Surimi maakt krab-cocktail betaalbaar Kerststol pronkstuk op feestelijke ontbijttafel Smaak Prof. Gilbert Baetslé schrijft handleiding voor perfecte pint 'Gezond' eten? WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 163 MENU VAN DE DAG KABEUAUW GESTOOFDE PREI AARDAPPELSCHOTEL (zie onderstaand recept) TWEEKLEURENVLA Kook 600 gram geschilde aardappelen 20 minuten in weinig water. Snijd 2 tomaten in plakken. Laat de aardappelen iets afkoe len, snijd ze in plakken en leg ze met de to- matenplakken dakpansgewijs in een oven vaste schaal. Meng 1 losgeklopt ei met 1 dl bouillon, 1 1/2 dl magere yoghurt, 50 g ge raspte kaas (30+), paprikapoeder, peper en zout. Giet dit over de aardappelen en zet de schaal 20 minuten in een voorverwarmde hete (200 graden C) oven. Per persoon: 1600 kilojoules, 380 kilocalo rieën, 18 g eiwit, 6 g vet, 62 g koolhydra ten. KALFSSOEP VARKENSHAAS MET SINAASAPPELSAUS (zie onderstaand recept) SPERZIEBONEN AARDAPPELEN Bestrooi 1 kleine varkenshaas met peper en zout en bak hem in 15 gram (dieet) marga rine/boter in 15 minuten bruin en gaar. Verwarm 1 dl-sinaasappelsap met 1 dl dro ge witte wijn in een pannetje en kook dit tot de helft in. Roer 1 1/2 dl Umer en 1 in stuk jes gesneden kleine sinaasappel door de saus. Maak hem op smaak met paprikapoe der, peper en zout. Serveer de saus bij het vlees. Per persoon: 1800 kilojoules, 430 kilocalo rieën, 23 g eiwit, 29 g vet, 14 g koolhydra ten. SOJA WORSTJES STAMPPOT BOERENKOOL WARME CHOCOLADEMELK MET MUESLI- KOEKJES fzie onderstaand recept) Kneed van 100 g krokante muesli met ap pel, 50 gram bloem, 50 gram zelfrijzend bakmeel, 50 gram margarine, 25 gram brui ne suiker, 2 theelepels koekkruiden en 2 eetlepels water een samenhangend deeg. Schep bergjes deeg van 10 gram op een beboterd bakblik. Bak de koekjes 20 minu ten midden in een matig hete (160 graden C) voorverwarmde oven. Neem de koekjes van het bakblik en laat ze afkoelen. Per stuk: 210 kilojoules, 50 kilocalorieën, 1 g eiwitten, 2 g vet, 8 g koolhydraten. Alle recepten van het Voorlichtingsbureau voorcle voeding zijn bedoeld voor twee per sonen. LIEVELINGSRECEPT ,,Dit is een heerlijk toetje voor de winter maanden", schrijft MEVROUW VAN DER KRAAN uit ALPHEN AAN DEN RIjN (zou zij haar adres even willen opsturen, anders krijgt ze haar cadeaubon niet). ..Ik heb er 35 jaar geleden kennis mee gemaakt en het verschijnt iedere winter weer bij ons op ta fel. Het heeft een zeer toepasselijke naam": Onder de wollen deken Schil de appel(s) Nodig: per persoon: 1 maar laat m wel appel, suiker, kaneel, heel. Boor het klok- zelfgekookte pudding hpis er uit en vul het (custard), paneermeel gat °P met suiker en en vlokjes boter. kaneel. Dit mengsel moet vantevoren in een schaaltje wor den klaargemaakt. Smeer ovenschaal in met boter. Zet de appel(s) er in voor ze te vullen. Vul de schaal verder met pudding (geen vla). Strooi het paneermeel erover en wat vlokjes boter. Het geheel ongeveer een half uur in een oven van 200 graden C laten garen. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan DamiateDagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt Variaties Japanners meesters in het imiteren John Moir yoghurtbavarois is een mix waar van binnen de vijf minuten een toetje is te maken, dat na een half uur al geserveerd kan worden. De mix is er iri de smaken aardbei, bosvruchten, banaan, citrus, si naasappel, tropische vruchten en perzik/a brikozen. Wie eens wil variëren, kan in plaats van yoghurt ook kwark of umer toe voegen. Bovendien is een lekkere shake te maken als naast yoghurt ook koude melk met het gekozen smaakje wordt gemixed. John Moir geeft onder andere de tip bava rois torentjes op een taart of op ijs te spui ten. Tevens