Senaat wil minder vaak boete geven Boekenkasten waar je met plezier 7 de prijs van leest. 'Als protest wegvalt, vervlakt de discussie' Binnenland 'Alleen dader wist dat ze een haarspeld droeg' Gevechtsoefening 'Vondeling' T ele visie-mede werker aangehouden op Schiphol Nog geen steun Kamer voor extra huursubsidie minima 'OENSDAG 15 DECEMBER 1993 n Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Comapatiënt is ontsnapte gevangene irunssum Een 39-jarige, uit een Duitse gevangenis ontsnapte nan is begin deze week in het ziekenhuis van het Limburgse Jrunssum overleden. Hij heeft meer dan twee jaar in coma gele- »en en niémand wist wie hij was. Pas na zijn overlijden is zijn dentiteit achterhaald. De man viel in november 1991 tijdens ichoonmaakwerkzaarnheden in een Heerlens winkelcentrum tan een hoogte van tien meter op de grond. Hij werd in coma in Het ziekenhuis opgenomen, ej Sjeen dekens, wel geld voor Bosnië Hen haag In de berichtgeving over de hulpactie voor de benarde bevolking van Bosnië, waartoe deze krant mede heeft opgeroe is een hinderlijke fout geslopen. In onze edities van afgelo pen maandag werd de indruk gewekt dat behalve om geld ook kjjvordt gevraagd om dekens en voedselpakketten. Dat is echter liet juist. Het gaat bij de inzamelingsactie alleen om geld. Van /Jat geld zullen de betrokken hulporganisaties dan de benodigde ngoederen kopen. Giften kunnen worden gestort op gironummer njj)323 ten name van GPD/SPU Hulpactie Bosnië, of op giro 107 in jjjtrecht met vermelding 'Bosnië', ïiii «[Justitie onderzoekt ook vereniging efpEN haag Verenigingen en stichtingen met minimaal 35 perso- staieelsleden waarvan wordt vermoed dat er wanbeleid wordt ge- t. roerd, kunnen met ingang van 1 januari justitieel worden aange- Dan treedt een wet in werking waardoor het zogenoemde ook van toepassing wordt op verenigingen en Nu geldt het enquêterecht alleen voor vennoot kk Verdachte verkrachting na 5 jaar vast Hssen Met de aanhouding van een 23-jarige man uit Assen (leeft de politie een bijna vijfjaar oude, geruchtmakende ver krachtingszaak opgelost. De verkrachting bracht nogal wat com- motie teweeg omdat veel mensen het gillende en zich hevig ver lettende slachtoffer hadden gezien, maar niets hadden gedaan. De dader bleef onbekend totdat de politie deze week de 23-jari- """ge Assenaar aanhield tijdens zijn verlof uit de gevangenis in Leeuwarden. Daar zit hij een straf uit voor een andere verkrach tingszaak. Hij heeft grotendeels bekend en zijn DNA-profiel komt overeen met dat van de dader. Rotterdamse politie schiet man in bil Rotterdam Een Rotterdamse politieman heeft gistermiddag in de Hooglandstraat een man neergeschoten. Het slachtoffer is bet verwondingen aan zijn bil opgenomen in het ziekenhuis. De man had een vuurwapen en richtte dat enkele keren op de politie. Of hij ook heeft geschoten, weet de politie nog niet. De man gedroeg zich eigenaardig bij een verkeerscontrole. Toen de agenten hem fouilleerden, voelden zij een vuurwapen. Daarop rukte de man zich los en rende weg. gCelstraf voor afpersers Nutricia De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de twee ver- Idachten in de afpersingszaak tegen Nutricia in Zoetermeer ver oordeeld tot forse gevangenisstraffen. De 38-jarige hoofdver dachte uit Roosendaal kreeg een straf van drie jaar waarvan één voorwaardelijk. Zijn mededader (44) kreeg twee jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk. De