Akkoord Israël en PLO wordt later uitgevoerd Buitenland vn-konvooien bereiken steden centraal-Bosnië Unita en regering Angola gaan samen leger vormen Vermist onder het puin Eduardo Frei nieuwe president van Chili Antall zorgde voor stabiliteit in Hongaarse politiek r 'j InterHolland GATT-akkoord was 'nog nooit zo dichtbij' MNDAG 13 DECEMBER 1993 Pressc ANP Algemeen Nederlands Pcrsbure OPA Deutsche Presse Agentur GPD Gem Ind* The Independent IPS Inter Pr busongeluk India: 32 doden Iew delhi In de buurt van Poona, in het westen van India, zijn ^iterdag zeker 32 kinderen omgekomen toen hun schoolbus bij jen onbewaakte spoorwegovergang door een sneltrein werd ge- amd. Dat meldde het persbureau PTI. Bij een ander ongeluk, in je deelstaat Himachal Pradesh, kwamen 20 bouwvakkers om t(ben een in aanbouw zijnde brug instortte. Endeavour veilig terug op aarde Iape Canaveral Het ruimteveer Endeavour is vanmorgen veilig jeland in Florida. De zeven astronauten aan boord hebben de neest ambitieuze missie sinds de jaren '70 volbracht: het repa- jeren van de ruimtetelescoop Hubble. Vier van de zeven beman- ingsleden brachten op vijf ruimtewandelingen totaal 35 uur en 8 minuten in de ruimte door. Dode bij aardbeving Filipijnen ianilla Het zuidoostelijke Filipijnse eiland Luzon is gisteren etroffen door een aardbeving waarvan de kracht voorlopig op ,3 op de schaal van Richter is vastgesteld. Een persoon kwam m en twee anderen raakten gewond. Hoeden voor honden en katten' Greenpeace Australië en de Koninklijke Maatschap- ter Voorkoming van Wreedheid tegen Dieren hebben dieren- jigenaars geadviseerd hun honden en katten tegen fel zonlicht e beschermen door ze bijvoorbeeld een hoed op te zetten. Bei- e organisaties wijzen erop dat dierenliefhebbers moeten besef- en dat ook hun dieren risico lopen op huidkanker en andere nekten als gevolg van te veel en te fel zonlicht. Links op winst in Portugal jissABONDe regerende centrum-rechtse Sociaal Democratische 'artij (PSD) wacht een verpletterende nederlaag in de Portugese ikale verkiezingen. Dat voorspelt de Portugese televisie (RTP). )e coalitie van socialisten en communisten zou volgens de Por- ugese televisie in de hoofdstad Lissabon tussen de 53 en 57 pro ent van de stemmen hebben behaald. Regeringspartij is meerderheid kwijt iicosiADe Nationale Eenheidspartij (UBP), die alleen of in een joalitie zeventien jaar lang het noorden van Cyprus regeerde, peeft in de 50 leden tellende assemblée haar meerderheid verlo- jen. Partijleider en premier Eroglu had de vervroegde verkiezin gen uitgeschreven op aandringen van president Denktash. De furkse bezetting van het noorden van Cyprus leidde in 1983 tot jet uitroepen van de Turkse Republiek van Noord-Cyprus, die Uitsluitend door Turkije wordt erkend. Napels weert particuliere autobezitter jjapelsHet stadsbestuur van Napels heeft gisteren de stad ge- iloten voor de meeste particuliere autobezitters. Dit nadat de luchtverontreiniging zulke vormen had aangenomen dat tiental- en Napolitanen vrijdag en zaterdag met irritatie van luchtwegen m ogen, en ademhalingsproblemen in ziekenhuizen moesten vorden opgenomen. 