GS schrappen gedwongen beddenreductie Rijnoord Actiecomité blij, maar houdt vinger aan pols ^'Uitbreiding gemeentehuis Rijnwoude moet goedkoper' Rijn- en Veenstreek Auto's weer over Tolbrug V Inbrekers actief in Alphen Jacobswoude «gaat in maart tuil scheiden Middenstand Ter Aar wil andere route voor 'Twintig van Alphen' Kijkje in de studio LOA Bedrijf mag grond houden Oppositie wil onderzoek naar tekort De fracties van PvdA en D66 in Rijnwoude willen dat er een onderzoek komt naar de oorzaken van het tekort op de gemeentebegroting. Voor 1994 moet een bedrag van 2,9 miljoen gulden worden bezuinigd om de begroting sluitend te krijgen. Sinds de herindeling drie jaar geleden heeft de ge meente te kampen gehad met steeds weer nieuwe tegenvallers. De PvdA suggereert dat een onderzoek naar de oorzaken mogelijk geld kan opleveren. Wanneer de tegenvaller bijvoorbeeld te wijten is aan een lagere algemene uitkering, dan moet de gemeente misschien eens met het ministerie van binnenlandse zaken gaan praten. Mogelijk dat er dan nog een extraatje uit te slepen valt. Ieder geval zouden de burgers meer informatie moeten krijgen over de Financiële tegenvallers, zo vinden beide oppositiepartijen-De grote tekorten en de daardoor noodzakelijke bezuinigingen zijn het tegenovergestelde van wat werd veiwacht. De herindeling zou geld opleveren, de gemeentelijke heffingen zijn fors verhoogd en op verschillende zaken was al behoorlijk bezuinigd. Daar tegenover stond alleen een toename van de kosten van de milieuzorg. leimuiden» De Tolbrug over de Drecht in Leimuiden wordt, als de gemeenteraad daar donderdag mee akkoord gaat, 's morgens weer openge steld voor auto's en vrachtwagens. Nu de files op de provinciale weg 7 voor de verbrede Leimuiderbrug aanzienlijk zijn verminderd, is het vol gens B en W van Jacobswoude en de politie niet langer nodig om sluipverkeer door Leimuiden te weren. In 1986 voerde de toenmalige gemeente Leimuiden (het dorp hoort nu bij Jacobswoude) het verbod in voor automobilisten om 's morgens tussen zeven en negen uur in noordelijke richting over de brug te rijden. Voor de automobilisten uit Rijnsaterwoude en Leimuiden werd een uit zondering gemaakt. Die mochten de brug wel betreden. Deze maatregel werd ingesteld omdat veel automobilisten uit Alphen de file, die vaak al ter hoogte van de Vriezenweg begon, ontweken. Daardoor veranderde het gewoonlijk zo rustige Leimuiden 's morgens in een grote automas sa. foto ben de bruyn Vele duizenden handtekeningen alphen aan den run» Het Comité Rijnoord is hevig teleurgesteld over het voorstel van gedeputeerde staten. Hoewel dit voorstel iets beter is dan het oorspronkelijke, wordt het voorzieningenpakket van het zieken huis ook nu 'afgebroken', meent het comité. „Bovendien levert het nauwelijks besparingen op." Op korte termijn pleit het co mité voor handhaving van de bestaande situatie. Het Comité Rijnoord overhandigt de commissaris van de koningin S. Patijn morgen een petitie en 25.000 handtekeningen. Dat doet het co mité vlak voordat de vergadering van provinciale staten begint. Het aantal bedden in het Alphense Rijnoord zieken huis gaat niet per se terug van honderd naar veertig. In het nieuwste voorstel van gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, is de bedden reductie geschrapt. Wel handhaven GS de omvor ming van het Rijnoord tot een ziekenhuis voor 'niet- gecompliceerde' zorg. Hierdoor zal de vraag naar bedden wel afnemen. Het beddenaanbod zal worden aangepast aan die kleinere behoefte. alphen aan den rijn ruud sep In het jongste voorstel van GS wordt niet meer gesproken