Imperium speelt met de traditie Indrukwekkend Weihnachtsoratorium krijgt de eer die het verdient Cultuur Kunst Marianne Boer wint Piano Concours Stedelijk begint met nieuwe vorm tentoonstellen Nieuwe aanwinst De Lakenhal Clown Peter Shub ster in Wereldkerstcircus Kerstconcert Hathor laat te wensen over Guarneri Trio: topklasse in alle opzichten MAANDAG 20 DECEMBER 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356472. PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071-356472 amsterdam gpd 25-jarige pianiste Marianne 3oer uit Vlissingen heeft in Am- iterdam het tweejaarlijkse Jac ques Vonk Piano Concours ge wonnen. De prijs, een bedrag -an dertigduizend gulden, stelt ïaar in staat haar pianostudie ji het buitenland voort te zet- en. De vier deelnemers aan het :oncours mochten elk hun ei gen programma bepalen, met dien verstande dat het een ven wichtige spreiding van stij- en in zich moest herbergen. Vlarianne Boer speelde een so- iate in C van Joseph Haydn, de lYanderersonate van Franz Schubert, zeven fantasieën opus 116 van Johannes Brahms en drie preludes van George jershwin. Marianne Boer studeerde zes aar bij Jan Wijn aan het Swee- inck Conservatorium. Vorige aar haalde ze haar diploma. Nu studeert ze aantekening kamer muziek bij Willem Brons aan het Sweelinck Conservatorium en Muziekwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Boer toonde zich bijzonder blij met de prijs. „Die betekent voor mij zowel een erkenning als een stimulans. Alleen de beste leerlingen van het Swee linck Conservatorium mogen meedoen aan het concours. In principe mochten negen leer lingen zich inschrijven. Vier hebben dat gedaan. We waren aan elkaar gewaagd. Het was voor mij zeker niet vanzelfspre kend dat ik zou winnen." Hoe ze de prijs zal besteden, wist Marianne zaterdag nog niet. „De auditie voor toelating op conservatoria is pas in april '94. Ik oriënteer me de komen de tijd rustig op een keuze." Het Jacques Vonk Fonds is gevormd uit een schenking van de familie Vonk, wier zoon aan het voormalige Amsterdamsch Conservatorium piano studeer de. Hij overleed op jonge leef tijd aan tbc. Hoed en stok Chaplin geveild londen Charlie Chaplin's kenmerkende attributen, zijn bol hoed en zijn wandelstok, zijn onder de hamer gekomen. Voor 55.000 pond (ruim 150.000 gulden) veranderden de spullen vrij dag bij Christie's in Londen van eigenaar. De koper is een Britse verzamelaar die onbekend is gebleven. Chaplin gebruikte de bolhoed en de wandelstok voor het eerst in 1915 in de film 'The Tramp'. Hij gebruikte de rekwisieten ook in andere films zoals 'The Great Dictator' uit 1940. De verkoper van de hoed en de stok, een Deense zakenman, leed bij de veiling een verlies. Hij had de spullen in 1987 gekocht voor 82.500 pond. Christie's sluit druk veilingjaar af Amsterdam Het veilinghuis Christie's, in Amsterdam, heeft afge lopen weekeinde een drukjaar afgesloten met een openbare verkoop van meubelen, klokken, sculpturen en kunstvoorwer pen waarvan de opbrengst in totaal 1,5 miljoen gulden bedroeg. Het hoogtepunt van het veilingjaar was de verkoop van schilde rijen van oude meesters in mei, toen twee schilderijen van Pieter Brueghel de Jongere werden verkocht voor respectievelijk 1.265.000 en 977.500 gulden. Christie's heeft besloten om in 1994 voor de tweede keer een Russische veiling te organiseren. De eerste, dit jaar, was een groot succes. Daarnaast staan er twee zaterdagveilingen op het programma rond het thema ne gentiende eeuw (19 februari) en 20ste eeuwse toegepaste kunst (26 maart). Lou Rawls naar Ahoy' Rotterdam Lou Rawls geeft op donderdag 10 maart een concert in Ahoy'. Het optreden van de Amerikaanse zanger staat in het teken van zijn 35-jarig jubileum als artiest. Kaarten voor dit con cert zijn vanaf vrijdag 7 januari verkrijgbaar bij de bekende adressen. Dirigent Charles de Wolff liet, samen met het Bachkoor Holland en het Concertgebouw Kamer Orkest, horen hoe het Weihnachtsoratorium eigen lijk moet klinken. foto hielco kuipers De monumentale werken van Johann Sebastian Bach zijn van een onbeschrijflijke schoonheid. De rijkdom van de melodie, het transparante lijnenspel van de begelei dende partijen en het kleurrijke klankpalet geven zijn werken ongekende diepgang. recensie dick hermsen Concert" Weihnachtsoratorium' door Bachkoor Holland en Concertgebouw Kamer Or kest o.l.v. Charles de Wolff. Solisten: Greta de Reyghere - sopraan, Claudia Schubert - alt, Guy de Mey - tenor, Philippe Hüttenlocher - bas. Gehoord: 18/12, Pieterskerk, Lei- Een optimale uitvoering is voor waarde om dit alles zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Het is bepaald geen ge makkelijke muziek om te spe len. Doordat er tegelijkertijd zo veel in de muziek gebeurt, ont staat het gevaar dat het klank beeld vertroebelt. Afgelopen za terdag liet dirigent Charles de Wolff, samen met het Bachkoor Holland en het Concertgebouw Kamer Orkest, horen hoe het Weihnachtsoratorium eigenlijk moet klinken. In een oratorium wordt ge zongen door solisten en een koor. Een niet te groot orkest zorgt voor de instrumentale on dersteuning. De teksten zijn over het algemeen religieus van aard. Het Weihnachtsoratorium bestaat uit zes cantates die, los van elkaar, worden gezongen rond de kerstdagen. Alhoewel ze zelden in één programma l amsterdam anp Het Stedelijk Museum in Am sterdam gaat vanaf januari op een andere manier tentoonstel lingen verzorgen. In plaats van tijdelijke presentaties in een be perkt aantal museumzalen, zal vier keer per jaar een zoge naamd Couplet worden samen gesteld. Het gaat daarbij om tij delijke tentoonstellingen met werk van verschillende kunste- wordt aangevuld met werken uit de vaste collectie. Het eerste Couplet begint op 4 februari en bevat werk van onder anderen Mario Merz, Berend Strik en Maria Lassnig. Rudi Fuchs, directeur van het Stedelijk, legt in'het museum bulletin uit dat hij de collectie en de tijdelijke presentaties meer met elkaar wil verbinden. j„Ik wilde ze aan elkaar koppe- jlen in een vertelling die niet de pormele kunstgeschiedenis zou (reflecteren, maar eerder die ge- jheimzinnige verwantschappen Idie uiteenlopende kunstenaars - als in een wirwar van elektri sche leidingen - met elkaar ver bindt." Openingstijden kassa Muzenhof gewijzigd Un verband met de feestdagen zal de kassa van Muzenhof in Leiderdorp op vrijdag 24 de cember, maandag 27 december en op vrijdag 31 december ge sloten zijn. De kaartverkoop voor de voorstellingen in januari begint, 'Zoals gewoonlijk, een maand 1 voor de voorstelling. De kassa is geopend op maandag, donder dag en vrijdag van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 20.15 uur tot 21.15 uur. Ook telefonisch re serveren is mogelijk, telefoon: 071-410957. leiden Jetteke Bolten, directeur van Stedelijk Museum De La kenhal, en zilverdeskundige A. Aardewerk bewonderen de zeld zame groen-glazen fles met zil ver, en een bijpassende beker, die De Lakenhal heeft verwor ven. De voorwerpen behoren tot de hoogtepunten van de Neder landse edelsmeedkunst uit de Gouden Eeuw en zijn een