n, Spanbeton weer op eigen benen 'Laat mij maar in m'n eentje schuiven' 'Arbeidsongeschikten aan de slag via een uitzendbureau' Stand van Zaken Leids bedrijf renoveert] drie kilometer galerij giGEN BAAS Mr. J. Kist commissaris Glas- en steenwol irriteren de ogen en luchtwegen Arbeidsbureau Leiden: contract met gemeenten Topman Heineken naar NS WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 ABU kan WAO'ers nieuwe kansen voor werk bieden BADHOEVEDORP. COR BOOS Uitzendbureaus zijn een uitge lezen mogelijkheid om arbeids ongeschikten weer een plek op de arbeidsmarkt te geven. Dit schrijft Hans de Blaauw, staf medewerker bij Randstad, in een publikatie van de Algemene Bond Uitzendondernemingen (ABU) in Badhoevedorp. Een van zijn argumenten is dal uitzendbureaus een lage drempel hebben, ook als WAO'er je stap je daar makke lijk naar binnen. De Blaauw: ,,We kennen de arbeidsmarkt als geen ander en we genieten het vertrouwen van het bedrijfs leven. Bovendien geldt de bo- nu/malusregeling niet voor uit zendkrachten." De Blaauw is een van de initiatiefnemers van het RAVU-project (Reïntegratie van Arbeidsongeschikten Via Uitzendbureaus). De ABU wijst er op dat veel arbeidsongeschikten nog willen werken. „Het zijn mensen die ongeschikt zijn verklaard voor het werk dat ze deden, maar een ander beroep kunnen ze misschien nog wel uitoefenen. Belemmeringen in wet- en re gelgeving en angst om te sollici teren weerhouden hen ervan te rug te keren in het arbeidspro ces. De uitzend formule biedt WAO'ers de kans opnieuw ken nis te maken met de mogelijk heden die ze nog hebben op de arbeidsmarkt. Een afgekeurde chauffeur kan bijvoorbeeld bij een uitzendbureau tot de ont dekking komen dat portier voor hem een geschikt beroep is en dat ze echt niet achter de gera niums hoeven te zitten. Soms zijn minimale aanpassingen voldoende om weer te gaan werken." Uitkering De Blaauw wijst er op dat het begin jaren negentig wel eens gebeurde dat een arbeidsonge- CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439. PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER K, schikte via een uitzendbureau aan werk werd geholpen. „Vaak met ongewenste gevolgen; na enkele weken werd de arbeids ongeschiktheid opnieuw beoor deeld, wat gevolgen had voor de hoogte van de uitkering. Of de verrekening van de inkomsten uit arbeid en uitkering gaf zo veel problemen dat de man of vrouw snel weer ophield met werken." Nu is het veel beter georgani seerd. Uit het bestand van de Gemeenschappelijke Medische Dienst worden mensen bena derd die geschikt worden ge acht om weer aan de slag te gaan via een zelf gekozen uit zendorganisatie die een vacatu re zoekt. Alles gebeurt op basis van vrijwilligheid. Het verdien de loon wordt verrekend met de uitkering. Maar de uitkering blijft gegarandeerd, die wordt niet herzien. De arbeidsonge schikte die wil werken loopt dus financieel geen gevaar. W. Hillebrand van onderhoudsbedrijf Hildon. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN. RUDOLF KLEUN Ruim drie en halve kilometer lengte aan flatgalerijen is de af gelopen maanden gerenoveerd in de Lage Mors in Leiden. De klus die een half miljoen gulden kostte loopt nu ten einde. Het was voor het Leidse onder- houds- en sloopbedrijf Hildon de grootste opdracht die het ooit heeft verworven. Hildon verwierf de opdracht van de Woningbouwvereniging Leiden waarvoor het bedrijf al langer kleiner onderhoud uit voerde. Directeur W. Hillebrand van Hildon: „Het komt op zich al niet zo vaak voor dat dit soort