over een specifiek aantal bedden voor het Rijnoord. Het totaal aantal bedden in het Rijnland ziekenhuis, waar ook het Lei- derdorpse Elisabeth onder valt, moet gelijk blijven. En verplaat singen van bedden van Alphen naar Leiderdorp mogen niet on herroepelijk zijn. Tot de evalua tie van het Alphense ziekenhuis in 1995 mag er in het Elisabeth en in het Rijnoord niet worden verbouwd in verband met de verplaatsing van bedden. Op die manier blijft het mogelijk om het Rijnoord over enkele ja ren eventueel weer uit te brei den. Vorige week bleek dat een meerderheid van de provinciale commissie Zorg moeite heeft met een strenge reductie van het aantal bedden in Alphen. Gedeputeerde J. Pool (D66/volksgezondheid) liet toen al doorschemeren niet koste wat kost vast te willen houden aan het aantal bedden. Hij kon vorige week al wel toezeggen dat het Rijnoord in de toekomst niet in het weekeinde wordt ge sloten. Oorspronkelijk was dat wel de bedoeling. Het zieken huis blijft nu 24 uur per dag, ze ven dagen per week open. Pa tiënten worden echter alleen opgenomen en behandeld tij dens kantoruren van maandag tot vrijdag. Bevallingen Gedeputeerde staten komen op nog een ander punt tegemoet aan de kritiek die de commissie vorige week liet horen. Die wil de dat er in het afgeslankte Rijnoord straks in ieder geval nog poliklinische bevallingen mogelijk zijn. GS melden nu dat het ziekenhuis in overleg is met de stichting kraamcentrum Rijn- en Veenstreek. De twee partijen willen in het Rijnoord een kraamcentrum opzetten waar naast verplaatste thuisbe vallingen ook poliklinische be vallingen mogelijk zijn. Het ver zoek van de commissie om ook een EHBO-post in te richten bij het ziekenhuis, hebben GS naast zich neergelegd. Zo'n voorziening is volgens het zie kenhuis en de zorgverzekeraars te duur, zo melden GS. Morgen nemen provinciale staten, het algemeen bestuur van de provincie, een besluit over het Rijnoord ziekenhuis. Het 'besluit' bestaat uit een ad vies aan staatsecretaris Simons, die vrijdag met een echt besluit naar buiten komt. Het is overi gens de verwachting dat Simons de uitspraak van de provincie zal volgen. Duidelijkheid over de toe komst van het Rijnoord is voor de directie van het Rijnland zie- Bonden schorten het-overleg op alphen aan den run Er is volgens de vakbonden AbvaKabo en CEO nog te weinig duidelijkheid over de toekomst van Rijnoord om een verantwoord sociaal plan voor het personeel te maken. De bonden hebben dan ook besloten om het overleg met zowel de directie als het be stuur van het ziekenhuis op te schorten tot het moment dat zij beschikken over volle dige informatie. De bonden hadden gisteren een 'tech nisch beraad' met de directie van het Rijnland Ziekenhuis, waartoe behalve het 'Elisa beth' ook Rijnoord behoort, over het sociale plan. De bonden hebben geëist dat de voorzitter van het bestuur tij dens een volgend overleg ook aanwezig is. B/oensdag 15 december 1993 Bouwbedrijf Niersman hoeft een stuk grond aan de Voor- schoterweg in Valkenburg (ZH) niet aan het vloeren- en isola tiebedrijf Isodes uit Voorscho ten te verkopen. Dit heeft de rechtbank gisteren bepaald. In een kort geding eiste Isodes de grond aan de Voorschoterweg op om er zelf te kunnen bou wen. Isodes is niet meer geïnte resseerd in een door Niersman ontworpen bedrijfspand omdat het te duur zou zijn. Niersman verwijt Isodes echter voor een dubbeltje op de eerste rij te wil len zitten. Bran cl in woning ter aar Bij een brand in een woning aan de Jonkheer K.W.L. de H^luralts.traat in Ter Aar is gisteravond de eerste etage uitge brand. De brand