be langrijke aanwinst voor de toch al bijzondere zilver- en glascol lectie van het stedelijk museum. De Lakenhal had aanvankelijk geen geld om de fles en beker aan te kopen. De Haagse zilver- deskundige A. Aardewerk schoot het museum te hulp. Hij besloot de fles en beker te kopen en re serveerde de voorwerpen een jaar lang voor het museum dat intussen naar een financiering kon zoeken. Verschillende in stellingen hebben een steentje bijgedragen zodat De Lakenhal de voorwerpen toch kon verwer ven. Zaterdag overhandigde Aar dewerk de bijzondere fles en de beker aan directeur Bolten van De Lakenhal. Vanaf morgen zijn de kostbaarheden voor iedereen te bewonderen in het museum aan de Oude Singel. foto hielco kuipers worden uitgevoerd, had de or ganisatie bij dit concert gekozen voor een integrale uitvoering van het omvangrijke werk. Drie en een half uur muziek betekent een flinke aanslag op het zitvlees van de luisteraar. Niets is minder waar. Het con cert was het bijwonen meer dan de moeite waard. Een feest om erbij te zijn. F.r werd subliem gezongen en gespeeld. Aanvan kelijk lag het tempo aan de ho ge kant en klonk alles nogal ge jaagd. Hierdoor waren er in het begin wat slordigheden te be speuren. Maar al snel hervon den koor en orkest de rust die nodig is om het werk de juiste aandacht te geven. Ingetogenheid en ingehou den uitbundigheid kenmerkte de uitvoering. De dynamiek bleef goed gecontroleerd. Door de vaart die de dirigent aan de dag legde, zowel in het verloop van de muziek, als in de over- theater recensie hans visser Wereldkerstcircus, o.l.v. Fredy Knie jr. Di verse artiesten. Nog te zien: t/m 2/1 (ook middagvoorstellingen), Koninklijk Theater Carré, Amsterdam. Als de nachten op hun langst zijn, lijkt het hart van theater Carré sneller te kloppen. Het heeft dan zijn oude functie te rug: er is weer circus. Voor de achtste keer beleefde het ko ninklijk theater aan de Amstel donderdag de première van het Wereldkerstcircus. Een hartver warmende formule, waarvoor ook dit jaar Fredy Knie jr. borg staat. Hoe kan het ook anders met zo'n dikke anderhalve eeuw circustraditie in de fami lie. De familie Knie is tegenwoor dig ook een soort waarmerk voor circus waarin dieren op een humane wijze worden be handeld. Laat de dieren zien zoals ze zijn, is het motto. En dat is meteen al af te zien aan het openingsnummer, waarin René Farell acht tijgers presen teert. Misschien geen spectacu lair nummer, maar wat is het boeiend om die man bezig te zien met die dieren. Met zijn vrouw Mary-José brengt Fredy jr. paarden in de piste. Voor de pauze rijden ze hoge school op twee Friezen, muziek recensie monica schiks Kerstconcert door het kamerkoor Hathor o.l.v. Marchien Leopold. Medewerken den. Gertru Smit-Pasveer - harp, Rosanne de Clerq en Godelief Mallee: sopraan Ge hoord: 18/12, Lokhorstkerk, Leiden. Een warme, uitnodigend ver sierde Lokhorstkerk omhulde het kamerkoor Hathor bij haar kerstconcert. Het programma was eveneens uitnodigend, met een aantrekkelijke variatie aan Christmas Carols, met renais sance kerstmuziek van o.a. Wil liam Byrd en als klapstuk het prachtige 'Ceremony of Carols' van Benjamin Britten. Het enige wat te wensen over liet was de uitvoering zelf. Onder de mooi aangeklede buitenkant waren enkele zwak ke plekken verborgen. Oudere muziek is heel gebruikelijk aan het begin van een concert, maar het is niet meteen muziek om al je remmingen te overwinnen. Een wat bekommerd ogend Hathor werkte zich zodoende op zijn hoede door de liederen heen van Philips, Ramsey