'Streefdatum voltooiing operatie wordt wel gehaald' De hergroepering van het Israëlische leger in de Gaza- strook en Jericho is voorlopig tien dagen uitgesteld. Israël en de PLO zijn het niet op tijd eens geworden over de manier waarop de in september ondertekende principe overeenkomst moet worden uitgevoerd. Premier Yitzhak Rabin van Israël en PLO-voorzitter Yasser Arafat ontmoe ten elkaar over een dag of tien opnieuw in de Egyptische hoofdstad. TEL AVIV AD BLOEMEND/VAL CORRESPONDENT De twee leiders maakten het uitstel gisteravond bekend na een topconferentie in Cairo. Ze noemden het uitstel 'geen ramp' en verwachten de streef datum voor de voltooiing van de militaire hergroepering 13 april 1994 wel te halen. Volgens de principeverklaring had de hergroepering van het Israëlische leger uiterlijk van daag moeten beginnen, maar het was al enige tijd duidelijk dat die streefdatum niet zou worden gehaald. De belangrijk ste struikelblokken blijven de beveiliging van de Israëlische nederzettingen in de Gaza- strook, de controle bij de grens overgangen tussen Jericho en Jordanië en tussen de Gaza- strook en Egypte, en de grenslij nen van het autonome gebied Jericho. De kwestie van de beveiliging van de Israëlische nederzettin gen blijkt de grootste moeilijk heden op te leveren. Rabin: „Toen we een verdrag tekenden met Egypte konden we uitgaan van een grenslijn, met de twee landen aan weerszijden. Maar bij het scheppen van tussentijds zelfbestuur voor de Palestijnen streven we naar een situatie waarin twee entiteiten die kris- kras door elkaar in hetzelfde ge bied wonen, vreedzaam kunnen leven. Dat is veel ingewikkel der". De Israëlische partij Arbeid maakt uit het uitstel op dat de regering de veiligheidsproble men serieus neemt en op dat punt geen concessies zal doen. De andere regeringspartij, de links-liberale Meretz, drong er op aan bepaalde elementen van het akkoord die niet hebben te maken met veiligheid, nu al uit te voeren. „Ieder uitstel is een geschenk voor terroristen en moordenaars die zich tegen uit voering van de overeenkomst verzetten", zei Knessetlid Co- hen. De oppositie ziet in het 'remier Major leemt het op oor Charles SARAJEVO DPA-AFP-ANP-Rtr Hulpkonvooien van de VN heb ben gisteren de steden Tuzla en Srebrenica, die in handen zijn van de Bosnische regering, be reikt. Ook in de Bosnische hoofdstad Sarajevo kwamen vrachtwagens met hulpgoede ren aan. Terwijl de konvooien deze moslim-bolwerken bereik-, ten, leverde moslim-troepen en Servische strijdkrachten in het noorden en oosten van Bosnië felle gevechten met elkaar. Bij de gevechten zouden 50 Bosnische Serviërs zijn gesneu veld en 23 gevangen genomen. Servische troepen voerden in het weekeinde ook heftige artil lerie-aanvallen uit op Sarajevo en op Mostar, de hoofdstad van Hercegovina. De opkomst bij de afgelopen weekeinde gehouden 'presi dents- en parlementsverkiezin gen' in Krajina, het door Ser viërs beheerste gebied in Kroa tië, was volgens de eerste be richten hoog. Opiniepeilingen voorspellen goede resultaten voor radicale kandidaten. Het Kroatische Hooggerechtshof verklaarde de verkiezingen on langs 'ongrondwettig'. De strijdende partijen in Angola hebben gisteren bekendge maakt dat zij overeenstemming hebben bereikt over de vorming van een gezamenlijk leger zodra de vijandelijkheden zijn ge staakt. De verzetsbeweging Uni ta zei dat afgelopen woensdag een staakt-het-vuren was over eengekomen met de regering. Het is onduidelijk wanneer de wapens worden neergelegd. Het gezamenlijke leger zou onge veer 20.000 soldaten van iedere partij tellen. Berichten dat Unita-generaals JNDEN Rtr e Britse premier John Major èeft het voor kroonprins Char- S opgenomen. Volgens promi- snte leden van de Kerk van iigeland maken echtscheiding I echtelijke ontrouw Charles hgeschikt voor het koning- ;hap. |De Sunday Express meldde at Major zijn collega's heeft piobiliseerd om suggesties te ntzenuwen dat de opvolging jin koningin Elizabeth II zou linnen toevallen aan de 12-ja- ge prins William, vanwege het ezoedelde beeld van