PvdA: Werken voor uitkering „Voor 5,75% zet ik m'n spaargeld op de U Kapitaalrekening." Binnenland 'Cura^aonaars innen vaak dubbel bijstand' Thuiszorg boos over bezuinigingen Rottenberg zet congres moeiteloos naar zijn hand MAANDAG 13 DECEMBER 1993 3 Milieudefensie mist Maij en rijdt musici klem Vijftig demonstranten van de vereniging Milieudefensie als dier verkleed hebben zater dag bij de opening van een nieuw deel van de snelweg tussen Venlo en Roermond tevergeefs geprobeerd een bus met minister Maij van verkeer klem te zetten. In plaats daarvan werd een touringcar met een muziekgezelschap van Rijkswaterstaat klemgereden. De actievoerders zijn tegen de aanleg van het laatste deel van de snelweg. In plaats daar van willen ze dat de bestaande treinverbinding tussen beide steden wordt verbeterd. Het ka binet heeft al 750 miljoen gulden voor de weg uitgetrokken. De nieuwe weg is gisteren ge opend voor verkeer. Milieudefensie is de campagne begonnen 'Stop de asfaltering, zet Nederland op het goe de spoor'. Milieudefensie wil het milieu op nummer 1 en vindt dat de geplande investe ring van 47 miljard gulden voor 'Nederland distributieland' ter discussie moet komen staan. Milieudefensie zal tot aan de Tweede- Kamerverkiezingen volgend jaar mei „het ver kiezingscircus hinderlijk volgen met een eigen Drie doden bij ongeluk Den Helder den helder Bij een verkeersongeval in Den Helder zijn zaterdag drie inzittenden van een personenauto verdronken. De slachtof fers zijn een jongen van 16 en een wouw vah 37 uit Den Helder en een 28-jarige man uit Alkmaar. Volgens de politie heeft de bestuurder van de auto na een flauwe bocht een lantaarnpaal geramd en is daarna in het water van de Doggersvaart beland. De wijwei volledig gezonken auto werd pas een paar uur na het ongeluk opgemerkt door een buurtbewoonster, die de politie alarmeerde. Gedetineerde weg na doorzagen tralie Amsterdam Een 26-jarige gedetineerde is zaterdagmiddag ont snapt uit het huis van bewaring aan de Havenstraat in Amster dam. Volgens een woordvoerder heeft de man een tralie in de kantine doorgezaagd toen er even geen toezicht was. Waarmee hij dat heeft gedaan is niet bekend. De man zat vast voor diefstal met geweld. Onderzoek naar CDA in Limburg den haag Op verzoek van het landelijk partijbestuu CDA is een commissie van drie 'wijze mannen' alsnog begonnen met een onderzoek naar mogelijk financieel gerommel bij de CDA-afdeling Limburg. Het CDA zou geld hebben gekregen van het bedrijfsleven. CDA-senator Van Dijk is een van de onderzoe kers. Hij heeft furore gemaakt als speurneus. De oud-minister van binnenlandse zaken leidde tien jaar geleden de parlemen taire enquête naar de ondergang van het RSV-concern. Honderden krakers slaags met politie Amsterdam Een paar honderd krakers zijn zaterdag in Amster dam op de vuist gegaan met de Mobiele Eenheid nadat i pand aan de Nieuwezijds Kolk was gekraakt. Eigenaar ABN AM- RO wil daar een hotel, parkeergarage, kantoren, winkels en luxe appartementen bouwen. Daarvoor moet een aantal historische panden worden gesloopt en zal volgens de krakers goedkope woon- en werkruimte verdwijnen. Er zijn geen aanhoudingen verricht en volgens de politie vielen er ook geen gewonden. Eindhovenaar doodgestoken bij ruzie eindhoven Een 30-jarige man uit Eindhoven is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats doodgestoken. Dat ge beurde tijdens een vechtpartij tussen twee groepen in de Eind- hovense binnenstad. Het is niet bekend waardoor de vechtpartij is ontstaan en de politie weet ook niet wie de dodelijke steken heeft toegebracht. El Al schrapt deel vrachtvluchten schiphol» De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al g twaalf wachtvluchten die nog vja Schiphol lopen, over andere Europese luchthavens verdelen. De stap is het gevolg van een luchtvaartconflict tussen Nederland en Israël. De KLM wil meer vrachtvluchten op Tel Aviv uit te voeren en de passagiersvluch- ten op Israël aan haar dochter Transavia overdragen. Israël voelt hier niets voor. Schiphol vreest een lucratieve klant kwijt te ra ken. Volgens een woordvoerder van de luchthaven wordt er in januari verder gepraat. Sociaal rechercheur: Helft fraudeert Willemstad anpAlberto zegt dat ook tal 1 Cura<;aonaars in Nederland De helft van de ruim 12.000 bij- zwart erbij werken. ,,Ik ben de standsontvangers op Curasao enige sociale rechercheur, incasseert ook in Nederland