zal genezing zijn onder Zijne vleugelen: en gij zult uitgaan, en toenemen als mestkalveren", leest Beider uit de oude statenvertaling. Als de predikant voorgaat in gebed, gaan de ouderlingen en diakenen staan. Een aantal mannen, verspreid over de kerk, volgt hun voorbeeld. De traditie stamt nog uit de tijd dat alle be lijdende lidmaten van de her vormde gemeente gewoontege trouw van hun zitplaatsen kwa men als de handen werden ge vouwen. Net als later in zijn preek, richt Beider zich een aantal keren direct tot de jonge ren onder zijn gehoor. De groep die aan zoveel verleidende machten blootstaat, die zo'n grote kans loopt om in de 'strik ken en netten van satan's ver dorvenheid' verward te raken. Hij draagt de nood van de ou ders op, die hun kinderen niet meer kunnen meekrijgen onder het gehoor, maar hen, met ge doopte hoofden, zien uitzwer men in de wereld. De dominee bidt ook voor 'onze kerk, de planting Gods', die men dreigt kwijt te raken in het Samen op Weg-proces met gereformeer den en lutheranen. „Stel orde op zaken, Heere, in de chaos van dit moment." Het beeld van de 'Zon der ge rechtigheid' uit de schrifttekst van Maleachi keert als een rode draad terug in de preek van Bei der. „We moeten onder de stra len van deze zon komen", houdt hij zijn gehoor voor. „Op dat onze zonden wegsmelten als sneeuw." Onder het eeuwige Licht moeten God's kinderen oplichten als sterren. Maleachi was een hemelbode die sprak van de oordeelsdag. „Tegenwoordig zijn we weieens te bang om elkaar te waarschu wen", trekt Beider de parallel door. „Anders lopen de mensen misschien de kerk uit. Het schijnt belangrijker te zijn dat we mensen in de kerk hebben, dan dat we God in de kerk heb ben." Maar Maleachi legde niet al leen scherpe pijlen aan, hij put te ook uit 'het oliekruikje van vertroosting'. „Die boodschap is niet voor iedereen. Voor wie wel? Voor Ulieden, die de naam van de Heere vreest. En wat is dat dan: de naam van de Heere vrezen? Dat is geen slaafse vrees, zoals van een hond die wegvlucht bij het naderen van zijn baas. Maar dat is een kin derlijke vrees, vol overgave en vertrouwen. Zoals een kind bij het oversteken van een gevaar lijke weg zijn hand legt in die van zijn moeder. Dat is het beeld: de sleutelen van heel je FOTO DICKHOGEWONING leven in Zijn handen leggen." De ongeschreven regel dat een preek uiterlijk twintig mi nuten mag duren om de aan dacht van de toehoorders niet te verliezen, wordt door Beider niet gehanteerd. Hij begint om tien over half zeven aan zijn verhaal en spreekt döor tot even na half acht. Wel onderbreekt de dominee na een half uur voor een tussenbed, de lofzang van Zacherias, en een derde rondgang met de collectezak. Daarna gaat hij verder met zijn schriftuitleg. Na het 'amen' is de dienst binnen vijf minuten voorbij. Een kort gebed, met daarop volgend de 'Lofzang van Simeon'. De wanden van de Nieuwe Kerk dreunen als 'uit volle borst en uit een ontroe rend gemoed' de regels van het tweede vers klinken: 'Een licht, zo groot, zo schoon, gedaald van 's hemels troon, straalt volk bij volk in d' ogen, terwijl 't het blind gezicht van 't heidendom verlicht en Isrel zal verhogen.' DICK VAN DER PLAS COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiatc bv DIRECTIE: B M Essenberg, G.P. Arnold (adj), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D. Paauw.tel dag. 9.30- 11.30 uur 071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 8M Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353. Fax 02521-19610. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX. Advertenties071-323508 Fam.benchten 071 -323508 Redactie071 -321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08.30-17.00uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij van 8 30-17.00 uur. Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.giro autom. bet. per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18 00-19.30 uur. zat 10 00-12 00 uur Telefoon 071-143241 HET WEER Witte kerst zeldzaamheid In de laatste dagen voor kerst blijft een groot deel van Europa in de greep van een sterke westelijke tot noordwestelijke stroming. De ene storing na de andere houdt de don kere tijd voor kerst in ere, waarbij bewolking en neerslaggebieden overheersen. Opklaringen zijn schaars; zo af en toe weet de laag staande winterzon voor wat verlich ting te zorgen. Tot vandaag viel de neerslag meest als regen, maar omdat het geleidelijk verder af koelt, kan er ook wel eens (natte) sneeuw naar beneden komen. Maandag bleef het 7 tot 9 graden kouder na de korte warmtepiek van het afgelopen weekeinde. De zach te oceaanlucht lag iets ten zuiden van ons land met in Noord-Frank rijk gistermiddag nog kwikstanden van 14 graden. Een paar honderd kilometer naar het noorden bleef het in Limburg maar 3 graden. Op het grensvlak van koud en warm koerst een depressie van Ierland recht over ons land, begeleid door een omvangrijk gebied met regen en natte sneeuw. Achter de storing - om spoelt weer koude oceaanlucht met winters