Leiden 'Bekijk het met je plein' D66 wil leven in op zondag meer de brouwerij Zijloever is klaar Ondernemers gehoord over binnenstad Kaarsen in de kerk Groenoord Plaza zoekt nieuwe publiekstrekker Leidse sport steunt clubs in Mostar Brandweer bevrijdt automobilist EINDEJAARSKNALLE Verontruste Kamerleden bezoeken Leidse Hortus MAANDAG 20 DECEMBER 1993 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Eigenaren panden Vrouwenkerkplein hebben er genoeg van De eigenaren van de verpauperde panden aan de noord kant van het Vrouwenkerkplein zijn het zat. Ze hebben voorlopig geen zin meer om hun eigendommen op te knappen en te verbouwen tot horeca-gelegenheden, want de plannen voor 'het plein' zijn voor de zoveelste keer uitgesteld. leiden loman leefmans De ontwikkeling van het Vrou wenkerkplein mag inmiddels een gebed zonder eind ge noemd worden. Vier PvdA-wet- houders voor ruimtelijke orde ning verkeken zich op de verbe tering van het plein dat eind ja ren zeventig nog voor bijna een miljoen gulden werd opge knapt. Uiteindelijk kwam enke le jaren geleden een deel van het plein in handen van de pro jectontwikkelaar Immo Select uit Amsterdam, die eerst door de Leidse architect J. Vollmer en later door de het Haagse bureau Roeleveld Sikkes bouwplan nen liet maken. Op het Vrouwenkerkplein moet een appartementenge bouw komen met winkels op de begane grond die doorlopen van de Haarlemmerstraat naar het plein. Diverse horden geno men werden op weg naar een nieuw, attractief plein. Panden aan de Haarlemmerstraat wer den opgekocht en stedebouw- kundige E. Meulema bedacht een kunstzinnige invulling voor het resterende, open gedeelte. Ook betrok hij de eigenaren van de noordzijde (Vrouwen kerkhof) bij zijn plannen, want het Vrouwenkerkplein was in zijn visie pas echt af als ook aan die kant het plein werd gemo derniseerd. De eigenaren van de panden reageerden positief en kwamen met plannen voor een hotel en een kip-restaurant. Tot ongenoegen van de pro jectontwikkelaar, gemeente én de 'noordkanters' zijn de plan nen door buurtbewoners voor de zoveelste keer afgewezen waarmee de plannen voorlopig niet kunnen doorgaan. Dat heeft de eigenaren van de pan den aan de noordzijde K. Walenkamp en R. van der Reek dusdanig geïrriteerd dat ze voorlopig afzien van hun hore- caplannen. „Bekijk het maa met je plein. Ik doe niet mee mee", zegt Walenkamp. De on dememers hebben de voorbe reiding van hun plannen stilge zet. De eigenaren van de noord kant wachten nu af tot het nieu we plein gestalte heeft gekre gen. Dan zullen zij zich op nieuw beraden. „Maar voorlo pig doen we niks", aldus Walen kamp. leiden» Het laatste blokje woningen op de Zijloever wordt vandaag in gebruik genomen. Woningbouwvereniging Zijl en Vliet geeft de sleutel vanmiddag aan bewoners van een complex van 18 eengezinswoningen aan de Toornvlietstraat. Daarmee wordt een jarenlange periode van sloop, bodemsanering en nieuwbouw afgesloten. Op het stuk grond in De Kooi zijn de laatste vijfjaar in totaal 350 huurwoningen gebouwd. Een deel van de woningen is bestemd voor be jaarden, waaronder het 'woonzorgcomplex' Zijloever en het 55plus-project 'De Snor'. De rest bestaat uit eengezinswoningen en een aantal lage flats. Aan het water zijn twee aanleghavens gecreëerd. De nieuwbouwwijk is gebouwd op een voormalig industrieterrein dat tot 1920 bij de gemeente Leiderdorp behoorde. Op het terrein waren vroeger onder meer aannemersbedrijf Zitman, metaalverwerkingsbedrijf Gijzenij en een scheepswerf gevestigd. De provincie meldde het terrein in 1982 aan als vervuilde locatie. De gemeente kocht een groot deel van het terrein eind jaren tachtig op. Een paar jaar later begon de sanering. Het schoonmaken van de bodem kostte ruim zes miljoen. Gijzenij