Regio heeft centrum voor amateurtoneel Onheilspellende foto's Eric Steensma "Vlaamse dichter en schrijver Karei Jonckheere overleden Brieven van Garbo geveild 'Ach, zeventig worden is geen echte ramp' Cultuur Kunst WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 11 chef annemiekruygrok, 071 -356472, plv.-chef jan rijsdam. 071-356472 - Discussie over bont in museum leiden In de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden wordt op 20 december een forumdiscussie gehouden over het dragen van bont in Nederland. Bont zou weer terugke ren in het modebeeld en het taboe op bont zou langzaam aan worden doorbroken. Gesprekspartners zijn onder meer het Ne derlands Bont Instituut en Bont voor Dieren. Aanleiding voor de discussie is de tentoonstelling 'Tegen kou..., kleding voor pool- bewoners' die tot en met 17 april 1994 in het Rijksmuseum voor ing Volkenkunde wordt gehouden. Aanvang: 20.00 uur. Vladimir Makanin krijgt Bookerprijs moskou De Moskouse romanschrijver Vladimir Makanin is gis teren uitgeroepen tot winnaar van de 'Russische' Bookerprijs 1993 voor zijn boek 'Met kleed bedekte tafel met karaf in het midden'. De vorig jaar ingestelde prijs voor de beste Russische i roman gaat vergezeld van een bedrag van 10.000 pond (28.000 gulden). Het boek van Makanin beschrijft de gevoelens van een I man die op zijn proces wacht. Volgens juryvoorzitter Vjatsjeslav Ivanov heeft het onderscheiden boek iets weg van Kafka's 'Het j proces'. Actrice Myrna Loy overleden 00| new york De Amerikaanse actrice Myrna Loy is gisteren na een langdurig ziekbed op 88-jarige leeftijd in een ziekenhuis in New I York overleden. Myrna Loy, die haar eerste film in 1925 maakte nd en haar laatste in 1980, was op het witte doek het toonbeeld van j de perfecte echtgenote - een koele schoonheid, met charme en intelligentie. Haar grootste bekendheid kreeg ze door haar ver tolking van Nora Charles, de vrouw van detective Nick Charles, in de zes 'Thin Man' films die in de jaren '30 en '40 het licht za- gen. Veel oude films van Loy, zoals de 'Thin Man' en 'The Best Years of Our Lives', zijn favorieten gebleven van menig filmlief hebber. Loy is echter nooit genomineerd voor een Oscar. In 1991 kreeg ze wel een ere-Oscar, waar ze heel gelukkig mee was. Warner Bros. wil amusementspark bottrop De filmmaatschappij Warner Bros. heeft een plan be- kendgemaakt voor de bouw van een amusementspark en stu- diocomplex in Bottrop bij Düsseldorf. In het pretpark komen at- I tracties en shows die geinspireerd zijn door films als Batman, Bugs Bunny, Police Academy en Das Boot. Warner Bros. heeft al een soortgelijk park in het Australische Brisbane. Het project, dat nog moet worden goedgekeurd door de Duitse overheid, zal n-900 banen creeren. Shocking Blue uit as herrezen den haag De popgroep Shocking Blue bestaat weer. De Haagse formatie rond zangeres Mariska Veres, die in de jaren zestig met n~ Venus een nummer 1 hit in Amerika had, geeft zaterdag, na een aantal try-outs, in Utrecht het eerste officiële concert. De in ,u_ Luxemburg woonachtige gitarist-componist Robbie van Leeu- mj wen zal geen deel uitmaken van de nieuwe versie van de ooit door hem opgerichtte groep. Wel zal hij als componist bij de i nieuwe Shocking Blue betrokken zijn. Zangeres Mariska Veres )01 was de laatste jaren actief in The Shocking Jazz Quintet, een jazzband waarmee poprepertoire uit de jaren zestig, waaronder dat van de Shocking Blue in een jazz-jasje werd gestoken. De nieuwe Shocking Blue bestaat naast Veres uit: gitarist André Geldorp, toetsenman Michael Eschauzier, bassist Bert Meulink en drummer Gerben de Bruijn. Rob van der Wildt: 'We beginnen rustig anders slaagt het niet De amateur-toneelverenigingen in Leiden en omgeving bundelen hun krachten. Om de onderlinge