9 Leython nog zonder punt Gemini-vrouwen onstuitbai Sport Vrouwen DAC verslaan favoriet Jupit€ EU ZEI DAT MAANDAG 20 DECEMBER 1993 CHEF AD VAN KAAM. 071 -356464, PLV.-CHEF LUSV oppermachtig in derby Het mannenteam van volleybalvereniging Leython wacht nog steeds op de eerste punten. Plaatsgenoot LUSV, ook al geen hoogvlieger in de derde divisie E, bleek zaterdag in het Universitair Sportcentrum over beduidend meer kwaliteit te beschikken. De ongelijke strijd duurde pre cies vijftig minuten. Toen de kruitdampen waren opge trokken, werd duidelijk dat Leython slechts twaalf pun ten bijeen had gesprokkeld: 15-2,15-6 en 15-4. LEIDEN CHRIS HARTMAN De problemen bij Leython zijn niet nieuw. Vorig seizoen degra deerde de ploeg naar de derde divisie, een gang van zaken die een uittocht van spelers tot ge volg had. Aan het begin van het huidige seizoen bleek dat er niemand van het oude-' team was overgebleven. Het vlagge- schip moest het doen met twee man van het tweede - een team dat het seizoen 1992/93 niet in actie kwam omdat het uit de competitie was genomen -, drie oud-Riddervelders, een speler van het derde, vrouwentrainer Ruud van Houwelingen en René Leeflang (ex-NOVO). Een compleet nieuwe selectie dus, die tijd nodig had om inge speeld te raken. Dat lukte maar matig. Enerzijds omdat in de voorbereidingsperiode regelma tig spelers op de training ont braken, anderzijds omdat Ley thon er niet in slaagde een op volger te vinden voor Rob Mud- de, de vertrokken trainer/coach. Speler (en soms coach) Leon Poffé: „Er zijn wel een paar kan didaten komen kijken, maar die zagen kennelijk geen brood in de spelersgroep. Uiteindelijk hebben we Martin Jansen, vorig seizoen vrouwentrainer bij Ley thon, bereid gevonden ons te helpen. „Dat was echter maar van korte duur, dat wisten we van tevoren. Na twee maanden moest hij er vanwege zijn werk mee stoppen. Vervolgens heb ben we zelf de training en coaching ter hand moeten ne men. Geen ideale situatie, dat spreekt voor zich. Op dit mo ment is Martin Jansen gelukldg weer terug. Hij leidt de woens dag-training. De andere trai ningsdag is of de maandag of de donderdag. Daarvoor hebben we nu Willem Spierdijk ge vraagd. De coaching blijven we noodgedwongen zelf doen Verdedigden nog niet zo lang geleden acht mannenteams de kleuren van Leython in compe titieverband, thans zijn dat er nog slechts vier. En speelde het eerste vijf jaar terug nog in de eerste divisie, momenteel zit het er dik in dat de hoofdmacht afdaalt naar de promotieklasse. Met andere woorden: Leython zit in een dalletje. Poffé: „Geluk kig valt de schade bij de vrou wen en de jeugd wel mee. Maar we kunnen niet ontkennen dat Leython moeilijke tijden door maakt. Dat doet pijn. Spelers van buitenaf zullen minder snel naar de club toekomen en ook voor de jeugd is het een slechte zaak." In de strijd met LUSV moest Leython het in eerste instantie doen met slechts zes man. Wis selspelers en een coach ontbra ken. Aan het begin van de twee de reeks arriveerden twee leden van het tweede team, met reeds een wedstrijd in de benen, in de sportzaal. Van dit tweetal werd Dirk Jan Kwestro onmiddellijk ingezet. Ook hij kon echter niet voorkomen dat LUSV deed wat het wilde. Bij de studenten speelde Ewoud van der Schaft zijn afscheidswedstrijd. Bij 14-4 in het laatste bedrijf kreeg hij een publiekswissel. Paul 't Lam van LUSV: „Ley thon heeft dit seizoen niets te Ondanks de slagkracht van René Leeflang bakte Leython er weinig van tegen LUSV. foto loekzuyderduin zoeken in de derde divisie. Als van LUSV zijn heel wisselend, ploeg in onze afdeling winnen, het op deze manier blijft spelen, In principe moeten we aardig maar ook van elke ploeg - en dan degradeert het ook uit de kunnen meedraaien in de derde dan reken ik Leython even niet