HEMCAR LEIDEN B.V. zich op voor 'Laguna-jaar' Renault maakt Volvo introduceert airbag aan de zijkant Weg en wiel Lada 2110 debuteert op Parijse Autosalon Mitsubishi en Daimler-Benz gaan samenwerken Zoutbad funest voor ketting ^DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 Kom zondag naar Hemcar Gratis naar Euro Disney bij aanschaf van een occasion. va*tfien4>M*tlij6e4&wice. Amphoraweg 2-4 2332 EE Leiden. Tel. 071-769226. Eerdere versies waren in de deur gemonteerd, maar uiteindelijk bleek een in de stoel verwerkte zij-airbag beter te voldoen. foto volvo beesd beter te voldoen. De SIPS-bag (Side Impact Pro tection System) van Volvo voor komt dat bij een botsing het bo venlijf van degene op de betref fende stoel in aanraking komt met de deur, waarmee tevens de kans op verwondingen aan het hoofd wordt beperkt. De luchtzak komt te voorschijn als er een bepaalde kracht op treedt in combinatie met een bepaalde versnelling. De ener gie van de schok wordt dan doorgegeven aan een sensor in de zijkant van de stoel. Vervol gens blazen twee gasgenerato ren de airbag met een inhoud van 12 liter in 4 tot 6 millisecon den op. De totalé tijd tussen het contact door de zijdelingse bot sing en het moment waarop de airbag is opgeblazen, bedraagt nooit meer dan twaalfduizend ste van een seconde. Het systeem is goed beschermd ondergebracht en kan niet on gewenst in werking worden ge steld, bij voorbeeld door een trap tegen de deur. Het hele proces is mechanisch en staat los van de elektrische bedrading of schakelaars. Vanaf modeljaar 1995 zal Volvo de SIPS-bag ge leidelijk gaan invoeren. Bescherming van de inzitten den van een auto staat sinds enige jaren hoger dan ooit in het vaandel bij de autofabrikan ten. De airbag in het stuur en ook in het dashboard voor de passagier begint nu zo'n beetje gemeengoed te worden als aan vulling op de kooiconstructie en de veiligheidsgordel. En ook de verstevigingsbalken in de portieren, waardoor de zij kanten van de auto bij een bot sing minder indeuken, worden steeds vaker toegepast. Toch is dit allemaal nog niet ge noeg want volgens deskundigen leiden zijwaartse aanrijdingen, ondanks alle maatregelen, vrij wel altijd tot (ernstig) hoofd-, borst- en buikletsel. Daarom is het nu tijd voor de airbag aan de zijkant: de zijbag. Veiligheidspionier Volvo komt als een van de eersten met een zij-airbag op de markt. De Zweedse fabrikant was er vier jaar geleden al mee bezig, maar toen was het beschermende kussentje nog aangebracht aan de binnenzijde van het portier. Na vele tests bleek een in de stoel verwerkte zij-airbag echter WEGWERKZAAMHEDEN Den Bosch - Eindhoven (A 2) Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen knooppunten Batadorp en De Hogt. Eindhoven richting Maastricht (A 2) Tussen Veldhoven en knooppunt De Hogt. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot. Ter hoogte van de Velsertunnel Utrecht richting Den Haag (A 12) Ter hoogte.van de Utrechtse Baan in Den Haag. Rotterdam richting Den Haag (A 13) Ter hoogte van knooppunt Ypenburg, avond en nacht. Almere - Utrecht (A 27) Tussen knooppunt Rijnsweerd en Utrecht-noord. Breda richting Eindhoven (A 58) Ter hoogte van Hilvarenbeek. Venlo - Turnhout (A 67) Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn ^ag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Volgend jaar oktober zal de Russische producent Avtovaz op de Autosalon van Parijs een geheel nieuw model introduce ren: de Lada 2110. De nieuwe auto was onlangs tijdens de Lada World Conference voor het eerst te zien. De modern ogende 2110 moet in de zomer van 1995 op de markt komen, eerst als sedan (met aparte kofferbak) en later ook als hatchback (de schuine versie met grote achterklep) en als stationwagon. Het topmodel van de nieuwe 2110-serie wordt voorzien van een geavanceerde 1.6 liter 16-kleppen injectiemotor en onder meer een anti-blokkeer reminrichting (ABS), een air bag aan de bestuurderszijde en airconditioning. De 2110 wordt in Togliatti ge bouwd en moet vanaf 1996 in een oplage van 250.000 auto's per jaar van de band rollen. Vanaf volgend jaar zal Avtovaz de modellen 2104, 2107 en Niva leveren met een nieuwe 1.7 liter injectiemotor en een van General Motors afkomstig motormanagement-systeem. Ook de Samara 1.5 modellen worden met dit systeem van GM uitgerust. Lada zal de motorische op waardering presenteren op de Brusselse Autosalon in januari '94. De levering gaat medio maart van start. De nieuwe prijzen zijn nog niet bekend. BOEKEN De