_,EIDEN Fusie welzijnswerk op losse schroeven 'Even bellen en we ruimen het op' len lastige jonkheer en armlastige textielarbeiders 'Vertrek los van conflicten' Grote opkomst ondernemers bij gesprek met Walenkamp Advertentiecampagne tegen een autovrije binnenstad _^DAG 21 DECEMBER 1993 Conciërge y< fr Theo Tjon A Hie I D werkt pas twee maanden als conciërge op basisschool De Springplank in Oegstgeest. Hij is nu al onmisbaar. gert visser, 071 -356430, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 SKIL dreigt af te haken De grote fusie in het Leidse welzijnswerk staat op losse schroeven. De stichting Skil heeft aangekondigd niet mee te doen als de gemeente geen 275 duizend gulden op ta fel legt. In de nieuwe stichting, die op 1 januari een feit moet zijn, zouden de welzijnsorganisaties Skil, Stichting Welzijn (SWL) en de Vrijwilligerscentrale opgaan. leiden emiel fangmann Skil-voorzitter R. Bochardt zegt dat het geld nodig is, omdat de fusie deze kosten met zich mee brengt. Volgens hem haalt de wethouder bij zijn weigering om extra geld te geven twee dingen door elkaar. ,,Hij heeft het over lijken in de kast en ou- ^le rekeningen van de drie stich tingen die er zijn. Dat staat he lemaal los van de nieuwe kos ten. Wij willen subsidie voor de zogenaamde startkosten. Dan gaat het bijvoorbeeld over een sociaal-plan, afwikkelingen van oude huurcontracten van onze oude gebouwen, wachtgeldre gelingen." Bochardt gaat er vanuit dat Van Bochove alsnog met het geld over de brug komt. Als dat niet gebeurt, wil Skil geen nieuwe stichting oprichten voor een groot welzijnsinstituut. ,,Dan blijven we gewoon in de oude stichting. Want anders moeten we gaan snoeien, buurthuizen sluiten of mensen ontslaan. On acceptabel, zoals ook de ge meenteraad heeft gezegd." Skil wil overigens wel gewoon aan de fusiebesprekingen blij ven meedoen. Maar een logisch gevolg is dan wel dat Skil geen subsidie meer van de gemeente krijgt, want wethouder Van Bochove wil dat de fusie - juri disch - al vanaf 1 januari een feit is. De subsidie zou dan gaan naar de nieuwe stichting, waar in de Stichting Welzijn en de Vrijwilligerscentrale zitten. Of die dan samen verder gaan is onbekend. Vanavond praten de besturen van Skil, SWL en de Vrijwilli gerscentrale met elkaar over de resultaten van het overleg met de gemeente. Eerder kwam het fusiebestuur al met verontrus tende berichten naar buiten. Het keerde zich tegen de 540 duizend gulden die het de ko mende twee jaar sowieso moet bezuinigen. Dat zou tot sluiting van buurthuizen of ontslagen kunnen leiden. Over de fusie ontstond vervolgens een groei ende weerstand. Ook over de opzet van het nieuwe instituut bestaan klachten. Fusiemana ger H. Detmar heeft wel verze kerd dat er geen ontslagen zul len vallen. Wethouder A. van Bochove (CDA/welzijn) heeft gistermid dag met het fusiebestuur ge sproken over de kwestie. Daar over worden geen concrete me dedelingen gedaan. LEIDEN De Gemrod Foun dation organiseert drie intro ductie-avonden. Het gaat om woensdag 22 december (het ou de Egypte), donderdag 23 de cember (astrologie) en 29 de cember (Vijf energiecentra van de mensen). De bijeenkomsten worden gehouden in de grote zaal van de Gemrod Founda tion, Cobetstraat lb in Leiden. Entree 10 gulden. Aanvangstijd 20 uur. Inf. 071-141287. leiden erna straatsma vervolg voorpagina Directeur A. van Gorsel zegt dat een reeks interne conflicten bij de dienst milieu en beheer van de afgelopen maanden 'abso luut niets' met haar vertrek te maken hebben. „In elk bedrijf zijn geregeld spanningen, dat is heel normaal. Ik heb nooit m'n hele leven in Leiden willen blij ven. Tegen het college van B en W heb ik altijd gezegd dat ik hier zo'n jaar of vijf wilde wer ken." De conflicten met het perso neel zijn volgens Van Gorsel voorbij. „Die zijn allang opge lost. Toevallig is de medezeg genschapscommissie gisteren akkoord gegaan met een ver volg op het efficiency-onder- zoek en een nieuwe wijkinde- ling." Beide kwesties leidden in ok tober tot een vertrouwensbreuk tussen Van Gorsel en de mede zeggenschapscommissie. Het personeel zegde het vertrouwen op in Van Gorsel omdat het zich 'niet serieus genomen' voelde door de leiding. Van Gorsels voorstel over een nieuwe wijkindeling was