een Weliswaar zijn er nog acht con- bijstandsuitkering. Dat heeft de troleurs, maar dat is veel te wei- enige sociale rechercheur op nig om de hier voorkomende het Antillen-eiland, Albbrto, za- fraude doeltreffend tegen te terdag gezegd. kunnen gaan." Op Curasao ontvangt bijna Volgens Alberto kan het dub- een op de vier huishoudens een bel ontvangen van sociale uitke- bijstandsuitkering tegen onge- ringen alleen efffectief worden veer een op de twaalf in Neder- aangepakt als de belastingdien- land. De uitkering is veel lager: sten, bevolkingsregisters en so- afhankelijk van de gezinssa- ciale diensten van Nederland en menstelling tussen de 300 en Curasao in eikaars bestanden - 500 gulden per maand, onge- kunnen kijken. „Dat is evenwel veer vier keer minder dan in een besluit dat in beide landen Nederland. op hoog politiek niveau dient te 1- Alberto gaf tal van voorbeel- worden genomen." den van de manier waarop Een woordvoerder van het iri wordt gefraudeerd. Zo verhuren ministerie van sociale zaken in Curagaonaars hun huis, 'vesti- Den Haag zegt het relaas van gen zich in Nederland en leven Alberto „alarmerend" te vinden. - daar dan (eveneens) van de bij- „We nemen de zaak serieus en stand. Anderen schrijven zich zullen zeker een diepgaand on- bij vertrek naar Nederland niet derzoek verrichten", aldus de uit, waardoor ze op Curagao bij- zegsman. Een woordvoerder i stand blijven ontvangen maar van minister Hirsch Ballin van ook in Nederland daarvoor in justitie en Antilliaanse zaken aanmerking komen. Van echt- zegt de precieze Antilliaanse be- paren ontvangt de man op Cu- vindingen te willen afwachten, ra^ao en krijgt de vrouw in Ne- „Maar ook wij nemen de zaak derland een uitkering, of omge- serieus", zegt hij. keerd. Banken leggen handel personeel aan banden Bankmedewerkers en hun fa milieleden mogen binnenkort alleen nog via hun eigen bank in effecten handelen. Zeer spe culatieve transacties zijn ver boden net als aan- en verko pen op een dag. Ook het voor uitlopen op nog niet gepubli ceerde beleggingsanalyses of op een order van een klant is taboe. Dat hebben de Neder landse banken vorige week af gesproken om alle schijn te vermijden dat bankemployees op enige manier voordeel heb ben van hun werk. Handel met voorkennis was wettelijk al verboden. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) moeten de bankmedewerkers in de toe komst zelfs de schijn vermij den dat zij, of hun familie, met voorkennis handelden. De nieuwe regels moeten nog ver bindend worden verldaard door de toezichthouder van de banken, De Nederlandsche Bank. Volgens directeur Overmars van de NVB gaat het om „zeer strenge regels die kunnen wor den opgelegd wanneer bank medewerkers in effecten gaan handelen. Als men zich niet aan de regels houdt, dan zullen de medewerkers zélf moeten bewijzen dat men ze niet over treden heeft". Tot een aanscherping van de regels voor bankpersoneel is vorige week besloten tijdens de jaarvergadering van de NVB. Door het algemeen verbindend verklaren door DNB wordt voorkomen dat buitenlandse banken die geen lid van de NVB zijn de maatregelen ont wijken. Centrumdemocraten willen weer doodstraf Nederland moet de zware cri minaliteit bestrijden door in voering van de doodstraf, zo hebben de Centrumdemocra ten vrijdagavond opgenomen in hun verkiezingsprogramma. Het huidige kamerlid Janmaat wordt lijsttrekker. Nederland besloot in 1870 de doodstraf in vredestijd af te schaffen. De laatste terechtstel ling door ophanging vond plaats in 1861. In 1980 werd de doodstraf ook uit het militair strafrecht geschrapt. Andere zaken waarmee de CD de verkiezingen voor de Tweede Kamer ingaat zijn: Nederlandse ingezetenen mogen niet over meerdere na tionaliteiten beschikken („geen dubbele paspoorten"). Om schijnhuwelijken tegen te gaan mogen buitenlanders pas trouwen nadat ze twee jaar hebben samengewoond. Invoering van het volksrefe rendum. Geen verdere verlaging van het budget voor defensie en handhaving van de dienstplicht. Geen verdere bezuinigingen op de sociale voorzieningen voor ouderen. De AOW wordt gefaseerd verhoogd tot 2000 gulden netto per maand (nu is die 2000 gulden bruto per maand). Partijtop wil 'intelligent gebruikvan bijstandsmiljarden Ballonnen en boze gezichten zaterdag in de Brabanthallen in Den Bosch, over de voorgenomen bezuinigingen. Het voorstel van CDA-kamerlid Lansink om de huishoudelijke hulp voor de