Hervormde Kerk moet 'beweeglijker' worden Kerk Samenleving Geven voor Kerstmis Van Luyn 12 februari tot bisschop gewijd MAANDAG 13 DECEMBER 1993 BUITENLAND KORT Israël en Vaticaan Israël en het Vaticaan willen eind december een verdrag ondertekenen over het aan knopen van diplomatieke be trekkingen. Dal maakte het Israëlische dagblad Jediot Acharonot gisteren bekend. Daarover zijn afgelopen vrij dag afspraken gemaakt. Van een onmiddellijke uitwisse ling van ambassadeurs is geen sprake. Om te beginnen zullen beide staten bijzonde re ambassadeurs afvaardigen die als diplomatieke verte genwoordigers optreden. Hun taken kunnen later uit gebreid worden tot die van reguliere ambassadeurs. Wereldgebedsdag Op 23 januari 1994 zal een wereldwijde gebedsdag voor de vrede in Bosnië-Herzego- vina worden gehouden. Dat kondigde paus Johannes Paulus II gisteren aan op het Pietersplein in Rome. Deze dag maakt deel uit van de jaarlijkse wereldgebedsweek voor de eenheid der christe nen. Behalve rooms-katho- lieken nodigde de paus ook alle andere gelovigen en mensen van goede wil uit om aan de gebedsdag deel te ne- Haïti Het Vaticaan heeft Haïti vol gens de Haïtiaanse premier Robert Malval volledige on dersteuning toegezegd van de nationale verzoenings conferentie. Deze conferen tie moet een einde maken aan de politieke crisis op het Cara'ïbische eiland en de te rugkeer van de gekozen en verdreven president Jean Bertrand Aristide mogelijk maken. Tijdens een perscon ferentie na afloop van zijn bezoek aan het Vaticaan zei Malval dat de kerk de enige institutie is die de eenheid in Haïti kan bewaren. Bisschop als priester De wens van de gehuwde an glicaanse bisschop Graham Douglas Leonard om met be houd van zijn bisschoppelij ke waardigheid over te gaan naar de Rooms-Katholieke Kerk, is moeilijk vervulbaar. Het obstakel wordt niet ge vormd door de echtgenote van de oud-bisschop Van Londen, met wie Leonard al vijftig jaar het leven deelt. Een belangrijker barrière is het feit dat er als gevolg van het schisma tussen rooms- katholieken en anglicanen in de zestiende eeuw geqn spra ke is van apostolische suc cessie. Uit dogmatisch oog punt is het onmogelijk dat Leonard ook in de RK Kerk bisschop wordt, aldus de Va ticaanse bronnen. Volgens de rk leer wordt een bisschop immers gewijd door een an dere bisschop die in een rechtstreekse lijn staat met de apostelen uit Jezus' tijd. Religieuze opleving In de voormalige Sovjetunie heeft momenteel de grootste religieuze opleving uit de ge schiedenis plaats. Meer dan een derde van alle IJussen die vroeger atheïst waren, zijn in God gaan geloven. Deze conclusie trekt de so cioloog en rooms-katholieke priester Andrew Greeley van de Universiteit van Chicago op grond van een enquête die hij in het voorjaar van 1991 onder 3000 Russen hield. Volgens de onderzoe ker is de hernieuwde reli gieuze belangstelling een ge-, volg van het fatalisme en het toenemend individualisme in de Russische samenleving. Ondanks de poging van het oude communistische regi me om ieder spoor van reli gie uit de Sovjetunie te ver wijderen is 'God nog spring levend in Rusland', consta teert Greeley. leidschendam De afstand tussen kerk en sport moet kleiner worden. De kerk moet beweeglijker en sportiever worden en de sportwereld moet meer van de ethische bezinning bin nen de kerken profiteren. Dat is het doel van het project Kerk en Sport waarvoor de hervormde synode de komen de drie jaar 66.000 gulden heeft uitgetrokken. Projectleider namens de ROS is drs. K. Tinga, sinds kort werk zaam bij de raad. Tinga heeft ervaring als topsporter: aan het eind van de jaren zestig speelde hij tachtig keer voor het Neder lands volleybalteam. Hij vindt het project 'hoognodig'. Tijdens een door WVC gesub sidieerde conferentie vorig jaar in het sportcentrum Papendal bleek dat de kerkelijke wereld en de sportwereld veel gemeen schappelijks hebben. Zij vor- Het project is een initiatief van de Raad voor Overheid en Sa menleving (ROS) van de Neder landse Hervormde Kerk, de Ne derlandse