Leidsch Dagblad Front tegen 'fascist' in Rusland Het extraatje van Pardano. Smeerboel aan Franse kust Grootscheepse FIOD-actie in Sylvius-bouwschandaal Bodemverontreiniging onder Voorhoutse school Kijkje in de Kamer Clubs Boshuizerkade moeten samen BEL: 071-128030 ffiarr/fh Fiscus richt aandacht op aftrek buitengewone lasten GOED NIEUWS DINSDAG 14 DECEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40338 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 siuoviLLEFranse brandweerlieden zijn op het ogenblik koortsachtig bezig gif te verwijde ren van het strand van Siouville bij Cherbourg. Het strand raakte ernstig vervuild door de inhoud van 88 containers van een vrachtvaarder, die in zware storm in moeilijkheden was geraakt. De containers bevatten een pesticide. foto afp leiden rudolf kleun Op vijf adressen heeft de Fiscale Inlichtingen en Op sporingsdienst (FIOD) gisteren invallen gedaan om in formatie te krijgen over het schandaal rond de bouw van de Annex van het Sylvius-Laboratorium van de Leidse universiteit. De FIOD zette 60 mensen in om op één dag huiszoeking te doen bij Fibomij in Leusden, bij de inmiddels failliete aannemer ABS Eurospan in'Har- dinxveld-Giessendam, op de privé-adressen van de di recteuren van deze bedrijven en bij de directeur be drijfsvoering van de universiteit in Oegstgeest. Tegelij kertijd is ook informatie opgehaald op een aantal adressen, waaronder de universiteit en de ING-Bank in Amsterdam en Amersfoort. De FIOD-actie is maandenlang voorbereid. FIOD en Justitie in Dordrecht begonnen hun onderzoek na klachten van aannemers over de gang van zaken bij het Leidse project, maar ook bij andere projecten. De uni versiteit stapte vorige maand naar Justitie in Den Haag om aangifte te doen van vermoedelijke fraude. Ver moed wordt dat een deel van de bouwsom van 7 mil joen gulden van de Annex is verdwenen. Het gebouw is half af, terwijl de bouwsom is verdwenen en er nog voor twee miljoen aan rekeningen openstaat. Het onderzoek van de FIOD liep al lang toen de uni versiteit aangifte deed. Het richt zich niet alleen op de Sylvius-affaire. Ook activiteiten elders van de twee be drijven en hun directeuren worden onderzocht. Justitie verdenkt de aannemer en projectontwikkelaar zich te hebben verrijkt door oplichting, bedrieglijke bank breuk, valsheid in geschrifte, belastingfraude en het be talen van steekpenningen. Formeel wil officier van jus titie Van Zon echter nog niemand als verdachte aan duiden. „Maar u kunt zelf uw conclusies trekken." Hij verwacht dat het onderzoek van alle stukken nog maanden zal vergen. Pagina 16: Vreugde bij aannemer over FIOD-actie. VOORHOUT ROZA V De grond onder de afgebrande Boekhorstschool is vervuild. In het grondwater blijken fikse concentraties oplos- en verdun ningsmiddelen te zitten zoals benzeen en tolueen. Nader on derzoek moet duidelijk maken over welke oppervlakte de ver vuiling zich heeft verspreid, hoe het terrein moet worden schoongemaakt en wat dat pre cies gaat kosten. Daarvoor wor den in de komende weken bo ringen in de directe omgeving van de school verricht. Het is niet uitgesloten dat daarbij ook in tuinen van omwonenden moet worden geboord. Waar de verontreiniging on- effe wachten zonnestudio "palm bea<?h" Leiden Aardverschuiving in arme wijk van Cairo I In een arme wijk aan de oostrand van Cairo zijn van morgen zeker tien mensen om gekomen door een aardver- j schuiving. Gevreesd wordt dat nog enkele tientallen mensen I bedolven liggen onder het puin. Vijftien huizen werden, volle- I dig verwoest door een enonne i stenenmassa die van de vlakbij de wijk gelegen heuvels naar beneden schoof. De tneeste slachtoffers werden in hun i slaap verrast. In de wijk El-Zarayer wonen veel ..zabaleen" - mensen die I met het inzamelen van vuilnis en vodden de kost verdienen. der de ongeveer 25 jaar oude school vandaan komt, is niet duidelijk. Volgens de gemeente bestaat er geen gevaar voor de volksgezondheid. De vluchtige stoffen zijn niet in de school te recht gekomen, omdat ze wor den tegengehouden door de be tonnen vloer. De bodemverontreiniging be tekent in elk geval ernstige ver traging voor de nieuwbouw van de Boekhorstschool. Het was de bedoeling dat het nieuwe schoolgebouw in september ge reed zou zijn. In het pand zou den ook groepen uit de overvol le openbare school De Narcis onderdak krijgen. De gemeente Voorhout moet daarvoor nu een andere oplossing zoeken. Van den Ende en De Mol gaan samenwerken den haag anp De televisieproducenten Joop van den Ende en John de Mol jr. willen vergaand gaan samen