Ouderen eisen meer veiligheid op straat 'Agressief rijgedrag baart mij zorgen' Dierbaar stukje Stomp wijk onder slopershamer maprn naar voorschoten Regio 'Geen zin om naar Drenthe te verhuizen' i i *i i i i Verstandelijk gehandicapten WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071-356430, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK. 071-356413 Warmondse senioren trekken aan de bel Een veilige fietsroute in Warmond langs de Herenweg vanaf de winkel van Van Dam tot aan de Tolbrug, meer agenten op straat en een eerlijke verdeling van de lasten voor het ophalen van het huisvuil. Als het aan de oude ren van Warmond ligt, zijn dat de hoofdthema's voor de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. warmond arie schakenbos Tijdens een informatiebijeen komst van de Warmondse Bond van Ouderen in Mariënweide, die door zo'n vijftig 55-plussers werd bezocht, konden de be jaarden hun wensen kenbaar maken. De drie plaatselijke lijst trekkers waren uitgenodigd om hun programma voor de ko mende periode toe te lichten. Het betekende voor Gerard Slingerland zijn eerste openbare optreden sinds hij door Progres sief Warmond (PW) tot lijsttrek ker is gekozen. Omdat de ver kiezingsprogramma's van de drie partijen nog niet klaar zijn, moesten Slingerland en zijn concurrenten Joop Wassenaar (CDA) en Conny Saris (WD) daarop vooruitlopen. Dè doorgaande route door Warmond blijkt telkens terug te keren op de politieke agenda. Hoewel er weinig ongelukken gebeuren, ervaren fietsers de Herenweg als onveilig, vooral op het gedeelte tussen Huize Luduina en de Tolbrug, bleek ook gistermiddag tijdens de bij eenkomst. CDA en WD willen concrete plannen voor de He renweg opnemen in hun verkie zingsprogramma. Met de Oran je Nassaulaan ligt het wat moei lijker, omdat er voor de aanleg van een fietspad grond moet worden gekocht. PW heeft als uitgangspunt dat er oplossingen moeten komen voor de fietsers en de voetgangers. Slingerland wees erop dat ou deren zelf verantwoordelijk zijn voor de voorzieningen die er voor hen worden getroffen. Sinds hij acht jaar geleden de plaatselijke politiek heeft verla ten, is er veel op dat gebied ge beurd. Verdere initiatieven moeten van de ouderen en hun vertegenwoordigers komen. De gemeente schept slechts de voorwaarden om dergelijke ini tiatieven een kans te geven, stelde hij vast. Saris illustreerde het oude renbeleid van haar partij aan de hand van de plannen die de WD heeft voor het sociaal-cul tureel centrum dat op de plaats van het Trefpunt moet komen. Zoveel mogelijk voorzieningen waarvan ouderen gebruik ma ken, moeten daar worden on dergebracht. En dat mag vol gens Saris best ten koste gaan van de investeringen in de sporthal. Bedrijf blijft braden den haag/leiderdorp» persbureau cerberus Het produktiebedrijf van K. Chow aan de Doeslaan in Lei derdorp mag pluimvee blijven braden. Dat blijkt uit een uit spraak van de Raad van State. Twee omwonenden waren daar in beroep gegaan tegen de door de gemeente afgegeven milieu vergunning omdat het bedrijf te veel geluid- en stankoverlast zou geven. Zij vroegen de Raad van State de vergunning onmid dellijk te schorsen in afwachting van de afhandeling van hun be roep. Achtervolging breekt motorrijder op wassenaar Een 35-jarige Wassenaarse motorrijder moest gister middag een achtervolging zuur bekopen. De man kreeg rond half zes op het kruispunt Van Duivenvoordelaan en Van Groene- veltlaan geen voorrang van een automobilist. Vervolgens ging hij achter de auto aan om de bestuurder uitleg te wagen. Geduren de de achtervolging werd hij een keer gesneden en op de Bur- manweg remde de chauffeur plotseling. De motorrijder kon niet voorkomen dal hij op de auto inreed. De Wassenaarder bleef ongedeerd, maar zijn motor werd flink beschadigd. De automo bilist reed door. Sieraden en cheques gestolen oegstgeest Uit een huis aan het Van Griethuijsenplein in Oegst- geest zijn vannacht sieraden, cheques en een aantal briefjes van honderd gulden ontvreemd. De inbrekers konden via een schut ting de slaapkamer van de bewoners binnendringen. Leiderdorper Molenaar krijgt verkeersveiligheidsprijs leiderdorp kees van kuilenburg Soms maakt Wim Molenaar nog 'werkweken' van dertig tot veer tig uur. Dat heeft hij graag over voor meer veiligheid in het ver keer. ,,Dat