Auto als extra premie spreekt niet aan c Sleutels zit na opstappen Henskens zonder trainer BOLLEN Inter Milan treft Borussia Dortmund L Sport 'Discriminatie lap ik aan mijn laars 2V0ENSDAG 15 DECEMBER 1993 ie Duitse clubs bij de laatste acht van het toernooi om de TSFA-beker hebben in Genève gunstig geloot. De drie teams uit Ie Bundesliga werden voor de kwartfinales niet aan elkaar ge- ^'tóppeld. Caglian' en titelhouder Juventus troffen het niet. De 'jiwee Italiaanse clubs moeten onderling strijden om een plaats in halve finales. Internazionale Milaan werd aan Borussia Dortmund verbon- De club van Dennis Bergkamp en VVim Jonk kreeg eerst een thuiswedstrijd; toebedeeld, maar de paring werd kort na de lo- ing omgedraaid. Ook het thuisduel van Karlsruhe met Boavista 0iverd omgezet. Eintracht Frankfurt begint vogr eigen publiek te gen Austria Salzburg. De wedstrijden worden in principe ge: op 2 en 16 maart 1994. 1 De loting voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA- leker: Borussia Dortmund (Dui) - Internazionale Milaan (Ita) igliari (Ita) - Juventus (Ita), Eintracht Frankfurt (Dui) - Austria Lzburg (Oos), Boavista (Por) - Karlsruhe (Dui). Reeds eerder werd het programma voor maart van de andere pEuropese bekerwedstrijden vastgesteld. Champions League (2 naart): Groep A: Spartak Moskou (Rus) - Barcelona (Spa) en AS ,'ïonaco (Fra) - Galatasaray (Tur). Groep B: AC Milan (Ita) - Wer- ler Breinen (Dui) en An der! echt (Bel) - Porto (Por). Bekerwin- laars (2/16 maart): Ajax (Ned) - Parma (Ita), Benfica (Por) - layer Leverkusen (Dui), Torino (Ita) - Arsenal (Eng) en Real Ma- Irid (Spa) - Paris Saint Germain (Fra). n kaam, 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071-356463 leiden rob onderwater Wil Henskens is geen trainer meer bij De Sleutels. Maandagavond besloten het bestuur van de za terdagvierdeklasser en de oefenmeester het contract met onmiddellijke ingang te beëindigen. ,,In goed onderling overleg," roepen Henskens en secretaris Ger Scheffer in koor. Henskens was voor het tweede seizoen werkzaam bij de Vlietclub. Vorige week waren de partij en al tot de conslusie gekomen dat het contract niet zou worden verlengd. Voor de oefenmeester vormde de 5-1 nederlaag zaterdag tegen Be Fair 'de bekende druppel.' Henskens: ,,Voor mij is het trainen een hobby. Ik verdien er wel een paar centen mee, maar voor mij blijft het plezier het belangrijkste. De laatste weken werkte ik niet meer met plezier. Hoe dat komt? Ik werk nu elf jaar in het vak en dan kom je wel eens een club tegen die je niet ligt. Het klikte niet, terwijl we vorig seizoen toch naar de KNVB zijn gepromoveerd. Dan ben ik een nuch tere jongen en stap op. Ik ben geen broodtrainer. Meer moet je er niet achter zoeken. Niemand hoeft ook een verwijt te worden gemaakt." Gisteravond werd de spelersgroep op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen. Het bestuur weet nog niet wie Henskens voor de rest van het seizoen vervangt. Secretaris Ger Scheffer: ,,Jan van Bemmelen is onze tweede trainer. Misschien dat hij wordt doorgeschoven. Daar zijn we nog niet helemaal over uit." Voor Henskens, hij werkte eerder bij onder meer VTL, Valken, Koudekerk, is het 'trainersboek' nog lang niet dicht. ,,Dit is natuurlijk niet een van de fijnste ervaringen. Maar ik ben pas 38 gewor den, dus vrij jong voor een trainer. Ik wil overal werken. Het liefst zou ik morgen een andere club hebben, eerlijk." Wil Henskens. ARCHIEFFOTO aiaarhuis en Frcmker weer op één lijn )e winnaars van de Mitsubishi-Masters, het tennistoer- looi dat deze week in Amsterdam wordt gehouden, krij- en als extra premie een jaar lang de beschikking over en meer dan modale automobiel. Veel belangstelling oor die geste is er vooralsnog niet. Kristie Boogert, bij voorbeeld, kan wegens haar