Rijnsaterwoude houdt één school over En een zoen voor de dokter Wrakken wagen als afschrikmiddel Rijn- en Veenstreek Ook andere gemeenten steunen ex-Joegoslavië Bruins lijsttrekker ran Gemeentebelang Frontale botsing Brandweer moet het voorlopig Zoeterwoude nog doen met te kleine garage sporter ^^93 ikONDERDAG 16 DECEMBER 1993 jjongens randen meisje aan Een 16-jarig meisje uit Alphen aan den Rijn lis gisteravond op het fietspad tussen Marsdiep en Vlietstroom laangerand. Zij stond rond 19.00 uur op het rijwielpad toen 3 of 4 Ijongens haar van de brommer trokken. De jongens hebben ge- Iprobeerd haar kleding los te rukken, en gaven haar daarbij enke- Jle klappen in het gezicht. Het meisje gilde hard en dat hoorde «een omwonenden. Toen die er aan kwam, kozen de jongens het ijhazepad. jScimmiaplanten ontvreemd Een 24-jarige v t Alphen aan den Rijn is gisteravond op de Planetensingel aangehouden omdat ze scimmiaplanten aan het stelen was. Deze plantjes worden ge bruikt in kerststukjes. De vrouw, een eigenares van een planten winkel, had op het moment van haar aanhouding 65 toppen van bij zich. Alphenaar wil auto terug m den rijn Een 26-jarige n Alphen aan den Rijn eist zijn auto terug die hij ooit heeft uitgeleend aan een 'vriend' uit Rotterdam. Gisteravond heeft de Alphenaar aangifte gedaan, omdat zijn 'vriend' de auto niet wil teruggeven. De auto staat inmiddels op de naam van de Rotterdammer, zodat het volgens de politie erg moeilijk wordt voor de Alphenaar om aan te tonen dat het zijn voertuig betreft. Christelijke basisschool De Hoeksteen in 1996 dicht Rijnsaterwoude houdt alleen nog een katholieke basis school over. De christelijke school De Hoeksteen moet in augustus 1996 dicht, nu de fusie met De Kinder Arcke is afgeblazen. Het bestuur van deze katholieke school ziet van samenvoeging af, onder meer omdat ze vreest voor gedwongen ontslagen. Enkele jaren geleden werd de openbare basisschool De Torenvalk al opgeheven. rijnsaterwoude marieta kroft Ouders die per se willen dat hun kinderen protestants-chris telijk onderwijs blijven volgen, kunnen vanaf 1996 uitwijken naar de circa vijf kilometer ver derop gelegen basisschool De Schakel in Leimuiden. Het besluit om al dan niet te fuseren lag in handen van de katholieke school. Terwijl De Hoeksteen met momenteel 31 leerlingen ver onder de ophef fingsnorm van 81 ligt, blijft De Kinder Arcke er voorlopig wel boven. Niet alleen het dreigen de ontslag van zijn eigen leer krachten is voor het bestuur van De Kinder Arcke aanleiding om de fusie af te wijzen. Ook zag de school op tegen de veranderde lesmethoden en de verandering in de organisatie die de samen voeging met zich zou meebren gen. Het besluit van het bestuur is genomen met instemming van de oudervereniging, het team en de medezeggenschaps raad. Directeur B. Komdeur van De Hoeksteen is teleurgesteld over het afblazen van de fusie. ,,Het is jammer voor het hele dorp, dat maar één school overhoudt voor katholiek onderwijs in plaats van een school voor ie dereen", reageert hij. Hij heeft 'tot op zekere hoogte' begrip voor het besluit van De Kinder Arcke. Aan de andere kant vindt hij dat de voor- en nadelen van een fusie onvoldoende zijn on derzocht. Enkele jaren geleden spraken bijna alle ouders zich in enquê te uit voor de fusie. Komdeur vindt dat te gemakkelijk aan die uitslag is voorbij gegaan. Ou ders van kinderen op De Hoek steen zijn volgens hem dan ook teleurgesteld. Op grond van de reacties verwacht hij dat straks de helft van het aantal leerlin gen overstapt naar De Kinder Arcke. De anderen blijven chris telijk onderwijs volgen in De Schakel in Leimuiden, verwacht de schooldirecteur. Vier leerkrachten zijn aan De Hoeksteen verbonden, van wie er drie op part-time basis wer ken. Om te voorkomen dat de leerkrachten op straat komen te staan, probeert het bestuur van De Hoeksteen nu met De Scha kel afspraken te maken. De ge sprekken daarover verkeren vol gens Komdeur nog in een pril stadium. Overigens is De