Pastores aartsbisdom voor scheiding ambt en celibaat Kerk Samenleving Paus: mensheid moet niet berusten in ellende 'Buiten de kerk is wel degelijk heel veel van God te vinden' DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 BUITENLAND KORT Sekte in vrijheid De 21 leiders van de sekte 'Kinderen van God' in Argen tinië zijn op last van een rechtbank in vrijheid gesteld. Zij werden in september ge arresteerd op beschuldiging van onder meer seksueel misbruik van kinderen en ra ciale en religieuze discrimi natie. De rechtbank oordeel de dat rechter Roberto Mar- quevich zijn bevoegdheden heeft overschreden door de 21 in voorlopige hechtenis te nemen. De zeventig kinderen die tot de sekte behoorden en in staatstehuizen waren ondergebracht, moeten aan hun ouders worden terugge geven. De sekteleiders werden bij hun vrijlating door aanhan gers luid toegejuicht. Onder hen waren zeven Amerika nen, twee Canadezen, een Fransman en een Duitser. De kinderen komen onder meer uit de Verenigde Staten, Ca nada, Frankrijk, Spanje en Groot-Brittannië. Het justi tieel onderzoek tégen de sek teleiders wordt voortgezet. Gutenberg-bijbel In de Russische Staatsbiblio theek in Moskou is een exemplaar van de zeldzame Gutenberg-bijbel gevonden. Van deze rond 1450 gedrukte bijbel, de eerste die in dmk verscheen, bestaan wereld wijd nog maar twaalf exem plaren. De bijbel maakt deel uit van een unieke collectie oude boeken en handschrif ten, die na afloop van de tweede wereldoorlog door de Russen uit een boekenmuse um in Leipzig werd meege nomen. De verzameling geeft een overzicht van de ontwik keling van de boekdrukkunst en werd onlangs in de kelder van de Moskouse bibliotheek teruggevonden. Het museum van Leipzig probeert de boe ken weer naar Duitsland te rug te krijgen. Zuiveringen Godsdienstige leiders uit de landen van het vroegere Joe goslavië veroordelen de etni sche zuiveringen en eisen dat alle verdrevenen naar hun vroegere woonplaats kunnen terugkeren om 'een normaal leven te leiden'. Zonder con crete situaties te noemen verlangen zij dat humanitai re hulp niets in de weg wordt gelegd en dat er een einde komt aan sancties die on schuldige mensen doen lij den. De godsdienstige leiders hebben in de Hongaarse stad Pees deelgenomen aan een ronde-tafelconferentie, die was georganiseerd door de Konferentie van Europese Kerken met steun van de Raad van Rooms-Katholieke Bisschoppenconferenties in Europa. Inbraak In de Benedictijner kloosters in de Italiaanse stad Subiaco is de afgelopen week twee keer ingebroken. De eerste keer ontvreemdden inbre kers een kleurentv, een vi deorecorder en geld uit het afgelegen Benedictijner klooster met de heilige grot, het oudste klooster in de westerse wereld. De tweede keer werden dezelfde of an dere inbrekers door een alarm verrast, toen ze in het souvenirwinkeltje van het nabij gelegen Scholastika- klooster probeerden binnen te dringen. Op hun vlucht namen ze enkele duizenden lires (nog geen 10 gulden) uit de kas van het winkeltje mee. Het was voor de vijfde keer dat er werd ingebroken in de wereldberoemde kloosters, 70 kilometer ten oosten van Rome. Een jaar geleden sta len onbekenden waardevolle liturgische attributen. Ruim 200 pastores in het aartsbisdom Utrecht zijn voor stander van ontkoppeling van ambt en celibaat. Zij on dertekenden op verzoek een brief van deze strekking, ge schreven door enkele pastores in de dekenaten Eist en Wageningen. Slechts 14 van de 238 pastores (van de in totaal 580) die reageerden op de brief, verklaarden zich tegenstander van afschaffing van het verplichte celibaat voor priesters. veenendaal» anpF.H.M.J. Receveur (66) uit Veen- endaal, één van de initiatiefne- De. brief komt voort uit zorg mers, zich af. „Bovendien: hoe over een gebrek aan ambtdra- doe je echt recht aan de plaats gers. „Wie volgen ons op als wij van gehuwden en er niet meer zijn?", vraagt in de kerk als je hen blijft sluiten van het ambt?" De briefschrijvers pleiten dan ook meer in het algemeen voor het op termijn 'laten vallen van bepalingen inzake sekse en seksualiteit als criteria voor toe lating tot het ambt'. Om te be ginnen moeten de mogelijkhe den tot bestuurlijk leiderschap voor pastoraal werk(st)ers en tot priesterschap voor gehuwde mannen worden verruimd en moet het diakonaat worden opengesteld voor vrouwen. Als voorlopige oplossing, we gens het gebrek aan priesters, stellen de ondertekenaars