'Rijksweg niet door wijk' Huren Sixlaan blijven gelijk Warmondse winkeliers kunnen geen opvolgers vinden Regio Dronken rijden zonder borrel 'Kruising Bateweg/s6 vervangen door rotonde' Optimisme over behoud van de molenviergang Stompwijk is bang voor dijkdoorbraak Huize Gerto Warmond mag worden uitgebreid ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 chef gert visser. 071 -356430 plv -chef janet van dijk. 071 -356413 Kerstdrukte? Was uw auto op zondag 19 december Leiden wijst alternatieve route via Churchilllaan af Vervolg van voorpagina De Leidse wethouder T. van Rij heeft geen goed woord over voor het alternatief voor Rijksweg A-l l West, dat de verkeerswethouders van Zoeterwoude en Voorschoten aandragen. Het is volgens Van Rij een slecht plan om doorgaand verkeer door een Leidse woonwijk te leiden. „De Dr. Lelylaan/Churchilllaan is één lint met huizen. Je moet er toch niet aan denken dat over die weg 40.000 au to's gaan crossen." Uitvoering van het idee van- Zoeterwoude en Voorschoten is volgens Van Rij bovendien niet te betalen. „De Rijksweg A-ll West kost de gemeenten geen geld, maar ga je veranderingen aanbrengen aan de Dr.Lelylaan- /Churchilllaan, dan zal dat door de gemeenten moeten worden betaald." Volgens de Leidse wethouder is de Dr. Lelylaan/Churchilllaan ook nodig als wijkontsluitings- weg. „Dat betekent dat je op die weg heel veel kruisingen zal houden. Dat probleem los je op door de weg helemaal onder gronds te laten lopen, ook on der de Rijn. Maar dat is vele malen duurder dan de aanleg van de rijksweg-A-11 West. En wie moet dat betalen?'1 De overlast van Rijksweg A-11 West voor Voorschoten is vol gens Van Rij niet vergelijkbaar met de overlast van een door gaande route door Leiden. „Voor Rijksweg A-ll West is ruimte uitgespaard en er is met bebouwing rekening gehouden. Er liggen sportvelden en weilan den naast. Komt die rijksweg er, dan hebben alleen een paar koeien er last van." De vrees van Voorschoten dat de wijk Noord-Hofland wordt afgescheiden van de rest van het dorp, kan worden weggeno men door een overkapping over de weg aan te leggen. De brief aan Leiden is volgens de Voorschotense wethouder J. van de Poel bedoeld om te voorkomen dat 'alle aandacht wordt gefixeerd op het tracé van rijksweg A-ll West'. Voorschoten en Zoeterwoude denken dat het het doortrekken van de Churchilllaan naar de A4 ook een eind maakt aan de op stoppingen bij het Lammen- schansplein. Plan van Gemeentebelang Jacobswoude jacobswoude marieta kroft De aanleg van een rotonde op het kruispunt van de Bateweg en de provinciale weg S6 (Wou- brugge-Leiderdorp) in Wou- brugge is een van de speerpun ten waarmee Gemeentebelang de verkiezingen in gaat. „Door de dagelijkse kilometerlange stroom automobilisten over de provinciale weg door Woubrug- ge, krijgen de automobilisten die van de Bateweg komen, nauwelijks de kans om er tussen te komen", legt bestuurslid G. Kuys uit. Gemeentebelang is een nieu we partij in Jacobswoude, ont staan door een fusie van Ge meentebelang/PvdA en Politiek '90. Gemeentebelang/PvdA is van origine een partij met veel kiezers uit Woubrugge, terwijl Politiek '90 tijdens de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen vooral kiezers uit Rijnsaterwou- de en Leimuiden trok. Inmiddels is de gemeentelijke herindeling al weer drie jaar achter de rug en zijn de grenzen tussen de dorpen gaan verva gen, zo meent Gemeentebe lang. Het instandhouden van twee lokale partijen was dan ook niet langer meer zinvol. Voor alle dorpen heeft de fractie enkele concrete plannen opgesteld. Behalve de rotonde in Woubrugge, wil de partij dat watertoeristen weer gewoon aan de Comriekade kunnen aanmeren, zodra de kerosinelei- ding is aangelegd. Door de aan leg van die leiding neemt de be roepsvaart af en ontstaat zo doende voldoende ruimte voor de jachten om aan te meren. Daar kunnen de plaatselijke winkeliers weer van profiteren. Gemeentebelang vindt dat er in de komende raadsperiode snel duidelijkheid moet komen over de locatie van de speel tuinvereniging De Peppel. „Het clubgebouw verkeert in een slechte staat", zegt Kuys. „Om dat ze daar misschien weg moe ten, wordt het ook niet opge knapt." Hoog in het vaandel voor Hoogmade staat het