Soepele hypotheken drijven prijzen op 'Willekeur straks niet meer mogelijk' Universiteit onderzoekt politie-ervaringen incest Randstad 1 Utrecht is twee keer zo duur als Groningen Vaste kamercommisie hoort directeur Eurotransplant Staatsecretaris Cohen in Leiden Nieuwbouw in Den Haag Politie Amsterdam houdt 76 illegalen aan IONDERDAG 16 DECEMBER 1993 De nog steeds dalende ren- e en een ongekende gul- ieid van de kant van de iypotheekverstrekkers jebben de prijzen van [oopwoningen dit jaar ver- Ier opgestuwd. Dit najaar noteerde de Nederlandse /ereniging van Bouwon dernemers een prijsstijging 11 procent ten opzich- je van vorig jaar. Hoe de zich verder ontwik kelt is vooral afhankelijk jan de rente. lis de rente het komend jaar Rijgt, zal er een abrupt einde omen aan de prijsstijgingen. Jen N VB-woordvoerder voegt laar echter aan toe dat er nu [een tekenen zijn die duiden op een aanstaande rentestijging. Een mening die wordt gedeeld door M. Sedelaar, voorzitter van de afdeling Leiden van de ma kelaarsvereniging NVM. Sede laar constateert dat de onroe rend goedmarkt dank zij die la ge rente een van de weinige sectoren is die het nu goed doen, terwijl in feite de hele economie in het teken van de malaise staat. De inkomens zul len de komende jaren nauwe lijks tijgen en de werkloosheid neemt toe. Maar de kopers van huizen worden niettemin be heerst door een 'nu of nooit-ge- voel'. Een woordvoeder van de NVB wijst ter verklaring daarvan ook op de over lange termijn gezien nog altijd relatief geringe prijs stijging van koophuizen. Sinds 1980 verdubbelde de prijsindex voor huurwoningen. De koop prijzen -die weliswaar in de ja- A HAAG/LEIDEN -n" Groningen heeft in 1993 Friesland afgelost als goedkoopste woonprovincie van Nederland, terwijl in Limburg de prijzen van koopwoningen het meest stijgen. Utrecht blijft verreweg de duurste provincie om een huis te kopen; daar is men nu gemid deld meer dan een kwart miljoen gulden kwijt. Landelijk ligt de gemiddelde prijs nu op 227.000 gulden, elf procent meer dan een jaar geleden. Uit de halfjaarlijkse 'Thermoifieter van de. Nederlandse koop- oningenmarkt' van de NVB blijkt dat de regionale verschillen ,1(1 tussen de huizenprijzen nog steeds toenemen. In het eerste re kwartaal van 1993 was het gemiddelde verschil tussen een huis in Friesland en een in Utrecht bijna 92.000 gulden, in het derde inj kwartaal is het verschil tussen Groningen en Utrecht opgelopen tot ruim een ton. Relatief duurder, maar nog steeds ruim (10 j procent) onder het landelijk gemiddelde, zijn Drente en Overijs- ajsel geworden, terwijl Zeeland alleen maar goedkoper is gewor- den, van 9 naar 13 procent onder de landelijke prijs. I Exacte jaarcijfers voor Zuid-Holland zijn nog niet beschikbaar. gUMaar gedurende het laatste kwartaal van '92 en het eerste van in','93 stegen de prijzen hier van 199.700 tot 206.000 gulden. Vol- wi gens voorzitter M. Sedelaar van de afdeling Leiden van de make- laaarsvereniging NVM is de ontwikkeling hier zeker te vergelij- ken met de landelijke. ,,Ik denk zelfs dat we vooraan lopen bij de prijsontwikkeling." Limburg heeft zich in een half jaar tijd geschaard onder de duurdere woonprovincies. Was men daar in het eerste kwartaal nog 4 procent goedkoper uit, nu is Limburg 2 procent duurder dan landelijk. Met een prijstoename van 16 procent, van 191.600 tot 222.100 gulden, overtreft de meest zuidelijke provincie ruim het landelijke stijgingspercentage. ren zeventig explosief stegen- bleven lang stabiel. Sinds 1980 bedroeg de stijging slechts twin tig procent, waarvan het groot ste deel in de afgelopen ander half jaar. Dat de markt nu warmloopt komt ook doordat het aanbod van terugloopt, ze ker als het gaat om goedkopere koopwoningen. Zo worden er nog nauwelijks premie-A wo ningen gerealiseerd. In 1995 verdwijnt die premieregeling zelfs helemaal. Hypotheken