zit nu eenmaal in me", zegt de 71-jarige Leider dorper. „Als ik me ergens voor inzet, wil ik het ook heel goed doen. Het houdt me ook jong." Inmiddels is Molenaar al ruim 25 jaar actief in zijn woon plaats bij de plaatselijke afde ling van Veilig Verkeer Neder land (WN). De Leiderdorper is voorzitter. Daarnaast is hij ook op provinciaal niveau actief als ouderen-voorlichter. Molenaar is tevens betrokken bij het zogenoemde Broem- project voor ouderen die hun rijvaardigheid en kennis van het verkeer willen testen. Afgelopen zomer werden er vijf van derge lijke testdagen in de regio ge houden, waaraan zo'n 350 ou dere automobilisten meededen. Molenaar heeft het Broem-pro- ject niet alleen helpen opzetten in de regio Leiden, maar ook in Alphen aan den Rijn en in Lim burg. Het is een project van WN, de politie, de gemeenten en de rijschoolhouders. Voor al deze activiteiten kreeg de Leiderdorper vandaag de verkeersveiligheidsprijs van het Provinciaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zuid-Holland. Een prijs waar Molenaar mee in zijn schik is. Al wil hij wel" gezegd hebben dat hij beslist niet de enige is die zich inzet voor de verkeersveiligheid in Leider dorp. „Ook ben ik geen knappe bol die alles wel even regelt of de oplossing aandraagt. Ik weet na 25 jaar waar ik terecht kan met eventuele vragen en pro blemen over bepaalde verkeers situaties. Zo werkt dat", legt hij uit. Boodschappen Voorlichting aan ouderen heeft een speciaal plekje in zijn hart. „Veel ouderen zijn bang om nog op straat te komen. Het is veel te druk en gevaarlijk, hoor ik vaak op voorlichtingsbijeen komsten. Soms kun je met wat eenvoudige tips die mensen wat vertrouwen geven. Dan hoor je een paar weken later' dat ze weer boodschappen gaarf doen. Daar heb ik dan veel voldoening van." „Dan merk je dat je dit werk niet voor niets doet. Dat geeft ook weer de spirit om er mee door te gaan, ook al merk je dat het op d,e weg steeds' drukker en gevaarlijker wordt. Vooral door de agressiviteit van' sommige weggebruikers. Dat baart me wel eens zorgen. Maar geeft me tegelijkertijd ook weer het gevoel dat wij met ons werk moeten doorgaan. Zoals Veilig Verkeer en andere instanties ook het gebruik van alcohol in het verkeer hebben terugge drongen. Dat heeft ook heel wat zweetdruppels gekost, maar die had ik er graag voor over." Agrariërs Klinkenbergerpolder vrezen woningbouwplannen Boete geëist voor 'ophalen' patronen warmond perk graver Agrariërs in de Klinkenberger polder zien de toekomst met gemengde gevoelens tegemoet. De gemeenten, verenigd in het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB), willen op de grond zo nodig 1650 huizen bouwen. Door dit plan gaat een groot deel van de landbouw grond verloren. Het SDB Avil de bollenteelt be houden. Om die reden mogen geen nieuwe woningen komen in Hillegom, Noordwijkerhout en Voorhout, maar wel in Klin- kerbergerpolder in Warmond, omdat dit gebied 'toch niet van grote waarde is'. Eind novem ber maakte het SDB dit bekend, als reactie op de provinciale Nota Keuzevarianten. Boer J. Heemskerk is teleurge steld in de gemeente Warmond. Hij heeft 13 hectare grond in de polder, waar in dè zomer zijn 40 koeien op grazen. „Weet je wat ze daar in het dorp denken? Ze gaan ervan uit dat er toch te veel melk is en dat er best een paar boeren weg mogen", ver klaart Heemskerk. „Ik heb hele maal geen zin om naar Gronin gen of Drenthe te verhuizen." Want dat is volgens hem even tueel het gevolg van de bouw plannen. De grond is zo schaars in de Randstad dat hij zeker weet nergens anders een boer derij te kunnen kopen. Daar naast vraagt hij zich af of het al lemaal wel zo nodig is. „De ge meenten zijn zo joviaal. In een wijk worden tientallen parkjes aangelegd, terwijl de rrfensen ook in het bos moeten kunnen wandelen. Op die manier zijn ze natuurlijk zo door de grond heen." Maar voor hem is het pro bleem nog niet eens zo groot. Heemskerk is op leeftijd en wil binnenkort stoppen met wer ken. Zijn zoon neemt de boer derij dan over. „Het is nog niet zover dat mijn zoon er niet van kan slapen, maar leuk \dndt hij niet. Hij heeft een agrarische opleiding gevolgd in Gouda. Nu werkt hij op een andere boerde rij, maar met de zekerheid dat hij mijn bedrijf kan overnemen. Als de gemeente haar plannen doorzet, heeft