promotieklasse. De prestaties divisie. We kunnen van elke mee-verliezen." LEIDEN GER RENES VOLLEYBALVERSLAGGEVER Doordat DAC middenmoter Harderwijk met 3-1 versloeg, mag het zich in de tweede divi sie B winterkampioen noemen. In de derde divisie won NOVO, dat de smaak van het winnen te pakken heeft, gedecideerd met 3-0 van OVRA. Bij de vrouwen versterkte Gemini haar leidende positie met een knappe 3-0 op WIK/OVM. Leython kon die top niet dichter naderen door een 3-1 nederlaag bij Utrecht. DAC-Harderwijk 3-1 (12-15, 15-10, 15-7, 15-13) De wedstrijd toonde het gebrui kelijke beeld van de laatste we ken. DAC begon slecht en kwam al snel met 7-0 achter. Het serveerde matig en niets lukte. Een wissel (Remco Val kenburg voor Melvon van de Meer) bracht meer variatie. Remco van Dijk bracht de ploeg zelfs nog van 8-14 op 12-14, maar de achterstand bleek te groot om helemaal weggewerkt te kunnen worden. Daarna speelde DAC beter, omdat de pass (Rudolf Haitsma) beter lag en Martin Morsink kon zijn be faamde smashes weer plaatsen. Het nu sluitende blok haalde op het eind de kracht bij Harder wijk weg en DAC trok de stand weer gelijk. In de derde set liep het allemaal gemakkelijker en de uitslg was een logisch gevolg van de vorige set. In de vierde set had DAC het toch weer moeilijk, te wijten aan domme fouten en nonchalance, die in het spel slopen. Via 3-0 en 3-6 werd het 11-11, waarna twee fouten 11-13 betekenden. Weer vocht DAC zich terug (13-13) en de laatste twee punten scoorde Morsink onder veel enthousias me. NOVO-OVRA 3-0 (15-7, 15-7, 15-7) NOVO boekte een regelmatige zege op zijn tegenstander. De Noordwijkers waren geconcen treerd bezig en startten dit keer rnet Hans Broere als spelverde ler. De eerste twee sets liep dit goed. In de derde set nam Cees Ouwehand zijn plaats in, terwijl ook Onno Draayer en Maccoi Korteweg-Maris in de ploeg kwamen. Ondanks de drie mu taties draaide het prima. Geiriini/K-WIK/OVM 3-0 (15-5, 15-12,15-11) Langzamerhand kan de vraag gesteld worden, wie de vrouwen van Gemini nog van de titel kan afhouden. Het had het voordeel van de eigen trainingszaal (De Vliethorst was niet besctf en bouwde met een grr vicedruk een overwicht t tot een gemakkelijke ze/ de. In de tweede set kwf mini echter onverwachf problemen (4-11). Op tij het gevaar onderkend ij meer variatie werd na 1| set relaxed uitgespeeld. de set leek een walk-c worden, maar na 6-21 WIK terug tot 10-11. Mc Kielman hielp haar teaie vallend over het dode ji dit duel. Ook Gemini mC een terechte winterkaji Utrecht 2 - Leython 3-L 15-10,10-15,15-7) S De Leiderdorpse ploeg^ Utrecht een kans liggen <r in de subtop van de deri sie te nestelen. Leythonf er vooral wennen Utrecht 2, een geroi team dat de tweede pk neemt op de ranglijst, l belangrijke momenten a langste eind. Alleen in dl set verliep het naar wef Leython, dat Tine der weer in de gelederen hac£ na keek het al snel tegl grote achterstand aan (7f inhaalrace strandde bij l|< LEIDEN GER RENES VOLLEYBALVERSLAGGEVER In de promotieklasse heeft RW een overwinning op het lastige Agon (3-0) geboekt. VCS verloor verrassend met 3-1 van het on- deraanstaande ZVH 3. Bij de vrouwen zorgde het steeds be ter draaiende DAC voor een ver rassing door Jupiter (de num mer twee) met 3-2 te verslaan. De andere Alphense vertegen woordiger Ridderveld verloor de belangrijke strijd om de laatste plaats met 3-1 bij Rentokil 3. RW-Agon 3-0 (15-5, 15-8, 15- 10) De peptalk van trainer Martin Broere had zijn uitwerking, want RW gaf Agon praktisch geen enkele kans om in de wed strijd te komen. Het begon met nieuweling Willy Stille als mid denaanvaller - hij kwam in de derde divisie uit voor Donitas uit het noorden - en deed het goed. Ook in de volgende sets kwam de overwinning gelijkma tig tot stand. RW heeft zich nu