Leidsch Dagblad Onenigheid over ingreep WW Boeren Tiengemeten met de mg tegen de muur Story moet De Nijs 50 mille betalen "Palm Beach" BEL: 071-128030 Vrede Noord-Ierland lijkt plotseling nabij Wachten op overlevenden Turkse politiebaas vermoord Portugal kan GATT-akkoord nog steeds met veto torpederen GOED NIEUWS JVOENSDAG 15 DECEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40339 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Gerechtshof verlaagt eerder toegekende ton HAARLEM ARTHUR MAANDAG Het weekblad Story moet zan- ier Rob de Nijs en zijn ex- frouw Belinda Meuldijk we gens grievende publicaties een ichadevergoeding betalen van 50.000 gulden. Dit heeft het gerechtshof in Amsterdam be paald. Het hof heeft de eerder floor de Haarlemse rechtbank apgelegde vergoeding van een Ion tot de helft teruggebracht. De Nijs en Meuldijk startten In oktober 1991 een rechtszaak legen Story, dat wordt uitgege ten door VNU-dochter Spaar- fiestad. Ze eisten 155.000 gul den van het roddelblad. Het tweetal heeft een autistisch kind. Volgens Story ligt hierin de belangrijkste reden van hun pcheiding. „Hun ziekheid kent geen grenzen", aldus De Nijs in 1991 in een toelichting op de i/ordering. In april 1992 bepaalde de Haarlemse rechtbank dat de publicaties van Story 'sugges tief, grievend, onjuist en ten dentieus' waren. Het blad zou de gevoelens van De Nijs en Meuldijk volstrekt onderge schikt hebben gemaakt aan de eigen commerciële belangen. De rechters bepaalden de te betalen schadvergoeding op 100.000 gulden. Spaarnestad was het met de uitspraak zeer oneens en ging in hoger beroep. Het Amster damse gerechtshof heeft thans de meeste bezwaren verwor pen. „Een 'public figure' heeft recht op bescherming van de persoonlijke levenssfeer en is niet vogelvrij", is het uitgangs punt van het hof. Het gerechtshof is het alleen met Story eens waar het gaat om de hoogte van de schade vergoeding. De door de recht bank toegekende ton is voor Nederlandse begrippen uitzon derlijk hoog. Het hof vindt de helft van dit bedrag in dit geval voldoende. Rusland 2 Ook in ons eigen be lang zouden we eens moeten ophouden Rus land als onze vijand te zien. WAO-boete 3 De Senaat wil dat de boete voor een werk gever wordt verzacht als een werknemer in de WAO terechtkomt. Rusland 5 De NAVO ziet geen reden voor een koers wijziging, na de verkie zingsoverwinning van ex treem-rechts in Rusland. Henskens Wil Henskens is met Z. onmiddellijke in gang opgestapt als trainer van zaterdagvierdeklasser De Sleutels, Nog eHe wachten!!! zonnestudio Leiden I Nog geen abonnee? Staatssecretaris Wallage stelt opnieuw bezuinigingen voor De regeringspartijen CDA en PvdA zijn verdeeld over de nieuwe bezuinigingen op de WW. Het CDA noemt de plannen van staatssecretaris Wallage (sociale zaken) 'een begaanbare weg'. De PvdA is niet overtuigd van de noordzaak en het nut van de extra bezuinigingen. den haag gpd Wallage stelde gisteren voor het recht op een WW-uitkering ver der te beperken. Dat is nodig, omdat de maatregelen waar over CDA en PvdA afgelopen zomer moeizaam een akkoord bereikten, onvoldoende opleve ren. Wallage wil het recht op de eerste WW-uitkering (een half jaar, 70 procent van het laatst verdiende loon) beperken tot werknemers die 39 weken heb ben gewerkt in het jaar vooraf gaand aan de werkloosheid. Nu is dat nog 26 weken van het voorgaande jaar. Eerder legden CDA en PvdA de grens op 26 van de voorgaande 39 weken. Ook het recht op de verlengde WW-uitkering wordt beperkt. Geldt nu nog als eis dat tenmin ste drie jaar gewerkt moet zijn in de voorgaande vijf jaar, Wal lage