Nog is Rusland niet verloren naar de volgende - de negende - handelsronde Hoofdpunten uit het GATT-akkoord PvdA conservatieve kracht Feiten &Meningen Dievegge WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 152 We moeten ophouden de Russen als onze vijand te zien STANDPLAATS ROME Het Westen moet waakzaam blijven, zei NAVO-baas Manfred Wörner gisteren, naar aanleiding van de natio nalistische verkiezingswinst in Rusland. Moeten we ons herbewapenen? Moeten de kruisraketten terug naar Woensdrecht om de Rus uit onze keuken te weren? On zin. Zo gevaarlijk is die Zjirinovski nou ook weer niet. En de Russische stappen naar 'de beschaafde wereld' zijn onomjkeerbaar. HAARLEM ONNO HAVERMANS Totaal onverwacht kwam Vladi mir Volfovitsj Zjirinovski deze week in het politieke spotlicht te staan. Die verrassing is voor een deel te wijten aan de nieu wigheid van de Russische poli tiek. Twee jaar na de ontbinding van de Sovjetunie mag je nog niet al te veel verwachten. Maar onze grote ontzetting over de zege van de 'fascist' Zjirinovski kunnen we even zo goed af schuiven op het falen van onze vertegenwoordigers in den vreemde de diplomaten en de journalisten en op het ge brekkige inzicht van dr. Clavan. Zjirinovski werd afgeschilderd als een charlatan, een politieke komiek, die we niet serieus hoeften te nemen. Dat een kwart van de opgekomen Russi sche kiezers dat wel deed, zegt misschien nog meer over onze weigering Rusland als een ge woon land te zien, dan over de blunders van Boris Jeltsin en zijn kameraden. De hardleerse hervormers zijn het werkelijke gevaar, schreef onze correspondent Hans Geleijnse gisteren in deze krant. Dal is een waarheid als een koe, maar niemand lijkt er consequenties aan te willen ver binden. Vanuit Washington, Brussel, Bonn, Londen en Den Haag regent hel steunbetuigin gen aan het adres van Jeltsin, maar intussen is de egelstelling uit de Koude Oorlog alweer bij na betrokken. Het is blijkbaar moeilijk Rus land los te zien van de vijand die we ons leven lang voor ogen hebben gehad. En dus willen we niet zien dat het oprukkende kapitalisme al onherstelbare schade heeft aangericht aan het levenswerk van Lenin en dat het veel vruchtbaarder is het sloop werk te bespoedigen dan de muur tussen Oost en West weer op te bouwen. Rusland heeft investeringen nodig, om de economie te laten opbloeien en de levensstan daard van de inwoners te ver hogen. Burgers met een gevulde maag en een hoopvolle toe komst stemmen niet op een fas cist. En wat schieten wij daar mee op? Een ongekende afzet markt, de mogelijkheid de Rus sen te infecteren met onze idee ën over democratie en zoiets prachtigs als vrede en veilig heid. Maar neen, wij wijzen liever op de nieuwe vijand in de per soon van Zjirinovski. Bijna tri omfantelijk meldde het NOS Journaal gisteravond dat de na tionalistische griezel zich ver lustigt aan zijn plotselinge machtspositie en dreigt met kernwapens. Bekend was al dat hij het Russische rijk wil herstel len binnen de grenzen van de oude Sovjetunie en met harde hand wil afrekenen met de niet- Russische minderheden. Maar welke macht heeft hij eigenlijk? Natuurlijk is Zjirinovski een gevaarlijke gek, die dankzij het gebrek aan aandacht een onge looflijke hoeveelheid protest stemmen bijeen heeft gesprok keld. Maar zelfs met een aan hang van een kwart van de op gekomen kiezers (zo'n 16 van de 107 miljoen stemgerechtigde Russen koos afgelopen zondag voor de Liberaal-Democratische Partij van Rusland) is voor hem alleen een rol in de oppositie weggelegd. Als de definitieve uitslag be kend wordt, zal blijken dat de zogenaamde hervormers, die over enkele partijen waren ver deeld om zoveel mogelijk stem men te trekken, de aanhangers van Zjirinovski in aantal over treffen. Daar komt bij dat slechts de helft van de 450 ze tels in de Staatsdoema, de nieu we Russsische Tweede Kamer, door afgevaardigden van partij en wordt bezet. De overige 225 zetels zijn in de 89 republieken en districten betwist door indi viduele kandidaten. Van hen zal ongetwijfeld een deel aanslui ting zoeken bij winnaar Zji rinovski, die