samenwer king en uitwisseling tussen de 60 verenigingen te bevor deren is het Centrum voor Amateurtheater Rijn- en Veenstreek (CARV) opgericht. Het centrum richt zich aan de ene kant op de praktijk van het amateurtheater en aan de andere kant op de versteviging van de contacten met gemeenten en culturele instellingen. we de gespeelde toneelstukken coördineren, zodat niet overal dezelfde stukken worden ge speeld." Van der Wildt ziet ook wel wat in een gemeenschappelijke opslagplaats. „De decors wor den nu vaak weggegooid we gens gebrek aan opslagruimte. Dat is zonde. Decorstukken zijn immers vaak geschikt voor her gebruik." Regie-café Rob van der Wildt is zelf lid van de ZHCA, het Zuidhollands Centrum voor Amateurtoneel, een afdeling van het NCA. Zo is hij op het idee gekomen om het Centrum voor Amateurtheater Rijn- en Veenstreek op te rich ten. Tijdens een curcus, die hij volgde in Alphen aan den Rijn heeft hij de juiste contacten we ten te leggen. Het samenwerkingsverband van amateur-toneelverenigin gen heeft niet alleen tot doel de contacten tussen toneelspelers te verstevigen. Van der Wildt heeft er als regisseur ook baat bij. Omdat hij net weer in Ne derland woont heeft hij nog amper contacten met toneel verenigingen en wordt hij niet gevraagd om een stuk te regis- Rob van der Wildt, regisseur en initiatiefnemer van het samen werkingsverband, zegt niet te hard van stapel te willen lopen. Het centrum staat nog in de kinderschoenen, precies zoals Van der Wildt het wil. „Er is al eens eerder geprobeerd de ver enigingen te bundelen en dat verliep niet 'zo goed'. Ze riepen toen dat het amateurtoneel pro fessioneler moest worden. Dat slaat nergens op. In de meeste gevallen komt gezelligheid op de eerste plaats en toneelspelen pas op de tweede." Van der Wildt wil daarom niet te veel ei sen stellen omdat hij denkt dat dat de kans van slagen zou ver kleinen. Het nieuwe samenwerkings verband maakt deel uit van het Nederlands Centrum Amateur toneel (NCA) dat in iedere regio een onderafdeling heeft. Vol gens Van der Wüdt biedt dat veel voordeel. „Vaak hebben de amateur-verenigingen moeite een geschikt toneelstuk te vin den. Via het NCA kunnen zij aan workshops deelnemen waarin ze wordt geleerd een goed stuk te kiezen. Ook gaan seren. Via het CARV probeert hij zichzelf te 'promoten' om aan de bak te komen. Het CARV zal in de toekomst maandelijks samenkomen in het Parktheater in Alphen aan den Rijn. „Het amateurtheater geeft een enorme binding tus sen mensen. Binnen een toneel vereniging ben je minder ge makkelijk te vervangen dan bij voorbeeld binnen een basket- bal-vereniging. Als iemand uit valt wordt een voorstelling afge last. Bij het basketbal gaat de wedstrijd gewoon door. Door dat iedereen zo afhankelijk van elkaar is ontstaat een hechte band." Om die band te verstevi gen kan iedereen naar de maandelijkse bijeenkomst in het Parktheater komen en vanaf volgend jaar ook naar het Regie- cafe', een ontmoetingsplaats voor regisseurs. Geld Vanaf februari volgend jaar wil Van der Wildt de wethouders cultuur van de gemeenten gaan bezoeken om een 'pleidooi' voor het amateurtoneel te hou den. Hij vindt dat er veel te wei nig wordt gedaan voor de ver enigingen. „Ik denk niet alleen aan geld maar ook aan goede ruimten om te spelen." Als voorbeeld noemt hij een voor stelling in een oud dorphuis in Rijpwetering. „De ruimte waar in gespeeld werd was zo slecht onderhóuden dat ik dacht: „Het is 1993. Waar zijn we mee bezig. Met subsidie van de gemeenten hoop ik dat de verenigingen zelf een pand kunnen huren of ko pen en onderhouden." Rob van der Wildt: „Binnen een toneelvereniging ben je minder gemakkelijk te vervangen dan binnen een basketbal-vereniging." foto ben de bruyn amsterdam anp WVC geeft ruim twee miljoen voor