Stefan Pettersson pijnigt FC Twente Ook Van Praag hekelt arbitrage FIFA wil Oranje in hogere groep Boerenbluf Meijer nekt Willem II Piacenza schakelt vermoeid Milan uit Sport Excuses Van Hanegem Winnende goal van Marcel Valk lONDERDAG 16 DECEMBER 1993 chef ad van kaam. 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 071 356463 pij is een echte Ajacied', jubelt de F-side AMTElfoAM CPD imsterdam ype minkema 'ijf jaar lang liet Stefan Pettersson zich schoppen en laan. Hij klaagde niet. Vanaf 1988 ving hij voor zijn me iespelers de zwaarste klappen op. Niemand die hem ïoorde. Maandenlang zit de Zweedse spits nu al verstopt ip de bank van Ajax. Hij moppert niet. Stefan Pettersson vordt niet boos. Een beetje verdrietig, dat is de somber te gemoedstoestand die de meest opgewekte voetballer ran Nederland kent. Hij hoopt slechts op een mooi af- cheidscadeau. Ajax mag zich bezinnen op iets anders lan een paar lovende woorden, een horloge met inscrip- ie en een aangepaste transfersom. Een klein standbeeld 'oor de aanvaller die als invaller het moeizame bekerduel egen Twente besliste (2-1). ze speler", prees technisch di recteur Louis van Gaal. „De ma nier waarop hij omgaat met het feit dat hij geen basisspeler meer is, is van grote klasse. Hij is nog steeds van enorme waar de voor ons." Collega Rob Baan nam de tweede stem in de lof zang voor zijn rekening. „Ik heb grote bewondering voor een speler, die zijn afscheid al heeft aangekondigd en als invaller nog zo kan blijven spelen." 'Pettersson is een echte Aja cied', zong de F-side weer. De Amsterdammers mochten de zachtaardige Zweed gisteravond inderdaad op hun blote knieën danken. Ajax zat, net als drie dagen eerder tegen een andere subtopper (Willem II), vast. De invaller trok de herfstkampioen in het bekerduel weer vlot. Twente is de enige ploeg ge weest 'die Ajax dit seizoen heeft geklopt. Daar mogen de Tuk kers trots op zijn. Bij Ajax zijn doorgaans tien spelers in beweging, terwijl die elfde - de doelman - bijna ne gentig minuten koud staat te worden. Voot de tweede keer binnen een week was die ver houding* gisteravond omge- iPD-VERSLACCEVER Pettersson, wie kent hem niet. 'ettersson, Pettersson is een :hte Ajacied', jubelde de F-si- le. De Zweed heeft voor altijd :en warm plaatsje in heel wat Amsterdamse harten. 'Verreweg le sympathiekste', loofde voor- itter Michael van Praag zijn rouwste werknemer. Aan het 'inde van dit seizoen gaat hij veg. Terug naar Zweden. Om- lat zijn kinderen vlekkeloos Ne- lerlands spreken, maar in hun noedertaal beginnen te hakke en. Omdat hij zelf de cirkel als 'oetballer rond wil maken met :en paar laatste jaren in Göte- •org. 'ctje af tiaar Ajax is en blijft zijn clup- )ie. Stefan Pettersson krijgt al :en wee gevoel in zijn onder- mik als hij aan zijn afscheid lenkt. Daarom blijft de invaller :ijn stinkende best doen voor le Amsterdammers. Omdat hij ;een afscheidscadeau wil ont- ■angen, maar juist wil wegge nen. Dat is typisch Pettersson. ,Ik neem mijn petje af voor de- Willem van Hanegem zal vanmiddag zijn excuses aanbieden aan scheidsrechter Roelof Luinge. De trainer van Feyenoord zal dat doen in Zeist, in aanwezigheid van Feyenoord-voorzitter Van den Herik en Ben Hoppenbrouwer, voorzitter van de scheidsrechterscommissie. Van Hanegem had vorige week vrijdagavond de Drentse arbi ter beledigd na de nederlaag van Feyenoord bij Roda IC (1-0). De Feyenoorder noemde Luinge bij die gelegenheid 'een arro gante, enge kwal'. De scheidsrechter deed zijn beklag bij de tuchtcommissie. In Rotterdam probeerde voorzitter Van den Herik te bemiddelen. Hij vond Van Hanegem bereid zijn excuses aan te bieden. Luinge, gisteravond bij Ajax-Twente goed voor één rode kaart (Zwijnenberg): „Van Hanegem wilde gisteren al naar Groningen of Eelde rijden om zijn excuses aan te bieden." Het werd een dag later en op een andere plaats. Ondanks het gebaar van spijt van de trainer is Luinge niet bereid zijn klacht bij de tuchtcommissie in te trekken. De arbiter: „Nee, want het leed is toch al geschied." De Ajacieden Jari Litmanen (onder) en Ronald de Boer tonen hun blijdschap over de openingstreffer. Doe Boer scoorde uit een voorzet van Litma- nen. foto»anp keerd. Edwin van der Sar kreeg meer werk dan goed is voor Ajax. De doelman hield Pahl.