is rond tien uur door nog onbekende oorzaak ^ontstaan in een slaapkamer. De vrijwillige brandweer van Ter 'anAar heeft het vuur geblust. Een buurman kreeg door de rookont- er"jwikkeling ademhalingsmoeilijkheden en werd overgebracht 1(Jiaar het Diaconessenhuis in Leiden. De bewoners zijn bij fami lie ondergebracht. jmAanhouding na inbraak I tej ,roelofarendsveen De politie heeft gisteravond een 24-jarige [man aangehouden die wordt verdacht van een inbraak in Roelo- dJfarendsveen. Bij thuiskomst ontdekten de bewoners dat er in »n-Pun huis was ingebroken. Ook zagen zij twee mannen in het jsiduister verdwijnen. De politie hield enige tijd later één verdach te in de omgeving aan. Hij wordt vandaag door de recherche ge- ieihoord. Over een eventuele tweede dader was vanmorgen nog as.piets bekend. le-f onn t lphen aan den run Qefibrekers hebben gisteren in AI- lteihen op vier plaatsen hun slag jg leslagen. Uit een woning aan gnp Aardster werden gistermid dag 300 gulden en een telefoon- j eantwoorder gestolen. Een ge- jige zag qen man een ruit van en slaapkamer inslaan en -aarschuwde de politie. Toen ie arriveerde was de dader ge logen met het geld en het ant- 'oordapparaat. Een behoorlijke hoeveelheid .eraden was de buit van een in- raak in een flat aan de Naere- outstraat. De daders hebben e voordeur opengebroken. In e Doms Rijkersstraat mistte een ouder echtpaar 800 gulden na een 'bezoek' van een vrouw met een klein meisje. De vrouw hield de bewoners bij de voor deur aan de praat en het meisje liep het huis in. Na afloop van de 'visite' bleek het geld te zijn verdwenen uit een linnenkast. Afgelopen nacht was het raak aan de Barnsteenstraat. Een dochter des huizes werd wakker door het geluid van het aanste ken van een aansteker. Daarop verliet de inbreker ijlings het huis. Hij is binnengekomen door het openbreken van een keukendeur. Uit het pand wer den een videorecorder en een telefoonbeantwoordergestolen. kenhuis hard nodig. Met de uit spraak van Simons op zak kan de directie aan de slag met de sanering van het ziekenhuis, dat op dit moment diep in de finan ciële problemen zit. De banken eisen dat er voor de jaarwisse ling ten minste licht schijnt aan het eind van de tunnel. Is dat niet het geval, dan gaat de geld kraan dicht en dreigt er een fail lissement. H. Kirchheiner. archieffoto wim dijkman H. Kirchheiner overleden (81) alphen aan den run/oosterbeek Op 81-jarige leeftijd is in het Gelderse Oosterbeek mr. dr. H.H. Kirchheiner overleden. Kirchheiner was van 1954 tot 1977 kantonrechter in Alphen aan den Rijn. De oud-kanton- rechter heeft de Kirchheiner Stichting Ombudsman en De mocratie opgericht. De opzet daarvan was om het ombuds- werk in Nederland gestalte te geven en uit te breiden. jbog ruim twee maanden en e an behoren de grijze plactic atpkken in Jacobswoude tot het lje|erleden. Ieder huishouden in eze gemeente krijgt een groe- le en een grijze bak voor res- lectievelijk het groente-, fruit- n tuinafval en het restafval. De erwachting is dat in heel Ja- obswoude op 1 maart met de jescheiden inzameling van juisvuil wordt begonnen. Als de raad er donderdag mee ikkoord gaat, wordt het opha- In uitbesteed aan een particu lier bedrijf. Dat is is goedkoper ;n,lan het zelf op te blijven halen, rnjdus B en W. Twee van de drie ;njuilnismannen die de gemeente ten dienst heeft, krijgen ander inperk. „Ze worden bijvoorbeeld iehgezet bij het rioolonderhoud, lit jet maai werk of het onderhoud jan de plantsoenen", zegt ge- s- jneentesecretaris T. Meester. De ar jerde vuilnisman heeft per 1 m paart ontslag genomen, s- wi 1995 moet er