opknappen van de wegen. Kuys: „Door de drassige grond is de verzakking enorm. Door een lichte funde ring aan te brengen, kan dat worden voorkomen." Proble men in Rijnsaterwoude die de aandacht van Gemeentebelang krijgen zijn het vrachtwagen parkeerprobleem en de verzak king in de Overbuurt. Winkeliers in Warmond hebben grote problemen bij het vinden van een bedrijfsopvolger. Door de winkels aan onder meer de Dorpsstraat beter bereikbaar te maken, wil de gemeente de om standigheden voor de grutters optimaal maken. Meer bezoe kers zijn nodig om de hoge in vesteringen aan te kunnen. Dat blijkt uit een reactie van B en W op de algemene beschou wingen. Het tij moet keren door een nieuwe inrichting van de Dorpsstraat. Verder krijgt de kop van de straat bij het Meer- punt een nieuwe bestemming. Volgens de voorzitter van de ondernemersvereniging, H. Langenberg onstaan de proble men bij de bedrijfsopvolging vooral door de hoge prijzen van de panden aan de Dorpsstraat. „Een winkel kost daar gauw zo'n vier ton en dan heb je nog niets gedaan in het winkeltje zelf. Wat kost het dan wel niet voordat je kan openen?" Vol gens Langenberg is een winkel door de hoge openingskosten amper rendabel te maken. Het college wil de Dorpsstraat opnieuw inrichten en daarbij ook de kop bij het Meerpunt betrekken. De sociaal-culturele instellingen uit het Meerpunt verhuizen naar een nieuw cen trum op de plaats waar nu het Trefpunt staat. Het Meerpunt zou volgens het college een ge schikte plaats zijn voor een su permarkt met daarboven appar tementen. Gemeente, ondernemersvere niging en Kamer van Koophan del maken voor de herinrichting van de straat vast een econo misch beleidsplan, waarin het koopgedrag van Warmonders en toeristen in kaart worden ge bracht. Langenberg vindt dat Warmond zich meer op die toe risten moet gaaan richten. „Aan de Warmonders alleen hebben winkels niet genoeg kopers, dat is het probleem. Als de gemeen te recreanten op de Kaag de ge legenheid zou geven aan te leg gen in de buurt van de Dorps straat zou het beter gaan. Nu kan dat nauwelijks, alleen in de gemeentehaven. Maar daar is de aanlegtijd beperkt." Gemeente Ter Aar betaalt geen hogere prijs voor oud papier Ook in het eerste halfjaar van 1994 betaalt Ter Aar papier-in zamelende verenigingen veer tien cent per kilo. Na aftrek van de kosten blijft vijf cent per kilo over voor de inzamelaars. Een CDA-voorstel voor een extra bij drage heeft het niet gehaald. Verenigingen hebben volgens CDA-raadslid Soede het afgelo pen half jaar veel geld moeten toeleggen omdat de gemeen de hogere papierprijzen ni doorberekende. Soede wil daa om een bedrag extra geven o de stimulans voor verzamelii te handhaven. Wethouder E. van der Laa ziet dat niet zitten. Hij meei dat de gemeente ook het laats! half jaar genoeg gedaan heel om de prijs interessant te hoi) den. Ondanks maatregelen waterschap aarlanderveen/pen haag marieta kroft Gedeputeerde Günther (water huishouding) vindt het nog te vroeg om te juichen over het besluit van het waterschap De Aarlanden om de molenvier gang Aarlanderveen in bedrijf te houden. „Op zich is het verheu gend, maar er moet nog wel het een en ander worden onder zocht." Met name de kosten om de molenviergang in stand te hou den zijn nog een vraagteken. De provincie wil een maximum be drag aan de molens besteden. Misschien zijn die financiën een punt van discussie." De gede puteerde verwacht dat 's we relds laatste nog in werking zijnde molenviergang begin ja nuari ter sprake komt in het overleg van gedeputeerde sta ten. Günther reageert met deze opmerking op een gesprek dat zij deze week heeft gehad met dijkgraaf Kemp van De Aarlan den. Ze zegt dat met haar te praten valt over de locaties waar de hulpgemalen moeten ko men. „Het waterschap is bereid om de capaciteit van de hulpge malen te verlagen. Ik vind dat wij dan van onze kant ook iets moeten toegeven", aldus de ge deputeerde. Het waterschap heeft voor de drie hulpgemalen een aantal plaatsen op het oog die in een andere watergang liggen dan de molens. Dat is vier ton goedko per dan ze bij de molens te plaatsen. De provincie, het ac tiecomité 'Houdt de Molenvier gang in Werking' en de ge meente Alphen gaven de voor keur aan de