wil naar vier van de vijf jaar. CDA en PvdA dachten eerst met 'drie uit vier jaar' vol doende te bezuinigen. Door de nieuwe maatregelen moet het aantal uitkeringen met 15.400 dalen. De maatregelen moeten op 1 juli ingaan en leveren, volgens een eerste raming, op termijn 287 miljoen gulden per jaar op. Wallage benadrukt echter, dat hij geen garanties kan geven over de opbrengst. De precieze opbrengst is pas in het voorjaar bekend. Wel is duidelijk dat de maatregelen minder opleveren dan de beoogde bezuiniging van 450 miljoen gulden. Er zijn meer tegenvallers bij de sociale zekerheid. Zo loopt het kabinet door uitstel van de invoering' van de Nabestaan denwet een bezuiniging mis van enkele honderden miljoe nen guldens. Daarentegen val len de uitgaven voor de WAO waarschijnlijk 340 miljoen gul den per jaar lager uit en de bij standsuitgaven tonen een mee valler van 35 miljoen. In af wachting van meer duidelijk heid over de omvang van de mee- en tegenvallers wacht Wallage met de definitieve dek king van het 'WW-gat' tot het voorjaar. Het CDA kan met die oplos sing leven, hoewel fractievoor zitter Brinkman eerder aan drong op snelle maatrégelen. Ook premier Lubbers pleitte daarvoor. De PvdA is blij, dat het kabinet in ieder geval niet afdoet aan hoogte of duur van de uitkering. Dat de groep die recht heeft op een WW-uitke ring beperkt moet worden, staat voor de PvdA nog niet vast. ,,Dat blijkt wel in het voor jaar", aldus woordvoerster Van Nieuwenhoven. Dan zijn zowel de effecten van de WW-ingreep duidelijk, als de omvang van de meevaller. De PvdA hoopt op een forse meevaller, zodat de ingreep in de WW overbodig is. 'Alle zuigelingen tegen hepatitis-B inenten' utrecht. anp be inenting van zuigelingen te gen het hepatitis-B-virus moet zo snel mogelijk worden opge nomen in de bestaande vacci natie-programma's, zoals de PKTP-prik (difterie-kinkhoest- fetanus-polio). Dat stellen P. 'Grosheide en R. del Chano van de Erasmus Universiteit Rotter dam in een onderzoek naar de effecten van de inenting van ba- jby's tegen hepatitis. Ze pro moveren er 22 decémber op. Ongeveer 1 op de 135 Neder landse vrouwen is met hepatitis B besmet. Vaak wordt dit virus irond de geboorte door de moe- Ider aan de baby doorgegeven. Hierdoor loopt het kind de kans later allerlei leverkwalen te krij gen. Zonder vaccinatie zouden jaarlijks 900 baby's met het vi rus worden besmet. Sinds 1989 bestaat er een lan delijk inentingsprogramma te gen het virus. Volgens de onder- i zoekers is in 1992 echter onge veer 15 procent van de zwange re wouwen niet onderzocht op het virus. Molenviergang Aarlanderveen blijft draaien londen cees van zweeden correspondent De premiers van Groot-Brittan- nië en Ierland leggen vandaag een verklaring af die moet lei den tot vrede in Noord-Ierland. De verklaring zou een formule bevatten die de IRA tot een staakt-het-vuren beweegt. De afgelopen maanden is buiten de publiciteit druk gewerkt aan de ze regeling. Bij het ter perse gaan van deze editie was de tekst van de verklaring nog niet openbaar. De 'gezamenlijke verklaring' van de premiers John Major en Albert Reynolds is de uitkomst van een reeks van onderhande lingen die gisteren werd be kroond met twee langdurige te lefoongesprekken. Reynolds ar riveerde vanmorgen in Londen om de laatste formaliteiten te regelen. Grofweg zal de verklaring twee elementen bevatten, zo wordt aangenomen. Zij zal het recht erkennen van de Ieren op zelfbeschikking, hetgeen een gebaar is naar de IRA. Maar zij zal tevens de Noordieren het recht van veto geven over een verandering in de status van Noord-Ierland, wat