Warmond: geen huizen in de polder Stukje sfeer. Wassenaar se VVD op de bres voor ouderen intrcrtuin Raad van State dwingt Zoeterwoude tot uitspraak over inzet strooiwagens Echtpaar geeft topcollectie aardewerk weg aan museum Kinderopvang Zoeterwoude wil dependance in Rijndijk Regio Verdachte verkrachting aangehouden oegstgeest De politie heeft een 43-jarige Oegstgeestenaar aan gehouden op verdenking van verkrachting, vrijheidsberoving, bedreiging en mishandeling. De man is aangeklaagd door een 40-jarige medewerkster van een escort-bureau, die zich op 29 november bij zijn woning meldde. Volgens de vrouw waren vooraf afspraken gemaakt over de diensten die zij de man zou verlenen, maar week de dader hiervan af. Hij zou haar onder be dreiging hebben verkracht. De man ontkent alle beschuldigin gen. Hij beweert dat hij zich netjes aan de vooraf gemaakte af spraken heeft gehouden. De verdachte is maandag al gearres teerd, de politie heeft de zaak tot vandaag stilgehouden. Van daag neemt de officier van juistitie een besluit over eventuele verlenging van de gevangenschap van de Oegstgeestenaar. De Wassenaarse WD wil mee werken om een tweede groeps- wonenproject voor ouderen in het dorp van de grond te krij gen. Ook vinden de liberalen dat er meer voorzieningen moe ten komen voor zelfstandig wo nende ouderen. De Wassenaar- se sportverenigingen behoren meer subsidie te krijgen. De po litie moet 'hulpkrachten' in schakelen om vandalisme en criminaliteit te voorkomen. Dat zijn de meest opvallende pun ten uit het verkiezingsprogram ma van de Wassenaarse WD voor de komende gemeente raadsperiode. De strekkking van het pro gramma is verder dat Wasse naar 'vol' is en dat het dorp 'groen, mooi, rustig en veilig moet blijven'. Daarmee gaat de partij verder op de ingeslagen weg. Voor woningbouw op gro te schaal is geen ruimte. Wel moet er nieuwbouw op zogehe ten 'snipperlocaties' komen. Daarbij denkt de WD aan koopwoningen in diverse prijs klassen. Dit geeft de beste door stroming, aldus de liberalen. De kandidatenlijst ziet er dit keer behoorlijk anders uit van wege het groot aantal nieuwko mers. De eerste vijf namen zijn vertrouwd. Lijsttrekker is wet houder B. Aptroot, wethouder A. Pruys is tweede. De plaatsen drie tot en met vijf worden inge nomen door J. Vos, E. van Dijk- Staats en H. de Greef. Dan volgt een rij nieuwe namen: A. Vries- endorp-Dutilh, J. Philipse, P. Geerling, M. Vader en W. Top per. De raadsleden E. Tamboe- zer, J. Lintjer, P. Vreugdenhil, M. Zeven-Postma en E. Vegter-Ni- enhuys-Mulder houden het voor gezien vanwege te drukke werkzaamheden. Veldweg Kingang Kerkweg) Sfeervol kerststukje in rieten mand je. In diverse kleuren. Echt iets om iemand mee te verwennen. Dan verwennen wij u met de prijs. Van 17.50 voor Jeugdraad krijgt bijdrage van Jantje Beton voorschoten De Gereformeerde Hervormde Jeugdraad in Voorschoten heeft een bijdrage van 6000 gulden gekregen van het Nationaal Jeugd Fonds van Jantje Beton. De raad gaat het geld gebruiken voor de inrichting van het jeugdhonk 'Het Pluspunt'. In het pand worden activitei ten voor jongeren georgani seerd. ,,We hebben veel geld nodig voor de inrichting en dit geld is iets extra's om leuke din gen mee te doen", vertelt Ellis Kruijff, voorzitter van de raad. Van het geld worden gordijnen en een cd-speler gekocht. Kin deren van de jeugdorganisatie zijn voor Jantje Beton langs de deuren geweest om geld in te zamelen. persbureau cerberus De gemeente Zoeterwoude moet voor 15 februari beslissen over de vergunningaanvraag van de fir ma Omtzigt. Dit heeft staatsraad J. Leyten giste ren gezegd. De weigering van de gemeente om een besluit te nemen, is door Leyten vernietigd. De aanvraag is door Omtzigt ingediend om 's avonds en 's nachts met vrachtauto's van het be drijfsterrein aan de Hoge Rijndijk te mogen ver trekken. Bij gladheid rijdt Omtzigt met strooiwa gens (vrachtwagens waaraan bij een depot van Rijkswaterstaat strooibakken worden gemon teerd). Tijdens een eerdere Raad van State-proce- dure bleek het bedrijf daarvoor geen vergunning Het echtpaar Polling ging veertig jaar geleden op zoek n een unieke aardewerkverzameling. te hebben-gevraagd. Inmiddels