werk aan Leidse bedrijven wordt gegund. Wij zijn mede op grond van de eerdere ervaringen gevraagd in te schrijven en als laagste uit de bus gekomen." De renovatie van de flats aan de Jan Luykenlaan en Cruquius- laan zat al langer in de pen. Als gevolg van betonrot vielen op een gegeven moment brok ken steen van de randen van de' galerijen. Bijzonder bij de nu gekozen aanpak is dat de repa ratie zich niet beperkt tot uit sluitend de aangetaste plekken maar dat de randen van de lerijen over de hele lengte ziji uitgekapt en vervolgens tier steld. Hillebrand: „Eigenlijk dit de enige goede aanpak. Al je het werk beperkt tot lokale reparaties, zie je na verloop vai tijd dat er weer nieuwe aange taste plekken ontstaan." Betonrot ontstaat als doo weersinvloeden wapeningsijze gaat roesten en vervolgens uit zet. Daardoor barst en scheur het beton vervolgens. De repa ratie bestaat uit het verwijderer van het aangetaste cement, he behandelen van het dan vrijlig gende ijzer en vervolgens he beton weer aanvullen met eer speciale mortel. Hillebrand ver wacht dat de in mei begonnei werkzaamheden aan de flats ii de Lage Mors over enkele we ken gereed zijn. Dat is later dar gepland. Hillebrand: „We heb ben in de zomer dagen verloren, door de aanhoudende regen en in november hebben we vorst-; verlet gehad, iets dat ik nog! nooit heb meegemaakt in die maand." 3 p I'- S s - 11 Koudekerkse betonfabriek herstelt oude naam in ere Spanbeton heet weer Spanbeton. De directie van de Kou dekerkse fabrikant van betonnen bouwelementen heeft de tien jaar geleden verloren naam weer in ere hersteld. Dat heeft alles te maken met het feit dat de specialisti sche betonfabriek als nieuwe besloten vennootschap is losgemaakt van Schokbeton. Sinds kort staat het bedrijf weer op eigen benen. Commercieel-directeur M. Peters: „De n KOUDEKERK AAN DEN RUN NIEK FAAS Commercieel directeur M. Peters van Spanbeton: „In 1981 fuseerden we met Schokbeton in Zwijndrecht. Na de econo misch moeilijke tijd aan het eind van de jaren zeventig wil den we de krachten bundelen om te overleven en efficiënter te werken. Daar bleef het niet bij want eind '87, begin '88 werden we overgenomen door het Finse Partek, een gigant in de Scan dinavische bouwwereld die zijn grenzen met 12.000 werkne- De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Anne van Geest van Big Beauty, damesmode in grote maten. „Ik heb jaren als inkoopster gewerkt voor een kledingzaak. De grootste maat die we toen leverden was 50-52. Toen al was duide lijk dat er veel vraag is naar jonge mode in die grotere maten. Alles vanaf maat 44 liep in feite als een trein. Toch is het aanbod voor wouwen die er vlot bij willen lopen maar klein. Vaak zijn zij aangewezen op het zelfmaken van kleding. Toen mijn vorige baan afliep en ik definitief besloot voor me zelf te beginnen, wist ik dan ook dat daar een markt lag. Met Big Beauty verkoop ik kleding op par ty's bij mensen thuis. De vrouwen kunnen de kleding dan naar hartelust bekijken en ook passen. In feite gaat dat net zo als op de bekendeTupperware-party's. Voor de inkoop heb ik veel gehad aan de contacten die ik in mijn oude werkkring al had met leveranciers. Als ik al niet recht streeks bij hen terecht kon, konden zij mij verder verwijzen. Over het algemeen waren de toeleveranciers heel enthousiast. De in koop was op zich dan ook geen probleem. Daarnaast laat ik ook zelf dingen maken. Bijvoorbeeld als ik iets leuks zie dat niet in grotere maten te koop is. Dan bedenken we zelf een variant. Mijn