De Vrind vindt waardering in Duitsland Franker zal zich vaker laten zien Sport Zaalvoetballers Bax en McDonald's ronduit zwak Wiersma maakt grote indruk op Tsjizjov Heerlijk avondje Falcon Bowling iiiuuiaiii nug DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 chef ad van kaam. 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 Indurain nog twee jaar bij Banesto Madrid Miguel Indurain heeft gisteren in Madrid zijn contract bij Banesto met twee jaar verlengd. De handtekening van de drievoudig winnaar van de Tour de France was de Spaanse bank 700 miljoen peseta's waard, 9,5 miljoen gulden. Over de invulling van sportieve plannen wide ploegleider Echavarri geen details kwijt. „De Tour de France blijft ons hoofddoel." Echavarri kondigde wel aan dat Indurain na de Tour van 1994 het werelduurrecord wil aanvallen. Dat record staat op naam van de Brit Boardman met 52,270 kilometer. Pe dro Delgado (33) tekende voor één jaar bij. De winnaar van de Tour in 1988 neemt eind 1994 afscheid van de wielersport. Zijn deelneming aan de Tour in het komend jaar staat nog niet vast. Hij geeft de voorkeur aan de Giro of de Vuelta. Leidse beste poolbiljarter van België leiden Leonie van der Hoeven was in het Belgische de glorieuze winnares bij de dames op het Belgian Open 1993 poolbiljart. Van der Hoeven bereikte de nine-ball-finale door enkele goede Belgische en Nederlandse speelsters met overmacht te verslaan. In de finale trof zij Estelle Didier. Spannend was de finale niet. Mede door het feit dat zij de eindstrijd rechtstreeks behaalde en haar tegenstander niet, stond zij voor de finale al met 1-0 voor. Na de eerste set met 5-0 gewonnen te hebben was het eigenlijk al beslist. Dat was het dan ook want ondanks dat Didier nog wat puntjes binnenhaalde, trok de Leidse met 5-3 aan het langste eind. De mannen kwamen niet tot aansprekende resultaten tij dens dit toernooi. Dagprijs in Warmond voor Luca warmond Na de tiende ronde van het snookerkampioenschap van Warmond is de ranglijst wat in elkaar geschoven. Koploper Walter Scheltens moest het in de halve finale afleggen tegen concurrent Harold Fleurke (2-1). Marco Luca liep wat puntjes in ten aanzien van de koplopers. Hij liet met een 2-0 zege Fleurke duidelijk achter zich. Opvallend was het optreden van Tony Kes- sel. Tot de halve finale had hij kans op de dagprijs. Dagwinnaar Luca stopte hem een halt toe. In de verliezersronde streek Ron van Oosten de zege op. De hoogste break kwam op naam van Walter Scheltens. Sampras en Graf wereldkampioenen londen Pete Sampras en Steffi Graf zijn door de ITF, de inter nationale tennisfederatie, uitgeroepen tot de wereldkampioenen van 1993. Voor Sampras was het de eerste keer, voor Graf de vijf de keer. Sampras won in het afgelopen tennisjaar twee grand slams, Wimbledon en de US Open. Graf won er drie, Roland Garros, Wimbledon en de US Open. Graf was eerder wereldkampioene in 1987, '88, '89 en '90. John Jansen beste waterpolöer nieuwegein Inge de Bruijn en Marcel Wouda zijn opnieuw uitge roepen tot zwemster en zwemmer van het jaar. De verkiezing was uitgeschreven door de Zwemkroniek. Hedda Verdam (Nereus) en Hazerswoudenaar John Jansen (AZC Alphen) waren de beste waterpolöers. Marjolijn Both (De Dolfijn) werd gekozen als beste kunstzwemster. Roepen Tavitian (Saltor) doorbrak de hegemonie van broer en zus Jongejans. Hij werd onderscheiden als beste schoonspringer. Peter Paul de Vrind vertoont zijn kunsten al weer voor het derde jaar in Duitsland. Daar krijgt de Leiderdorpse tafeltennisser wat hij in eigen omgeving niet (meer) vond: waardering voor zijn spel. Toen de Nederlandse competitie hier als een plumpudding in elkaar stortte, wist de part-time assistent-boekhouder van de NTTB wat hij moest doen. Juist, zoals zo velen, de wijk nemen naar betere oorden. Dat het Aken werd, is puur toeval. ,,Je wordt gevraagd. Aken heeft een Limburger, Rob de Bas, als trainer. Die kent de Nederlandse situatie natuurlijk erg