Parkeerwachters Zal de wethouder echt naar ons luisteren' 's avonds op pad Leiden deelt mee in feestvreugde Minerva Stadspartij wil van erfpacht af Indoorkermis flopt 13 DECEMBER 1993 7 Walenkamp herstelt schade tijdens spreekuur ïDe Leidse parkeerwachters gaan vanaf begin volgend jaar ad|ook in de avonduren controleren. In de Stadskrant van afgelopen vrijdag, waarin onder meer de Dienst Parkeer- jbeheer haar visie geeft op 1994, staat: ,,Als de dienst toe- lelistemming krijgt, kan het aantal controleurs met vijf wor gden uitgebreid en een begin worden gemaakt met be rk, Iper ;ldl LEIDEN» kte avondcontrole. Daarmee geven de parkeer wachters toe dat het toezicht op ek foutparkeren in de avonduren nu toe niet of nauwelijks be- stond. „Nee, dat moet je anders lezen. Natuurlijk werd er wel su gecontroleerd, zeker op koop- \j avonden, maar dat gebeurt mondjesmaat. Nu komen er t uren bij. Dat is ook vooral hl het gevolg van klachten van be- het parkeervergun- ningengebied over de matige controle", aldus adjudant B. den Boef van de afdeling parkeerbe heer. Ook als de afdeling parkeer beheer geen toestemming krijgt voor het aanstellen van nieuwe controleurs, worden er in de avonduren toch meer bonnen uitgeschreven. Dat is een gevolg van het feit dat een aantal van de huidige parkeerwachters die bij de dienst een deeltijdbaan hebben, meer uren per week de straat op gaan. Inlijven Behalve een betere controle na zessen, staat er nog een aantal nieuwe activiteiten voor de par keerbeheer op het programma, zoals de inrichting van het voor malige bom-terrein aan de Morssingel als parkeerplaats. Ook gaat er een operatie van start waarbij de huidige mecha nische parkeermeters worden vervangen door elektronische, die minder vaak kapot zijn. Ver der worden de wijken Oude Morsch, Noordvest en Acade- miewijk ingelijfd bij het zogehe ten gebied voor vergunnings houders (parkeerrestrictiege- bied). Een kleine groep buurtbewo ners gaat zaterdagochtend in op zijn uitnodiging. Ze komen bij wethouder J. Walenkamp 'op de koffie' om opheldering te vra gen over diens plannen voor een autoluwe binnenstad. De CDA-bestuurder neemt ruim schoots de tijd voor iedere vra gensteller. „Ze zijn vorige week toch een beetje opgehitst, maar sommigen kan ik al tevreden stellen door één vraag te beant woorden." De bewoner die de buurt vol gens Walenkamp zo heeft opge hitst is er ook. Ook al liet J. van Meijgaarden de wethouder woensdag nog weten verdere gesprekken over een 'blikloos centrum' volstrekt zinloos te vinden ('we zien elkaar wel bij de Raad van State'). Deze bij eenkomst in het Koetshuis grijpt hij andermaal aan om te genwicht te bieden aan Walen- kamps promotie-verhaal. Schuift een buurtbewoner bij Walenkamp aan, dan volgt Van Meijgaarden. „De binnenstad wordt afgeknepen. Walenkamp doet tijdens dit 'spreekuur' zijn uiterste best om de schade die zijn plan vorige week heeft opgelopen te her stellen. De anti-campagne van Van Meijgaarden noemt hij een 'onhandige actie'. Diens fulmi- natie tegen Walenkamps plan heeft er volgens hem toe geleid dat veel buurtbewoners een verkeerd idee hebben van het straks middenin wonen. „Er zijn bewoners die het plan niet eens echt kennen, maar er wel tegen zijn. Die geef ik eerst de nota te lezen." Raadsleden Enige nieuwsgierige raadsleden komen ook op visite bij de wet houder en maken van de gele genheid gebruik zijn betoog te steunen. P. Langenberg, fractie voorzitter van D66, zegt tegen Van Meijgaarden dat een gepar keerde 'heilige koe' voor een monumentaal gerestaureerd Wethouder J. Walenkamp. pandje niet echt fraai staat. Zo'n vervoermiddel kan toch ook best een eindje verderop staan? Brokkenpiloot zwijgt leiden» Een brokkenpiloot die zaterdagnacht op de Haarlem merstraat met een gestolen auto twee winkelpuien en een be stelbus ramde, weigert de politie zijn naam te zeggen. De man is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Hij kwam om half een 's nachts met een vaartje van tachtig kilometer met zijn auto van de Haarlemmerstraat. Op de hoek met de Pelikaans traat ramde hij een