heeft de gemeen te de ontwerp-vergunning wel gepubliceerd, op 7 december. Deze moet een maand ter inzage lig gen. Omtzigt wil toestemming om 's avonds en 's nachts onbeperkt te mogen wegrijden - zeker wanneer de bedongen geluidsschermen zijn ge plaatst - als er wegens gladheid moet worden ge strooid. De gemeente wil Omtzigt maximaal twaalf dagen per jaar ontheffing geven van het verbod om 's avonds en 's nachts actief te zijn. In die twaalf keer is ook het laden en lossen van schepen begrepen. De gemeente stelt zich op het standpunt dat Omtzigt de vrachtwagens ook el ders (op het industrieterrein) kan parkeren. voorschoten «joost panhuysen Al veertig jaar lang verzamelen de heer en mevrouw Polling Maastrichts aardewerk. Wie een bezoek brengt aan het op land goed de Horsten woonachtige echtpaar, betreedt een breekba re wereld van boerenbontser vies, gedenkborden, dierfiguren, artdeco bekers, wij waterbakjes en aziatische kommetjes. Zelfs een borstbeeld van de eerbied waardige geleerde Boerhaave ontbreekt niet. Anderhalve eeuw Maastrichts aardewerk, een unieke ratjetoe van stijlen. Om 'mooi' gaat het de Pol lings niet zozeer, ze gunnen een met vakmanschap gemaakte knalpaarse kitsch-vaas graag een plaatsje in hun collectie. De kwalificatie 'curieus' is van gro ter belang. En het tentoonge stelde is niet van cultuur-histo risch belang ontbloot: niet voor niets toonde het Bonnefanten- museum in Maastricht zich be reid om de collectie in zijn ge heel (5500 stukken) over te ne- Stichting kan vraag niet aan De roep om kinderopvang zal alleen maar groter worden. Daarvan is de Stichting Kinder opvang Zoeterwoude (SKZ) overtuigd. Met een wachtlijst van zo'n vijftig kleintjes, denkt de stichting dan ook aan de opening van een dependance in Zoeterwoude-Rijndijk. Doordat er een extra leidster bijkomt, kan het aantal plaatsen voorlo pig al van 19 naar 27 groeien. Meer plaatsen zijn in de huidige behuizing niet mogelijk. De afgelopen week zette wet houder R. Hogenelst symbo lisch de laatste verfstreek op de muur bij de ingang van kinder dagverblijf 't Waterhoentje aan de Westeindseweg. De rode verfstrepen moeten de bezoeker eraan herinneren dat het kin derdagverblijf bijna vijf jaar na dato eindelijk helemaal op orde is. De verbouwing kostte zo'n 37.000 gulden waarvan de ge meente ruim 15.000 gulden voor haar rekening nam. Hier van creëerde de SKZ onder meer een extra slaapkamertje in een van de twee lokalen waar kinderen van nul tot vier jaar verblijven. De SKZ huurt drie ruimten in de Corbuloschool. In het derde lokaal vangen mede werkers kinderen van vier tot dertien jaar na school op. In to taal herbergt de stichting zo'n 65 kinderen. Het plan voor kinderopvang in Zoeterwoude ontstond zo'n vijf jaar geleden tijdens een praatje op de hoek van de straat. „Nog diezelfde avond zijn we met een paar vrouwen om de tafel gaan zitten", vertelt initiatiefneemster C. Wouters. Ze omschrijft de beginperiode als een 'gevecht'. „We hadden geen cent. De kinderen werden door vrijwilligers opgevangen. Ouders hielpen met het op knappen van de lokalen", be schrijft Wouters. „We moesten opboksen tegen het scepticisme in bijvoorbeeld de politiek. Er werd gezegd: ach, dit is een dorp. Hier passen de buren wel op de kinderen. Alsof die niet werken." Inmiddels moet hoofdleidster M. Leeuwesteijn regelmatig ou ders in spe teleurstellen. „Men sen vallen soms steil achterover als ik zeg dat de gemiddelde wachttijd anderhalf jaar is. Of er dan een plaatsje vrijkomt, blijft onzeker. Want mensen die hier al een kindje hebben, krijgen voorrang als ze een tweede kind willen plaatsen. Ook bedrijven krijgen voorrang." Ondanks de enorme vraag, komt de SKZ volgend jaar in fi nanciële moeilijkheden. Op 1 jaunari is het eigen vermogen geslonken van 68.500 tot 5.400 gulden. Dit komt onder meer door de verbouwing. Daarnaast moet de stichting ook het ver wachte tekort van 29.000 gulden opvangen. Dit tekort onstaat doordat het ministerie van WVC Zoeterwou de geen subsidie geeft voor elke kindplaats boven een aantal van twintig. Beneden dit aantal krijgt de stichting 5.000 gulden per kindplaats. Met de uitbrei ding naar 27 kindplaatsen ont