immers heeft laten zien dat hij luistert naar de stem des volks, maar het lijkt on waarschijnlijk dat de nationalis ten daarmee aan een meerder heid raken. En dan is er npg de omstre den nieuwe Grondwet, die de president vergaande bevoegd heden geeft. Niet Zjirinovski, maar Jeltsin is in het nieuwe, bijna-democratische Rusland de machtige man. Hij kan 'het parlement naar zijn pijpen laten dansen en desnoods ontbinden. Natuurlijk kan Jeltsin niet om het resultaat van de verkiezin gen heen, maar evenmin kan het krediet, dat hij inmiddels in het Westen heeft, op het spel zetten. De opwinding over de voorlo pige verkiezingsuitslag van Rus- Vladimir VolfoVitsj Zjirinovski. land lijkt al met al wat overtrok ken. We zouden helemaal, ver geten dat het hier gaat om de eerste vrije verkiezingen met meerdere partijen en algemeen kiesrecht in de Russische ge schiedenis en dat ze volgens alle waarnemers eerlijk en zonder werkelijke problemen zijn ver lopen! Wel geeft de voorlopige uit slag ons te denken. Want wat moeten we als Jeltsin er in juni, zoals hij in oktober beloof de, of in 1996, als zijn termijn officieel afloopt -de brui aan geeft? De nieuwe Grondwet geeft niet alleen Jeltsin, maar el ke Russische president veel macht. Kan Zjirinovski ons in juni of in 1996 opnieuw verras sen? De tijd dringt als we willen voorkomen dat de bom straks werkelijk barst. Laten we op houden Rusland als onze vijand foto reuter m de handen uit de steken om de econo mie daar op te krikken. Investe ringen. Steun aan de hervor mingen, zonder al te strenge ei sen te stellen. Ontwikkelings programma's voor onderwijs en organisatie. In ons eigen belang. Zjirinovski is net zo gevaarlijk als wij hem laten worden. Net zo gevaarlijk als wij zelf, eigen lijk. Enkele hoofdpunten uit het GATT-ak koord zijn: Importheffingen: de importheffingen op duizenden goederen worden met ge middeld eenderde verlaagd. De verlaging geldt onder meer voor voedsel, elektro nica, hout en metaal. Landbouw: in principe is t stemming tussen de VS en de EU om de importheffingen op landbouwproduk- ten, die de prijzen opdrijven, te verlagen. Daarnaast gaan de subsidies naar bene den. Die rijkssteun leidde vooral in de EU tot overschotten en hogere belastin gen. Het akkoord zal waarschijnlijk wor den uitgebreid tot de rest van de wereld, zodat boeren meer exportkansen krijgen. Textiel en kleding: binnen tien jaar wordt het quota-systeem afgeschaft waarmee westerse landen hun markten beschermen tegen goedkope import uit de derde wereld. Hierdoor moeten de prijzen van kleding in de westerse lan den dalen, terwijl ontwikkelingslanden meer inkomsten krijgen. Anti-dumping: in een compromis wor den regels gesteld aan het dumpen van goederen op de wereldmarkt. Vooral de VS en de EU wilden de mogelijkheden beperken van Zuidoost-Aziatische lan den die hun produkten in het buitenland onder de kostprijs verkopen om een deel van de markt in handen te krijgen. De meeste andere landen wilden juist stren gere regels. Multilateralehandelsorganisatie: overeenstemming over de voorwaarden voor de oprichting van een internationa le handelsorganisatie die de eind jaren veertig opgericht GATT moet vervangen. Bescherming geestesgoed: strengere wetten geven betere bescherming aan uitvinders en ideeënrijke bedrijven. Dief stal van copyright, vervalsing en patent- misbruik moeten daarmee voorkomen worden. Amerikaanse bedrijven lopen nu jaarlijks 60 miljard dollar aan inkom sten uit rechten mis. Diensten: plannen om de handel snel te liberaliseren met de dienstensector in de spits. De Amerikanen willen de finan ciële markt op in landen waar Ameri kaanse bedrijven zaken mogen doen. Rome heeft een nieuwe burgemeester. Een jonge, energieke man, lid van de Groene Partij, die heeft beloofd eindelijk de stad te zullen regeren. Dat is bijzonder, want Rome is in de 123 jaar dat ze hoofdstad is van Italië, behoudens enkele korte perioden, geheel aan haarzelf overgelaten ge weest. Rome heeft zonder tegen te stribbelen en zonder ooit te klagen de meest verschrikkelijke vernederingen ondergaan. Vooral grondspecula- tie en ongecontroleerde bouw zijn het handels merk geworden van de Eeuwige Stad. Tegelijkerijd is er geen stad in Italië die door de Italianen zo onheus wordt bejegend als Rome. 