l Extreem-rechts verliest Servische verkiezingen Buitenland ^Burgemeester Potsdam erkozen, PDS verliest Geheime besprekingen over Brits-Iers vredesplan voor geteisterd Noord-Ierland In gebed verzonken Joodse extremisten in Israël opgepakt Doden en gewonden bij verkiezingen Guinée prran en Syrië schuldig aan omaanslag op PanAm-toestel 'Russische hervormers moeten eens goed nadenken' \NDAG 20 DECEMBER 1993 Jongaarse premier Antall begraven midapest Tienduizenden Hongaren en een aantal buitenlandse genodigden hebben zaterdag de laatste eer bewezen aan de Jverleden premier Jozsef Antall die in Budapest werd begraven, leien zagen hem als de vader van het nieuwe democratische Hongarije. Antall stierf 12 december aan een hartstilstand. Hij (eed al aan kanker. Vlbanezen gewond door bombrief Lelle Vier Albanezen uit één familie zijn zaterdag in het Duitse Weïïe gewond geraakt toen een bom afging die verstopt was in en radio. De Duitse politie gaat ervan uit dat achter de aanslag Racistische motieven zitten. De familie, afkomstig uit Kosovo, Loont al 22 jaar in Melle. Jeven doden bij aanslag in Egypte AiRQ Islamitische extremisten hebben gisteren in de Egypti sche stad Assiut bij een aanslag een hoge politieofficier en zeker .Jzes andere mensen gedood. Vijftien mensen raakten gewond. Bij fIne bestorming van de moskee in Manfalout, niet ver van Assiut, iverd een extremist gedood. 'se{ *fPrins Edward trouwt deze zomer' 'wonden Prins Edward (29), de jongste zoon van de Britse konin- fcin Elizabeth II, trouwt in de zomer mogelijk met Sophie Rhys- lones (28). Dat heeft de journalist Andrew Morton gezegd. Morton, die voor het schandaalblad News of the Wodcl schrijft, hield Edward en Sophie de afgelopen weken constant in de ga len. Toen Morton Rhys-Jones met zijn vermoedens confronteer- le zou zij hebben gebloosd en slechts hebben willen toegeven lat zij met Edward is bevriend. Morton had destijds de primeur )an het huwelijk tussen Charles en Diana. Turkse luchtmacht valt Kurden aan De Turkse luchtmacht heeft het afgelopen weekeinde opnieuw rébieden van Kurden in noord-Irak aangevallen. Het offensief was gericht tegen een groep van circa 200 opstandelingen van de Kurdische Arbeiderspartij PKK, die streven naar een onafhan kelijk Kurdistan. Elders werd een vrachtwagenkonvooi van de PKK beschoten waarbij veel opstandelingen zouden zijn gedood. Bretonse stranden vol met explosieven parijs De Franse autoriteiten hebben gisteren een groot deel van de Bretonse stranden tot verboden gebied verklaard na de vondst van vele honderden gevaarlijke explosieven die door- jaans in de mijn- en tunnelbouw worden gebruikt. De ontste- angen zijn waarschijnlijk afkomstig van een schip dat enkele ;en geleden tijdens een storm een deel van zijn lading ver oor. Doden bij modderlawine Colombia iqgotaMinstens vijftig mensen verloren het afgelopen week einde het leven toen een golf van modder en keien het dorp Da jeida, in noordwest Colombia, trof. De módderstrooro onstond toen de rivier La Desmotadora vrijdag buiten haar oevers trad joor zware regenval. Veertig mensen raakten gewond en zeker 550 inwoners raakten dakloos. tspin mogelijk ambassadeur in China {Washington De Amerikaanse minister Les Aspin (defensie), die (prige week zijn aftreden bekend maakte, wordt mogelijk am bassadeur in China. President Clinton zou al enkele gesprekken met hem hebben gevoerd over de post in Peking. Aspin zou de Lpvolger worden van Stapleton Roy. Het ontslag van Aspin gaat >er 20 januari in. pok elders in Brandenburg geen succes Je kandidaat van de voormali- communistische partij voor :t burgemeesterschap in Pot- lam, in de voormalig Oost- itse deelstaat Brandenburg, left het niet gehaald. Volgens in eerste peiling na afloop van tweede ronde van de burge- ■estersverkiezingen gisteren, •haalde PDS-kandidaat Rolf tzmutz slechts 44 procent jan de stemmen. De huidige prgemeester, de sociaal-de- pocraat Horst Gramlich, zou 56 locent van de kiezers achter ïch hebben gekregen en daar mee zijn herkozen, j In de eerste ronde, twee we len geleden, werd Kutzmutz, ie had