en Byrd. De eenvoudiger toonzet ting van Gustav Hoist's 'In the bleak midwinter' zorgde ter stond voor een opleving van de koorklank: men zong vrijer en met meer expressie. Harpiste Gertru Smit-Pasveer verraste het publiek met een tweetal goedgekozen 'kerst'composities van Hassel- mans en Grandjany, waarin haar flonkerende harp onbe twist de primadonna speelde. In de begeleiding van de Ceremo ny of Carols, hoogtepunt van het concert, was het echter de harp die de gebreken van het koor pijnlijk aan het licht bracht. Hoezeer alle koorleden ook met overgave zongen, on zuiver was het en het werd steeds erger. Van de dirigente leek geen hulp te verwachten: zij gaf de maat aan en hield het geheel in de hand maar corri geerde niet. Wellicht gingen er méér luisteraars met gemengde gevoelens naar huis. gangen tussen de nummers door, bleef de spanning vastge houden. De vier solisten zongen met overtuiging. Opvallend mooi is de stem van de sopraan Greta de Reyghere. Haarzuiver en glashelder voorzag zij de ari a's van een extra glanslaagje. De Pieterskerk heeft een fan tastische ambiance voor dit re pertoire, maar daarbij een ver velende, galmende akoestiek. Bij de wat mindere plaatsen is het evenwicht in klank snel zoek. Bovendien is de voortdu rende ruis van de airconditio ning in het plafond een storen de factor in de stille passages. Koo.r en orkest lieten zich niet van de wijs brengen. Het Weihnachtsoratorium is een meesterwerk dat onder bezie lende leiding van De Wolff met deze indrukwekkende uitvoe ring de eer krijgt die het ver dient. wat zelden voorkomt, maar het is circuskunst in zijn oudste ge daante. Oscar Carré vierde er een eeuw geleden in diezelfde piste triomfen mee en ook nu nog is zo'n nummer een lust om naar te kijken. In de tweede helft is het echtpaar terug met een keur van paarderassen en een groep zebra's. Die laatste dieren zijn nauwelijks te dresse ren, maar de eenvoud waarmee Knie ze in de piste brengt, roept op zich al een sprookjessfeer op. Ook dit jaar bevat het pro gramma weer diverse interna tionale prijswinnaars, zoals het Chinese slangenmeisje Sun Jiayin van het Chinese staatscir cus. Hoogst artistiek is de slotact, het luchtballet van het Russische Staatscircus. Absolute topper is de Amerikaanse clown Peter Shub. Hij heeft maar wei nig nodig om bij zijn publiek het maximale los te krijgen. Een fluitje, een gebaar, een lach, een blik, een vinger. Hij heeft geen gekke neus opgedaan, geen schmink op zijn gezicht. Geen platte humor, geen lach-of-ik- schiet. Een puur spirituele clown met poëzie, eentje die speelt met zijn publiek, zoals dat zelden is te zien. Een mo derne clown met eeuwigheids waarde. Goed circus in Carré is altijd een feest, ook nu weer. 'A Christmas Carol' in een nieuwe speelstijl die heel dicht tegen het kluchtige aan ligt. foto jan holvast theater recensie wunand zeilstra 'Ebenezer" naar 'A Christmas Carol' van Charles Dickens door toneelgroep Imperi um. Regie. Marnix Mulder. Spel: Jaap Slagman, Noël Maessen, René Huinen, Annet Holtgrefe, Catelijn Katz, Thea Wes- seling, Albert-Jan Prins, Ada van Dui)n en Annemarie Kloosman. Gezien: 18/12, Mi crotheater, Leiden. Aldaar nog te zien: 21 22,23 en 24/12. Bij Kerstmis horen tal van zaken als bomen, ballen en natuurlijk de bekering van Ebenezer Scrooge in het 150 jaar oude kerstverhaal van Charles Dic kens. Toneelgroep Imperium koestert een traditie door elk jaar opnieuw deze beroemde 'Christmas Carol' in een nieuwe enscenering uit te brengen. Deze keer mocht een nieuwe