liet in de grond een grote hoeveelheid zware metalen (koper, lood, cadmi um, zink) en vluchtige stoffen (benzeen, tolueen), olie en puin achter. In duizend ritten werd met vrachtwagens de 16.000 ton vervuilde grond afgevoerd en even zoveel schoon zand gestort. foto loek zuyderduin leiden Overdekt maar donker was het tijdens de koopzondag in de Pieterskerk (op de foto), waar - voor het eerst - een enorme kerstmarkt werd ge houden, die met muziek, acro batiek en een modeshow was omgeven. Ironisch genoeg wa ren er problemen met de elek triciteitskabels voor de kramen. De bezoekers moesten het doen met het schaarse dag licht, de verlichting van de kerk zelf en de kaarsen die over vloedig aanwezig waren. De meeste standhouders hadden hun zeil maar opge rold, om al het licht op te van gen. De donkere dagen voor kerst waren er al vroeg voel baar. In de rest van de winderi ge stad was dat pas na vier uur 's middags, toen het noodweer het winkelen niet echt meer tot een genot maakte. „Het is iets drukker dan vo rig jaar, maar het is me toch een beetje tegen gevallen", oordeelde iets eerder de fiet senstallingbeheerder aan de Kapelstraat, waar gratis gestald kon worden. Toch kon gister middag rond twee uur op de tradionele kerstkoopzondag - de vierde in successie - over de hoofden worden gelopen in de Donkersteeg. Overvolle bussen - waarin een chauffeur als kerstman was uitgedost - brachten de mensen naar de Breestraat. Een schatting valt nog moeilijk te maken, maar volgens NZH-rayonchef J. van Steijn was het 'net zo druk als twee jaar terug, goéd druk, pri ma. Het is volgens de verwach tingen gegaan'. Het openbaar vervoer was toen ook gratis, de NZH had nu acht bussen extra ingezet. Op straat speelde Ut Klap stuk, de in purper kledij gesto ken - gemengde - blaaskapel van kerstmannen. Op de Bo termarkt was eveneens een lint van op kerst ingestelde marktkramen. De kerstmuts werd ook met knipperbol ge signaleerd. De gemeente houdt vanavond en woensdag werkbesprekingen met ondernemers en bewoners van Pancras-West over de plan nen voor een autoluwe binnen stad. Ambtenaren en bestuur ders zullen dan met belangheb benden uit Pancras-West meer in detail op plannen en mogelij ke oplossingen voor knelpunten ingaan. Op maandag komen eerst de ondernemers aan de beurt van 21.00 tot 23.00 uur, op woens dag wordt gesproken met de bewoners van 21.00 tot 23.00 uur. Plaats van discussie is Koetshuis de Burcht aan de Burgsteeg. Bierflessen en geen zaktelefoons leiden De 22-jarige Leidenaar verwachtte drie autozaktelefoons, maar kreeg een paar kranteproppen en lege bierflesjes toege stuurd. Voor dat pakketje had hij even daarvoor ruim 1100 gul den betaald. De man bestelde de zaktelefoons via een adverten tie in het blad Via Via. De volgende,dag werd de bestelling hem onder rembours toegestuurd. De Leidenaar moest gelijk betalen en ontdekte kort daarna dat hij er was ingetuind. Molotov-cocktail op Vijf Meiplein leiden Bewoners van het Vijf Meiplein schrokken in de nacht van zaterdag op zondag wakker door een harde knal. Die werd veroorzaakt door een bij het kantoor van de ABN/AMRO neerge gooide molotov-cocktail. Door de bom ontstond een brandje. Gewonden door omvallende stellage leiden Twee vrouwen raakten zaterdagavond gewond door een omvallende stellage in een school aan de Fruinlaan. Een 34-jari- ge vrouw uit Eersel moest voor behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis. Een 22-jarige Leidse raakte licht gewond. Projectontwikkelaar Bruil San ders zoekt een nieuwe pu bliekstrekker voor zijn plan Groenoord Plaza, voor het geval de megabioscoop er door de ge meente uit wordt gelicht. Wet houder T. van Rij (PvdA/volks huisvesting) vindt dat de super cinema beter bij statiqn Leiden