toegegeven te hebben «werkt voor de Stasi, de gehei- he dienst van de toenmalige |DR, de grote winnaar. Hij leeg met 45,3 procent bijna wee keer zo veel stemmen als lurgemeester Gramlich maar President Milosevic en democratische oppositie boeken winst Bij de gisteren gehouden parlementsverkiezingen in Ser vië zijn zowel de Socialistische Partij van president Milo sevic als de gezamenlijke democratische oppositiepartij en er in zetels op vooruit gegaan. Grote verliezer is de vroegere bondgenoot van Milosevic, de extreem-rechtse Chetnikleider Vojislav Seselj. De even extremistische Zel- jko Raznjatovic, bijgenaamd commandantArkan en door velen aangewezen als nieuwe gunsteling van Milosevic, werd weggevaagd. belgrado runa hellinga correspondent oost-europa Seselj is van meer dan zeventig tot een zetel of veertig gezakt, terwijl Arkan, die vijf zetels had, in het nieuwe parlement met slechts een enkele zetel terug komt. Grote Winnaar is de De mocratische Partij die van ze ven naar 31 zetels gaat. Ook de afgesplitste Democratische Par tij van Servië krijgt acht zetels. Dat blijkt uit de eerste, voor lopige uitslagen die de opposi tiebeweging Depos op basis van eigen gegevens heeft samenge steld. Volgens de cijfers zouden socialisten 107 zetels krijgen, zestien zetels te weinig voor de absolute meerderheid. Depos zelf is vrijwel blijven stilstaan en kan op een aantal van 51 zetels rekenen. Over de kiezersopkomst be staat nog steeds onduidelijk heid. Cijfers die de Nationale Kiescommissie gistermiddag verspreidde, wezen op een ho gere opkomst dan verwacht. Zo'n zeventig procent van de kiesgerechtigden zou naar de stembus zijn gegaan. Andere bronnen spraken van een ex treem-lage opkomst van veertig procent. Bij de laatste verkiezin gen ging iets meer dan zestig procent van de Serviërs naar de stembus. Hoewel de verschuivingen al met al gering zijn, kan de uitslag voor de Servische politiek toch behoorlijke gevolgen hebben. Vast staat in ieder geval dat de socialisten van Milosevic op dit moment geen echte bondge noot in het parlement hebben. In de propagandaslag van de af gelopen maanden is Seselj door Milosevic zo zwart gemaakt, dat nieuwe samenwerking tussen de Chetniks en de socialisten onwaarschijnlijk is. Er wordt gespeculeerd dat de Gewonden bij bomaanslag in Londonderry Sinn-Feinleider Gerry Adams en de gema tigde Noordierse politicus John Hume heb ben elkaar gisteren op een geheime plaats ontmoet om te praten over de Brits-Ierse verklaring van woensdag over vrede in Noord-Ierland. Na afloop van het gesprek verklaarde Hume dat Adams, leider van de politieke tak van de katholieke terreurbewe ging IRA, en hijzelf zich voor het vredespro ces blijven inzetten en elkaar op korte ter mijn opnieuw zullen ontmoeten. Adams en Hume spelen een belangrijke rol in het streven van de Britse premier John Major en zijn Ierse ambtgenoot Albert Reynolds om een politieke en vreedzame regeling voor Noord-Ierland te ontwerpen. Hoewel de beide bewindslieden een vre desplan van Adams en Hume officieel afwe zen, gaat men er in brede kring vanuit dat eerdere geheime besprekingen tussen de twee Noordierse politici de basis hebben gelegd voor het Brits-Ierse vredesplan. De gezamenlijke verklaring van Major en Reynolds biedt de IRA een plaats aan de on derhandelingstafel en opent het perspectief van een verenigd Ierland, als de Noordierse bevolking dat tenminste wil. Noord-Ierland werd in het weekeinde voor het eerst sinds woensdag weer opge schrikt door een bomaanslag in London derry en een achteraf loos gebleken bommelding bij een metrostation in Lon den. Bij de aanslag in de tweede stad van Noord-Ierland raakten zeker vier mensen behaalde net niet een absolute meerderheid. Kutzmutz' partij, de PDS, kwam bij de verkiezingen op 5 december in Brandenburg ver rassend als een-na-grootste uit de bus, achter de sociaaldemo craten. De christendemocrati sche CDU van bondskanselier Helmut Kohl liep een grote ne- 'i! 