ls het handig kant en klare cho coladebakjes of een uitgeholde sinaasappel met een mix te vullen. Zoals sojaprodukten al vele jaren als vleesvervangers op de markt zijn, zo zijn er al minstens even lang visver- vangers. Vooral de Japanners hebben de vervaardiging van de visvervan- gende produkten heel aardig onder de knie. Tussen beide vervangers echter zit één heel belangrijk ver schil. Wordt bij de vervaardiging van soja-produkten geen vlees gebruikt, de surimi-produkten, waar we het hier over hebben, worden echt van vis gemaakt. TILLY SINTNICOLAAS De belangrijkste grondstof van surimi-pro dukten is koolvis. Door toevoeging van ex tracten en forse percentages luxe 'vissoor ten' (zoals krab) ontstaan er vervangers van onbetaalbare zeevruchten als krab, kreeft en garnalen. Voor deze alternatieve krab-, kreeft- en garnalenprodukten, niet van echt te onder scheiden, zijn legio toepassingsmogelijkhe den. Bovendien zijn de surimi-visproduk- ten zeer betaalbaar. Voor 100 gram krab- vlees zijn prijzen van 25 gulden en meer geen uitzondering. De surimi-produkten kosten rond de 3 gulden per 100 gram. Wat in Nederland aan surimi te koop is, krab-sticks, krabvlees in stukjes of brokjes, krabvlees in de vorm van krabschaar, en garnalen, is maar een zeer klein gedeelte van het Japanse aanbod. In Japan, waar de bevolking extreem veel vis consumeert en waar imiteren tot kunstvorm is verheven, worden de meest uiteenlopende surimi- produkten vervaardigd. Allerlei visstructu- ren worden geïmiteerd en het produkt krijgt de gewenste kleur. Altijd staat bij de produktie van surimi de betaalbaarheid voorop. Surimi-varianten doen allemaal sterk denken aan de produk ten waarvan ze zijn afgeleid. Het is die kunst van het imiteren die de Japanners zo De kerststol werd voor het eerst gebakken voor de bisschop van het Duitse Naumburg, als te genprestatie voor verleende privileges. foto cpd Eén ding hebben we nog niet: het herder- tjes-bij-nachte-brood Maar het is vast en zeker onderweg, want er zijn bakkers die zich verdiepen in de receptuur van brood dat herders in afgelegen gebieden van Italië voor eigen gebruik bereidden. Het had de duurzaamheid van een militair noodrant soen, maar was heel smakelijk door de vul ling, waarbij olijven een rol speelden. Geen herderlijk brood bij het kerstontbijt, dus, maar de gemiddelde Nederlandse bak kerswinkel heeft genoeg ander brood te bie den. Geflankeerd door de marsepeinen monsters van de dinosaurusrage, die ook aan de bakkerij niet onopgemerkt is voor bijgegaan, liggen daar de heerlijkheden op getast die zojuist uit de oven zijn gekomen. Een ereplaats is er voor de vorst onder de broodsoorten van december, de kerststol. Het was aanvankelijk een krentenbrood dat door het bakkersgilde in het Duitse plaatsje Naumburg speciaal werd gebakken voor de keïsttafel van de bisschop. Dat deden die bakkers niet omdat ze de man zo aardig vonden, maar als tegenprestatie voor ver leende privileges. Pronkend De kerststol is sinds de veertiende eeuw aanmerkelijk gedemocratiseerd. Het is een van de meest geliefde broodsoorten in de feestelijke weken van december. Pronkend op heel veel extra fraai gedekte tafels draagt hij bij tot de gezellige sfeer. De kerststol is ook het middelpunt van het kerstontbijt. Maar de bakkerij heeft meer te bieden. Er is een keus aan broodsoorten waarvan de Naumburgse bakkers geen weet hadden. Bij een willekeurig gekozen bakker zagen we onlangs roombotercroissants, hamcrois sants, chocoladecroissants en kaascrois sants, vier van de veertien croissantvarian ten die er volgens deskundigen zijn. Verder Surinaamse broodjes, maïsbroodjes, hawaï- broodjes, ham-kaas-vlinders, sesambolle- tjes, maanzaadbolletjes, tarwebolletjes, vloerkadetjes, pistoletjes, kaiserbroodjes, meergranenbroodjes