rechtbank verwierp het ver- iweer van de verdediging dat de mannen tot hun afpersingspo- ijging zouden zijn gekomen omdat zij vroeger lid waren geweest [van de geheime netwerkorganisatie Gladio. De verdachten gaan in hoger beroep. ^Zwitsers laten Nederlanders vrij Dfj frauenfeld» De Zwitserse justitie heeft twee Nederlanders vrijge- ■it laten die medio oktober door de politie van Frauenfeld waren opgepakt en die in hun auto natuurlijk, niet-verrijkt uranium bleken te vervoeren. De mannen, Arnhemmers van 47 en 48 jaar, moeten zich tezijnertijd voor dé rechter in Zwitserland ver- antwoorden voor het vervoer van het licht radio-actieve urani- Notaris hoeft verdachte zaak niet te melden '")en haag anp Notarissen, advocaten en ac countants worden niet wettelijk verplicht om verdachte transac ties te melden. Deze vrije be roepsgroepen hebben gedrags codes, of werken daaraan. Als pver een tijd blijkt dat die codes pnvoldoende zijn, kunnen die beroepsgroepen eventueel als nog onder de Wet Melding On gebruikelijke Transacties wor den gebracht. Dat zei minister Hirsch Ballin van justitie gisteren in de Eerste ^jCamer tijdens het debat over yielding van ongebruikelijke transacties. Ónder de wet vallen pu alleen banken. Geldwissel kantoren en casino's worden toegevoegd. Banken boeten vanaf 1 januari ver dachte transacties boven 25.000 •gulden melden bij een speciaal (meldpunt. I Vorige week bepleitte PvdA- Tweede-Kamerlid Stoffelen tij dens een overleg over georgani- jseerde misdaad om meer be roepsgroepen onder de wet te llaten vallen. Verrassende kado's? IKEA is er vol van, Geen malus van halfjaar salaris bij ongeluk buiten werk den haag gpd De Eerste Kamer dringt unaniem aan op verzachting van het boetesysteem voor ondernemers als een werknemer in de WAO belandt. Als de werknemer door een ongeluk buiten het werk arbeidsongeschikt wordt, mag de werk gever geen boete van een half jaar salaris worden opge legd, zo vindt de Senaat. werkgevers zijn. De Eerste Ka mer bleek gisteren ook niet te spreken over het kabinetsvoor stel voor een nieuwe Ziektewet en een Arbeidsomstandighe denwet (TZ/ARBO). De Senaat onthield zijn goedkeuring. In de nieuwe wet, die al op 1 januari zou moeten ingaan, wordt de werkgever verplicht het ziekte- geld de eerste zes weken (kleine bedrijven twee weken) zelf te betalen. Bedrijven worden bo vendien verplicht zelf de bestrij ding en begeleiding van het ziekteverzuim te verzorgen en De WAO-boete is de Eerste Ka mer al geruime tijd een doorn in het oog. Onderzoek in op dracht van het ministerie van sociale zaken toont aan dat ook de werkgevers de regeling on rechtvaardig vinden. Bovendien wordt het systeem niet door el ke bedrijfsvereniging op dezelf de manier toegepast. Staatsse cretaris Wallage (sociale zaken) zal volgende week reageren op de wens van de Senaat. Dat zal vlak voor zijn overleg met de moeten zich daarin laten bij staan door een zogeheten AR- BO-dienst. CDA en D66 zijn vooral be zorgd over de extra financiële lasten voor kleine werkgevers. Zij moeten niet alleen het loon doorbetalen, maar ook het abonnement op de ARBO- dienst: jaarlijks zestig tot negen tig gulden per werknemer. Mi nister De Vries van sociale za ken wees erop dat werkgevers ook geld kunnen verdienen aan het wetsvoorstel, omdat zij nu zelf de bestrijding van het ziek teverzuim ter hand kunnen ne men. De Senaat maakt zich ook zorgen over de rechtspositie van de