een handreiking is naar de protes tantse meerderheid in de pro vincie. Gehoopt wordt dat de IRA op de verklaring zal reageren met een staakt-het-vuren. Dit zou dan de weg openen naar onder handelingen over een nieuwe status voor Noord-Ierland, waarbij de IRA (door haar poli tieke arm, Sinn Fein) betrokken zou zijn. Deze ontwikkeling werd mo gelijk door een wijziging in de opstelling van de IRA. Voorheen weigerden de terroristen in te stemmen met iets anders dan onvolwaardige terugtrekking van de Britten uit Noord-Ier land. Nu zouden zij bereid zijn de protestanten het vetorecht te geven. Die gewijzigde opstelling vloeide voort uit de gesprekken die de katholieke politicus John Hume eerder dit jaar voerdq met Sinn Fein-leider Gerry Adams. De onderhandelingen die op een staakt-het-vuren zouden volgen, spitsen zich toe op de toekomstige status van de pro vincie. Die status" kan alleen maar een vorm van dubbele soevereiniteit zijn, waarbij Noord-Ierland vanuit zowel Londen als Dublin wordt be stuurd. Eventuele onderhandelingen waarbij de IRA betrokken is, kunnen echter leiden tot een explosie van geweld van protes tantse zijde. Een van de politici die daarvoor heeft gewaar schuwd, was de afgelopen da gen Ian Paisley. De molenviergang in Aarlander veen blijft volledig in bedrijf. Het bemalen van de Droogge maakte polder aan de Westzijde van Aarlanderveen wordt niet overgenomen door mechani sche gemalen. 'Dat heeft het Waterschap de Aarlanden be sloten. Om de functie van de molens bij een overvloedige re genval te kunnen aanvullen, worden wel hulpgemalen ge plaatst. Deze hebben echter een geringe capaciteit, waardoor het gevaar dat ze in de toekomst de functie van de molens volledig kunnen overnemen, is uitgeslo ten. „Mocht een van de molens onverhoopt uitvallen, dan moe ten er noodgemalen worden ge plaatst", zegt secretaris O. van Helden van De Aarlanden. Met dit besluit hoopt het wa terschap een einde te maken aan het jarenlange geschil met de provincie Zuid-FIolland, de gemeente Alphen aan den Rijn en de eigenaar van de molens De Stichting Molenviergang Aarlanderveen anderzijds. Deze partijen wilden de garantie dat 's werelds laatste nog in werking zijnde molenviergang haar functie volledig zou behouden. Bovendien wilde De Aarlanden aan de vooravond van de fusie met het Waterschap De Veen- en Geestlanden per 1 januari 1994 'schoon schip maken'. Vandaag overlegt het water schap met de provincie Zuid- Holland over de plek waar de hulpgemalen moeten komen. Als het aan het waterschap ligt, komen de gemaaltjes langs de Ziendeweg, de Dorpsstraat en bij het Neptunusgemaal van de Zuid- en Noordeinderpolder. Pagina 21: Actiecomité is blij, maar houdt vinger aan de pols. istanbul Rtr commissaris van een anti-ter- reur-eenheid. De (daders gingen er vervolgens in hun voertuigen vandoor. Tot dusver heeft niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De politie ver moedt dat de verboden linkse stadsguerrillaorganisatie Dev- Sol achter de moordaanslag zit. Cairo» Het aantal doden bij de aardverschuiving die gisteren een groot aantal huizen in een armenwijk aan de oostrand van Cairo verwoestte, is opgelopen tot 34. Volgens reddingswerkers liggen nog zeker 30 mensen begraven onder de puinhopen. De meeste slachtoffers vielen onder vrou wen en kinderen, die in hun slaap werden verrast. Veel mannen waren al naar hun werk. In de wijk El-Zarayab wonen veel 'zabaleen', mensen die met het inzamelen van vuilnis en vodden de kost verdienen. roro mp Gewapende mannen hebben in Turkije vanuit een jeep en een auto met een Nederlands num merbord een hoge politieman doodgeschoten. Onbekenden openden gisteren in een buiten wijk van Istanbul het vuur op de auto van Mustafa Kirci, een BEROEPSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden Telefoon: 071 - 121072 EEN KERSTAANBOD IN TOP - LEDER Alle filialen open zondag 19 dec. (Groningen open 2e Kerstdag) Prachtige strakke banken In soepel ijzersterk rundleder voor larenlano gebruik. kleuren. 