Zaalhockey hangt er niet eens meer bij 'Een eenmansactie van de voorzitter' Guus Hiddink gaat niet met Beenhakker mee FIFA wil WK voor clubteams Sport Nou Camp krijgt er 7000 zitplaatsen bij Geserick weg bij KNWU Duitsland tot 21 niet naar EK Woensdag 15 december 1993 27 354 - -'Jok in Leiden neemt animo sterk af NA. 071-356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Floj 5{jïet zaalhockey is op sterven na dood. De hockeybond zetjag zelfs geen kans meer een landelijke hoofdklasse te or ganiseren en de nationale zaalselecties zijn inmiddels «lok ter ziele. De clubs uit de Leidse regio blijven geens zins achter in die negatieve spiraal. De belangstelling -oor het snelle indoorspel neemt almaar verder af. Zelfs toomburg, dat van oudsher altijd ruimschoots van de jartij was, heeft voor het aankomend seizoen slechts één ;aalteam ingeschreven. De technische staf van Alecto 1 oopt daarentegen nog steeds warm voor de hal. Maar üiefst 21 Leiderdorpse teams houden het zaalhockey in EIDEN STEFAN FAAS I0CKEYMEDEWERKER 4 )orzaken voor de tanende ani- hno bij de andere clubs zijn er enoeg. Genoemd worden het 3 lure kupstgras, de speciale win- ercompetitie, de zaalhuur en Ie bijna onmogelijke speeltij- len in de hallen. Het beleid van iet bondsbestuur droeg ook al liet bij tot enthousiasmering an het specifieke zaalspel. Het eldhockey had altijd de hoog- prioriteit. Internationaal peelde Nederland met zijn ver- egenwoordigende teams dan 30k hoofdzakelijk een bijrol en ieten de media het afweten.» let hing er altijd een beetje bij. \nders dan bij de Duitsers, die steeds volle zalen trekken lij het spectaculaire spel met de 'ele doelpunten. 'roblemen iinds 1986/1987 verkeert het 'aderlandse zaalhockey in de iroblemen. Niet in de laatste ilaats door de opstelling van de londscoaches. Hans Jorritsma mannen) en Roelant Oltmans VTOUwen) vreesden indertijd lat hun voorbereidingen op in- erlands doorkruist zouden -vorden door een zaalcompeti- ie, die door vrijwel niemand se- fieus werd genomen. Voorzitter Elly Terra van de ^aalhockeycommissie Zuid- Holland laat weten dat het zaal hockey drie jaar geleden in een ^ontzettende dip" is geraakt. Toch ziet zij in de komende edi- jie wat lichtpuntjes. „Voor dit zaalseizoen zijn de senioren weer redelijk bezet. De jeugd- deelname trekt zelfs weer wat aan", aldus Terra. Over de alge mene terugval merkt zij op dat zaalhockey veel organisatie vergt van de club die bijvoor beeld altijd twee scheidsrech ters mee moet sturen. „De promotie van het zaal hockey ligt vooral in handen van de trainer die het helemaal moet zién zitten. Is dat niet het geval dan wordt het moeilijk." Terra noemt het overladen veldprogramma ook een handi cap voor het zaalgebeuren. De praeses: „Wat tegenwoordig ook sterk meetelt is de luxe van veel meer sporten die worden beoefend. Men moet op winter sport, er moet getennist of ge golfd worden en dan moet er ook nog een weekendje niks ge daan worden. Vroeger was je wat de winter betreft aangewe zen op de zaal. De wintercom petitie op de kunstgrasvelden heeft daar natuurlijk ook veran dering in gebracht." Voorrang Van de vier clubs uit de regio die verstek laten gaan is bij Noordwijk de meeste animo waargenomen, maar daar blijkt de inschrijving voor de winter competitie voorrang te genie ten. Alphen heeft net als Cat- wijck met de komst van het kunstgrasveld het zaalhockey vaarwel gezegd. Niet in de laatste plaats om financiële re denen. Bij Hisalis heeft de zaal variant altijd al een geringe rol Jongens B is een van de 19 jeugdteams van Alecto die de winter doorbrengen in de zaal. gespeeld