'Ik spreek mensen aan op hun emoties' Rtv show Schilderessentrio motor van actie SOS-Kinderdorpen Toni Boumans volgt asielzoekers Bekende Nederlanders leggen bezoek af aan Novib-projecten WOENSDAG 15 DECEMBER 1993157 Patrick van Mil, presentator van NCRV's Rondje van het huis 111 nog geen vier jaar tijd heeft Patrick van Mil (35) zich bewezen bij de NCRV. Hij pre senteerde het middagprogramma Passage en een blauwe maandag Kanaal 1, voordat hij één van de vaste gezichten werd van Service Sa lon, toen een AKN-produktie. Hans Sleeuwen- hoek, hoofd informatieve programma's van de NCRV, stelde behoorlijk wat vertrouwen in de Utrechter en vroeg hem dit jaar eindredacteur te worden van de verscheidene talkshows, waaron der Rondom tien, De tijd staat éven stil, Bekente nissen, Op leven en doocl en Op Zoek. Thans is hij doende als presentator van Rondje van het huis, NCRV's praatprogramma over maatschappelijke en levensbeschouwelijke onderwerpen. Hoog tijd voor een kennismaking. Naar eigen zeggen sloeg Van Mil steil achter over, toen hem werd gevraagd Rondje van het lluis te presenteren. ,,Dat aanbod kwam voor mijn gevoel twee jaar te vroeg. Zo veel ervaring had ik immers niet." Met Sleeuwenhoek had Van Mil de afspraak ge maakt dat hij een aantal maanden de eindredac tie zou doen van Rondom tien, De tijd staat even stil en Op leven en dood. Dat durfde hij aan. „Ik heb een half jaar op mijn tenen moeten lopen, maar het is goed gegaan. Nu concentreer ik me helemaal op het presenteren van Rondje van het huis. Als dat in januari afgelopen is, ga ik weer eindredactioneel werk doen." Voor de grap Kunsthistoricus Patrick van Mil stapte drieënhalf jaar geleden de studio van de NCRV binnen. Het was tevens zijn entree in de omroepwereld. Hij had op dat moment acht jaar Zuiderzeemuseum in Enkhuizen achter de rug. „Ik was hoofd van de afdeling presentatie van het museum en had be sloten dat het tijd was om op zoek te gaan naar wat anders, naar een ander museum." In die tijd kwamen met grote regelmaat televi sieploegen naar het museum om Van Mils living history-project te filmen. „De NCRV kwam langs om te filmen. Voor de grap wierp ik een balletje op over werken bij de televisie. Twee weken later werd ik gebeld om een screentest te doen voor het middagprogramma Passage. Toen het alle maal definitief leek te worden, heb ik toch wel even moeten nadenken. Het ging om een freelan ce-contract. Ik had een goede baan, was rijks ambtenaar. Alles goed geregeld. Pensioen en zo. Maar ja, ik was pas 32 en wilde toch weg bij het Zuiderzeemuseum." De Utrechter zag ook wel overeenkomsten tus sen zijn werk bij het museum en de omroep. „In het museum moet je een aardige collectie toe gankelijk maken voor een grote groep mensen. Je stelt jezelf steeds de vraag: hoe vat ik een breed publiek in de kraag? Je probeert mensen op hun emoties aan te spreken. Dat geldt voor televisie ook." Voor het programma Passage deed Van Mil niet alleen de presentatie, hij was tevens redacteur. „Dat was een voorwaarde van mijn kant. Ik wil niet alleen binnenkomen, mijn verhaaltje voorle zen en weer weg gaan, ook inhoudelijk wil ik bij de onderwerpen betrokken zijn." Dat hij destijds ook werd gevraagd voor Service Salon, ziet Van Mil achteraf als een gouden kans „Ik presenteerde twee keer per week. Dan leer je het klappen van de zweep. Nadat de KRO en de NCRV zich vorig jaar had den teruggetrokken uit Service Salon, werd Van Mil dus gepolst voor de presentatie van Rondje van het huis. „Voor het eerst een eigen program ma en dan ook nog één met