plaatsing bij de mo lens. Dat vormde een extra ga rantie om de waterstelsels bij de molens tot in lengte van jaren in stand te houden. Volgens Günter is het gevaar vrijwel geweken, dat het water schap ooit besluit de watergan gen niet meer te onderhouden en de molens alsnog buiten werking te stellen. De capaciteit van de hulpgemalen wordt im mers zo laag, dat de molens wel in bedrijf moeten blijven en er dus wel onderhoud aan de wa tergangen moet worden ge pleegd. Het waterschap De Aarlanden besloot deze week om de mo lenviergang in bedrijf te hou den. Als bewijs daarvoor besloot ze om gemalen te plaatsen met een zodanig lage capaciteit dat ze de molens slechts kunnen aanvullen in plaats van vervan gen. Volgens dijkgraaf Kemp van De Aarlanden komen de provincie en het waterschap wel tot overeenstemming. Het plan van het waterschap kost de pro vincie en het rijk geen extra geld. „De extra kosten zijn die van de aanschaf van de hulpge malen. Die komen voor reke ningvan ons", aldus Kemp. Open dag asielzoekerscentrum WASSENAAR Wie eens een kijkje wil nemen in het asielzoekerscentrum in Was senaar, is zaterdag 25 december (eerste kerstdag) welkom van 13- 18 uur. Momenteel zitter er 500 asielzoekers in de voormalige kan toorbarakken van het ministerie van WVC aan de Van Alkemade- laan 85, op de grens van Wassenaar en Den Haag. Bezoekers moe ten wel van te voren telefonisch opgeven hoe laat ze willen komen. Dat kan bij de directie: 070 - 324 98 00. Het complex huurwoningen aan de Voorschotense Sixlaan. De bewoners hoeven niet meer te rekenen op een extraatje voor de kerst. De huur gaat niet omlaag. foto jan holvast Meevaller Voorschotense huurders blijft uit voorschoten roy klopper Binnenkort komt een einde aan de onzekerheid over de huur prijzen van 25 woningen aan de Voorschotense Sixlaan. Het be stuur van de Algemene Woning bouwvereniging Voorschoten heeft toegezegd de bewoners op korte termijn informatie te ge ven over de defitieve huurprij zen. Door interne fouten is dat tot nu toe niet gebeurd. De prij zen blijven overigens gelijk. Het complex aan de Sixlaan is opgeleverd in oktober 1990. Op dat moment gold een voorlopi ge huurprijs, die nog moest worden voorgelegd aan de staatssecretaris van volkshuis vesting. Drie jaar later verkeren de bewoners nog altijd in het ongewisse over de definitieve prijs. Ze weten niet beter dan dat ze nog steeds een voorlopi ge huur betalen. De huurders zijn gespitst op de definitieve vaststelling van de huur, omdat ze denken dat de woningbouwvereniging de voorlopige prijs te hoog heeft vastgesteld. Toen het project eind jaren '80 in de steigers stond, is de aanvankelijk be doelde huurprijs van zo'n 400 gulden behoorlijk verhoogd tot zo'n 580 gulden. Daarmee wer den de woningen onbereikbaar voor de eigenlijke doelgroep: Voorschotenaren met een laag inkomen. Die onverwachte huurverho ging leidde medio 1989 tot nogal wat commotie. Er kwam zelfs een onderzoek door een speciale commissie. Die conclu deerde dat zowel de gemeente als de woningbouwvereniging aanzienlijke fouten heeft ge maakt bij de plannenmakerij voor de nieuwbouw. Zo bleek dat de kosten onder meer uit de klauwen waren gelopen omdat er maar liefst zeven verschillen de woningtypes zijn onder de 25 woningen. De bewoners van de Sixlaan hebben, met deze commotie in het achterhoofd, steeds gehoopt huurpenningen terug te krijgen als de huur eenmaal definitief was vastgesteld. Immers, zo dachten sommigen, de hoge prijs is niet zo zeer gebaseerd op de luxe van de woningen, maar meer op de uit de pan ge rezen stichtingskosten. Het uit blijven van een beschikking van het ministerie sterkte de bewo ners in hun idee dat er mis schien nog wel een aardig dou ceurtje zit aan te komen in de vorm van een huur-teruggave. Dat valt tegen. De woning bouwvereniging meldt desge vraagd dat de h uurbeschikking van de staatssecretaris al sinds mei van dit jaar binnen is. Het ministerie heeft de door de wo ningbouwvereniging vastgestel de huurprijzen overgenomen. Dus zit er niets in het vat voor de huurders. Het bestuur van de sociale verhuurder biedt de bewoners zijn excuus aan voor het uitblij ven van een brief over deze kwestie. „We hebben verzuimd de betrokkenen even een