goed. Ik ben er samen met Gerard Bakker jr. naar toe overgetrokken zijn, weten zij zich niet langer van bondswege bespied. Dat kan vervelende ge volgen hebben. Zoals zondag weer eens pijnlijk duidelijk werd. Zowel De Vrind als Bak ker jr. - beiden Nederlandse topspelers - moesten zich in een extra toernooi in Enschede kwalificeren voor de nationale titelstrijd, die komende zondag in Zwolle plaatsvindt. Want op dat podium willen zij er natuur lijk bij zijn. Het is zo'n beetje de enige kans om in eigen land te laten zien wat je waard bent. „Die kwalificatie-eis is onte recht. Dat blijkt ook wel, want ik heb daar met twee vingers in mijn neus staan spelen en dik gewonnen. Maar hoe gaat dat? Zodra ja naar het buitenland gaat en hier niet meer speelt, raak je je ranking kwijt. Ik sta daar nu weer op de elfde plaats, maar dat zegt me niets. Toen ik naar Duitsland vertrok stond ik vijfde en die plaats ben ik nog steeds waard." De Vrind hoopt dat dit week einde te bewijzen. „Omdat ik nu bij de plaatsing in een hoge re groep (9 t/m 16) terecht ben gekomen, kom ik sneller de bes te spelers tegen. In de derde ronde (kwartfinale, red.) kom ik al tegenover Danny Heister te staan. Dan wordt het dus al zwaar, als ik daarvóór tenmin ste van Frank Boute win, hoor. Daar denk ik ook niet te makke lijk over. Maar dat nadeel heb je als je ranglijstpunten worden afgenomen." Aan Heister bewaart hij geen zoetermeer wim van wanrooy Bakker en De Vrind hebben van hun stap geen spijt gehad. Bei de Scyllanen manifesteren zich nog steeds bij onze oosterbu ren. Bakker, behalve (club- )maatje ook dubbelspelpartner van De Vrind, is inmiddels ver kast naar Krefeld. „Na het eerste jaar moest er al een van ons weg omdat ze een regel aanna men dat er maar een buitenlan der per team mocht worden op gesteld. Gerard vertok via Keu len naar nu dan Krefeld. Daar speelt hij in de regional liga, een klasse hoger dan ik. Wij probe ren met Aken voor het derde seizoen promotie af te dwin gen", legt De Vrind uit. Zelf won hij 20 van zijn 21 partijen. De 25-jarige aanvaller, die bij Scylla een verleden van elf jaar heeft liggen, pakte zijn biezen niet om er rijk van te worden. „Een nieuwe uitdaging vinden, was de voornaamste reden. Het tafeltennis wereldje in Neder land is zo klein. Dat heb je gauw gezien, hoor. En zeker toen al die buitenlandse spelers ver trokken, bleef er weinig over. Wij hebben in ons land 42.000 leden, in Duitsland zijn dat er 800.000. Het is logisch dat je daar veel meer goede spelers te genkomt. Ook buitenlanders. De halve wereld speelt in Duits land. Rijk kun je nooit worden met tafeltennis. Dat is alleen aan de wereldtop voorbehou den. Bij mij gaat het echt om 'peanuts'." Omdat De Vrind c.s. de grens Bondscoach maakt knieval voor Daviscup-team amsterdam eric de bie GPD-VERSLAGGEVER De vaderlandse tennissers heb ben deze week Stanley Franker plechtig beloofd dat ze er alles aan zullen doen om de Davis- cup een keer naar Nederland te halen, maar de bondscoach moest er wel een behoorlijke knieval voor maken. Zo zal Franker het komende jaar vaker zijn gezicht laten zien tijdens de toernooien die de leden van het Oranje-team afwerken, én zijn privé-coaches niet langer taboe bij de Daviscup-duels. De directeur sportief van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond liet dat gisteren in Amsterdam tijdens een toch maar georganiseerde persconfe rentie met een strak gelaat we ten. De nieuwe afspraken zijn gemaakt in een gesprek dat Franker dinsdag al voerde met de spelers Richard Krajicek, Paul Haarhuis, Jacco Eltingh en IJan Siemerink. In dat onder houd is gesproken over het échec op het Haagse Malieveld tegen Zweden en de komende wedstrijd tegen België, op 26, 27 en 28 maart in Eindhoven. Te vens zijn de problemen tussen Franker en Haarhuis uitgepraat. Pas een dag later is de bonds coach bereid de afspraken toe te lichten aan de pers, die in zijn ogen voor een groot deel schuld had aan de 