een re actie op een extern onderzoek over de doelmatigheid bij de reinigingsdienst. Schenk Con sultancy Business constateerde in oktober dat vuilnismannen veel effectiever te werk kunnen gaan. Ze zouden veel tijd ver spillen door lange lunch- en koffiepauzes en onnodige auto ritten. In september verscheen een spraakmakend boekje van een oud-medewerkster waarin een reinigingsdienst centraal stond. De directrice van die dienst, Ri ta van der Drift, werd afgeschil derd als een 'driftkikker van het ergste soort' en een 'hyena" die haar personeel zou uitbuiten en uitschelden. De reinigingsdienst werd genoemd als 'ziekmaken de werkplek'. Schrijfster Olga Rakic beweerde dat haar ver haal puur verzonnen was, maar de overeenkomsten met de Leidse reinigingsdienst waren opvallend. Van Gorsel zei na het ver schijnen van het boekje dat ze zich 'absoluut niet herkende' in de hoofdpersoon van het werk je. „Ik heb overigens maar een paar bladzijden gelezen, want ik vond het een vreselijk slecht ge schreven boekje. Steeds maar herhalingen van hetzelfde. Ongeveer vijftig ondernemers hebben gisteravond deelgeno men aan het zogenaamde stadsgesprek over de autoluwe binnenstad. CDA-wethouder Walenkamp beschouwt deze grote opkomst als winst. Zijn woordvoerster, G. Bouwmans, leidt eruit af dat de onderne mers uit de. Leidse binnenstad klaarblijkelijk toch in gesprek willen blijven met de gemeente. Eerder leek het erop dat ze linea recta naar de Raad van State zouden stappen om de plannen tegen te houden. Bouwmans denkt dat de weerstand van de ondernemers kan worden bedwongen. „Het negatieve oordeel van veel mensen is gebaseerd op onjuis te informatie. Nog steeds den ken veel winkeliers dat het de bedoeling is dat heel de binnen stad in een keer wordt dichtge gooid. Daar klopt dus niets „Uiteraard zijn wij er niet op uit om de bevoorrading van winkels te saboteren. De Lange- brug blijft voor de winkels aan de Breestraat gewoon bruik baar, net zo goed als vanuit de Van der Werfstraat de Haarlem merstraat kan worden bevoor raad. Aan het bijstellen van het verkeerde beeld dat onderne mers hebben, werken we nu met volle kracht. Morgenavond praten we met de bewoners van Pancras-West." Bouwmans signaleert nog 'een omslag in het denken van de ondernemers'. „Natuurlijk blijft een aantal schreeuwend protesteren maar over een ding zijn de meesten het eens en dat is dat de binnenstad dringend moet worden verbeterd. Het is nog niet zo lang geleden dat ze riepen dat alles bij het oude moet blijven." leiden de Oude Rijn en de Nieuwe Rijn) ligt middenin dat gebied. Pieter laurier van kleding zaak Fiorella aan de Burgsteeg en een van de protesterende winkeliers: „De geruchten wa ren er al veel eerder dat een au tovrij centrum een omzetdaling zou opleveren. Maar de onder nemers hielden zich niet zo se rieus met de plannen van Walenkamp bezig. Ze hadden het veel te druk met hun zaak. Pas de laatste tijd beseffen ze wat de consequenties van een autovrij centrum zijn. Daarom hebben we nu de koppen bij el kaar gestoken." Leidse ondernemers zijn een advertentiecampagne begon nen tegen de plannen van CDA- wethouder Walenkamp voor een autovrije binnenstad. Van daag laat de middenstand van Pancras-West in deze krant we ten 'niet blij' te zijn met een au tovrij centrum. De komende da gen zijn winkeliers in andere buurten aan de beurt. De winkeliers zijn bevreesd voor dalende omzetten als ge volg van een autoloos winkelge bied in het hart van Leiden. Pancras-West (de wijk die wordt omgrensd door de Hooigracht, tileumjaarboek van Dirk van Eck-Stichting fieshops waar hasj wordt tocht mogen slechts van uur 's middags tot tien 's avonds open zijn. Met voorstel komt vanavond A'er A. de Vries in de ge- enteraad. Zo kan overlast de shops tot een mini- in worden beperkt, meent 'vdA. ie raad behandelt van- nd een voorstel om te ko- n tot een beperking van aantal verkooppunten softdrugs. Dat voorstel t de PvdA-fractie niet ver oeg. De Vries meent, dat fieshops 'geïsoleerd moe- worden van het 'normale ;aansleven'. Met een mo- over strenge beperking de sluitingstijden hoopt lat vanavond te bereiken. LH: 30.000 issagiers i koopzondag emiel fangmann jJZH heeft volgens rayon- J. van Steijn op de koop- lag eergisteren 30.000 