contractuele verplichtingen in zo'n wagen rondrijden en Paul Haarhuis heeft er Anderhalfjaar vrij rijden heeft hij bedongen in ruil ^oor zijn komst naar Amsterdam, geduchte concurrente voor de Zuidhollandse met wie zij de hele zomer optrok. Nu niet meer. Boogert gunde haar slecht een game: 6-1 6-0. In de middag won de huidige buiten kampioene Petra Kamstra met 4-6 7-5 6-4 van Linda Nie- mantsverdriet, de kampioene van drie jaar geleden. Verder was de afgeslankte Caroline Vis iets vaster dan Claire Wegink: 6- -nmsterdam anp aak. Waarom ook niet," vindt laarhuis: „Ik promoot het Ne derlandse tennis wereldwijd, lsok in eigen land." De als eerste geplaatste inwoner van Val- 'Venswaard komt bij de Masters 'das vrijdag in actie. De drie da- d4n ervoor gelden als schifting ^aor wat onder de fop komt. D-j dt Kristie Boogert wacht nog Pteëds op de jaren geleden al doorbraak. De in 19-jarige speelster uit heeft talent ge maar balanceert nog al- jd op het randje van de to- honderd. Van de zomer over- ze niemand minder dan lartina Navratilova van haar rote kwaliteiten. De Amerikaanse meende het. Jat bleek vorige week bij een xhibitie-toernooi in Luxem burg. Navratilova was er de gro- 3 trekpleister. Met wie wilde ze rainen? Jawel, met Kristie loogert. Tot tweemaal toe. Een hele eer", vond het Neder landse meisje het. Ze beende Navratilova in de slagenwisse- jngen aardig bij. „Alleen als laar eerste service in was en ze jieteen aan het net stond, tond ik echt onder druk." Hoeveel druk Boogert zelf aan let net uitoefent, ondervond jlonique Kiene. De Noordhol- andse was vorig jaar nog een Gelijmd De brokstukken van het Davis- cup-echec van vier maanden geleden tegen de Zweden zijn gelijmd. De nog altijd gebles seerde Richard Krajicek meldde zich gisteren in Amsterdam met Paul Haarhuis, Jacco Eltingh en Jan Siemerink voor een rondje napraten en vooruitblikken met bondscoach Stanley Franker. Het resulteerde in grote eensge zindheid. „Wij zijn hartstikke enthou siast en willen als team goed presteren," meldde Paul Haar huis over de manier, waarop het nieuwe seizoen zal worden aan gepakt. Nederland begint daar bij op 26, 27 en 28 maart in Eindhoven tegen de Belgen en vervolgt bij een positief resul taat het bekeravontuur van 1994 met een thuiswedstrijd te gen hoogstwaarschijnlijk de Verenigde Staten. Dat Franker daarbij kan reke nen op de volledige inzet van Haarhuis zal hem deugd doen. De knieblessure van Krajicek Loek Helder weg bij SJZ - jzoeterwqude Loek Helder vertrekt aan het einde van het sei- izoen bij vierdeklasser SJZ. Helder heeft er dan zes seizoenen op- zitten bij de club uit Zoeterwoude. De Voorschotenaar was eer- s der jeugdtrainer bij SJZ. - Indoor Leiden in Groenoorhallen I leiden Indoor Leiden wordt ook dit jaar weer georganiseerd in j de Groenoordhallen. Dit concours hippique wordt van 27 tot en met 30 januari voor de tiende keer gehouden en is een onder- deel van de NFS-winterkampioenschappen. Nederlands elftal naar Marokko r zeist Het Nederlands elftal speelt op woensdag 16 februari een I oefenwedstrijd tegen Marokko. Hef duel wordt in Casablanca J gespeeld. De Marokkaanse voetbalbond heeft de principe-af spraak met de KNVB gisteren bevestigd. Oranje treedt daardoor twee keer achter elkaar aan in Noord- Afrika. In januari speelt Nederland tegen Tunesië. Evenals Ne- :jderland neemt Marokko deel aan de wereldtitelstrijd in de Vere- Staten, at Meerkampatlete Jaklofsky in Oranje ar amsterdam De in Australië geboren meerkamp-atlete Sharon Jaklofsky zal per 1 januari internationaal voor de Nederlandse de atletiek uitkomen. Door haar Nederlandse moeder bezit ze twee nationaliteiten. ^Tafeltennissers openen zwak jh amstetten De Nederlandse tafeltennissers zijn er in de eerste degradatiewedstrijd tegen Oostenrijk niet in geslaagd een