bestelbus. De auto kwam tot stilstand tegen de pui van een fotozaak. De brokkenmaker Zette de auto in zijn achteruit en draaide opnieuw de Haarlemmerstraat op. Daar kwam hij tot stilstand tegen de etalage van een cd-winkel. Ver volgens ging hij er lopend vandoor. Op het Havenplein werd hij aangehouden. De man wilde zijn naam niet zeggen en weigerde de ademtest. Prenten gestolen leiden» Uit een boekhandel aan de Breestraat zijn de afgelopen week twee prenten gestolen. Het Gezicht op de Schuttersdoelen van Van Mieris, een prent uit 1765, werd net als een ander schil derijtje uit het passe-partout gesneden. Dat gebeurde vermoe delijk op een rustig plekje in de winkel. Personeel van de boek winkel vond de lege lijsten zaterdag achter een radiator. De waarde van de twee prenten bedraagt bijna duizend gulden. 'Opa' weert zich leiden Een 87-jarige bewoner van de Zeemanlaan heeft vrij dagmiddag luidt schreeuwend drie meisjes de deur uitgewerkt, die zijn portemonnee wilden stelen. De meisjes belden rond half vier aan met een bos bloemen in de hand. Met een vrolijk 'hoi opa' wandelden zij de deur binnen. Maar opa liet zich niet over bluffen. Hij wist de meisjes naar buiten te duwen. Huis Apothekersdijk leeggeroofd leiden» Twee videorecorders, twee kleurentelevisies, een cam corder, een stereoset, een basgitaar, een draadloze telefoon en een antwoordapparaat, 60 cd's, een mengpaneel, een computer met laserprinter en twee lederen jacks. Dat was de buit van een inbraak in het huis van een 29-jarige man aan de Apothekers- dijk. Het huis moet in de nacht van zaterdag op zondag zijn leeggeroofd. De deur was geforceerd. leiden De eerste indoorkermis in Leiden is geflopt. Zo'n 20.000 mensen bezochten de afgelopen dagen het lunapark in De Groen- oordhallen. VoororganistorJ. Steenbergen een domper, omdat hij 50.000 bezoekers no dig had voor een sluitende exploitatie. Hoe groot het verlies is, weet Steenbergen nog niet. De totale organisatie van de kermis kostte rond de 85.000 gulden. De zeer magere opkomst is voor Steenber gen geen aanleiding om Leiden de rug toe te keren. „Ik kom volgend jaar terug, dat staat vast. Alleen zullen we dan een andere formu le moeten bedenken. Ik overweeg om Leidse verenigingen bij de organisatie te betrekken." Ondanks de slechte ervaring heeft de in doorkermis volgens de kermis-exploitant ze ker toekomst in Leiden. „Ik neem de zondag als uitgangspunt. Toen was het plotseling wel druk en stonden er rijen voor de kassa. Heel gek, maar het sterkt mij toch in de overtui ging dat het Leidse publiek van de kermis houdt." Van woensdag tot en met zondag heeft de indoorkermis in De Groenoordhallen gestaan. Bijna alle denkbare attracties waren aanwe zig. De artiesten Marianne Weber en Ronnie Tober traden op als publiekstrekkers. Steen bergen: „Ik blijf het raar vinden dat het zo slecht is gegaan. Ik troost me maar met de gedachte dat een buitenkermis met dat slech te weer nog veel meer zou zijn geflopt." FOTO HENK BOUWMAN Debat over genetische manipulatie GroenLinks houdt zondag 19 december een debat over genetische manipula tie in het Gulden Vlies. Gastsprekers zijn onder an deren emeritus-hoogleraar celbiologie Piet van Duijn en universitair docent poli tieke wetenschappen Mar- got Trappenburg. Beiden zijn verbonden aan de Leidse universiteit. Trap penburg promoveerde on langs op een proefschrift over 'Medisch-ethische dis cussies in Nederland'. Het debat begint om 15.30 uur. Laken/eesten krijgen studentikoos tintje Leidenaars in Teleac-serie De Leidse Studiehuis-cursiste Corrie Wassink staat zondag 19 december centraal in een afle vering van de Teleac tv-serie 'Weer wat geleerd'. Wassink wordt gevolgd bij een serie ont moetingen die ze heeft met be kende Leidenaars. Zo is ze bij PvdA-wethouder Tj. van Rij, spreekt ze met bioloog G.J. de Bruyn en wordt ze geïnterviewd door tv-presentatrice Ati Dijk- meester. Het programma wordt om 19.45 uur uitgezonden op Nederland 2. Studentenvereniging Minerva viert komende zomer haar 36- ste lustrum. Dat betekent tradi tiegetrouw een reeks van fees ten en partijen. En omdat het lustrum voor een deel samen valt met de Leidse Lakenfees- ten, hebben de organisatoren de handen ineengeslagen. Het wordt 'knallen met z'n allen', zoals R. Sickler (22) van de Mi- nervaanse lustrumcommissie het uitdrukt. De vijfjaarlijkse zomerfeesten van het bijna 180-jarige Miner va, bestaan grofweg uit twee de len. 