op een vaste tweede plaats op zes punten achter Tonegido ge nesteld, met uitzicht op promo tie. VCS-ZVH 3 1-3 (10-15, 7-15, 15-6, 9-15) Dit keer was Chris van de Hove afwezig en werd VCS gecomple teerd met een jeugdspeler. Het kwam aan het eind van de eer ste set aanvalskracht en kracht in de verdediging te kort om ZVH van de zege af te houden. De volgende periode werd ge kenmerkt door veel gerommel. Met Arendo Schreurs uit het tweede in de basis kwam in de derde set de ommekeer. Zijn enthousiasme trok de hele ploeg omhoog en verdedigend werd er nu veel meer gepakt. Tot 4-4 in de vierde set bleef dit zo. Toen liet VCS het afweten. VCS moet zich nu zorgen gaan maken over zijn positie op de ranglijst. Vrouwen DAC-SUle/Jupiter 3-2 (13-15, nen, was het (afgezien i tweede set) een spa/ strijd die ook voor het publiek het aanzien me waard was. Fantastische] gen en ook misslagen elke set de spanning erii kwam in sets met 2-1 maar pakte door zijn gri thousiasme de fel betwisr vooral omdat Trees vanl( voor veel punten zorgde. Rentokil/ZVH 3-Rid( 3-1 (11-15,15-11, 15-5,1 Ondanks het gemis vanf1 Jong en Gemma *Ranke geblesseerde Helma Boel Ridderveld zijn tegenj prima aan te kunnef- speelde aanvallend go haalde verdedigend volP van de grond voor de[ winst. Daarna kwamen Sloothaak en Jacquelii Bemmelen niet meer c won ZVH de volgende df Het werkte zich op uit de' datiezone ten koste van f veld. Johan Derksen, adjunct hoofdredacteur van Voetbal International en CruijfF-adept, zaterdag in het Algemeen Dagblad: Iedereendie tegen de komst van Cruijff is, die maak ik af. Die hebben de ballen verstand van voetbal. Idem: „Maar natuurlijk gaat hij. Voor zichzelf heeft hij die beslissing al lang genomen, maar om zijn ge zin gerust te stellen, raadpleegt hij eerst nog een arts. Dat heeft iets komisch. De Verlosser, die een arts moet raad plegen. Maar hij is ook maar een Uit een ingezonden briefin VI: Sommige mensen geloven in God. Jo han Derksen gelooft in Cruijff. Elke avond voor het sla pen gaan knielt Der ksen voor zijn bedje en bidt: 'Heilige Cruijff, die in Bar celona zetelt, uw Koninkrijk ko- me, uw wil geschiede, gelijk in de hemelen als op aarde. René Eijer in het programma Barend Van Dorp, na het zien van het rommelig verlo pen interview met bokser Ray mond ]oval: „Het mag duidelijk zijn dat deze jongen tegen heel wat klappen is opgelopen. Commentaar in Algemeen Dagblad naar aanleiding van de affaire Luinge/Van Hane- gem: Wat heeft Willem van IJane- gem nou misdaan?...Hij maakte, in een iets te opstandige bui, de Groninger (Luinge) uit vooreen arrogante kwal... De trainer van Feyenoord verdient hooguit een berisping wegens belediging in deze weer eens opgeklopte affai- PSV-spits Eric Meijer in Voet bal International over de frau de-affaire bij MW: „Ik maak me daar best kwaad om, al begrijp ik ook wel dat de FIOD het onderste uit de kan wil halen. Maar bij MW hebben mensen veertien dagen vastgeze ten, terwijl mensen bij Ajax, waar het om veel meer geld ging, niet één dag hoefden te zitten. De manier waarop die mensen er op in zijn gesprongen, met twintig man, is gewoon kolder. Het kost ze veel meer dan hetze straks oplevert. Wim Molenaar, oud-teamge noot van voetbalfenomeen Abe Lenstra, in Voetbal Internatio nal: „Abe was altijd vol zorg. Hij was eens zó bang dat ik de Elfsteden tocht zou rijden, dat hij mijn schaatsen verstopte. Het was heel koud en hij was bang dat mijn tenen zouden bevriezen, dan zou ik niet meer kunnen voetballen. Regisseur Theo van Gogh in VI over de massahysterie na de winst van Oranje op het EK voetbal in 1988: „Ik zag koppen waarvan ik dacht, jij stemt op de cen- tru mdemocra ten, maar die zag ik wel Ruudje Gullit roe pen. Dat wantrouw ik. Dus ik hoop al tijd dat Nederland vroeg wordt uitge schakeld, dan zijn we daar van ver lost. Columnist Cor Snel in Penthouse over Kees Jansma: „Jansma had de gewoonte om mensen heel slijmerig en kont- likkerigop te bellen, netzoals-ie dat op tv ook doet. Meestal be trof het voetballers. Maarals-ie dan zijn buit binnen had, dan zei-ie ineens: 'Klootzak, kan niet voetballen ook. 