Leidsch Dagblad Megabios boven station Leiden >k 'ronk wordt weede man bij VN 2 5 A'aciec' ^te^an Pet" Symbool der dageraad Froger krijgt Ahoy' in november '94 tien keer vol Geweld tegen gedetineerden in jeugdgevangenissen mag bloemendaal b.v. Leidse student verdronken in Tanzania Engeland en Ierland stellen hoop op IRA efte wachten nog!!! Party-Pie 16 december geopend. BEL: 071-128030 Bollentelers in verzet GOED NIEUWS iONDERDAG 16 DECEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40340 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 :indbeulen De burgeroorlog in L Sierra Leone heeft ge- ■id tot een gruwelijk mis- ruik van kinderen. en haag gpd/anp linister Pronk (ontwikkelings- imenwerking) wordt vrijwel eker onder-secretaris-generaal an de Verenigde Naties. Hij is oor die functie gevraagd door ecretaris-generaal Boutros rhali. Pronk heeft het verzoek beraad. Vandaag is hij naar lew York gereisd voor overleg iet Boutros Ghali. Pronk is gevraagd om toe- cht te gaan houden op de hu- lanitaire hulp en noodhulp, ie door de VN worden ver trekt. De baan is Pronk als het op zijn lijf geschreven. De vdA-minister heeft de laatste jd opvallend veel reizen ge naakt naar landen waar de VN ctief zijn zoals Cambodja, So- nalia en het voormalige Joego- j lavië. In de begroting van zijn 'departement heeft Pronk het af- H elopen jaar meer ruimte geore erd voor noodhulp en voor mlpverlening in humanitaire L loodsituaties. ,X Het verzoek kwam voor de lewindsman als een „absolute" V errassing. Pronk (53) staat op le vijfde plaats van de kandida- enlijst van de PvdA voor de 'weede Kamerverkiezingen vol lend jaar. Pronk is geen onbekende in le Verenigde Naties. Hij is ja- enlang tweede man geweest de Unctad, de organisatie ar handel en ontwikkeling i de VN. Voor zover bekend Pronk de enige kandidaat ar de functie van onder-se- jxetaris-generaal voor de nood- ïulp. Hij zal de Zweed Jan Elias- opvolgen, die binnenkort ipstapt. Overigens kennen de /N een aantal onder-secretaris- -generaal, die ieder hun ei- taak hebben. Dief aan de haal met kerstcognac Bijstandsfraude 3 Gemeenten remmen nogal eens de aanpak van bijstandsfraude door aan de sociale recherche beperkingen op te I Dietrich Pettersson A "7 Vijf mannen en een I I geheimzinnige tersson wil geen af- vrouw spelen rond de scheidscadeau, hij geeft er j feestdagen 'Dietrich' in het liever zelf een in de vorm LAK-Theater. van goals. Initiatiefnemer MGM enthousiast De gemeente Leiden wil dat naasf het nieuwe station een megabioscoop verrijst. Het is de bedoeling dat het bouw werk op palen twee sporen overbrugt. Met de bouw van de bioscoop kan op z'n vroegst in 1998 worden begon nen. Bioscoopexploitant MGM, die eerder plannen maakte voor een megabios bij de Groenoordhallen, is en thousiast over het plan. leiden aae^rietveld Amsterdam Dit meisje heette Catharina Hooft. Ze werd amper één jaar oud in 1620 geschilderd door Frans Hals, die links op het schilderij Cathari- qa(s_min afbeeldde in stemmige, donkere kleding. Catharina was een telg uit een rijk Haarlems ge slacht, zoals we aan haar prachtig geborduurde jurk kunnen zien. 'Catharina' hangt normaal gesproken in Berlijn, want ze is het eigendom van het Staatliche Museen Preussischer Kulturbesitz. Dezer dagen is dit werk van Frans Hals echter het officiële beeldmerk van Dageraad der Gouden Eeuw, de omvangrijke en luisterrijke expositie in het Rijksmuseum te Amster dam, die tot 6 maart jaar garant zal staan voor dui zenden bezoekers. De tentoonstelling ontrafelt het mysterie van de Gouden Eeuw. Pagina 21Mammoetexpositie in Rijksr Volgens wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) is het station de ideale plek voor een megabioscoop. „Je stopt er met het openbaar vervoer voor de deur en je kunt ook de auto in de buurt neerzetten, want de parkeerterreinen bij de kanto ren die er worden gebouwd Stenen gooien van tien hoog De politie heeft