Pleidooi voor 'sterk gezin' Kerk Samenleving Bijbelse bezinning op Dino-rage WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 UIT DE KERKBLADEN Kaarslicht Is voor velen in onze huidige samenleving Gods menswor ding in de kerstnacht niet de ver-van-mijn-bed-show ge worden?, vraagt redacteur Herman Broekstra zich af in het decembernummer van de Kerkbrief van de Gerefor meerde Kerk Sassenheim. ,,Er is nog wel even tijd voor het zingen van 'Stille Nacht' en 'Ere zij God' in een ro mantische sfeer van diffuus kaarslicht. Al snel echter moet tijd worden ingeruimd voor de verzadiging van alle materiële- en culinaire ver langens. Zo heeft het er alle schijn van dat de kerstman het gaat winnen van het kerstkind. Wij Christenen echter dienen heel goed te weten dat het doel van de kerstman is het dienen van een commercieel belang en bevrediging van voorbijgaan de behoeften. Het kerstkind Jezus daarentegen is als Gods liefdedaad voor ons en tot ons behoud op deze wereld gekomen. Zo zijn dan alle kerstmannen niets meer waard dan waardeloze kari katuren." Griep In Leimuiden heerst op dit moment volop de griep, maar J. Boot van de plaatse lijke evangelisatiecommissie blijft daar zelf al jaren van verschoond. ,,De reden is mij niet bekend",- schrijft hij in het Kerkblad voor de ge meenten van de ring Ter Aar der Nederlandse Hervormde Kerk. „Maar ik denk weieens, zullen de mensen te weinig olie gebruiken. En dan be doel ik niet in deze tijd de ge bruikelijk bisschopswijn of andere dranken (en daar kan ik ook niet in voorzien). Nee, ik bedoel meer de oliehou dende produkten. Zoals de in dit kerkblad bijgevoegde be stelbon voor de komende oliebollenaktie. Wij zijn er klaar voor, nu is het aan u." Bisschoppen bij Feest van de Heilige Familie: De Nederlandse rooms-katholieke bisschoppen roepen op tot versterking van het draagvlak van het gezin in de samenleving. „Man en vrouw die in het kader van het ge zin instaan voor elkaar en voor de opvoeding van hun kinderen, hebben recht op steun van heel de samenle ving", aldus de bisschoppen in een brief bij gelegenheid van de opening van het Jaar van het Gezin. UTRECHT ANP Op Tweede Kerstdag, als het Feest van de Heilige Familie wordt gevierd, wordt de brief in de rooms-katholieke kerken voorgelezen. Op die dag wordt het Internationaal Jaar van het Gezin, uitgeroepen door de Ver enigde Naties, in de RK Kerk ge opend, zo heeft paus Johannes Paulus II besloten. „•Het gezin waar man, vrouw en kinderen van elkaar houden en waar de toekomstige genera tie wordt opgevoed, is in zich zelf van elementaire waarde", schrijven de bisschoppen. Het is volgens hen 'bij uitstek de ruim te waar mensen de waarden en deugden die het gezin van de mensheid opbouwen, samen beleven, inoefenen en overdra gen'. Het gezin is een open ruimte, vinden de bisschoppen. Dat komt tot uiting in het embleem dat de VN voor het Jaar van het Gezin hebben laten ontwerpen. Dat embleem symboliseert een geopend dak boven twee har ten. Het dak roept volgens hen de beslotenheid en geborgen heid van het gezin op en de opening van het dak de open heid van het gezin. De bisschoppen willen vol gend jaar een brief over huwe lijk en gezin publiceren. m De brontosaurus waarover in Job 40, vers 10 tot 19 wordt gesproken. TEKENING EVANGELISCHE HOGESCHOOL, AMERSFOORT AMERSFOORT De heersende verwarring bij christenen over het tijdvak waarin de dinosauriërs leef den, is niet nodig. Dinosauriërs zijn indrukwekkende schep selen van God waarover ook in de Bijbel gesproken wordt. Dat probeert de Evangelische Ho geschool in Amersfoort duide lijk te maken met een ansicht kaart waarop een afbeelding van een brontosaurus staat, met daarnaast een verwijzing naar Job 40:10-19. Die tekst moet duidelijk maken dat dinosauriërs niet miljoenen, maar enkele duizenden jaren geleden hebben geleefd. De betreffende tekst uit Job luidt voluit: „Hij eet gras als een rund, hij spant zijn staart als een ceder, hij is de grootste van Gods werken." Vóór het einde van het jaar hoopt de Evangelische Hogeschool uit te komen met een uitgebreide geïllustreerde brochure over dit onderwerp. 