en kan nu ook de win ter door met kunstgraspartijen. Daar lijnrecht tegenover staat het Leiderdorpse Alecto, dat de jeugdopleiding hoog in het vaandel heeft staan. Zaal- hockeycommissaris Ruud Hes: „Alecto behoort nog tot de ver enigingen die veel waarde hechten aan zaalhockey. In de hal doe je een enorme portie techniek op, die je ook buiten de zaal uitstekend kunt gebrui ken." Naast het eerste mannen- en vrouwenteam schreef Hes maar liefst 19 jeugdploegen in. Het Leidse Studenten Hockey Gezelschap heeft nog nooit voor de zaal-hockeycompetitie inge schreven. Steven Kuik: „We hebben in die periode onze tijd hard nodig voor tentamens. In voorgaande jaren was het wel zo dat er LSHG-spelers bij an dere clubs, Kieviten bijvoor beeld, meespeelden. Zowel Roomburg als Foresca- te heeft slechts één team van ware zaalfanaten aangemeld. Beide clubs hebben overigens wel de luxe van drie kunstgras velden, waarop ze ook 's winters ruimschoots uit de voeten kun nen. Tijdens de laatste leden vergadering bij Roomburg liet het bestuur weten het zaalhoc key mede uit financiële overwe gingen niet meer actief te steu nen. Verminderd De teneur bij de Leidsche en Oegstgeester Hockey Club is eveneens die van een sterk ver minderde belangstelling. Drie FOTO HENK BOUWMAN jongensteams, die overigens geen trainingsfaciliteiten heb ben, vertegenwoordigen LOHC in de zaal. Amsterdam-speler en inter national Jacques Brinkman poogt met een prestigieus in- doortoernooi, dat tot officieuze Nederlandse kampioenschap pen is gebombardeerd, het zaal hockey nieuw leven in te bla zen. Gerenommeerde hoofd klasseclubs treden op 29 en 30 december aan in de Amster damse Sporthallen Zuid. BUITENLANDS VOETBAL Stan Valckx over ontslag Robson LISSABON GPD Sporting Lissabon sloot de eer- 1ste wedstrijd onder de nieuwe Strainer Carlos Queiros winnend iaf. Tegen Beira Mar werd het maandagavond 1-0. Dat neemt niet weg dat Stan Valckx (30) geen enkel begrip heeft voor het wegsturen van Bobby Robson. Voorzitter Sousa Cintra van de Portugese topclub vond dat het hoofd van de aimabele Britse coach moest rollen na de ver rassende UEFA-Cupuitschake- ling tegen Austria Salzburg. „Onder Robson", zegt Valckx, „speelde Sporting sprankelend voetbal, het beste voetbal van Portugal". - Hoe komt het dan dat Austria Salzburg, tocji bepaald geen Europese hoogvlieger, jullie heeft laten struikelen? Valckx: „Het beste elftal wint niet altijd. We hebben tegen Salzburg de meeste en ook de beste kansen gehad, maar we konden de bal er niet inkrijgen, terwijl zij twee keer scoorden jmet afstandsschoten van een imeter of dertig". - Sousa Cintra heeft na het ontslag van Robson gezegd, dat Sporting in Salzburg met een in zijn ogen onbegrijpelijk verdedi gend concept heeft gespeeld. Valckx: „Omdat we thuis met 2-0 hadden gewonnen, gingen we ervan uit dat Salzburg zou gaan aanvallen. Daarom speel den we met een libero en twee voorstoppers. Maar de uitscha keling was zeker niet het gevolg van een te verdedigend sys teem. Het ontslag van Robson is een eenmansactie geweest van de voorzitter". - Verklaar je nader. Valckx: „Na onze uitschake ling zijn er bij de club nogal wat boze brieven en faxen binnen gekomen. De voorzitter is daar kennelijk van in paniek geraakt. Daar komt bij dat twee of drie dagen voor de jaarwisseling hier bij de club presidentsverkiezin gen zijn. Sousa Cintra wil graag herkozen worden en wilde daarom blijkbaar een daad stel len". - Wat is dat voor iemand, die Sousa Cintra? Valckx: „Een heel apart fi guur. Typisch een voorzitter van een Zuideuropese ploeg. Er zit ten ook nog zeven vice-presi- denten in het bestuur, maar die hebben niks te vertellen. Hij deelt de lakens uit. Eigenlijk kan ik er beter niet al te veel over zeggen, want hij heeft mij al eens ontslagen toen ik kritiek had op de club". 