Wallage sleept bijstand door Kamer 'Het hangt er allemaal vanaf hoe je rijkdom meet' 14.95 Binnenland Beveiligingsbedrijf koopt informatie van ambtenaren Bijstand in hoofdlijnen WESTERN UNION Dit jaar is de boom duurder dan de kadootjes eronder. Nu exclusief bij etos AG OPEN J RIJDAG 17 DECEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Leden lopen weg bij vakbond VHP utrecht Het voortbestaan van de Vereniging van Hoger Perso neel (VHP) is in gevaar. Op 1 januari 1995 treedt het hoger per soneel bij AKZO (1.500 leden) uit onvrede met het beleid uit de organisatie. De VHP Metalektro (3.000 leden) en de VHP Unile ver (800 leden) bezinnen zich op verdere deelname. Eerder stap te het hoger personeel van banken en verzekeringen (2.500 le den) al uit de organisatie. Door de groeiende vraag naar juridi- sche bijstand kampt de 28.500 leden tellende bond bovendien met financiële problemen. Brandstof mag fiks duurder worden den haag Als een nieuw kabinet besluit de brandstofaccijns twintig procent te verhogen, zal de Kamer niet dwars liggen. Voor de NOS-televisie spraken CDA, PvdA en D66 zich gisteren onverbloemd uit vóór lastenverzwaring voor de automobilist om het autogebruik te ontmoedigen. Alleen de WD was tegen en sprak van een ordinaire lastenverzwaring. Kooijmans: Geen Griekse boycot den haag Minister Kooijmans van buitenlandse zaken verwacht niet dat de Grieken Nederland of Nederlandse produkten gaan boycotten wegens het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen met de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië. Kooijmans wees er gisteren in de Kamer op dat ook Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Denemarken en Italië ambassadeurs gaan uitwisselen met Macedonië.Ik denk niet dat men half Eu ropa kan boycotten", aldus een laconieke Kooijmans. In het ver leden zijn Nederlandse produkten wel het mikpunt geweest van een boycotactie van de Grieken. Dat had toen te maken met het Nederlandse voorstel om Macedonië te erkennen. CDA en PvdA akkoord met grotere vrijheid voor gemeenten De Utrechtse politie denkt dat tien ambtenaren verspreid over iet hele land illegaal informatie lebben verstrekt aan een bevei- igingsbedrijf in Nieuwegein. Het gaat om informatie uit de jestanden van de Rijksdienst het Wegverkeer (RDW), levolkingsregisters en het Her kenningsdienst Systeem (HKS). De politie begon een maand geleden met het onderzoek op jasis van verschillende tips die j de Regionale Criminelen In- ichtingen Dienst binnenkwa men. Als eerste kwam de politie een 37-jarige medewerker van het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor (GAK) op het spoor, die tegen betaling ver trouwelijke informatie gaf aan een beveiligingsbedrijf in Nieu wegein. Bij onderzoek van de boeken van het bedrijf bleek dat het bedrijf ook van andere amb tenaren informatie heeft ge kocht. Enige weken geleden raakte de Amsterdamse politie in op spraak door publikaties over commerciële nevenactiviteiten. Zo bleken vier commissarissen het bestuur te vormen van een stichting die als paraplu fun geerde voor een hotel, een stu diecentrum en het Risiko Advies Centrum, dat belastingadviezen verstrekt. Daarbovenop kwam het be richt over Transpol, een organi satie die wordt geleid door de korpschefs van de drie grote steden. Transpol heeft ten min ste één keer tegen betaling een cursus fraude-herkenning gege ven bij de verzekeringsmaat schappij Centraal Beheer. De nieuwe Bijstandswet is rond. Gisteren won staatsse cretaris Wallage van sociale zaken CDA en PvdA definitief voor zijn voorstel om de gemeenten meer vrijheid te ge ven bij de toekenning van bijstandsuitkeringen, waarbij de 'echte alleenstaande' zijn huidige uitkering behoudt. den haag gpd Op één ondergeschikt punt ble ven de coalitiegenoten van me ning verschillen: wat te doen met bijstandsgerechtigden die heel goedkoop wonen. Het CDA vindt dat de uitkering dan kan worden verlaagd, de PvdA niet. Wallage koos hier voor de be zweringsformule dat van een verlaging „alleen in extreme uit zonderingssituaties" sprake kan zijn. Beide regeringspartijen stre ven ernaar de nieuwe wet vol gend jaar in te voeren. Of dat lukt is nog de vraag, omdat het kabinet na 3 mei demissionair is en geen omstreden wetsvoor stellen meer mag verdedigen. De WD kondigde eerder aan de behandeling van de Bijstands wet te blokkeren. In de nieuwe wet wordt de uitkering voor alleenstaanden en alleenstaande ouders ver laagd. Gemeenten krijgen de mogelijkheid een toeslag te ver strekken. Voor echte alleen wo nenden wordt de hoogte van de toeslag wettelijk vastgelegd, zo dat zij er niet op achteruit gaan. Ook de uitkering voor samen wonenden verandert niet. Voor alle andere alleenstaan de bijstandsontvangers geldt dat de gemeente een lagere toe slag kan toekennen. Voor speci fieke groepen als krakers, schoolverlaters, jongeren tot 21 jaar is dat sowieso het geval. Maar ook in individuele geval len kan de sociale dienst beslui ten een lagere toeslag te ver strekken. Een dergelijk besluit moet volgens Wallage „goed ge motiveerd en onderbouwd, vol gens de regels van behoorlijk bestuur" worden genomen. Wallage wees erop dat sociale diensten ook nu al kunnen be sluiten een bijstandsontvanger te korten vanwege lage woon lasten of andere kosten. Dat komt echter sporadisch voor, bijstandsaanvragers krijgen au tomatisch de maximale uitke ring. Volgens Wallage „is daar de verloedering van de Bij standswet mee begonnen". Rosenmöller (Groenlinks) hekelde de vrijheid voor ge meenten de hoogte van de toe slag te bepalen. „In een dorp werkt dat misschien, maar niet in grote steden. Daar ontstaat een ware veldslag om de hogere toeslag." Rosenmöller vreest dat gemeenten de toeslag zo laag mogelijk zullen houden omdat zij deze op termijn uit eigen zak moet betalen. Wallage nam afstand van de uitleg die premier Lubbers on langs aan de bijstandsplannen gaf. Volgens Lubbers mag een gemeente een lagere toeslag verstrekken als de bijstandsge rechtigde de kosten met ie mand anders kan delen, onge acht het feit of hij dat doet. Lub bers sloot daarbij gedwongen verhuizing niet uit. Wallage ont kende gisteren dat dit ooit de bedoeling is geweest. De regeringpartijen drongen er bij de staatssecretaris op aan familieleden die samenwonen niet te korten. PvdA'er Schoots wees op de moeder en haar ver zorgingsbehoeftige spastische zoon die in de nieuwe wet als samenwonend worden be schouwd en daardoor een lage re uitkering krijgen. CDA- woordvoerster Bijleveld vreest dat werkende inwonende kin deren straks de plicht krijgen hun ouders te onderhouden. De staatssecretaris zegde toe daar nog eens naar te kijken. den haag gpd Terwijl zijn minister De Vries ontspannen met zijn bril speelt, tracht Wallage de Kamer te winnen voor zijn bijstandsplannen. foto anp toussaint kluiters De nieuwe Bijstandswet moet eenvoudiger en minder fraude gevoelig worden. Gemeenten krijgen daarvoor meer bevoegd heden bij het vaststellen van de hoogte van de uitkering. De hoofdlijnen zijn als volgt: de landelijke bijstandsnor men worden verlaagd. Alleen staande bijstandsgerechtigden hebben straks recht op vijftig procent van het minimumloon. Nu is dat nog zeventig procent. Alleenstaande ouders zakken naar zeventig procent, waar zij nu negentig procent ontvangen. Gezinnen en samenwonenden houden honderd procent. gemeenten worden wettelijk verplicht een toeslag te ver strekken van twintig procent aan de echte alleenwonende/al leenwonende ouders, zodat ze op het huidige niveau blijven. voor alle overige bijstands ontvangers geldt dat de ge meente de hoogte van de toe slag vaststelt. De criteria daar voor dienen te worden vastge legd in een gemeentelijke veror dening. de uitkering voor jongeren tussen de 18 en 21 jaar wordt verlaagd tot kinderbijslagni veau. De bijstand voor jongeren wordt daarmee in feite ge schrapt. de bijstandsaanvrager moet zelf aantonen dat hij recht heeft op de uitkering. de bijstandsontvanger wordt verplicht actief naar werk te zoeken op straffe van een kor ting. Sociale dienst en arbeids bureau werken daartoe samen. Wat Nederland niet over het koningshuis mocht weten TELEGRAM SY CDV/4&2 ',.'UC32> :3pCói 3r PD I i!