zijn 45- rige vader. Vragen rond de toekomst van harles kwamen vorige week in rnloop nadat zijn ex-vrouw iana bekendmaakte dat ze ch uit het openbare leven te- jigtrekt. De aankondiging van iana is een teken dat het paar p weg is naar een formele [heiding. Leden van de Kerk an Engeland betwijfelen of ^en een koning kan hebben die eft geweigerd geruchten te- n te spreken over een affaire et de getrouwde Camilla Par- r Bowles. De peilingën van gisteren to- n aan dat ruwweg de helft n de prominente Anglicaanse estelijken tegen Charles als ning is als de beweringen er overspel tijdens zijn 12-ja- e huwelijk met Diana waar uden blijken. Ruim 70 pro- in de 507 geestelijken die jn ondervraagd, vindt echter t een scheiding hem niet be- mmert om zijn moeder op te 'gen. «J uitstel het bewijs dat de Israë- lisch-Palestijnse principeverkla ring onuitvoerbaar is. Een Palestijn is vanmorgen bij Nahal Oz, even binnen de Gazastrook, met een gestolen ambulance vol explosieven op een jeep van het Israëlische le ger ingereden en daarbij omge komen. Het Israëlische leger in de bezette gebieden heeft zijn waakzaamheid opgevoerd om dat het in de komende dagen meer gewelddaden verwacht. In een buitenwijk van Hebron, op de Westelijke Jordaanoever, openden Palestijnen vanuit een geparkeerde auto het vuur op een Israëlische bus. De chauf feur raakte zwaar gewond. De daders ontkwamen. In hetzelfde gebied kwamen wijdag drie Pa lestijnen om het leven toen ze werden beschoten vanuit een Israëlische auto. ingestortte luxe flatgebouw vlakbij de Malaysische in het Angolese leger worden opgenomen als eerste fase van de eenwording, zijn niet beves tigd. De regering en de Unita voerden de afgelopen vier we ken onder auspiciën van de VN onderhandelingen in de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka. Unita en regering sloten reeds in 1991 een bestand. Unita-lei- der Savimbi weigerde eind 1992 evenwel akkoord te gaan met de uitslag van verkiezingen die plaats hadden onder toezicht van de VN. Sinds de strijd onge veer een jaar geleden werd her vat, zijn naar schatting 100.000 mensen om het leven gekomen. Besprekingen over Somalia zonder succes ADDIS ABEBA DPA-AFP-Rtr De vredesgesprekken die Soma lische strijdgroepen in de Etio- pische hoofdstad Addis Abeba hebben gevoerd, zijn gisteren mislukt. De leiders van'zestien Somalische groeperingen zijn na tien dagen onderhandelen zonder resultaten uiteengegaan. Dé Etiopische regering, die be middelt in het conflict, liet we- ten dat de partijen wel waren overeengekomen de gesprekken in de Somalische hoofdstad Muqdisho voort te zetten. Krijgsheer Aideed noemde 'buitenlandse inmenging' als reden voor het mislukken van de onderhandelingen en be schuldigde de VN ervan een re gering te willen vormen zonder zijn Somalische Nationale Alli antie (SNA). Aideed slaagde er niet in om het met zijn voor naamste rivaal, Ali Mahdi, eens te worden over de vorming van een voorlopige regering of 'na tionale overgangsraad'. Mahdi noemt zich interim-president en wordt gesteund door twaalf Somalische groeperingen. Beide krijgsheren staan ook verschillend tegenover de rol van de VN in Somalia. Terwijl Aideed een guerrilla-oorlog te gen de VN-macht voert en een totale terugtrekking van de blauwhelmen eist, wenst Mahdi juist een sterkere VN-macht. SANTIAGO Rtr-DPA-AFP-ANP De christen-democraat Eduardo Frei heeft als kandi daat van de centrum-linkse re geringscoalitie in Chili (Concert- ación) zaterdag zoals was ver wacht de presidentsverkiezin gen gewonnen. Bij de parle mentsverkiezingen leed Con- certación, een samenwerkings