2 3-zits. f Van 2.995,- f Jencikoya) international) Kwaliteit, design, voordelig AMSTERDAM-C Molsleog 12. hk. Spuist AMSTERDAM: Willem v. WeWammelaan 1' Golderlandpl LEIDEN-C: Haarlemmerstr. 52i VLAARDINGEN-C Korte Hoogstr 41a DE HAAG Denneweg 4. UTRECHT: Gildenkwartk 173, (Hoog Catharijne). GRONINGEN: Ooster brussel/peking «ap/ips Het gisteren vastgestelde GATT- akkoord is nog steeds niet veilig. De twaalf EG-lidstaten geven vandaag in Brussel hun eind oordeel. De ogen zijn daarbij angstvallig gericht op de Portu gezen, die in het GATT-akkoord een bedreiging zien voor hun textielindustrie en met een veto dreigen. De Europese Unie en de VS rondden de langdurige overleg ronde over vrijmaking van de wereldhandel gisteren met suc ces af door het enige onderwerp dat nog problemen opleverde, de handel in audiovisuele pro- dukten, buiten de GATT-rege- lingen te plaatsen. Dit gebeurde vooral tot groot genoegen van Frankrijk, dat bang was dat Eu ropa door de GATT-akkoorden overspoeld zou raken met Ame rikaanse producties. Over de subsidies aan de luchtvaartindustrie, die ook een groot struikelblok hebben ge vormd, zijn slechts enkele ma- den haag gpd Keer op keer konden ze opgelucht adem halen nadat plannen om hun eiland tot stortplaats voor bagger, zandwinningsgebied of chemicaliënopslag te bombar deren, in de kast verdwenen. Maar nu staan de 7 ak kerbouwers op het Zuidhollandse Tiengemeten met de rug tegen de muur. Ze moeten vertrekken, want het provinciebestuur van Zuid-Holland heeft bepaald dat op het eiland de natuur vrij spel moet krijgen. Gisteren presenteerden Gedeputeerde Staten, het ministerie van landbouw, Rijkswaterstaat on de Ver- ehiging Natuurmonumenten hun gezamenlijke idee ën. Het plan staat nog in de kinderschoenen, maar als alles meezit kan Rijkswaterstaat over een paar jaar twee dijken aan de westkant van het eiland doorste ken. Dan ontstaat, samen met het buitendijkse gebied, een moeras van 1.100 hectare. Dinsdagmorgen half tien. De zon schijnt nog wat flauw door de wolken. Rond café-restaurant Veer dienst in de Hoekschewaardse buurtschap Nieuwen- dijk heerst een serene rust. 'Dinsdag en woensdag ge sloten' meldt een bordje bij de ingang. De motor van het veerpontje in de kleine haven pruttelt rustig. De veerbaas is er niet. Na de tocht van 8.15 uur heeft hij pauze tot tien uur, dan vaart de pont weer naar eiland Tiengemeten. Normaal gesproken, maar de veerbaas mag vandaag niemand meenemep die niet op Tienge meten thuishoort. Tiengemeten, gelegen aan de zuidkant van de Hoek- sche Waard en omgeven door het water van het Ha ringvliet, is een uniek eiland. Een oud eiland met een lange geschiedenis. Ooit was het een quarantaine plaats voor zeelui uitde oost en de west. Nu is het een eiland waar boeren, de beheerder en anderen, met hun gezinnen wonen en werken. Ruim 30 mensen in totaal. Verzekeringsmaatschappij Amev is eigenaar van het grootste deel van het eiland. Alleen de buiten dijkse gebieden, op één polder na, zijn in bezit van Vereniging Natuurmonumenten. De afgelopen tientallen jaren is Tiengemeten vaak onderwerp van discussie geweest. Al in 1956 lanceerde de Provinciale Planologische Dienst een plan waarin Tiengemeten