_=C- SOEST. IJ. I LT ALDE'I LATCH* ■- P0L0LAME CEDARHUaST ..Y= [CHAPTER JUL: 3E PERFECT IF BOOK 20ULI IOT NETHERLANDS STOP P" I JZ ILL ITE YOU II 3 EL IT. IcOUPLE OF DAYS RESA.1DS* vorig jaar al landelijk in de publiciteit, om dat ze was op genomen in een voetnoot in het boek 'Spion in de tuin' van de historicus drs. Bob de Graaff. De hoofddirecteur van de Rijks voorlichtings dienst (RVD), mr. M.J. van der Voet, noemde de be richten over heimelijke steun aan het hof daarop „echt geklets. Ik ken geen dergelijk voor val in de hele geschiedenis". Geklets? Niet van Bob de Graaff. want zijn bron klopt. De hard kan geen misverstand be- verslaggever kan in Gainesville, staan. zoals van alle stukken, zonder Geklets van de prins dan? Dat meer een kopie maken. Over de zou voor de RVD een hoogst inhoud van de brief van Bern- opmerkelijke reactie zijn. Telegram van de particulier secretaris van prins Bemhard, F.A. de Graaff, aan Alden Hatch. De tekst over de rijkdom van het koningshuis is perfect, laat hij weten, maar niet voorde Nederlandse lezer. Dit is het eerste artikel uit een serie van twee op basis van de Alden Hatch Papers. Morgen uitgebreid aandacht voor de Greet Hofmans-affaire. ,De financiële positie van de Nederlandse koninklijke familie is niet zo rooskleurig overvloè- lig als de geruchten beweren. Zowel in Nederland als in Ame rika zeggen mensen op afgun stige of respectvolle toon dat prinses Wilhelmina een van de rijkste vrouwen ter wereld is. pe vvaarheid: dat is ze en dat is ze ook niet, het hangt er allemaal vanaf hoe je rijkdom meet." Wat Nederland niet mocht le- n zen. De Amerikaanse schrijver 30 Alden Hatch nam zijn gesprek je]] ken met prins Bemhard op de band op, en maakte vervolgens op basis daarvan een handge schreven eerste versie van zijn boek. De daarop volgende ge typte versies werden begin 1962 voor goedkeuring naar paleis Soestdijk gestuurd. Dat gebeur de ook met de tekst over de fi nanciële positie van het Ko ninklijk Huis. „Wilhelmina bezit verschil lende koninklijke paleizen en duizenden acres (1 acre is 4.047 vierkante meter, red.) koninklij ke parken en bossen. Ze bezit ook het Koninlijk Archief in Den Haag, dat net een groot muse um is, volgestouwd met on schatbare schatten die haar ge schonken zijn of werden ge kocht door haar voorgangers. De schitterende kroonjuwelen, die miljoenen guldens waard zijn, behoren aan haar. Als je dus de ruwe waarde van al die dingen bij elkaar optelt, kun je zeggen dat ze er goed bij zit." „Als je, aan de andere kant, haar rijkdom in contanten zou uitrekenen, waar kom je dan uit? Wie wil een paleis kopen met 151 kamers, of een ge mengde verzameling bijbels, antieke juwelen, kronen en ga la-sabels? En zelfs als iemand het wilde, zou de koninklijke fa milie niet kunnen verkopen. De goederen worden beheerd voor het Nederlandse volk." Beleggingen Hatch wijst, er daarna op dat de geldelijke middelen die prinses Wilhelmina ter beschikking heeft een ander beeld geven. „Ze zou over de hele wereld uit gebreide beleggingen hebben. Het bedrag daarvan wordt ech ter vreselijk overdreven." Prins (Bemhard zegt daarover: „Iedere keer dat een Nederlandse bank in Amerikaans onroerend goed investeert, zoals in de West chester Apartments in Washing ton, zegt men dat mijn schoon moeder het bezit. Dat klopt niet, net zo min als u de fabriek Prins Bemhard in gesprek met de Amerikaanse schrijver Alden Hatch. van General Motors in Duits land bezit. De vermaledijde bank bezit het in werkelijk heid." Volgens Hatch keek prins Bemhard onmiddellijk na de Tweede Wereldoorlog grondig naar de Financiële staat van zijn gezin. En die zag er niet goed uit. De echte rijkdom bestond uit dingen die niet konden en niet mochten worden verkocht. Verder waren de leden van het Koninklijk Huis, zoals iedere andere burger, onderworpen aan de forse Nederlandse suc