getinte buien over ons land uit. Tegen kerst wordt het nog een tikje kouder met overdag met meer dai^ 3 graden en 's nachts dicht bij nil De vraag dringt zich op of bij die] temperatuur eventuele sneeuw kl blijven liggen. Sneeuw met kerst] is, zoals bekend, nogal zeldzaamk Nederland. Slechts eens in de ze] ven jaar ligt er in Nederland een L witte deken op één of op beide kerstdagen en dan vaak nog lang niet overal in het land. De witte kerst van 1964 was wel F één van de mooiste met bovendieje flinke vorst en schaatsijs. De jaret, '60 waren overigens goed verte- genwoordigd, want ook tijdens deM kerst van 1962 (gedeeltelijk), m 1963 (met regen) en 1968 lag e{; sneeuw in Nederland. In latere jan ren werden de winterse verschijn - selen steeds zeldzamer. In de jan 5 '70 lag er slechts wat sneeuw op de tweede kerstdag van 1970. In 1981 had het hele land een (dooi)sneeuwdek. Daarna viel er nog een gedeeltelijke sneeuwbe- dekking te constateren in 1986. Deze cijfers zeggen eigenlijk wel genoeg. Het witbepoederde land schap op de wenskaartjes die de laatste dagen in uw brievenbus gl den, is voor een land als het onze 3 maar weinig realistisch. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Tamelijk bewolkt en vooral aan de kusten nu en dan een regen- of sneeuwbui. Mogelijk ook onweer. In het zuidoostelijke binnen land enkele opklaringen en meest droog. Kouder met maxima aan de kust en rond het vriespunt, in het binnenland meest ma tige vorst. België en Luxemburg: Veel bewolking en perio den met regen. Morgen eerst enkele opklaringen maar later regen en een flink toènemende wind. Maxima ongeveer 4 gra- Noord- en Midden-Frank- Veel bewolking en perio den met veel regen. Later op de vandaag en ook op morgen enkele opklaringen afgewisseld door een bui. Langs de kust veel wind. Minder zacht met temperaturen van 6 graden bij Parijs en rond 3 in de Elzas. Langs de westkust ongeveer 10 graden. Portugal en Madeira: Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het zuiden geregeld zon en droog. In de noordelijke helft bewolking en in de Pyreneeën en langs de Golf van Biscaje nu en dan regen. Maxima langs de zuidelijke Costa's eerst nog 20 gra den, morgen dalend naar ongeveer 17. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden nu en dan wolkenvelden en misschien een bui, op de zuidstran- den droog en tamelijk zonnig, met maxi ma van ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog en flinke perioden met zon. Geleidelijk wat meer wolkenvelden. Droog. Maxima ongeveer 19 graden bij Tanger, bij Agadir ruim boven de 20 graden. Tunesië: Droog en vrij veel zon. Middagtemperatuur langs de oostelijke kust ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en enige tijd regen; aan de Cöte d'Azur blijft het waarschijnlijk droog. Morgen van het westen uit opkla ringen en een enkele bui. Maxima van 12 graden in de Dordogne tot plaatselijk 18 graden aan de Middellandse Zee. Morgen nog iets kouder. De temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen daalt tot ruim onder nul. Mallorca en Ibiza: Droog en nu en dan zon. Maxima onge veer 15 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden en midden veel wolkenvelden en beide dagen van tijd tot tijd regen, in de Italiaanse Alpen bo ven de 2000 meter sneeuw. In het zui den droog en perioden met zon. Maxima in het noorden tussen de 5 en 10 gra den, in het midden rond 13 graden. Op Sicili ën Malta ongeveer 17 graden. Cor sica, Sardinië: Steeds meer wolkenvel den en met name op Corsica een enkele bui. Middagtemperaturen dalend naar ongeveer 14 graden. Griekenland en Kreta: Eerst nog vrij zonnig, van het westen uit geleidelijk meer bewolking en morgen in het noordelijke binnenland af en toe re gen. Middagtemperaturen van 14 gra den plaatselijk in het noorden tot rond 18 graden op de stranden elders. Duitsland: Vandaag veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in de berggebieden over gaand in sneeuw. Plaatselijk kan flink wat neerslag vallen. Morgen vallen er veel buien. Middagtemperatuur dalend, met op morgen maxima van ongeveer 3 graden.De temperatuur op 2000 meter in de Zuidduitse Alpen daalt naar onge veer mm 9 graden. Zwitserland: Vandaag vooral in het westen en noor den vrij veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw, in de dalen eerst nog regen. Morgen kouder en vooral aan de zuidzij de van het Alpenmassief wat droger. In de loop van vandaag daalt de sneeuw grens tot circa 1200 meter. Tempera tuur op 2000 meter op morgen tussen de min 7 en min'l 1 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw, sneeuwgrens dalend naar onge veer 1200 meter. In Karinthiê kleinere neerslagkansen Flink kouder met op 2000 meter temperaturen van ongeveer min 8 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder 16. Maan op 12.38 Maan onder02.l Waterstanden Katwijk Hoog water 09.32 22.07 Laag water 05.11 17.26 Weerrapporten 20 december 19 uur: station weer wind temp n Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12