'Heel misselijk was dat, echt: En het slijm droop van de hoorn. Je moest hem echt afnemen meteen vaatdoek. Idem over Johan Cruijff: Als mens is Johan een humor- lóós en naar jongetje, 'n Verbe ten kereltje, net zo'n teckeltje. Guus Hiddink in Nieuwe Revu over zijn ontslag bij Valencia: „De kamermeisjes van het hotel waar ik al die tijd had gewoond, hadden lunchpakketjes voor me gemaakt, allerlei cadeautjes voor me meegegeven. Toen ik met mijn auto uiteindelijk weg reed, stonden ze allemaal te jan ken. Kunstschaatster Katarine Witt in Nieuwe Revu: Kunstrijden is een sport waarin ouder worden verboden is. Idem; „Ik geloof dan ook dat iedere topsporter op een bepaalde ma nier een masochist is. Je moet je zelf willen kwellen. En als je dat gedaan hebt, ben je er trots op dat je dat toch maar weer ge daan hebt. Behalve bij de Neder landers was in Las Vegas niet Johan Cruijff de meest besproken voetbalprominent, maar Pele. De beste voetballer aller tijden was immers de grote ontbre kende bij de loting voor het ko mende WK. De Braziliaan liep wel rond in de wandelgangen van het Las Vegas Convention Center, en kreeg een stoel in de zaal waar de loting plaatsvond, maar het podium waar zich al les afspeelde was voor hem ta boe. „Komt hij wel of komt hij niet", was hier dagenlang de vraag. Hij kwam, maar niet zoals aan vankelijk bedoeld was. Voorzit ter Alan Rothenberg van het WK-organisatiecomité had de ook in de Verenigde Staten po pulaire Pele graag als eregast bij de loting gehad en had zelfs een rol bij de trekking voor hem in petto. Maar Joao Havelange, de machtige Braziliaanse opper- baas van de FIFA, stak daar een stokje voor. „Ik wil Pele in Las Vegas niet zien", zou hij hebben gezegd. En daar zwichtten de organisatoren voor. „Wij res pecteren de wens van onze voorzitter", zei FIFA-woord- voerder Guido Tognoni zater- dag. Pele is in een hevig conflict ver wikkeld met de Braziliaanse voetbalbond over het toeken nen van TV- en sponsorrechten voor het Braziliaanse voetbal. Pele leidt in Brazilië een organi satie die een bod heeft gedaan, maar de bond kende die rech ten toe aan een concurrerende organisatie, die enkele miljoe nen minder bood dan Pele. Pele beschuldigde daarop de voet balbond en haar voorzitter van corruptie. Het probleem is dat die voorzitter de schoonzoon is van Joao Havelange. Deze nam daarna 'wraak' op Pele door hem van het podium in Las Vegas te weren. Pele ont kende gistermorgen een conflict te hebben met Havelange. „Mijn geschil is met de Brazi liaanse voetbalfederatie", zei hij, „niet met Joao Havelange. Hij is mijn idool sinds 1958. Ik kan geen ruzie met hem heb ben". Pele zei dat corruptie in het Braziliaanse voetbal wijd verspreid is „en ik kan corruptie niet aanvaarden." Hij zei dat in Brazilië mensen die daar ook zo over denken nu plannen maken voor een aparte voetbalcompe titie, die los staat van de Brazi liaanse voetbalbond. De invalbeurt van Jaap Lenstra als coach bij AKC, zal de Almelose korfbalploeg nog lang heugen. Zaterdagavond in de uitwedstrijd tegen PKC in Papendrecht stormde de een malige vervanger van Kees van Buren - die door privé-omstan- digheden niet van de partij kon zijn - ruim een minuut voor tijd buiten zinnen het veld in, nadat Bob Wiegerink na een grove overtreding van Erik Simons op de grond was blijven liggen. Arbiter Nico Budding moest het daarbij vooral ontgelden. Die trok ook meteen de rode kaart,' omdat hij zich onheus bejegend voelde. En