Leidsch Dagblad 'Brinkman minister van theater' Openbaarheid geëist in affaire Greet Hofmans Campagne voor Bosnië leidt tot verwarring Politie ontruimt kraakpanden inister Pronk niet naar de VN Staatsen blijft met 'rot gevoel' achter Haarlems bureau verkoopt voetbalreizen naar de VS llBë)(ëgiïsnn) zonkado! GOED NIEUWS - IAANDAG 20 DECEMBER 1993 Onderzoeker start juridische procedure OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40343 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 IAARLEM ARTHUR MAANDAG linister d'Ancona (WVC) moet ïzage geven in stukken over de [ffaire Greet Hofmans, die zich het Algemeen Rijksarchief evinden. Dat eist de Bredase nderzoeker mr.drs. L.J. Gie- els. Hij is een juridische proce- ure gestart om openbaarma- ing van het materiaal te berei- :n. Giebels, jurist en politicoloog, rerkt aan een biografie over lud-premier Beel. Die speelde en belangrijke rol in zaak rond lofmans, de gebedsgenezeres lie tussen 1948 en 1956 voor loog oplopende spanning op ialeis Soestdijk zorgde. Beel naakte in 1956 met oud-pre- nier Gerbrandy en de voorma gouverneur-generaal van Jederlands-Indië, Tjarda van itarkenborg Stachouwer, deel uit van een commissie van wij ze mannen, die een oplossing moest brengen in het conflict aan het hof. Tot op heden is over het werk van de commissie weinig meer bekend dan een nietszeggend communiqué dat op 24 augus tus 1956 verscheen. Het rapport zelf is nooit openbaar gemaakt. Volgens Giebels heeft de vroe gere premier Drees opdracht gegeven de rapporten te vernie tigen. ,,Hij heeft ook zijn eigen exemplaar vernietigd. Ik heb dat van verschillende ministers ge hoord." Wel is duidelijk dat er zich een -verzegeld- exemplaar in het Koninklijk Huis Archief be vindt. Dit archief geldt echter als particuliere instelling, waar op de Archiefwet en de Wet openbaarheid van bestuur (WOB) niet van toepassing zijn. „Alleen de koningin kan toe stemming geven en dat doet ze niet", aldus Giebels. De onderzoeker, die voor de PvdA in de Tweede Kamer heeft gezeten ('ik ben een eenvoudige backbencher uit de tijd-Den Uyl') heeft zijn hoop gevestigd op het Algemeen Rijksarchief. Daar bevindt zich onder andere archiefmateriaal van Gerbrandy en de vroegere secretaris-gene raal Fock. Giebels sluit niet uit dat daar belangrijke stukken bij zitten. Probleem is echter dat de be trokkenen het materiaal onder de voorwaarde van geheimhou ding aan het Rijksarchief heb ben overgedragen. Minister d'Ancona wil de stukken om die reden niet vrijgeven. Giebels is daarop een Arob-procedure ge start. De minister moet nu eerst haar besluit heroverwegen. Door een technische onvolkomen heid is in het Zaterdags Bijvoegsel de voorpagina van het blad Der Spiegel van 13 juni 1956 verminkt afgedrukt. Hierbij alsnog de volle dige versie. Blijft ze openbaarmaking wei geren, dan stapt hét ex-kamer lid naar de Afdeling rechtspraak van de Raad van State. Volgens Giebels deugt het standpunt van d'Ancona niet. „Je kunt wel zeggen dat het om privéstukken gaat, maar die mensen konden er alleen maar over beschikken omdat ze een overheidsfunctie hadden." Oudere werknemer 2 Stapje terug nog vreemd voor meeste werknemers. Demotie biedt oudere kans een tandje lager te schakelen. Strijkers 3 Strijkers maken meer dan de helft uit van het I illegale vuurwerk, maar zijn vaak levensgevaarlijk. Verkiezingen Servië 5 Bij de verkiezingen in Servië zijn zowel de partij van Milosevic als de oppositiepartijen er in ze tels op vooruit gegaan. De naam van de actie 'Campag ne Dekens en Bescherming voor Bosnië' heeft het afgelopen weekeinde in verschillende ge meenten verwarring gewekt. Behalve met geld en handteke ningen, het eigenlijke doel van de actie, kwamen mensen in de Leidse regio ook met dekens en oude jassen aanzetten. De jas sen en dekens gaan naar het Rode Kruis, die er vervolgens voor zorgt dat ze toch in het voormalige Joegoslavië terecht komen. Ruim 350 gemeenten in Ne derland hadden hun gemeente huizen opengesteld waar men sen een solidariteitsverklaring konden ondertekenen. De be langstelling hiervoor wisselde per