pas- Jrs vervoerd. „Dat zijn drie I zoveel passagiers als op doorsnee zaterdag", aldus jayonchef. Het busvervoer pp de koopzondag gratis, bevallig bedroegen de kos- ran het Vervoer 30.000 gul- zodat voor een passagier les een gulden werd be- Dat bedrag kwam voor re- lig van de Samenwerkings- lende Ondernemers Leiden en de gemeente, die elk 'ur.tio gulden uittrokken om 3|u|ratis vervoer te kunnen la- wsfrzorgen. el probeerde de SOL de af- ien weken bij winkeliers ;een SOL-lid zijn het ver voor een gulden per klant jen sponsoren. „Dat leverde gulden op", aldus be- idtTslid P. Labruyère, die it dat het succes van de izondag meer leden voor de irnemersclub oplevert. „Be- in is dat je met redelijk en goedkoop openbaar ter meer klanten in je win- S 1*" Wijkbeheerders overtuigd van succes nieuwe aanpak leiden loman leefmans Stoeptègel los, vuil in het park of het speelplaatsje vernield? Bel het klachtennummer van de mannen van 'wijk en beheer' en zij rukken uit om het euvel nog dezelfde dag te verhelpen. Dat is de bedoeling van de nieuwe afdeling wijkbeheer van de gemeente die is ontstaan door een fusie van diverse 'ou de' diensten. Vegen, onderhoud en herstel gebeurt nu efficiënt en in samenspraak met buurt bewoners, zo belooft de ge meente. ,;Op de Oude Vest werden laatst zieke iepen weggehaald. Vroeger moest er dan eerst wor den gesnoeid, later werden de stronken een keer weggehaald en weer later werd de bestrating pr< :httien flessen champagne weg nm en_- Uit een magazijn aan de Narmstraat van een nabijgele- f 41 kaas- en wijnhandel zijn gisternacht 18 flessen champagne tolen. De onbekende dader verschafte zich toegang tot de rite door een dakraam te forceren. De waarde van de buit be- agt enkele honderden guldens. hersteld. Dat gebeurt nu alle maal in één keer", zo geeft R. Lijnzaat, wijkchef van de bin nenstad, de voordelen van de nieuwe werkwijze weer. Tot voor kort werkten diverse afdelingen onafhankelijk van el kaar. Zo kon het gebeuren dat de ene afdeling net een weg op nieuw had bestraat waarna een andere afdeling de straat weer openbrak om de riolering te re pareren. Behalve dat deze aan pak veel geld kostte, zorgde de ze voor veel irritatie bij buurtbe woners. Ergernissen Onderhoud en buurtbeheer kwamen de laatste jaren steeds hoger op de politieke agenda. Zo startte vier jaar geleden in diverse achterstandswijken een experiment met zogeheten 'om- gevingsvak^loegen'. Zij zorgden voor het kleine onderhoud in de buurt zoals het opruimen van zwerfvuil, het weghalen van graffïty, het herstellen van ge broken straatmeubilair en het onderhoud van plantsoentjes. De kleine ergernissen van buurtbewoners werden snel verholpen, de reacties waren positief. Opmerkelijk is dat de vak- ploegen aan hun eigen succes ten onder zijn gegaan. De ge meente was zo enthousiast dat werd vastgesteld dat alle afde lingen die met stadsonderhoud te maken hadden, voortaan ook zo aan de slag moesten gaan. De stad werd in vijf 'wijken' ver deeld en er kwamen evenzoveel nieuwe, zogeheten wijkploegen, die werden gevormd uit de me dewerkers van de afdelingen bestratingen, groen en de reini ging. In september gingen de vijf ploegen van start. Lijnzaat is chef van de groep die de Leidse binnenstad onder haar hoede heeft, zijn mensen opereren vanuit een onderkomen aan de Oude Herengracht. „We hebben het centrum in stukjes opge deeld. We nemen om de beurt een stuk onder handen waar we tegelijk schoonmaken, onder houden en, waar nodig, herbe- straten." „Vorige week werd, bijvoor beeld, in twee dagen het hele Plantsoen gedaan. Maar bewo ners bellen ook met het klachtennummer, voor een los se ketting bij een schommel of voor een losse paal. Zo werden tijdens de recente storm takken van bomen afgerukt. Een keer bellen en we ruimden het gelijk op"-, aldus Lijnzaat. Hij is na en kele maanden uitproberen al overtuigd van het succes van de nieuwe opzet. Pretenties „Maar we hebben dan ook heel wat pretenties", zegt R. Roos die het wijkgericht werken namens de gemeente coördineert. „Als het aan ons ligt, komen nog meer taken bij de wijkteajns te recht, zoals het legen van wijk- containers. Dat wordt nu nog door de reiniging gedaan." Het contact met de inwoners van de binnenstad loopt niet al leen