een stevige inhoud." Affiniteit Vanwege de inhoud van Rondje van het huis ging ook de C van NCRV voor het eerst een belangrijke rol spelen in zijn werk. „Ik pas heel goed binnen een levensbeschouwelijke omroep. Van huis uit ben ik weliswaar niet protestant christelijk, ik vind het wel interessant om me in die C te verdie pen. Ik heb er affiniteit mee gekregen. Mijn ken nis over religie heb ik wat bijgespijkerd om het verschil tussen een artikel 31 gemeente en de ge reformeerde bond en dat soort zaken te weten. Het voordeel van mijn studie kunstgeschiedenis (Rondje van het huis, elke woensdagavond op Patrick van Mil: „Televisie is prachtig. Je werkt met een medium, wa Nederland 1 om 22.42 uur) mee je veel mensen kunt bereiken." foto Astrid Engels op haar rijdende kunstwerk, dat in de loop van volgend jaar wordt geveild ten bate v de Vries en Thijs van Leer staan achter de actie. Mooie documentaire in serie Impact Van de artiesten die voor het goed doel geld bij elkaar zingen, schilderen en wat dies meer zij, staat het schilderessen- trio Astrid Engels, Ans Markus, Patty Harpenau met voorsprong op de eer ste plaats. Niet alleen maken deze da mes prachtige kunstwerken en schitte ren ze op alle mogelijke society-evene- menten, ze beschilderen tevens com plete Ronald McDonald-huizen. Al hun talent werpen ze in de strijd om fondsen te werven voor immer financi ën behoevende instanties. Alleen Ast rid Engels heeft op die manier in 1993 al 90.000 gulden bij elkaar gepenseeld. Teneinde het nieuwe jaar ook meteen gul te beginnen, heeft ze keihard ge werkt aan een heel bijzonder project: het beschilderen van twee BMW-mo toren ten behoeve van de Stichting SOS-Kinderdorpen. De over de hele wereld verspreide SOS-Kinderdorpen bieden onderdak aan kinderen die als gevolg van oorlo gen, aardbevingen of andere rampen hun ouders zijn kwijtgeraakt. Het project moet permanent met geld gedoneerd worden. De situatie in Sarajevo bijvoor beeld schreeuwt als het ware om de bouw van een nieuw kinderdorp. Vandaar dat Astrid haar motoren, ware kunstwerken, een wereldreis langs een aantal SOS-Kinderdorpen laat maken. Op 21 mei arriveren ze weer aan de Nederlandse grens. Onder aanvoering van mr. Pieter van Vollenhoven stuurt een delegatie van motorrijdend Nederland de rijdende kunstwerken naar de thuisbasis. Daarna worden de motoren ge veild. De veiling moet ten minste een ton opbrengen. Tij dens de Art Fair Autotron droeg Astrid Engels de kunstzinnige snelheidsmonsters onlangs feestelijk over aan de Stichting SOS-Kinderdorpen. De gehele Rosmalense beau monde was ervoor uitgelopen en ook 'Het Wereldje' gaf acte de présence beneden de rivieren. Fantastisch Een inleidend woord werd gesproken door de émi nence grise van van alles en nog wat, Dr. Ferry Hoog- endijk. Geweldig vond hij het dat BMW de motorfiet sen beschikbaar had gesteld. Fantastisch ook dat Ast rid Engels ze zo mooi had beschilderd. Hoogendijk Het Wereldje PANDA DE L'ISLE had het over schitterende kunstwer ken. „Zeg lieve", sprak een in hoog tempo receptie-wijn innemende Rosmalense deftige dame tot haar vriendin, „wie is die man?" „Dat is Ferry Hoogen dijk." „Kunstschildertje?" „Nee schat. Iets bij BMW, geloof ik." „Aardig trou wens, die motortjes. Héél aardig. Pri ma wijntje ook. Beslist geen ordinaire chateau mL./wfc.graine. O, kijk nou..'