- platz en Van Halst tegen. Zompige mat Ajax had het moeilijk. Het tem po lag laag. Tot die veertigste minuut, toen drie spelers de bal ineens razendsnel over de zom pige mat lieten lopen. Twente kon er alleen maar naar kijken. Rijkaard stuurde Litmanen op pad, de Fin draaide en gaf voor, Ronald de Boer sloeg snel en hard toe (1-0). Een opsteker, maar zeker geen garantie. Om dat Ajax moeite had met het 'mannetje meer' van Twente. De Amsterdammers hielden Blind achter de hand als extra verdediger, terwijl Rob Baan zijn ploeg één tegen één liet spelen. Dat werd Twente fataal. Ro nald de Boer vond de ruimte, Pettersson sprintte en scoorde. Toen de Zweed drie Ininuten la ter weer (met een kopbal) scoorde, lag De Meer aan zijn voeten. Ieder ander zou met de borst vooruit, met een pak eisen bij zijn trainer aankloppen. Niet Stefan Pettersson. Een colaatje en een sympathieke glimlach waren de enige uitspattingen die hij zich gisteravond toe stond. Ajax; Van der San Siloov. Blind en Frank de Boer; Rijkaard, Van den Brom, Litmanen (46. Penersson) en Seedorf (72. Hansen); Finidi. Ronald de Boer en Overmans FC Twente: Boschker; Zwijnenberg. Paus, Hoogma en Karnebeek; Boere- bach (58. Mols). Van Halst, Vurens en Leurink; PolleyenPahlplatz. amsterdam gpd De arbitrage in Nederland is een 'eenheidsworst'. Scheids rechters krijgen niet de kans om in de geest van de wedstrijd te fluiten of om een eigen per soonlijkheid te ontwikkelen. Dat vindt Ajax-voorzitter Michael van Praag. Zelf was hij jarenlang amateurscheidsrechter. Van Praag reageert met zijn harde kritiek op de problemen die de laatste weken rond de ar bitrage in Nederland zijn gere zen. Dieptepunt vormde de scheldpartij van Feyenoord- trainer Willem van Hanegem te gen scheidsrechter Roelof Luin ge, vorige week vrijdag. Volgens de voorzitter van Ajax zijn niet de arbiters, maar is de scheidsrechterscommissie schuldig aan het rumoer. „Het wordt tijd dat de scheidsrech terscommissie eens naar buiten treedt en eens tekst en uitleg geeft over bepaalde regels. Dat gebeurt niet, want het is een au tonome commissie. Clubs en spelers kunnen schelden en foe teren wat ze willen, het helpt niets." In de commissie zitten voornamelijk ouü-toparbiters. „Maar, en ik weet dat ik een ge vaarlijke uitspraak doe, niet ie dere goede scheidsrechter is een goed commissielid." „De scheidsrechters wordt geleerd precies volgens de re gels te fluiten en niet anders. Dat vind ik verkeerd. Zo kweek je geen goede arbiters. De enige uitzondering is Blankenstein. Dat is een persoonlijkheid. Die durft dat ook te tonen." De rode kaart van Zwijnenberg van Twente vond Van Praag een goed voorbeeld. „Volgens de re gels is dat rood. Maar die kaart paste niet in de geest van de wedstrijd." Nunez volgt Hiddink op Valencia De Spaanse voetbalclub Valencia heeft de Uruguay- aanse trainer Hector Nunez gisteren voor de rest van het seizoen aangetrokken als opvolger van de ontslagen Guus Hiddink. De populaire Nederlander werd vorige maand aan de dijk gezet, na een paar zwakke prestaties van zijn ploeg. Nunez neemt het werk van assistent-coach Paco Real over, vlak na een van de pijnlijkste nederlagen in de geschiedenis van de club. Afgelopen weekeinde werd op eigen terrein