'In juni van dit jaar werd Stan Valckx bij Sporting Lissabon de laan uitgestuurd. Bobby Robson sprong voor hem in de bres, waarna de vroegere VW'er en PSV'er weer in genade werd aangenomen. - Hoe hebben de spelers op het vertrek van Robson gereageerd? Valckx: „Er was echt sprake van een downstemming, want Robson was zeer geliefd. En niet alleen bij de spelers, ook bij de supporters". - Hoe heeft Robson gerea geerd? Valckx: „Hij heeft de spelers groep vorige week vrijdag zelf verteld dat hij ontslagen was. 'Nu kan ik Kerstmis in ieder ge val thuis vieren', zei hij. Later vertelde hij me dat hij heel geë motioneerd was en zeer teleur gesteld". - Denk je dat de speelwijze van Sporting zal veranderen na de koinst van de voormalige Portugese bondscoach Carlos Queiros? Valckx; „Ik heb het bange ver moeden van wel. Ik denk dat we verdedigender zullen gaan spe len, terwijl wij daar de ploeg he lemaal niet voor hebben. Ze ARCHIEFFOTO EPA hebben zaterdag weliswaar te gen mij gezegd dat ze met me willen praten over een nieuw contract, maar als de trainingen van Queiros en de speelwijze die hij voor ogen heeft me niet bevallen, ga ik weg". - Dat is makkelijk gezegd, maar kom je ook weer zo mak kelijk bij een nieuwe club onder dak? Valckx: „Dat moet geen pro bleem zijn. Als mijn contract aan het eind van het seizoen af loopt ben ik transfervrij en kan iedere andere Portugese club mij zo overnemen". - Clubs buiten Portugal moe ten wel een transferbedrag voor je betalen, Valckx: „Dat klopt, maar ik hoef hier niet zo nodig weg' BARCELONA GPD Het prachtige Nou Camp-sta- dion van de Spaanse landskam pioen FC Barcelona krijgt er de ze zomer 7000 zitplaatsen bij. Het stadion van de club van Jo- han Cruijff en Ronald Koeman zal dan met 127.000 staan- en zitplaatsen opnieuw het groot ste van Spanje zijn. De verbouwing aan het Nou Camp-stadion begint onmid dellijk na het einde van de hui dige competitie op 15 mei 1994. Hiervoor wordt de onderste ring van het stadion, die nu nog uit staanplaatsen bestaat, door zit plaatsen vervangen. Om dat mogelijk te' maken wordt het speelveld drie meter verlaagd, waarvoor 50.000 vierkante me ter grond zal moeten worden verwijderd. Ook de gracht en de hekken rond het speelveld zul len verdwijnen. De verbouwing van het Nou Camp-stadion gaat 800 miljoen peseta (11 miljoen gulden kós ten, een bedrag dat wordt opge bracht door de onlangs opge richte Fundacion van de club. Daardoor zal het niet nodig zijn om het aantal leden van de club uit te breiden. FC Barcelona, dat reeds 120.000 betalende so- cio's telt, heeft sinds enige tijd een ledenstop. Vele jaren heeft de club de mogelijkheid bestudeerd om het stadion aan de bovenkant uit te breiden. Voor die variant heeft Barcelona's aarstrivaal Re- al Madrid wel gekozen. Maar het plaatsen van een extra ring op het Nou Camp-stadion werd door het Barcelona-bestuur toch te duur geacht. De werk zaamheden aan het stadion Guus Hiddink heeft bedankt voor de functie van assistent-bondscoach bij Saudi-Arabië. Leo Beenhakker had de bij Valencia ontslagen trainer hiervoor be naderd. „Dat is een gevoelsmatige kwes tie", zegt Hiddink. „Bovendien vond ik het een nadeel dat je vanuit die functie slechts in één groep op het WK actief bent, terwijl ik het WK juist in zijn geheel wil volgen, het zij hier of in Amerika". Na Vfb Stuttgart heeft overigens nu ook Olympiakos Piraeus zich