zus helpt mij daarbij. Inmiddels heb ik ook contact met iemand die lingerie op maat maakt. Ook daar is be hoefte aan, wat in de winkel ligt is vooral bedoeld voor slanke meiden. Misschien komt het nog wel tot een samenwerking. Voordat ik met Big Beauty begon heb ik marktonderzoek gedaan. Ik heb nagegaan welke winkels in Zuid-Holland mode in gro te maten leveren. Die gegevens heb ik ook voor mijn ondernemingsplan gebruikt. Een goed doortimmerd plan was een voorwaar de om krediet te krijgen. Bij het opstellen van het ondernemingsplan heb ik hulp ge had van de Starterswinkel. Maar in grote lij nen wist ik zelf ook wel waar ik op moest letten. Ik heb al jaren het ondernemersdi-, ploma voor de textielbranche. Vier weken ben ik nu echt bezig. Mijn doelstelling op korte termijn is wekelijks twee party's te houden. Op wat langere ter mijn moet dat verdubbelen. Inmiddels heb ik drie party's gehouden, dat vind ik nog niet zo'n slecht begin. Misschien dat ik uit eindelijk zelfs nog een winkel begin. Maar helemaal zeker weet ik dat niet. Ik werk na melijk graag alleen, laat mij maar in mijn mers in diverse bouwsectoren wilde verleggen. Dat was goed voor ons want we maakten daardoor deel uit van een zeer groot bedrijf dat internationaal veel werk had met name in de Europese Gemeenschap, maar ook in de VS en het Verre Oos ten. Kennis en toepassing van een specialisme blijken echter beter te verkopen uit een klei nere en slagvaardiger organisa tie. Vandaar de nieuwe bv, waarbij de naam Spanbeton al tijd nog was beschermd en dus weer gemakkelijk te gebruiken." De betonfabriek zelfheeft overi gens altijd in Koudekerk aan den Rijn gestaan. Duinker en Verruijt stichtten de betonfa briek 45 jaar geleden samen met de aannemers Van Hattum en Blankevoort. Het weer kie zen voor de naam Spanbeton was tweeledig. Peters. „Uit on derzoek kwam vast te staan 75% van de ondervraagden in de bouwwereld de naam Spanbe ton zelfs na tien jaar nog kent. Het lag wat dat betreft dus voor de hand dat we weer voor die naam kozen. Anderzijds heeft de naam een duidelijke link met ons produkt, namelijk de spe cialisatie van voorgespannen beton. Dat is simpel gezegd de wapening of betonijzer zodanig uitrekken dat na het storten het beton veel sterker is." De activiteiten van de op 25 hectaren staande fabriek aan de Koudekerkse Hoogewaard rich ten zich voornamelijk op de weg- en waterbouw en de utili- eentje schuiven. Toen ik de zaak voorbe reidde heb ik dat ook niet overal verteld. Voor nogal wat bekenden was het dan ook een verrassing toen ik begon. Om mijn doel te bereiken is het nu vooral belangrijk naamsbekendheid te krijgen. Ik plaats advertenties en ik deel ook folders uit. Dan merk je dat het toch om een gevoe lig onderwerp gaat. Sommige vrouwen rea geren ronduit beledigd als je ze een folder geeft over mode in grote maten. Vaak is het verstandiger te vragen of ze misschien wel iemand anders weten die er iets aan heeft. Dat wordt wel geaccepteerd. Ik krijg ook nogal wat opmerkingen om dat ik zelf niet dik ben. Volgens veel mensen kun je dan kennelijk geen mode voor men sen verkopen die dat wel zijn. Maar, denk ik dan, de directeur van Calvé hoeft toch ook niet gek te zijn op pindakaas om dat bedrijf goed te kunnen leiden." Big Beauty is te bereiken via 071-412453 (na 19.00 uur). TEKST: RUDOLF KLEUN» FOTO: LOEK ZUYDERDUIN Lease Concept vestigt zich in Hoofddorp LEIDERDORP/HOOFFDORP Aan rijksweg A 4 in Hoofddorp is gisteren de eerste paal gesla gen voor een nieuw kantoor van Lease Concept. Het