'Roma ladrona' - Rome dievegge - is de leus van de Noorditaliaanse Lega Nord, doelend op de aanwezigheid van regeringen die synoniem ge worden zijn voor corruptie en wanbestuur. Ter wijl het buitenland Rome steevast roemt, wordt de stad in eigen land beschouwd als het bolwerk van het kwaad en haar inwoners als het meest onbeschaafde deel van de natie. Waarom lopen de meningen over Rome zo uit een? Deze vraag wordt vaak gesteld, nu er in Italië een 'fluwelen revolutie' woedt en er gemorreld wordt aan de nationale eenheidsstaat. Volgens de historicus Alberto Caracciolo, die een boek heeft geschreven over de burgemeesters van Rome, werd Rome de hoofdstad van het land op het mo ment dat ze zich in puur verval bevond. De natio nale staat erfde een stad die door de pauselijke bestuurders schromelijk was verwaarloosd. In de afgelopen 123 jaar was het echter het Vaticaan, als bezitter van grond en onroerend goed, dat speculatie en wildgroei in de hand werkte. De tL stemmingsplannen zijn in al die jaren op e( hand te tellen geweest; de wijzigingen erop lopy in de tienduizenden en werden allemaal göedgL keurd door het gemeentebestuur. Iedereen kd zo doen en laten wat hij wilde. - Alle Italianen wilden dat Rome in 1870 hoof?' stad van Italië werd. De bevolking van Ror? groeide sterk, vooral door de immigranten Zuid- en Centraal-Italië. Nooit lukte het echti enige collectiviteitszin te kweken. De Romein^ zijn Cynisch en lamlendig, zegt de rest van hr land. In 1957, dus ruim voordat de Lega Nord Rj>! me als dievegge bestempelde, hield het opinirj weekblad L'Espresso een enquête onder zijn lf zers. De overgrote meerderheid was van meniï dat de Romeinen niet het 'morele karakter' hel ben waarover de burgers van een hoofdstad hr ren te beschikken. Rome was voor de lezers eeöJ der een religieuze hoofdstad dan de hoofdstai van de nationale staat en uitgesproken corrupt. h Rome deugt dus niet. Maar, zo liet de nieuvp burgemeester Rutelli weten, misschien was Ronk wel het theater waar alle nationale ondeugdsl werden opgevoerd en ook werden vermenigvasi digd. Rome, kortom, als de spiegel van een bokkj ge en onvolwassen natie. Rutelli heeft zich te« doel gesteld Rome enige waardigheid te geven de burgers te betrekken bij het lot van de stad. F^, h heeft hiervoor vier jaar de tijd. R LINDEN CORRESPONDENT MEDEWERKER De PvdA heeft haar congres achter de rug. Het verkiezings programma is vastgesteld en ook de lijsten voor de parle mentsverkiezingen voor Den Haag en Brussel zijn door de molen van het congres gegaan. De lijsten hebben geen specta culaire veranderingen onder gaan, alleen mag Hedy d'Anco- na niet tegelijkertijd in Den Haag en Brussel resideren. Ze moest kiezen van het congres en het werd Brussel. De stijl waarin de voorzitter van de PvdA het congres leidde, was overigens een verademing. Ont spannen, somtijds joviaal en dan weer heel betrokken. Dit neemt niet weg dat het met de vernieuwing van de PvdA intus sen flink tegenvalt. Zeker voor de oude partijtijgers oogt de nieuwe stijl van leidinggeven door Rottenberg revolutionair. De achterkamertjes kregen minder de kans en buitenstaan ders hadden voor het eerst in vloed. Het optreden van Wallage en Kok daarentegen belooft weinig goeds. Kok is echter wel de par tijleider en Wallage zijn opvol ger. Beiden zijn sociaaldemo craten van de oude stempel. Dat blijkt ook uit hun politieke optreden, je ruikt het bijna. Wallage is daarbij geenszins af kering van een flinke scheut pa ternalisme. Nadat hij als staats secretaris van onderwijs de ba sisvorming voor iedereen door de strot van de onderwijzér en ouders heeft geduwd, die daar in meerderheid niets van moe ten hebben, is nu de bijstand aan de beurt. Wallage denkt aan een verplichting tot werken voor de overheid om zo je bij stand te verdienen. Ik zie het al voor mij. Een pelo ton ambtenafen onder wier toe zicht hele