., gaat ze zomaar op dat ding zitten!" Ten behoeve van de fotografen had Astrid even blits op het zadel plaats genomen. Zulks onder het toeziend oog van Tjerk Westerterp, ooit minis ter van Verkeer en Waterstaat en ex- directeur van de Europese Optie- beurs. En ook Sheila de Vries, die haar fraaie zwart-gouden motorcreatie ontwierp, sloeg het tafereel met wel gevallen gade. Voordat ze de sleutels uit handen gaf, deed Astrid Engels voor alle zekerheid nog een oproep aan de motorrijders die de rondreis Italië, Griekenland, Turkije, Syrië, Jordanië, Saoedi-Arabië, Iran, Pakistan, Nepal gaan maken. „Houd ze heel jongens. Ik heb er met zo veel liefde aan gewerkt. En nu gaan ze duizenden kilome ters afleggen, er komen steentjes tegenaan en zand. de spatborden worden geteisterd... Een doorleefd kunstwerk is weliswaar ook een kunstwerk, maar als jeblieft, houdt ze heel." Dr. Hoogendijk ontving een door Engels beschil derd T-shirt dat hij elegant over zijn overhemd heen aantrok. Een afgevaardigde van de Stichting SOS-Kin derdorpen nam de sleutels in ontvangst, de deftige dame goot nog een wijntje achter haar kronen en Thijs van Leer floot een artistiek deuntje. Zoals straks de spatborden der motoren geteisterd zullen worden, zo plaagde Thijs in de Autotron de gespitste oren van de verzamelde menigte. Miss hik trok een van pijn verwrongen gezicht. „Waarom heeft die man zo'n gruwelijk petje op?" Goeie vraag. Al vele jaren laat het fluitwonder zich niet betrappen zonder zijn vetlederen hoofdbedek king. Image? Een zich onjeugdig terugtrekkende haar grens? Een rare bult? Nadat de laatste hese tonen wa ren verstomd en iedereen opgelucht adem had ge haald, stormde Rob 'Waku Waku' Fruithof binnen. Voor Astrid Engels aanleiding om „te laat" te roepen. Rob excuseerde zich met de mededeling dat hij het Autotron per abuis in Eindhoven had gedacht. Hartstikke leuk De twee 'motorrijders in hart en nieren' die op 28 fe bruari de 18.000 kilometer lange reis gaan onderne men, zijn René Verleg van de Haagse politie en maat schappelijk werker Fred de Zoete. Doen ze het voor de lol of voor het goede doel? René: ,,Beide. Motorrijden is ons lust en ons leven. En het is hartstikke leuk om op deze manier promotie te maken voor de SOS-Kin derdorpen." Fred knoopt zijn vakanties van de komende twee jaar ervoor aan elkaar en René heeft voor de helft be taald verlof gekregen. „En ik hoop dat mijn corpschef -zó'n aardige man!- mij nog wat tegemoet komt wat het onbetaald verlof betreft." De reis is voor Fred en René een rit naar het onge wisse. „We hebben zoiets nog nooit gedaan. En we zijn allebei vreselijk on-technisch. Gerjo de Jong, een BMW-dealer uit Alphen aan de Rijn, is ons nu aan het opleiden. Daar heeft hij een ontzettende kluif aan. Hij zal wel slapeloze nachten van ons hebben." Ze zijn overigens niet van plan zuinig om te springen met de kunstwerken. Wat dat betreft zal Astrid Engels zorge lijke tijden tegemoet gaan. René: „Ik ga rijden zoals ik altijd rijd. Als je overdreven gaat oppassen, krijg je juist ongelukken." Twee maanden geleden kreeg Astrid de motoren in onderdelen bij haar thuis afgeleverd. „Ik heb geen idee hoe een motor in elkaar zit. Of de onderdelen wat beschilderingen betreft wel op volgorde kwamen, daarover heb ik in ontzettende twijfel verkeerd. BMW heeft me toen een hele motor geleend, zodat ik kon spieken. Het ontwerp maakte ik op m'n gevoel. Er staan paarden op als teken van kracht en snelheid..." Madame migraine: „Nou, wel heel modern hoor, je kunt haast niet zien dat het paarden voorstellen." Het repliek van Astrid: „Jasses, weer iemand die vindt dat een paard er als een paard uit moet zien. Bah. Paar den dus, en magische symbolen. Ik ben een beetje bij gelovig, dus ik wil de paarden daarmee beschermen. De