omdat hij Lenstra al een keer eerder uit het veld had moeten verwijderen. Lenstra op zijn beurt bedacht zich echter geen moment en verscheurde dé kaart voor de ogen van de to taal verbouwereerde Budding en nam daarna ook weer vrolijk op de bank plaats. In de consternatie die daarop volgde bleef veel onduidelijk. Met name of het duel nu ge staakt was of niet. De klok bleef een speeltijd van 1 minuut en 14 seconden aangeven, maar Budding deed net of zijn neus bloedde en hield vol dat de wedstrijd in zijn ogen was uit gespeeld. Met die boodschap moesten beide ploegen het maar doen, want ook op het wedstrijdformulier maakte Bud ding geen melding van het voorval. Wat hem betreft had PKC het duel met 17-15 gewon nen. En daar legt AKC zich nu ook maar bij neer. „Want ik zou niet weten waar tegen we nu moeten proteste ren", vroeg AKC-voorzitter Rob Hendriks zich gisteravond hard op af. „Laat staan dat we kun nen protesteren, want het pro- testrecht is sinds juli van dit jaar afgeschaft. We moeten ons er dus wel bij neerleggen". De zesde r al totaal gelukkig voor hij ook maar één bal in het wereldkampioen schap golf had geslagen en hij in vier dagen een miljoen rijker werd. „Larry Mizekon alles", stelde Bernhard Langer tijdens de laatste oefenronde op de Tryall Course in Montego Bay. „Met een bamboestok zou hij nog kaarsrecht naar de vlag slaan." De Duitser had de optimale ge moedstoestand van de Ameri kaan, ook al waargenomen tij dens hun gezamelijke uurtje bijbelstudie. Mize is eveneens diep gelovig. „Iedereen heeft weieens een periode van zalig heid", zei de nieuwe wereld kampioen na de huldiging. „Ik trof het op een moment dat er Shirtreclame heeft in dit geval weinig zin bij Adri van der Poel, die bij een veldrit in Overijse van onder tot boven onder de modder zit. foto epa goud te verdienen was mf golf." f Als Greg Norman niet pe(t een lange kerst bij familió Australië moest vieren, w(, ry Hogan Mize niet eens Jamaica gekomen. Hij wo weliswaar twee toernooit (Northern Telecom en Open), maar die telden v Johnnie Walker niet als k catie voor het wereldkam schap. Mize stond zesde reservelijst. „Ik moet Greg Norman n.' eens mee uit vissen vragt grapte Mize, „hij beteken voor mij." Norman was ii ook al genereus door een i missen in de playoff van Masters op Augusta. Miz toen de bal van veertig m afstand ineens in de hole Destijds kreeg Mize drie voor zijn beste van zeven winningen, in Montego E meer dan het drievoudige WK is dan ook het zwaard doteerde toernooi ter we Bovendien hoeft hij volgi jaar niet meer door het a deurtje naar binnen, wai telverdediger krijgt hij au tisch een uitnodiging. Mize lèidde het WK vana tweede dag, toen nog met de Australiër Steve E ton. Op de derde dag nai drie slagen voorsprong o Montgomerie, Europa's! golfer dit jaar. De Schot 1< nog alle kans te hebben. I druk lag op de ranke sch( van de leider. „Ik had ooi ders in mijn buik", erken ze, „ik kon alleen maar hi dat ze in formatie vlogen Mize trof het, Montgome zijn dag niet. „Mijn laatst rondje golf van het jaar vi mijn slechtste", zei hij. Ir Caribische hitte bleef Mi: en hield hij zijn precisie, zwaar transpirerende Mo was de kortste weg kwijt, ballen vlogen naar links e rechts. Op de achtste holi hij zelfs een toeschouwer hoofd. Mize bleef onverst baar. „In de beste week v mijn golfleven speelde ik beste ronde onder druk." Hij en Montgomerie dedi organisatoren geen plezii vier holes stond Mize zev gen voor, na negen zelfs t Montgomerie verspeelde zijn tweede plaats nog aa Amerikaan Fred Couples met 64 de beste ronde va toernooi speelde. Daarm werd eens te meer aange dat 1993 het jaar van de I kanen was. Zij wonnen a te toernooien op twee na; ger het Masters en Normta Brits Open.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22