hij niks", zegt Heemskerk. De Warmonder meent dat de gemeenten wel 'erg kieskeurig' te werk zijn gegaan. „Onder de grond ligt zand. Voor de bouw van huizen hoeft dan niet ge heid te worden en dat tenvijl in Voorhout en Sassenheim ge noeg grond is waar huizen *«p kunnen komen." Niet iedereen is negatief over de voorstellen. R. Duyvenbode (57) vindt zichzelf te oud wor den voor het werk pp zijn be drijf in de polder. „Ik heb toch geen opvolger en ik moet toch een keer met de-VUT. Van de gemeente verwacht ik meer geld voor mijn boerderij dan van een bollenkweker, dus zo slecht is het voor mij nog niet. Maar wel voor die andere, die hier net zitten en een opvolger hebben. Het vervelende voor hen is dat je die plannen toch niet tegenhouden", aldus Duy venbode. Vanavond vergadert de War mondse commissie voor ruim telijke ordening over de nota Keu ze varianten. De Klinkenbergerpolder in Warmond. Volgens de gemeenten in de Bollenstreek moeten hier mogelijk 1650 huizen worden gebouwd. persbureau cerberus Tegen een 41-jarige vrouw uit, het Belgische Deurne is gisteren, voor de Haagse rechtbank een geldboete van duizend gulden geëist. Aanklager F. Slits achtte de vrouw medeplichtig aan diefstal van stoffen en een serie patronen voor bruidsjurken uit, een atelier in Oegstgeest. De vrouw reed op 20 augus tus vorig jaar samen met haar, werkgever naar Oegstgeest om een serie patronen voor bruids jurken op te halen. De vrouw zei gisteren te goeder trouw te hebben gehandeld. Volgens Slits zou de 41-jarige j vrouw de patronen, zonder te' vragen wie de eigenaar was,, hebben meegenomen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Gymzaal maakt plaats voor woningen Het dagcentrum voor verstan delijk gehandicapten in een deel van de Trompflat in Voor schoten gaat pas rond april vol gend jaar open. Het was aan vankelijk de bedoeling om in ja nuari te verhuizen, maar dat bleek niet haalbaar. „Het duur de wat langer dan we dachten om de financiering door het mi nisterie van WVC rond te krij gen", aldus G. Gerding, alge meen directeur van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten (SVG), de oprichter van het dag centrum. De verbouAving van het voor malige kantoorpand aan de Witte de Withlaan is inmiddels in volle gang. Het twee verdie pingen tellende dagcentrum wordt in aparte ruimtes ver deeld. Er komt ook een lift in. Vanaf april zullen dagelijks on geveer negentig verstandelijk gehandicapten in de flat in Voorschoten 'arbeidsmatige ac tiviteiten' verrichten zoals hout bewerken, kleding maken, in- pakwerk en koken en bakken. Ook komt er een winkel, waar de makers hun waren aan de man kunnen brengen. „Daar moet je je niet te veel bij voor stellen. Het pand wordt van buiten niet herkenbaar als a/vin- kel. Er komt geen etalage", ver telt de directeur. Het dagcen trum in de Trompflat dient" ter vervanging van twee centra die nu nog in Oegstgeest en Leiden zitten. Die panden moeten ui terlijk juni volgend jaar worden opgeleverd. Een van de oorzaken voor de vertraging rond de oprichting van het dagcentrum was vol Niet alleen Leiderdorper W Molenaar krijgt een prijs var het Provinciaal Orgaan Ver keersveiligheid Zuid-Holland Ook zijn plaatsgenote M. Baars- van Leeuwen is uitverkoren. Zij is al 25 jaar klaar-over in hei dorp. Tevens zet zij zich in orri het aantal vrijAvilligers op peil tc houden. Brigadier P. Haasnoot van de Wassenaarse politie valt even eens in de prijzen. Haasnoot is al jaren actief op het gebied van verkeerszaken. Vooral op het gebied van educatie heeft Haas noot zijn sporen verdiend. Hij heeft een nieuw verkeersonder- wijsprogramma ingevoerd en begeleidt de verkeersbrigades. stompwuk» kees van kuilenburg De herinneringen komen weer boven als Wim Suyten en Piet Oliehoek bij de Stompwijkse gymzaal staan. Herinneringen uit de oorlog toen de school nog op die plek stond en de Duitse bezetters erin waren getrokken. De leerlingen waren in die pe riode verdeeld over een stuk of zes verschillende plaatsen. Of over die verschillende boven meesters die de school heeft ge had. „Er heeft zich heel wat afge speeld. Dat wordt nu weer dui delijk als ik op die trap sta en naar beneden kijk. Jammer ei genlijk dat het gebouw wordt gesloopt. Het is toch weer een stukje Stompwijkse geschiede nis dat verdAvijnt, maar