gemeente sterk. Zo kwamen in Leiden 511, Oegstgeest 338, Alkemade 200, Noordwijk 371 en in Leiderdorp 182 mensen hun handtekening zetten. In Al phen aan den Ifijn, toch een stad met 65.000 inwoners, wa ren 168 mensen en in Zoeter- woude 36 mensen die zo hun solidariteit betuigden. In de collectebussen kwam afgelopen zaterdag duizenden guldens.terecht. Met de geld wil het landelijke organisatiecom- mité hulpgoederen voor Bosnië aanschaffen. Uitschieter naar boven was Noordwijk, waar de actie maar liefst 10.233 gulden opleverde. Daarnaast wierp de Noordwijkse burgemeester J. van der Sluijs een symbolische cheque van tienduizend gulden in de bus. In de collectebus van Leiden kwam 4700, Alphen aan den Rijn 2800, Leiderdorp 2200, Rijnwoude 2300, Zoeterwoude 621, Valkenburg 3700, Katwijk 4900 en Sassenheim 4000 gul- Kritiek CDA 'ers De Vries en Heenna: Elco Brinkman is te veel gericht op uiterlijk vertoon en geeft weinig om de inhoud van de politiek. Bovendien heerst er binnen de partijtop een sfeer van wantrouwen tussen enerzijds Lubbers en Brinkman en anderzijds Brinkman en zijn fractie. DEN HAAG GPD DEN HAAG ANP Minister Jan Pronk (ontwikke lingssamenwerking) stelt zich niet beschikbaar voor de functie van onder-secretaris-generaal bij de Verenigde Naties voor humanitaire aangelegenheden. Hij geeft de voorkeur aan het voortzetten van zijn werk voor ontwikkelingssamenwerking en humanitaire hulp vanuit de Ne derlandse politiek. Pronk had ook moeite met de geringe financiële armslag, 'het geringe aantal medewerkers en weinige bevoegheden die de VN heeft toegekend aan de functie.' Precies die knelpunten hebben de huidige onder-secretaris-ge- neraal, de Zweed Eliasson, ertoe icht om er voortijdig mee op te houden. Pronk heeft VN-secretaris-ge neraal Boutros Ghali en minis ter-president Lubbers gisteren op de hoogte gebracht van zijn besluit. Ruim een week geleden polste de VN-secretaris-gene- raal de minister telefonisch of hij de Zweed Eliasson wilde op- jvolgen per 1 februari 1994. Af gelopen week heeft Pronk daar over persoonlijk met Boutros Ghali in New York gesproken. Na rijp beraad heeft hij besloten zich niet beschikbaar te stellen. PvdA-leider Kok en partij voorzitter Rottenberg zijn ver-* heugd dat Pronk in Nederland blijft. Die zware kritiek laten minister De Vries van sociale zaken en staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting horen in een interview met Vrij Nederland deze week. Volgens de twee be windslieden steekt Brinkman te veel tijd in zijn ego-strelende optredens in TV-shows en inter views met bladen als Weekend en Story. „Ik ben geen minister van theater geweest. Hij wel", zegt De Vries. „Ik heb me nooit be geven tussen de sterren. Dat zou mij ook niet aanspreken". Heerma vult aan: „We zijn er niet om de mensen te amuse ren. We zijn er niet om de talk shows en pretprogramma's te vullen. Ik trek die grens strakker dan Brinkman." Volgens De Vries is er onlangs met Brinkman gesproken over de ijzige sfeer binnen de CDA- top. „Dat was in het Torentje. Met Lubbers en partijvoorzitter Van Velzen erbij. Toen hebben we elkaar echt diep in de ogen gekeken en beterschap beloofd. Kort daarna las ik toch weer vervelende kranteberichten: Brinkman voelt zich door Lub bers en De Vries in de kou ge zet. Dan word ik door een on aangenaam gevoel bekropen. Ik kan er best tegen als ze in de fractie over me zeggen, dat ik niet het toppunt van doortas tendheid ben. Dat kan ik aan vaarden. Maar' als ze me wan trouwen, dan voel ik me on recht aangedaan De Vries, die na de verkiezin gen niet meer terugkomt, laat zich in VN somber uit over de toekomstkansen van de huidige coalitie. „Ik blijf het goed vin den dat we het met de sociaal democraten hebben gepro beerd. Maar we zijn met elkaar in zee gegaan op basis van ver keerde verwachtingen. Het is duidelijk dat fle aanvaringen die de afgelopen weken in de Ka mer hebben plaatsgevonden de positieve gevoelens over en weer niet hebben bevorderd. Dat heeft zijn betekenis." De minister van sociale zaken noemt het een complicatie dat staatssecretaris Wallage de nieuwe