optie te nemen op een langer verblijf in de Europese Superliga. Oranje n verloor het duel in Amstetten met 1-4 en zal in de return aan- r merkelijk beter moeten spelen om aansluiting te houden bij de ti toplanden in Europa. In de enkelspelen hadden Trinko Keen, - Paul Haldan en Danny Heister maar inspiratie voor één game. Nederlands buitenkampioene Petra Kamstra had het niet gemakkelijk in haar eerste ronde van het Masterstoernooi. Linda Niemantsverdriet t pas in de derde set: 4-6, 7-5, 6-4. FOTO ANP baart zorgen. De Hagenaar hoopt weliswaar nog altijd op tijd weer fit te zijn voor de Australian Open, maar heeft wel alvast het voorbereidingsevene ment in Adelaide moeten afzeg gen. Het was de eerste keer dat Franker en Haarhuis van ge dachten wisselden over de flop van het Malieveld. Haarhuis kon niet eerder en Franker wil de zijri tweede man niet lastig vallen bij diens jacht op de we reldtitel in het dubbelspel. In de tussenliggende vier maan den kaatste de schuldvraag van het echec heen en weer. De 27- jarige nummer twee van Neder land vond dat hij in zijn treffen met Gustafsson wat meer steun vanaf de bank had kunnen ge bruiken. Franker van zijn kant filosofeerde voor de radio over de mogelijkheid Haarhuis een volgende maal niet op te stellen in het dubbelspel. Het uitpraten van die me ningsverschillen vergde niet veel tijd. „In een kwartiertje wa ren we emit," meldde Haarhuis. „De zaak was een beetje opge blazen. Ik heb geen probleem met Franker. Zeker niet met zijn manier van coachen. Destijds heb ik alleen gezegd, dat ik zijn managementscapaciteiten ho ger inschatte." Franker hoopt het komende seizoen wat beter samen te wer ken met de afzonderlijke privé- trainers. Die voelden zich zich destijds bij het evenement op het Malieveld nogal gepasseerd. Maar dat goede voornemen dreigt tegen de Belgen te wor den doorkruist. Alle vier Davis- Cupspelers hebben afgesproken in de week voor Eindhoven in te schrijven voor het toernooi van Key Biscayne. Een groot gedeel te van de voorbereiding zal zich dus op Amerikaanse bodem af spelen. Voor Eindhoven is geko zen voor de snelle Supreme- mat. leiden rob van der zanden De gebeurtenissen in de wed strijd ROAC-VCL van afgelopen zondag vormen voor VCL aan leiding om een brief te sturen naar de KNVB. Het bestuur van de voetbalclub besloot dat gis teravond tijdens een bestuurs vergadering. In de brief zal Vlietcombinatie Leiden haar te leurstelling uitspreken over het gedrag van arbiter J. Lügthart. Hij gaf in het duel uit de vierde klasse twee gele kaarten aan VCL-speler Marvin James. James had tijdens het duel, dat in 1-1 eindigde, een woor denwisseling met de grensrech ter van ROAC. Volgens de snelle aanvaller had de vlaggenist 'zwarte' geroepen. James rea geerde daarop met 'lui'. Omdat de toegesnelde Lugthart alleen dat laatste hoorde, gaf hij geel aan de voetballer. Omdat het de tweede prent was, moest James inrukken. De -weggestuurde speler klaagde vervolgens zijn nood bij de leidsman uit Gouda. James legde uit dat hij gereageerd had op 'zwarte'. „Je bent toch ook zwart?", zei Lugthart vervolgens tegen de speler die daarna de kleedkamers opzocht. De houding van de scheids rechter is bij VCL niet goed ge vallen. „We schrijven een gema tigde brief naar de bond," zegt VCL-voorzitter John ter Beek. „We willen de zaak niet groter maken dan-ie is, maar vinden dat de grensrechter niet slim is geweest en dat de scheidsrech ter zeker enige blaam treft. Als Marvin James: „Die gele kaart vind ik nog het ergst." de KNVB zo graag de discrimi natie wil weren'van de velden, moeten ze zeker op dit soort re acties van een arbiter toezien. Ik vind het heel onhandig zoals de scheidsrechter dit heeft opge lost in het veld. Al zal ik niet spreken van racisme. Het is ge woon dom dat het gezegd is. Daarom