GOEDE VOORNEMENS MOET JE STIMULEREN. Teletaxi vervangt de bus op zondag in de Bollenstreek Leiden Regio CITROËN WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 BIJZONDER EIND. BIJZONDER BEGIN. NOORDWUKERHOUT/NIEUW-VENNEP» Vanaf 2 januari 1994 laat Cen traal Nederland op zondag geen bussen meer rijden tus sen Noordwijkerhout, Sassen- heim, Lisse en Nieuw-Vennep. De reiziger is dan op zondag aangewezen op de teletaxi, die vanaf mei in de Duin- en Bol lenstreek rijdt. Dit voorjaar werd de busdienst al inge krompen tot drie ritten per dag, maar de belangstelling voor de zondagdienst van lijn 94 bleek te laag om de bus nog langer te laten rijden. De teletaxi rijdt op telefo nische aanvraag van de reizi ger. Die moet minimaal één uur voor vertrek bellen. Na te zijn opgehaald wordt de klant naar de halte gebracht die het dichtst bij de plaats van be stemming ligt. Is die bestem ming buiten het vervoersge bied, dan rijdt de teletaxi naar een overstappunt voor het openbaar vervoer. Overigens is het ook mogelijk vanuit de bus, via de chauffeur, een tele taxi te bestellen. Centraal Nederland voert deze maand al actie voor het nieuwe zondag-systeem. Pas sagiers die zondags bij een hal te staan te wachten, worden alvast per taxi naar hun plaats van bestemming gereden. De teletaxi is een experiment van twee jaar, dat wordt ge subsidieerd door het ministe rie van verkeer en waterstaat. De kritiek is gericht op de prijs die voor een rit met de teletaxi moet worden betaald. Een ba sisprijs van 2,50 gudden en 2,50 gulden per zone, is veel duur der dan een strippenkaart. Wel biedt de teletaxi meer service. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Willemijn Hélène Carlijn Ma rie dr. van A.T.E.M. Dolmans en C.M.M. Hermans Benjamin zn. van B. Oost hoek en J. Teeuw Simone dr. van C. Kraijenoord en A.C.M. Derksen Char lotte dr. van E.J. van anrooij en I. Jong- man «Christine MargarethaCornelia dr. van W. van Tilburg en I.M.C. Brink Jef frey zn. van J.G.M. Zonneveld en H. Kor- teweg Abir zn. van A. Bounekoub en N Sebai Daniël Jan Arie zn. van C.E. van Duijn en B. van der Boon Wouter An ton Alexander zn. van A.C.J. Dijkstra en Y.A. Verkijk Manon Catharina dr. van R.M. Schrader en E.M.C. Hoffmann Petrus Gerardus zn. van G.A. Boon en J.G. Verkaik Agnes Paula Maria dr. van J.A. Terstegen en M.M.E. van der Kuijl Youri zn. van C.S.P. Helderman en S.N. Faber Julius Wilhelmus zn. van W.P. van der Linden en R.W.M. van Trier Hannah Nicolette Catharina, dv. P. Lap- ré en H.E. Hijweege Robin, zv. R. van Weerlee en S.G.M. Bouwmeester Lex, zv. S.J.A. Ruigrok en L.H.M. van der Lans Jetske Alicia, dv. R.H.A. Wessel en M.C. Boon Thijs Sebastiaan, zv. S.Q.M, Boom en Y.L.van Strien Deni- se, dv. F.A. Verkuil en M.B.E. Huber Amy, dv. E.A. Hillebrand en A.T. Schreuder Glenn, zv. C.M. van Goozen en W.G. Sjardijn Giorgio Emilio Mario, zv. N.A. Randoen G.E.F, Tafanelli Ran- do Lars Leonardus Cornells, zv. R.L.G. van der Willik en M.C.C. van der Wiel Joseph Adrianus, zv. A.B. de Jong en A.L.W. Slootbeek Saliha, dv. M. özen en M. özen Henriëtte Louise Clemen tine, dv. M.S.C.M. Teeuwen en M.M. Cremers Rik Floris Godefridus, zv. J.J. Remmerswaal en A.M. Rijns Iris, dv. K. Spreeuwenbergen P.M.C.M. van Lierop Richard, zv. A. Verhaagen en C. Hoogstad Sharona Ashley, dv. N.T.J, van Buul en I.B. Inen Raveena Varsha. dv. S. Matabadal Petronella Jacoba Patricia, dv. P.J. van Duijn en J. van den Oever Ruben Cornelis, zv. C. van Bee- len en D.D. van der Plas Bntte Charlot- ta, dv. J.S.J, van Haastregt en G.A. van der Spek Rosa Mara, dv. J.F.M. Kos ters en J.A. Kunz Merel Janna, dv. A. Dubbeldam en N.J. Wessel Robin Her- manus Antonie, zv. R.C. van Loon en M. Hofmann Kayleigh, dv. P. van Rijn en W. Bol «Jasmin, dv. M.I.M. Ibrahim en Y. van Es Omar. zv. M.I.M. Ibrahim