'Gesloten' evenementen voor de leden, en 'open' onder delen waar iedereen in Leiden aan mee kan doen. De corps studenten zijn op dat laatste punt van plan eens flink uit te pakken. Op het programma, dat deze week onder voorbehoud be kend werd gemaakt, staan di verse sportwedstrijden zoals een roei- en een schaakcontest, een wielerronde en een boksga- la. Verder zijn er muziek- en musicaluitvoeringen met als hoogtepunt een eigen productie van Anatevka/Fiddler on the roof. Voor Leidse ouderen wordt een bingo georganiseerd, voor kunstenaars een straatte- kenconcours en voor de jeugd komt er een nachtelijke roller- disco. „Volgens de i Laken feesten welkome aanvulling op het pro gramma", zegt Sickler. Minerva organiseert niet alleen extra evenementen, het gaat ook voor een deel mee met de bestaande Zes van de zeven leden van de Minervaanse lustrumcommissie die tijdens de Lakenfeesten v onderdelen van het zomerfes- tijn. De studenten van de Bree straat gaan meedoen aan de peurbakkentocht. Voorafgaand aan de eet- en drinkmanifesta- tie Leiden Culinair houdt de studentenclub op hetzelfde plein bij de Pieterskerk, Student Culinair. Guinness Met haar duizenden leden gaat Minerva wederom proberen om een vermelding in het Guinness Book of Records te krijgen. Vijf jaar geleden mislukte een re cordpoging polonaise-lopen in het centrum door het slechte weer. Ditmaal moet het volgens Sickler lukken. Hij speelt met de gedachte een step-marathon te houden. Zeven leden van Minerva zijn ondanks de zogeheten tempo beurs nu al vrijwel dag en nadht bezig met de organisatie van de evenementen, die voor begin juli staan gepland. Deze groep probeert verschillende doelstel lingen te verwezenlijken. In de eerste plaats is dat het op poten zetten van de reeks festiviteiten die goed worden bezocht en weinig of geen verlies opleve ren. Maar hel succes van die ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Van Meijgaarden vindt van niet. Vooral vrouwen zouden het gevaarlijk vinden om 's avonds een stukje over straat te moeten wandelen naar de auto. En dan blijven er bovendien veel te weinig plaatsen over waar je nog wel mag parkeren. „Je krijgt toch zoekverkeer, om dat mensen nu eenmaal het liefst zo dicht mogelijk bij huis parkeren." Blonk, van het gelijknamige autobedrijf aan de Nieuwstraat, zegt tegen Langenberg dat hij genóten heeft, vorige week woensdag. „Dat was voor mij een feestavond. Dat iedereen zo met elkaar kan omgaan. Ik vind dat Van Meijgaarden de kritiek op Walenkamps plan heel goed heeft verwoord. Maar wat denkt u, zal de wethouder ook echt naar ons luisteren?" Walenkamp houdt het er na twee uur lang gesprekken voe ren met acht bewoners op dat er vooral meer informatie nodig is om misverstanden weg te ne men. „En verder heeft iedereen natuurlijk het recht om proce dures aan te spannen tegen mijn plannen." Leidse kandidaten hoog op lijst D66 leiden Ook Arti Schimmel uit Leiden is zo hoog op de lijst gekomen. De 15.000 leden van D66 ontvan gen volgende week formulieren waarop zij hun voorkeur kun nen aangeven voor de lijstvolg orde. Daarbij maken zij gebruik van het advies van de commis sie. In januari stelt het partij congres de definitieve kamer- lijst vast. De Leidse D66'ers Jan Hoekema en Thom de Graaf zijn hoog op de kandidatenlijst van hun par tij voor de Tweede Kamer te recht gekomen. De partijcom missie die 82 aspirant-parle mentariërs op de zeef heeft ge legd, heeft voor hen een plaafs bij de eerste 25 gereserveerd. Leiden sluit ouderenjaar af leiden van het stadhuis. In het stadhuis wordt 's avonds (20 uur) gediscussieerd over het Erasmus-rapport 'Ou deren aan het woord'. Deelne mers aan de discussie zijn PvdA-wethouder S. de Vreeze, gemeenteraadsleden, J. Wiggers