officieel ge meld voor Hiddink. De Achterhoekse trainer houdt beide aanbiedingen voor lopig in beraad. Hiddink heeft zich inmiddels breed la ten informeren over beide clubs. Bij Vfb Stuttgart nam hij vorige week zelf al een kijkje. „Ik ben het allemaal aan het afwe gen", zegt de onlangs bij Valencia ont slagen trainer. „Op de interesse van Olympiakos heb ik in eerste instantie niet gereageerd. Ik ben door diverse mensen gebeld, maar dat ging allemaal via-via, totdat ik ineens een officiële fax van de club kreeg". Lobanovski Valeri Lobanovski wordt bondscoach van Koeweit. Hij tekende een contract voor drie jaar. Sjeik Ahmed Fahd al-Ah- med al-Sabah heeft dat gisteren bekend gemaakt. De 54-jarige Lobanovski kreeg interna tionale faam als coach van Dinamo Kiev en de nationale ploeg van de voormalige Sovjetunie. Zijn laatste baan was bonds coach van de Verenigde Arabische Emi raten. In Koeweit gaat hij ongeveer 45.000 gulden per maand verdienen. Schuster De tuchtcommissie van de Duitse voet balbond heeft Bernd Schuster voor an derhalve maand geschorst. De 33-jarige middenvelder van Leverkusen werd op 1 december in de bekerwedstrijd tegen Dynamo Dresden uit het veld gestuurd na een wraakactie op een tegenstander. Aangezien tot februari 1994 geen officië le wedstrijden van Leverkusen op het programma staan, heeft de schorsing slechts een geringe betekenis. Favoriet Bij het gerenommeerde wedkantoor „In tertops" in Salzburg is Duitsland voorlo pig favoriet bij het komende toernooi om de wereldtitel in de Verenigde Sta ten. Voor de titelhouder geldt een quote van 45:10. Brazilië (50:10), Italië (60:10) en Argentinië (80:10) staan eveneens hoog genoteerd. Nederland volgt op de vijfde plaats met 90:10. Bij een inleg van tien mark levert een succesvolle gok op Zuid-Korea of Saudi-Arabië 2500 mark op. Segers held van Wimbledon LONDEN REUTER Hans Segers is gisteren in de bekerwedstrijd tegen Liver pool uitgegroeid tot de held van zijn Londense werkgever Wimbledon. De Nederlandse doelman stopte in totaal drie strafschoppen en bezorgde zijn club een plaatsje in de kwartfinale van het toernooi om de League Cup, tegen Sheffield Wednesday. Segers hield in de verlen ging de hoop van Wimble don overeind door een pe nalty van de Engelse interna tional Barnes te houden. De eindstand van deze replay in de vierde ronde van de Lea gue Cup bleef daardoor 2-2. In de aansluitende straf- schoppenreeks had Segers ook een antwoord op de in zetten van Redknapp en Walters vanaf elf meter. Overigens had de Neder lander ook de verlenging noodzakelijk gemaakt door in blessuretijd een schot van Nicol in eigen doel te slaan, waardoor Liverpool, dat oud- Ajacied Mölby geblesseerd van het veld zag strompelen, voor de tweede keer op gelij ke hoogte kwam. Segers' her stel was echter bewon derenswaardig. DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Karl Zoetemelk is in Frankrijk een popu lair wieleramateur. De zoon van Joop is door een groot aantal Franse wielerploe gen gevraagd voor het nieuwe seizoen. Karl koos uiteindelijk voor l'US Creteil Aart Vierhou ten heeft nog steeds niet beslist of hij voor de nationale wieier- selectie gaat rijden. De met 'Vo- lendam' in onmin levende Vier houten heeft zich wel bij de Leidse club Swift/Casba aange meld Yvonne van Schie uit Stompwijk eindigde bij wed strijden om de Gruno-bokaal in Groningen als vierde op de 5000 meter in 8.17 De internationa le Jeu de Boules-federatie heeft het wereldkampioenschap jeu des boules in 1997 aan Neder land toegekend. Voor de organi satie heeft Maastricht zich kan didaat gesteld Het circuit