cessierechten. „Het resultaat zou zijn dat wanneer hij en Juli ana zouden sterven, zijn doch ters niet alleen niets zouden hebben, maar bij de staat voor een fors bedrag in het krijt zou den staan." Hetzelfde zou gel den bij het overlijden van Wil helmina. Levensverzekering De prins noemt dit tegenover Hatch een absurde situatie, waaraan snel een eind zou moeten komen. „Als tijdelijke maatregel sloot Bemhard voor een bedrag dat genoeg was om de successierechten te betalen een verzekering af op het leven van Wilhelmina, die toen nog koningin was. Vervolgens had hij een openhartig gesprek met de premier en met de minister van financiën, de sympathieke professor Lieftinck. Als gevolg van dit overleg werd een wet bij het parlement ingediend en daar ook aanvaard die de troon- sopvolger vrijstelde van succes sierechten." Volgens Hatch drong Bemhard er op aan dat al zijn kinderen zouden worden vrijgesteld, maar bleek dit poli tiek onmogelijk. „Ze zaten nog steeds in een moeilijke positie, omdat wan neer de moeder van de kinde ren overleed, de kroonbezittin- gen gelijkelijk verdeeld moeten worden, kroonjuwelen en alles, terwijl alleen Beatrix van belas ting was uitgesloten. Bemhard onderzocht uitgebreid hoe dit moest wórden opgelost en na veel overleg met kabinet, leden van de Raad van State en Wil helmina, kwam hij tot een op lossing vergelijkbaar met de Britse National Trust, die bui tens beheert en de eigenaren toestaat er in te leven. Dit kostte twaalf jaar aan onderhandelin gen." Op gezag van de prins meldt Hatch vervolgens dat er een soort Trust (stichting) kwam waarin de archieven en de kroonjuwelen werden onderge FOTO ANP bracht. De juwelen stonden ter beschikking van ieder lid van de koninklijke familie dat ze nodig had. Het land van prinses Wil helmina werd nagelaten aan de Staat, terwijl de opbrengsten naar het hof zouden gaan. „Bernhard was echter teveel een Nederlander om iets voor niks weg te geven. En dus liet hij het voorbehoud maken dat als het Nederlandse volk ooit zou besluiten een republiek te willen en het Huis van Oranje zou stoppen met regeren, het kabinet het land tegen een re delijke prijs zou moeten kopen, en het geld, na belastingen, aan de koninklijke familie zou beta len." „We hebben nu dus alles ge regeld," zegt prins Bernhard. „De kinderen hebben alleen het probleem van de andere activa, zoals aandelen, obligaties en persoonlijke bezittingen. Dat is niet zo belangrijk." Woede-aanval Tot zover Hatch in zijn ma nuscript. De Nederlandse lezer zal zo is althans in 1962 de bedoeling van deze tekst nooit kennis nemen. Prins Bernhard gaat met het verhaal akkoord, maar zijn secretaris, dr. F.A. de Graaff, laat dear Al den' na lezing weten dat de pa gina's 320-323 zijn ingekort „omdat we denken dat veel hiervan te intiem is om de Ne derlandse lezers te vertellen. En vooral prinses Wilhelmina zou een woede-aanval krijgen, kwaad zijn en P.B. ervan be schuldigen te open te zijn ge weest". De Graaff heeft het dan wel over inkorten, maar het komt er op neer dat bovenvermelde tekst simpelweg is geschrapt. Na zijn eerste commentaar voegt de secretaris nog een ar gument toe: „Ik belde met de heer Roëll, de thesaurier van de koningin, over dit alles en hij zei me: de Trust is nog niet defini tief, er is geen wet die Beatrix vrijstelt van successiebelasting. Het zou desastreus zijn daar nu ook maar één woord over te schrijven. In vredesnaam, voor kom dit! Dit is duidelijk genoeg, lijkt me!!" Prins Bernhard komt kort daarna, op 25 maart 1962, in een briefje aan Hatch nog op de kwestie terug. „Frans (De Graaff, red.) controleerde nog een paar andere dingen waar over ik u al geschreven had dat ze in orde waren, maar die klaarblijkelijk onmogelijk hier gepubliceerd kunnen worden, in het bijzonder de financiële si tuatie aangezien de regering ons veel helpt, maar sub rosa, niet via parlement of wetge ving." De laatste passage kwam eind Een wereldnaam in tapijten sinds 1919-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3