'ruzie' tussen hem en Haarhuis en te veel bleef zeuren over hetgeen half juli in Den Haag is gebeurd. „De media hebben het allemaal een beetje opgeblazen. Dat hoort blijkbaar bij deze tijd, maar ik ben nog van een vorige generatie. Dat gedoe met Paul was niet meer dan een misver stand en is nu uit de wereld." Verwijt Toch moge duidelijk zijn dat Franker de spelers een heel eind tegemoet moest komen, om hen te bewegen zich volledig voor het Daviscup-team in te zetten. De Amsterdammer heeft bijvoorbeeld beloofd de Oranje tennissers tijdens de toernooien in het buitenland vaker op te zoeken en van gedachten te wisselen over de opstelling voor het volgende Daviscup-duel. Tot nu toe kreeg Franker vaak het verwijt dat hij weinig be langstelling toonde en tijdens landen wedstrijden .dan liep te pronken met andermans veren. Dat laatste was in het verle den regelmatig uit de monden van de privé-coaches te horen. Ook tijdens de ontmoeting met Zweden klonk er uit die hoek gemopper. Franker zou het team tijdens de Daviscup-wed- strijd të veel hebben afge schermd en hebben geweigerd met de privé-coaches samen te werken. Gisteren opende de bondscoach plotseling zijn ar men. „Het is jammer dat de ITF-regels verbieden dat privé- trainers tijdens de wedstrijden op de bank zitten. Dat zou na melijk het mooiste zijn." „Als een speler uit vorm is", vervolgde Franker, „en tijdens een Daviscup-weekeinde zijn coach wil raadplegen, dan zal ik hem dat niet verbieden. Ik wil het komende jaar vaker met de privé-trainers rond de tafel gaan zitten. Met Frits Don (de coach van Siemerink, red.) heb ik al een paar keer gesproken." Minder tijd Het gevolg van dit alles is wel dat Franker minder tijd heeft voor andere werkzaamheden, zoals de jeugdopleiding. „Fred Hemmes zal op dat gebied veel van mijn taken moeten overne men. Op het ogenblik loopt oud-speler Michael van den Berg stage bij ons. Wellicht dat Peter Paul de Vrind traint minder, maar is nog steeds mentaal sterk. goede herinneringen. Die blok keerde voor De Vrind in 1991 de weg naar goud in het enkelspel. Hij won uiteindelijk zilver, zijn beste prestatie tot nu toe. „Ik speelde toen goed, won van Henk van Spanje. Daarna kreeg ik in de halve finale een walk over omdat Haldan zich ziek meldde. En toen stond ik ineens in de finale tegen Heister. Als ik hem nu weer tegenkom, zal ik geen genoegen nemen met eer vol verlies. Zo'n mentaliteit heb ik niet. Het zal dus er op of er onder worden." Vier jaar lang maakte De Vrind deel uit van Oranje. Daar leerde hij zijn plaats kennen: op de bank. Heister, Haldan en Keen verdrongen hem steeds uit de ploeg. De Vrind speelde wel toen Haldan langdurig ge blesseerd was. „Maar toen hij weer fit aan het worden was en het WK in Goteburg naderde, heb ik bedankt. Ik ging weer als toerist mee en bankzitten is uit eindelijk niet erg plezierig. Van die beslissing heb ik geen se conde spijt gehad. Ik ben wat minder gaan trainen en richt me nu op mijn maatschappelij ke carriere." En verder bereidt hij zich voor op zijn terugkeer naar Scylla. Wanneer dat moet zijn? Onbekend. In ieder geval moet het klimaat in Nederland eerste verbeteren. „Nu is iedere club bezig het hoofd boven water te houden, het sponsor-tijdperk is voorbij. Hoe het komt weet ik niet. Maar het wordt tijd dat de uitgevlogen spelers weer op het oude nest terugkeren. Ik sluit niet uit dat dat over drie jaar het geval is. Spelen in het buiten land heeft nog altijd het nadeel dat je veel moet reizen." Volgens De Vrind worden er bij Scylla al snode plannen ge smeed om straks toe te slaan. „Gerard Bakker sr. (momenteel foto henk bouwman trainer van Scylla, red.) heeft een geheim doel voor ogen. Hij is bezig om straks met Scylla weer kampioen van Nederland te worden. Ik heb er vertrouwen in. Het gaat weer goed met Scyl la." En hel zal nog beter gaan als De Vrind en Balver jr. het bat in Zuid-West ook weer ter hand nemen. Een kleine stap voor de twee, wanneer zij in den vreem