staat er een gat, dat de ouder bijdrage niet kan dichten. Ou ders betalen afhankelijk van hun inkomen tussen de hon derd en duizend gulden per maand. Hoewel de ouderbijdra ge volgend jaar omhoog gaat, neemt de omvang van de rijks subsidie af. De SKZ kan dit fi nancieel niet dragen. Daarom zal het stichtingsbe stuur de gemeente in januari benaderen mét een concreet voorstel voor een 'structurele jaarlijkse bijdrage', vertelt voor zitter I: van der Meer. Omdat het aantal kindplaatsen toe neemt, vindt Van der Meer dat het aantal bedrijfplaatsen (nu negen) ook moet stijgen. Ze ver wacht daarbij geen problemen. Wethouder R. Hogenelst zet symbolisch de laatste verfstreep op de n 't Waterhoentje. „Voor de huidige bedrijfsplaat- sen hebben we nooit moeite hoeven doen. Die kwamen zo vol. Bovendien zie je landelijk ook dat meer werkgevers kind plaatsenkopen." Wethouder Hogenelst is 'niet zo pessimistisch' over de finan ciële situatie. Hij verwacht dat de vraag van werkgevers naar kindplaatsen zal toenemen. „Met die lange wachtlijsten kunnen particulieren geen op vang voor hun kinderen realise ren. Ze zullen steeds vaker van hun werkgevers verlangen dat deze de opvang regelt," meent Hogenelst. Bovendien heeft de gemeente al eerder tienduizend gulden gereserveerd voor het beleid van kinderopvang. Voorlopig blijft het aardewerk echter in Voorschoten. „We zijn van eigenaren tot onbezoldigde conservatoren geworden", grapt mevrouw Polling. Volgen de week is in het Voorschotense Baljuwhuis een aantal pronk stukken te zien. Met enige opluchting heeft het Voorschotense echtpaar het aardewerk aan het museum ge schonken. De heer Polling: „We hebben geen erfgenamen, en we wilden absoluut voorkomen dat de verzameling uiteen zou vallen." Met het zoeken naar in teressant aardewerk blijven ze doorgaan, en iedere nieuwe aanwinst wordt zorgvuldig geïn ventariseerd, wat onder meer inhoudt dat er "foto's van de voor- en "achterkant van ieder stuk aardewerk worden ge maakt. „Compleet zal de verza meling nooit worden. Daar heb ik me allang bij neergelegd", al dus Polling, die ook secretaris is van de 1100 leden tellende Ver eniging Maastrichts Aardewerk. Wat begin jaren vijftig begon als een aanvulling op de uitzet, groeide uit tot de grootste parti culiere verzameling Maastrichts aardewerk in Nederland. Toen meneer en mevrouw Polling be gin jaren vijftig op een Haagse rommelmarkt trachtten een goedkoop doch fraai servies te vinden, was van verzamelaar woede nog geen sprake. Maar uit de voorliefde voor Maast richts aardewerk groeide de be hoefte om oude fabrieksarchie- ven in te duiken, informatie met andere verzamelaars uit te wis selen, en vooral eindeloos beur zen en rommelmarkten af te stropen. Polling: „In het begin waren we de eerste serieuze verzamelaars. Over porselein bestond heel veel lectuur, maar over dit soort aardewerk, be stemd voor het 'klootjesvolk', was nergens informatie te vin den." Inmiddels'is Polling zelf een ware autoriteit, die vorig jaar de 'Trichter' (legpenning van verdienste) van de stad Maastricht in ontvangst mocht Relativerend: „In het land der blinden is eenoog koning. We weten nog zo weinig over dit onderwerp. Het is een klein wonder dat we in een fabriek tussen de beschimmelde rot zooi oude ontwerpboeken heb ben teruggevonden. Het oudste stuk uit de verza meling is naar schatting zo'n 150 jaar oud. Polling: „Pas in 1850 was er sprake van hoog staande produktie, geïnspireerd op het beroemde Wedgewood- porselein. Een theeservies in de stijl van Wedgewood is een van mijn favorieten uit onze verza meling." De verzameling laat goed zien hoeveel verschillende stijlen furore maakten in de loop der decennia. Zo is er vallend veel aardewerk met duidelijk Chinese inslag aan zig. Polling: „Vooral voor Tweede Wereldoorlog was e het grote publiek een afkeer Nederlands ogend aardewerl Het moest Chinees, Japans of Engels lijken. Het echte spi was natuurlijk onbetaalbaar." Polling geeft toe dat het "echl te verzamelen, het speuren' evenveel voldoening schenkt alj de verzameling zelf. De Polling hebben zich nooit in de schul den hoeven te steken om hur liefhebberij te bekostigen, om dat ze hun verzamelwoedf