be richtje te sturen over het besluit van het ministerie. Niet aan ge dacht omdat de prijzen toch hetzelfde blijven. Dat zetten we op zeer korte termijn recht", al dus een woordvoerder. Wie is er nou precies verant woordelijk voor de schade als er in Stompwijk onverhoopt een dijk doorbreekt?'En: is de dijk bij de Jan Koenesloot niet ge woon veel te laag? De Leids- chendamse wethouder Van Erp gaat het waterschap Meer en Woude hierover aan de tand voelen. De schrik voor een waters noodramp zit er goed in bij de inwoners van Stompwijk, nadat enkele maanden geleden de dijk aan de Jan Koenesloot bijna overstroomde. Het water stond nog maar één centimeter onder de dijkrand. De Dorpsraad heeft maar weinig vertrouwen heeft in de maatregelen die Meer en Wou de gaat nemen om een ramp te voorkomen. Het waterschap wil in een gemaal in Zoetermeer een automaat aanbrengen. Als het water te hoog komt te staan, wordt de pomp in het gemaal automatisch afgesloten. Volgens het waterschap kon het water de vorige keer zo stijgen, door dat de machinist de pomp te laat had uitgezet. Parkeermeters voor schippers in Warmond WARMOND Schippers die aanleggen in Warmond moeten binnenkort mogelijk geld in een parkeer- meter stoppen. Het college van B en W ziet wel brood in de maatregel, die door de WD tij dens de algemene beschouwin gen werd voorgesteld. Volgens WD'er C. Saris kan de gemeen te met een parkeermeter betere controle uitoefenen op de aan leg van boten. Saris denkt daar bij vooral aan de aanlegplaatsen bij het park Groot Leerust. Het college wil de mogelijk heden van parkeermeters gaan onderzoeken. Vooral de plaats, de kosten en de mogelijkheden van controle op de parkeerme ters moeten duidelijk worden. Huize Gerto aan de War mondse Oranje Nassaulaan mag worden vergroot. Eige naar A. Sikking wil op de ach teruitbouw een verdieping bouwen en aan de rechter kant een serre neerzetten. Volgens het bestemmings plan kan dat niet, omdat de achtergevel niet hoger zou mogen zijn dan zes meter. Met de nieuwe verdieping er bij wordt dat echter 9,40 me ter. De serre komt op de plaats die eigenlijk tuin zou moeten blijven. De gemeente en de monu mentencommissie keuren de bouwplannen van Sikking toch goed, omdat Huize Ger to vooral door de voorgevel een bijzonder gebouw is. Sikking kocht het gebouw een half jaar geleden, toen er nog Engelse krakers in woon den. In het achterste gedeelte van het beeldbepalende pand wonen studenten en jonge ren, voorin woont de familie Sikking. Volgens G. Belt van de Dorp raad is de dijk bij de Jan Koem sloot gewoon te laag en mo deze worden opgehoogd. „H gevaar voor dijkoverstromii blijft in Stompwijk altijd aanwi zig als de wind uit het noord oosten komt." Belt vindt dj Meer en Woude 'een te gemai kelijk standpunt' inneemt dod te zeggen dat alle gevaar word bezworen door de automaat. Ook op koopzondag kiest u voor milieuvriendelijk autowassen in de ultramoderne wasstraat van Het Motorhuis. Optimaal reinigen kost u bij ons namelijk nog geen drie minuten. En dat alles voor een uiterst bescheiden prijsje. Ook op zondag 19 december geopend! j Het Motorhuis Ciïtï°F*H, Vondellaan 80, Leiden j Telefoon 071 - 35 18 00 zoeterwoude De Zoeterwoudse verkeers wethouder A. Ringersma was gisteren de eerste die zitting nam achter het scherm van de rij-simulator. Hij was daarmee ook de eer ste die de berm inreed. De simulator stond gisteren in de Klaverhal, waar de actie 'leder glas op de weg is een gevaar op de weg. Rij alcoholvrij' begon van de kersverse Regiona le Werkgroep Verkeersveiligheid. Vandaag staat het apparaat in de Winkelhof in Leider dorp, volgende week kan de stimulator in an dere regiogemeenten uitgeprobeerd worden. De rij-simulator, een soort computerspelletje waarbij de invloed van drank op het rijgedrag wordt gemeten, moet de mensen waarschu wen voor de gevolgen. Voor de meting hoeft j echter geen alcohol te worden genuttigd. Na een paar minuten onder 'gewone' omstan- j digheden te rijden, zorgt de computer ervoor dat de automobilist een deel van zijn ge zichtsvermogen verliest zoals ook in de wer- kelijkheid gebeurt als hij een paar glaasjes heeft gedronken. foto henk bouwmanI

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14