en Y. van Es Thomas Frederik, zv. F.J.A. Quadekker en M.M. van der Kade Dan ny Pieter Christiaan, zv. R. Molenaar en J.H.M. Mark Ilham, dv. A. Aynaou en M. Errami Nick, zv. R.J. van der Holst en P.M. van Haastregt Rebecca, dv. R. Fasseur en C. Rozier Marleen, dv. J.M.J. Koppenhol en M. Ruijtenbeek Jaimy Joël, zv. LM.E. Bakker Johanna Helena Maria, dv. P.J.C. Zoet en J.M.C. van den Berg Tessa, dv. P.A. Tebrugge en N. Lei Robert Maxim, zv. R.P.A. Steenvoorde en E.M.J.A. van Veen Me rel, dv. J. Hofstee en I. Cornelisse Me lissa Joke Johanna, dv. W.J. Hus en J. Heemskerk Philip, zv. G. Ouwehand en C. Koopman Erwin, zv. L. Hazenoot en B.D. Boers Antoinette Nicole, dv. A. Kamsteeg en E. van Kleef Jacobus Willibrord Johannes, zv. J.C. Lammers en S.A.M.F. Sjoukes Danny, zv. Chr. Snijder en J.M.M. Plasmans Marc Eduard, zv. P. Devilee en H.C. Serné Kevin, zv, H.M.C. Drijver en A. Gebhardt Kimberly, dv. H.M.C, Drijver en A. Ge bhardt. Tradities hoor je in ere te houden. Dat geldt voor het maken van goede voornemens. En voor het terugkijken naar de hoogtepunten is. Volgens de BOVAG/ANWB-richtlijnen wordt hij dus een stuk meer waard. Een goed begin voor goede voornemens. Citroen geeft u een goede start: via het bijzon- De jongeren in de Slaaghwijk hangen maar wat rond. Er is voor hen weinig te doen in de buurt 'maar ze willen ook helemaal niets' zegt een buurt bewoonster. FOTO JAN HOLVAST loze gevaarte ligt schuin over de slotgracht en belemmert met zijn hoogte van negen meter ge heel het uitzicht op de ingangs vleugel van het Pesthuis met het reliëf van Rombout Verhulst." Grof De ingrepen die worden ge pleegd in het historische Pest huis noemt Kuyper ernstig, grof en groot. „In de nabijheid van het ziekenhuis gaat men steeds meer denken aan een groot schalig uit de hand gelopen operatie. Het Pesthuis heeft en kele jaren geleden een casco operatie ondergaan, zodat men zou denken dat zelfs een blind paard er geen kwaad meer zou kunnen aanrichten. Mis. Het lijkt alsof de architect, Verheij- en, zodra hij er binnenkomt in woede ontsteekt tegen alles wat nog oorspronkelijk is. De eerste grote zaal krijgt twee blikvan gers. Een onmatig grote spag- hetti-achtigkronkelende hoop trappen neemt de ganse hoek in beslag, zich als een soort opera tieslangen om de lift windend. Al die blufferige hi-tech leidt naar het genoemde gat in de muur. Als je daar dan draaiend aankomt moetje opeens een hoek omslaan en begint de lan ge loop naar de nieuwbouw. Daar wachten je dan nog meer hellingbanen en trappen, waar door het museum meer lijkt op een museum van alle mogelijke soorten trappen en trappetjes dan op een instituut voor na tuurlijke historie." Kuyper houdt zijn hart vast vdor de mensen die straks in het nieuwe museum de aandrang voelen die wij allen wel eens voelen. „Er zijn in die hele dure nieuwbouw gewoon te weinig toiletten. Als er maar een paar wachtenden voor je zijn ben je het haasje en moet je terug naar het Pesthuis. Ruim 100 meter brug, trappen af, steil trappetje op en dan blijkt het hele zeikge- beuren geconcentreerd te zijn aan een allemachtig smalle ge- vangenisgalerij-achtige over loop in het Pesthuis. Een zeik galerij dus, anders kan je het niet noemen, ruim in het zicht, in lengterichting op halve hoog te van de eerste zaal." Pishuis Volgens Kuyper dreigt het Pest huis op deze manier te verwor den tot een Pishuis. „Al die hi- tech van leidingstraten en slangachtige banen vlakbij het ziekenhuis, de grote gapende doorgangswond van de lucht brug in de nieuwbouw en als pièce de résistance de pisop- vang jn de oude zaal. Dat alles geeft het beeld van een lange lij dende man met een katheter in zijn buik. Leidenaars, zolang je nog gezond bent, loopt dan te hoop tegen deze aantasting van een monument en vervorming van je stad die alleen