die brief, maar geen of ficiële klacht." Volgens de praeses van de twee jaar oude fusieclub moet er op de voetbalvelden en daar buiten geen sfeer ontstaan waarin elke opmerking over een huidskleur tot discriminatie wordt bestempeld. „Wij willen daarom niet over-emotioneel reageren op dit incident." Marvin James is het daar vol ledig mee eens. „Eigenlijk vind ik die gele kaart nog het ergst. De scheidsrechter hoorde slechts het halve yerhaal. Als ze tegen mij zwarte zeggen, zeg ik lui." Vergeten James: „Ik wil eigenlijk die hele toestand vergeten. Ik hoor wel eens vaker wat langs het veld, maar van een scheidsrechter vind ik het toch raar. Een beetje domheid van die man, of mis schien zei hij het onbewust." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Scheidsrechter Lugthart doet de hele zaak af met de kwalifi catie 'stom gelul'. Hij zegt geen racist te zijn en niet te hebben gediscrimineerd. „Maar als je de dingen uit de context gaat halen en opblaast, krijg je deze toestanden. Terwijl er in feite niets aan de hand is." Lugthart: „Ik heb inderdaad gezegd: je bent toch zwart. Is dat discriminatie? Ze noemen mij in het veld 'ouwe'. Een roodharige noemen ze 'rooie' en een zwarte is een 'zwarte'. Die hele discriminatie lap ik aan mijn laars." „J l OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Beweren dat het rommelt bij UDWS, is het intrappen van een open deur. Bestuur ders, in casu de broers Ver mont (voorzitter en penning meester) verklaren met een stalen gezicht in andere media het tegenovergestelde, maar de feiten liggen op tafel. Ver duisteringvan kantinegelden, het opheffen van de jeugdaf deling, het terugtrekken van twee seniorenelftallen, telefo nische onbereikbaarheid we gens het niet betalen van de rekening. Dit gunnen we nie mand, maar er is geen woord van gelogen. Henk Kiemel, bestuurslid alge mene zaken bij de geplaagde club, neemt het niet langer. Hij ontpopte zich in het vorige week verschenen clubblad als een ridder te paard. Kiemel, in de rug gesteund door een aan tal leden, gebruikte zijn pen als wapen: Tot grote en schaamte moeten wij als echte leden elke week weer geconfron teerd worden- met een negatieve berichtge ving naar buiten. Terugtrek king vierde elftal, derde elftal, geen voltallig tweede elftal. Te lefonisch onbereikbaar (stel dat er een ongeluk gebeurt op ons veld), niet aan de verplichtin gen voldoen jegens derden (Sportstichting, leveranciers, vergunningverstrekker). Dit is totaal ontoelaatbaar. Hier kunnen wij niet meer spreken van een beleid, erger, dit is een wanbeleid. Het dagelijks be stuur heeft een onderhoud ge had met de direkteur van de Sportstichting, Duijvestein, en zijn met hem tot de conclu sie gekomen dat een fusie op korte termijn dient te worden aangegaan met VNA ofLFC. Leden of mede-bestuursleden worden hierin niet gekend. Naar buiten treden via de pers, dat de zaken er gezond voor staan is toch wel erg brutaal als je weet dat de zaken niet goed zitten. De was is nog vuiler dan wij al dachten. Voorzitter Jan Ver mont ontplofte vorige week toen hij de teksten van Kiemel onder ogen kreeg. De praeses: ,,Als je wat op je lever hebt, ver tel je dat binnenskamers. Dit is toch niet de manier. Vermont is ook een beetje boos op zijn secretaris Aker boom, want die kreeg de pen- nevruchten van Kiemel wel onder ogen en gaf zijn toe stemming voor plaatsing in een clubblad. Akerboom had het stuk aan Vermont moeten voorleggen. Dat kan leuk wor den vanavond op de toevallig op stapel staande bestuursver gadering, als Vermont de club bladkwestie als agendapunt opvoert. Vermont: „Wie denkt die Kiemel wie hij is? Ik ken hem nauwelijks, zie hem bijna nooit op het com plex. Hij zegt dat hij namens de leden spreekt. Heb ik uitge zocht. Het zijn zes donateurs. Moet je da t dan