komst van de Laguna bete kent dat de vernieuwing van het hele gamma, die met de R19 be gon, voltooid zal zijn. Daarmee beschikt Renault over een zeer jong programma dat bovendien een brede keus biedt. Op het eerste gezicht is de Laguna zonder meer een fraaie verschijning, met een geraffi neerd lijnenspel en als een van de opvallende details de iets terugwijkende motorkaprand die op de spatborden staat (net als bij de Clio). Hoewel de auto er vrij compact uitziet zijn de binnenmaten zeer royaal. Op dat punt ver slaat de Laguna in zijn klasse bij voorbeeld gerenommeerde wa gens als de 'Auto van het Jaar' Ford Mondeo, de Citroen Xan- tia en zelfs de zeer ruime Volks wagen Passat. Met een verwachte basisprijs van ongeveer 37 mille duikt Renault met de Laguna volgend jaar een zwaar bevochten klasse in. Maar de Franse fabrikant ziet het met deze auto helemaal zitten getuige de verwachting van de Nederlandse importeur er volgend jaar minimaal 6.000 te kunnen slijten in tien maan den. Dat mag een ambitieus plan genoemd worden, want de algemene verwachting is dat ook in 1994 de malaise in de autoindustrie onverminderd zal voortduren. Renault denkt met de midden klasser Laguna te kunnen door dringen in de klantenkring van jonge dertigers, waar relatief veel wordt geleased. Met het ruime keuzepakket (tien uitvoe ringen, vier motoren, vijf uitrus tingniveaus) en de kwalitatieve uitstraling denkt de importeur ook daar goed te scoren. De vier motoren zijn een 1.8 li ter (95 pk), 2.0 liter (115 pk), een 3.0 liter V6 (170 pk, bekend van Safrane en Espace) en een die sel van 2.2 liter (85 pk). Laatst genoemde komt echter pas in september. Tot die tijd is er geen diesel beschikbaar, behal ve in de stationwagon R21 Nevada, die nog een jaar lever baar blijft. Tegen die tijd zal de Laguna Break (stationwagon) zijn opwachting maken. Na de diesel volgt nog een 2.0 liter 16-klepper die ongeveer 140 pk gaat leveren, dit om het gat tussen de eerste tweeliter en de V6 op te vullen. De meest luxe uitvoering van de Laguna, de Baccara, volgt in mei. Motortaal Opeenvolgende generaties mo torrijders in alle varianten, van motorduivels tot toeristen, heb ben in de circa honderd jaar dat de motorfiets bestaat eigen ge bruiken, eigen omgangsvormen maar vooral een eigen jargon ontwikkeld: de motortaai. Wat bij voorbeeld is een flap- perbracket, knikkerbak, stan- genwinkel of een outlaw biker, wat zijn buckhorn handlebars en wanneer heb je last van cobblestoning? In het boek Mo tortaai verklaren Freek Andriesse en Flans Meu- Ienbroek ruim 700 begrippen, woorden en uitdrukkingen uit de motorwereld. Daarbij heb ben ze ook geprobeerd de her komst van woorden en uitdruk kingen te achterhalen. Hoewel Motortaai geen tech nisch woordenboek is, staan er wel bepaalde technische be grippen in. Sommige techni sche woorden en uitdrukkingen zijn onlosmakelijk verbonden met het dagelijkse motortaalge bruik en worden daarom ook besproken. Motortaai, het zakwoordenboek voorde motorn/der verschijnt bij uitgeverij Thoth in Bussum en ligt in de winkel voor 25. Autoweek testgids Het grootste auto-tijdschrift in ons land, AutoWeek, heeft een bijzondere special uitgebracht met daarin een selectie van honderd autotests, die dit jaar in het blad zijn verschenen. Honderd testverslagen met technische gegevens van 'popu laire' auto's, zoals Autoweek ze aanduidt. Dat 'populair' is een rekbaar begrip want het slaat in dit geval zowel op auto's als de Fiat Cinquecento, FSO Prima en Daihatsu Cuore, als op de Lam borghini Diablo, Bentley Conti nental en Ferrari 456 GT. Een zeer brede selectie dus van in ons land leverbare auto's, waar gelukkig ook de meeste gangba re modellen bij zitten. De gids telt 114 bladzijden en heeft een uitgebreide lijst met prijzen en technische gegevens van alle in ons land leverbare personenauto's en terreinwa gens, belastingtabellen, adres sen van auto-importeurs en een omrekentabel kW/pk. Het is nog een experiment, maar mogelijk wordt 'Autoweek 100 Tests' een jaarlijkse uitgave. De prijs voor dit eerste nummer is vastgesteld op 12,95. Ver krijgbaar bij de boekhandel, wa renhuizen en benzinestations. De Japanse fabrikant Mitsubishi en het Duitse Daimler-Benz zijn overeengekomen op een aantal gebieden te gaan samenwer ken. Een daarvan is hergebruik van in sloopauto's verwerkte materialen. Merce des is hiertoe met een aantal Oostenrijkse ondernemingen een joint-venture aange gaan om een systeem van 'metallurgische recycling' te ontwikkelen. Dit