de uitgekeken zijn. Samen doen ze dit weekeinde een gooi naar de nationale titel in het dubbel spel. hij in de toekomst ook iets kan gaan doen bij Jong Oranje", filisofeerde Franker, die in elk geval nog tot en met 1997 (het jaar waarin zijn contract met de KNLTB afloopt) de Daviscup- captain zal blijven. „Of ik moet er geen zin meer in hebben. Dan doe ik het graag over aan iemand anders, maar op dit moment zou ik niet weten aan wie." Mogelijk komt Michiel Scha pers in de toekomst voor die functie in beeld. De bond ver volgt later deze week de ge sprekken met de veteraan uit Eemnes over een mogelijk dienstverband. Daarbij gaat het vooral over de vraag of Scha pers, die momenteel al onder andere de Tsjech Daniel Vacek coacht, bereid is om als part-ti mer in dienst van de KNLTB te treden. In de toekomst kan hij dan wellicht ook als aanvoerder van het Daviscup-team optre den. Franker: „Dat is misschien een oplossing. Volgens het be leidsplan van de bond moeten er komend jaar twee full-time coaches komen. Eén voor de mannen en één voor de vrou wen. Maar daarvoor is geen geld." Of Nederland moet in 1994 de Daviscup winnen. Michiel Schapers in actie tegen Ralph Kok. Het was een zware kluif. Schapers praat met de bond over de opvolging op termijn van Franker als aanvoerder van het Daviscup-team. foto anp leiden jan daan van oosten medewerker Zowel Bax als McDonald's speelden gisteravond één van hun zwakste wedstrijden van dit seizoen. In de Gaasbak hielden de Voorhouters, met 3-3 gelijk spel tegen JBS, de schade nog beperkt. McDonald's kon, tegen Succes, de neergaande lijn van de afgelopen weken niet om buigen: 0-2. Bax begon het duel met het Zandvoortse JBS iets te ont spannen. Het eerste kwartier verliep in een laag tempo zon der slag of stoot. Toen JBS van een grote Voorhoutse verdedi- gingsfout profiteerde (0-1), rea geerde Bax paniekerig en kreeg vervolgens de tweede tegentref fer te verwerken. De Zandvoor- ters gingen nog voor rust onge stoord verder naar 0-3. Na de pauze bleek Bax wak ker geschrokken. De thuisploeg werd na tien minuten beloond met een treffer uit een afstands chot van Marien Bax: 1-3. Hier na stuitte de inhaalrace van Bax herhaaldelijk op de paal, de lat en JBS-doelman Jaap Bloem. Vijf minuten voor tijd vond Bax via Patrick Scheurwater einde lijk de aansluiting: 2-3. In de slotminuten verschalkte Mario Faber met een verrassend zacht schot Bloem en voorkwam een blamerende nederlaag: 3-3. McDonald's zit in de hoek waar de klappen vallen. De Leidse ploeg kan kwa spel in de eerste divisie uitstekend mee, maar de resultaten blijven uit. Ook het Volendamse Succes was nauwelijks de meerdere van McDonald's, maar vond wel twee keer het Leidse doel waar de thuisploeg op nul bleef ste ken. Het geforceerd spelende McDonald's was met een grote kans voor Gijs Diemei in de tweede helft dichtbij de gelijk maker, maar kort voor tijd maakte Succes het karwei af: 0- Ook De Sleutels kende gister avond weinig geluk. HMSH ver sloeg de Leidenaars in de slotfa se roet 6-7, na enkele dubieuze beslissingen van de leidsman. De Sleutels hield tot ver in de tweede helft gelijke tred met HMSH, totdat de scheidsrechter bij een 6-6 stand voor de twee de keer een Leidse tijdstraf uit deelde. HMSH profiteerde en liet de thuisploeg met lege han den achter: 6-7. Voor De Sleu tels scoorden Van den Burg (2x), Tegelaar, Hendrikse en Heij- mans (2x). van de republiek Oetmoerkië werd bijgewoond door zo'n 1.500 mensen. Een van de woordvoerders was Mikhail Kalasjnikov, de ontwerper van het gelijknamige geweer. Veel voudig Olympisch en wereld kampioene langlaufen Koloeko- va, een legende in deze streek, was met vele andere sportster ren uit de streek eveneens aan wezig. Voor Izjevsk is dit het eerste grote sportevenement in de his torie en de ontluikende zaken wereld grijpt dit gebeuren aan om contacten te leggen en naamsbekendheid te verkrijgen. Plaatselijke sponsors legden 80.000 dollar prijzengeld op