Kinder Arcke van plan om rekening te hou den met de toestroom van pro testants-christelijke leerlingen. Zodra De Hoeksteen dicht gaat, wordt de oudervereniging van De Kinder Arcke met twee plaatsen uitgebreid voor protes tants-christelijke ouders. En ook binnen het vak 'geestelijke vor ming' kan aandacht worden be steed aan het protestantse ge loof, aldus P. Zandbergen, be stuurslid van De Kinder Arcke. foHtie in actie tegen alcoholgebruik in verkeer Autodieven op pad in Hazerswoude - hazerswoude-rundukVan een parkeerplaats aan de Melkweg- laan in Hazerswoude-Rijndijk is in de nacht van dinsdag op woensdag een personenauto gestolen. Het voertuig is eigendom van een Koudekerker. Aan de Rijndijk werd in dezelfde nacht een auto opengebroken, waarbij een autoradio werd buitge maakt. Daarnaast werden nog drie pogingen gedaan aan de Rijndijk in Hazerswoude en Zoeterwoude om een auto open te breken. Wethouder L. Bruins uit Rijnsa- erwoude wordt lijsttrekker van lemeentebelang in Jacobswou- le. Gemeentebelang is een lieuwe partij ontstaan uit een jsie van Gemeentebe- ang/PvdA en Politiek '90. Tweede staat de huidige frac tievoorzitter van Gemeentebe lang/PvdA, C. de Lange uit Woubrugge. Nummer drie staat F. Hagenaar uit Leimuiden. Ha genaar is nu raadslid voor Poli tiek '90. Op de vierde plaats staat A. Rabarison-van der Laan, ook uit Leimuiden. Ook de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Ter Aar steunen de internationale actie op 18 december voor het voormalig Joegoslavië. Het gemeentehuis van Lei derdorp is die dag van 9.00 tot 16.00 uur open. De deuren van het Oegstgeester raadhuis, het gemeentelijk dienstencentrum en 't Groot Proffijt zijn van 10.00 tot 15.00 uur geopend. In Ter Aar is het raadhuis geopend van 10.00 tot 15.00 uur. Belangstellenden kunnen een solidariteitsverklaring onderte kenen en een financiële bijdra ge leveren voor dekens, slaap zakken en allesbranders. De ge meenten geven met de actie ge hoor aan de oproep van de Raad van Europa, die zoveel mogelijke gemeenten heeft op geroepen om de inwoners van Sarajevo, Bosnië-Herzegovina en de rest van voormalig Joego slavië te steunen. Het grootste deel van het geld dat de actie oplevert, wordt di rect ingezet voor noodhulp, om de burgers te helpen de winter te overleven. Al eerder maakten andere ge meenten in de regio bekend mee te doen aan de actie. Weggebruikers in de regio die te liep in het glaasje hebben geke- [en worden de komende weken pp hun gedrag aangesproken. is althans de opzet van de ,,inti-alcoholcampagne die vrij- Jag 17 december in de regio be- duurt tot en met carna- al. De campagne is opgezet regionale werkgroep, bestaande uit vertegenwoordi gers van zeven regio-gemeen de politie, Rijkswaterstaat, le provincie en Veilig Verkeer Jederland. De officiële presentatie en het itartsein van de campagne zijn de Klaverhal in Zoe- erwoude. Om de actie meer u,>ekendheid te geven, staan er m)ok twee alcoholsimulators in dj le sporthal opgesteld. Aan de [tand van de simulator wordt een chauffeur borrel op in beeld ge wacht. Een dag later staan de imulators in winkelcentrum De Vinkelhof in Leiderdorp. In de week daarop staat op liverse plaatsen in Alkemade, lijnwoude, Leiden, Voorscho- en, Oegstgeest, Zoeterwoude ;n Leiderdorp de 'wrakkenwa- ;en'. „Van Marwijk heeft vaak te naken met ernstige ongevallen, let bedrijf was gelijk bereid om te werken omdat ook de nedewerkers liever niet worden 'econfronteerd met ernstige ingevallen. Ook op die wijze willen De wrakken wagen. Tot en met de carnaval is het voertuig op diverse plaatsen ii schuwing wat er kan gebeuren als de chauffeur te diep in het glaasje kijkt. opgepakt. „Het moet duidelijk zijn dat het niet alleen bij fol ders en een wrak blijft. Vandaar dat in overleg met de politie is besloten om gedurende bepaal de campagnes ook extra contro les te houden", legt Démoed 3 weggebruikers la- het gevolg kan zijn als je met drank op achter het stuur kruipt. Dat is naar ons idee veel directer en