werknemer als de onder nemer weigert het ziektegeld uit te betalen en over de korte pe riode tussen behandeling en in voering. Nieuwe belasting automobilisten den haag gpd Omdat de controle op het beta len van motorrijtuigenbelasting (MRB) faalt, heeft het kabinet per 1 januari 1995 besloten de zogenoemde houderschapsbe lasting in te voeren. Deze belas ting moet worden betaald door iedereen van wie de auto staat ingeschreven in het kentekenre gister. Daarbij wordt ervan uit gegaan dat de wagen ook het hele jaar wordt gebruikt. Is dat niet het geval, dan is vrijstelling mogelijk. Volgens de regering is het heffen van houderschapsbelas ting veel efficiënter dan de MRB. Bij de MRB is het gebruik yan de weg maatgevend. Om na te gaan of iemand deze belas ting wel heeft betaald, moet dus op de weg worden gecontro leerd. Dit blijkt in de praktijk erg lastig. Er is een zeer intensieve controle nodig. Staatssecretaris Van Amelsvoort gaf gisteren in de Tweede Kamer toe dat daar door te veel automobilisten de MRB niet betalen. Zij gokken erop dat zij toch niet worden aurich-den haag* anp Verdachte moord op Nymphe Poolman staat terecht verklaarde de verdachte. Hij reed weg van de parkeerplaats toen er een andere auto aankwam. Nymphe was aanvankelijk op de grond gedrukt, maar wist in de auto omhoog te krabbelen. Daarop raakte de man zo in pa niek dat hij veel te hard reed. Toen hij plot seling moest remmen, vloog Nymphe tegen de voorruit en was dood. De man raakte volstrekt in paniek en schudde het kind nog door elkaar. „Maar ze bleef slap en stil lig gen", verklaarde hij aan de politie. Volgens een forensisch geneeskundige is het niet mogelijk dat Nymphe bij het plot seling remmen om het leven is gekomen. Open ogen en een naar buiten hangende tong, wat de man had verklaard, wijzen vol gens hem eerder op wurging. De verdachte hield gisteren tijdens de rechtszaak zijn mond. Hij wil niets meer over Nymphe ver tellen. Het lijkje van Nymphe zou de Duitser hebben verstopt in een ton met ziekenhuis- afval. Die ton is vervolgens in Engeland ver brand. Het proces duurt tot eind volgende week. De 29-jarige Duitser die wordt verdacht van het wurgen van het vijfjarige Nederlandse meisje Nymphe Poolman weet details die alleen de dader kon weten, zo bleek giste ren tijdens de rechtszaak tegen de man in het Duitse Aurich. Hij vertelde dat Nymphe een haarspeld droeg. Dat was alleen bij de politie en de ouders bekend en was nooit via de media naar buiten gebracht. Nymphe Poolman werd op vijfjarige leef tijd, 28 november 1991, ontvoerd uit haar woonplaats Vriescheloo. Een politie-onder- zoek leverde niets op. Het lijk van het meis je is nooit gevonden. Vader en moeder Poolman geloven mede daarom dat hun dochter nog leeft. Volgens Vader Poolman, van beroep psy choloog, hebben meerdere getuigen .Nymphe vlak na de ontvoering samen met vijf Duitsers, vier mannen en een vrouw, gezien. Twee kleuterjuffen van Nymphes school in Emmen verklaarden dat ze vlak voor Nymphes verdwijning een Duitse auto met een vrouw bij het schoolplein zagen. De Duitse man zou wel wat met de ontvoe ring van Nymphe te maken kunnen heb ben, maar dood is ze niet, vertelde vader Poolman aan de Duitse rechters. Want de getuigen zagen Nymphe allemaal levend toen de verdachte vertelde dat het kind al dood was. De Duitser werd in februari van dit jaar gearresteerd wegens verkrachting en on tucht met twee andere Nederlandse meisjes