'T Gisteren werd in de voorma lig Oostduitse deelstaat een tweede kiesronde gehouden voor bestuursfuncties in ge meenten en districten waar twee weken geleden geen van de kandidaten een absolute meerderheid behaalde. Behalve in de hoofdstad van de deelstaat verloren de PDS-kandidaten ook in twee andere belangrijke steden. In Brandenburg kreeg SPD-er Helmut Schliesing meer dan driekwart van de stemmen; in Cottbus versloeg CDU-kandi- daat Waldemar Kleinschmidt zijn PDS-rivaal. democratische oppositiepartij en bereid zouden zijn samen met Seselj een regering te vor men. Volgens een andere spe culatie is de Democratische Partij bereid met het socialis tisch kabinet in zee te gaan. Lijsttrekker Zoran Djindjic heeft dat tot nu toe steeds ontkend, maar hij heeft wel gezegd dat hij bereid is een regering te vor men waarin de socialisten een zekere rol spelen. Of een niet-socialistische re gering* een wezenlijke verande ring in het Servische beleid ten opzichte van Bosnië zou bete kenen, is overigens twijfelach tig. De oppositiepartijen heb ben in deze verkiezingscampag ne zeer duidelijk gemaakt dat ook zij in feite een Groot-Servië voorstaan. De eerste officiële uitslagen worden morgen ver wacht. gewond. De bom was waarschijnlijk be doeld voor een Britse legerpatrouille die kort daarvoor was gepasseerd. De autoritei ten houdt de IRA verantwoordelijk voor het nieuwe geweld. In de Noordierse hoofdstad Belfast be staat grote angst dat protestantse extremis ten vergelding willen, waardoor de kans op vrede in het door burgeroorlog verscheurde Noord-Ierland aanzienlijk daalt. De Ierse premier Reynolds waarschuwde de protes tantse en katholieke extremisten; ,,Als er een volledige hervatting van geweld aan beide zijden komt, kan men verwachten dat twee regeringen zullen reageren." Protes tantse extremisten maakten vrijdag al be kend de wapens pas neer te zullen leggen als de IRA dat ook doet. Een Palestijnse ex-banneling valt zijn moeder in de armen bij zijn terug keer in Israël. Evenals de ongeveer tweehonderd andere gedeporteerden die het afgelopen weekeinde mochten terugkeren in Israël, is hij lid van Harnas, de islamitische Jihad-beweging die zich verzet tegen het vre desakkoord tussen de PLO en Israël. De ex-bannelingen behoorden tot een groep van 415 Palestijnse gedetineerden die in december 1992 werden gedeporteerd als represaille voor aanslagen op het Israëlische leger. Een eerste groep van 200 werd eerder dit jaar vrijgelaten, foto reuter ahmed jadallah het vliegveld in New York te omzeilen, is niet duidelijk. De Israëlische justitie beraadt zich intussen op maatregelen tegen oud-opperrabbijn Shlo- mo Goren, die soldaten heeft opgeroepen dienst te weigeren als ze nederzettingen in de be zette gebieden moeten ontrui men. Goren stond in de jaren '60 en '70 aan het hoofd van de rabinale dienst in het leger. Israël en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO hebben gisteravond in Oslo twee dagen van directe onderhandelingen over de invoering van Palestijn se autonomie in de bezette ge bieden beëindigd zonder dat er resultaat werd bereikt. In een gezamenlijk communiqué zei den de delegaties dat ze „naar huis terugkeren voor consulta ties en over enkele dagen hun overleg voort zullen zetten". jeruzalem ad bloemendaal correspondent De Israëlische politie zegt de vorming van een joodse terreur organisatie te hebben voorko men door de arrestatie van zes rechts-extremisten. De groep wordt verdacht van het bera men van aanvallen op Palestij- nen, illegaal vuurwapenbezit en het houden van para-militaire oefeningen. Vier van de zes ar restanten hebben de Ameri kaanse nationaliteit. De politie is opgetreden op aanwijzingen van rabbijn Avraham Toledano, een voor malige leider van de rechts-ex- tremistische Kach-beweging. Toledano is vorige week in voorarrest genomen, nadat hij had geprobeerd vanuit New York wapens Israël binnen te smokkelen. Hoe hij erin is ge slaagd de veiligheidscontrole op karanataka Aan de voet van de 1012 jaar oude beeltenis van de Hindoestaanse heilige Gomateshwar in het zuid- Indiase Karanataka neemt een vrouw deel aan een ceremonie, die een keer in de twaalf jaar plaats heeft. De graniete voet van 19 meter wordt