confron- terender dan het uitdelen van folders. Al wordt er ook infor matiemateriaal uitgereikt", zegt secretaris Hans Démoed van de werkgroep. Démoed werkt bij de gemeente Alkemade op de afdeling algemene zaken. Folders De regionale werkgroep is een half jaar geleden met het werk begonnen. „De achterliggende gedachte is dat je samen sterker staat dan alleen", aldus de ambtenaar. Door de campagne moet het gedrag van de wegge bruikers veranderen. Démoed: „De afgelopen maanden werkplan voor 1994 ge maakt. We denken aan snel heidscontroles en de begelei ding van ouderen in het ver keer. In de meeste gevallen zul len we inhaken op landelijke campagnes." Het is de bedoeling dat alle acties door de politie worden Het geld voor de werkgroep en de acties komt van Rijkswa terstaat en de deelnemende ge meenten. Dit en volgend jaar is Alkemade de 'trekkende ge meente', zoals Démoed dat om schrijft. nieuwe wetering» Een 26-jarige vrouw uit Rotterdam is gisteravond rond half twaalf op de kruising van de Ripselaan en de Provinciale Weg 5 (Leiden-Roelofarendsveen) gewond geraakt bij een verkeersongeval. Het slachtoffer is met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Rotterdamse wilde met haar auto vanaf de Ripselaan de oprit naar de A-4 oprijden en verleende volgens de politie geen voorrang aan een personenauto die over de provinciale weg reed. Deze auto werd bestuurd door een 27-jarige vrouw uit Roelofarends- veen. De Veense kwam met de schrik vrij. Beide auto's werden zwaar beschadigd. foto hielco kuipers Het ziet er niet naar uit dat de brandweer in Roelofarendsveen binnenkort een grotere ruimte kan betrekken. „We zijn op zoek. Maar de financiën vor men het grootste probleem", zegt wethouder W. Nugteren (CDA/financiën). Een van de mogelijkheden is om een nieu we brandweergarage te bouwen tussen de Alkeburcht en de se cretariswoning aan de Noord- hoek. Een nadeel is volgens de wethouder dat dan groen verlo ren gaat. Welke mogelijkheden er nog meer zijn, wil Nugteren nog niet kwijt. De wethouder reageert op de klaagzang in het recent versche nen jaarverslag van 1992 van de brandweer van Roelofarends veen, Rijpwetering en De Kaag. „De garage voldoet niet meer aan de brandweereisen", zo staat vermeld. Een ander pro bleem is dat de ruimte waar in structie wordt gegeven te klein is. „Veelal is gezamenlijke in structie noodzakelijk." Schade De schade door brand en onge vallen waarbij de brandweer korpsen van Alkemade in 1992 waren betrokken, bedroeg in to taal 600.000 gulden. Dit bedrag is minder hoog dan in 1991. In dat jaar werd er voor meer dan een miljoen gulden schade ver oorzaakt. Volgens brandweer commandant B. Dekker berust dat op toeval. „Vorig jaar had- dèn we wat minder grote bran den dan dat jaar daarvoor." Hoe groot de omvang van de schade dit jaar is, weet Dekker nog niet omdat hij nog niet alle schade- rapporten binnen heeft. Hij schat 'iets meer' dan vorig jaar. De brandweerkorpsen van Alkemade moesten vorig jaar in totaal 55 keer uitrukken. Er vie len twaalf gewonden bij onge vallen waarbij de brandweer was betrokken. De meeste ge wonden vielen daarbij op Rijks weg A4. De meeste tijd was de brandweer vorig jaar kwijt aan een boerderijbrand op 20 mei in Hoogmade, de brand in een schuur op de Zwarteweg op 23 mei, de brand in een woning aan de Wilhelminalaan op 3 juli en drie dagen later in een wo ning aan de Langeweg. Het Comité Sportprijs van het Jaar in Zoeterwoude is op zoek naar de 'sporter van 1993'. Ver enigingsbesturen en inwoners kunnen kandidaten tot 1 janua ri voordragen. De jury wil dat de resultaten aantoonbaar zijn aan de hand van bijvoorbeeld een kam pioenschap, record, titel of een behaalde limiet. Alleen kandidaten die in Zoe terwoude wonen, komen in aanmerking voor de prijs. Voor de titel van sportploeg van het jaar komen alleen in Zoeter woude gevestigde verenigingen in aanmerking. De prijzen worden op zater dag 29 januari uitgereikt aan de Boekje over 'gewone mensen' op Hooge Burch