Leiden Leiden maakt eind aan illegale kamerverhuur Geen mannen in jury van emancipatieprijs Studenten begrijpen Laurier niet Milieuvriendelijk wonen Leiden moet veel betalen voor aanleg Terweetunnel BOUWPLANNEN? Wethouder opent nieuwe brug Groenoord Plaza onzeker door megabios bij station PNDERDAG 16 DECEMBER 1993 \ontrole op particuliere studentenhuizen ie gemeente Leiden gaat particuliere studentenhuizen anpakken. Komend jaar wordt extra gecontroleerd op e staat waarin deze panden verkeren. De afdeling jouw- en woningtoezicht onderzoekt de huizen verder p brandveiligheid en controleert of de voorschriften ten inzien van bewoning worden nageleefd. bouw en woningtoezicht die de controle gaat uitvoeren. De controle' zal vooral worden studentenhuizen i bezit zijn van particulie ren. „Het gros van de huizen van de stichting Studentenhuis vesting is wel in orde", zegt Ras ser. Voor het onderzoek wordt geen extra personeel aangetrok ken. Rasser: „Het hoort al bij onze gewone taken, alleen gaan wordt ondermeer bekeken of niet te veel studenten in één onen en of bewoning vol- het zogeheten bestem- lingsplan wel is toegestaan. „Het is de bedoeling dat ex- i worden aangepakt", al- Rasser van de afdeling we er meer aandacht aan schenken." Het was de bedoeling dat de gemeente al eerder met het ver scherpte toezicht, omschreven in de nota Kamerverhuur, zou beginnen, maar nieuwe wetge ving vertraagde dat. Zo werd de controle op brandveiligheid louter een zaak van de brand weer. Inmiddels zijn de ver schillende afdelingen van de ge meente zo op elkaar afgestemd dat de woningopzichters vol gend jaar in samenspraak als nog kunnen optreden. Maatregelen Huiseigenaren die kamers in panden verhuren die niet aan de voorschriften voldoen, krij gen van de gemeente in eerste instantie een waarschuwings brief. Daarin staat welke maat regelen ze moeten treffen om alles binnen een bepaalde pe riode in orde moeten maken. Te denken valt aan het ophangen van brandblusapparatuur en (geluid)isolatie. In sommige ge vallen kan kamerverhuur zelfs worden verboden. „Maar dat is niet ons eerste doel. Ontruimen blijft altijd ver velend en duurt lang door het moeten volgen van verschillen de procedures. Maar het kan wel gebeuren. Toch hebben we liever dat er goed wordt opge knapt", aldus Rasser die het aantal panden waar hij denkt 'fors' te moeten optreden voor zichtig op 'meer dan twintig' schat. Fusie Sl q De fusie van de I rooms-katholieke basisschool De Kinder Are - ke en de Christelijke Natio nale basisschool De Hoek steen in Rijnsaterwoude is van de baan. C. van Viegen onderscheiden leiden Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag de Jan van Hout penning uitgereikt aan de heer C. van Viegen, scheidend hoofd van de sector Bestuurlijke en Ju ridische Zaken van het Be stuursbureau van de gemeente Leiden. De Jan van Houtpen ning wordt toegekend aan amb tenaren die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de gemeente. Van Viegen verlaat de ge meentedienst. Per 1 januari is hij benoemd tot rechter bij de arrondissementsrechtbank in Breda. In 1981 trad Van Viegen in dienst van de gemeente Leiden als waarnemend hoofd van de directie Bestuurlijke en Juridi sche Aangelegenheden, waar hij in juni 1983 hoofd van werd. In 1986 werd hij ook benoemd tot loco-secretaris van de gemeen te. Van Viegen was^ook secreta ris van het Algemeen Bestuur en het Dagelijks Bestuur van de Regionale Brandweer Rijnland en secretaris van het Samen werkingsorgaan Leidse regio. Huizenbouw SI De plannen van het I Z Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek (SDB) voor de bouw van 165p woningen in de Klin kenbergerpolder zijn voor lopig van de baan. leiden De glazen gevels aan de zuidkant leveren een flinke dosis 'passieve zonne-energie' op. Samen met speciale warmtemuren kunnen de kopers van de 19 milieuwoningen in de Coebel straks zo'n 30 procent besparen op