besprenkeld met melk, sandelhout pasta en rietsuikersap. De ceremomie duurt een week. foto afp douglas e. curran negal werden door de oppositie vernield om te voorkomen dat aldaar wonende Guineeërs hun stem konden uitbrengen. In Mali gelastte de Guinese am bassadeur de verkiezingen af. De 160 als kiezers geregi streerde Guineeërs in Neder land konden gisteren wel hun stem uitbrengen. De Guinese ambassade in Brussel koos er voor om de nachtclub Passion in Amstercfcam, waar elke vrij dagavond Afrikaanse muziek wordt gedraaid, als stembureau in te richten. Rond twee uur 's middags was er een twintigtal kiezers langsgeweest. Bij het sluiten van het stembureau om zeven uur 's avonds hadden 63 kiezers gestemd. Drie doden, tientallen gewon den en veel vernielde en in brand gestoken stembureau's zijn de voorlopige resultaten van de gisteren in het Westafri- kaanse Guinée gehouden presi dentsverkiezingen. Het waren de eerste vrije presidentsverkie zingen sinds Guinée in 1958 on afhankelijk werd. De uitslag wordt niet voor morgen ver wacht. Het geweld was een uitvloei sel van acties die met name in de arme volkswijken van de hoofdstad Conakry werden ge houden als protest tegen de door generaal Conté uitgeschre ven verkiezingen. De Guinese ambassades in Ivoorkust en Se- liet Libië, maar Iran en Syrië aten achter de aanslag op een Jtnbo van PanAm, die vijf jaar Epeden boven het Schotse Loc- efbie neerstortte. Daarbij kwa- lén 270 mensen om het leven, en voormalige medewerker an de Amerikaanse inlichtin- endienst CIA, Vincent Cannis- tro, vertelt in een vraaggesprek iet de BBC dat morgen wordt itgezonden, dat een door Syrië esteunde Palestijnse terreur- röep de bom voor Iran fabri- Bèrde. Dit omdat Iran wraak tilde nemen voor het neerha- tn van een Iraans vliegtuig oor het Amerikaanse vliegdek- -hip Vincennes, waarbij 290 lensen omkwamen. Gannistaro spreekt overigens iét tegen dat Libiërs uiteinde- jk verantwoordelijk zijn voor e plaatsing van de bom. De erenigde Staten en Groot-Brit- tnië legden de schuld voor de anslag destijds geheel bij Libië. m land lijdt nu onder sancties, die het zijn opgelegd omdat het weigert twee verdachten uit te leveren om in Schotland of de VS terecht te staan. Berichten over betrokkenheid van Syrië werd door de toenmalige presi dent Bush afgedaan als 'non sens'. Het bewijs tegen Libië was voornamelijk gebaseerd op het feit dat in de resten van de Pan Am Boeing eën tijdmechanisme werd gevonden van een type waarvan de Zwitserse leveran cier destijd had gezegd dat zij alleen aan Libië waren geleverd. In een interview met de BBC- radio heeft de leverancier echter gezegd, dat intussen gebleken is dat twee van de tijdontstekers geleverd zijn aan de toenmalige Oostduitse geheime dienst Sta si. Deze dienst had via de Syri sche geheime dienst goede con tacten met de radicale Palestijn se groep van Ahmed Jibril, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Algemeen Com mando (PFLP-GC), die verant woordelijk wordt geacht voor het plegen van de aanslag. Een van de ingenieurs van het betreffende Zwitserse bedrijf, de firma Edwin Bollier, zou dit al in 1990 aan de onderzoekers van de Lockerbie-zaak hebben mee gedeeld, maar er zou er verder niets mee zijn gedaan. Volgens de Britse pers zou een reden daarvoor kunnen zijn geweest, dat Londen en Washington de steun van Syrië goed konden gebruiken tijdens de Golfoorlog van 1990 tegen Saddam Hus sein en' daarom het Syrische spoor hadden genegeerd. De Sunday Times meldde gis teren dat Jibrils organisatie vol gens de CIA 12 miljoen dollar had ontvangen van de regering van Iran. Volgens de Sunday Ti mes zouden diverse Westerse geheime diensten Iran ervan verdennken de groep van Jibril een opdracht te hebben ver strekt om wraak te nemen voor het feit dat de Amerikaanse ma rine in juli 1988 per ongeluk een Iraanse Airbus neerhaalde bo ven de Perzische Golf. Premier Tsjernomyrdin wil einde aan economische shocktherapie CORRESPONDENT Het rommelt in de Russische regering als gevolg van de nederlaag die de her vormingspartijen opliepen bij de par lementsverkiezingen