wat mogelijk zijn", aldus Van der Berg. De Middenstandvereniging is nooit betrokken geweest in het overleg over de route. „Terwijl er genoeg alternatieven zijn", vindt de voorzitter. Hij verwijst verder naar Alphen aan den Rijn. „Daar zijn de winkeliers ook niet blij met de wedstrijd. Alphen heeft de route dan ook verlegd." Ondernemer A. de Bruyn zegt: „Ze kunnen de loop beter op zondag houden. Dan kan iedereen door werken en heeft niemand ergens last van." De Bruyn is eigenaar van slijterij Bruyntje Beer. Hij zette 15 jaar geleden al bierkratten op de weg als protest tegen de 'Twin tigvan Alphen'. Wethouder E. Kraak is het 'volkomen eens' met de mid denstand. „Ik ga in het college voostellen de route te verande ren, maar ik weet niet hoe er op wordt gereageerd." Zij stelt voor de lopers net voor de winkels te laten afslaan. A. Persoons, organisator van de 'Twintig van Alphen' vindt de kritiek niet terecht. Volgens hem is het niet mogelijk om de route te verleggen omdat die 'aan internationale eisen moet voldoen'. „De winkels zijn slechts een moment niet te be reiken. Zodra de koplopers voorbij zijn, kunnen de mensen weer boodschappen doen", al dus de organisator. alphen aan den run De Lokale Omroep Alphen houdt op zondag 19 december een kerst-in aan de Oudhoorn- seweg 94. Vanaf 12.00 uur is ie dereen welkom. Het program ma is daartoe aangepast. Zo leest burgemeester M. Paats zelf gekozen adventgedichten in het programma Putten uit Klassiek. In Alphens Magazine treden het kinderkoor De Nieuwe Lente en De Vrijbuiters op. Johan Brem- mert draait in zijn programma Het Goede Leven samen met RTL 4 dj Ron Bisschof en ont vangt de zangeres Sylvana., [e p66 denkt 4 miljoen te kunnen besparen 1ijnwoude» ruud sep (Ms het aan de fracties van PvdA en D66 ligt, gaat de uitbreiding f1 van het gemeentehuis in Rijn- 11 tvoude minder kosten dan de 11 l' miljoen gulden die er nu voor ptaat. D66 wil de investering e niet liefst 4 miljoen terugbren- l" gen. De besparing komt groten- n deels ten goede van nieuw be- |eid. De PvdA wil de extra lasten an het gemeentehuis terug- Tengen met 100.000 gulden, •artieni met de opbrengst van len soberder wegenonderhoud, ien de sociaal-democraten op leze manier kans om een lieuw overdekt zwembad te 'ouwen. D66 gaat het verst in haar be- :uinigingsvoorstellen voor het ;emeentehuis. Ten eerste willen Ie democraten de tien jaar ou- le westvleugel in gebruik hou- len. In de huidige plannen leeft het gemeentehuis deze 'leugel na voltooiing van de ieuwe aanbouw nietmeer no- lig. Voordeel daarvan is dat alle 'ambtenaren op die manier vlak 'bij elkaar komen te zitten in de (nieuwe vleugel. Maar gezien het overaanbod aan kantoorruimte is er een grote kans dat de be staande vleugel straks leeg komt te staan. „En bouwen voor de leegstand vinden wij zonde- geld", aldus de D66-fractie. Daarnaast zien de democra ten nog verschillende manieren om de aanbouw te verkleinen. Er hoeft van hen geen plaats te zijn voor extra ambtenaren, omdat ze niet geloven dat er echt meer ambtenaren zullen komen. Het aantal vierkante meters per ambtenaar kan wel wat naar beneden en de geplan de klokkentoren en promenade moesten maar worden ge schrapt. De rest van het gebouw moet ten slotte wat eenvoudiger worden uitgevoerd dan tot nu De PvdA wil aanzienlijk min der bezuinigen op de uitbrei ding van het gemeentehuis. Van deze.partij moeten de jaarlasten van het gemeentehuis na de uitbreiding een ton minder om hoog dan burgemeester en wet houders van plan zijn. Dat komt neer op ruim 1 miljoen minder investeren in de uitbreiding van het gebouw. De