verbetering Hermitage teur-generaal voor culturele za ken van WVC, H. Lopes, ad junct-directeur-generaal van de Unesco en M. Piotrovski, direc teur van het Hermitage Muse um. De bijeenkomst vond plaats ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling Het Rijk dér Scythen, die gister avond werd geopend door pre mier Lubbers. beeldende kunst Het ministerie van wvc geeft ruim twee miljoen gulden voor verbetering van het Hermitage Museum in Sint Petersburg. Het geld wordt ondergebracht in een speciaal opgericht Unesco- fonds en maakt deel uit van een tienjarig Unesco-masterplan. Dat plan, dat naar schatting tweehonderd miljoen dollar (ongeveer 360 miljoen gulden) gaat kosten, behelst de restau ratie, renovatie, nieuwbouw en reorganisatie van het museum en de scholing van museumme dewerkers. In de Nieuwe Kerk in Amster dam werd hierover gisteren een officiële overeenkomst gete kend door J. Riezenkamp, cfirec- De Nederlandse bijdrage zal vooral in de eerste fase van het Unesco-plan worden gebruikt. Het gaat onder meer om de ver betering van de beveiliging, de verlichting, de bedrijfsvoering en de automatisering. Neder landse deskundigen zullen de Hermitage begeleiden bij het oplossen van funderings- en grondwaterproblemen. recensie roos van put Foto's van Eric Steensma. Te zien: t/m 7/1, ma. t/m za. 10.00-22.00 uur, zo. 14.00-1700 uur, LAKgalerie, Cleve- ringaplaats 1, Leiden. Staat die staart nou in brand of niet? Het is toch echt een hond die op een grasveldje loopt. Achter deze hond rent een klein wit hondje. Om zijn nek zie je water, alsof het beest net met zijn kop boven het water uit komt. Maar zijn lijf bevindt zich op een grasveld. Wat gebeurt er op die foto? Twee honden spe len ogenschijnlijk met elkaar, maar wat je ziet is in realiteit niet mogelijk. Blijkbaar heeft de fotograaf de bedoeling je op een verkeerd been te zetten. De foto's van Eric Steensma dragen een dubbelzinnigheid in zich. In eerste instantie zie je niets vreemds, maar als je even blijft kijken klopt er een aantal dingen niet. De plaats waarin de personen zich bevinden is alle daags; een slaapkamer, een ruimte met een wasbak, een ka mer met een namaakhaard, een interieur met een tafel met daarop diverse hapjes zoals sa lades, stokbrood en gevulde eie ren. Maar toch ga,at er iets on heilspellends van uit, roepen de foto's een sfeer op die je licht verontrustend zou kunnen noe men. Steensma voert je mee in een surrealistische wereld. De per sonen die hij afbeeldt bevinden zich in miniatuurruimtes, zon der dat dat direct opvalt. Hier door onstaat een suggestieve werkelijkheid en uiteindelijk een absurd tafereel. De afgè- beelde personen maken deel uit van dit geheel en tegelijkertijd ook weer niet. Ze verrichten een handeling, kijken in een spiegel, liggen op een bank, hurken in een hoek of staan in een ruimte. Bijvoorbeeld de foto van een dame op het bankje. In dezelfde ruimte zie je een pop, die tegen een kast is gezet. Uit de schaal van de ruimte kan je afleiden dat de dame er eigenlijk niet in zou moeten passen. Toch ver houdt zij zich uitstekend tot de onderdelen van de haar omrin gende ruimte. In het geëxposeerde werk valt één foto op omdat deze er wat betreft inhoud eigenlijk buiten valt. Je ziet een man in och tendjas bij een namaakhaard staan. In een rij kruipen naakte poppen naar de haard, alsof ze er daadwerkelijk allemaal in willen gaan. Bij de overige foto's zijn de personages in een be paalde ruimte, alleen of met een ander levend wezen, hier vindt een (schijnbare) actie plaats, er gebeurt iets en de man in och tendjas kijkt naar die gebeurte nis. Hij is als het ware wel on derdeel van de hem omringen de ruimte omdat hij de actie van de poppen in de kamer ga deslaat. Het vervreemdende in deze foto is dan ook