en mueslibolletjes. Van de meeste van deze kleine brood soorten is direct duidelijk waardoor ze iets aparts hebben. Maar dat aan Surinaamse broodjes rijstmeel te pas is gekomen, mag wel even worden genoteerd. Maïsbroodjes zijn gemaakt van tarwe- en maïsmeel. Hawaïbroodjes zijn voorzien van anarias en kaas. Voor elke broodsoort worden men^els van meel gecomponeerd die de gewenste structuur en smaak opleveren. Bakkers on der elkaar gebruiken daarvoor termen als ovenwerking, bakaard en afbeet. Voorgebakken Steeds meer mensen leggen thuis de laatste hand aan hun brood, zodat ze niet alleen kunnen genieten van ovenvers warm brood, maar ook van de verrukkelijke bak- geur. Het zelf afbakken word je makkelijk ge maakt. Er is een enorm assortiment voorge bakken brood te koop. Dit hoeft thuis alleen maar even in de oven de laatste fase van het bakken door te maken. Dat 'even' mag let terlijk worden genomen: in acht tot tien mi nuten is het brood klaar. België telt 34.000 cafés. Samen hebben zij een jaaromzet van zestig miljard frank. Dal is gemiddeld per café 1,7 miljoen frank of wel zo'n 85.000 gulden. Trek daarvan alle kosten af en er blijft maar een karig loon voor de kastelein over. Conclusie: er zijn te veel cafés en kasteleins. Het rekensommetje en de conclusie zijn van professor Gilbert Baetslé, hoogleraar aan de Industriële Hogeschool CTL in Gent. Prof. Baetslé is een autoriteit in de wereld van brouwers en bierdrinkers. Zijn oordeel over de Belgische staminees komt dan ook hard aan. U kunt het lezen in zijn zojuist gepubliceerde boek, het Vakboek voor de Bierslijter. ,,We moeten naar minder en be tere cafés. Het is nodig de sector te profes sionaliseren. Een café openhouden als bij beroep of als toevlucht na vele mislukkin gen moet vermeden worden", zo stelt Baetslé. Wie de situatie kent, zal de professor ge lijk moeten geven. Niet alleen in België, maar ook in Nederland zie je horecabedrij ven die een marginaal bestaan opleveren en die van hand tot hand gaan. De uitbaters lenen even een 'papiertje' en verpesten, on gehinderd door enige vakkennis, het kli maat voor de goede horeca-ondernemin- gen. Dat is geen pleidooi voor het louter toe staan of bevorderen van florerende 'grand cafés', want er zijn tal van pittoreske tappe rijen die door vakkundige cafébazen wor den gedreven, ook al is dat vaak op part-ti mebasis. Uithangbord Er zijn tal van instellingen in Nederland en Professor Baetslé (links) bladert in zijn 'Vakboek voor de Bierslijter' samen met Jan de Brabanter van de Confederatie van Belgische Brouwerijen. foto rien van reems in België, die het peil van de drankverstrek- kende horeca proberen op te vijzelen. Onze zuiderburen kennen bijvoorbeeld de Natio nale Dienst voor het Debiet van het Bier, die examens afneemt en diploma's uitreikt. De uitbater die zo'n diploma heeft bemach tigd krijgt een uithangbord met het vignet 'Goede Bierslijter'. Gaat hij een keertje de fout in, dan volgt een waarschuwing. Vol hardt hij op de verkeerde weg, dan haalt de Dienst onbarmhartig het uithangbord Weg. Daarbij draait alles om de Perfecte Pint. Een café kan nog zo bruin en gezellig zijn, als het bier muf smaakt omdat de leidingen niet schoon zijn, dan is het lot van de kroeg bezegeld. Daarom heeft professor Baetslé zijn 'Vakboek voor de Bierslijter' geschre ven. 