Gemeente remt aanpak bijstandsfraude Verzekeraar geeft specialist vast loon Binnenland Stiba eist verbod op film 'Beruf neo-nazi' Zeldzame varen gered Verdachte van moord op Nymphe ontkent nu alles Oudere auto's met grijs kenteken houden korting Transportwerkgevers: Ook geld inleveren bij ziekte 'Ik had iets meer te vertellen dan andere meisjes 'CDA-plan thuiszorg kost 200 miljoen' lONDERDAG 16 DECEMBER 1993 Illegale Turken met charter uitgezet :ipEN haag Justitie heeft 95 illegale Turken met een gecharterd ;vjvliegtuig naar hun eigen land laten terugbrengen. Het ging voor- 4 jal om mensen die bij illegale naai-ateliers en koffiehuizen waren fopgepakt. Volgens Justitie is het veel goedkoper om een charter- "'[.wliegtuig te huren dan de illegalen ieder afzonderlijk uit te zet- t eerste kost 75.000 gulden, het laatste 192.000. Vorige aand zette Justitie 25 illegale Ghanezen op dezelfde manier land uit. 'ersoneel betaalt mee aan vierdaagse [utrecht De werknemers van bedrijfsverenigingen en het GAK •en vierdaagse werkweek en willen die ook zelf betalen. IDat blijkt uit een referendum van de FNV Dienstenbond. Zeven- luizend werknemers deden mee, 83 procent van hen zei ja te- i werkweek van vier keer 8,5 uur. Dat betekent tien pro- i cent minder werken en verdienen. De FNV Dienstenbond wil gSjffiriet de vierdaagse werkweek gedwongen ontslagen bij de be- jfiw'drijfsverenigingen en het GAK voorkomen. Daar verdwijnen ^15.500 van de 17.500 banen. Voor 1.650 mensen hebben de werk- PP® gevers geen ander werk. Cohen: Twee halen, één betalen ■izoetermeer» Ook als studenten twee studies tegelijk volgen, hoe- iven ze maar één keer collegegeld (volgend jaar 2.150 gulden) te Ibetalen. Staatssecretaris Cohen van onderwijs is teruggekomen zijn plan om universiteiten en hogescholen zelf te laten be- hoeveel zij voor een tweede studie in rekening willen Hij deelde dat gisteren mee tijdens een overleg met de ^studentenvakbonden LSVb en ISO, die op de wijziging hadden (aangedrongen. Dienstplichtige dupe van WW-voorstel utrecht» Staatssecretaris Wallage van sociale zaken moet voor dienstplichtige militairen een uitzondering maken met betrek- jking tot de werkloosheidswet (WW). Dat vindt de Algemene Ver leniging Nederlandse Militairen (AVNM). Als iemand recht op AtW^ krïjët wanneer hij 39 van de laatste 52 weken heeft gewerkt, [zoals Wallage deze week voorstelde, dan komen afgezwaaide [soldaten niet meer in aanmerking en moeten ze direct in de bij- j stand. De dienstplicht duurt namelijk maximaal 36 weken. Dat scheelt de mannen tussen de driehonderd en negenhonderd gulden per maand. Lijfwacht Bruinsma voortvluchtig Amsterdam De voormalige lijfwacht van de vermoorde crimi neel Klaas Bruinsma is sinds enkele dagen voortvluchtig. Hij had verlof om de begrafenis van zijn oma bij te wonen, maar keerde izaterdag niet terug in het huis van bewaring Bergerhout in Alk- jid maar. De man wachtte op een proces, onder meer omdat hij er van is beschuldigd in opdracht van een psychiater een patiënt te hebben mishandeld. ',s' Duizend piek boete voor schippersactie 1 middelburg» Vier binnenschippers uit Terneuzen en een uit iet Lamswaarde moeten van het openbaar ministerie in Middel- n- burg een boete van elk duizend gulden betalen omdat zij geweld hebben gepleegd tijdens de acties in Terneuzen. De vijf bekogel - J den twee schepen met eieren, stenen, aardappelen gevuld met vuurwerk en flessen teer. Daardoor sneuvelden ruiten en een deel