medewerkers van de Leidse ou derenzorg. Leiden sluit morgen vanaf half vier het ouderenjaar met de prijsuitreiking van een scholie renwedstrijd ('interview je oma/opa') en de presentatie van het boekje 'Hoezo een ou we zeur?' (interviews met Leidse ouderen.) Beide activiteiten hebben plaats in de burgerzaal 'Terugkeer van Waal zou een ramp zijn De erfpacht moet in Leiden worden afgeschaft. Dat betoogt de Stadspartij in haar gisteren uitgekomen verkiezingspro gramma. De nieuwkomer in de Leidse politiek vindt verder dat plaatselijke belastingen niet mogen worden verhoogd en dat nieuwe uitgaven van de ge meente moeten worden betaald door te bezuinigen. Lijsttrekker van de Stadspartij is A. Abcou- festiviteiten wordt ook bepaald door de vraag of ze een bijdrage leveren aan het verkleinen van de nog steeds bestaande kloof tussen Minerva-studenten en 'gewone' Leidenaars. „We wil len wat goeds organiseren waarvan de inwoners achteraf zeggen 'ze hebben zich op een leuke manier voor ons ingezet', zodat we een positieve indruk achterlaten", aldus Sickel. De Stadspartij lijkt teel de enige serieuze plaatselij ke partij die volgend jaar maart een gooi gaat doen naar een ze tel in de gemeenteraad. In de gelederen van de andere Leidse partij, die ook graag stadspartij had willen heten maar te laat was met het registreren van de naam, lijkt de samenwerking tussen Groenen en Leiden weer Gezellig ver van soepel te verlo pen. De Stadspartij gaat de verkie zingsstrijd in met de belofte rrteer inspraak te zullen regelen voor de burgers. De partij is te gen een referendum omdat de gemeenteraad zich toch niet aan de uitslag behoeft te hou den maar pleit voor burgerda- gen waarop Leidenaars met de politiek 'van, gedachten kan wis selen. De aanstelling van een plaatselijke, onafhankelijk, om budsman moet garanderen dat Leidenaars hun gelijk kunnen halen wanneer de politiek te weinig rekening met hen houdt. Veel kritiek is er op het finan cieel beleid van de gemeente die 'nonchalant' met geld zou omgaan: „In het particuliere be drijfsleven zouden bij een der gelijk beleid al vele faillissemen ten over de gemeente zijn uitge sproken." Betere controle, een sober financieel beleid, privati sering van gemeentelijke dien sten en het verminderen van het aantal wethouders moeten leiden tot lagere lasten voor burgers en een efficiëntere be drijfsvoering bij de gemeente. Binnenstad De binnenstad moet niet verder autovrij worden gemaakt en er dienen meer parkeerplaatsen voor bedrijven te komen, vindt de Stadspartij. De aanleg van Rijksweg 11 moet er voor zor gen dat de binnenstad wordt ontlast van doorgaand verkeer. Het openbaar vervoer in het centrum moet met kleine busjes worden geregeld. De Stadspartij heeft voorts een aantal originele oplossingen in petto die kiezers niet snel in de programma's van traditione le partijen zullen tegenkomen. Zo dient de uitvoering van het parkeerbeleid in handen te ko men van een parkeerschap waarin gemeente, ondernemers en burgers participeren; agen ten moeten op de fiets of op de bromfiets surveilleren terwijl al le gemeentelijke automobielen op aardgas moeten gaan rijden. Tenslotte vindt de Stadspartij dat er meer dansgelegenheid moet komen voor oudere inwo- Aan het adres van de PvdA waarschuwt de Stadspartij: te rugkeer van wethouder Waal met zijn doortastende anti- autobeleid zou een ramp zijn voor de Leidse samenleving. Abcouwer lijsttrekker A. Abcouwer wordt lijsttrek ker van de Stadspartij. Ab couwer was lange tijd actief binnen het CDA en stond ooit op de kandidatenlijst j van deze partij. Hij heeft het CDA inmiddels de rug toege keerd. Abcouwer is zet zich j onder meer in voor het ou- derenwerk. Tweede op de lijst is Aad de Jeu, hij is actief in buurtvereniging De Kooi. Nummer drie is Ton de j Vrind, ondernemer. Abcouwer rekent er op dat de Stadspartij bij de verkie zingen 'meerdere raadszc- tels' in de wacht sleept. De partij heeft nu acht kandida ten die beschikbaar zijn voor de raad maar is nog op zoek i naar uitbreiding.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7