Aan de drang om te kopen draagt ook bij dat het nog nooit zo gemakkelijk is geweest om een hypotheek te krijgen. Vol gens de banken komt dat door toegenomen concurrentie. De enorme vraag naar hypotheken wordt blijkbaar nog overtroffen door het aanbod van banken, verzekeraars en bouw- en pen sioenfondsen. ,,Op de kapitaalmarkt worden al een paar jaar lang steeds meer leningen met een lange looptijd aangeboden. Het is voor ons makkelijk daarbij aan te sluiten met het verstrekken van hypotheken," legt de woordvoerster van de Rabo bank, 's lands grootste hypo theeknemer, uit. Dat geldt echter voor alle marktpartijen, reden waarom men het concurrentievoordeel zoekt in soepeler voorwaarden. Lagere afsluitprovisies en hypo theekbedragen tot 90 procent van de executiewaarde bijvoor beeld. Men heeft dus steeds minder eigen geld nodig om een huis te kunnen kopen. Daarnaast telt voor tweeverdie ners vanaf april dit jaar het tweede inkomen mee om in aanmerking te komen voor een gemeentegarantie. Een en ander leidde in 1993 tot een explosie van het aantal nieuw ingeschreven hypothe ken. Sommige banken boekten 35 procent meer leningen dan vorig jaar. Van de steeds grotere inkomensonzekerheid zeggen de hypotheekverstrekkers zich niets aan te trekken. ,,Het heb ben van een vaste baan is vol doende voor een hypotheek. We gaan niet bij het bedrijf infor meren of de betreffende man of vrouw misschien op de nomi natie staat om ontslagen te wor den," aldus de Rabo. Geruchten over illegale orgaanhandel nemen toe ■leiden caroline v pirecteur B. Cohen van de itichting Eurotransplant in Lei- is vanmiddag door Tweede (amer gehoord over illegale landel in menselijke organen, iohen is door de vaste Kamer- :ommissie voor Volksgezond- ieid gewaagd informatie te ge er de situatie in Neder- ind en Europa. Dat gebeurde ijdens een besloten zitting. Een iantal Tweede Kamerleden laakt zich zorgen over illegale rgaanhandel omdat de ge- ichten hierover de laatste tijd jn alle hevigheid toenemen. Directe aanleiding was een .(televisie-uitzending van de n die uitzending vertel- ensen dat kinderen in de 'erde Wereld worden gedood n hun organen voor veel geld kunnen verkopen. De Kamer- ommissie wil nu van Cohen weten of in Europa en Neder land ook organen uit de Derde Wereld worden verhandeld. Cohens taak als directeur van Eurotransplant is het regelen van orgaantransplantaties in Nederland en een aantal Eu ropese landen. Eurotransplant beschikt in Leiden over een computerbestand met gegevens van patiënten en koppelt die gegevens aan de beschikbaar gekomen organen van overle den mensen. Op die mönier ko men vele orgaantransplantaties tot stand. Cohen zegt niks te weten van illegale orgaanhandel in het ge bied waar Eurotransplant werk zaam is. „Ik weet niet of qen Nederlandse oogarts een hoornvlies uit India koopt. Maar ik hoor ook geruchten: ik lees de krant en kijk tv. En waar rook is, is vuur. Dat vuur komt steeds dichterbij als je niks doet. Daar- IKaarsjesavond Ruim honderd aangiften iGOUDA. Z\\ traditionele kaarsjesavond i: louda heeft gisteren 5.000 mensen naar de binnen stad getrokken. Zij kwamen af p de duizenden brandende aarsjes die het c ifeervolle gloed zette. De kaar de grote kerstboom op de larkt verlichtte niet alleen het itadhuis maar tevens de gevels 'an de vele historische panden dat plein. Volgens de politie 'eroorzaakte de grote toe- •troom van mensen uit de wijde 3,jomtrek van Gouda geen al te "ote verkeersproblemen. Het politiekorps Hollands Mid den, voorheen de Rijkspolitie district Den Haag, registreerde in de jaren 1986-1990 101 aan giften van incest. Het ging daar bij om 90 vrouwelijke en 11 mannelijke slachtoffers. Uit onderzoek van de vak groep Orthopedagogiek van de Rijksuniversiteit Leiden blijkt dat de gemiddelde duur van het misbruik ruim vier jaar be draagt. Het gaat volgens