stookkosten. Milieuvriendelijk betekent in dit geval ook dat de huizen met zoveel mogelijk natuurlijke materialen zijn gebouwd. De woningen, die voor 220.000 tot 235.000 gulden zijn verkocht, worden in januari opgeleverd. foto ben de bruyn Parkeercontroleur mishandeld ■eidenEen 22-jarige Warmonder heeft gisteren op de Pieters- cerkgracht een 33-jarige parkeercontroleur geslagen en haar bonnenboekje gestolen. De man zag dat hij bekeurd werd en ontstak in woede. Hij beende op de medewerkster van de dienst Parkeerbeheer af, haalde uit en sloeg haar vol in het gezicht. Bij iet vechtpartijtje dat ontstond griste hij het bonnenboekje uit haar handen. Hij stapte in de auto en reed wegT maar werd later in Warmond aangehouden. Auto's in beslag genomen leiden Een 23- jarige Amsterdammer en een 21-jarige Hagenaar zijn vannacht in Leiden hun auto kwijtgeraakt. De Amsterdam mer werd op de Witte Singel aangehouden, de Hagenaar op de Hoge Rijndijk. Beiden wagens waren niet verzekerd. Zij moesten met het openbaar vervoer naar huis. De auto's zijn door de poli tie in beslag genomen. En die krijgen de beide overtreders pas terug als zij een geldige verzekering kunnen tonen. Juwelendief slaat twee keer toe leiden Bij een juwelier aan de Haarlemmerstraat en bij Vroom Dreesman aan de Aalmarkt is vannacht door vermoedelijk de zelfde dief ingebroken Rond tien voor vier sneuvelde de etalage ruit van de juwelier. De dief deed een greep in de etalage. Bij V D werd een half uur later ook een ruit ingedrukt. De inbreker snelde naar de goud- en zilverafdeling, haalde sieraden uit de vi trine en verdween. Wat er precies is gestolen is nog niet bekend. Irritatie en verbazing over huisvuilmaatregelen van wethouder leiden» aap rietveld leiden chantalmaes De gemeente heeft de studen ten uitgekozen als doelgroep die moet bijdragen aan het ver wezenlijken van de schone stad. Milieuwethouder J. Laurier en directeur van de reinigings dienst A. van Gorsel zien in de studenten een van de veroorza kers van zwerfvuil op straat om dat zij hun huisvuil vaak te vroeg buiten zouden zetten. Zij menen dat in studenten huizen een bewoner moet wor den aangesteld die verantwoor delijk is voor het aanbieden van het huisvuil. Studenten zelf rea geren met enige verbazing op de aantijgingen en ook direc teur Hübben van de Stichting Leidse Studenten Huisvesting weet niet wat hij hoort. Wethouder Laurier is van me ning dat bij het streven naar een schone stad studentenhuizen een voortdurend probleem vor men. Het vuilnis dat te vroeg op straat wordt gezet kan namelijk zwerfvuil veroorzaken. De ge meentereiniging wil met de Stichting gaan praten over de verbetering van het toezicht op huisvuil door stud Altenhuizen. Hübben begrijpt niet goed waar de gemeente zich druk om maakt: „Er zijn belangrijkere dingen waar ze zich mee bezig kunnen houden om Leiden weer schoon te krijgen. Boven dien wordt er vanuit de Stich ting al toezicht gehouden op de orde en netheid van een huis. Zo heeft elk huis een student beheerder die onder andere de taak heeft om op het huisvuil te letten. De meeste huizen heb ben containers voor het vuil, die regelmatig worden geleegd. Op deze manier is de kans dat er vuil op straat terecht komt heel klein." Dat het in de studentenhui zen werkelijk zo toegaat als Hübben schetst, blijkt bij een bezoek aan een pand van de Stichting op de Oude Vest. Ach ter een gesloten deur staat een enorme container voor het af val. Bewoner J. Ravensberg: „We hebben een beheerder in het pand wonen die zich ver antwoordelijk stelt voor het huisvuil. Daar komt nog bij dat we regelmatig gecontroleerd worden door de rayon-beheer der van de Stichting. Onver wacht komt hij langs en kijkt in welke staat het huis verkeert en hoe er met het huisvuil wordt omgesprongen. Meestal is hij tevreden." Een student uit' hetzelfde huis, Sjeng Scheijen, betreurt het dat de studenten weer als doelgroep