voor de sacramentele bevoegdheden van pastoraal werk(st)ers uit te breiden. Kardinaal Simonis heeft ook een exemplaar van de brief ont vangen. Onlangs kende hij in zijn adventsbrief 'Priesterschap en celibaat' het verplichte celi baat een profetische kracht toe. Doordat de priester in navol ging van Christus door onge huwd te blijven het Rijk Gods predikt, laat hij volgens de aartsbisschop zijn geloof in de verrijzenis zien en geeft hij uit zicht op het nieuwe leven na de dood. BEROEPINGSWERK hout te Zeis GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Brouwershaven/Zonne- maire: A.P. Spaa, kandidaat te Soest, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gees: K.A. van der Meer, kandidaat te Groningen. NED. GEREF. KERKEN te Bil- Dorenbos' strijd tegen euthanasie begint nu pas vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft de mensheid in zijn jaarlijkse vredesboodschap opgeroepen niet te berusten in oorlogen, so ciale instabiliteit en armoede. Ondanks alle ellende moeten we blijven streven naar wereld vrede, schrijft de paus naar aan leiding van de viering van We- reldvredesdag, 1 januari. De paus onderstreept in zijn boodschap 'Uit het gezin groeit de vrede voor het hele mensen gezin' dat het gezin de basis van de wereldvrede is omdat daar de liefde voor het individu en de wede wordt bijgebracht. De staat moet daarom het welzijn van het gezin garanderen, be toogt Johannes Paulus. Hij waarschuwt voo: de legitimering van alternatieve samenlevingsvormen en echt scheiding. De pauselijke vredesbood schap benadrukt dat er te veel gezinnen zijn die door annoede en ellende worden getroffen. Vooral in oorlogsgebieden zoals het voormalige Joegoslavië, staat de gezinssituatie onder grote druk. Dat vormt een grote bedreiging voor de sociale sta biliteit, de ontwikkeling van de volkeren en de vrede. „We mo gen niet rusten voor het pro bleem van de armoede en ellen de van enkelingen en gezinnen is opgelost", schrijft de paus. „De wereldvrede kan niet wor den bereikt, .als de liefde ont breekt." De strijd tegen abortus en eu thanasie 'is' nu pas echt begon nen' voor de stichting Schreeuw om Leven van oud-EO-direc- teur L.P. Dorenbos. Anderhalve week na goedkeuring van de euthanasieregeling houdt hij komende zaterdag in Amster dam een Mars voor het Leven. De mars begint op de Dam en eindigt in de Noorderkerk, waar onder leiding van enkele predi kanten een herdenkingsdienst wordt gehouden. Ter hoogte van het Anne Frank Huis wordt een moment stilte in acht geno men, 'om allen te herdenken die door euthanasie en rassen- moord in het Derde Rijk zijn omgebracht'. DE OEPING Zijn 37-jarige loopbaan als priester voerde W.H. de Munck (64) voornamelijk naar dorpen in de Leidse regio. Begonnen als kapelaan in Leimuiden werkte hij onder meer geruime tijd in Noordwijkerhout en Voorschoten. De pastoor sluit begin volgend jaar af in Roelofarendsveen, waar hij bijna tien jaar verbonden was aan de parochie H. Maria Presentatie. De Munck wordt op 6 januari 65 jaar. Drie dagen later nemen de gelovigen met een bijzondere eucharistieviering afscheid van hem. roelofarendsveen „De priesters van mijn genera tie zijn altijd een soort over gangsfiguren geweest. We heb ben nog de traditionele oplei ding gehad in een streng hiërar chisch systeem, maar tegelijker tijd voelden we de veranderin gen die het Tweede Vaticaans Concilie zou brengen, al in onze botten. Het was duidelijk dat het oude systeem zijn langste tijd had gehad. Godsdienst moet ook een ze kere ruimte laten. Ik heb bis schop Ernst eens bij een benoe ming horen zeggen: je moet voor de mensen zijn als een dokter voor zijn patiënten. Die taakopvatting heeft mij altijd aangesproken. Je moet de kant van de patiënt kiezen en tegelij kertijd dokter blijven. Uiteinde lijk gaat het om de mens. Als pastoor heb ik nooit met de wetten van de kerk gesjoemeld. Wat ik wel heb gedaan is kijken hoever je kunt gaan. Ik kan geen homo-huwelijken inzegenen, maar ik kan wel wat voor die mensen doen. Ik heb nooit van mijn leven een preek bewaard, maar ik weet zeker dat ik nu heel anders praat dan aan het begin van mijn loopbaan. Veel meer naar de mensen toe. Wat dat betreft plaatst de toenemende ontker kelijking je voor een uitdaging. Tegen de heersende stromingen in moet je in de samenleving zoeken naar sporen van God's Pastoor W.H. de Munck (met op de achtergrond links de pastorie): „Voor