van 12 decem ber. Premier Tsjernomyrdin stelde za terdag de vice-premiers Gaidar en Tsjoebais persoonlijk verantwoorde lijk voor het falen van de hervormers. Tsjernomyrdin pleitte ervoor om te stoppen met de radicale economische hervormingen in Rusland. Hij lijkt zo de conservatieven tegemoet te willen komen die vorige week een verrassend grote overwinning haalden. In een interview met het conservatieve vakbondsdagblad Troedzei Tsjerno myrdin: ,,De hervormers moeten de waarheid onder ogen zien. Veel kiezers stemden meer tegen de problemen en fouten van de huidige hervormingen dan voor een politieke partij. De kiezers hebben Gaidar en Tsjoebais persoonlijk beoordeeld. Ze moeten daar heel goed over nadenken". Gaidar en Tsjoebais zijn beiden kop stukken van de hervormingspartij Rus- lands Keuze en in de regering verant woordelijk voor economie en privatise ring. Tsjernomyrdin geldt als een verte genwoordiger van het industriële appa raat en een tegenstander van de zoge heten shocktherapie. Tsjernomyrdin heeft zich anders dan veel vice-premiers en ministers van zijn kabinet buiten de verkiezingscampagne gehouden. Hij liet wel doorschemeren dat zijn sympathieën lagen bij de con servatieve hervormers van vice-premier Sjachrai. Opmerkelijk is echter dat pre sident Jeltsin nu al zeven adviseurs heeft ontslagen die direct of indirect Sjachrai's partij steunden. Volgens waarnemers duidt dit op hevige conflic ten in het Kremlin over de verkiezings uitslag die nationalisten en communis ten een kleine meerderheid in het nieu we parlement heeft bezorgd. Tsjoebais en andere hervormers leggen nu het accent op gezamenlijke bestrij ding van het 'fascistische gevaar', dat zou zijn ontstaan door de opkomst van de voor racist en fascist doorgaande Vladimir Zjirinovski en diens Liberaal- Democratische Partij Rusland. Zaterdag werd daarvoor een 'Anti-fascistisch Front' opgezet. De eerste daad was het bekritiseren van Jeltsin-medewerkers (zoals woordvoerder Kostikov en me dia-adviseur Poltoranin), die gepleit hebben voor samenwerking met de LD- PR. Zjirinovski poogt intussen met gematig de uitspraken de zorg weg te nemen die in het buitenland is ontstaan over Rus sisch expansionisme. In een interview met het Duitse weekblad Der Spiegel zei Zjirinovski dat 'van Russische bodem nooit meer gevaar zal dreigen voor an dere landen'. Volgens Zjirinovski moet Rusland een 'beschaafd Europees land' worden, zonder goelags (werkkampen), Stalinisme en 'als God het wil, fascis me'. Die uitspraken staan haaks op zijn verkiezingscampagne, die bol stond van Groot-Ruslandnostalgie en racistische propaganda. De Duitse minister Kinkel (buitenlandse zaken) heeft tijdens een bezoek aan Moskou afgelopen weekeinde zijn Rus sische collega Kozyrjev verzekerd van Duitse steun voor Ruslands hervormin gen. In een gemeenschappelijke verkla ring constateerden de beide bewindslie den dat het hervormingsproces in Rus land 'onomkeerbaar' was geworden. Ook de Amerikaanse vice-president Go re, die het afgelopen weekeinde via Duitsland naar Washington terugkeerde van een achtdaags bezoek aan Rusland en Oost-Europa, ziet de Russische her vormingen nog niet bedreigd door de opkomst van nationalisten en compui- nisten. Na een kort gesprek met bonds kanselier KohJ zei Gore, dat de VS en Duitsland hun Rusland-politiek nauw op elkaar moeten afstemmen. Een hoge functionaris uit Gore's gevolg kritiseerde het IMF en andere westerse financiële instellingen voorde harde voorwaarden die worden gesteld aan kredieten en financiële hulp voor Rus land. De sociale gevolgen wegen niet prominent mee bij de besluitvorming. Welke hervormingen de Russen willen uitvoeren en hoe snel, moet aan hun ei gen beoordelingen worden overgelaten, aldus de anonieme functionaris. Ook Kohl zei zaterdag de hervormingen in Rusland slechts kunnen slagen als er voor de bevolking eerst sociale voorzie ningen moeten komen, zodat economi sche achteruitgang niet automatisch wordt gekoppeld aan nieuwe verwor venheden als democratie en vrije markt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5