zijn aangewezen: „Er zullen best huizen zijn die niet netjes met het afval omgaan, maar je moet niet alle studen tenhuizen generaliseren. De meesten hebben een georgani seerd huisleven waar wemig op aan te merken valt." Ook in huizen die niet van de Stichting zijn, wordt vreemd aangekeken tegen het voorne men van de gemeente. Simone van Batenburg, een vierdejaars rechtenstudente uit een groot meisjes-huis, legt uit dat bij haar de eerstejaars de taak heb ben om voor het afval te zorgen. Het gebeurt bijna nooit dat de zakken te vroeg op straat wor den gezet. Het gaat prima zo. Jk zie niet in waarom de gemeente hier een bewoner verantwoor delijk zou moeten stellen voor het op straat zetten van het huisvuil. Ze kunnen beter de controle in de binnenstad ver scherpen en diegenen die wer kelijk zwerfafval veroorzaken aanpakken." Leidse raadsleden hebben felle kritiek op het contract dat de gemeente en de NS hebben ge sloten over de aanleg van de Terweetunnel. Alle risico's bij de bouw van de tunnel voor openbaar vervoer, fietsers en voetgangers zijn voor rekening van de gemeente. „We gaan wel onder het juk van de NS door", vond D66'er W. Egels. En FVdA'er A. de Vries zei: „Dit is echt gekkenwerk, oplichterij Wethouder T. van Rij (PvdA) kon niet anders dan toegeven, dat de NS alle voorwaarden in het contract hadden opgesteld. Hij noemde het contract eenzij dig. „Als we niet aan hun voor waarden voldoen komt de tun nel er niet." Leiden heeft de risico's van onverwachte tegenvallers tij dens de graafwerkzaamheden bij de NS afgekocht voor een bedrag van 237.000 gulden. Maar raadsleden vroegen zich af of het niet goedkoper was als de gemeente zich buiten de spoorwegen om tegen de risi co's van het project zou verze keren. Volgens Van Rij echter valt er niet meer te morrelen aan het contract: „Mijn conclusie is dat je ze niet op andere gedachten kunt brengen. Het resultaat wat we wel hebben behaald is dat de gemeente en niet de NS, be paalt wie er van de tunnel ge bruik mogen maken. En dat is voor tunnels onder sporen zeer ongebruikelijk." De raadscommissie ging ten slotte morrend akkoord met het contract. „We moeten het mo ment maar afwachten dat de NS ons nodig hebben", zei PvdA'er De Vries. Dat moment komt snel genoeg, zei Van Rij. „Als het NS-station Merenwijk ge bouwd moet worden. kdressenboekje oor migranten Stichting Welzijn heeft een nigranten wijzer' samengesteld raarin 87 adressen zijn opge- omen. In het overzicht staat ïformatie over activiteiten voor n door migranten, verdeeld in 4 hoofdstukken (rechtshulp, uderenzorg, migrantenorgani- aties, tolken, kinderopvang, choling, etc.). De migranten- fijzer is voor twee gulden te oop bij de Stichting Welzijn Jreestraat 117). kerstversiering in bibliotheek (eiden |n de Centrale Bibliotheek in j-eiden kunnen kinderen van 6 ot 12 jaar op zondag 19 decern - r per van 14-16 uur kerstversie- ringen maken. De zondagmid- r lag wordt muzikaal opgevrolijkt loor het optreden van de a ca- - )ella-groep'Multiple Voice'. OP NAAR VAN DER PLOEGI Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. M.M ACO_ mh rbvcv lel 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck 0 Discussie herhaalt tich In de jury van de Leidse eman cipatieprijs is voorlopig geen plaats voor mannen. De raads commissie emancipatiezaken ging gisteravond akkoord met een vijfkoppige-jury van louter vrouwen. Zij gaan uitmaken wie in maart de tweede Pieternel Rol-prijs krijgt. De juryleden H. .Koek (wethouder), R. Peeters (raadslid GroenLinks) en Z. Mathee blijven zitten. Zij wor den aangevuld met J. Schrama (oud-FIOM-directeur) en K. Zerrou (voorzitter van de Arabi sche Vrouwenliga). Ze zijn voor twee jaar gekozen. Hun lid maatschap kan met twee jaar worden verlengd. Voorafgaand aan de vaststel ling van de jury, herhaalde zich in de raadscommissie de dis cussie over deelname van man nelijke raadsleden in de jury. Een voorstel