gisteravond vier kinderen van het dak van een tien etages hoge flat aan het Leidse Van Vollenhovenplein gehaald. Ze gooiden stenen naar beneden. De vier een jongen van 17, een meisje van 13 en twee jongetjes van 12 jaar kregen op het bureau een re primande. Zij zijn overgedragen aan het bureau HALT, dat alter natieve straffen oplegt aan jon geren. Leden van de landbouwcoöpe ratie Cavo Latuco zullen voor de kerst zelf een flesje Franse cognac moeten kopen. Een on verlaat ging bij de jaarvergade ring van de coöperatie in het parkrestaurant van Avifauna in Alphen aan de haal met een steekwagen met negen kisten vol drank van 80 gulden per fles. De dader was wel gesigna leerd met de drank, maar aan genomen werd dat hij bij het personeel hoorde. Aan het eind van de avond, toen de di recteur van de coöperatie zijn leden wilde verrassen, kon dat meer. De cognac was ver dwenen. Computerstoring benadeelt kopers kinderpostzegels i meindert van der kaau rotterdam •"gpd René Froger heeft een nieuw nationaal showbizzrecord op zijn naam geschreven. De Am sterdamse zanger verkocht gis teren het allerlaatste kaartje voor zijn 'tiendaagse' in Ahoy', die pas in november 1994 zal plaatshebben. De agenda van het Sportpaleis staat niet toe dat de reeks concerten verder ■wordt verlengd. De voorverkoop van de spektakelshow genaamd The M.S. René Froger Cruisin' The Ahoy begon pas vorige week donderdag na het plaatsen van enkele advertenties. Aanvanke lijk werd uitgegaan van slechts vier avonden, maar de onge kende drukte aan de 20 reser- veringslijnen dwong al snel tot uitbreiding. „En nog voordat we aan een nieuwe adverten tieronde zijn toegekomen, za ten we al op tien shows", ver telt Frogers manager John van Katwijk met gepaste trots. Fro ger laat Lee Towers (tweemaal acht uitverkochte voorstellin gen in Ahoy') en Anita Meijer (drie voorstellingen op rij) ach ter zich. Van Katwijk en Froger staan echt paf van de waanzinnige run op de kaarten (voor 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 16 en 17 no vember 1994). „Na de drie daagse in Ahoy' van vorig jaar en zes keer Carré plus drie keer Congresgebouw dit jaar wisten we natuurlijk wel dat we op veel belangstelling konden re kenen, maar van deze gekte had zelfs niemand gedroomd." De zekerheid van een '100 procent recette', die ook nog eens bijna elf maanden vooraf is ontvangen, stelt René Froger in staat om zijn 'cruiseschip' nog luxueuzer op te tuigen dan al was voorzien. Wie Passion Man Froger als speciale gasten zullen assisteren, blijft nog even geheim. den haag gpd gen alleen slaan als zij ernstig worden bedreigd door een ge detineerde. Onder de nieuwe wet mag het personeel ook lichamelijk ge weld gebruiken als een pupil zich verzet tegen beslissingen, als hij de orde verstoort of als hij probeert uit te breken. Het per soneelslid dat dan geweld ge bruikt, dient hiervan rapport op te maken. Het personeel van justitiële in richtingen krijgt binnenkort het recht lichamelijk geweld te ge bruiken tegen pupillen. Op het ministerie van justitie wordt ge werkt aan een wetsvoorstel van die strekking. In de huidige situ atie is gebruik van geweld onder vrijwel alle omstandigheden verboden. Personeelsleden mo- Griep gehad of gewoon 'n beetje deprie? 'n uurtje naar Bloemendaal, dat helpt! hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg - De Leidse student afrikanistiek die sinds 27 juli van dit jaar werd vermist in Tanzania blijkt te zijn verdronken. De ouders kregen onlangs, na een maan denlange zoekactie, eindelijk de zekerheid dat hun 22-jarige zoon niet meer in leven is. In zijn geboorteplaats Beverwijk wordt zaterdag in de Grote Kerk een herdenkingsdienst gehou den. De derdejaars student reisde door Tanzania om zijn kennis van het Swahili wat op te vijze len. Een diepgaand onderzoek door een Brits-Keniaans onder zoeksbureau heeft uitgewezen dat de veerboot waarmee hij en met hem nog vier Europese