op de bij naam van de 'Zieke Leidse Man' kan uitdraaien. Er is nog tijd voor genezing", zegt de archi tectuurhistoricus, die overigens zelf geen alternatief biedt. Overleden W.F.K. Arnoldus, geb. 13 april 1894, man H. Stouten, geb. 19 okt. 1899, man I. Robbers, geb. 8 nov. 1925, man J. Noort, geb. 6 jan. 1921, man W.F. Boot, geb. 8 maart 1924, man J. Warners, geb. 7 mei 1910, geh. gew. met A.H. Hombergen C.A.T. van Schoonderwoerd den Beze- mer, geb. 4 april 1927, man G. Leze naar, geb. 23 juni 1931, man P.H.J. Lek, geb. 20 mei 1904, vrouw H.C. van der Vooren, geb. 15 nov. 1911, geh. gew. met G, Lascaris J.C.N. van Iter- son, geb. 22aug. 1921. man K M C. van den Berg, geb. 4 maart 1949, geh. gew. met P.J.M. van Nobelen M.J. van Dam, geb. 28 mei 1938, man H. van Gelderen, geb. 21 aug. 1899, geh. gew. met HJ. Koet C. van Duijn, geb. 8 aug. 19J5, man J. Weverling, geb. 4 tnaart 1909, echtg. van A. Sorber A van den Oever, geb. 6 sept. 1912, echtg. van C. Haasnoot L. van Straalen, geb. 9 nov. 1902, man A.J. van der Kleij, geb. 17feb. 1903, geh. gew. met J.P.N. Kokxhoorn H. van Tongeren, geb. 22 feb. 1914, echtg. van P. Lepelaar C. Penseel, geb. 2 aug. 1915, man J. Wolff, geb. 23 juli 1927, man A. Koning, geb. 27 okt. 1916, man H. Luijten, geb. 24 dec. 1927, man W. Smit, geb. 4 maart 1920, man G.P. Rouwerd, geb. 7 nov. 1921, echtg. van J.S. Borst T. Muilen der, geb. 9 |an. 1918. man W D Leef lang, geb. 11 aug. 1911, man A.J.A. Hug, geb 27 juni 1915, man J.J. But ter, geb. 30 nov. 1935, man G, Schut te, geb. 10 feb. 1915, geh. gew. met C.A. FeeleusF.W.Q.M. van Douveren, geb. 20 nov. 1930, geh. gew. met R.M M P. Schaeffer E. de Vrij, geb. 1 juli 1906, geh. gew. met M. de Jong* C. Lemckert. geb. 21 nov. 1941, man* A.J. Plug, geb. 9 okt. 1993, zoon* B. de Groot, geb. 7 aug. 1993, zoon J.W Spruijtenburg, geb. 30 juni 1952, man J. Mark, geb. 23 mei 1938, man L.C. van Doorn, geb. 9 aug. 1966, man J. Gressie, geb 8 feb. 1910, geh gew met S. Nieuwenburg. Het zogeheten 'hangplekje' voor jongeren in de Stevenshof functioneert voor geen meter. Toch zijn er plannen om in Slaaghwijk ook samenscholingsplaatsen te maken. Heeft dat zin? De jeugd tussen de twaalf en de zestien, te jong voor de dis co, te oud voor Se samstraat en uiter mate te beïnvloe den. Waar moeten de pubers heen, waar hangen ze jid, wat valt er met ze te doen, schooltijd? t hporgaans klitten ze samen in winkelcentra, parken pleintjes. Een beeld dat zich elke wijk voordoet. En slaat r I verveling toe, dan zijn stoer- '^ïenerij, graffiti, vandalisme en criminaliteit vaak het ge- |g. Hele studies, welzijnsrap- en buurtprojecten zijn i dit fenomeen losgelaten, ftjoralsnog met een minimaal lotmltaat. Uithangen _J nieuwbouwwijk Stevenshof to goed als af. Tenminste, wat (woningbouw betreft. Maar it de wijk nog voor een groot lel mist is een 'sociale infra- juctuur', zoals dat in ambte- -jentaal heet. Er zijn nauwe- sportfaciliteiten, geen cul- jl\ele instellingen, er is geen \}eg en voor de genoemde "4ep jongeren is er helemaal CS. -.j is ontstond anderhalf jaar ge- Zien het goedbedoelde plan nabij het park in de wijk een |r geheten hangplek te maken, veredeld bushokje waar de ige tieners in hun loze uurtjes •nden rondhangen zonder al veel kwaad te kunnen. „Dat brt jongeren komt er alleen ^af als er een bordje 'verbo- n toegang' op staat", liet het e '°D-raadslid zich cynisch over 'nt idee uit. uk liberaal, zelf ook jong ge- ruk lest natuurlijk, blijkt daarin ruk liijk te krijgen. De hangplek is pasc^n succes. Toch dachten le- n van de 'sociale vernieu- Ktigsgroep' in de Slaaghwijk t ze de loslopende en moge- :e baldadige jeugd in die urt op dezelfde manier te nnen vangen als in de Ste- nshof wordt geprobeerd, én groep jongeren hangt nu LLid op het plein waar het oude urthuis stond. Maar