van een stuurhut. De schippers hebben gezegd te zullen be- talen. In Tuchtschool voor leden Nazi Front middelburg» Drie deelnemers van de 'hardekern' van het Nazi Front Zeeland hebben gisteren vijf maanden tuchtschool gekre gen van de rechtbank in Middelburg. Twee leden, onder wie de 1 vermeende leider, worden pas berecht als het psychiatrische on derzoek klaar is. Drie 'meelopers' kregen alternatieve straffen. Het NFZ beging op Walcheren 25 racistische misdrijven die uit- 1 eenliepen van poging tot brandstichting, verzenden van dreig- brieven en bekladden van de Portugees-joodse begraafplaats. ziekenhuizen in Hoorn, ctiöMkmaar en Den Helder, hun specialisten en ziektekostenver zekeraar Univé gaan experi menteren met een nieuw sala- w-pssysteem, waarbij het inko pten van de specialist niet lan- :ie ger afhangt van het aantal ver- i- lichtingen. :er Volgens de overeenkomst die Ünivé-topman Snijders gisteren maakte, krijgen [de specialisten een vast salaris, Waarbij het aantal verrichtingen nauwelijks nog een rol speelt. Het inkomen wordt jaarlijks naai- boven of naar beneden bij gesteld. Factoren die daarbij een rol spelen zijn de vraag in hoeverre de specialist door de kwaliteit van zijn werk patiën ten heeft weten aan te trekken en of zijn taak zwaarder of juist nt lichter is geworden (bijvoor beeld door een nieuwe therapie :of betere apparatuur). Om te voorkomen dat specialisten te ;snel patiënten terugverwijzen [naar de huisarts, blijft het aantal verrichtingen een bescheiden 'rol spelen. Drughandelaar niet onder de ;a indruk van straf den haag anp Drughandelaren laten er zich door celstraffen niet van weer- l0' houden terug te keren in de [drughandel. Vaak doen ze al in de gevangenis weer nieuwe contacten op. Dat blijkt uit on- ial derzoek 'Dealers en dienders' Idat in opdracht van het minis terie van justitie is gemaakt. e"j Zeventig handelaren en pro- ;ducenten zijn ondervraagd. Ook •is gesproken met drugbestrij ders en officieren van justitie in ;n [Amsterdam. Het onderzoek is 'uitgevoerd van 1991 tot 1993. n Ruim de helft van de handela ren had al eens vastgezeten bui- [r" (ten Nederland. CIDI: 'Wel in bioscoop, niet op TV' amsterdam De Stichting Bestrijding Antise mitisme (Stiba) heeft gisteren bij de officier van justitie in Am sterdam een strafklacht inge diend tegen de vertoning van de omstreden documentaire 'Beruf neo-nazi' in theater De Balie in Amsterdam. De film zet volgens de Stiba aan tot rassenhaat en discriminatie. Directeur Naftaniël van het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) noemde de documentaire, nadat hij hem gisteravond in De Balie had ge zien, „een goede waarschu wing". Hij is niet tegen verto ning in de bioscoop, maar vindt wel dat de film niet op televisie voor een groot en mogelijk om wetend publiek moet worden vertoond. „Het kan een hele sterke film zijn in de strijd tegen antisemitisme en rechtsextre misme." Tegelijkertijd kan de film ook gevaarlijk zijn en jon geren juist stimuleren om zich bij de neo-nazi's aan te sluiten, aldus de CIDI-directeur. De documentaire is het mid delpunt van een heftige discus sie geworden: voor of tegen ver toning. Voordat de film gister avond begon, had een kleine groep „bezorgde mensen uit de joodse gemeenschap" pamflet ten uitgedeeld, waarin wordt opgeroepen de documentaire te verbieden. „Het is een schan daal dat revisionisme vanaf het Leidseplein Nederland wordt ingeschald. Men hoeft 'Beruf: neo-nazi' niet