Zandvoort hoeft voorlopig niet te rekenen op het verkrijgen van de A-status. Die is nodig om weer Grand Prix-wedstrijden in de Formule 1 te kunnen houden Wim Kalt vertrekt aan het ein de van het seizoen bij zonda geersteklasser 's-Gravendeel Zaalvoetbalclub Ceverbo maakt het seizoen af. Tussentijdse spe lersoverschrijvingen zijn dus van de baan Bij SC Feyenoord hebben de spelers afscheid ge nomen van de ontslagen trainer Ger Bruys en de solidaire elftal begeleider Rob Snijders Ne derland is door de ISU aange wezen als gastland voor twee wereldkampioenschappen shorttrack. In 1994 voor landen teams in Zoetermeer en in 1995 individueel in Den Haag Op 17,18 en 19 december in Hen gelo de Nederlandse Winter kampioenschappen zwemmen De sportcentrale Meerburg wordt binnen twee jaar opgehe ven. De Zoeterwoudse clubs gaan zelf hun sport promoten 'Mister Blauw Zwart', Jan van der Kooij, is benoemd tot erelid. Zijn clubgenoot Hein Prins mag zich lid van verdienste noemen. Bij voetbalvereniging Meerburg kreeg Cees Bruinis de hoogste onderscheiding (erelid) Het zaalvoetbaltoernooi van Lugdunum is dit jaar op woens dag 29 december. Het gaat om de C-en D-junioren. Plaats van handeling: de Groenoordhallen Twee dagen eerder (maandag 27 december) speelt de F-jeugd in de Vijf Meihal om de Ad-Du- see-prijzen. De organisatie is in handen van v.v. Leiden De LR- RC heeft plannen om in 1994 met de grootste groep ooit in Nederland naar de 25ste mara thon van New York te reizen Morgen stelt rugbyclub DIOK de nieuwe sponsor aan de pers voor. Ook praat men over de toekomstplannen en de nieuwe aanpak Henk Tangerink (Stichting Triathlon Alphen aan den Rijn), treedt na drie jaar af als voorzitter Raymond Snel is opnieuw benoemd tot bonds coach van de Karatebond Ne derland. Twee jaar geleden be dankte hij voor die functie om dat de toenmalige kernploeg hem niet aansprak «Trainer Toon Brakus gaat op 1 januari 1994 aan het werk bij voetbal club RVC. Hij vervangt Mare Bos, die tussentijds vertrok De Profyle Tour, een wielerklassie ker, gaat niet door. In plaats daarvan wordt op 18 juni weer de Ronde van Kamerik verreden Marathonschaatser Rob Bis- schops (Voorhout) is veteranen- kampioen van het gewest Noord-Holland geworden. Bij de vrouwen kwamen Marja Schipper (8) en Lenie van der Hoorn (9) bij de eerste tien Wielervereniging Swift/Casba houdt zondag 19 december op De Bult (Leiden) het clubkam pioenschap veldrijden Voet balscheidsrechter Cees Bakker heeft de draad weer opgepakt. Hij floot de amateurwedstrijd Zwijndrecht-SC Feyenoord Frank Bonte is al 40 jaar sport - medewerker van deze krant. Zijn specialisme is tennis, hand bal en squash Zondag in En schede de juniorenfinale van de landelijke shorttrackcompetitie Springschool Leiden houdt op dezelfde dag wedstrijden ter ere van vijfjaar schoonspringen in Leiden. De wedstrijd is in zwembad De Zijl. Aanvang 15.00 uur Op dinsdag 21 de cember de vierde ronde van de voetbalcompetitie onder 21 jaar Vanavond ontvangt voetbal vereniging VCL de landelijke jeugd van UVS voor een oefen wedstrijd Het derde Sportcafé Bollenstreek is op 14 janaari 1994 bij Bon Bon in Noordwijk. In Leiden komt de sportwereld op vrijdag 24 december, bij rug byclub DIOK nog een keer bij elkaar. HILVERSUM GPD moeten gereed zijn voor de start van de volgende competitie in september aanstaande. Twee jaar later zal de „spade" opnieuw de grond in moeten. Conform de regels/eisen van de UEFA moeten met ingang van het seizoen 1996/97 alle staan plaatsen zijn verdwenen. De voetbaltempel van Barcelona zal dan uit 107.000 zitplaatsen bestaan. Voorzitter Nunez