kan worden gebouwd. „Voor ons is dat jammer, maar het is niet zo dat daardoor het hele plan als een kaarten huis in elkaar zakt", zegt regio manager M.C.L. van Kaster,en van Bruil Sanders. Een megabioscoop met een hotel er bovenop maakte deel uit van het plan dat de Arnhem se projectontwikkelaar in op dracht van de gemeente ont wierp voor het terrein rond de Groenoordhallen. Dat plan - Groenoord Plaza - moest de hallen uit het slop halen. En van dat plan zei Van Kasteren bij de presentatie, dat alle onderdelen 'onlosmakelijk met elkaar ver bonden'waren. Nu het er op lijkt dat de ge meente meer ziet in het Sta tionsplein als plaats van vesti ging van de megabioscoop nu anceert Van Kasteren zijn uit spraak. „De bioscoop vond ik wel een belangrijk onderdeel. Het was de grote publiekstrek ker uit het plan. Als die eruit wordt gehaald moeten we op zoek naar een andere. leiden emiel fangmann Weg met de saaie straten op de Leidse zondag. Meer leven in de brouwerij op de Dag des Heren. Met die boodschap kwam D66- raadslid Egon Snelders gisteren naar sociëteit De Burcht. De partij wil de zondag nieuw le ven ir^blazen met een keur van plannen, die volgens Snelders niet veel geld hoeven te kosten. Het is overigens niet de eerste keer dat raadsleden pleiten voor meer activiteiten op zondag. Tot nu toe is het echter bij woorden gebleven. D66 wil ten eerste van Leiden een vrijplaats maken voor straattoneel. „Dat werkt naar twee kanten toe. De mensen weten dat er iets te doen is, ter wijl gezelschappen Leiden zul len opzoeken omdat ze zich van publiek verzekerd weten." De gemeente moet zich actief ten opzicht van die gezelschappen opstellen. Daarnaast is een soe- peler vergunningenbeleid voor muziekoptredens noodzakelijk, vindt de partij. Muziek moet wat haar betreft vrijelijk tussen een uur 's middags en elf uur 's avonds te horen moet zijn, ge luidsoverlast uitgezonderd. Er moet ook wat te discussië ren zijn op straat. D66 wil in de kuil van het Burchtmonument een Speakers Comer als in het Londen Hyde Park. Beelden kunst krijgt aandacht door het uitstippelen van een speciale galarieënroute. Naast de boe- kenzondag moeten er meer themazondagen komen, zoals sport, tekenen (de dag van het witte vlak) en jeugd. Omdat dit allemaal bij elkaar vaak onon- verzichtelijk dreigt te worden, pleit Snelders voor een goede coördinatie. „We vinden dat ge meente een evenementenamb tenaar moet aanstellen voor de afstemming." Nieuwe generatie „We gaan vandaag met een nieuwe generatie zondagen be ginnen", zo had een hoopvolle Snelders de bijeenkomst ge opend. Bij de zondagse presen tatie werd al aan een grote op komst gedacht, maar de partij kreeg gisteren niet meer dan anderhalve man, een paarde- kop en drie eigen raadsleden bij elkaar. Honderd meter verderop in de bibiliotheek lazen velen een boek, weer honderd meter ver der vergaapte men 'en masse bij de winkels en kramen aan al het kerstmoois. Maar D66 had wel voor straattoneel gezorgd op het Burchtplein; twee heren van de Eccentric Steady Stand die even absurd als amusant speel den. En het moet gezegd, het jazzttrio Demo Sunday zorgde binnen voor een gedegen muzi kale omlijsting. Pleidooi voor 'evenementenambtenaar' Het eerste exemplaar van de tot discussie uitnodigende noti tie 'De saaie zondag uitge zwaaid' gaf het D66-raadslid aan Sjaak Veringa, de botenver huurder van het Galgewater die foto hielco kuipers M. Vlasveld heeft zich terug ge trokken als kandidaat kamerlid voor De Groenen. Vlasveld voel de zich afgelopen zaterdag op het congres van de Groenen in Leiden onheus behandeld door de leden. Vlasveld, die ook woordvoer der is van de plaatselijke Groe nen, was als tweede op de lijst Vlasveld niet naar Den Haag voor de Tweede Kamer ge