de on derzoekers A. Claessen en M. van Drunen in de meeste geval- Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauno), Alphen o/d Rijn, of mook een afspraok: tel. 01720-22100 leiden Staatssecretaris M. Cohen van Onderwijs bezocht gistermiddag de Rijksuniversiteit Leiden voor een kort werkbezoek. Hij werd begroet door het Leidse College van Bestuur: rector magnificus prof. dr. L. Leertouwer (tweede van rechts) en voorzitter C. Oomen (tweede van links). Decaan van de Rechtenfaculteit, prof. mr. J. Reugebrink, schudt Cohen de hand. Cohen bezocht eerst de Rechtenfaculteit aan de Hugo de Grootstraat, vervolgens vertrok hij naar Geneeskunde. Aan het eind van de middag had hij een bespreking met het College van Bestuur en de secretaris van de Universiteit. Het werkbezoek had een besloten karakter. foto jan holvast Maij vergat BTW bij Wijkertunnel den haag gpd De rekenmeesters van minis ter Maij (verkeer en water staat) zijn twee jaar geleden vergeten de BTW mee te be rekenen in het bedrag dat aan de banken moet worden betaald als vergoeding voor de auto's die vanaf 1996 door de nieuwe Wijkertunnel rij den. Mede daardoor is de be groting gegroeid van 1,95 miljard naar bijna 2,03 mil jardgulden. Minister Maij heeft het 'foutje' toegegeven in ant woord op wagen van <de Tweede Kamer over de twee de aanvulling op de begro ting van haar ministerie over dit jaar. Toen de begroting van het rijkswegenfonds voor 1992 moest worden inge diend, is een voorlopige schatting gemaakt van wat het Rijk kwijt zou zijn aan passagevergoedingen voor de Wijkertunnel, aldus Maij. Behalve de BTW is ook geen rekening gehouden met de verkeersgroei, zo blijkt nu. Vorig jaar zomer stuurde de Kamer de minister nog te rug naar de onderhande lingstafel om het contract aan te passen, waaronder de vergoeding aan de banken. Daarvoor was de minister nog bereid de banken 2,5 miljard te betalen. Regionale exporteurs voorzichtig positief over GATT regio annet van aarsen Een nog wijere wereldhandel door de nieuwe GATT-afspra- ken? Exporteurs van in de regio geproduceerde produkten als bloemen, bollen en bier (Heine- ken) reageren voorzichtig posi tief op het akkoord dat is be reikt. Vrije wereldhandel is een goede zaak, zegt bijvoorbeeld directeur H. Westerhof van de Bond van Bloembollenhandela ren in Hillegom. „Maar of het GATT-akkoord een enorme sti mulans zal betekenen, of er een explosieve exportgroei zal ko- daar zet ik toch nog even In de bloembollenbranche maar ook in de bloemenhandel, bij uitstek 'in' voor wije wereld handel, is het de vraag in hoe verre bijvoorbeeld de zoge naamde vitro-sanitaire regelge ving (de 'wet' waarin is vastge legd dat bollen en planten vrij i van vuil en onge dierte, red.) in landen buiten de EG zullen worden versoepeld door het GATT-akkoord. Con creet Staat er nog niets op pa pier over de eisen waaraan bloemen, sierplanten en bollen volgens de nieuwe GATT-regels moeten voldoen. „Momenteel zijn die vitro-sanitaire regels vaak de belangrijkste barriëre om naar bepaalde landen te ex porteren", zegt Westerhof. De bij zijn bond aangesloten bloembollenexporteurs hebben op dit moment flink 'last' in be paalde Zuidamerikaanse lan den. „Er komen op dit moment verhalen binnen over contai ners die worden opgehouden. Als dat soort zaken door de nieuwe GATT-afspraken tot het verleden gaan behoren, dan hang ik de vlag uit." Voor de Noordamerikaanse markt en Ja pan, grote afzetgebieden voor de bloembollenhandel, zijn op dit moment echter al heel goe de afspraken op v gebied, zegt Westerhof. De ex port naar bijvoorbeeld Japan maakte de laatste zeven jaar een explosieve groei door van twaalf naar 130 miljoen gulden per jaar. „Ik verwacht niet dat het nu tot stand gekomen GATT-akkoord nog eens een enorme groei-stimulans zal zijn." R. 