boodschap heeft ITeleen Ivenhuis niet met haar boekje Dat bepaal ik zelf wel'. Het werkje bevat een aantal schet- ïit het dagelijks leven op Jooge Burch, een centrum in 'wammerdam voor verstande- ijk gehandicapten. „Maar ik loop wel dat als iemand dit loekje leest, hij of zij er toch ïithaalt dat de bewoners van Hooge Burch ook gewone men- :n zijn." Gistermiddag werd de bundel ifficieel gepresenteerd. De Al- ihense burgemeester M. Paats treeg als eerste het boekje uit- ;ereikt. Het is bedoeld als kerst- ;eschenk voor de werknemers het centrum. Het werk van deleen Evenhuis - opgesierd net tekeningen van bewoners - s ook in de boekhandels in Al en Bodegraven verkrijg bar. „Dat vind ik juist het aar dige. Dat mensen van buiten )ns centrum ook eens een leeld krijgen hoe het hier toe Stichting in Nieuwveen. Korte tijd later verhuisde het centrum naar Zwainmerdam waar het de naam Hooge Burch kreeg. Vol gens Evenhuis was het aanvan kelijk niet de bedoeling om in het centrum te blijven. „Het was een baan waarin ik part-ti me kon werken. Dat was inder tijd als huisarts niet mogelijk. Net als ieder ander wilde ik - als de mogelijkheid zich zou voor doen - gewoon huisarts worden met een normale praktijk, maar ik ben met plezier gebleven. Het is zo verschrikkelijk dankbaar werk. Het prettige is ook dat ik hier met collega's werk die be gaan zijn met de bewoners. Bo vendien heb ik hier veel pio nierswerk gedaan. Ik heb alles zelf moeten uitvinden, want het zijn toch patiënten die een an dere aanpak behoeven", legt de huisarts uit. Ouders „Gelukkig zijn er nu meer colle ga's die verstand van zaken hebben. Maar er moet meer ge beuren. Er moet een speciale opleiding komen voor mensen die als arts in een dergelijk cen trum willen werken. Uiteinde lijk heb je te maken met tal van factoren waar je als arts geen weet van heb. Het communice ren met de patiënten is moeilij ker, er is overleg nodig met de groepsleiding en uiteraard ook met de ouders. Dat moetje alle maal leren. Ook medisch gezien is het anders; er wonen hier im mers mensen die invalide zijn, slechtziend of slechthorend", aldus de arts/schrijver. In de loop der jaren heeft de huisarts haar ervaringen opge schreven. „De bewoners spre ken je zeer direct aan. Je krijgt van alles naar je hoofd. In het begin schreef ik alles meer voor mezelf op. Op een gegeven mo ment heb ik wat ingestuurd voor ons personeelsblad. Om dat ik het leuk vind om te schrijven, maar ook om die er varingen met anderen te delen. Iedereen maakt zulke dingen mee. En er is maar een enkeling die het opschrijft." Vanwege de privacy van de bewoners heeft Heieen Even huis de namen veranderd. „Maar de verzorgers van die be treffende groep weten wel dege lijk over wie het over gaat. Dan krijg je ook reacties", vertelt de arts van Hooge Burch. Het boekje - samengesteld uit stukjes uit het personeelsblad en aangevuld met nieuwe bele- venisen - gaat niet alleen over haar ervaringen. Ook leuke en ontroerende belevenissen van andere zijn beschreven. Zoals die van een collega-specialist die voor het eerst op Hooge Burch komt. De bewoner die een onderzoek moest onder gaan was na afloop dermate op gelucht dat hij de arts tot zijn grote verbijstering op beide wangen een zoen gaf. Genegenheid „Dat is een spontane reactie. Dat was het eerste dat mij in de Johanna Stichting opviel. Een bewoner viel een verzorger om zijn nek. 'Oh, als mij dat ook maar niet overkomt', was mijn eerste reactie. Het overkwam mij uiteraard ook. Het is ge woon een reactie van iemand die zijn genegenheid wil tonen. Dat moet je leren. Al komt dat bij vreemden misschien merk waardig over. Vandaar dat ik hoop dat het boekje bijdraagt aan het begrip voor de Hooge Burch en zijn bewoners." Burgemeester M. Paats (rechts) krijgt van directeur G.A. van de Weg van Hooge Burch het eerste boekje. Achter Van de Weg schrijfster Heieen Evenhuis, vergezeld van de bewoners die de tekeningen hebben gemaakt. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13