van CDA-raadslid Huib Kruijt om meer ruimte te scheppen voor zo'n mannelijk jurylid haalde het niet. In het gisteren aangenomen regle ment wordt gesproken over 'een (vrouwelijk) lid van de raadscommissie' dat in de jury zitting kan nemen. Kruijt wilde het woord '(vrouwelijk)' ge schrapt zien. „Geen mannen in de jury gaat te ver", oordeelde hij. Ook de WD'er Marijke Wijnbergen vond dat het geë mancipeerder was mannen toe te laten. Maar wethouder Hen- nie Koek herhaalde nog eens dat in dit stadium vooralsnog de voorkeur aan een vrouwelijk raadscommissielid wordt gege ven. „Zeker nu de prijs pas in het tweede jaar zit, blijft dit de Kruijt kreeg tijdens de stem ming over zijn voorstel wel de steun van Wijnbergen en D66'er Snelders. De twee vrouwelijke PvdA-rdadsleden, het huidig ju rylid Peeters van GroenLinks en D'66 Jan Hoekema waren tegen. SP'r-fractie-assistent Daan Sloos had geen stemrecht. Hij had eerder al gezegd de kwestie futiel te vinden. „Mannen heb ben toch wel eens iets vrouwe- mannelijks." De Pieternel Rol-prijs van vijf duizend gulden werd afgelopen voorjaar voor het eerst uitge reikt. Toen ging ze naar Greet Heykoop, die in Leiden de VIDO-cursussen - voor vrouwen in de overgang - van de grond hielp komen. De prijs kan gaan naar zowel personen als instel lingen die zich voor emancipa tie hebben ingezet. leiden vervolg voorpagina Leiden ontwikkelt het plan voor de megabioscoop bij het station met geld dat het rijk heeft gege ven, om van de stationsomge ving een 'voorbeeldproject' te maken. Die subsidie bedraagt 140.000 gulden. Volgens Van Rij zit er schot in de zaak: „We heb ben al prachtige tekeningen lig gen." Hoewel bioscoopexploitant MGM zelf verklaart de nieuwe bioscoop in 1998 te willen ope nen, zegt Van Rij te hebben be grepen dat het niet zo nauw steekt. „MGM is net met een kostbaar project in Rotterdam begonnen en kan best tijd ge bruiken om eens wat te reke nen. Een bioscoop boven het spoor is natuurlijk aanzienlijk duurder dan op de begane grond en er zullen bijzondere geluidsisolerende maatregelen genomen moeten worden. Het zou een beetje gek zijn als je op een romantisch moment in de film een trein voorbij hoort denderen." De bouw van een megabio scoop bij het station zou een streep zijn door de rekening van de Arnhemse projectontwikke laar Bruil Sanders. De bioscoop van MGM, met een hotel er bo venop, was het pronkstuk van diens plan om de Groenoord- hallen om te toveren in 'Groen oord Plaza'. De directie van de Groenoordhallen en de wijk Groenoord omhelsden het plan als de beste toekomstvisie voor dat gebied. Van Rij heeft er nooit veel in gezien. Hij is bang dat de bouw van kantoren op het terrein aan de Willem de Zwijgeriaan ont wikkelingen in het stationsge bied in de weg staat. Op de toe komst van de Groenoordhallen en het omliggende terrein wordt nu nog steeds gestu deerd. Het is onduidelijk of Bruil Sanders zijn plan hand haaft wanneer de megabio scoop daaruit wordt geschrapt. leiden Wethouder Van Rij opende gisteren de Maria Montessoribrug over de Dobbewa- tering in de Stevenshof. De nieuwe brug, te genover station De Vink, vormt een extra ver binding met de nabij gelegen nieuwbouw wijk. Ondanks het gure weer kwamen veel belangstellenden naar de opening. Onder hen keken de leerlingen van de nabij gelegen An ne Frankschool toe hoe de wethouder de naamplaat aan de brug bevestigde. Zij lieten bij aankomst van de wethouder een zeil op dat over de rode bogen van de brug was ge spannen. Hierdoor gingen grote trossen bal lonnen waaraan briefkaarten met de namen van alle leerlingen van de school hingen, de lucht in. foto henk bouwman Domingo/Ross/Carreras, Gloria Estefan, Neil Diamond, Piet Veerman.... je vindt ze allemaal bij Van Leest. Proef de sfeer en neem, bij aankoop van een Kerst-CD vanof /19,95, I de beregoeie kerstkaars* GRATIS mee!

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9