Restaurant in Zijlpoort Toch geld voor zwerverspension 'Ouderen moeten de macht grijpen' Gi Verdachte moord blijft ontkennen *9 O A§rariërs 'n K'in~ Autovernielers weer actief Protest tegen tennisbaan afgewezen LENEN WORDT STEEDS LEUKER BIJ DEGKB LEIDEN! GOED VOOR UW LENING I/OENSDAG 15 DECEMBER 1993 |iEF CERT VISSER. 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Huizen ZL v kenbergerpolder zien de toekomst met ge mengde gevoelens tege moet nu er wellicht huizen worden gebouwd. Bedden Het aantal bedden Z I in het Alphense Rijnoord ziekenhuis hoeft niet per se terug van hon derd naar veertig, blijkt uit een voorstel van GS. Yfeest waarschijnlijke optie jen restaurant in de Zijlpoort. Dat is de meest voor de land liggende manier om het monument nieuw leven in e blazen, denkt de gemeente Leiden. Maar zelfs als er ien goedlopende eetzaak in de poort komt en er een aar- jen wal met daarin extra bedrijfsruimte wordt aange bouwd, zal de gemeente toch tot ver in de volgende eeuw Jeld moeten blijven bijdragen aan dit project. pi- Jat staat in het 'plan van aan- ak Zijlpoort' dat door diverse fdelingen van de gemeente eiden is opgesteld. In de noti- e wordt een vergelijking ge laakt tussen de verschillende lanieren waarop de poort be- ut kan worden. De opties zijn: antoorruimte, receptie annex ergaderruimte, verenigings- iiimte of horecaruimte, met of onder de aanbouw van en aar- en wal. De poort heeft nu een bene- enruimte van 30 vierkante me- :r en 140 vierkante meter daar- oven. Met een nieuwe stads wal erbij wordt het totaal 325 ierkante meter. Wat er ook met e poort gebeurt, de gemeente sowieso zeven ton kwijt. Een eel daarvan was nodig om de oort van de Belgische zaken- nan Melkert over te nemen en de rest voor het wegwerken van het achterstallig onderhoud. Uit de berekeningen van de gemeente blijkt verder dat het aanbouwen van een wal om zo in de Zijlpoort én in de aarden ophoping een restaurant 'van allure' te vestigen, verreweg het duurste van de vijf keuzes is. Maar voor alle opties geldt dat Leiden jaarlijks enkele tiendui zenden gulden moet bijleggen. Randvoorwaarden Het plan van een holle wal naast de poort, ooit onder meer bedacht door ambtenaar H. van Woerden en de architecten Bik en Mulder, is dan wel het duur ste, maar het komt meest in de richting van de zogeheten rand voorwaarden die de gemeente aan een 'nieuwe' Zijlpoort heeft gesteld. Op het Stadsbouwhuis wil men namelijk dat het histori- De Zijlpoort. Links van het monument moet een enkele meters hoge stadswal komen waarop een terras (oppervlakte 165 vierkante meter) wordt ingericht. foto jan holvast sche bouwwerk uit 1667 een bouwsel aansluit op de wallen bij de gemeente gemeld. Dat pak alleen deze optie verder is met het plan van aanpak in ge- 'positieve uitstraling' geeft op van het aan de overkant van het het idee van een restaurant de uitgewerkt met een opsomming dachte, komend voorjaar een de Verversbuurt, de openbare water gelegen Ankerpark. Ver- voorkeur geniet boven de ande- welke gemeentelijke afdelingen keuze moeten maken tussen de voorzieningen zoals groen en der hebben zich al enige geïnte- re mogelijkheden blijkt ook uit hun steentje kunnen bijdragen. verschillendemogelijkheden, wandelroutes verbetert en het resseerde horeca-ondernemers het feit dat in het plan van aan- Het gemeentebestuur zal, Gymnasium viert lustrum leiden emiel fangmann 'De zon' is volgende week het thema van de lustrum week van het Stedelijk Gym nasium aan de Fruinlaan. Het zeventiende lustrum be gint met een reünistendag op zaterdag 18 december. Daar op worden ruim duizend oud-leerlingen verwacht. Tijdens het lustrum vol gende week treedt zeven keer het uit twintig docenten be staande cabaret 'De Zonne steek' op. Van de kerstshow van de leerlingen uit klas vier in het Antoniusclubhuis op dinsdag- en woensdagavond is de opbrengst bestemd voor een school uit Surina me. Maandag en dinsdag, 20 en 21 december, werken leerlingen in groepen aan 'zonprojecten' met als on derwerp onder meer de Apollotempel, Egypte en de Zonnegoden, Ozon, Japan, zonwering, Ikarus, zondag en subtropicana. De presenta ties zijn woensdag 22 decem ber te zien, wanneer onder wijswethouder H. Koek een bezoek brengt aan de jubile rende school. Die woensdag ochtend geeft ook Golden Earringdrummer Caesar Zui- derwijk een drumdemonstra tie in de aula. 