nummer twee is binnen de PvdA. „Dat schept extra ver plichtingen voor Jacques. Als nummer tweè op de lijst mag je niet mislukken, je moet altijd met een succes thuiskomen. Dat geeft hem meer scorings drift dan Elske ter Veld. Wallage moet uitkijken dat hij zichzelf niet voorbij rent." Brinkman zelf is volgens zijn woordvoerder verbaasd. „Brink man heeft nooit meegedaan aan spelletjes of quizen. Ook in spelprogramma's zoals Sterren slag treedt hij niet op. De kritiek is een beetje flauw", aldus de woordvoerder. „En wat de poli tieke fnhoud betreft: Brinkman spreekt, schrijft en onderneemt meer politieke activiteiten dan zijn critici." AMSTERDAM ANP Twee shovels, een honden brigade, waterkanonnen en een blauwe zee van busjes en ME'ers; zo oogde de Amster damse Nieuwezijds Voorburg wal vanmorgen in alle vroegte. De politie begon rond 8.30 uur met de ontruiming van vijf pan den rond de Nieuwezijds Kolk in de binnenstad. De grootscheepse actie volgt op de uitspraak van de vice-pre sident van de rechtbank mr. U. Bentinck, die vrijdag bepaalde dat in totaal twintig pariden in het zogenaamde 'Gat van Royal', vernoemd naar de bio scoop die hier vroeger stond,, mogen worden ontruimd. De panden zijn eigendom van de ABN AMRO die de gekraakte panden wil slopen en er onder meer een parkeergarage, luxe appartementen, een hotel en kantoorruimten wil bouwen. Het bankconcern wil in maart met de bouw beginnen. De ove rige panden worden in de loop van deze week ontruimd. De krakers hebben laten we ten de panden niet vrijwillig te zullen verlaten. Rond de twee honderd aanhangers hadden zich vanmorgen verzameld in en rond de panden. Buurtbewo ners waren tijdens het weekein de per brief door de politie en het gemeentebestuur gewaar schuwd voor wat hen te wach ten stond. De politie zette gisteravond vijf pelotons mobiele eenheid en een waterkanon in tegen de krakers, die vier barricades had den opgeworpen op de Nieuwe zijds Voorburgwal. De krakers Bel nu voor adres in uw omgeving waar u kleding, dekens en schoe nen kunt afgeven. Of organiseer een inzameling in uw omgeving. Hoge eisen oorzaak breuk KNVB/Cruijjf LAS VEGAS HANS DE BRUIJN CQRRESPONDENT 'De breuk tussen de KNVB en Johan Cruijff is voor een belangrijk deel veroorzaakt door de buitensporige financiële eisen die Cruijff vorige week ineens op tafel legde. Volgens mr. Jos Staatsen, de voorzitter van de sectie betaald voetbal, eiste Cruijff te gen alle eerdere afspraken in een gegaran deerd minimuminkomen, een gegaran deerd aandeel in de premies en bovendien nog eens tien procent van de winst die de KNVB door het WK zou boeken. „Dat laatste was voor ons onbespreek baar", aldus Staatsen een etmaal nadat dé breuk naar buiten is gekomen. „Ik heb hem teruggeschreven of hij dan ook be reid was een aandeel in een eventueel ver lies voor de KNVB te nemen." Cruijff was eerder al met het vorige sectiebestuur tot een akkoord gekomen (naar verluidt twee ton), maar dat heeft hij nooit willen on dertekenen. Staatsen zegt Cruijff vorige week woens dag een nieuw voorstel te hebben gedaan, maar daar heeft deze niet op gereageerd. Cruijffs advocaat mr. Van Mens eiste in een brief tweemaal zoveel voor Cruijff als de spelers van Oranje zouden krijgen, maar daar is de bond niet op ingegaan, omdat de onderhandelingen met de spe lers nog moeten worden gevoerd. Cruijff wilde minstens 300.000 gulden hebben. „En wij hadden Cruijff al min of meer een blanco cheque gegeven, want hij mocht zelf zijn staf samenstellen zonder dat tevo ren vaststond wat dat zou gaan kosten", aldus Staatsen, die zegt dat Cruijff in het persoonlijke gesprek dat hij met hem had niet eens over geld wilde praten. „Dat woof hij weg, alsof het onbelangrijk was", zegt de sectievoorzitter. Vorige week kwam Cruijff ook met eisen over het benutten van zijn naam en beel tenis voor reclamedoeleinden. Hij wiljde daar in januari over praten. „Maar met de uitdrukkelijke mogelijkheid dat als we het niet eens zouden worden voor 31 januari, hij dan alsnog van het bondscoachschap zou kunnen afzien. Dat was voor ons vol strekt onaanvaardbaar", stelt