niet een persoon in een ogenschijnlijk normale ruimte, maar vooral datgene wat er gebeurt. De personen lijken betrapt te zijn op een plek waar ze eigen lijk niet thuis horen. De foto's van Steensma zou je bijzonder geënsceneerd kunnen noemen. De kleuren zijn sprekend en de lichtval draagt zonder meer bij aan de onheilspellende sfeer. Hij toont de toeschouwer ver schillende varianten op één the ma, dat nog lang niet is uitge put. irussel anp Vlaamse dichter en schrijver Karei Jonckheere is maandag avond in zijn woonplaats Bon heiden op 87-jarige leeftijd jjverleden. Jonckheere heeft een TA)mvangrijk oeuvre op zijn naam staan, uiteenlopend van 3jnemoires, reisverhalen, essays, novellen en ander proza, maar nij werd vooral bekend als dich- er. Voor zijn werk 'Spiegel der Zee' kreeg hij in 1947 de Belgi sche staatsprijs voor de poëzie. In 1956 viel deze driejaarlijkse prijs hem opnieuw ten deel, toen voor de bundel 'Van Zee tot Schelp'. Jonckheere werd op 9 april 1906 in de Belgische kustplaats Oostende geboren als zoon van een politieman. De zee bleef al tijd een grote rol spelen in zijn weemoedige en tegelijk ironi sche gedichten. Bekende wer ken van Jonckheere zijn onder meer 'Ogentroost' (1961), waar in de blindheid van zoon Floris wordt beschreven en 'Roemeense Suite' (1965). Zijn visie op letterkunde en dichtkunst gaf Jonckheere in de essays 'Poëzie als Experiment' (1956) en 'De Literatuur van de Nederlanden in de Moderne Tijd' (1959), dat hij samen met J.C. Brandt Corstius schreef. Greta Garbo als Mata Hari. foto archief londen rtr/dpa Particuliere brieven van de in afzondering gestorven filmster Greta Garbo, waarin zij een droevige wouw blijkt die het af schuwelijk vond alleen te zijn, zijn maandag tijdens een veiling in Londen verkocht voor 58.600 gulden. Dé meer dan 40 brieven, ge schreven tussen 1923 en 1984 aan haar Zweedse vriendin de actrice Mimi Pollak, zijn het tweede deel van een correspon dentie waarin Garbo haar hart luchtte oyer het leven, relaties en haar obsessie incognito te blijven. „Ik ben bedroefd en voel me niet goed en bevreesd. Wat vind je van deze brief?", schreef de beroemde actrice in haar laatste brief aan Pollak. De brieven werden telefonisch ge kocht door een anonieme bie der, deelde Sotheby's in Londen mee. Garbo trok zich in 1941, op het hoogtepunt van haar roem, terug uit het openbare leven en overleed in 1990 in New York, op 84-jarige leeftijd. In de jaren zeventig berichtte zij Pollak te leven op een dieet van wortelen en niet naar Zweden te kunnen terugkeren omdat ze herkend zou worden. Eerder vertelde ze „ongeïnspireerd" te zijn over haar loopbaan als actrice en zette zij zich fel af tegen de film wereld van Hollywood. Reve 70' gevierd met opening tentoonstelling rp Rotterdam gpd r.,j,Ach, zeventig worden is, geen Échte ramp. Het voltrekt zich. >6Als je maar lang genoeg leeft, ■i tvord je oud, ziek en ga je dood. Gelukldg is daar niets aan te poen." LÉ Gerard Reve is dus zeventig geworden en vierde dat gisteren ïeüitbundig in het Rotterdamse bibliotheektheater met de ope ning van de aan hem gewijde 1 tentoonstelling 'Op weg naar huis. Werken en leven van Ge- rard Reve'. 1 De zeventigjarige'volksschrij ver' had duidelijk het 'verjaar- dagsgevoel'. Terwijl vriend en sgjnetgezel Joop Schafthuizen piet het zweet op zijn voor- -nnoofd tijdens de rondgang pro- 5' beerde te voorkomen dat de ou de meester door de horde jour nalisten en fotografen werd platgedrukt, liep Gerard Reve fichtbaar ontspannen te genie ten van alle aandacht. Over de tentoonstelling was hij zeer te s ppreken; eèn eer die hij ,*,met grote weugd en grote dankbaar- l./heid" aanvaarde, lio; De bijeenkomst voorafgaand aan de opening benutte hij om eens gezellig van zich af te pra ten over leven en