's Middags ver rijst een zonnetempelachtige 'woodhenge' op de binnen plaats. Vrijdag wordt het lus trum afgesloten met een ker- stontbijt en een 'community- singing'. Zes auto's tegen elkaar leiden» Twee mensen zijn gistermorgen gewond geraakt bij een kettingbotsing op de Willem de Zwijgerlaan, ter hoogte van de Gooimeerlaan. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 46-jarige vrouw uit Alblasserdam, die van achteren tegen een rij van vijf auto's aanreed, die voor het verkeerslicht stond. De bestuurster drukte per ongeluk op het gaspedaal in plaats van op de rem. Een passagier in de auto, een 47-jarige vrouw uit Alblasserdam, liep als gevolg van de botsing een pijnlijke borst op. De bestuur der van de auto die als eerste werd aangereden liep een hoofdwond op. Vrachtwagen rijdt fietser aan leiden Een 18-jarige fietser uit Leiden heeft gistermorgen een gebroken bovenbeen opgelopen bij een aanrijding op de krui sing Korevaarstraat/Levendaal. De vrouw reed richting Bree- straat en kreeg geen voorrang van een chauffeur uit Zoeterwou- de, die vanaf het Levendaal kwam. Zij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Auto's in Stevenshof gekraakt leiden Autokrakers hebben gisternacht toegeslagen in de wijk Stevenshof. Er werden negen auto's opengebroken in de Annie van Eesstraat, het Ronnie Biermanpad en omgeving. Uit de wa gens werden vooral CD-spelers gestolen. Ook werd een autotele foon buitgemaakt met een waarde van 4000 gulden. Flipperen om reis naar Euro Disney leiden» CB Amusement organissert woensdag 29 december in de sporthal aan het Broekplein (Merenwijk) een flippertoernooi. Hoofdprijs is een reis naar 'Euro Disney' in Parijs. Het toernooi begint om elf uur. leiden» gert visser De verdachte van de moord op de Leidse C. van Esch ontkent alle betrokkenheid bij de schiet partij. De man wordt vandaag voorgeleid aan de raadkamer die moet besluiten of de man in voorarrest wordt genomen. De rechter-commissaris zag eerder aanleiding de man in bewaring in stellen. Volgens persofficier F. Slits is de politie ernstig gehandicapt door het feit dat vrijwel nie- mand verklaringen durft af te hun mond open durfden te leggen over de achtergrond van doen. Maar iedereen is bang de schietpartij. „Het zou aan- voormeneer", aldus Slits, merkelijk makkelijker zijn wan- De 53-jarige verdachte is neer de mensen die meer weten meermalen in aanraking ge weest met de politie maar dat leidde slechts in een enkel geval tot vervolging. Volgens Slits ging dat om een redelijk onschuldige overtreding. C. van Esch werd eind sep tember in haar auto doodge schoten op een parkeerplaats langs de S5. Twee personen die eerder door de politie waren aangehouden in verband met deze moord, moesten door de politie bij gebrek aan bewijs weer op vrije voeten worden ge steld. leiden aad rietveld De initiatiefgroep Sociaal Pen sion krijgt alsnog 70.000 gulden van de gemeente Leiden. De ge meenteraad drong daar al op aan bij de behandeling van de begroting in november, maar toen wilden burgemeester en wethouders nog geen toezeg gingen doen. Bij de verdeling van de 600.000 gulcjéfi die Lei den extra heeft gekregen voor sociale vernieuwing viel het dienstencentrum voor zwervers gisteren alsnog in de prijzen. Voor de ongeveer vijftig Leid se zwervers staat voorlopig nog geen bed klaar in het sociaal pension. De initiatiefgroep be gint met een dienstencentrum in De Bakkerij aan de Oude Rijn. Daar kunnen zwervers te recht voor een maaltijd, om een douche te nemen, om kleren en schoenen te halen, voor ge zondheidszorg en maatschap pelijk werk en voor bemiddeling bij het vinden van onderdak. Door het contact met de zwer