Staatsen. Dan zou de KNVB immers het risico lopen over zes weken opnieuw naar een coach te moeten gaan zoeken. Uiteindelijk liep alles vast op Cruijffs wens in kleding van zijn eigen merk te mogen lopen. Volgens Staatsen mocht hij best kleding dragen met zijn naam erop, maar niet met grote letters 'Cruijff Sportswear', omdat dat niet kon tegenover KNVB-sponsor Lotto. Gisteren heeft Staatsen, volgens wie het besluit van de bond onherroepelijk is, Cruijff een fax gestuurd om een toelich ting te geven op de verklaringen die vanuit Las Vegas zijn gedaan. „Ik heb hem ge schreven dat het me spijt dat alles zo ge gaan is. Dat ik een rot gevoel heb wegens deze gang van zaken. En ik heb hem alle goeds voor de toekomst gewenst." In Las Vegas heerste gisteren alleen te vredenheid over de loting. Nederland kwam immers terecht in één van de ge makkelijkste groepen en heeft een riant uitzicht op het bereiken van de achtste fi nales. België, het Saudi-Arabië van Leo Beenhakker, en Marokko vormen Oranje's drie tegenstanders in de eerste ronde van het wereldkampioenschap. Voor Leo Beenhakker kan het wereld kampioenschap al niet meer kapot. De nieuwe bondscoach van Saudi-Arabië vond dat hij het niet beter had kunnen treffen. Dat hij Cruijff niet tegen het lijf zal lopen in Amerika, sloeg niet alleen bij hem, maar bij iedereen in als een bom. Het nieuws zorgde voor verbijstering en irritatie. LAS VEGAS ED BLAAUW Jeroen Guliker was gisteren een tevreden mens. Na de loting ■voor het wereldkampioenschap voetbal in Las Vegas kreeg hij van veel collega's bijna wanho pige verzoeken om kaarten. De 27-jarige mede-eigenaar van het Haarlemse sportorgani satiebureau Expersport beschik te voor de loting al over vierdui zend toegangsbewijzen. Drie duizend voor de eerste drie groepswedstrijden van Neder- tjfc Zonnecentrum Zoeterwoude 01715-3515 of 3616 HET WOORD IS AAN Thomas Fuller Wie tot handelen overgaat terwijl hij kwaad is, is als de man die zee kiest bij storm. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Leven en wone Programma's- VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen Eerst regen of natte sneeuw. Later mogelijk enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur van 6 graden in Limburg tot 0 in het noorden van het land. Middagtemperatuur on geveer 5 graden. Matige tot vrij krachtige wind, 4 a 5, draaiend naar west tot noordwest. Overvolle bus verongelukt: passagiers dood JOHANNESBURG «AP Een botsing tussen een overvol le minibus en een vrachtwagen op een snelweg in de Zuidafri- kaanse Kaapprovincie heeft vanmorgen aan 17 mensen het leven gekost. Vijf mensen raak ten gewond. Dat heeft de politie gezegd. De minibus vervoerde 22 per sonen, veel meer dan verant woord, aldus de politie. Alle slachtoffers waren inzittenden van de bus. Zwarten gebruiken minibus sen als taxi's. De bussen vervoe ren vaak teveel mensen en ver keren in veel gevallen in slechte staat. protesteerden daarmee tegen de ontruiming die vanmorgen begon. Gistermiddag hadden de krakers de rijbaan van de Nieu wezijds Voorburgwal met huis raad en bouwafval geblokkeerd. De ME, die werd bestookt met verfbommen, schoot traan gasgranaten af en zette het wa terkanon in. De krakers trokken zich daarop terug in het zwaar gebarricadeerde bolwerk aan de Nieuwezijds Kolk. Er werden geen aanhoudingen verricht, er vielen geen gewonden. LeiHsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DL EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. land, duizend voor kwartfinales, halve finales en finale. Expers port heeft, met het Amsterdam se reisbureau Roever, naar schatting negentig procent van alle 'Hollandse kaartjes' voor de WK voetbal in zijn bezit. Guliker verwacht dat de vraag het aanbod zal overtreffen juist doordat Oranje voetbalt in Or lando en Washington. „Die ste den liggen aan de oostkust en zijn voor ons dus goedkoper te bereiken." i. controle bezorging) Per maand automatisch 29,30) Per kwartaal via acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro:. ntvvoordni 10050, Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1