ruitblokken op de spatborden symboliseren het evenwicht tussen goed en kwaad." „Inderdaad.. Hik. Evenwicht. Daar gaat het maar om," mompelde op haar beurt het zo innemende type uit Rosmalen, vlak voordat ze het Autotron wankel achter ziet liet. Zei As trid Engels ten slotte: „Nee, waar het écht om gaat dat is dat dat nieuwe kinderdorp er komt. Het is fantas tisch om dat geld straks allemaal weg te geven. Rondje van de zaak. Heerlijk." VARA-programmamaakster To ni Boumans liep enkele weken in de legerplaats Crailo rond om er te filmen voor Impact. Aldaar worden sinds vorig jaar Bosni sche gezinnen in de kazerne en in stacaravans ondergebracht. „De vrouwen hebben het gevoel dat ze hier een beetje thuis zijn. Ze slepen wat met emmertjes en verrichten wat andere klus jes." In De drummer en de gitarist gaat het om de families Kruse- nic en Brkic in het algemeen en Zemir (drummer) en Sead (gita rist) in het bijzonder. De twee muzikanten uit Derventa spelen in hun vrije tijd in het orkestje Bosna. Muziek maken is hun enige manier van ontspanning. Zemir werkt overdag in een as- bestverzamelbedrijf terwijl Sead werk heeft gevonden in een slachterij. De vader van Zemir heeft het zwaarst te lijden. „Ik kan er niet bij dat mensen uit mijn dorp zich als beesten tegen elkaar hebben gekeerd", zegt hij. Z'n vrouw vult hem aan: „Je bent stil, je huilt, je kijkt wat voor je uit." Sead Krusinic was voor de oorlog muziekleraar en leidde naar eigen zeggen een redelijk succesvol orkest. Het ging hem naar eigen zeggen goed, tót het moment dat de oorlog uitbrak. Nu woont Sead zonder enige vorm van privacy in een klein kamertje in de kazerne Crailo. Hij heeft als vluchteling vrijwel alles achter moeten laten. „De rijkste Bosniër is hij die zijn fa milie bij elkaar heeft. Als ik denk wat ik allemaal heb meege maakt... Ik denk er maar niet- meer aan, want dan word ik heel erg depressief." De verhalen uit de monden van de 'gewone' mensen zijn natuurlijk bekend, desondanks is het Toni Boumans gelukt vluchtelingen voor de camera te krijgen die op een aangrijpende malig Joegoslavië kunnen ver halen. Wars van sensatiezucht. Onderwerpen als deze willen nog wel eens ontaarden in tra nentrekkerachtige documentai res. Het is overigens niet alléén Normaal ge sproken is VARA-voorzitter Marcel van Dam een stuurs kij kende man, een stoorbaarheid. Maar wie hem nu eindelijk eens oprecht ontroerd wil zien, moet van avond naar Drie Voor Novib kij ken. Van Dam reisde voor dit programma af naar de Brazi liaanse stad Rio de Janeiro om daar te bekijken hoe de bewo ners van de krottenwijk No va Holanda met hulp van de No vib, hun eigen huizen bouwen. Temidden van al die ellende grijpt Van Dam ineens de hand van de vrouw die hem door de wijk leidt, klopt daar bemoedigend op en slikt even. De man die normaal altijd toch goed uit zijn woorden kan ko men, weet even helemaal niets te zeggen. Stil staat hij daar. Met de hand van de kleine vrouw in de zijne. Mooie televi- Novib voert thans actie onder de slogan Ik teken voor de Novib -methode. Tijdens deze cam pagne laat de organisatie zien dat ze de armoede structureel bestrijdt. Dus geen geld drop pen en weer wegwezen, maar samenwerken met de mensen in de ontwikkelingslanden zo dat ze zelf iets opbouwen waar ze in de toekomst iets aan heb ben. In Drie voor Novib kijkt een trio bekende Nederlanders in drie verschillende ontwikke lingslanden of deze methode werkt. Van Dam ging met regis seur Cees Verhart naar Rio de Janeiro. Actrice Renée Souten- Weerman Erwin Kroll als bekende