uit Musselkanaal en Noordsleen. De meis jes, zes en vijftien jaar, wezen de dader aan. Hij had al gedeeltelijk een straf uitgezeten wegens zedendelicten, waarvoor hij voor waardelijk vrij was. Tijdens het verhoor slóeg hij door en vertelde ook dat hij Nymphe Poolman had ontvoerd en seksu eel misbruikt. Hij zou haar niet hebben ver moord. Nymphe zou door een ongeluk om het le ven zijn gekomen. De verdachte zou op 28 november 1991 het meisje hebben opgepikt in Vriescheloo waar hij toevallig reed. Hij nam haar mee in zijn auto naar een par keerplaats en dwong haar daar hem te pij pen. „Maar ze wilde niet en zei vies, vies", Aanhoudingen in onderzoek Olvarit-affaire den haag anp Justitie heeft maandag en giste- ren drie mannen van 43, 49 en 77 jaar aangehouden in het ge rechtelijk vooronderzoek naar de verontreiniging van potjes Olvarit-babyvoeding. De drie zijn directeur en vennoot van de vleesverwerkende bedrijven in Gorinchem en Strijen die vlees voor de babyvoeding heb ben geleverd. De oudste is giste ren weer vrijgelaten. Op basis van de verhoren wordt beslist of de twee andere verdachten wor den voorgeleid aan de officier van justitie. Twee weken gele den verrichtte justitie al huis zoekingen bij de verdachten. Het voedingsconcern Nutri cia, producent van Olvarit, wees vorige maand na de ontdekking van een desinfecterend middel in de babyvoeding met de be schuldigende vinger naar de toeleveranciers. Door de ont- dekking moesten een miljoen potjes babyvoeding worden te ruggehaald. wittem Mitrailleurvuur klonk gisteren luid door de Zuidlimburgse mer gelgroeven. Driehonderd infanterie-militairen waren er gisteren en van daag bezig met hun laatste oefening voordat zij vanaf 10 januari uitge zonden worden naar Bosnië in het kader van de VN-vredesoperatie. Ze schiphol «anp Rotterdam Eén woord kan ze maar zeggen: Liang. Het is haar naam, zo blijkt uit het briefje dat de politie in haar zak vond. An Liang om pre cies te zijn, geboren op 8 januari 1985. Maandagochtend werd ze aan getroffen op de speelgoedafdeling van Vroom en Dreesmann in Rotter dam. Toen niemand reageerde op de oproep via het winkel-omroepsys teem en navraag bij hulpverleningsinstanties niets opleverde, werd het kind overgedragen aan de politie. Omdat ze enkele broeken en truien over elkaar aan had, vermoedt de politie dat het meisje 'te vondeling is gelegd'. Ze is voorlopig in een tehuis ondergebracht. foto cpd vliegtuigen staan. De woord voerder van de marechaussee ontkent dat. Hij zegt dat Van der Ent is opgemerkt en toen staande is gehouden. Jongbloed weerspreekt dat. „Hij heeft ons vanaf het platform opgebeld. Toen zijn wij openlijk met onze camera naar die ingang gegaan en hebben de mensen van de beveiliging gezegd dat er weer iemand van ons binnen was. Dat kon niet, kregen wij te ho ren. Toen hebben we John op gebeld en hem gezegd naar de uitgang te komen. Toen pas is hij opgemerkt en aangehou den", aldus Jongbloed. Vrijdag in de uitzending zullen de beel den te zien zijn. Na zijn aanhouding is Van der Ent urenlang vastgehouden op Schiphol. Hij kreeg een pro ces-verbaal wegens overtreding van de luchtvaartwet. John van der Ent, medewerker van het TV-programma Dead line van de TROS, is gistermid dag op Schiphol aangehouden door de marechaussee. Van der Ent testte de toegangsbeveili ging bij een vrachtbedrijf op het luchthavencomplex. Anderhalve week geleden liet Deadline zien dat de beveiliging