vers in het sociaal pension wil de initiatiefgroep te weten ko men hoe groot de behoefte aan bedden is. Burgemeester en wethouders hebben met het extra geld voor sociale vernieuwing meer wen sen van de gemeenteraad inge willigd. Voor allochtonenprojec ten wordt 120.000 gulden be schikbaar gesteld, het algemeen maatschappelijk werk krijgt er 70.000 gulden bij en de ope ningstijden van de Raad- en Daadwinkels worden uitge breid. In 1994 houdt Leiden zo nog 380.000 gulden over van de ex tra subsidie voor sociale ver nieuwing. Die wordt besteed aan werkloosheidsbestrijding, scholing en het opknappen van de woonomgeving in de sociale vernieuwingswijken. leiden «gert visser Volgens de spoorwegpolitie bestaat er een duidelijk ver band tussen de beschadigin gen aan auto's afgelopen weekeinde in Amersfoort en vernielingen een maand gele den bij garage Kamsteeg in Voorschoten en aan de Zonne veldstraat in Leiden. In Amers foort werd de actie, in de nacht van zaterdag op zondag, opgeëist door het Milieu Be vrijdingsfront, in Leiden waren leden van het^arth Liberation Front verantwoordelijk. In beide gevallen waren wa gens van Duitse herkomst het slachtoffer van de actie. In Amersfoort werden van 86 au to's (Volkswagens en Audi's) die op treinwagons op een rangeerterrein stonden de bandfen lekgestoken. In Leiden werd onder meer een groot aantal auto's op het parkeer terrein van Volkswagen en Au- di-dealer Kamsteeg vernield. De actiegroep had aange kondigd meer doelwitten te zullen uitzoeken om te protes teren tegen milieuverontreini ging. Lange tijd zag het er ech ter naar uit dat de actie tot Leiden beperkt zou blijven. Overigens ontbreekt van de daders nog steeds elk spoor. De twee politiekorpsen wer ken wel samen aan het onder zoek. Cel voor neersteken Leidenaar leiden/den haag De leden van de Leidse ten nisvereniging "De Meren wijk" mogen blijven tennis sen op de banen aan de Me- rendonk. De Raad van State heeft het beroep van achttien omwonenden tegen de hin derwetvergunning verwor pen. De omwonenden had den de Raad van State ge vraagd de vergunning te schorsen of aan te passen in afwachting van de behande ling van de bodemprocedu re. Dat kan nog wel twee jaar duren. De omwonenden vinden dat ze te veel overlast hebben van de tennisbaan. Ze klagen over lawaaioverlast, de ver lichting in de avonduren en over de grote hoeveelheid auto's die in de buurt van het tennispark worden gepar keerd. Volgens de omwonenden voldoet de hinderwetvergun ning niet omdat er onvol doende voorschriften in staan om de overlast te voor komen. De geschillenafde- ling van de Raad van State zag geen aanleiding de ver gunning te schorsen of aan te passen en wees het beroep af. Jaar van de Ouderen afgesloten De rechtbank in Den Haag heeft een 30-jarige Leidenaar veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf. De man stak op 19 augus tus van dit jaar op de Haarlem merstraat een plaatsgenoot met een mes in de rug. Tegen hem was vier jaar celstraf geëist. De Leidenaar kreeg 's nachts bij een snackbar ruzie met een paar jongens. Nadat er enkele klappen waren gevallen, stak de Leidenaar met .een mes in de rug van een van de jongens. Die liep een snijwond van enkele centimeters op. De man verklaarde twee we ken geleden voor de rechtbank zich ernstig bedreigd te hebben gevoeld door het zestal. Aanlei ding voor de hoge eis was dat de Leidenaar in 1990 ook al eens wegens poging tot dood slag was veroordeeld (30 maan den) en afgezien daarvan een fors strafblad had. Volgens zijn advocaat had dat juist tot gevolg dat zijn cliënt door politie en justitie snel als dader werd be schouwd. leiden emiel fangmann Met de presentatie van het boekje 'Hoezo ouwe zeur?' is gisteren het Leidse Jaar van de Ouderen onder grote belang stelling afgesloten. Het boekje bevat onder meer de twee beste verhalen uit een scholierenwed strijd, waarvan gisteren de uit slag bekend werd. Kinderen wa ren daarbij uitgenodigd hun opa of oma te interviewen. Een jury onder voorzitter schap van