grootste extra bezuiniging willen de sociaal-democraten bereiken door -200.000 gulden per jaar minder uit te geven aan het wegenonderhoud: 9 ton in plaats van de voorgestelde 1,1 miljoen. Tot nu toe gaf ITazers- woude jaarlijks 5 ton uit aan haar wegen, de twee andere kernen hadden hier geen apart potje voor. Wanneer deze bezuinigingen worden opgeteld bij het huidige budget voor de zwembaden, zou Rijnwoude in staat zijn om toch nog een nieuw zwembad te bouwen, met een eenmalige greep in de gemeentelijke reser ves. Het nieuwe overdekt bad wordt dan wel zo'n beetje het kleinste zwembad waarover de voormalige zwembadcommis sie zich de vorige twee jaar'heeft gebogen: een wedstrijdbad van 10 bij 25 meter zonder allerlei poespas er omheen. De PvdA is fervent voorstander van zo'n bad. Aanstaande vrijdag laten burgemeester en wethouders in hun beantwoording van de al gemene beschouwingen weten, wat zij vinden van de alternatie ve bezuinigingsplannen. De 'Twintig van Alphen' moet niet meer over de Westkanaal- weg in Ter Aar voeren. Dit vindt de Middenstandvereniging Ter Aar. Klanten kunnen tijdens de wedstrijdloop geen boodschap pen doen in winkels aan de weg. De voorzitter van de ver eniging, H. van der Berg, heeft een brief naar de gemeente ge stuurd waarin hij vraagt om overleg tussen de middenstand, de gemeente en het organisatie comité'. „Ik verwacht voor 1994 nog geen oplossing, maar voor Gevaar bestaat dat molenviergang alsnog verloren gaat aarlanderveen marieta kroft vervolg van voorpagina Anneke de Bruin van het Actie comité Houdt de Molenvier gang in Werking is 'verheugd' over het besluit de molenvier gang bij Aarlanderveen in wer king te houden. Minder blij is ze met de plekken die het water schap voor de gemalen voor ogen heeft. „Wij willen dat de gemalen bij de molens worden geplaatst. Dat is dan voor het waterschap een extra reden om het waterstelsel bij de molens in stand te houden. Nu bestaat in de toekomst de kans dat het waterschap het onderhouden van meer watergangen alsnog beëindigt. De functie van de molenviergang zou dan alsnog .verloren kunnen gaan." Volgens wethouder G. Brus- sen (CDA/Cultuur) was de ca paciteit van de hulpgemalen een van de punten van onder handeling tussen het water schap enerzijds en de provincie en gemeente anderzijds. „Als het waterschap daarvan is afge stapt, kan ik alleen maar posi tief reageren." Wat locatiekeuze betreft, is zij het eens met De Bruin. Volgens O. van Helden, secretaris van het waterschap, is het plaatsen van gemalen bij de molens vier ton duurder. In een eerste reactie reageert ook de woordvoerder van de provincie Zuid-Holland verheugd op de nieuwe ontwikkeling. Vandaag heeft dijkgraaf D. Kemp van De Aarlanden een onderhoud met gedeputeerde I. Günter. Het Waterschap' besloot in 1987 om de bemaling in het ge heel te laten overnemen door mechanische gemalen, omdat de molens een goede bemaling niet konden garanderen. De provincie vreesde echter dat de molenviergang snel in verval zou raken en keurde het besluit van het waterschap af. De Kroon stelde het waterschap enkele jaren geleden echter in het gelijk. Vervolgens kwamen de plaat selijke bevolking, de molenaars, de provincie, eigenaar van de molens de Stichting Molenvier gang Aarlanderveen in opstand. Het Actiecomité Houdt de Mo lenviergang in Werking haalde ruim 5500 handtekeningen op. Als het besluit van De Aarlan den tot uitvoer wordt gebracht kost dat het waterschap maxi maal 1,3 miljoen gulden. De molenviergang bij Aarlanderveen blijft volledig is bedrijf. foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21