regisseur van buiten de vereni ging met het verhaal aan de slag. Marnix Mulder heeft letter lijk met de traditie gespeeld. Al improviserend is een speelstijl ontstaan die heel dicht tegen het kluchtige aan ligt. Hiermee verdwijnt het stichtelijke, mora liserende element van het ver haal naar de achtergrond. Een enkele keer dreigt de erg dik aangezette speelstijl met de spelers op de loop te gaan. Maar het improvisatieplezier dat er vanaf straalt, voorkomt dat dit storend zou kunnen worden. Eerst vertelt het verhaal, hoe ontzettend gierig Scrooge nu wel eigenlijk is. Dan volgen de spookverschijningen in de nacht, die hem tot andere in zichten brengen. We volgen Scrooge op zijn pad van kantoor naar huis. Het eerste speelt zich af in de foyer, het tweede in de zaal. Als Scrooge zijn fouten inziet, of wanneer, zoals hij zelf geestig opmerkt, 'hij hem het kwartje is gevallen', lijkt de voorstelling af gelopen en nemen de spelers het applaus in ontvangst. Jaap Slagman die met verve Scrooge heeft vertolkt, pikt op de valreep de geldkist nog even mee. Je twijfelt, of deze Scrooge wel he lemaal is bekeerd. Dan blijkt dat de theatermakers nog een leuke verrassing voor ons in petto hebben. Scrooge is echt be keerd, hij biedt zelfs alle toe schouwers lekkere Glühwein muziek recensie lidy van der spek K&O Koffieconcert door het Guarneri Trio: Danièle Dechenne - piano, Eeva Koskinen - viool en Jean Decroos - cello. Gehoord: 19/12, foyer van de Stadsgehoorzaal, Leiden. Wat zou het een grandioze aanwinst zijn geweest voor de cd-markt als het Guameri Trio gistermiddag z'n concert 'live' had op genomen! De uitvoering van de Pianotrio's in Es gr.t. van Ludwig van Beethoven en in a kl.t. van Tsjaikowsky getuigde van top klasse in alle opzichten. Absoluut geïnspi reerd en virtuoos spel, een fantastische een heid van samenklank, klankkleur en opvat ting. Danièle Dechenne speelt met een opval lend sterk toucher, als een tijger (een zeer muzikale overigens) klauwt zij zich in de toetsen, trillers en repeterende noten zijn sterk en stuk voor stuk even diamanthelder. In razendsnelle gebroken of gesloten ak koorden kan zij in de kortst mogelijke tijd overgaan van orkestrale kracht tot een ve derlicht teder pianissimo, werkelijk zeld zaam! Duchenne lijkt min of meer de motor van het trio. Dat betekent niet dat de violiste Eeva Koskinen en de cellist Jean Decroos er maar wat bijhangen. Door eenzelfde passie gedreven, met een vaak hartstochtelijk war me toon vullen zij de pianopartij volledig aan of komen, ook bij Beethoven, tot een zelfde vitale eigen interpretatie en tot de schitterendste dialogen, zoals in het slepen de, dramatische 'Poco sostenuto' of zoals in de emotionele vurige 'Finale' die alleen uit louter hoogtepunten bestond. De romanticus pur sang P.I. Tsjaikowsky zei eens van zichzelf „ik probeer zo eerlijk mogelijk gevoelens, stemmingen en beel den waarachtig, oprecht en eenvoudig door middel van muziek tot uitdrukking te bren gen; in deze zin ben ik realist en een ras echte Rus." Het Guarneri Trio vertolkte de ze gevoelens op hartgrondige wijze. Een pure weelde aan pianoklanken kon over gaan in een schuchter motiefje van vier to nen op de cello steeds éven anders ge speeld, omrankt door de viool. Ook het na sale vragende viooltimbre in het 'Allegro risoluto e con fuoco' riep een bijzondere sfeer op, die in het laatste deel van het ex traverte grootschalige 'Andante con moto' weer compleet veranderde in een golf van extase.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11