ta fel voor dit deel van de twee kamp. Bij de openingsceremo nie boden enkele kleinere be drijven spontaan nog drie mil joen roebel (ongeveer 5.000 gul den) extra aan. De twee dam- matadoren spelen hun partijen op een groot podium in een theaterzaal, die plaats biedt aan circa 1.500 toeschouwers. Hilversum Falko Zandstra en Leontien van Moorsel zijn gisteren in Hilversum uitgeroepen tot Nederland se sporters van het jaar. Schaatser Zandstra werd in 1993 Europees - en wereldkampioen. Wielrenster Van Moorsel veroverde de wereldtitel wielrennen op de weg en zegevierde in de Tour Feminin. De verkiezing wordt jaarlijks georganiseerd door de AVRO-tv, die het programma zaterdag 18 decem ber om 22.15 uur via Nederland 1 uitzendt. De sportredacties van landelijke en regionale kranten fungeer den als jury. Het tennisduo Paul Haarhuis/Jacco Eltingh, dat deze maand in Johannesburg de wereldtitel dubbelspel veroverde, werd gekozen tot sportploeg van het jaar. foto anp leiden» aap siera medewerker Het maandag vroeg trio van het Falcon Bowling Team had een heerlijke avond. Verboon Vers service werd met een 4-0 aan de kant geschoven. C1000 werd met dezelfde cijfers verslagen door Team Spies. Het team van Heineken boekte een verrassen de 3-1 zege op 't Wedde. Frank Scheffer scoorde met 560 de hoogste serie. Het Falcon team blijft aan de leiding. Op de maandag trio laat behaalde koploper Verboon een regelma tige overwinning (3-1) op Leef- lang. Teamgenoot Jack Verboon scoorde met 256 de hoogste ga me. Het dinsdag trio vroeg blijft een spannende aangelegenheid. Bowling Stones liet zich echter niet verrassen. Tegen Verboon werd het 3-1. Paula van Hemert kwam met 538 punten aan de hoogste serie.De dinsdag dub bel laat telt twee koplopers. Via zeges op respectievelijk de Sportivoos en de Giganten de len Van Hemert en GTST de fel begeerde eerste plaats. Door een 3-1 overwinning op De Zwijger blijft De Zijl koplo per op de woensdag trio vroeg. Van Bostelen volgt als goede tweede. Jan Cornet maakte met 256 punten een mooie game. Op de woensdag laat bij Men ken kende Les Petites Quilles een slechte avönd. De lijstaan voerder kreeg met 3-1 op de broek. Ondanks deze nederlaag kwam de concurrentie niet echt dichtbij. Naaste belager Arbouw Sieval kwam tegen Kuifje re mise overeen (2-2). Marcel van Duuren maakte met 223 punten de hoogste game. Astrid van Duuren vestigde de aandacht op zich door met 545 de hoog ste serie te maken. Gevoelig Bij Holiday Inn leed Anbar een gevoelig verlies. Zij incasserde een 14-6 nederlaag tegen Black and White. Een nog duidelijkere nederlaag kreeg Het Hak-team te slikken. Tegen het Ronald McDonaldhuis werd met liefst 19-2 verloren. Anbar blijft aan de leiding. Cora Visser maakte bij de maandag trio vroeg de hoogste game. Bij 217 stokte de produktie. Bij de maandag dub bel laat stevent Poulet Fit op het kampioenschap af. Met 21-2 stuurde de ploeg RVE naar huis. Op de ranglijst worden zij ge volgd door Elve I.abor Vincent. Bij de dinsdag dubbel vroeg lijkt Green Wave BV aan de haal te gaan met de titel. V&R Reklame kan als enige nog deze plannen te dwarsbomen. Deze teams ontmoeten elkaar volgende week. De hoogste game van de avond bij de vrouwep kwam op naam van Nicolette van de Ou- vvelen (180). Bij de heren was jan Wensveen (213) het meest succesvol. Voor de trio van V&R Reklame is het allemaal roze- geur en maneschijn. Met 23-4 werden de tijgertjes geslachtof ferd. V&R leidt de dans, gevolgd door O Sole Mio. De donderdag trio was er één om in te lijsten. Ian Messemaker bleek behoor lijk in vorm. Met een totaal van 289 punten benaderde hij de 'perfect game'. Tevens was het een seizoenrecord. Record In Alphen aan den Rijn werd het Alphens record over drie ga mes verbeterd. Rene van der Meer behaalde in drie games een totaal van 733 pins. Het ou de record was in handen van Hans Huiberts. Hij kwam tot een serie van 709 punten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27