Christelijke Sport Unie - waarbij ongeveer 700 protestants-christelijke sport verenigingen en algemene za terdagsportverenigingen zijn aangesloten - en de Gerefor meerde Raad voor Samenle vingsaangelegenheden. men de twee grootste bundelin gen van vrijwilligerswerk in Ne derland. Bovendien moeten zij beide een antwoord zien te vinden op maatschappelijke ontwikkelin gen als commercialisering, indi vidualisering, emancipatie en de toenemende pluriformiteit van de samenleving. Voor de christelijke sportorganisaties komt daar nog bij dat zij een nieuwe identiteit in een secula riserend Nederland moeten zoeken. Het onderdeel van het project waaraan Tinga zelf de meeste aandacht zal besteden, ligt op het gebied van de ethiek. Hij zal onderzoeken hoe er vanuit de hervormde traditie tegen sport wordt aangekeken en of het mensbeeld dat in de sport naar voren komt, overeenkomt met dat van het christelijk geloof. Ook zal hij de 'versporting' van de samenleving - een uitdruk king van korfbalcoach Ben Crum - onderzoeken: de cultus van het jong-zijn, lichamelijk heid en gezondheid in de sport wordt een norm voor de gehele samenleving. In het kader van het project zal ook catechetisch materiaal worden vervaardigd door theo logen en predikanten die de sportwereld goed kennen. In enkele kerken in de provincie Utrecht zou onderzocht kunnen worden welke mogelijkheden tot contact er bestaan tussen deze kerken en de sportvereni gingen in de buurt. leiden» Net zo vertrouwd als de kerstversiering is in deze tijd van het jaar het beeld van de heilssoldaat met de 'collecte-pot'. In de drukste win kelgebieden van Leiden werd afgelopen' zaterdag weer geld opgehaald voor de kerstvieringen en het samenstellen van voedselpakketten voor mensen die door de winter moeten worden geholpen. Dit keer heeft het Leger des Heils twee inzameldata vastgesteld: ook komende zaterdag (18 december) staan de standaards met kerstpotten weer in de binnenstad. foto henk bouwman Ernst: Hirsch Ballin had meer tijd moeten krijgen van Radio Vaticaan wijkt van dat van het Vaticaan. De bisschoppen zijn niet geluk kig met de reactie vanuit het Vaticaan op de wet. Om hier over een standpunt te kunnen bepalen, is het volgens Ernst nodig om goed te weten wat er in Nederland gaande is. Het standpunt dat vanuit het Vati caan is uitgedragen, berustte volgens hem niet op voldoende informatie. Hij sprak tegen dat de nieuwe wet inhoudt dat euthanasie in Nederland wordt gelegaliseerd, zoals 'sommige mensen in het Vaticaan' zeggen. Bisschop Ernst van Breda vindt dat minister Hirsch Éallin van justitie meer dan twee minuten had moeten krijgen om de Ne derlandse euthanasiewet voor de Duitstalige uitzending van Radio Vaticaan toe te lichten. Dat zei hij zaterdag voor de KRO-radio. Twee minuten is volgens Ernst te weinig om het Nederlandse regeringsstand punt goed uiteen te zetten. Hij erkende dat het standpunt van de Nederlandse bisschop pen over de euthanasiewet af- Pater drs. A.H. van Luyn, die eind november door paus Jo hannes Paulus II werd be noemd tot bisschop van Rot terdam, zal op zaterdag 12 fe bruari tot bisschop worden ge wijd. Dit heeft het bisdom Rot terdam meegedeeld. De wijdingsplechtigheid heeft om 11.00 uur plaats in de kathedraal van de H.H. Lau- rentius en Elisabeth aan de Mathenesserlaan. Vanwege de beperkte ruimte kan de wij ding alleen worden bijge woond door genodigden, 's Middags houdt de nieuwe bis schop een receptie in De Doe len. Van Luyn is tot eind van dit jaar nog secretaris-generaal van de Nederlandse bisschop penconferentie. Zijn benoe ming tot opvolger van mgr. R.Ph. Bar, die eerder dit jaar na geruchten over homo seksuele contacten aftrad, is over het algemeen gunstig ontvangen. Mediterende pastor vertrekt Pastor R. Oldenampsen heeft afgelopen zaterdag geheel on verwacht voor het laatst de mis gelezen in de Sint Sebastianus- kerk in Hellendoom. De pastor zou per 1 januari 1994 vertrek ken, maar hij liet zaterdag we ten zijn vertrek enkele weken te vervroegen. De Hellendoornse katholieken stonden