stadsvernieuwings- wijken aan het werk worden ge zet. Een oplossing uit de jaren dertig, die toen al niet lekker viel. Ook toen vonden de slacht offers dat uitermate vernede rend. In deze tijd van emancipatie en zelfbepaling is dat zo mogelijk nog erger. Het gaat erom het initiatief bij de mensen zelf te leggen. Afschaffen die bijstand, daarvoor in de plaats 500 gul den in de maand en de rest ge woon zelf bijverdienen op de plek en de tijd van jouw keuze zonder toezicht van betweterige sociaaldemocratische ambtena ren. Kok maakte het in zijn rede voor het congres welhaast nog bonter. Naast roerende passa ges over de sociale minima kwamen nu ook de aanhangers van het gedachtengoed van Jan maat van de Centrum Partij aan de beurt. Voor de sociale mini ma had Kok een troostend woord, op hem konden ze reke nen. Dat zei hij overigens ook in de vorige verkiezingcampagne. Daar is niets van terecht geko men en we mogen hopen dat de kiezer zich dat herinnert. Zoals uit veel onderzoek blijkt, gaat het niet om behoud van een al dan niet schamele uitke ring, maar om werk. Op het ogenblik zijn de kinderen van de werklozen van de afgelopen twintig jaar de nieuwe generatie werk- en uitzichtlozen. Dat is het probleem meneer Kok en daar wenst de kiezer een ant woord op van u, in plaats van uw zalvende nietszeggende soli dariteit.' Eigen volk eerst, daarover zegt Kok met vuistgeroffel: dat nooit 1 weer. Wie denkt meneer Kok c wel dat hij is. Gelooft hij nu werkelijk dat hij dat uitmaakt, j Eigen volk eerst valt alleen maat£ te voorkomen door het eigen 1 volk uit zijn uitzichtloze situatie- te halen van elke dag weer een lege tot verveling uitnodigende dag. Weet een politicus die vre-n selijke situatie voor de mensen niet op te lossen, dan wordt hetjy doorzijn toedoen onvermijde- lijk eigen volk eerst. m Bijna de helft van ons volk is in-1 middels aangewezen op de ver-F zorgingsstaat. Dat is de tikken-•- de tijdbom onder onze econo- L mie en democratische rechts- T staat. De politicus die die tijd- L bom nog niet eens noemt, laat staan in staat is deze te demon-L teren, draagt schuld voor de L groei van de aanhang van Jan- L maat. Het is in de eerste plaats de PvdA die daarvoor verant- woordelijkheid draagt. Het is l( het beleid van Kok en Wallage i dat er voor zorgt dat de Cen- g( trum Democraten het in dit j land goed doen. Het is voorna- melijk hun voormalige aanhang^ die sympathiseert met Janmaat en consorten. Kok en Wallage de beste pleitbezorgers voor de groeiende aanhang van eigen L volk eerst, wie had dat ooit kun-Lj' nen bevroeden! r Sir Leon Brittan. foto afp AMSTERDAM ANP De voorstanders van vrijhandel kun nen opgelucht ademhalen. De dreiging van een golf van protectionisme in ge val van mislukking van de wereldhan delsbesprekingen lijkt te zijn geweken. Ook het blazoen van de Verenigde Sta ten en de Europese Unie is voor even van smetten vrij. Weer maakten de twee hoofdrolspelers in het wereldhan- delsoverleg uiteindelijk de weg vrij voor een akkoord en is een ronde van wereldhandelsbesprekingen in dit geval de Uruguay-ronde ten einde. De zeven jaar onderhandelen lever de geen chique schouwspel op, maar het ging dan ook om handel en centen. Verder is er in sommige dossiers niet veel verbéterd en werd de ene handels barrière opgeheven om plaats te ma ken voor een andere. Oorspronkelijk had de Uruguay-ron de (de achtste handelsronde sinds in 1947 de Algemene Overeenkomst inza ke Tarieven en Handel (GATT) door 23 landen in Genève werd ondertekend) al drie jaar geleden in december 1990 moeten worden beëindigd. Op het al lerlaatst bleek dat er niet in te zitten. De ministers van de 108 landen die destijds aan het GATT-overleg deelna men en van 3 tot 7 december 1990 in Brussel bijeen waren voor de onderte kening van het akkoord, moesten met lege handen terugkeren. De Europese Unie en de VS zaten el kaar dwars op het terrein van de han del in landbouwprodukten. Brussel wilde bij de landbouwsubsidies niet zo ver gaan als Washington. Een compro mis voor een verlaging van alle subsi dies met 35 procent werd uiteindelijk niet