ja het is niet anders", aldus Oliehoek. „Na het postkantoor, de brand weer en het wachie. Dat laatste was een kleine gevangenis. Dat had je allemaal bij elkaar op dat kleine stukje Stompwijk." De gymzaal is afgelopen weekeinde voor het laatst ge bruikt als tentoonstellingsruim te voor de postduivereniging De Kerkduif. Binnenkort komen er huizen voor in de plaats. „Een beetje een afscheid die tentoon- stelling. Ik had het idee dat veel andere Stompwijkers dat ook zo zagen. Vooral de mensen vanaf zeg maar 40 jaar, die hebben er tenslotte hun schooltijd doorge bracht. Dus best een dierbaar plekje", aldus Oliehoek die evenals Suyten op de rooms-ka- tholieke Gerardus Majellaschool heeft gezeten. Al is dat dik vijftig jaar geleden. De herinneringen zijn er des te waardevoller om. In 1846 werd de school aan de huidige Dr. J. van Noort- Piet Oliehoek bij de Stompwijkse gymzaal. „Voor veel mensen is dit een dierbaar plekje." foto bendebruyn straat - genoemd naar de in StompAvijk geboren deken van Amsterdam die in 1946 is over leden - gebouwd. Waarschijnlijk kreeg de school in 1891 het pre dikaat rooms-katholiek na de verbouwing. „De school is op geknapt en zelfs uitgebreid met een gymzaal. Dat was nogal wat voor die tijd." In 1907 werd aan de overkant van de vaart een aparte meisjes school gebouwd. „Waarschijn lijk zaten de jongens en meisjes tot voor die tijd op dezelfde school. Het onderwijs aan de meisjes werd verzorgd door nonnen van de Zusters van de Voorzieningheid uit 's Herto genbosch. Speciaal voor de nonnen werd naast de school een klooster gebouwd. Zo ging dat nog in die tijd", merkt Suy ten op. „De jongens kregen een meester." In de oorlog werd de jongens school gevorderd door de Duit sers. Die periode staat Suyten en Oliehoek nog helder voor de geest. „De school was verboden gebied. Ik had les in café Het Blesse Paard. Halve dagen, want het was te klein om alle leerlin gen te bergen. Daarnaast zaten er nog jongens op diverse ande re locaties. Zelfs waren er die les hadden in een woonkamer bij Waayer." Al mijmerend over het verleden komt ook het ongeluk van die zonnende Duitse sol daat weer boven drijven. „Die lag heerlijk in het gras te pitten toen hij schrok van een Engelse jager. Van de schrik rende hij zo het prikkeldraad bij de school in. Daar zaten bommetjes in die explodeerden. Hoe hij het er uiteindelijk heeft afgebracht weten we niet, maar de man was er niet best aan toe. Dat zijn toch dingen die je bij blij ven", vertelt Oliehoek. Na de oorlog ging alles weer op de oude voet verder. Tot aan 1964. Toen vertrokken de jon gens, nu samen met de meisjes, naar de nieuwe school. Het ge bouw verkeerde in een dermate slechte staat dal het moest wor den gesloopt. Op de fundering verrees de huidige gymzaal. Vanaf die tijd kregen de leerlin gen alleen nog maar gymles op de 'oude school' zoals het pand lange tijd werd genoemd. Ook vonden de verenigingen er on derdak. Nu dit najaar de sport hal in gebruik is genomen is de gymzaal niet meer nodig ep wacht de slopershamer. „Dat zal toch even wennen zijn, want op die plaats hoort voor veel StompAvijkers de gymzaal te staan. Dat is voor velen een stuk verleden." gens Gerding het ontbreken van geld voor goede ventilatie. Uit onderzoek bleek dat een lucht behandelingsinstallatie onont beerlijk was. De kwaliteit van de lucht in het voormalige kan toorpand liet te wensen over, en dat zou alleen maar erger verer geren als er ook gekookt en ge bakken wordt. „Ventilatie kostte 150.000 gulden, en daar hikte men op het ministerie nogal te genaan. Maar uiteindelijk heb ben we het geld gekregen." Nog meer prijzen Wim Molenaar bij een van de gevaarlijke kruispunten in Leiderdorp, bij het Elisabethziekenhuis. „Vooral voorouderen zijn de wegen vaak druk en gevaarlijk." foto jan holvast Daarnaast wordt ook de afde ling gemeentewerken van Voor hout in de bloemetjes gezet. De afdeling heeft voor de gemeente een verkeersveiligheidsplan ge maakt, waarin alle knelpunten zijn opgenomen. Waarschijnlijk wordt in de loop van volgend jaar een begin gemaakt met de werkzaamheden om de verbe teringen door te voeren. Oude Wetering: Juwelier Kolijn Leiden: Juwelier Matheus Brinks Katwijk: Juwelier Porlevliet Voorschoten: Juwelier van Dam

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20