sprak met zichtbare trots: Dan is Nou Camp het meest comforta bele en moderne stadion van Europa". „Zo maar bij het grof vuil gezet. Ik snap er niets van". Eric Gese rick is verbolgen. Hoewel KN- WU-voorzitter Joop Atsma ont kent dat de bond uitgekeken is op zijn bondscoach baanwiel- rennen, weet de Hilversummer zelf wel beter. Na zeven jaar trouwe dienst mag hij zijn bie zen pakken. De achttien WK- en Olympische medailles, die on der zijn leiding werden behaald, ten spijt. Geserick: „Atsma vertelde me vorige week, toen ik hem belde waarom ik eigenlijk niks hoorde over eventuele contractverlen ging, dat de vlag er niet best voor stond. De dag erop kwam hij, opnieuw telefonisch, met een vaag verhaal. De profsectie (die in de KNWU nieuwe stijl is samengegaan met de amateur sectie, red.) zou het niet in mij zien zitten. Alsof ik veel met profs te maken krijg. Ieder jaar gaat er hooguit één naar de we reldtitelstrijd." LAS VEGAS DPA Met ingang van 1995 wil de FI FA om de twee jaar een wereld kampioenschap voor clubteams houden. Woordvoerder Togno- ni van de wereldvoetbalbond heeft dat gisteren gezegd in Las Vegas. Het plan is gelanceerd door twee toonaangevende bestuurs leden van de FIFA, voorzitter Havelange en secretaris Blatter. Het is de bedoeling dat 16 clubs zullen deelnemen. Acht uit Eu ropa en twee uit Afrika, Azië, Zuid-Amerika en midden-Ame- rika. De wedstrijden zullen steeds aan het einde (juli) of aan het begin (augustus) van een Europese seizoen worden gespeeld. De FIFA is overtuigd dat het evenement zowel sportief als commercieel zeer succesvol zal zijn. Het moet na het reguliere WK het grootste evenement worden onder auspiciën van de' wereldvoetbalbond. Vooral de niet Europese landen hebben verklaard zeer geïnteresseerd te zijn. De UEFA is niet blij met de nieuwe ideeën. Het WK voor clubs zou te veel concurreren met de steeds omvangrijker wordende Champions League. De Europese Unie heeft binnen de FIFA echter niet de macht het initiatief tegen te houden. Waarschijnlijk mogen de conti nenten wel zelf beslissen welke clubs deelnemen. Binnen Euro pa ligt het voor de hand dat de finalisten van de internationa len toernooien in aanmerking komen. Acht poules De UEFA heeft besloten de kwalificatiewedstrijd voor de Europese titelstrijd in 1996 af te werken in acht poules. De eind ronde wordt gespeeld in Enge land. Aan de reeks van wedstrijden zullen 46 landen deelnemen. Er komen zes groepen van zes lan den en twee van vijf. Geplaatst worden alle poulewinnaars en de nummers twee van de groe pen van zes. Tussen de num mers twee van de groepen van vijf vindt een barrage plaats. Het organiserende land is recht streeks toegelaten. landen in oorlog, zoals Kroa tië, Azerbeidzjan, Georgië en Armenië, moeten hun thuis wedstrijd in een neutraal land afwerken. Tegen Servië en Montenegro geldt een sport- boycot. De loting is op 22 janu ari in Manchester. Daarbij zal worden gewerkt met een plaat singslijst. CORDOBADPA De Duitse droom met het team voor spelers tot 21 jaar alsnog door te dringen tot de laatste acht in het Europees kampioenschap van 1994 is gis teren in Cordoba verstoord. Spanje zegevierde met 3-1. De Duitse talenten hadden de laatste wedstrijd in groep 3 tegen de al gekwalificeerde koploper moeten winnen om als betere „tweede" Portugal uit de kwartfinales te houden. Bayern-speler Ner- linger gaf na een kwartier nog wel het goede voor beeld met een rake kopbal. Na rust besliste de Spaanse uitblinker Guerrero met twee treffers an ders. Acosta bepaalde de eindstand op 3-1.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27