jongeren en enkele tientallen Tanzanianen van het vaste land van Tanzania overstak naar het eiland Pemba, voor de kust van dat eiland is gezonken. Er zijn geen overlevenden ge vonden. De onzekerheid over het lot van de opvarenden van de veer boot heeft ongewoon lang ge duurd en is volgens zowel de ouders van de student als van een ingeschakeld onderzoeks bureau te wijten aan de doof pot-politiek van de lokale auto riteiten. Terwijl van het begin af aan bij de havenautoriteiten be kend moet zijn geweest dat het schip was gezonken, werd niets ondernomen om eventuele drenkelingen te redden. Pas toen de Europeanen in Tanza nia aan de bel trokken, kwam een zoekactie op gang. Tever geefs, zoals inmiddels uit het onderzoek is gebleken. De onderzoekers van het door de ouders van de vermiste Eu ropese studenten ingeschakelde bureau Resource Management and Research wisten de kapitein van een tweede veerboot te achterhalen, die in de bewuste nacht van 26 op 27 juli vrijwel gelijk op was gevaren met de vermiste boot. Onder de nodige druk gaf hij uiteindelijk toe dat de andere boot met Pemba in zicht was gezonken. Het betrof volgens die kapitein een zeer slecht onderhouden schip, dat vooral niet te hard mocht varen, omdat de boot daar niet meer tegen bestand was. Vermoedelijk heeft de kapi tein van het gezonken schip, de Marwan, te grote risico's geno men om eerder dan zijn con current op Pemba te kunnen aankomen. Voor de eerst aan staan 's avonds leeg." De bioscoop zou bovendien bijdragen aan de gezelligheid, en aan de sociale veiligheid in de avonduren, als het op het station wat stiller wordt.' Van Rij: „Er moeten roltrappen ko men die de mensen van buiten naar binnen voeren, zoals je die ook hebt bij het Centre Pompi dou in Parijs." De entree van de bioscoop zou bovenop de oude fietsenstalling komen, de film zalen deels boven het spoor, ge steund door pilaren op het per- Directeur Van Waal van MGM bevestigt dal hij interesse heeft voor deze locatie. „We zijn aan het onderzoeken of dat mogelijk en betaalbaar is. Ik heb al een afspraak met de architect Het is natuurlijk een prima plek, de poort naar de stad", aldus Van Waal. Hij vindt alleen dat het te lang duurt voordat de bioscoop klaar is. Hij zou in 1998 liever zijn bioscoop openen dan in dat jaar pas de eerste paal de grond in te heien. Pagina 9: Groenoord Plaza on zeker door megabios bij sta tion. londen cees van zweeden correspondent Groot-Brittannië en de Ierse Re publiek hebben gisteren een stap gezet die kan leiden tot vrede in Noord-Ierland. De pre miers van beide landen, Major en Reynolds, tekenden een do cument dat de IRA ertoe moet brengen de wapens neer te leg gen. Daarna zou de weg naar onderhandelingen met de terro risten open liggen. Staande voor de ambtswo ning van de Britse premier maakten Major en Reynolds het nieuws gezamenlijk wereldkun dig. Major zei bereid te zijn tot besprekingen met Sinn Fein (de politieke arm van de IRA) drie maanden nadat de terroristen hun wapens hebben neerge legd. Hij stelde geen andere voorwaarden, zoals het inleve ren van die wapens. Reynolds sprak van „een his torische kans op vrede. We ho pen dat alle partijen 'die kans zullen grijpen. De Britse rege ring is niet de vijand van de na tionalistische (katholieke) ge meenschap. Wij zijn niet de vij and van de unionistische (pro testantse) gemeenschap". In het document erkent Ma jor het recht van de Ieren op zelfbeschikking, hetgeen een voorwaarde was voor de IRA om de wapens neer te leggen. Sinn Fein liet gisteravond weten de verklaring uitvoerig te zullen bestuderen. Van zijn kant erkent Reynolds in het stuk het recht van de Noordieren, van wie een meer derheid protestant is, om in een referendum 'nee' te zeggen te gen een verandering in de sta tus van Noord-Ierland. Dominee lan Paisley, leider van de Ulster Democratie Party, verwierp het document onmid dellijk. Maar opmerkelijk ge noeg kwamen uit de kring van