plaatst. Tijdens het congres van haar partij zaterdag in de 'X', voerde een groep leden actie om de kandidaat die op de vier de plaats stond, hoger op de lijst te krijgen. Daarvan werd Vlas- Een actie van alle Leidse sport verenigingen voor sportclubs in de in de Bosnische stad Mostar. De Leidse voetbalclub De Sleu tels heeft daartoe het initiatief genomen. De actie moet er uit eindelijk toe leiden dat de jeugdteams van de sportclubs uit Mostar na de oorlog in het voormalig Joegoslavië naar Lei den komen. Start van de actie is op zater dag 8 januari. Het is de bedoe ling dat op die dag om zes uur 's avonds vertegenwoordigers van Leidse sportclubs en andere be langstellenden met een kaars naar het veld van LW De Sleu tels komen. Van deze bijeen komst wordt een foto gemaakt, die als ansichtkaart naar alle sportverenigingen in Mostar De secrtetaris van De Sleutels, Ger Scheffer, zegt dat de afde ling Sport en Recreatie van de gemeente Leiden al steun heeft toegezegd. De gemeente ver zendt deze week de oproepen aan alle Leidse clubs. Scheffer: „Dit is een solidariteits-actie. We vragen niet aan de deelne mers om geld te geven. Om het mogelijk te maken dat de sport - vereningen uit Mostar naar lei den komen, willen we steun vragen aan het bedrijfsleven". ADOPTIE De Riagg begint in januari een cursus voor adop- tie-ouders. Alle adoptieouders die in het gebied Zuid-Holland Noord wonen, kunnen voor de ze cursus inschrijven. Voor in formatie: 071-350665. veld het slachtoffer. Omdat zij zich onvoldoende gesteund voelde door het bestuur, besloot zij zich een dag later geheel te rug te trekken. Vlasveld doet wel samen met de woordvoerder van 'Leiden weer Gezellig' J. de Coo een gooi naar een zetel in de ge meenteraad. Wie de lijsttrekker wordt van deze combinatie is nog niet bekend. volgens Snelders 'het water beeld op zondag levendiger had gemaakt'. Volgens Veringa moet het mooie Pieterskerkplein - 'waar ik woon' - een ander aan zicht krijgen. „Steeds meer win kels veranderen er in slaapka mers. Maak er meer winkeltjes. Het plein moet ook een deel worden van de plannen. En de Pieterskerk moet elke zondag gebruikt worden, want die is lekker overdekt". D66 wil naast de Garenmarkt nog een ander Leids plein tot evenementen plein bombarderen. leiden» Een 40-jarige Leidenaar moest zaterdagavond door de brandweer worden bevrijd uit zijn auto na een ongeval op de afrit van de A44. In de buurt van de Haagse Schouw raaakte hij in de berm terecht en reed vervolgens tegen een boom aan. De automobilist is met onbekend letsel naar het ziekenhuis overg- I bracht. foto hielco kuipers KENWOOD HIFI MINI-SET Versterker 2x50 Watt PMPO tuner met voorkeurzenders 7-bands equalizer Dubbel cassette deck CD-speler met Computer Controlled Recording inc7boxen VAN 1299 UD 300 NU VOOR HiFi - Foto - Video - TV De Tweede-Kamerleden Van Gelder (PvdA) en Van Leijen- horst (CDA) brengen woens dagmiddag een bezoek aan de Hortus Botanicus en het Rijks herbarium. De twee parle mentariërs zijn verontrust door de dreigende bezuinigin gen van de Faculteit der Wis kunde en Natuurwetenschap pen op de twee natuurweten schappelijke instellingen. Daarmee zou voorbij worden gegaan aan het landelijke en internationale belang van de Hortus en het Rijksherbarium. Van Gelder en Van Leijen- horst zijn de voorzitters van de vaste kamercommissie voor het wetenschapsbeleid en voor onderwijs en weten schappen. Zij laten zich woensdag op de hoogte bren gen van het taken van de Leid se instellingen op het gebied van onderwijs, onderzoek en voorlichting over plantensys tematiek. Bij het bezoek dat rond vier uur aan het Rapen burg 73 begint, is iedereen welkom die de instellingen wil steunen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7