Nederlander op bezoek bij "dijk reisde met Geert Tomlow naar Bangladesh en ging onder meer op bezoek bij de vrouwen en meisjes die, met behulp van Novibs partnerorganisatie Brac, een eigen altelier beginnen voor zijde-produktie. Weerman Er- win Kroll ging naar Mali en was daar te gast in het arrondisse ment Sanando. De bewoners van de dorpen daar hebben zich georganiseerd en werken succesvol aan hun problemen. Zo is een graanschuur ge bouwd, zodat de bevolking een heel jaar te eten heeft in plaats van alleen tijdens de relatief korte periode net na het oog sten. „Ik moet eigenlijk nog een half jaar iedere dag drie uur over deze reis praten", vertelt Kroll drie dagen na zijn terug keer uit Mali. „Zo vol zit ik er van. Dat komt denk ik ook om dat het de eerste keer is dat ik in een Derde Wereld-land was. Ik was hiervoor nooit verder ge-*001 weest dan Zuid-Spanje of hef!^ zuiden van Portugal." Ls Ook Kroll spreekt van een ojJled het gemoed werkende ervaring. „Maar ik heb geen armoede ge|?bl zien. Slechts een paar bedelaars^' kwamen we tegen. Wat natuurwet lijk niet wil zeggen dat ze heüam daar goed hebben, dat zeg ik"et ook weer niet. Maar de inwo- °k ners van Mali zijn de hele daj£^ bezig. Ik zag er niemand luie- "en ren. Het zijn ook trotse mensen eu! Het enige wat ze wilden was een cadeautje. En dan geen gro ,ek te dingen hoor, maar een pen oi een muntstukje uit Nederlandind Maar ik had helemaal niets bij(>pv me. Ik had eigenlijk wel een zaweld dubbeltjes en stuivers mee kun-r''n nen nemen..." jen is dat ik al aardig wat bijbelkennis had. Negentig procent van de oude kunst is religieuze kunst. Daarbij zit ik niet in Rondje van het huis als do minee, maar als journalist. Ik kan vragen wat ik niet weet." Patrick van Mil had zichzelf twee jaar de tijd ge geven om te bekijken of het televisievak echt iets voor hem is. Hij heeft echter geen moment spijt gehad. „Televisie is prachtig. Je werkt met een medium waarmee je heel veel mensen kunt be reiken. Je stipt onderwerpen aan, die hun weer slag hebben op de maatschappij, reacties oproe pen bij kijkers of bij politici. Dan leef je pas echt. Ik begin het presentatievak ook steeds beter in de vingers te krijgen. Ik kan wat meer uitproberen, durf mijn emoties makkelijker te laten zien. Als ik boos ben, verbaasd of verwonderd, dan wil ik dat de kijker dat merkt." Wat Patrick van Mil mist binnen de NCRV is een goed cultuurprogramma op televisie. Daar ligt zijn ambitie. Een talkshow waarin op een journalistieke manier culturele onderwerpen worden aangepakt. „Een kruising tussen het oude programma van Adriaan van Dis en het nieuwe NOS-programma Kunstmest. Het moet niveau hebben. Niet te populistisch en niet teveel een programma waar alleen kunstenaars naar kij ken." (Nederland 3, om 23.20 uur) maar kommer en kwel wat Boumans de kijker Een telefoongesprek tussen Bosnisch meisje op Crailo vanuit de telefooncel vriendin in Bosnië belt is zó aandoenlijk, dat het voorzichtig de prikkelt. Tussen het door wordt vanuit Bosnië de sluitende vraag gesteld: „En er ook leuke jongens?" vraag kan ze bevestigd w woorden. Toni Boumans is per ongelul op de twee muzikanten en hul familieleden gestuit. Dat ge beurde enige maanden terug or.) een door WVC belegde inform^ j tie-avond. „De asielzoekers zijl zulke anonieme mensen. Di wilde ik een gezicht geven. Da leek me het aardigste. Het in dezee film om gewone sen zoals jij en ik. En wat opviel is dat een sen precies dezelfde hebben die wij uit de Wereldoorlog kennen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12