verband van christen-democra ten, sociaal-democraten en so cialisten, een licht verlies. Frei behaalde ruim 58 pro cent van de stemmen. Zijn voornaamste rivaal, de conser vatieve kandidaat Arturo Alles- sandri, bleef op 24,3 procent van de stemmen steken. In de verkiezingen van zaterdag stemden ruim zeven miljoen Chilenen voor een nieuwe pre sident. De presidentsverkiezin gen waren de eerste sinds Patri cio Aylwin in 1990 aan de macht kwam na 17 jaar militai re dictatuur. In het Chileense parlement blijft de Concertación-coalitie ook de komende jaren afhanke lijk van de rechtse oppositie om de Grondwet te wijzigen. Pogin gen daartoe werden tot dusver door rechts verhinderd, waar door Chili zich niet kon ont doen van de laatste resten van het militaire bewind van de voormalige dictator Augusto Pi nochet (1973-1990). Deze laatste is nog altijd opperbevel hebbervan het leger. kuala luaapur» Reddingswerkers zoeken naar slachtoffers in de puinhopen van het hoofdstad Kuala Lumpur. Zeker 54 mensen, onder wie negen buitenlanders, zijn levend begraven onder het puin. Het gebouw stortte in na een aardverschuiving. De Malaysische hoofdstad wordt al dagenlang geplaagd door zware regenval. foto afp ESIXXL 'n Extra Small of Extra Large huis-aan-huis verspreiding? Of het nu gaat om 1.500 of 1.500.000 folders, lokaal of interregionaal; InterHolland Verspreiders besteedt de grootst mogelijke zorg aan uw opdracht. Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman. elfmoordarts' evorkian in :iekenhuis BUDAPEST RUNA HELLINGA 'e Amerikaanse 'zelfmoordarts' ick Kevorkian is gisteren, op de 3e dag van zijn hongerstaking een gevangenis, met klachten ver pijn in de borst in een zie- inhuis opgenomen. Een arts an het ziekenhuis zei dat Ke- orkian mogelijk vandaag al- feer wordt ontslagen. Kevorkian werd op 30 novem- er gevangen gezet nadat hij in ktober had geholpen bij de le- insbeëindiging van een 72-ja- ge ernstig zieke vrouw. Kevor- ian is sinds 1990 aanwezig ge feest bij de levensbeëindiging an 20 mensen. Een rechter doet naar ver achting vandaag uitspraak ver een verzoek van Kevorkian m een wet in de staat Michi- an ongedaan te maken waarin ulp bij zelfdoding wordt ver oden. CORRESPONDENT De dood van de Hongaarse premier Jo- zsef Antall, die gistermiddag overleed, komt niet als een verrassing. Dat hij kanker had, was al een paar jaar be kend. Ook was al langer duidelijk dat de ziekte een ongeneeslijk stadium had bereikt. Daarom is het opmerkelijk dat de doodzieke man tot op het laatst aan is gebleven als regeringsleider en dat zijn partij, het Hongaars Democratisch Forum (MDF), hem ondanks alles begin vorige maand opnieuw benoemde tot lijsttrekker voor de parlementsverkie zingen die komend voorjaar moeten plaatsvinden. Het tekent de positie die de 62-jarige his toricus in de Hongaarse politiek innam. De centrum-rechtse premier gold bin nen zijn eigen partij, maar ook in de re gering, als de belangrijke stabiliserende factor. Hij was de eerste premier in het voormalige Oostblok die erin slaagde zijn regering haast de volle vier jaar lang in het zadel te houden en hij heeft Hongarije daarmee een zekere naam van stabiliteit bezorgd. Dat was niet gemakkelijk, want zowel in zijn eigen partij als bij de coalitiepart ners werd Antall steeds weer geconfron teerd met meningsverschillen en partij- id scheuringen. De ruime meerderheid die de regering aanvankelijk in het parle ment had, is in de loop der jaren inge krompen tot een krappe twee zetels. In zijn eigen partij kreeg hij te maken met de opkomst van een sterke nationa listische vleugel onder