van Schiphol vrij gemakkelijk is te omzeilen. Om te testen of de beloofde verbeteringen echt waren uitgevoerd, ging Van der Ent opnieuw naar Schiphol. Volgens Jaap Jongbloed, ma ker van het programma, kwam hij met een smoesje langs de portier van een vrachtbedrijf en kon hij zich op het luchthaven terrein vrijelijk bewegen, ook al droeg hij geep badge. Ook kon. hij het platform op waar de den haag. anp van inkomenspolitiek met be hulp van de huursubsidie. Daarvoor is dat instrument vol gens de christen-'democraten niet bedoeld. Bovendien heeft het CDA twijfels bij de financië le dekking die de PvdA'er voor stelt. Van Zijl wil een forse verla ging van het maximale eigen vermogen'dat iemand mag heb ben als hij nog voor huursubsi die in aanmerking wil komen. Daardoor wordt de groep gega digden beperkt, wat extra geld oplevert. Momenteel ligt die drempel op 125.000 gulden. Van Zijl kon gisteren nog niet aange ven met hoeveel dat bedrag omlaag moet. De oppositiepar tijen wachten af tot hij met na dere cijfers komt. gaan logistieke ondersteuning verlenen aan het 11de bataljon van de Luchtmobiele Brigade. Op de foto dwingt een 'rebelse Bosniër' een Ne derlandse militair bij een wegblokkade om uit zijn voertuig te komen. foto anp arthur bastiaanse Het voorstel van PvdA-kamerlid Van Zijl om minima met kinde ren extra huursubsidie te geven, heeft nog geen steun gekregen. Het CDA voelt er weinig'voor. De WD, D66 en Groenlinks willen eerst duidelijkheid over de financiële haalbaarheid er van. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Van Zijl wil laagbetaalden met kinderen een toeslag in de huursubsidie geven van vijfhon derd gulden per jaar. Daarmee kan het koopkrachtverlies wor den gecompenseerd dat deze groep jaarlijks lijdt doordat de kinderbijslag niet kostendek kend is. Het gaat om 200.000 tot 250.0000 huishoudens. Een al gemene verhoging van de kin derbijslag is volgens Van Zijl geen oplossing, omdat dat te veel geld kost. Het CDA vindt dat Van Zijls plan neerkomt op het bedrijven Oegema onderzocht uiteenvallen van vredesbeweging 20, 21, 22 en 23 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN7ARNU£M* ilNDH0VEN/EKKERSRUT SLIEDRECHT amsterdam thea van beek De Nederlandse vredesbeweging is uit eengevallen omdat er geen gezamelijke acties meer waren en niet omdat er min der actiebereidheid was bij sympathi santen. Dat stelt onderzoeker D. Oegema in zijn proefschrift 'Tussen petitie en pe restrojka. De nadagen van de Neder landse vredesbeweging.' Hij promoveert morgen aan de Vrije Universiteit van Amsterdam tot doctor in de sociale psy chologie. Het protest tegen de voorgenomen plaatsing van 48 kruisraketten in Woensdrecht bracht voor Nederlandse begrippen ongekend veel mensen op de been. De eerste grote manifestatie in Amsterdam in 1981, trok bijna een half miljoen demonstranten. Een soortgelijke demonstratie, twee jaar later in Den Haag, trok meer dan een half miljoen mensen. In 1985 organiseerde de vredesbewe ging een volkspetitie tegen de plaatsing van kruisraketten. Dat leverde 3,75 mil joen handtekeningen op. Kort daarop besloot het kabinet na zes jaar debatte ren de kruisraketten te plaatsen. Zover kwam het echter nooit. Twee jaar later was de wapenwedloop omgeslagen in een ontwapeningswedloop. En van de grootste beweging die Nederland ooit kende, bleef bijna niets meer over. Tussen juni 1985 en juni 1987 inter viewde Ctegema negenhonderd sympa