werd genoemd als de ideale plek voor de bouw van tientallen woningen, temidden van grote havens en industrie. Talrijke plannen volgden: een re creatie- of windmolenpark, vliegveld, zandwinnings gebied, vuilstort en tot voor kort zelfs locatie voor bag gerslib. Maar er gebeurde steeds niets en de boeren konden doorgaan met hun zaai- en oogs.tschema's. Met grote tevredenheid presenteerden beide over heden en Natuurmonumenten gisteren de plannen voor natuurontwikkeling op Tiengemeten. De provin cie en het rijk betalen het grootste deel van de kosten, Natuurmonumenten doet ook een duit in het zakje en voert de onderhandelingen met eigenaar Amev. Hoe veel de vereniging voor het eiland moet betalen, kan inspecteur Van Rijn van Alkemade nog niet zeggen. „De onderhandelingen met Amev moeten nog begin nen." HET WOORD IS AAN Jan H. Eekhout Wij noemen ons een christelijk volk; het kost niets en het lijkt heel wat. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Stand van zaken HET WEER Winterse buien Half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien. Minimumtempera tuur 3, middagtemperatuur onge veer 5 graden. Wind zuidwest, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig. Alphense zegt door advocaat te zijn verkracht alphen aan den run/den haag herman joustra Een 40-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn heeft een advocaat die haar ooit terzijde heeft ge staan beschuldigd van ver krachting. Het is voor de tweede keer in korte tijd dat de man, een 39-jarige Haagse strafplei ter, daarvan wordt beticht. Na gehoord te zijn door de rechter commissaris van de Haagse rechtbank is hij weer in vrijheid gesteld. Het onderzoek naar de beide beschuldigingen is nog niet afgerond. De strafpleiter werd afgelopen zaterdag door de politie aange houden na de aangifte van de Alphense. Zij beweert zeven jaar geleden te zijn verkracht in het kantoor van de man. Twee we ken geleden betichtte een Haagse vrouw de advocaat van aanranding. De golf van publi citeit rond deze beschuldiging bracht de Alphense ertoe naar de politie te stappen. I-cidsch'I- Dagblad gere afspraken gemaakt. EU- onderhandelaar Sir Leon Brittan liet weten dat de directe subsi dies die Europa aan zijn vlieg tuigbouw verstrekt, beperkt zul len blijven, evenals de indirecte subsidies (overheidsopdrach ten) van de VS voor de Ameri kaanse vliegtuigbouwers. Een dergelijke afspraak bestond al tussen de EU en de VS. Ook op het gebied van de scheepvaart is niet echt vooruitgang ge boekt. Het GATT-akkoord stelt de Europese markt open voor goedkope textielprodukten uit armere landen als India en Pakistan. Portugal heeft ge dreigd het hele GATT-akkoord tegen te houden als het niet te vreden wordt gesteld in zijn ei sen de Portugese textielindus trie te beschermen. Hong Kong en andere kleine Aziatische lan den willen juist dat er een einde komt aan het zogenoemde mul- ti-vezel akkoord, dat exporteurs uit Azië aan strikte tariefregelin gen bindt die de handel in tex tiel met Europa en de VS be lemmeren. De EU en de VS waren nog maar juist op tijd metide „over eenstemming" over hun me ningsverschillen. De 115 deel- nemednde landen aan de zoge naamde Urugay-ronde over een vrijere wereldhandel hebben tot morgenochtend 06.00 uur (Ne derlandse tijd) de gelegenheid om het wereldhandelsakkoord goed te keuren. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: (I.v.m. controle bezorging) Per maand automatisch 29.30) Per kwartaal via acceptgiro 85.55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: I Handtekening:. Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1