zondag voor een gesloten kerkdeur. Oldenampsen kwam ruim twee jaar geleden naar het Overijsselse dorp, zijn eerste parochie. Hij viel volgens vice- voorzitter J.H. Gerritsen van het kerkbestuur al snel op door zijn contemplatieve houding. „Hij had beter voor een beschou wend leven in een hut of als kluizenaar kunnen kiezen", al dus Gerritsen. „Hij was ontzet tend vaak niet in de pastorie en als hij er wel was, wilde hij niet gestoord worden." Ook de voortdurende dreigementen van de pastor om zijn ontslag in te dienen wekten wrevel bij pa rochianen. Gerritsen zegt met nadruk dat het parochiebestuur ondanks alle problemen Oldenampsen graag voor de parochie had be houden. Het had er wel moeite mee dat hij zijn pastorale werk verwaarloosde, maar bij bij voorbeeld huwelijken en uit vaarten was Oldenampsen een Van Laar secretaris Nederlandse Zendingsraad amsterdam anp Drs. W. van Laar is benoemd tot secretaris coördinatie en reflec tie van de Nederlandse Zen dingsraad. Hij volgt dominee J. van Slageren op, die predikant in Slochteren is geworden. Van Laar (45) is hervormd predikant in Vlaardingen en heeft van 1983 tot 1988 in Chili gewerkt. Voor die tijd was hij secretaris van de Gereformeer de Zendingsbond in de Neder landse Hervormde Kerk. Hij is nu nog lid van de Raad voor de Zending van deze kerk. Van Laar zal zich vooral be zighouden met de dialoog met de andere godsdiensten. Boven dien wordt hij verantwoordelijk voor de oecumenische coördi natie van het zendingswerk dat door de Nederlandse kerken wordt verricht. Joegoslavische kinderen brengen vakantie in Nederland door Honderdtwintig kinderen uit voormalig Joegoslavië brengen van 19 december tot 8 januari een vakantie in Nederland door. Zij zijn hiervoor uitgenodigd door de stichting Pax Christi Kinderhulp. De kinderen, veertig etnische Hongaren en 80 Kroaten, zijn afkomstig uit vluchtelingen kampen in Zuid-Hongarije en Kroatië. Zij worden onderge bracht bij gastgezinnen in Ter- neuzen, Leidschendam/Voor- schoten en het Land van Maas en Waal. Pax Christi Kinderhulp zet zich in voor kinderen die als ge volg van oorlogen, rampen of geweld in slechte leefomstan digheden verkeren. Sinds 1991 is het de zesde keer dat de stichting kinderen uit voormalig Joegaslavië uitnodigt voor een vakantie in Nederland. HET WEER Waterkoud winterweer Tijdens het weekeinde maakte zich een Ierse depressie breed, die ver gezeld van een partij warmte naar West-Europa spoedde om daar de koude luchtmassa te lijf te gaan. Ons land kwam zondagavond volop in het strijdgewoel van beide lucht- massa's terecht. Even rees er onze kerheid of de neerslag als regen dan wel als sneeuw omlaag zou ko men. In onze regio lag de vorst- grens op zo'n 800 meter. Op die hoogte viel de neerslag in vaste vorm, maar de sneeuwvlokken overleefden de dikke warme laag niet. Het regende dan ook een tijd lang uitbundig. Verder naar het noorden en oosten, waar het kou der bleef, bereikte de sneeuw het aardoppervlak wel. Vooral in delen van Duitsland viel er een pak. De milde oceaanlucht verblijft maar even in Nederland, want door de achterdeur van de storing glipt vannacht een vleugje Scandinavi sche kou naar het zuiden. De de pressie trekt morgen langzaam naar de Oostzee weg, maar een adempauze is er nauwelijks. Bij de zuidpunt van Groenland heefteen heftige botsing plaats tussen arcti sche en subtropische lucht. Een Wales en Ierland: Vandaag bewolkt en re genachtig. In het noorden en midden een enkele op klaring afgewisseld door zon maar later een snel toenemende bewolking gevolgd door regen. Maxi ma ongeveer 3 graden, in zuid-lerland en Cornwall ongeveer 7 graden. België en Luxemburg: Veel bewolking en langdu rig regen. Morgen geleide lijk droog en een brekende bewolking. Middagtempe- ratuur eerst ongeveer 8 graden, morgen kouder nieuw golfstoring diept uit tot eerj zeer diepe en omvangrijke storm- depressie, die midden deze week met een kerndruk van 955 miliba1 boven de Britse Eilanden aankom} Dinsdag zorgt een ruggetje van ho gedruk nog voor wat