daar jrdt binnenkort gebouwd, en hebben we gedacht aan ngplekken en aangezien er 'erse groepen in de Slaagh wijk opereren dachten we aan vier verschillende", aldus buurt bewoonster M. Moojen. Maar Moojen en haar mede standers, onder wie de wijk agent, waren nog wel zo wijs om eerst met enige jongeren te gaan praten. En wat kwam er uit?: „Eigelijk willen ze niks, ze hebben geen ideeën", aldus Moojen. De sociale vernieuwers hebben de plannen voor hang plekken dan ook voorlopig voor onbepaalde tijd uitgesteld. Want beter vier hangplekken in de ijskast dan jongeren rond hangend in de vrieskou. Zieke man Het plan voor de verbouwing van het historische Pesthuis tot Natuurhistorisch Museum valt niet bij iedereen in goede aarde. De architectuurhistoricus W. Kuyper, die geregeld in de pen klimt als plannen hem niet aan staan, spreekt zelfs van de 'Zie ke Leidse Man' die zal onstaan als museum er in nieuwe vorm komt. Met name de luchtbrug, die het Pesthuis met de nieuwbouw van het museum verbindt, roept hevige emoties op bij Kuyper. „De luchtbrug, eerst nog wat vaag in het plan, is uit gegroeid tot een constructie met een hoogte van 9 meter en een lengte van 150 meter. Het effect is dat het Pesthuis, dat het ruimtelijk gezien toch al zo te verduren krijgt tussen die drie hoek van hoogbouw, zijn laatste zelfstandigheid verliest en als een soort satelliet aan die nieuwbouw bungelt. Als we de nieuwbouw met een grote man vergelijken wordt het Pesthuis een soort medische applicatie die aan zijn buik hangt. De enorme glaswand waar de brug recht doorheen schiet ziet er dan ook net uit als een enorme gapende wond." De luchtbrug wordt door Kuy-* per vergeleken met een uit zijn krachten gegroeide leidingen drager van een chemiecomplex in het Botlekgebied. „Het bouwsel is tot aan het andere gat, dat in de muur van het Pesthuis moet worden geslagen, net op de hoek, zo'n 100 meter lang. En dan volgt nog een nut teloze, loze ruimte van meer dan 55 meter schuin door de ruimte tussen het Pesthuis en de omliggende bebouwing. Dit AUTOBEDRIJF VAN DER VELDE, Kennedylaan 118, Leiden, tel. 071-769322. Citroèn XM. Bijzonder compleet, bijzonder comfortabel. Vanaf f 53.850,-. Leaseprijs vanaf f 1.340,-. der interessante financieringsaanbod en wellicht door middel van een 1 jaar jonger getaxeerde inruilauto. Kom in december naar de Citroen-showroom. Want voor welke Citroen u ook kiest, met de feestelijke stimulans van uw Citroën-dealer beleeft u nog lang plezier aan uw goede voornemens voor 1994. van het afgelopen jaar. Voor ons was dat natuur lijk het succes van de Citroën Xantia. De feestelijke decembermaand bij uw Citroën-dealer. DE FEESTELIJKE DECEMBERMAAND VAN CITROËN ZORGT VOOR EEN GOED BEGIN. Goede voornemens tot een succes maken, mulans kan u een eind op weg helpen. En dat mag u gerust heel letterlijk nemen. Want koopt u in december een Citroën en sluit u daarbij een Citroën-financiering* af, dan krijgt u van Citroën Nederland een bijzonder aantrek kelijke cheque cadeau. Deze stimulans betekent een interessant voor deel. Bij de Citroën AX f 500,-, de Citroën ZX f 750,- en bij de Citroën Xantia en XM zelfs f 1.000,-**. Wie sportief wil ogen, kan nu met de Citroën ZX Furore maken. Compleet met o.a. brede banden, sportieve wieldoppen, sportstuur èn getint glas. Vanaf f 27.450,-. Leaseprijs vanaf f 713,-.' De Citroën-dealer maakt uw inruilauto een jaartje jonger**. Bovendien hebben de Citroën-dealers nog iets extra's voor u in petto. Koopt u een Citroën AX of ZX dan taxeert de Citroën-dealer uw inruilauto een jaar jonger. Stel, u komt met uw hui dige auto uit 1989 naar onze showroom. Dan gaat de dealer niet uit van '89, maar hij taxeert uw auto alsof hij uit '90 kost vaak heel wat moeite. Een sti-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17