nooit uit de hand lieten lopen In de toekomst kunnen zij ziel wellicht extravagantere koopje veroorloven dan voorheen want het Bonnefantenmuseun wil af en toe meebetalen. Drie minuten van uw vrije tijd voor een optimale wasbeurt Onze nieuwe computergestuurde autowasstraat gaat niet alleen spaarzaam om met uw vrije tijd, maar is ook uiterst vriendelijk voor ons aller leefmilieu. En dat alles voor een heel zuinig prijsje. j Een abonnement is nog J voordeliger W Het Motorhuis DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 Het benzinestation van Texaco aan de Geversstraat in Oegstgeest. Exploitant Van der Molen kreeg in korte tijd twee tegenslagen te verwerken. Eerst werd zijn station overvallen, vervolgens hoorde hij dat het wordt gesloten. foto hielco kuipers oegstgeest liesbeth buitink Het Texaco-tankstation aan de Oegstgeester Geversstraat gaat dicht. Om te voldoen aan de milieuwetgeving moet de ver vuilde grond onder het station moet worden opgeruimd. Met de sluiting van het benzinesta tion op 31 maart komen de ex ploitant en vijf werknemers op straat te staan. Het bericht over de sluiting is exploitant A. van der Molen in het verkeerde keelgat gescho len. Niet alleen was de brief van Texaco met de onheilstijding volgens hem cru gesteld, de boodschap kwam in dezelfde week dat het station was over vallen. Texacostation Oegstgeest moet sluiten Voor Van der Molen is het amper een troost dat hij niet de enige exploitant m Nederland is die de zaak moet sluiten. „Er worden zo'n 2600 stations ge sloten." Van der Molen moet zelf ontslag aanvragen voor zijn vijf werknemers. „De financiële consequentie van de sluiting is voor mijn rekening", zegt hij zuur. „En ik sta zelf ook op Het tankstation is door Texaco aangemeld bij de stich ting Subat. „Alle stations moe ten in het jaar 2000 voorkomen dat zij vervuilen en de veront reiniging die er al was, hebben gesaneerd", verklaart Subat- woordvoerder J. Schipper. „Er is een aantal locaties waar inves teringen bedrijfseconomisch niet passen. Die worden bij Su bat aangemeld. Wij betalen dan de saneringskosten. Texaco-woordvoerder Gijs- bers reageert lakoniek op de vraag naar de reden van de slui ting. „Och, dat zal wel een Su- bat-station zijn, dat weet ik niet uit mijn blote bol. In ieder geval is de exploitant verantwoorde lijk voor de ontslagvergunning voor zijn personeel." C. van Kuijen, burgerlid van de gemeentelijke commissie ruim telijke ordening, beschuldigde het SDB gisteren van 'grove in competentie' dat met de plan nen zo duidelijk was ingegaan tegen de wensen van Warmond. „Of het is een stelletje klungels, of u bent belazerd", voegde hij WD'er C. Saris toe, die lid is van het dagelijks bestuur van het SDB. „Dat is onbehoorlijk", verweerde Saris zich. „We ston den onder grote tijdsdruk. Het stedebouwkundig bureau heeft bebouwing in de Klinkenber gerpolder niet in zijn eentje uit gedacht, maar Warmond heeft er zijn zegje over gedaan. Toen duidelijk was dat die passage over 1650 woningen uit de SDB- nota zou worden geschrapt, lag die echter al bij mensen thuis en stond het al in de krant", zo verklaarde zij de late wijziging. Het nieuws over bouwplan nen in de polder heeft grote on rust veroorzaakt in Warmond, zo bleek gisteren ook uit de vol le publieke tribune. „Ik ben me het lazerus geschrokken", er kende ook B. Schavemaker (Progressief Warmond). „Ik dacht: hoe halen ze het in hun kop?" Wethouder J. Wassenaar be nadrukte dat Warmond wel in de polder wil bouwen, maar uit sluitend op kleine schaal. „Maximaal 250 woningen." Die zouden direct achter de sport velden moeten komen. „We zien de Klinkenbergerpolder uitsluitend als een klein zoekge- bied. De rest is niet bespreek baar. Warmond is qua bebou wing een gunstige uitzondering in de Bollenstreek. Als dat verlo ren gaat is het onverteerbaar." De plannen van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bol lenstreek (SDB) voor de bouw van 1650 woningen in de Klinkenbergerpolder zijn voorlopig van de baan. De ge meente Warmond heeft het SDB ervan weten te overtui gen dat dergelijke plannen voor het dorp aan de Leede onaanvaarbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12