de grotere Ulster Unionist Party gematigder geluiden. Lager huislid David Trimble van de UUP zei: „Dit document had een stuk slechter kunnen zijn". zonnestudio 'palm beach" Leiden Met 15 grote reclameborden zal de Werkgroep Behoud Bloem bollenstreek vanaf januari dui delijk maken dat de belangen organisaties in de bollenteelt de woningbouwplannen van de provincie Zuid-Holland niet ac cepteren. Gedeputeerde Staten willen bollengrond opofferen voor de bouw van 21.000 hui zen tot het jaar 2015. komende boot lag namelijk een retourvracht te wachten. Het vergaan van de boot is wel op gemerkt door de bemanning van de andere boot, maar er is geen moeite gedaan om te hulp te schieten. Ook vanaf de wal is nadien geen enkele hulpactie ondernomen. Het ongeval werd doodge zwegen en de autoriteiten lieten 'de Europeanen nadien maan denlang zoeken met schepen en vliegtuigen naar een schip dat allang gezonken was. Pogingen om in contact te komen met opvarenden van het tweede schip werden door de autoritei ten verhinderd. De scheepsma- nifesten met de passagierslijs ten bleken uit de registers te zijn gescheurd. „De VLAAIENKONING" opent eindelijk ook een filiaal in Leiden. Kom snel langs en maak kans op een grandioze dag voor 2 personen in een beauty farm. Tijdens de openingsaktie, die van 16 t/m 18 december loopt, krijgen de 1e honderd klanten een GRATIS VLAAI. Het adres: Haarlemmerstraat 66, Leiden. Tel. 071-125590. Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Zonnewijzer in Middelburg De uren gaan voorbij, maar zij worden ons toegerekend. VANDAAG Binnenland3 Buitenland5 Cultuur17,18,19,21,23 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feitenen meningen-2 Religie Sport- VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 29 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Guur Half tot zwaar bewolkt en gedu rende de nacht en ochtend enkele winterse buien. In de middagen avond mogelijk opnieuw regen. Minimumtemperatuur 3, middag- temperatuur 6 graden. Wind wes telijk, vrij krachtig, 5. Aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, in de loop van de dag sterk afnemend. Van Basten naar loting WK voetbal Marco van Basten zal zondag in Las Vegas namens het Neder lands elftal deelnemen aan de ceremoniele loting voor het WK voetbal. De geblesseerde top- speler wordt zaterdag in het gokparadijs verwacht. De KNVB zal zich deze week met een grote afvaardiging mel den. Cees Wolzak en Jos Staat- sen (respectievelijk directeur en voorzitter betaald voetbal) zul len ondermeer van de partij zijn. Ook bondscoach Dick Ad vocaat reist naar Las Vegas. Jo- han Cruijff, de beoogde coach van Oranje bij de eindronde, komt niet. nqordwukerhout»Naast de billboards heeft de peter van der hulst werkgroep, waarin 13 aan de bollenteelt verwante organisa ties zitten, een poster laten ma ken. Op de affiche staat de tekst: 'We laten niet door planofielen de hele Bollenstreek vernielen'. De poster zal dinsdag worden overhandigt aan gedeputeerde J. Wolf, tijdens een bijeenkomst van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie in De Schelft in Noordwijkerhout. Om zich te verzekeren van de steun van het gehele bollenvak houdt de werkgroep in de eerste week van januari een handteke ningenactie. Tijdens de Mecha- nisatieshow in de Lissese Ho- baho-hal en de Midwinterflora in de naastgelegen CNB-hal kunnen vakgenoten een petitie ondertekenen voor het behoud van de Bollenstreek. „De veron derstelling heerst dat je bollen overal kunt telen en dat is fnui kend. Met de bollen kun je ner gens anders naartoe", aldus J. Zwetsloot gisteren tijdens een persconferentie van de Werk groep Behoud Bollenstreek. I jCf. Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. controle bezorging) O Per maand automatisch I 29.30) j Per kwartaal via acceptgiro 85,55) I automatisch 84,55) J Nr. bank/giro: I Handtekening:. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1