'Dinosauriërs - een bijbelse visie op fascine rende schepselen' gaat deze bewerkte vertaling van een oorspronkelijk Duitse uitgave heten. 'Opdringen geloofsovertuiging ontoelaatbaar' BEROEPINGSWERK AMSTERDAM ANP De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NV- VE) vindt het 'ontoelaatbaar' dat de bisschoppen niet-katho- lieken hun geloofsovertuiging proberen op te dringen. De bis schoppen vergeten dat hun vi sie niet wordt gedeeld door alle Nederlanders. „Wij leven in een democratie waar het niet op prijs wordt ge steld dat een bepaalde (religieu ze) overtuiging van een aantal Nederlanders aan andere Ne derlanders wordt opgedrongen, schrijft vice-voorzitter jhr. J. Roëll van de NVVE in een reac tie op het standpunt van de bis schoppen over de euthanasie wet. De bisschoppen pleitten vori ge week voor een adequaat en effectief vervolgingsbeleid van euthanasie. Zij omschreven eu thanasie als 'een behandeling die de dood teweegbrengt met de bedoeling het overlijden te doen intreden'. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hendrik-ldo-Ambacht: P.J. Stam jr. te Katwijk aan Zee. Aangenomen: naarRilland-Bath (SoW): mevr. C.A. van Eek, kandidaat te Leiden, die bedankte voor Kats en Kortgene. Bedankt: voor Wierden: H. Markus te Noordeloos; voor Zaltbommel: J.H. Uytenbogaardt, pred. voor buitengew- .werkz. (secr. Samenwerkingsorgaan voorde Eredienst). GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Haren (Gr.): drs. J. Ridderbos Nic.zn te Berkum. Beroepbaarstelling: A P. Spaa, Em- malaan 10, 7361 CS Soest, tel: 02155-15194. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Vleuten-De Mqern i.s.m. Maarssen-Breukelen: C. Beiboer, kandidaat te Kampen. Aangenomen: naar Hoogvliet-Spijke- nisse: M. de Vries, l.l. zendingspred. te Mamelodi (Z. Afrika), wonende te BOEKBESPREKING HET WEER Gevecht om winter Na het waterballet waarmee de week begon en waarbij op veel plaatsen tussen 25 en 40 millime ter hemelwater omlaag kwam, werd ons land onthaald op een puike winterdag. Een zwakke uitloper van het Azorenhoog nestelde zich gis teren precies boven ons land. De lucht was belangrijk droger en kou der dan op de voorafgaande dagen en bij een vrijwel weggevallen wind scheen de laagstaande zon een groot deel van de dag. Eindelijk weer eens een pittige, heldere win terdag temidden van al het herfst- geweld van de laatste weken; een dag om eens een lange natuurwan deling te gaan maken. De pret mocht niet lang duren; een agressief uitziende depressie met een kerndruk beneden 960 milli bar is vandaag de Noordzee opge trokken. Het neerslaggebied schoof in de afgelopen nacht en ochtend over ons land. Erachter zitten tal van buien in een lucht soort, die van oorsprong koud en onstabiel is. Af en toe trekt er ook nog een hoogtestoring voorbij, die de buienvorming boven de Noord zee extra oppept. De buien hebben een winters ka rakter en een ratjetoe van neerslag- vormen is mogelijk: regen, hagel, sneeuw of een combinatie daarvan. Tijdens de zwaarste buien is een winteronweer met windstoten niet uit te sluiten. Het blijft in Neder-I land voorlopig bij wat licht winter® oprispingen. Zeker tot in het weel| einde zal de echte diepvrieskou zich ophouden in de traditionele F gebieden van Noord- en Oost-Eurt pa. P Opvallend zijn de zeer lage temp^ raturen in Zuid-Zweden en Noorv gen met 10 tot 20 graden vorst ef plaatselijk nog veel lager. Oceaanj depressies hebben het moeilijk met deze kou; je ziet dat de war lucht een omtrekkende bewegin_ gaat maken om dit koude bolwerll heen. Het komende weekeinde f komt een nieuwe, zeer diepe 'oce; aanreus' nabij IJsland te liggen, bijbehorende stroom met warme ^a- oceaanlucht schijnt op onze breejsct