te zien om te we ten dat deze film op de vuilnis belt thuishoort", aldus het pam flet. De Duitse regisseur, Winfried Bonengel, was gisteren speciaal naar Nederland gekomen om zijn werk te verdedigen. Groot ste kritiek van de tegenstanders is dat Ewald Althans, de neo-na zi, in de film pleit voor de vesti ging van een nazi-bewind en dat hij zegt dat er in Auschwitz geen joden zijn omgekomen. Die beweringen worden niet weersproken. Dat hoeft ook ten uit waarin werd opgeroepen tot niet, zegt de regisseur, want „ie dereen weet dat hij liegt." „De ze film is een emotionele hor ror. Het is de realiteit, en die is altijd schokkender dan fictie". Bonengel is onder meer be kend geworden door een kri tisch boek, De Afrekening, dat hij samen met de vroegere Oostduitse neo-nazi Ingo Has- BASTIAANSE selbach schreef. Hasselbach moest na verschijning onder duiken. Ook Bonengel woont niet meer in Duitsland, maar af wisselend in Frankrijk en Italië. CDA toch niet voor afschaffen minimumloon den haag gpd Het dagelijks bestuur van het CDA ziet af van het voorstel om het minimumloon te verlagen of af te schaffen. In het concept verkiezingsprogramma komt daarvoor een nieuwe, veel vage re passage in de plaats. Die is bedoeld om een nederlaag voor het partijbestuur tijdens het CDA-congres eind januari te voorkomen. Morgen vergadert de partijtop over een nieuwe tekst en zal CDA-voorzitter Van Velzen een definitief voorstel doen. Uit de reacties van de negen tien Kamerkringen van het CDA is deze zomer gebleken dat er veel verzet is tegen de verlaging of afschaffing van het mini mumloon. Vasthouden aan de oude tekst zou een nederlaag voor de partijtop kunnen bete kenen. Toekomstig lijsttrekker Brinkman is een groot voor stander van de afschaffing. Een openlijk verlies op dit punt kan de nieuwbakken CDA-leider in de verkiezingscampagne duur komen te staan. Gemeentebesturen werken de aanpak van bijstandsfrau de vaak eerder tegen dan dat zij die stimuleren. Dat blijkt uit het onderzoek 'Fraude en fraudebestrijding' bij negen sociale diensten. ,,De gemeente gaat bij de fraudebestrij ding vaak op de rem staan", aldus de onderzoekers van het Nijmeegse ITS. den haag gpdduimschroeven aan te draaien en ze fluiten hun sociale dien- De onderzoekers concluderen sten hierin soms terug". Ge- dat „gemeentebesturen weinig meenteraadsleden verkiezen geneigd lijken hun burgers de nogal eens een imago van klantvriendelijkheid boven dat van de strenge controleur, aldus het ITS. Concreet betekent dat dat een aantal sociale diensten en soci ale recherches anonieme tips al bij voorbaat terzijde moet leg gen. Verder mogen in een aan tal gemeenten bijstandsmaat- schappelijk werkers niet onaan gekondigd huisbezoeken afleg gen (bijvoorbeel om te controle ren of iemand werkelijk alleen staand is). Ook hebben sommi ge sociale recherches geen op sporingsbevoegdheid, zodat ze voor vrijwel elke actie de politie te hulp moeten roepen. Hoewel de sociale diensten zeer forse kritiek hebben op het rijksbeleid, blijkt ook dat velen blij zijn met de aandacht van het rijk voor fraudebestrijding. Zij voelen dat als een steun in de rug ten opzichte van terug houdende gemeentebestuur ders of de eigen directie. De sociale diensten zelf heb ben het over het algemeen zo druk met het gewone werk, dat ze aan extra taken als fraudebe strijding niet toekomen. Vanuit de leiding is er volgens hen nauwelijks aandacht voor frau debestrijding. Als die er wèl is, geeft de