via de telefoon. Lijnzaat bezoekt ook buurtvergaderin- gen om klachten en knelpunten te vernemen en het nieuwe wijkbeheer uit te leggen. „Bij de Gortestraat had een huis veel last van voetballende jeugd. De bal ging telkens boem-boem te gen de buitenmuur, dat is met drie bloembakjes opgelost." jitus is een bekende studen- pciëteit, die nu is gevestigd e hoek van Korte Mare en |e Singel. Ruim 100 jaar ge il stond er aan het Vrou- jcerkhof een pand met de le naam dat ook door stu- ten werd bezocht, maar de palige mannelijke studie- [n zochten er een ander (laak. Erotisch vermaak, it Quintus was een bordeel, nkheer mr. A.J. van den Di, rond 1880 advocaat bij loge Raad, was een van de ken. Hij had een bochel en joeg zich gestoord. Zo beko- p hij zijn 'stamhoer', Kaartje der Goen, geregeld met glazen. De prostituees van htus namen wraak door I met zijn lichaamgebrek te jotten en zongen luidkeels: J is de bult zijn eigen schuld jhij die bult moet dragen', den Bergh onstak dan wel I in woede en veroorzaakte flinke vechtpartij waarbij de fie moest optreden. Die terde echter de dames in te pen, want de jonkheer ld bekend als een lastpost, et is een van de verhalen in laarboekje van de Dirk van Stichting. De stichting flit gisteren de vijfde editie die door de medewerkers i inhoud en vormgeving de kiste tot nu toe wordt gè- fnd. u"k van Eek was een Leidse IP-voorman. De naar hem lemde Stichting stimuleert przoek naar de sociaal-eco- fische geschiedenis van Lei- jen omstreken. Daarin staan ■beiders en arbeidsverhou dingen vaak centraal. „De opla ge bedraagt 250 exemplaren, waarnai er in principe 180 naar de donateurs gaan", vertelt se cretaris K. WaUe van de Stich ting. In het jaarboekje is onder meer het derde deel van een se rie over prostitutie in Leiden opgenomen. „De eerste twee delen, in de vorige jaarboekjes, gingen over de bordelen en de hoereni Het derde deel, ook weer geschreven door P. Otgaar en J. van Schaik, gaat over de klanten. Grappig is dat sommi ge nazaten van de mensen die in de verhalen voorkomen hele maal niet gelukkig zijn met de publikaties, omdat ze zich mis schien schamen voor dat verle den, terwijl anderen het juist heel leuk vinden", vertelt Walle. Textielarbeiders Tussen de verhalen over onder meer een 18e eeuwse huisje melker en een timmerliedensta king valt de bijdrage van wet houder J. Laurier op. Hij heeft in de loop der jaren een groot aantal getuigenissen van textiel arbeiders verzameld. Hij was nog net op tijd, want de Leidse textielindustrie is geheel ver dwenen en de meeste arbeiders zijn inmiddels overleden. Laurier toont aan dat de Leid se arbeidersklasse nog in deze eeuw met een armoedig be staan genoegen moest nemen. Zo kwam het vroeger vaak voor Een foto uit het Leidse jaarboek van de Dirk van Eek Stichting: de 1 mei-optocht op de Hooigracht in 1951. de schuld en eiste de bedrijfslei ding van de firma Zaalberg dat de wevers die dekens zelf koch- dat bij de dekenfabricage de ten. De kosten werden op het weefdraad brak. Het produkt weekloon ingehouden. was dan niet meer geschikt voor de normale verkoop. De oor zaak was vaak dat er met min derwaardig materiaal werd ge werkt. Toch kregen de arbeiders De arbeiders werden zo ge dwongen met hun dekens langs de deuren te leuren. Maar de wevers pakten Zaalberg terug door de draad expres te laten knappen en in de dan afgekeur de dekens meer wol te verwer ken. Sommige Leidenaars koch ten graag de extra dikke dekens en namen de weeffout op de koop toe. Van de textielindustrie is vrij wel niets overgebleven. Sommi ge Leidse attributen, zoals een oude breimachine en een vak bondsvaandel zijn in het Til- burgse textielmusem terug te vinden. Laurier pleit in zijn arti kel voor de oprichting van een sociaal-historisch museum waar de Leidenaars kennis kun nen nemen van de oude textiel nijverheid. Het voormalige Weeshuiscomplex aan de Hooglandse Kerkgracht zou daarvoor een goede plaats zijn. Het jaarboek kost 25 gulden. Ook is voor 48 gulden een vi deoband met oude stadsfilms verkrijgbaar bij de Stichting. Daarop zijn onder meer de be vrijding van Leiden in mei 1945 en de brand bij Krantz in 1956 te zien. vdA-raadslid: koffieshops korter open

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11