leiding van de be kende schrijver Istvan Csurka, die vooral onder partijleden op grote aanhang kon rekenen. Aanvankelijk zocht Antall nog naar compromissen, waarvoor hij door de oppositie zwaar werd gekritiseerd. Pas nadat Csurka in de zomer van 1992 zich in een uitgebreid artikel openlijk als anti-semiet ontpopte, gaf de premier toe aan de druk uit binnen- en buitenland om de schrijver te laten vallen. Na een woelig partijcongres werden Csurka en enkele andere extreem-natio nalisten uit de partij gezet, maar daar mee is hun aanhang nog niet geheel ver dwenen. Toen Antall in oktober te ziek was om te regeren en in een Duits zie kenhuis was opgenomen voor een been mergtransplantatie, werd hij vervangen door minister van binnenlandse zaken Peter Boross. Daarmee kreeg de nationalistische vleu gel van de partij het weer meer voor het zeggen. Die maakte van de gelegenheid gebruik om huis te houden bij radio en televisie en een aantal kritische, opposi- tiegezinde journalisten uit te rangeren. Die zuivering ging zo ver, dat ook libera le MDF'ers zich nu zorgen maken dat hun mening op televisie niet meer aan bod zal komen. Naar verwachting zal de fractiestrijd bin nen het MDF nu pas voluit losbarsten. Op dit moment zoeken verschillende parlementariërs en zelfs ministers hun heil al bij andere partijen. Sommigen lo pen over naar de christen-democraten, één van de coalitiegenoten in de rege ring. Anderen zoeken onderdak bij de li berale partijen. Die fractiestrijd en de toch al magere on dersteuning van de huidige regering in het parlement zullen het voor het MDF waarschijnlijk ook moeilijk maken een nieuwe premier te vinden die voor een meerderheid van de afgevaardigden aan vaardbaar is. President Arpad Göncz, die Antall de dag voor zijn dood in het ziekenhuis nog de hoogste Hongaarse onderscheiding uit reikte, zei na de dood van dé premier dat hij minister van binnenlandse zaken Boross heeft verzocht voorlopig de lei ding over de regering op zich te nemen. Boross zal een demissionair kabinet lei den, wat betekent dat hij elk regerings besluit ter goedkeuring aan het kabinet moet voorleggen. Het probleem van de benoeming van een volwaardige premier zal zich waar schijnlijk niet voordoen. Aangezien Hongarije mei volgend jaar naar de stembus zou gaan, wordt er rekening mee gehouden dat Göncz op korte ter mijn vervroegde verkiezingen zal uit schrijven. BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt. GENEVE DPA-ANP De toponderhandelaars van de Europese Unie en de Verenigde Staten, Leon Brittan en Mickey Kantor, zijn weer bij elkaar ge komen om te proberen de laatste struikelblokken in de on derhandelingen van de GATT (Algemene Overeenkomst inza ke Tarieven en Handel) weg te nemen. Kantor verklaarde van morgen dat een GATT-akkoord over vrijmaking van de wereld handel „nog nooit zo dichtbij" is geweest en dat er nog maar enkele meningsverschillen zijn. Gisteravond hadden ze nog zes uur metelkaar overlegd over subsidies aan de vliegtuig industrie en de handel in audio visuele produkten. Er zou enige vooruitgang zijn geboekt, maar volgens Brittans woordvoerder Peter Guilford kan er nog niet van een doorbraak worden ge sproken. Overeenstemming tussen de EU en de VS is noodzakelijk om de GATT-besprekingen over verdere liberalisering van de wereldhandel met succes te kunnen afsluiten. De 115 lan den die de GATT-besprekingen voeren hebben vannacht wel overeenstemming bereikt over vermindering van maatregelen tegen dumping, het te goed koop verkopen van produkten in het buitenland.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5