leiding volgens de bij standsambtenaren vaak aan wat er allemaal niet mag bij fraudeonderzoeken. De opstellers stellen na on derzoek van 2690 dossiers dat in ongeveer tien procent van de gevallen aantoonbaar wordt ge fraudeerd. Op de eerste plaats komt de zogeheten woon vormfraude (opgeven dat je al leen woont terwijl je samen woont), daarna volgen het niet opgeven van inkomsten uit le gaal werk, zwart werken en het opgeven van een fout adres. Het loslaten van de koppeling tussen het aantal verrichtingen en het honorarium brengt rust op het inkomensfront, denkt de verzekeringsmaatschappij. Snij ders verwacht dat de kwaliteit van de zorg verbetert, onder meer omdat de specialist meer tijd zal nemen voor zijn patiën ten, en tegelijkertijd de kosten beheersbaar blijven. Aan het ex periment is bijna vier jaar on derhandelen tussen verzeke raar, ziekenhuizen en specialis ten voorafgegaan. Een maand geleden ver scheen het ontwerp-advies van de commissie-Biesheuvel over onder meer specialistentarie ven. Deze commissie pleit ook voor een vast inkomen dat recht doet aan de zwaarte van het vak. De commissie voelt verder wel wat voor een dienstverband van specialisten. Dat laatste wees de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) overigens meteen weer van de hand. Die kwam onlangs als alternatief met een honoreringssysteem dat is gebaseerd op een uurta rief. aurich gpd De Duitser die wordt verdacht van seksueel misbruik en moord op de 5-jarige Nymphe Poolman uit Vriescheloo, heeft gisteren zijn eerdere verklarin gen ingetrokken. Hij ontkent. De rechter probeerde tever geefs de verdachte aan de praat te krijgen, maar de man zweeg verder. Hij toonde geen emotie toen een eerdere bandopname werd afgespeeld waarop hij hui lend vertelt dat hij Nymphe seksueel heeft misbruikt, dat ze een ongeluk kregen en hoe hij zich uiteindelijk van het lijkje ontdeed. Zelfs de video waarop een reconstructie van de ge beurtenissen is te zien, deed De rechter: „U kunt beter meewerken, als u zwijgt, kan dat tegen u worden gebruikt Dan kan namelijk niet worden bepaald of de man toereke ningsvatbaar was tijdens zijn daden of niet. Als dat niet kan. hangt hem levenslange celstraf boven het hoofd. Nymphe Poolman werd op 28 november 1991 ontvoerd uit Vriescheloo toen ze van haar vader een stukje over de weg naar huis mocht lopen. Een po- litie-onderzoek leverde niets op. Het lijk van het meisje is nooit gevonden. Vader en moeder Poolman geloven mede daarom dat hun dochter nog leeft. Rotterdam Geïnteresseerd be kijkt een oudere Rotterdammer de zeldzame varen, waarvoor zoveel geld wordt uitgegeven. Gisteren startte de gemeente Rotterdam een spectaculaire reddingsactie voor deze soort, die nog enkele plaatsen in Nederland te vinden is. De varens groeien aar een van de pijlers van een voor op malig bouwwerk op de Grote Markt. De planten worden met steen en al uit de pijler gezaagd. De ongeveer vijfhonderd kilo zware brokken zullen vervolgens worden getransporteerd naar de botanische tuin elders in de Maasstad. FOTO ANP MARTI EN APPELMAN Automobilisten die als eerste ei genaar rondrijden in een auto met een grijs kenteken van vóór 1988, gaan vanaf 1 januari 1995 geen hogere motorrijtuigenbe lasting betalen. Voorwaarde is nog wel dat de Tweede Kamer hiermee akkoord gaat. Staatsse cretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dat gisteren gezegd in de Eerste Kamer. De fracties van D66, CDA en WD drongen in de Senaat aan op een ruimere „eerbiedigen de" werking van het verworven recht van een lage motorrijtui genbelasting. Auto's met een grijs kenteken worden vanaf de jaarwisseling niet langer aange merkt als een bestelwagen. 