'Tans van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) in Leiden: „Een liberali sering van de regelgeving is voor ons van groot belang. Vi tro-sanitaire regels worden nu eenmaal hier en daar wel eens gebruikt om invoer te beperken. Het GATT-akkoord spreekt er over dat er straks alleen regels mogen zijn die wetenschappe lijk zijn onderbouwd. Willekeur is dan niet meer mogelijk." Een positief geluid dus. Maar, zegt Tans: „Alle teksten moeten nog worden uitgewerkt voor het GATT-akkoord. Het is niet zo dat we per 1 januari 1995 bloe men en planten zonder proble men overal naar toe zullen kun nen exporteren. Voordat alles op papier staat, zullen we nog wel een paar jaarverder zijn." Heineken voorziet op korte termijn evenmin consequen ties. „Het belangrijkste voordeel op korte termijn is dat er geen kans meer bestaat op handels oorlogjes en conflicten", zegt woordvoerster Annemiek Lou- wers. „Maar over bijvoorbeeld verlagingen van importtarieven weten we nog niets concreets." Voor het belangrijkste export land van Heineken, Amerika, zullen er zich volgens haar in schatting geen grote verande ringen voordoen. „In Amerika is het importtarief al niet extreem hoog dus daar verwachten we geen grote prijsveranderingen. Het GATT-akkoord kan voor an dere landen misschien wel voordelig zijn maar we weten nog niet voor welke. Bovendien zullen die tariefverlagingen ge leidelijk, over een periode van vijf, zes jaar worden ingevoerd." Bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten krabt men zich nog eens over het hoofd over de GATT-afspraken. „De eigen vloot zal straks zeggen 'oei, dat is nadelig'. Een aantal produk ten kunnen straks namelijk mis schien goedkoper worden ge ïmporteerd. Maar dat heeft weer tot gevolg dat de be- en verwerkende industrie er direct op vooruit gaat," aldus P. de Niet. „Uiteindelijk denk ik dat - doordat de concurrentie-positie van de verwerkende industrie sterker zal worden waardoor meer continuïteit - ook de pro- duktiezijde, de eigen vloot er op lange termijn op zal winnen. Maar alle voor- en nadelen zijn op dit moment nog niet echt te om ben ik ook zo boos dat het wetsvoorstel op de Orgaandoa- tie nog steeds niet in de Tweede kamer is behandeld: er is in Ne derland nog steeds niks bij wet geregeld. En zo lang er geen wet is,.kan je ook niet zeker zijn dat hier niks gebeurt." Cohen denkt dat er in Neder land nog niet veel laakbaars aan de hand is. „Op dit moment niet, maar dat kan natuurlijk wel gebeuren. Laat daarom snel die wet komen. Maar ik heb er een hard hoofd in. De behande ling van het voorstel is uitge steld: er gaat weer een commis sie aan de slag om er naar te kij ken. Als het voorstel uiteindelijk in 1995 in de kamer komt, ben ik al heel gelukkig. Maar in de tussentijd kan er hier wel van alles gebeuren pp het gebied van illegale orgaanhandel." len om 'zeer ernstig misbruik' waarbij kinderen gedwongen worden tot wekelijks seksueel contact met de incestpleger. In de helft van de gevallen is de natuurlijke vader de dader. Het merendeel van de daders komt na aangifte in de politiecel terecht of in het Huis van Bewa ring. Vaak worden meerdere kinderen in hetzelfde gezin mis bruikt door dezelfde dader. De meeste incestslachtoffers verhuizen onmiddellijk na hun aangifte: slechts 16 van de 101 slachtoffers wonen nog in het zelfde gezin. Incest. Als kinderen eindelijk naar de politie stappen met hun verhaal, moeten jeugd- en ze denzaken-rechercheurs voor zichtig handelen. Het valt vaak niet mee om die traumatische ervaringen zo goed mogelijk op te tekenen. Het incestslachtoffer moet bovendien worden opge vangen en doorverwezen naar een hulpverlenende instantie. Het korps Hollands-Midden wil daarom van de Rijksuniversiteit Leiden weten: doen we het wel goed? -Het onderzoek wordt uitge voerd door de Leidse vakgroep Orthopedagogiek. Deze vak groep doet onder meer onder zoek bij sterk getraumatiseerde