dood, de lite ratuur, het literaire leven, zijn verhuizing naar het Belgische Machelen en natuurlijk de stand van zaken binnen de 'moederkerk'. Daarbij geholpen door zijn uitgever Bert de Groot, die een groot deel van de wa gen herhaalde en samenvatte, want het gehoor wilde niet meer zo en de ouderdom komt tenslotte met gebreken, niet waar? De ouderdom vond de grote schrijver overigens wel vrucht baar voor het schrijverschap. „Vooral financieel, want daar hoef je dan niet meer zo over in te zitten. Je maakt ook niet meer zoveel fouten en een voor1 deel is: veel van mijn vijanden zijn inmiddels dood, dus daar heb ik niet zo'n last meer van." Voor een schrijver die, vol gens eigen zeggen in het verle den, op de rand van de dood staat, verwijzend naar het bij belse boek Prediker dat ervan uitgaat dat de mens 60, hooguit 70 wordt, „en wat daarna volgt is moed en verdriet", maakt Re ve nog een behoorlijk vitale in druk. „Ja, de dood staat voor de deur, maar wat doe je eraan, anders dan Gods besluit te zij ner tijd te aanvaarden. Zo gaat dat nu eenmaal. Je leest ook nooit een advertentie met 'Ons kindje is gestorven, maar we la ten het er niet bij zitten'." Gerard Reve toonde zich ook 'op z'n oude dag' nog geen groot bewonderaar van de mo derne Nederlandse letteren. „We hebben wel veelbelovende schrijvers, alleen het nadeel is dat ze geen goed taalonderwijs meer hebben gehad. Ze kunnen Reve officier Gerard Reve is tijdens de opening van de tentoonstel ling ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau. In het verle den was hij al benoemd tot ridder in deze orde. Tijdens de opening werden de ver sierselen behorend bij de on derscheiding opgespeld door minister d'Ancona van WVC. geen behoorlijke dialoog meer opbouwen, zodat je totaal niet meer weet wie er wat zegt. Laatst las ik een boek waarin een wouw van het balkon sprong, en ik maar zoeken wie dat nou geweest was. Dat is de huidige generatie schrijvers." En van Mulisch' 'De Ontdek king van de Hemel' had hij evenmin een hoge pet op. „Mu lisch schrijft over zaken waar hij niet van houdt. Het is allemaal zo raadselachtig, geen doorko men aan. Maar wat het genie Mulisch in z'n wije tijd uitvoert, daar bemoei ik me niet mee." Met het lot Van de vertrokken bisschop van Rotterdam mgr. Bar toonde hij zich meer be gaan, al zag hij diens gedwon gen afscheid niet als een voor beeld van gebrek aan tolerantie binnen de rooms-katholieke kerk. „Bar is disciplinair ver plaatst omdat hij in opspraak is gekomen, maar hij is niet naar een strafkamp gestuurd wegens de herenliefde." Over wat er allemaal over hem geschreven wordt, maakt hij zich allang niet meer zo druk. „Als groot schrijver mag je teweden 'zijn als het een groot stuk is met een hele mooie foto en een kop als 'Gerard Reve werkt overstoorbaar voort en schrijft nog prachtige boeken'. Al die grijze kolommen die er onder staan leest geen mens meer, ook al denken journalis ten en hoofdredacteuren van wel". Er is nog een prachtig boek op komst, beloofde de schrijver. „Misschien in april, of later". Waar het over gaat, blijft nog geheim, want 'hooggeplaatste personen' moeten er nog in worden gekend, maar zeker is dat er „flink wat ellende" in voorkomt. Zo moeilijk is dat thema nu ook weer niet te voor spellen: „Ik ben m'n hele leven bezig mensen te vertellen dat ze 'zullen sterven en ze willen er nog steeds niet aan." De tentoonstelling 'Op weg naar huis. Werken en leven van Gerard Reve' is te zien in de hal van het Bibliotheekthe ater in Rotterdam tot eind ja nuari. Daarna gaat de tentoon stelling op reis door ons land. Bij de opening van de tentoonstelling 'Gerard Reve 70 jaar", in de Centrale E de volksschrijver omstuwd door leden van de nationale pers.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11