gebouw krijgt een oppervlakte van 5000 vierkante meter en moet in fe bruari klaar zijn. Er gaan 165 mensen Werken. De spectaculaire handeling, waarbij de naam Lease Concept in vuurwerk de lucht in ging, werd verricht door J. Molenaar en P. Vedder van NLC Lease Concept en door R. Mandema van Nationale Nederlanden- /VastGoed. Het gebouw wordt neergezet door aannemer Ta- kenaka. De nieuwbouw wordt een gezichtsbepalend onder deel van het kantorenpark Schiphol West dat een opper vlakte krijgt van 8500 vierkante meter, aldus Nationale Neder landen, waarvan NLC Lease Concept een dochteronderne ming is. Lease Concept is de handels naam van NLC-Leaseconcept BV. Het bedrijf is ontstaan uit een recente fusie tussen NLC Autolease en Leaseconcept, thans nog gevestigd in Leider dorp. De onderneming is actief op het gebied van leasing van personen- en bestelauto's en motorfietsen. teitsbouw. „Spanbeton ont werpt, fabriceert en monteert betonelementen naar keuze en heeft daar academisch gevorm de ingenieurs voor in huis. We zijn op het ogenblik bezig met een project van gebogen liggers voor de metro van'Amsterdam. Die zijn 40 meter lang en 100 ton zwaar. Over die kromme liggers hebben we goed moeten nadenken, waarbij onze specia lisatie uitstekend tot uiting kwam. Inclusief montage is met die order zeven miljoen ge moeid", aldus directeur Peters. Spanbetondag Met een speciale 'Spanbeton dag' wil het Koudekerkse bedrijf de naam Spanbeton verdere be kendheid geven en laten weten wat het kan. Dat gebeurt mor gen in het in aanbouw zijnde themapark Archeon in Alphen aan den Rijn. Peters: „We kozen voor Ar cheon omdat dat zelf ook nieuw is en zich wil profileren. De bij-1; eenkomst is in het herbouwd él voormalige Holland Paviljoenl van de Expo '92 in Sevilla, waar( wij indertijd de vloerelementeni voor leverden. Verder vinden^ we het leuk dat de oude Romei:" nen, die zoveel voorkomen in[, het themapark, als eersten mett betonwerkten." a De relatie van Spanbeton mei Schokbeton in Zwijndrecht isc sinds mei jl. die van volle zusTg ters. Elk met een eigen organi-e satie en verantwoordelijldieidE met het Scandinavische Partek= als eigenaar. Van de huidige 190a werknemers bij Spanbeton ko men er nu 40 uit Zwijndrecht om in Koudekerk de verkoop*, administratie en het tekenwerk te verrichten. Het weer op eigei^ benen staande Spanbeton haalfi dit jaar een omzet van 50 mil-( joen gulden. j Nieuw produkt van Microsoft HOOFDDORP» Het Hoofddorpse bedrijf Micro soft BV komt op de markt met een grafisch besturingssysteem, versie 3.11, voor workgroup computing. Ook een Neder landse versie is beschikbaar. Volgens Microsoft kenmerkt dit systeem zich door nieuwe geïn tegreerde netwerkfaciliteiten. Verder liggen de in- en uitvoer- prestaties honderd procent ho ger dan van Microsoft Windows 3.1 en bestaan er extra moge lijkheden voor mobiel compu tergebruik. Het bedrijf noemt dit het bes te besturingssysteem op basis van MS-DOS dat nu beschik baar is voor gebruik in lokale netwerken en op PC's die daar op niet aangesloten zijn en draagbare computers. De raad van commissarissen van de Leidse uitgeverij E.J. Brill heeft mr. J. Kist benoemd tot gedelegeerd commissaris. Die benoeming hangt samen met het plotselinge overlijden van directeur F. Pruijt, vorige week. Kist neemt zolang er nog geen opvolger is voor de directeur al diens taken waar. Onderzoek Rijksuniversiteit Leiden Veel bouwvakkers, slopers en isoleerders hebben last van het werken met glas- en steenwol. Deze produkten worden