kinderen. Begeleider van het in- cestonderzoek is dr. Peter van den Bergh. Hij heeft van de Stichting Kinderpostzegels sub sidie ontvangen om het project uit te voeren. De Stichting Kin derpostzegels vond dit onder zoek van belang voor de zeer kwetsbare groep kinderen die slachtoffer is van incest. De vraag die de onderzoekers willen beantwoorden luidt: hoe hebben incestslachtoffers het optreden van de politie en jeugd- en zedenzaken-recher cheurs in deze regio ervaren? En hoe kan het beter? De onder zoeksters Angela Claessen en Marjan van Drunen verwachten volgend jaar zomer een ant woord te hebben op deze vra gen. Ze hebben daarbij de me dewerking nodig van 101 in cestslachtoffers die in de jaren 1986-1990 aangifte hebben ge daan bij de politie in de dorpen rond Leiden, de Duin- en Bol lenstreek, de Rijn- en Veen- streek met uitzondering van Leiden. Zij worden schriftelijk benaderd. Verhoor Van den Bergh over het verzoek van de politie: „De politie is ge richt op het vergaren van be wijsmateriaal: het gaat om de feiten. Maar in de praktijk doen de agenten en rechercheurs méér als het om incest gaat. Tij dens het verhoor is het zaak het kind op het gemak te stellen want het valt natuurlijk niet mee om de ervaringen aan een wildvreemde te vertellen. En die feiten zijn belangrijk voor de vervolging van de incestpleger." „Inmiddels is een cursus ont wikkeld waar rechercheurs le ren hoe ze incestslachtoffers kunnen verhoren. In Koudekerk aan den Rijn is bovendien een speciale kindvriendelijke ruimte ingericht waar incestslachtoffers worden verhoord. Dat wordt op video vastgelegd: de film kan als bewijslast dienen bij een rechts zaak." „Als het slachtoffer buiten kantooruren aangifte doet, dan moet de politie naarstig op zoek gaan naar opvang voor het kind. Dat zijn allemaal zaken waar de politie eigenlijk niet voor is op geleid." Van den Bergh: „Het korps Hollands-Midden wil incest slachtoffers gen. Maar z ook kwetsbaar op: er kunnen ook vervelende dingen uit het onderzoek komen. Dit onder zoek is ook belangrijk omdat er weinig bekend is over de ma nier waarop.de jeugd- en ze denpolitie het best kan hande len bij incestzaken. We hopen dat onze uitkomsten ook nuttig zijn voor andere politiekorp- Dr. Peter van den Bergh: „Er is weinig bekend over de manier waarop de politie het best kan optreden in incestzaken." foto jan holvast amsterdam anp In Den Haag Zuid-West worden de komende jaren 700 wonin gen gesloopt en 3.000 nieuw ge bouwd. Gemeente, projectont wikkelaars en woningbouwcor poraties hebben woensdag uit voeringsplannen tot het jaar 2000 gepresenteerd. Er is een investering van een miljard gul den mee gemoeid. In Zuid-West staan 30.000 woningen. Het gaat voorname lijk om gestapelde bouw. Om verder^ verloedering van de wijk te voorkomen is de ingrij pende opknapbeurt nodig vindt de gemeente. Er worden 3.800 woningen verbeterd. Voor 700 is renovatie niet meer haalbaar, die vallen onder de slopersha- De Amsterdamse politie heeft tijdens invallen lier dinsdagmorgen en horecabedrijven avond, in totaal 76 gehouden die illegaal in Neder land verblijven. In het naaiatelier aan de Heli- copterstraat bleken van de 35 personeelsleden, er 33 niet over geldige verblijfspapieren te be schikken. Het grootste deel heeft de Turkse nationaliteit. Daarnaast werden twee Egypte- naren, een Nigeriaan en een Gambiaan aangehouden. Van één persoon kon de nationali teit niet worden vastgesteld. Het bedrijf heeft gebruik ge maakt van valse sofinummers. Een deel van de boekhouding en een Mercedes werden in be slag genomen. De vier eigena ren van het atelier hebben forse aanslagen opgelegd gekregen door zowel de fiscus als het GAK. De 43 illegalen die in de vier horecabedrijven in Amsterdam west werden aangetroffen heb ben allemaal de Turkse natio naliteit.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15