werken/Zij hebben hun voorne men aangemeld bij de fusie commissie van de Sociaal Eco nomische Raad (SER). Geen van beide bedrijven wil commen taar geven. Ook de fusiecom missie van de SER geeft geen commentaar. Van den Ende en De Mol zijn in Nederland de twee grootste leveranciers van televisiepro gramma's en hebben eerder al samen aan produkties gewerkt. Door de nauwere samenwer king zou een van de grootste te levisieproducenten van Europa ontstaan. Er bestaat al langer geruchten rond een op handen zijnde fusie tussen de twee. De dienstenbond FNV is niet op de hoogte van de samenwer kingsplannen, laat een woord voerder weten. De vakbond heeft niet veel contacten binnen de twee ondernemingen. De be drijven van De Mol en Van den Ende, waar respectievelijk on geveer 200 en 300 mensen in vaste dienst werken, hebben beide geen ondernemingsraad. Gemeente Leiden wil twee voetbalverenigingen overhouden leiden rob onderwater De gemeente Leiden hoopt dat de vier Boshui- zerkadeclubs Leidsche Boys, VNA, UDWS en LFC binnen afzienbare tijd de 'koppen bij elkaar steken' om eens goed over de toekomst te pra ten. De gemeente eist drie van de huidige zeven velden op ten behoeve van woningbouw en wil dat de clubs binnen twee jaar een oplossing vin den voor de veranderde situatie. Tot medio 1995 hebben de verenigingen de mogelijkheid zelf een oplossing te zoeken. Doen ze dat niet, dan bestaat de kans dat de gemeente zelf knopen gaat doorhakken. Het is de wens van de ge meente dat er twee clubs overblijven aan de Boshuizerkade. De vèrenigingen krijgen vier vel den (waaronder een trainingsveld) ter beschik- king. UDWS werd vorige week als eerste ontboden op de Dienst Sport en Recreatie. Binnenkort volgt de rest. Dat er aan de Boshuizerkade vel den gaan verdwijnen is onvermijdelijk. Direc teur Jan Duijvestein: „Kijk de cijfers er maar op na: op alle velden is sprake van onderbespeling. De clubs hebben te weinig elftallen, dus zijn er te veel velden. Volgens de berekeningen zijn vier velden nu genoeg. UDWS-voorzitter Jan Vermond heeft de kwes tie nog niet aan de orde gesteld bij zijn achter ban. Hoogstwaarschijnlijk gebeurt dat volgende maand. Voor Vermond ligt een fusie niet direct voor de hand, hoewel zijn club het door een sterke terugloop van leden niet gemakkelijk heeft. Het veld van UDWS wordt door het terug trekken van de jeugdafdeling op zaterdag niet meer bespeeld. Bij LFC liggen twee velden op dezelfde dag goeddeels braak, net als bij VNA. Gevechtseenheid 2 Nederland stuurt begin volgend jaar een ge vechtseenheid naar voor malig Joegoslavië goed of kwaad? Zuid-Afrika 5 De Zuidafrikaanse con servatieven willen on der voorwaarden mee doen aan de verkiezingen van 27 april. Nog geen abonnee? Tempo hervormingen vrijwel zeker omlaag Vice-premier Jegor Gaidar wil met andere democratische partijen een front vormen tegen ,,de fascist Zjirinovski". Zelfs samenwerking met de communisten wordt op voorhand niet uitgesloten. Ook in het buitenland is de zorg groot over de onverwachte winst van Zjrinovski bij de Russische parlemenstverkiezingen. In buurland Oek raïne gingen gisteren stemmen op de kernwapens uit de oude Sovjetunie voorlopig niet over te dragen aan Rus land. MOSKOU GPD/Rtr/DPA/UPI Gaidar kondigde de vorming van een „anti-fascistisch front" gisteren aan in Moskou, toen op grond van voorlopige uitslagen uit de 23 belangrijkste kiesdis tricten duidelijk werd dat Zji rinovski's ultra-nationalistische Liberaal-Democratische Partij bijna 25 procent van de stem men heeft gekregen. Gaidars partij Ruslands Keuze, alom ge tipt als winnaar, is de grote ver liezer. Overigens wordt slechts de helft van de 450 zetels in de Staatsdoema, de nieuwe Russi sche Tweede Kamer, aan afge vaardigden van partijen. De an dere 225 zetels waren gereser veerd voor afgevaardigden uit de 89 regio's, die op persoonlij ke titel aan de verkiezingen meededen. Volgens Gaidar hadden de democraten het „gevaar-Zji- rinovski" onderschat. Gaidar weigerde te erkennen dat de 'hervormingspartijen' een ne derlaag hadden geleden en de kiezers niet gediend waren van radicale hervormingen. Inte gendeel, Gaidar en andere be stuurders van Ruslands Keuze schreven de tegenvallende re sultaten van hun coalitie toe aan „verkeerde presentatie" en „hervormingen die niet snel ge noeg waren uitgevoerd". Premier Tsjemomyrdin zei gisteren dat er met alle partijen in het nieuwe parlement moet worden samengewerkt. Tsjer- nomyrdin kondigde ook aan dat de regering zal worden gewij zigd. „Dit zou ook zijn gebeurd zonder verkiezingen", aldus Tsjemomyrdin, die