met 0-4 verlo ren van Barcelona. Zo zuur hadden de socio's de druiven in bij na 70 jaar niet gegeten. Nunez heeft in Spanje eerder Rayo Vallecano, Atletico Madrid en Real Valladolid onder zijn hoede had. Argentinië krijgt revanche miami» Het Argentijnse voetbalelftal heeft revanche gekregen voor de nederlaag in de finale van het WK in Italië. Ook zonder de grote inspirator Maradona (geblesseerd) werd Duitsland in een oefenwedstrijd in Miami met 2-1 verslagen. Na afloop kon bondscoach Basile tevreden vaststellen dat de wraak voor Rome 1990 niet uit de lucht was komen vallen. De zege op de wereldkampioen was terecht. De Duitsers leden na precies een jaar (16 december 1992 Brazilië - Duitsland 3-1) weer eens een nederlaag. Het verlies kreeg na ruim een uur gestalte door een doelpunt van Balbo. Vroeg in het duel hadden Hêrnan Diaz (5.) en Möller (9.) de ruim 25.000 Amerikaanse toeschouwers de weg naar het doelnet gewezen. Marseille nadert koploper Paris SG montpellierOlympique Marseille heeft de achterstand op kop loper Paris Saint-Germain teruggebracht tot vier punten. De dit seizoen voortdurend geplaagde Europa-Cuphouder bracht het lastige uitduel tegen Montpellier tot een goed einde: 2-0. De Portugese international Rui Barros opende de score in de 21e minuut. Hij kopte raak na een-voorzet van Durand. Twee minu ten na rust werd Marseille-verdedidger Casoni uit het veld ge stuurd. Hij maakte net buiten het strafschopgebied hands en onderbrak daarmee een beloftevolle aanval van Montpellier, dat weinig met de man meer kon doen. Middenvelder Henri bepaal de seconden voor tijd de eindstand op 2-0. Bij WK-loting in Las Vegas las vegas Reuter Het Nederlands elftal wordt zondag in Las Vegas bij de lo ting van de WK-eindronde in groep 2 geplaatst. Dat is de voordracht v£in de FIFA, de we- reldvoetbalfederatie, en de Amerikaanse organisatie. Groep 2 zal bestaan uit zes Europese landen: Spanje, Rus land, Ierland, Roemenië, Bulga rije en Nederland. Groep 3 wordt een mengeling van Afri kaanse en Zuidamerikaanse landen: Kameroen, Marokko, Nigeria, Bolivia, Colombia en Mexico. De groepen 1 en 4 blij ven ongewijzigd. Met de voorgestelde indeling wijkt de FIFA af van het bij eer dere WK's gehanteerde punten systeem. De groepsindeling werd gemaakt aan de hand van de prestaties van de deelnemers op de laatste drie WK's. In dat geval had Nederland in groep 3 ingedeeld moeten worden. Onder druk van de Europese deelnemers heeft de FIFA geko zen voor een geografische inde ling in de groepen 2 en 3. Groep 1 blijft onveranderd bestaan uit de geplaatste, groep 4. uit de zwakste deelnemers. Het slacht offer van de nieuwe indeling werd Zweden, dat naar groep 4 verhuisde. Nederland steeg een groep, van 3 naar 2. Definitief zijn de voorstellen nog niet. Vandaag volgt de laatste beraadslaging tussen de FIFA en de Amerikanen over de groepsindeling. Sepp Blatter, secretaris van de FIFA, liet evenwel gisteren in Las Vegas doorschemeren, dat beide in stanties het eens zijn. De voorgestelde indeling is: Groep 1: Duitsland, Verenigde Staten, Argentinië, Brazilië, Bel gië en Italië. Groep 2: Nederland, Spanje, Ierland, Rusland, Roemenië en Bulgarije. Groep 3: Kameroen, Marokko, Nigeria, Bolivia, Colombia en Mexico. Groep 4: Zuid-Korea, Saoedi- Arabië, Zweden, Noorwegen, Griekenland en Zwitserland. Peter Hoekstra brengt de stand onder toeziend oog van arbiter Van Dijk op 1-1 waalwijk» anp In het bekerduel tegen Telstar heeft RKC iets aan zijn ge moedsrust kunnen doen._ Decheiver, niet zelden de lastig ste man voor het elftal en zijn coach, was samen met Marcel Valk verantwoordelijk voor de winst van de Waalwijkers, die een behoorlijk kwaliteitsverschil vastlegden in een magere score van 2-1. Decheiver, zondag flink ge botst