opheldering, maar al spoedig komt er actie doo het massieve neerslaggebied van de depressie. De zuidenwind neemt toe tot hard, wellicht storm achtig en in de avond gaat het flin regenen; misschien is het koud ge noegvoor natte sneeuw. In de looi van woensdag ligt de depressiekei dicht bij ons land met enige tijd storm uit zuidwest tot west. Achter de depressie om komt wee een gure stroming vanaf de pool streek tot stand met talrijke wintel se buien. Deze van oorsprong zeer koude lucht bereikt ons via een omweggetje, zodat het voorlopig j niet kouder wordt dan 0 graden in| de nacht en 3 tot 5 graden als maximum. In de onstabiele atmos feer komen erg veel regen- en natt sneeuwbuien voor. Een groot deel van Europa houdt voorlopig dit wa terkoude winterweer. Echte vries kou komt nog niet verder dan Zuid Scandinavië. Noord rijk: Midden-Frank- ilgemeen bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen van het westen uit opklarend. Vandaag eerst nog zacht met ongeveer 10 graden, morgen een stuk koeler en rond de 5 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Een geleidelijk toenemende bewolking en vooral morgen een enkele bui. Middagtemperatuur langs de kust en tussen 12 en 16 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noorden steeds meer wol kenvelden en met name morgen op veel plaatsen wat regen. Elders droog en pe rioden met zon. 's Nachts plaatselijk mist. Maxima langs de zuidelijke en oos telijke Costa's eerst rond 18 graden, el ders ongeveer 14 graden. Morgen min der warm en aan de Costa's tussen de 14 en 18 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, aan de zuidstranden pe rioden met zon. In het noorden kleine kans op een bui. Maxima aan de zuids tranden ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Steeds meer be wolking en vooral morgen een enkele bui. Middagtemperatuur aan zee van 18 bij Tanger tot 23 rortd Agadir. Tunesië: Eerst droog en tamelijk zonnig. Morgen enkele wolkenvelden en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en in de loop van vandaag en ook morgen nu en dan regen. In de Alpen valt er sneeuw. Aan de zuidkust is er vandaag geregeld zon en het is droog. Morgen klaart het in het westen iets op. Maxima ongeyeer 12 graden. Morgen veel kouder met middagtemperaturen van rond de8 graden. Mallorca en Ibiza: Minder zon en vooral morgen een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 18, morgen rond 15 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het midden en zuiden vandaag nog perioden met zon en droog. In het noorden wolkenvelden en vooral in de bergen kans op wat neerslag. Morgen ook in het midden van Italië bewolking en een enkele bui. In het uiterste zuiden waarschijnlijk droog. Maxima van 3 gra den plaatselijk in het noorden tot 18 op Sicilië. Later in de week kouder. Corsi ca, Sardinië: vandaag eerst nog perio den met zon en droog. Later bewolking en kans op buien. Middagtemperatuur tussen 14 en 17 graden. Turkije,en Cyprus: Vandaag langs de Turkse zuidkusten en op Cyprus eerst nog regen. Elders droog en nu en dan zon. Morgen meer zon en droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 13 graden langs de noordwest kust tot ongeveer 20 op Cyprus. Morgen iets warmer. Duitsland: Vandaag veel bewolking en perioden met regen, in het uiterste noorden de loop van morgen van het enkele opklaringen. Middag temperatuur van om het vriespunt in het noorden tot plus 8 graden plaatselijk in Morgen een paar graden v - am, bewolkt ^onweer -^war ntefront 5© regen rfOi. sneeuw "▼"kou ont opklaring hagel L lage ruk mist Hhog druk «onnig 19 tempera uur '1000"hecht Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DINSDAG 14 DECEMBER 1993 Zon op 08.40 Zon onder 16.2'! Maan op 09.22 Maan onder 17.55 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.24 15.46 Laag water 11.27 23.41 Weerrapporten 12 december 19 u Maastricht regen Aberdeen regen Athene zwaar bew„ Barcelona lialf bew Klagenfurt mis' Kopenhagen lich wzw5 7 2 0.3

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8