mij is er geen leuker beroep dan pastoor." FOTO HENK BOUWMAN aanwezigheid. Buiten de kerk is wel degelijk heel veel van God te vinden. Als man en vrouw goed met elkaar omgaan, bij voorbeeld, zie ik daar de hand van God in. Dat soort dingen grijp je aan, probeer je in een preek te verdiepen. De wekelijkse kerkgang ver mindert, ook hier, maar dat wil voor mij niet zeggen dat de in- la- de het geloof bezig zijn gere orde is. Het i vraag of alles zoveel slechter is geworden. De kerk was vroegei in vrijwel alle geledingen van het dorpsleven vertegenwoor digd. De kapelaan zorgde er voor dat er een tafeltennisvere niging van de grond kwam vanuit de pastorie werd de ar menzorg geregeld, zelfs de voet balclub was kerkelijk. Maar dat heeft in wezen natuurlijk niet zoveel met religie te maken. Het is voor mij geen ongunstige ontwikkeling dat die verhoudin gen anders zijn geworden. Het huidige tekort aan pries ters is voor mij vooral een ob jectief tekort. Schaarste stimu leert de mensen in de parochies om zelf inventief te worden. Als een parochie een half jaar zon der pastoor zit, moet je eens kij ken wat er uit komt. Een teveel aap priesters is tenslotte ook niet goed. Een andere positieve ontwikkeling is de komst van de pastoraal werkers, leken die in veel gevallen getrouwd zijn. In wezen is dat een gezonde zaak. Dat wil voor mij overigens niet zeggen dat het celibaat voor priesters maar moet wor den afgeschaft. Dat zou ik als een verlies beschouwen. Maar het celibaat zou een plaats in deze tijd moeten krijgen. Het is misschien wat ongelukkig ge zegd, maar een gewijde priester moet meer zijn dan een luxe vrijgezel. Het celibaat moet bij hem ergens voor staan. In dat verband denk ik bijvoorbeeld aan de vorming van kleine com muniteiten, van kleine groepen priesters die bij elkaar wonen en gezamenlijk iets kunnen be tekenen voor de samenleving waarvan zij deel uitmaken. Voor mij is er geen leuker be roep dan pastoor. Maar ik vpel nu aan m'n lijf dat het goed is om te stoppen. Het lijkt me be ter voor de parochie. Als je op gevorderde leeftijd komt, neem je geen grote initiatieven meer. Ik zeg niet dat je dingen tegen houdt, maar je overleeft wel. Een ander ziet misschien weer nieuwe impulsen. Over de toekomst van de kerk ben ik niet somber. Een insti tuut dat het al zoveel eeuwen uithoudt, gaat nog wel even door. Het is voor de samenle ving goed dat er een instantie is die zuiver blijft denken en fun geert als openbaar geweten. Die niet als zedenmeester optreedt, maar wel als ethisch klank bord." COLOFON Telefoon 071-396230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) Telefoon071 -143545 ABONNEMENTEN 85,55 84,55 VERZENDING PER POST KLACHTEN BEZORGING lefoon 071-143241 29,30 I 84,55 328,30 HET WEER Zachter weertype In de zeer onstuimige herfstperio- de die al sinds het begin van deze maand niet wil wijken, is soms maar een geringe afkoeling genoeg om een winterse sfeer te creëren. In de nacht van dinsdag op woens dag stak een koudewind van het continent op aan de voorkant van een over de Noordzee naderbij ko mend regenfront. Op het moment dat het neerslagge- bied de kust bereikte, zorgde de koude landlucht van plus 1 graad ervoor, dat de regen enige tijd over ging in vaste vorm. Bij de harde wind was er sprake van een flinke sneeuwjacht. Tijdelijk werd de bo dem bedekt door een wit paplaagje en dat gaf eventjes de illusie dat de winter terug was. De weerkaarten laten echter geen twijfel bestaan omtrent de kansen van een eventu ele vorstperiode op korte termijn. Winterse hogedrukgebieden zijn in geen velden of wegen te bekennen. Vanaf IJsland is een grote oceaan depressie naar de Noordzee komen afzakken. Het systeem mag dan in de hogere luchtlagen gevuld zijn met koude lucht; aan de bodem zorgt een voortdurende aanvoer j over zee voor voldoende warmte. J Het is juist die opwarming in de onderste lagen van de atmosfeer, I die de aanzet geeft voor de talrijke gure buien, die we deze dagen overf ons heen krijgen. De vorstgrens is te vinden op een hoogte van rond 600 meter, maar de neerslag van de wat zwaardere 1 buien drukt deze omlaag tot dicht j bij de grond. Op die momenten kar het gevaarl ijk glad worden doordat de hagel of sneeuw even blijft lig- gen. De west-tot noordwestenwind zorgt ervoor, dat het kwik boven nu v blijft, ook overdag. Tijdens het weekeinde leeft de westcirculatie op de oceaan weer op en daarmee maakt ons kwakkel- weer plaats voor een zachter weer type. Mogelijk dat die overgang op vrijdagnacht ingeleid wordt door natte sneeuw, maar daarna zijn de winterse plaagstootjes voor een paar dagen voorbij. Wind, regen en milde temperaturen van 6 tot 10 i graden zullen de donkere dagen j voor kerst omlijsten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tc Schotland, Engeland, Wales en Ierland: Vandaag wisselend be wolkt, enkele winterse bui en, mogelijk ook onweer en een stormachtige wind. Morgen rustiger met eerst opklaringen, later van het westen uit bewolking, re gen en een toenemende wind. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden, in het zuiden van Ierland en ,in Cornwall 10 graden. België en Luxemburg: Winterse buien afgewis seld door een enkele op klaring. Eerst veel wind. Morgen enige tijd droog uitregen. Middagtempera tuur ongeveer 5 graden, in de Ardennen een enkele Vandaag veel buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw. Tussendoor een enkele opklaring. Morgen bijna overal droog en van tijd tot tijd wat zon. De sneeuwgrens in de Vogezen, Jura en Alpen ligt rond de 700 meter. Maxima van 4 graden in het oostelijke laagland tot 9 langs de Normandische en Bretonse kust. Spanje en de Canarische eilanden: Droog en overwegend zonnig. In het noordwesten vandaag nog wolkenvelden en plaatselijk wat regen of motregen. Maxima aan de Costa's van 15 graden bij Barcelona tot circa 18 ten zuiden van Benidorm. Elders' maxima meest tussen 8 en 12 graden. Canarische Ei landen: Droog en steeds meer zonnige perioden. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 23 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog en over wegend zonnig weer. Maxima ongeveer 18 bij Tanger, iets boven de 20 in het zuiden. Tunesië: Perioden met zon,- in het noorden eerst viog veel wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur van 19 graden in het noorden tot 22 in het zui- Zuid-Frankrijk: Vandaag nog veel wolkenvelden en nu en dan wat regen of een bui. Morgen steeds meer opklaringen en alleen in de berggebieden nog kans op neerslag. In de Alpen en op het Centraal Massief ligt de sneeuwgrens op ongeveer 800 me ter. Aan de Cöte d'Azur droog en zonni ge perioden. In het Rhönedal de Mistral. Maxima in de lager gelegen .delen onge veer 10 graden, bij.de Middellandse Zee enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Droog en geleidelijk zonnig. Maxima on geveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag in het noorden en mid den nog bewolkt en plaatselijk regen. In de bergen sneeuw. In het zuiden, en morgen ook elders, geleidelijk steeds meer zon en waarschijnlijk droog. Maxi ma in het noorden.tussen de 5 en 8 gra den, elders ongeveer 15 graden. Corsi ca, Sardinië: Perioden met zon en droog. Op Corsica eerst nog wind. Mid dagtemperatuur van 14 graden op Corsi ca tot 16 op Sardinië. Griekenland en Kreta: Griekenland: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Naar het zuiden toe ook wat zon. Middagtemperatuur on geveer 16 graden, op het vasteland in het noorden lager. Kreta: Droog en pe rioden met zon. Middagtemperatuur rond 17 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust wolkenvelden op regen. Verder on. Droog. Middags temperatuur uiteenlopend van 17 gra den rond de Dardanellen tot 21 graden op Cyprus. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. In het noorden veel wind. Later op de morgen in het westen iets droger. In de heuvels en bergen ligt de sneeuwgrens meesten tijds rond.700 meter. Middagtempera- rond 6 graden, morgen enkele Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.43 Zon onder 16.24 Maan op 11.00 Maan onder21.29 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.42 17.50 Laag water 01.26 13.47 Weerrapporten 15 december 16 uur: flinke perioden n graden lager. Zwitserland: Overwegend dalen mogelijk regen, de loop van morgen van het westen uit opklaringen. Temperatuur op 2000 me ter tussen min 3 en min 7 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw. Temperatuur op 2000 meter ongeveer min 5 graden. New Orleans onbew w318 9 0.1 HEINZ A/E0BEA/ MET6EW 76 UOOG TFV££ KAARTJES DUS E£ AAA/EB At/we éêts- 7JEMEE. EBAWSJE MA& *r/£Z£M O/C MET W/E ML JE f/AAE EUEO-D/SNay, MET H£wZ &E: MET f£/7S Z //DOBPE JE DAT, FZrrS EBAA/SJE ZE&TA//£T A1E£E ALLEEA/ /-/ET LAATSTE VTOOED A/A BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10