thisanten. Hij peilde ieder half jaar hoe ze over de vredesbeweging dachten. Hij wilde verklaren hoe zo'n grote succesvol le sociale beweging zó de steun van haar achterban kon verliezen. Oegema kwam erachter dat de volks petitie voor een deel mislukte. Dat kwam omdat het doel, alle tegenstanders van kruisraketten een kaart laten onderteke nen, nooit werd gehaald. De kaart kwam niet aan of een ingevuld exemplaar werd niet opgehaald. Al tijdens deze campag ne nam de steun bij een deel van de sympathisanten af. Oegema: „De handtekeningenactie werkte als een boemerang. De oorzaak lag niet alleen aan plaatsing van kruisra ketten, maar ook aan het conflict tussen de vredesbeweging en het CDA dat voor plaatsing was. Een deel van de sympa thisanten moest kiezen tussen vredesbe weging of CDA. „Op zo'n moment zie je dat heel ande re zaken een rol gaan spelen. Mensen kijken bij sociale bewegingen naar de aard van de acties maar ook naar het soort mensen dat er rondloopt. Die me chaniek heeft ook hier een rol gespeeld. Dat zie je ook bij de kraakbeweging. Ne derlanders zijn tegen leegstand van wo ningen, maar slechts een klein deel steunt de kraakbeweging." Bij sympathisanten speelden niet al leen de leiders van de vredesbeweging een belangrijke rol, maar ook het stand punt van de eigen omgeving. „Wie te kent er wel en wie niet. Er was veel pola risatie. Dat leidde ertoe dat veel CDA- aanhangers uiteindelijk toch niet teken den." Het bleek dat 47 procent van de CDA- aanhang vier maanden, voor de petitie niet van plan was te tekenen. Van de overige 53 procent die voor was verloor gaandeweg 21 procent de bereidheid te tekenen en tekende 11 procent niet om dat er geen kaart was. Ook de vredesbeweging zelf was ver deeld over de petitie. Oegema: „Ze wis ten niet goed hoe ze de politiek moesten bewerken. Het Interkerkelijk Vredesbe raad en Pax Christi trokken zich terug om verdere conflicten met de kerkelijke achterban te voorkomen. De acties van het Komitee Kruisraketten Nee en Vrou wen voor Vrede alleen sloegen veel min der aan. „Protest polariseert, maar zodra het protest wegvalt, vervlakt ook de discus sie. Tegenwoordig hebben we sociale be wegingen en organisaties die sterker zijn dan ooit. Denk maar aan Greenpeace of Amnesty International. Ze brengen geen grote mensenmassa's op de been omdat ze doodsbang zijn daardoor donateurs kwijt te raken. Hoe meer leden, hoe voorzichtiger ze worden." 'Subsidie op onderwijs los van leeftijd' den haag anp Het recht op volledig gesubsidi eerd onderwijs moet niet wor den bepaald door leeftijd maar door de hoeveelheid diploma's die iemand al heeft behaald. Dat is het oordeel van de Soci aal-Economische Raad, die zich daarmee keert tegen het beleid van minister Ritzen. Die vindt namelijk dat volwassenen die ouder zijn dan 27 zelf de volle dige kosten van hun onderwijs moeten dragen. Volgens de SER is zo'n leef tijdsgrens erg in het nadeel van allerlei groepen, zoals vrouwen die pas op latere leeftijd weer naar school kunnen. De raad vindt het eerlijker om te kijken hoeveel diploma's iemand al heeft behaald. Wie op latere leeftijd nog onderwijs wil volgen hoeft daar, vindt de SER, min der voor te betalen naarmate de opleiding lager is. De SER reageert met dit ad vies op de in maart verschenen nota 'Blijven leren', waarin mi nister Ritzen zijn ideeën over volwasseneneducatie lanceerde.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3