'Deskundigheid van vat tot glas' luidt de ondertitel, waarmee niets is miszegd. De onderwerpen variëren van 'brouwen' tot 'budgettering' en soms wordt het allemaal wel heel erg technisch, maar zelfs de bier drinker kan er zijn voordeel'mee doen; het proeven of degusteren van bier wordt uit voerig behandeld. De Alliantie van Bier Tapperijen, een ver eniging van cafés die speciale aandacht schenken aan het tappen van bier en die de liefhebbers een gamma van speciaalbieren willen presenteren, doet op haar manier veel aan de bevordering van de biercultuur. De ABT koestert hoge normen en cafés die daaraan niet beantwoorden worden uit de club gezet. Voor het komende jaar heeft ABT een overeenkomst gesloten met het Nederlands Belgisch Brouwersgilde. Bier van de maand Het NBB zal iedere maand aan de ABT-ca- fés een 'Bier van de Maand' leveren dat nog nooit eerder in Nederland op de tap is ge weest. Dat houdt feitelijk in dat de zes Ne derlandse en zes Belgische brouwerijen die het NBB vormen, ieder eens per jaar een speciaal bier voor ABT zullen moeten brou wen. ABT-cafés zijn over het hele land ver spreid. De brouwerijen die er hun bier gaan promoten zijn voor Nederland: Trappisten brouwerij De Schaapskooi in Tilburg, Brou werij Raaf in Heumen, St. Christoffel in Roermond, De Drie Ringen in Amersfoort, de Friese Bierbrouwerij in Sneek en de Ar- cense Bierbrouwerij in Arcen. In België zijn in hét NBB vertegenwoor digd: Brouwerij Verhaeghe in Vichte, Brou werij De Ryck in Herzele, Brouwerij Strubbe in Ichtegem, Brouwerij Boon in Lembeek, Brasserie d'Achouffe in Achouffe en Brou werij De Gouden Boom in Brugge. perfect beheersen. De surimi-produkten le nen zich uitstekend voor verwerking in cocktails, salades, soepen en mousse; als vulling voor bladerdeeggerechten en als garnering. De onderstaande krab-cocktail zal op het kerstmenu niet misstaan. KRAB-SINAASAPPEL-COCKTAIL (voorgerecht voor 4 personen) Ingrediënten: 2 sinaasappels, 4 blaadjes sla, 4 eetlepels halvanaise, 4 eetlepels yoghurt, 4 eetlepels tomatenketchup, tabasco, 2 theele pels fijngehakte dille 4 toefjes (voor de gar nering), 2 eetlepels sinaasappellikeur, 200 g krabsticks (of krabvleesstukjes). Halveer 1 sinaasappel en snijd 1 helft in 4 partjes. Schil de andere helft en de andere sinaasappel. Verdeel het vruchtvlees in partjes en halveer ze. Was en droog de blaadjes sla. Meng de halvanaise met de yo ghurt, de tomatenketchup, een paar drup pels tabasco, de fijngehakte dille en de si naasappellikeur. Leg de blaadjes sla in 4 coupes, verdeel het krabvlees, de stukjes sinaasappel en de saus erover. Garneer met de partjes sinaas appel en de toefjes dille. Feesten met vis Surimi-produkten le nen zich bij uitstek voor cocktails, soe- Wilt u met de feestdagen iets minder met vlees, maar iets meer met vis doen, dan doet de krant Feesten met visu enkele re ceptsuggesties. Ook als de keuze bij het hoofdgerecht niet op vis valt, dan is het vaak wèl leuk om iets met vis te doen in een voorgerecht of bij feestelijke hapjes, zoals de amuses. Deze krant ligt bij de visspecialist of kan schriftelijk aangevr aagd worden bij bet na tionaal visbureau, Postbus 72, 2280 AB Rijs wijk. REDACTIE HENRIËTTE VAN DERHOEvj Bijna is het een evangelie geworden, de re latie tussen gezondheid en eten. De ene I goeroe na de andere komt vertellen wat wtf al of niet moeten eten om lang, gelukkig er gezond te leven. Veel mensen geraken voof al tijdens de komende feestdagen in geestej lijke nood, want kan en mag dat allemaal j wel, dat copieuze en overdadig veel eten? Het schuldbesef is met name na Oud en j Nieuw soms torenhoog en de diëten volgetf elkaar dan de een na de ander op. Geen I1 koolhydraten of juist wel? Geen vetten of f juist wel? Geen rauwe groenten of juist wel Ook van wetenschappelijke zijde wordt hef ons niet makkelijker gemaakt. Alarmerend! berichten over voedingsmiddelen die we al1 tijd als 'gezond' of tenminste onschuldig hadden beschouwd verschijnen in de me- j dia, en wat we vandaag niet of hoogstens mondjesmaat 