geen namen noemde van te vervangen mi nisters. Het is zonneklaar dat het verkiezingsresultaat tot ver traging van de hervormingen gaat leiden. Het verrassende succes van de ultra-nationalisten en com munisten bij de Russische ver kiezingen zondag, heeft in de buurlanden tot bezorgde reac ties geleid. De presidenten van de drie Baltische republieken Estland, Letland en Litouwen spraken hun bezorgheid uit over het succes van de ultra-na tionalist Vladimir Zjirinovski, die vindt dat een groot deel van hun grondgebied eigenlijk bij Rusland 'hoort. De leiders van de drie voormalige Sovjet-repu blieken komen morgen bijeen voor beraad over de uitslag van de verkiezingen. De premier van Estland, Mart Laar, riep het Westen en de NAVO op stappen te ondernemen voor een snelle re integratie van de Baltische staten in Europa. Ook de belangrijkste politici van de Gemeenschap van Onaf hankelijke Stiffen (GOS) spre ken over een„zorgwekkende ontwikkeling". 'De leider van Georgië, oud-Sovjet-minister Eduard Sjevardnadze, waar schuwde voor het dreigende fascisme. De Verenigde Staten spraken over een „uitdaging" voor Jeltsin, gezien het succes van Zjirinovski. DEN HAAG GPD De fiscus wil belastingaangiften over 1993 extra gaan controle ren op de aftrek van zogenoem de buitengewone lasten. Jaar lijks trekken enkele honderd duizenden belastingbetalers buitengewone lasten af. Buitengewone lasten zijn kos ten voor onder meer ziekte (in clusief ziekenbezoek), invalidi teit, bevalling, adoptie, arbeids ongeschiktheid, ouderdom en overlijden. Ook kosten voor le vensonderhoud van kinderen voor wie geen recht op studiefi nanciering geldt, en van andere naaste verwanten, vallen er on der. Uitgaven voor studie of op leiding voor een beroep van de echtgenoot of partner zijn even- den haag De Tweede Kamer is sinds de opening niet alleen een toeristische topattractie voor geboren en getogen Nederlanders, ook veel allochtonen willen het regeringscentrum wel eens in het echt zien. Gisteren kreeg dit groepje allochtone vrouwen een rondleiding door het nieuwe kamergebouw, foto anp ruud hoff WHO Vier-kantenrasp cadeau* Pardano, die bijzondere, lek kere, pittige Hollandse kaas met een tikje Italië In de smaak, heeft nu een aardig en prak tisch cadeautje. Een veelzlj- dIge rasp tw.v. fl. 4.95, met vier raspmogelijkheden en een stevig plastic handvat Gratis, als u minstens 500 gram Pardano koopt Pardano 45+kaas 500 gram V.ZO Met gratis rasp. 01 de helft van de winkelwaarde retour op bank ol giro Deze week alleen bij Albert Heijn.Crl HET WOORD IS AAN Silius Italicus Wie gevreesd wordt, heeft ge faald. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Infoh 11,13,14,15 Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Stormachtig Bewolkt en vooral gedurende de nachten ochtend regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 4 graden. In de middag en avond mogelijk enkele opklaringen, maar ook kans op buien. Middagtempe- ratuur ongeveer 6 graden. Wind zuid, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, 7 a 8. Overdag draai end naar zuidwest en later aan de kust mogelijk storm, windkracht 9. Faillisement van Vie d'Or nu ingeluid eindhoven gpd eens buitengewone lasten. De actie van de belasting dienst past in het beleid ter be strijding van belastingfraude. Eerder werd een verscherpte controle uitgevoerd op het huurwaardeforfait (de belas tingtoeslag voor eigenaar-bewo ners van huizen die afhankelijk is van de opgegeven waarde van de woning) en het reiskosten forfait (aftrek van reiskosten tussen woon- en werkplek). Een woordvoerder van het ministerie van financiën stelt dat er tot nu toe alleen voorbe reidingen voor de controle op buitengewone lasten worden getroffen. Een formeel besluit hierover moet nog worden ge nomen. Vie d'Or in Veldhoven is haar vergunning om als levensverze keraar op te treden kwijt. De Verzekeringskamer heeft de vergunning vandaag ingetrok ken. In feite is Vie d'Or daarmee failliet verklaard. Komende tijd zal worden geprobeerd de 13.000 polishouders onder te brengen bij andere verzeke ringsmaatschappijen. De kans dat dat lukt, is groot. De polishouders zullen daar bij echter wel een veer moeten laten. Ze zullen genoegen moe ten nemen met een lager eind bedrag van hun verzekerde ka pitaal dan de buitensporig hoge toezeggingen die Vie d'Or heeft gedaan. Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch l29.30) Per kwartaal via acceptgiro 85.55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: I Handtekening: Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1