te weinig moeite te hebben met hporj verdrijven van de gematigd polairjrtie lucht. ple elf Verder naar het noorden gaat er ,ve waarschijnlijk een scherp begrenjeni overgangsgebied ontstaan met de. Scandinavische'kou. Het gevecht om de winter brandt dan in volle |§- hevigheid los. Voor ons wordt hetjrte natuurlijk interessant of die i c grenslinie dicht in de buurt blijft pra met de mogelijkheid van een plotsulj selinge kou-inval. Of loopt het too weer uit op een regime met Atlant. sche warmte, die de vorstgrens veft. naar het noorden drukt? Jm HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag van tijd tot tijd regen of buien, mogelijk met hagel., of natte sneeuw. In Ierland, Wales en Engeland veel wind, aan de Ierse westkust storm uit west tot noord west. Morgen aan de Schotse noordwestkust mogelijk noordwester- storm, verder van het wes ten uit afnemend buiig, enkele opklaringen en minder wind. Middagtem- peratuur ongeveer 6 gra den, in het zuiden van Ier land en Engeland iets zachter. België en Luxemburg: Veel bewolking en perio den met regen, in de Ar dennen ook natte sneeuw. Veel wind en aan de kust enige tijd storm. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden, in de Ardennen rond 3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Onstuimig weer met veel wind, aan de kust enige tijd storm. Verder is het van daag bewolkt en er valt regen. Morgen van het westen uit enkele opklaringen afgewisseld door een bui. De sneeuw grens in de Vogezen, Jura en Alpen ligt vandaag rond 1000 meter, morgen rond 700 meter. Maxima in de lagere delen van 5 graden in het oosten tot 9 langs de Normandische en.Bretonse kust. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noordwesten wolkenvel den en plaatselijk regen. In het zuiden en oosten droog en perioden met zon. Maxima aan de Costa's van 15 graden bij Barcelona tot circa 18 ten zuiden van Benidorm. Elders maxima meest tussen 8 en 12 graden. Canarische Ei landen: Wolkenvelden en vandaag een enkele bui, aan dd zuidstranden"perio den met zon en waarschijnlijk droog. Maxima aan de zuidstranden vandaag circa 20 graden, morgen iets hoger. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Overgang naar droog weer met flinke zonnige perioden. Vandaag fris met maxima rond 17 gra den, morgen wat hogere temperaturen. Tunesië: Perioden met zon. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig weer met wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, in de Alpen en het Centraal Massief ligt de sneeuw grens op ongeveer 800 meter, vandaag tijdelijk op 1200 meter. Morgen van het westen uit enkele opklaringen. Aan de Cöte d'Azur overwegend droog en af en toe zon. Vandaag steekt de Mistral op. Maxima in de lager gelegen delen van 7 graden in Auvergne tot 13 in het uiterste Mallorca en Ibiza: Vandaag nog een kleine kans op een bui, verder droog en perioden met zon. Maxima rond 16 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag nog op veel plaatsen re gen of buien, morgen meer zon en over wegend droog. In de Italiaanse Alpen en in de Dolomieten op beide dagen boven 1000 meter sneeuw. Maxima in het noorden tussen de 4 en 8 graden, elders ongeveer 17 graden. Corsica, Sardinië: Wolkenvelden en voornamelijk vandaag nog plaatselijk regen. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust van tijd tot tijd wolkenvelden. Verder flinke perio den met zon. Droog. Middagtempera tuur uiteenlopend van 18 graden rond de Dardanellen tot 22 graden op Cyprus. Duitsland: Vandaag vanuit het westen bewolkt en enige tijd regen, mogelijk vooiafgegaan door natte sneeuw. Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Op beide dagen vooral in het noorden veel wind. In de heuvels en bergen ligt de sneeuwgrans meestentijds rond 700 meter. Middag- temperatuur rond 6 graden, in het noor den vooral vandaag iets lager. Zwitserland: Overwegend bewolkt én perioden met sneeuw, in de dalen plaatselijk ook re gen. In de bergen tijdelijk veel wind. Temperatuur op 2000 meter tussen -3 en -7 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw, in de dalen vooral vandaag ook regen. Temperatuur op 2000 meter van daag ongeveer -2 graden, morgen lager. DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon-op 08.42 Zon onder 16— Maan op 10.35 Maanonder20j Waterstanden Katwijk Hoog water 04.59 17.09 Laag water 00.46 13.01 Weerrapporten 14 december 19 uur: station weer wind temp ne| Amsterdam licht bew. zzw5 5 2 i De Bilt half bew. z3 4 2 Deelen licht bew. z2 2 2 Eelde licht bew. z4 4 0 j Eindhoven licht bew zzv/3 3-3 Den Helder, half bew. z6 5 3 Rotterdam half bew. z3 5 3 Twente zwaar bew. verand - 1 Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck ar bew. windst 15 Istanbul Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Stockholm Warschau Wenen ar bew./ nno7/ 23 17 ew. nnw8 13 8 ZCirich licht bew Bangkok half bew. Buenos Aires regen Casablanca zwaar bew./ Johannesburg licht bew./ Los Angeles New Orle New York licht bew. half bew. half bew HEINZ FteAVSJE TRPfC JE -JA AAA/, VJAA/T WE EAAAJ A/AA 7? -D/9A/EY Communie Na het overlijden van een dorpsgenoot maakte Kees van der Zee in Zoeterwoude- Dorp bij de rooms-katholieke parochie een avondwake mee. Hij noemt het in 'Ons blad' van de plaatselijke her vormde gemeente 'indruk wekkend hoe de hele r.k.- dorpsgemeenschap, die de dode kende, samenstroomde om de rouw met de nabe staanden te delen'. „Wat een troost moet het voor hen zijn geweest, dat zovelen naar het woord van onze Schrift 'weenden met de wenen den', meeleefden met hun verlies en gemis. Dit is de kerk op haar best en ik hoop en verwacht, dat de r.k.-kerk dit gebruik van de avondwa ke nooit zal loslaten." Van der Zee nam bij die gelegenheid deel aan de communie. „Pastoor Van der Plas nodigde iedereen uit om aan de communie deel te ne men, 'van welke kerk of tra ditie' hij of zij ook was! Het zijn dezelfde woorden als ik in de Dorpskerk hoor, maar die ik in een r.k.-kerk nog niet gehoord had! Officieel bestaat vanuit een ver en droevig verleden de ex-com municatie ten opzichte van protestanten nog steeds. In de praktijk speelt dit gelukkig geen rol meer." Pastoor Van der Plas maakte de ruimte zo groot mogelijk door te zeggen 'dat geen enkele kerk het alleen recht op het Avondmaal van onze Heer heeft'!, zo vervolgt Van der Zee. „Een indruk wekkende oecumenische uit spraak! Dat was voor mij een zeer emotioneel moment en ik vond het toch al zo'n ont roerend gebe uren COLOFON LEIDSCH DAGBI.AD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel. dag. 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leideb Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521 -19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 Kerstfeest meisje Kari dat woont in een af gelegen dorp achter de bergen. Ze is al tijdje ziek en haar woon plaats is in een strenge winter onbereikbaar geworden voor een dokter. Het kerstkind leidt de oude arts met de noodzakelij ke medicijnen uiteindelijk op een gevaarlijke tocht naar haar huis. Onderweg wordt de dokter beschermd door de (wilde) die ren die hij op zijn weg vindt. De vriendschap die hij met hen sluit, maakt het mogelijk om in het vervolg ook in barre winters al zijn patiënten te bereiken. Kari's kerstnacht Caroline Rothe. - Baarn Gooi Sticht, 1993. - 28 p. IS BN 90-304-0720-4. Prijs 21,00 gul- DICK VAN DER PLAS» om de geschiedenis van Jezus' geboorte in kleurige prenten weer te geven. Op de voet gevolgd wordt een ezeltje dat samen met een buurmeisje (Rebekka) uit heimwee op zoek gaat naar zijn moeder, die Jozef en Maria naar Bethlehem vergezeld. Onderweg ontmoeten ze onder meer de schaapherders, de engelen en de her bergier die de stal als geboorteplaats van Jezus beschik baar stelde. En uiteindelijk komen ze bij het Kerstkind zelf. Deze uitgave van de Katholieke Bijbelstichting, die voor het eerst in 1992 het licht zag en dit jaar een twee de druk kreeg, kwam tot stand in samenwerking met de Vlaamse Bijbelstichting. Een kerstvertelling Brian Wildsmith. - Boxtel Katholieke Bij belstichting, 1992. 