proces ver vangt de conventionele methode van ver schroting. Het is de bedoeling dat Mitsubis hi dit procédé in Japan en in Azië gaat toe passen. De ondernemingen zijn verder overeengekomen dat Mercedes de produk- tie en verkoop van de Mitsubishi L200 in Zuid-Afrika op zich gaat nemen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Impact Ollder StrOOID Tussen knooppunten Leenderheide en De Hogt. Voor fietsen met de- railleur is dit de slechtste tijd van het jaar. Bij regen en sneeuw worden ketting, tandwielen en versnellingsapparaat besproeid met zout modderwater. Een maal opgedroogd zijn deze kwetsbare onderdelen bedekt met een hardnekkige roestige koek, waarmee verder rijden funest is voor de levensduur van het kwetsbare materiaal. Het verwijderen van deze agressieve koek gaat het beste met een in petrole um of dieselolie ge doopte tandenborstel. De koek lost daar mee op en het is goed peuren in alle hoekjes en gaatjes. Een bijzonder smerig karweitje, want de olie spat vrolijk in het rond. Het sqmenhangend ge heel van ketting, tandwielen en derailleur wordt echter weer blinkend schoon. Met een droge doek is de zaak daarna makkelijk schoon te wrijven. De dunne petroleum heeft een licht smerende wer king. Voldoende voor in de zo mer, maar niet nu. Na een re genbui hangt de roest alweer aan de ketting, daarom moet er na de schoonmaak dunne smeerolie op. Fietsenwinkels verkopen daarvoor ook speciale olie met siliconen of teflon. Te dikke olie trekt zand aan, waar- Voor het schoonmaken van de ketting hoeft niet de hele fiets uit el kaar. fo to stichting fiets door de ketting zich alleen nog knarsend laat voortbewegen. Het is niet anders, maar de ket ting zal bij nat weer regelmatig schoon moeten en voorzien van nieuwe olie om prettig te kun nen doorrijden. Fietsen met on bedekte ketting zonder derail leur kunnen iets langer zonder verse olie, maar moeten van tijd tot tijd ook schoon. Berekend is dat het fietsen met een zwaar vervuilde ketting twintig pro cent meer inspanning kost. NIET ELKE FIETSLAARS is ge schikt voor gewone schoenen. Dit ter aanvulling op het artikel over fietslaarzen van vorige week. De exemplaren van nylon en thermostof van het merk AGU zijn zo smal gesneden, dat ze alleen passen om wielren- schoenen. AGU heeft daarnaast nylon regenlaarzen van het ty pe 'Bike Boots', die wel om normale schoenen pas sen. De prijs daarvan be draagt 35 gulden. De schoenen zijn niet ge schikt om mee te wan delen. Overigens hoe ven de in het artikel genoemde VK-regen laarzen van plastic niet besteld te wor den, ze zijn in de meeste fietsenwinkels te koop. HET ZWITSERSE LEGER krijgt nieuwe fietsen. Dat mag ook wel, want het huidige model da teert uit 1905. Het nieuwe type is ontworpen door de Zwitserse fietsfirma Condor in samenwer king met het leger. Het is van zelfsprekend een mountainbike. Er zitten hydraulische remmen op en het geval weegt 25 kilo. Ingenieus detail: speciale lak maakt de fiets onzichtbaar voor infraroodkijkers van de vijand. Voor 3.500 gulden is deze fiets ook voor burgers te koop. General Motors gaat 50 exem plaren van de elektrisch aange dreven Impact bouwen. Hier mee, gaan de komende twee jaar ruim duizend automobilis ten testrijden. Hun ervaringen zullen medebepalend zijn voor de beslissing wel of niet een elektrische auto in het GM-leve- ringsprogramma op te nemen. SCHOON WATER BROODNODIG ISIMAVI WATERFONDS SpiuiHnbosstroot 6.2012 LK Hoorltm T«ltfoon (023 31 80 55 BLIK IN HET VERLEDEN Tegen het midden van de jaren dertig kwamen Amerikaanse vormgevers van General Motors over naar Duitsland om Opel te helpen met een nieuwe generatie auto's. Naast de Olympia, de Kadett en de Admiral leverde dat in 1934 ook een auto op met de aanduiding '6' van 6-cilinder. Deze Opel 6 werd in 1937 gemoderniseerd tot Super 6 die op zijn beurt twee jaar daarna plaats maakte voor de Kapitan. Al deze auto's hadden een modem Ameri kaans uiterlijk, dat was aangepast aan de Europese smaak. Op de foto een heel bijzondere, nog vrijwel ongeschonden Opel Super 6 uit 1937. Dit exem plaar heeft namelijk toebehoord aan Boris III, de laatste koning van Bulgarije. foto epa Over een maand komt in Frankrijk de Renault Lagu na in de verkoop en op 1 maart gaat het 'Laguna- jaar' bij ons van start. Want hoewel Renault in het 'ma- laisejaar' 1993 niet te kla gen heeft gehad, volgend jaar gaat het pas echt ge beuren als de 21-opvolger op de markt verschijnt. nijkerk»

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29