met Hans Verel, was de maker van het eerste en de aan gever van het tweede doelpunt dat werd gemaakt door Koude- kerker Valk. Hij was verder niet te beroerd een flinke portie werk in zijn wedstrijd te stop pen. Helmond Sport, dat in de eer ste divisie dit seizoen tot dusver een tobbend bestaan leidt, is in het KNVB-bekertoernooi door gedrongen tot de kwartfinales. Na Roda JC schakelden de Hel- monders gisteravond in een even matig als bikkelhard duel het hoger aangeslagen Den Bosch uit: 1-0 door een laat doelpunt van De Laat) Dordrecht'90 kan op 9 januari rekenen op een goede bezetting van het stadionnetje aan de Krommedijk, wanneer Feye noord op bezoek komt bij de lijstaanvoerder van de eerste di visie. De Dordtenaren drongen voor veel minder publiek (welgeteld 1.432 toeschouwers namen de moeite) ten koste van Emmen tot de vierde ronde door: 6-2. NEC kwam tegen De Graaf schap in een slechte wedstrijd niet in de problemen. De Nijmegenaren bereikten de kwartfinale dank zij een zege van 2-0. Roda Met Cambuur Leeuwarden valt vooralsnog weinig eer te beha len, of de trainer De Jong of Korbach heet. Gisteren verloor de momenteel tweede club van Friesland de inhaalwedstrijd te gen Roda JC met 0-1. Roda is even derde. „We are the losers", zongen de Cambuur-supporters in een variant op het kampioenslied dat populair *5 in de stadions. Na zestien duels begroetten ze Marcel Valk. foto archief pas drie punten uit gelijke spe len. Tot de winterstop is nog een kans op een zege: zondag komt kampioen Feyenoord naar Leeuwarden. Het zit AC Milan opeens niet mee. Na de nederlaag om de wereldcup werd de Itali aanse kampioen gisteren uitgeschakeld door Piacenza in de Coppa Italia. De pro movendus zorgde voor een daverende stunt door met 1-0 te winnen, nadat de eerste wedstrijd al in 1-1 was geëindigd. Milan had last van de vermoeiende reis naar Tokyo en kon de tegenstander niet in verlegenheid brengen. Massaro had veel pech met een kopbal op de paal. In de laatste mjnuut be sliste Piovani het treffen in het voordeel van de provincieclub, die zonder buitenlanders in de Serie A uitkomt. Bryan Roy en Dennis Bergkamp hielpen hun ploegen Foggia en Inter aan een plaats in de kwartfinale. Roy zorgde in de verlen ging voor de historische kwalificatie van Foggia. De Zuiditalianen versloegen Cesena met 2-0. De international Stroppa benutte een strafschop in de reguliere speeltijd. In de extra tijd beschikt Cesena over negen spelers na twee uitsluitingen. Roy bracht met een kopbal de numerieke meerderheid tot uiting in de score. Bergkamp voorkwam een uitschakeling van zijn ploeg via een strafschop. De oud-Ajacied legde een kwar tier voor het einde aan. Voor de pauze scoorden Fontolan en Gelsi. Inter komt in de kwartfinale uit tegen de winnaar van Ro- ma-Sampdoria, die vanavond in de hoofd stad plaats vindt. Gullits ploeg verdedigt een 2-1 -voorsprong. Het staat al vast dat een club uit de tweede divisie zich voor de halve finale plaatst. Venezia (dat Juventus en Fiorentina verraste) en Ancona treffen elkaar in de kwartfinale. EINDHOVEN HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Scheidsrechter Van Dijk dacht het goed te maken met wat ex tra blessuretijd. Vergeefs, zijn fout kon niet meer hersteld worden. PSV-Willem II bleek beslist door een kopbal van Vdn der Gaag uit een vrije trap van Koeman, 2-1. Maar die vrije trap had PSV nooit mogen krij gen. Het was Erik Meijer die PSV, net als zaterdag tegen Volen- dam, het beslissende zetje gaf. De sterke Limburger moest het, 20 minuten voor tijd, in de hoek van het veld al frommelend op nemen tegen twee Willem ll'ers, een strijd die Meijer op techniek niet kon winnen. Wel op boe renbluf. Bij basketbal zou voor een aanvallende fout zijn geflo ten, maar dat