allemaal seri eus nemen?" Kiemel zegt desgevraagd dat hij de kwestie via het clubblad heeft aangezwengeld omdat er naar hem 'niet wordt geluis terd". Kiemel: ,,Ik werd gek van het niet ant woord krijgen op vragen. Met name de voorzitter heeft zich daaraan schuldig gemaakt. Vermont weet van niets en verwijst de kritiek van Kiemel naar het rijk der fabelen. Maar hoe zat het dan met de afge sloten telefoon? Vermont: ,,Dat was een foutje omdat de penningmeester tot overz'n oren in een verbouwing zit. De rekening was allang betaald, maar het duurde een week voordat we weer waren aange sloten. porten kan men van i hoog naar laag en naarmate we afzak ken naar de onderste regionen gaat de gezelligheid het win nen van de ambitie. U kent dat wel: als het peil daalt, stijgt de sfeer, enzovoorts. Dat laatste gaat meestal op. maar zeker niet altijd. Want het winnen van een wedstrijd je in de allerlaagste klasse van het voetbal, volleybal of hoc key mag dan nög zo'n bijzaak zijn, er kunnen op dit recrea tieve niveau wel eens hele se rieuze dingen gebeuren. Het gaat in dit geval om het duel tussen de vrouwen van Liusna 5 en Leython 7. Inder daad, uit die vijfde en dus laagste klasse van de competi tie. Een wedstrijdje tussen twee ploegen die het volleybal puur recreatief benaderen, zou men zeggen. Maar het potje ballen tussen de Lissese en Leiderdorpse dames werd bepaald geen schoolvoorbeeld van gezelligheid kent geen tijd. Wat gebeurde er allemaal? De feiten, in het kort, op een rijtje. Liusna kwam te laat en had een speelster te weinig. Toen de wedstrijd met enige vertra ging begon (de irritatie bij Ley thon schoot hier wortel, zo zult u begrijpen...) dook er op eens een speelster op die het zestal completeerde. Dat bleek een speelster te zijn die niet in het team thuishoorde, maar wel gerechtigd was om mee te doen in de Liusna-ploeg. Het probleem ontstond toen de 'teller' (hij of zij assisteert de arbiter en zit aan de wed strijdtafel) met het wedstrijd formulier begon te knoeien. Na afloop van de wedstrijd ontwaarde Leython-aanvoer- ster Jolanda Neeft dat er een naam was doorgestreept (die van de invalster) en dat er een nieuwe naam was ingevuld van een speelster die er hele maal niet was. Maar waarvan wel een spelerskaart aanwezig was. Fraude, zoals dat heet, ook in de volleybalreglemen- „Ik voelde tijdens de wedstrijd al nattigheid, zegt Jolanda Neeft van Ley thon. Toen ik na afloop de zaak aankaartte werd ik uitgeschol den door Liusna-mensen en ik moest me er niet mee bemoei en. Dat maakte mij alleen maar nieuwsgieriger. Vanwege die vreemde houding van Lius na hebben we er een zaak van gemaakf. Er ligt nu een protest bij de bond. Ik heb stellig het vermoeden dat de teller (die geen lid van een vereniging mag zijn, red J heeft geknoeid in opdracht van Liusna. Paul Croese is coach van Lius na 5 en stond er met de neus op. Hij bevestigt de lezing van Neeft, op de laatste beschuldi ging na uiteraard. ,,Ik zag het pas na de wedstrijd. Er is niet correct gehandeld door de teller. Ik vind het zelfs terecht dat Leython er een zaak van maakt. Alleen al vanwege het principe. Dit had niet mo gen gebeuren. De bond kan zwaar straffen voor dit soort frauduleuze handelingen. De teller was fout, maar het is mo gelijk dat de thuisspelende ver eniging (Liusna, red.) verant woordelijk wordt gesteld voor de fraude. Een hoog opgelopen ruzie in een lage klasse. Maakt het ei genlijk wat uit welke nietszeg gende namen er op een for mulier staan bij Liusna 5 - Leython 7? Croese: „Ze vonden kennelijk dat onze invalster opvallend goed speel de. En het was inderdaad een veterane die vroeger op een goed niveau volleybalde. Neeft: „Het ging mij om het principe. En ik laat me niet door Liusna in de hoek zetten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25