26 p. ISBN 90-6173-583-1. Prijs19,50 gulden. Kari's Kerstnacht Een Zweedse legende vormde de inspiratiebron voor 'Kari's Kerstnacht' van Caroline Rothe. Van haar hand zijn de schitterende illustraties waarmee het verhaal wordt ondersteund. Centraal in het boek staat het Geboorteverhalen Als het geboorteverhaal van Je zus wordt naverteld, verweven mensen vaak elementen uit lie deren, prentbriefkaarten en kerststallen met gegevens uit de Bijbel. Ook de verhalen van Mat- teüs en Lucas worden nogal eens vlot door elkaar gehaspeld. In het boek 'Geboorteverhalen van Jezus: feit en fictie' worden deze vertellingen weer uit elkaar gehaald en 'losgeweekt van de aanwas uit buiten-bijbelse literatuur en menselijke fan tasie'. Zo beschrijft Wim Weren de structuur van de verha len van de twee genoemde evangelisten en diept Cees J. den Heyer de oud-testamentische achtergronden uit. Ook passages over de geboorte van Jezus uit brieven van Paulus en het evangelie van Johannes worden in de uitgave onder de loep genomen. Het hoe en waarom van het geboorteverhaal van Je zus kan niet volledig worden verklaard met analyses van teksten. Het verhaal is op een wonderlijke manier verbonden met de mens en de (kerk-)gemeenschap, wordt in het 'Woord vooraf van deze bundel vastge steld. Om die reden wordt onder meer ook ingegaan op de 'affectieve banden van mensen met de geboortever halen en het gebeuren daaromheen'. Geboorteverhalen van Jezus feit en fictie Wim Weren, Cees den Heiijer, Jos Verheyden e.a. - Boxtel Katholieke Bijbelstichting. 180 p. ISBN 90-6173-439-8. Prijs25,50 gulden. doorJtmKruU Genieten van de speciale sfeer, de warmte en de gezelligheid rond het Kerstfeest is niet erg, schrijft samenstelster Miep van Rooijen in de bundel 'Kerstfeest'. „Als in deze weken maar niet wordt vergeten dat het Kerstfeest van de bijbel een ander Kerst feest is. Daarin wordt ons verteld van een kind dat werd geboren in een stal. Maria en Jozef heb ben dit kind met liefde omgeven. Herders en Wijzen kwamen om het Kind te aanbidden. Al gauw echter dreigde er gevaar voor het ldnd en werd het een vluchte ling, een ontheemde!" Het feest van Kerstmis 'schept verwachtingen en hoop om te zingen van God die, ondanks al les, deze wereld met al haar goe de en kwade dingen nog steeds liefheeft en wil redden'. Van Rooijen - bekend als redactrice van verschillende kerstbundels - verzamelde verhalen, gedichten en liederen die aansluiten op de 'verwachtingsvolle weken van advent, met als hoogtepunt de kerstviering zelf. De bundel, geïllustreerd door Jaap Paauwe, bevat onder meer gedichten van Henriëtte Roland Holst, Huub Oosterhuis, Marinus van den Berg, Hans Bouma en Hanna Lam. Van deze laatste schrijfster is ook een poëtische weergave van het evangelie opgeno men. Dominee Nico ter Linden, Laura Reedijk-Boers- ma en Janny ter Haar-Kruize leverden, met een aantal anderen, verhalen voor deze uitgave. Bekende ('Stille Nacht, Heilige Nacht' en 'Hoor, de englen zingen d'eer'i en wat minder bekende liederen van Mieke de Jong, Kees de Bruïne en Helène Swarth worden com pleet met meerstemmige muzieknotatie afgedrukt. Zelfs een praktische beschrijving voor het maken van (geborduurde) wenskaarten ontbreekt niet. Kerstfeestverhalen, gedichten en liederen van Hans Bouma, Al- je Klamer, Nico ter Linden, Laura Reedijk, Jaap Zijlstra e.a. Miep van Rooijen (red.). - Kampen Kok, 1993. 176 p. ISBN 90- 242-8056-7. Prijs29,90 gulden. Een kerstvertelling Voor de kleintjes vertaalde Mirjam Spekking uit het En gels het boek 'Een kerstvertelling' (A Christmas Story) van Brian Wildsmith. Hij koos een originele invalshoek

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16