gebruikt i< als isolatiemateriaal. De vezels die bij het verwerken van deze! minerale kunstvezels vrijkomen, irriteren huid, ogen, neus en a keel. Werknemers in de bouw en bij sloop- en isolatiebedrijven hebben vooral last van hoest- en benauwdheidsklachten. Dat blijkt uit het onderzoek 'Werken met minerale kunstve- j zeis' dat is uitgevoerd door de Rijksuniversiteit Leiden en de We tenschapswinkel in opdracht van de Industriebond en de Bouw en Houtbond FNV. In totaal zijn zeshonderd werknemers on- j; dervraagd over hun ervaringen met kunstvezels. Bouwvakkers, slopers en isoleerders komen bijna dagelijks met de kunstvezels in aanraking: het gaat met name om glas- en j steenwol dat wordt gebruikt als isolatiemateriaal. Volgens de j werknemers geven bedrijven weinig voorlichting over het wer-i ken met minerale kunstvezels en worden nauwelijks bescher mende maatregelen genomen. De arbeiders gebruiken nauwe lijks beschermende middelen. Volgens hen zijn die beschermen- de middelen vaak niet aanwezig, of passen niet goed, zijn te warm of hinderen ze te veel bij het werk. De vakbond FNV en de producenten van de minerale kunst- vezels zijn inmiddels met elkaar in gesprek om de afgifte van ve-1 zeis van glas- en steenwol te beperken. Dit kan onder meer door betere bindmiddelen te gebruiken en de produkten goed te ver- pakken. Het arbeidsbureau Leiden heeft een overeenkomst gesloten met de regiogemeenten over bemiddeling van langdurig werklozen. De af spraken voorzien er in dat de Leidse sociale dienst werkzoekenden begeleidt bij hun terugkeer in het arbeidsproces. Daartoe kan het noodzakelijk zijn stages te lopen of extra scho ling te krijgen. Het arbeidsbureau probeert hen vervolgens aan de slag te helpen. Voor de regeling komen mensen van Nederlandse afkomst in aanmerking die minimaal twee jaar werkloos zijn. Voor allochtonen geldt dat zij minimaal een jaar zonder baan moeten zitten. Volgens gemeente en arbeidsbureau biedt de samenwerking voordelen voor alle betrokkenen. De werkzoekenden krijgen door de intensieve begeleiding meer mogelijkheden om aan de slag te komen. Werkgevers hebben het voordeel van extra gemotiveerd personeel. De overeenkomst is gesloten met de gemeenten die sa menwerken in de regio Leiden. ZOETERWOUDE Financiële topman L. Schouten (46) vertrekt aan het eind van het jaar bij bierbrouwer Heine ken. Hij treèdt per 1 januari in dienst bij de Nederlandse Spoorwegen, waar hij zitting neemt in de raad van bestuur. Zijn vertrek is volgens Heine- ken-woordvoerster A. Lauwers geen verrassing. „Wij waren al langer op de hoogte van de ge sprekken die hij met de NS voerde. De reden van zijn ver trek is dat hij de nieuwe baai een uitdaging vindt." Lauwert ontkent dat een verschil var mening over het te voeren be leid heeft geleid tot zijn opstap pen. Schouten kwam in 1991 var volvo Car naar de raad van be stuur van Heineken waar hij df portefeuille financiën kreeg. Df bierbrouwer heeft nog geen op volger voor hem. Over de ter mijn waarop Heineken de opengevallen plaats gaat opvul len is evenmin nog iets bekend. VLIEGRECORD Een Boeing 747 van de KLM vloog deze week in recordtijd van San Francisco, aan de Amerikaanse westkust, naar Amsterdam. De KL 606 deed afgelopen week 9 uur en 2 minuten uur over de vlucht. In de dienstregeling staal een vluchttijd gepro grammeerd van 10 uur en 25 minuten. Dat het toestel er zo snel over deed heeft te maken met de windkracht op grote hoogte in de straalstroom.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24