1994 is daarbij een overgangsjaar. In dat jaar betalen zij nog de lage re motorrijtuigenbelasting voor bestelauto's. Vanaf 1 januari 1995 vallen zij in het hogere ta riefvoor personenauto's. Daarop worden uitzonderin gen gemaakt: invalidenauto's met een laadruimte voor de rol stoel blijven in het lage tarief vallen, en bedrijven met grote wagenparken kunnen die auto's nog volledig „oprijden" tegen het lage tarief van de motorrij tuigenbelasting. Bij vervanging gaan zijn wel de hogere tarieven betalen. De kamerleden Schuijer (D66) en Boörsma (CDA) kwa men op de gedachte van een vérruiming van de vrijstelling op aangeven van de heer Rente- na uit Alkmaar. Hij betoogde dat de burger in 1988 nog niet kon weten dat er een einde zou komen aan het grootschalige gebruik van het grijze kenteken. Rentena schreef de commissie voor financiën van de Senaat zo'n overtuigende brief dat deze burger gisteren als het 76ste Eerste-Kamerlid kon worden betiteld. zes ziekteweken (grotere bedrij ven) van werknemers uit eigen zak betalen. Nu nog ontvangen werknemers een uitkering krachtens de Ziektewet. De TLN-leden vonden de ene wachtdag in het onderhande lingsresultaat niet voldoende. Zij willen ook over financiële prikkels beschikken om het ver zuim te verlagen. Daartoe moe ten wel de CAO-onderhandelin- gen worden heropend en daar voelen de vervoersbonden wei nig voor. „Die wachtdag is ons in feite al door de strot ge duwd", aldus vakbondsman Wienen. Mochten de bonden niette min de opdracht van hun ach terban krijgen toch weer te gaan onderhandelen, dan staat wat Wienen betreft alles weer ter discussie. De werkgeversorganisatie in het beroepsgoederenvervoer, Transport en Logistiek Neder land (TLN), wil werknemers die zich ziek melden harder aan pakken dan in de nieuwe CA( is overeengekomen. Naast de invoering van een wachtdag bij ziekte moeten chauffeurs een ziekmelding ook voelen in het loonzakje, zei TLN-directeur H. Schakelaar gisteren na afloop van een be- stu ursvergaderin g. De werkgevers in het trans port zien met enige angst de Wet Terugdringing Ziektever zuim tegemoet. Als de Eerste Kamer die wet volgende week aanneemt, moeten bedrijven vanaf volgend jaar de eerste twee (kleine bedrijven), danwel Friezin siert omslag Amerikaanse Playboy washington anp De Friezin Anna Marie Lampe (23) is uit ne genduizend vrouwen gekozen voor hel ju bileumnummer van het 40-jarige Playboy in Amerika. Ze wordt Playmate. Dat bete kent dat ze bloot op de omslag staat en ook nog eens op grote uitvouwbare pagina's in het hart van het blad. Anna Marie komt uit IJsbrechtum, woont nu in Californië waar ze is getrouwd met een Amerikaan. De inwoners van IJs brechtum krijgen gratis de Playboy thuis met daarin hun oude dorpsgenote in vol or naat. Anna Marie komt niet meer zo vaak in IJsbrechtum, waar haar moeder woont. Ze heeft het te druk. De meeste IJsbrechtumers kennen haar dan ook niet. De gratis Play boy stellen ze wel op prijs. „Hartstikke leuk", zegt voorzitter Anne Heegsma van Doaipsroute IJsbrechtum. „Het schijnt een heel mooie vrouw te zijn en daar zijn wij als IJsbrechtumers best een beetje trots op." Playboy begon al in maart dit jaar met de selectie van de playmate. In de grote steden werd in de plaatselijke krant