bibiotheekdirecteur H. Sannes vond het verhaal van de 12-jarige Abel Splinter, leer ling van de Roomburg basis school, het aardigste. Hij deed verslag van een telefoongesprek met zijn Friese overgrootmoe der. Van de 93-jarige vrouw, die op haar achttiende onderwijze res werd, is ook een rapport Uit 1910 in het boekje afgedrukt. "Er stonden vier dingen op: ge drag, vlijt, vorderingen en ver zuimde schooltijden. Geen vak ken dus waar je cijfers voor kreeg", schrijft Abel. Net als Abel Splinter kreeg tweede-prijswinnaar Mark van Engelen met zijn verhaal 'Opa, hoe zat het vroeger met de oor log?' een fiets. Derde tot zesde prijzen waren er voor Léonie Webbers, Laila Hollander, Janet de Frel en Chris van Oostrum. De 8-jarige Inger Kuin kreeg, Ter gelegenheid van de afsluiting van het Jaar van de Ouderen plantte wethouder S. de Vreeze samen met initiatiefneemster A. van Mil gisterochtend een boom bij het woonproject voor ouderen aan de Beij- erincklaan. foto jan holvast mede gelet op haar leeftijd, een verschillende Leidse media, „Wie is er eigenlijk oud? Kom aanmoedigingsprijs. waaronder deze krant. W. van maar terug als ik negentig ben", Het boekje met de retorisch der Zwaan, voorzitter van de zo bleef hij strijdvaardig aan het bedoelde titel 'Hoezo ouwe Comité voor het Jaar der Oude- woord. Het eerste exemplaar zeur?' bevat ook een aantal in- ren, nam gisteren in het stad- van het boekje werd door Van terviews met ouderen die in het huis uitgebreid de tijd om het der Zwaan uitgereikt aan burge- Oudërenjaar verschenen in de jaar af te sluiten. meester Goekoop. De 60-jarige burgervader werd daarbij als 'edelachtbare ouwe zeur' aan geduid. Op zijn beurt noemde Goekoop Van der Zwaan geen 'oude zeur'. „Hoewel ik niet kan zeggen dat u nou bepaald kort van stof bent." Goekoop haalde vervolgens herinneringen aan zijn eigen oma op. „Als jongetje uit de Randstad ging ik in de oorlog met mijn moeder en zusje naar mijn oma in Groningen. Het ko nijn moest mee en in Drente moesten we de trein - 'tsjoek- tsjoek' - even verlaten omdat een beschieting vanuit vliegtui gen dreigde. Daarbij onstapte ons konijn, maar we vingen het op tijd terug. Aangekomen bij mijn oma, een vief levendig mens, kregen we roggebrood met kaantjes of ouwe kaas", zo vertelde hij terwijl de zaal enige herkenning liet blijken. Maar Goekoop keek ook vooruit, nu het Jaar van de Ou deren achter ons ligt. „De 21ste eeuw, dat wordt onze eeuw, dan moeten wij ouderen de macht grijpen. In Griekenland was de oude Nestor ten slotte ook de aanvoerder van de Trojanen in de oorlog." Hoezo ouwe zeur? Elf oude ren in Leiden geportretteerd. Verkrijgbaar bij stadhuis en Stichting Ouderenwerk voor vijf gulden. Werknemer krijgt afkoopsom leiden Agar had om die beslaglegging gevraagd. Agar wilde voorkomen dat het ex-personeelslid, dat in het ma gazijn werkte, aan het geld kon komen. Het smeeroliebedrijf verdenkt de oud-medewerker van fraude met verkoopbonnen en wil de schade van 35.000 gul den op hem verhalen. De ex- medewerker ontkent de be schuldiging. De Leidse Smeeroliehandel Agar moet een voormalige me dewerker snel de afkoopsom van 45.000 gulden voor zijn ver trek uitbetalen, zo heeft de rechtbank in Den Haag in een kort geding bepaald. Rechter Van Delden hief op verzoek van de ex-werknemer het beslag op de afkoopsom op. Enige voorbeelden. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f 10.000.- 69 maanden f200,- 12.0% 125.000- 68 maanden 1500.- 11,6% f 40 000- 68 maanden 1800- 11,6% Persoonlijke lening in handen looptijd aftossing per maand effectieve rente per jaar 110000.- 48 maanden 1258.77 11.6% 120 000- 48 maanden f517,53 11.6% 140.Ó00- 60 maanden f 870.97 11.6% Interessant voor U! Bel voor nadere informatie ol kom gewoon even Dat kan op werk dagen van 9.00-12.30 uur en op donderdag avond van 17.30-19.30 uur. Welkom! Wijzigingen voorbehouden Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden lel 071 -167777 - tax 071 -167150

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15