Meijer recht door Smits wilde lopen - en natuur lijk kwam te vallen - honoreer de Van Dijk met een free kick. Die leverde het bekerduel een onrechtvaardige uitslag op. Willem II was immers gister avond de betere ploeg. In de competitie staat PSV weliswaar vierde, drie plaatsen voor de ploeg van Jan Reker, maar dat geeft een vertekend beeld; er zijn meer dan drie clubs die be ter voetballen dan de oud-kam pioen. Willem II is er een van. Dat Aad de Mos nog altijd meer puin ruimt dan metselt aan een nieuwe ploeg, is ook de Eindhovense fans niet ontgaan. De toch alleraardigste beker- wedstrjd trok het onwaarschijn lijk lage aantal van 10.900 toe schouwers. Die kregen overi gens de wedstrijd die verwacht mocht worden; PSV-Willem II was snel, spannend en lekker om te zien, anderhalf uur lang. Verdienste Dat was in de eerste plaats de verdienste van Willem II. Vooral in de eerste helft speelde 'Het kleine Ajax' bij vlagen als het echte Ajax. Met snedige drie hoekjes en prachtig uitgespeel de kansen. Om het echte Ajax vooral maar zo goed mogelijk te imiteren, werden die kansen echter voornamelijk verprutst. Earnest Stewart had Willem II eerst (65ste minuut bij 1-1) op voorsprong moeten zetten; dat .mislukte omdat De Ron, ver vanger van de op het laatste moment met een rugblessure afgehaakte Van Breukelen, zich voor de bal wierp. Zoals het Ste wart vijf minuten voor tijd niet lukte de gelijkmaker te scoren op een voorzet van Van Hin- tum. In eerste aanleg liep het cres cendo voor Willem II. Nadat PSV, via Hoekstra, voor de eer ste en tegelijk laatste keer voor rust in het strafschopgebied van Willem II was geraakt, werd het voortreffelijke spel van de gas ten beloond met een goal. Sylla bedacht de actie, Van Hintum fungeerde als aangever, Van Arum als afmaker. Wim de Ron had het doelpunt kunnen voor komen, maar blunderde bij het uitkomen; op het moment su prème trok De Ron zich terug en was geklopt: 0-1. Lang had Willem II niet ple zier van die stand. Zeven minu ten later al begon Hoekstra aan een solootje waarbij Van Geel en Meijs werden gedold. De jonge linksbuiten besloot, een maal vrij, tot een schot dat hard voorbij Jansen in de hoek zoef de: 1-1. PSV was terug in de wedstrijd en groeide langzaam, zich optrekkend aan het soepele tikken van Willem II, naar een hoger niveau. Fysieke kracht Het was echter vooral een extra dosis fysieke kracht en wil die de thuisclub na de pauze in de race hield. Balans en voetbal als gesneden koek heeft PSV nog altijd niet te biedén. Dat bleek ook uit de wissel van De Mos in de rust: Heintze voor Linskens. Van Mol werd daardoor rechts half, de derde linksbenige mid denvelder, naast Numan en Koeman. En voor Van Mol stond de linksbenige Meijer op rechts. Vreemd is het in elk geval niet dat bij PSV gesproken wordt over een aankoop voor de rechtshalfplaats, zeker nu In- gesson blijft kwakkelen. De transfer (Bosz, Vink?) zou nog voor het nieuwe jaar zijn beslag moeten krijgen. Willem II hoeft er niemand bij. Reker was teleurgesteld over het resultaat, maar tevreden over zijn spelers. „Het is de zes de keer al dit seizoen dat we be ter spelen en moeten winnen en toch niet winnen. Het zij zo. we gaan gewoon door op dezelfde weg, met aanvallend voetbal. Ajax heeft er toch ook lang over gedaan voordat het beter voet bal kon omzetten in overwin ningen", maakte de Tilburgse trainer nog een knipoogje naar Amsterdam. Het sierde Reker dat hij Van Dijk niet kapittelde voor de ne derlaag. „Het was geen vrije trap, maar het past niet Van Dijk de schuld te geven van de uitslag. We hebben genoeg kan sen gehad. Het moet maar eens afgelopen zijn met die heksen jacht op scheidsrechters; zij ma ken fouten, wij maken fouten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25