'mogen' eten, blijkt morgen geen kwaad te kunnen of juist goed te zijn/ Nu is het niets nieuws om van eten heil of onheil te verwachten. Het is immers logiscj dat wat bij het lichaam naar binnen gaat daar ook invloed op heeft. Het waren de Chinezen, diep geïnteresseerd in lichamelil ke functies maar ook in lekker eten, die zie hiermee als eersten intensief hebben bezig! gehouden en op een zinnige manier. Meer! dan tweeduizend jaar geleden hebben zij een systeem bedacht voor een evenwichtig voeding, een praktische toepassing van de filosofische yin-yang-leer. Volgens dit systeem moeten in een maaltij zware, vette en stevig gekruide gerechten ('yang') worden afgewisseld met lichte, fris se ('yin'), en tussen beide moet een neutra verbinding zijn, bijvoorbeeld rijst. Een goe< systeem, nog altijd uitgangspunt van een Chinese maaltijd. Maar deze is door een van de voedingsgoeroes van onze tijd, de Japanner Ohsawa, geheel uit zijn verband gerukt en met veel quasi-wijsgerige onzin als Zen-macrobiotiek opgediend. Hier is geen sprake van een zuiver evenwicht, inte gendeel van een eenzijdige en daardoor on gezonde manier van eten, die voor velen hoogst onaangename gevolgen heeft gehac en nu gelukkig vrijwel verdwenen is. Medische school In de middeleeuwen bestond de geneesr kunst vaak meer uit magie en vreemd ho- kus-pokus dan uit logisch denken. Maar ook toen waren er al verstandige inzichten,1 zoals van de wijze abdis Hildegard von Bin gen (1098-1189), de 'eerste Duitse arts' ge noemd. In haar boek over de natuur advi seert zij bijvoorbeeld dat wie tobt met zijn gebit fijngewreven zalmgraten moet eten (kalk!)Peterselie moet volgens haar rauw gebruikt worden, acht eeuwen vóór de ont dekking van vitaminenEen aftreksel van peterselie in wijn met honing acht ze een i goede hoestdrank. Gelijk heeft ze. Groot gezag had de medische school van Salerno in Italië, waar joodse en Arabische j artsen geneeskunst en voedingsleer een we tenschappelijke basis probeerden te geven. Tot in de achttiende eeuw werden hun re-1 gels toegepast. Volgens deze zijn bijvoor beeld goede voedingsmiddelen eieren, rod(j wijn, brood 'met vele ogen', rijp fruit, jonge' kaas en ballen van een vette haan. Afgezien van dit laatste kunnen wij het daar wel meei eens zijn. j Maar vaak gingen in vroegere eeuwen de i opvattingen lijnrecht tegen de onze in. 'Ho| witter suiker is, hoe gezonder', schreef een chirurgijn in 1683, iets wat nu niemand j meer durft te zeggen. Vele soorten fruit, zoals sinaasappels en citroenen, achtte mej zeer schadelijk, andere, zoals kersen, kon- den er mee door, maar meer ook niet. En zoute haring was slechts geschikt voor mensen met zware lichamelijke arbeid. Oorlog Maar laten we niet te hard lachen. In de Tweede Wereldoorlog dacht men nog dat I het heel ongezond was dat we zo weinig vei kregen. De voeding was echter afgezien uiteraard van de hongerwinter helemaal1 niet zo slecht, naar onze maatstaven: gra- f nen, aardappelen, weinig vlees, weinig vet, magere melk en kaas. Menigeen eet in onze dagen, en dan vooral[ na Oud en Nieuw, vrijwillig het oorlogsrant? soen van toen, dat zeker beter was dan velé diëten van eetgoeroes, vaak hoogst onge- zond door eenzijdigheid. Het allerbeste is nog altijd: alles eten, maar van alles een beetje. En eens denken aan de hoogst be- p langrijke regel van die oude school van Sa- c lerno: l Laat onnutte zorgen vaaren Schuwt de gramschap, spaart uw drank Wandelt na de maaltijd, j Avontmaalt ook niet te lank Drink goede wijn/ f Weest vrolijk van gemoed. c En geloof ook na de feestdagen niet in wonj derdiëten, zou ik hieraan willen toevoegen.i Volgend jaar is er weer een ander. WINA BORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22