door de onderhandelaars van de EU geaccepteerd. De Uruguay-ronde is op 20 septem ber 1986 officieel begonnen in de Uruguayaanse badplaats Punte del Es- te. De bedoeling was te komen tot een verdere liberalisering van de wereld handel. Voorgaande handelsronden waren deAnnecy-ronde(1949), deTor- quay-ronde (1950/1951), de Genève- ronae (1956), dé Dillon-ronde (1960- 62), de Kennedy-ronde (1964-67) en de Tokyo-ronde (1974-1979). Wordt de ondertekening van de GATT-overeen- komst in Genève in 1947 ook als han delsronde meegeteld, dan is met de Uruguay-ronde de achtste ten einde. De GATT is een van de drie pijlers voor een nieuwe economische orde die na de Tweede Wereldoorlog werd ont worpen door de westerse industrielan den. Het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank vormen de andere twee. Op 1 januari 1948 werd de overeenkomst van kracht, onder steund door een tijdelijk secretariaat. Het was de bedoeling om later een echte Internationale Handelsorganisa tie op te richten. Daarvan kwam het echter niet door obstructie van de Ver enigde Staten, die een onderwerping van hun handelsbeleid aan een supra nationaal lichaam niet zagen zitten. De GATT werd in feite de permanente or ganisatie. De Uruguay-ronde was de meest ambitieuze ronde van alle acht, omdat voor het eerst diepgaand werd onder handeld over handél in landbouw- en textielprodukten en omdat nieuwe the ma's op de agenda verschenen, zoals de handel in diensten (banken, verze keringen, transport, audiovisuele pro dukten), en intellectueel eigendom (bijvoorbeeld patenten). Ook aan scherping van de regelgeving voor het internationaal handelsverkeer stond op het programma. De ronde duurde dan ook het langst van allemaal. Niet vreemd daaraan is dat het aantal deelnemers aan het overleg ook steeds groter werd. Het aantal van 23 landen in het eerste uur groeide tot 62 in de Kennedy-ronde. Aan de Tokyo-ronde deden 102 landen mee en aan de Uruguay-ronde 115, waarvan meer dan zeventig ontwikke lingslanden. f Het is ook de eerste handelsronde die zo openlijk 'op straat' is uitgevoch ten, mede dankzij de opgang die de media in het dagelijks leven hebben gemaakt. Tijdens eerdere handelsbe sprekingen was er nooit een openlijke dreiging met een handelsoorlog. Toen het begin november vorig jaar in de landbouwonderhandelingen tussen de VS en de EG mis dreigde te gaan, kon digde de toenmalige speciale Ameri kaanse handèlsgezant Carla Hills straf- heffingen aan op de import van Eu ropese goederen. Eerder vorig jaar dreigden de VS de EG ook met han delsmaatregelen in het sojaconflict. Nooit eerder werd er zo met modder gegooid, ook binnen het eigen kamp. Zo kwam het begin november 1992 openlijk tot een ruzie tussen MacShar- ry als Europees commissaris van land bouw en de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors. MacSharry beschuldigde Delors ervan hem tegen te werken bij zijn onderhandelingen met de Amerikanen voor het sluiten van het Blair House-akkoord (21 no vember 1992). Ook het opgewonden standje Frankrijk mag niet worden ver geten. Nooit eerder is een handelsronde af gesloten in een zo duidelijke economi sche laagconjunctuur. Weliswaar had den de besprekingen in de jaren tach tig economisch gezien nog de wind mee en kregen zij ook steun in de rug van de liberaliseringsfilosofie die de Amerikaanse president Ronald Reagan en de Britse premier Thatcher venti leerden, maar dat bleek allemaal tijde lijk te zijn. De Uruguay-ronde passeerde vier ui terste data. De eerste was die van 7 de cember 1990. De deadlines van 1 no vember en 20 december 1991 werden door de toenmalige directeur-generaal Arthur Dunkel vastgelegd voor de for mulering van de ontwerptekst. De Uruguay-ronde overschreed ook de datum van 15 januari, die door Dunkel was gekozen om de onderhandelingen af te sluiten vóór het aflopen van het speciale mandaat van het Congres aan de Amerikaanse regering op 1 maart. Op 1 juli stelde het Congres een nieu we einddatum voor de afloop van het mandaat: 15 december 1993. Mickey Kantor.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2