gevraagd of kandidaten zich wilden melden voor een fotosessie en een vraaggesprek. In juni toen al negenduizend meisjes de revue waren gepasseerd, was het ideale model nog niet gevonden. Anna Marie, die al zes jaar als fotomodel werkt voor onder meer modetijdschriften kreeg in juni een telefoontje van haar agent in Miami die de hoofdredacteur van Play boy kende. Ze maakten een afspraak en bij Playboy waren ze meteen enthousiast. „Ze wilden meteen foto's van me maken en vonden me fantastisch. Waarom ik beter ben dan alle anderen? Er waren echt hele mooie meisjes bij hoor, maar ik geloof dat ze blij waren dat ik iets meer te vertellen had. Want een hoop van die meisjes zijn al leen maar mooi. En wat ook in mijn voor deel werkte, was misschien dat ik uit een klein dorpje uit Nederland kwam." Haar carrière als fotomodel begon na de HAVO. Ze werd 'ontdekt' door haar leraar Nederlands die in zijn vrije tijd ook leuk kon fotograferen. Via een Belgisch mode blad kwam ze aan de bak. Nu barst ze van het werk en komen de dollars met bakken binnen. Ze is ook al in zes Amerikaanse TV- programma's verschenen, waaronder En tertainment Tonight van ABC en de Tonight Show van NBC. Ze wil nu actrice worden. Een aanbieding van het televisieprogram ma Bay Watch heeft ze al op zak. Ze krijgt veel fanmail. „Leuke brieven. Veel jongens schrijven dat ze me mooi vin den en vragen om een handtekening. Ik kreeg ook een brief van iemand die een fan club voor me wil oprichten. Hij schreef dat hij elke avond voor hij naar bed ging voor me bad. Raar, niet?" Staatssecretaris Simons kraakt voorstel Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) wijst het CDA-plan voor de financiering van de thuiszorg af. Volgens Simons kost het idee van CDA'er Lan- sink om huishoudelijke hulp voortaan via een aparte subsi die te betalen, tweehonderd miljoen gulden. Dat schrijft Si mons aan de Tweede Kamer die vandaag over de Thuiszorg de batteert. Simons wil kruiswerk en ge zinszorg bundelen in de thuis zorg. De contributie voor het kruiswerk en de eigen bijdrage voor gezinszorg zouden ook sa men moeten. In plaats daarvan moeten gebruikers een inko mensafhankelijke eigen bijdra ge betalen van maximaal tien gulden per uur. Minima moeten vijftig gulden per maand beta len, mensen met een modaal inkomen van meer dan 48.000 gulden bruto zouden maximaal duizend gulden per maand zelf moeten betalen. De nieuwe re geling moet op 1 juli volgend laai ingaan. Lansink wil naast vergoeding voor huishoudelijke hulp ook nog dat de eigen bijdrage om hoog gaat van tien naar vijftien gulden per uur. Verder vindt hij dat het verzorgen van patiënten en het lenen van artikelen zoals speciale bedden of krukken, ook in de toekomst via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten worden betaald. Ook wil hij de contributie voor het kruiswerk overeind houden. Simons vindt dat Ixinsinks plan een drempel opwerpt voor de thuiszorg omdat de eigen bijdrage fors hoger wordt. De eigen bijdrage van Lansink le vert volgens Simons maximaal 125 miljoen gulden op, terwijl zijn eigen plan 290 miljoen op- ert. Ml het Simons CDA eigenlijk met de thuiszorg wil. Simons wil de hele sector in 1996 onderbrengen in een ba sisverzekeringgezondheidszorg. Het CDA-voorstel blokkeert dat omdat er een splitsing in de hulp en de financiering wordt aangebracht. Het CDA werkt volgens Simons zorgvernieu wing en kostenbeheersing te gen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3