thuiszorg gedeel telijk te blijven vergoeden, is een kleine stap in de goede richting. „Maar het is niet wat wij het beste vinden voor onze cliënten", aldus voorzitter Tsjassing van de Landelijke Ver eniging voor Thuiszorg (LVT) zaterdag op een protestbijeen komst in Den Bosch. De mani festatie werd door achtduizend werknemers en cliënten bijge woond. Ze zijn boos over de verdere bezuinigingen op hun budget. Het kabinet wil een eigen bij drage invoeren, het CDA wol de vergoeding voor de hulp in de huishouding zelfs helemaal schrappen. Lansink zei zaterdag dat hij gas wil terugnemen en genoegen wil nemen met een eigen bijdrage van vijftien gul den per uur met als plafond een nog te bepalen percentage van het inkomen. Jaarlijks maken twee miljoen mensen, meestal ouderen, ge bruik van de thuiszorg. In de thuiszorg werken 13CT.000 men sen. „Nederland mag zich in de handen wrijven dat aan zoveel waar de thuiszorg zijn gal spuide foto anp hans steinmeier mensen dagelijks zoveel zorg kan worden verleend voor rela tief weinig geld, namelijk zes procent van de totale kosten van de gezondheidszorg", aldus de thuiszorg. Tsjassing wees er verder op dat de thuishulp juist is ingevoerd om mensen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen en zo mede te besparen op de kosten voor verpleeghui zen en dergelijke. Het beperken van de thuishulp kan leiden tot een toestroom naar de veel duurdere verpleeghuizen en zo averechts uitwerken. Mensen met een uitkering zullen in ruil daarvoor iets moeten doen voor de ge meenschap. De huidige staatssecretaris van sociale zaken en tweede man op de PvdA-lijst Wallage is er absoluut van overtuigd -dat een komend kabinet daar werk van zal maken. Hij- weet zich daarbij gesteund door partijvoorzitter Rot tenberg. „Het is toch waanzin dat we miljarden uitgeven aan uitkeringen terwijl er zo ontzettend veel te doen is", zei Rotten berg het afgelopen week einde op het verkiezings congres van de PvdA. den haag gpd In een vraaggesprek met De Volkskrant zei Wallage zaterdag: „Ik ben erg aangeraakt door al lerlei ideeën die als gemeen schappelijke noemer hebben: Luister eens, er is nog ontzet tend veel werk te doen in de sa menleving. Jij hebt een uitke ring, daar hoort een prestatie voor de gemeenschap tegen over te staan. Dat gaat absoluut komen. Ik ben daar echt van overtuigd". Tweede voordeel van zo'n ar beidsplicht is volgens Wallage dat de mensen dichter bij de ar beidsmarkt worden gebracht. Wallage heeft nog niet concreet voor ogen hoe zo'n 'arbeids plicht' eruit moet zien. „Maar het intelligent omgaan, met de miljarden van de uitkeringen beschouw ik in de komende ja ren voor de Partij van de Arbeid als een absoluut essentieel vraagstuk". Gisteren noemde Rottenberg politie, stadsbeheer, onderwijs en de gezondheids zorg als terreinen waar nog veel werk te doen is. Het PvdA-congres schaarde Ruud Vreeman feliciteert voorzitter Dijksma van de Jonge Socialisten met haar promotie naar de 34ste plaats de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Als ze het haalt, wordt Dijksma met haar 23 jaar het jongste kamerlid aller tijden. foto anp arthur bastiaanse zich verder eensgezind achter de vernieuwing van Rottenberg. Het als realistisch bestempelde verkiezingsprogramma werd vrijdag al, op een paar puntjes na, geheel overgenomen. Ook bracht het congres zeer weinig wijzigingen aan in de kandida tenlijsten voor de Europese en kamerverkiezingen. Het partijbestuur toonde zich daarover opgelucht. Tot aan de stemmingen toe werd er reke ning mee gehouden dat de grondig vernieuwde Tweede- Kamerlijst overhoop zou wor den gegooid. Dit omdat de Rooie Vrouwen, de Jonge Socia listen, de milieugroeperingen en de voorstanders van meer al lochtonen in de politiek, druk aan het lobbyen waren voor hun eigen kandidaten. Onder de eerste dertig kandi daten zijn negen nieuwelingen, onder wie op de vierde plaats FNV-vice-voorzitster Adel- mund. Andere nieuwkomers zijn Joop den Uyls dochter Sas- kia Noorman (directeur sociale dienst Leiden), hoogleraar eco nomie Rick van der Ploeg en mede-partijvoorzitter Ruud Vreeman. Na lijsttrekker Wim Kok staat Jaques Wallage op twee, een bevestiging van zijn status als opvolger van Kok. Op drie staat fractievoorzitter Thijs Wöltgens. Verder in de top tien staan onder anderen de be windslieden Jan Pronk, Aad Kosto, Hans Alders en Relus ter Beek. amsterdam toof brader Heel even sloeg de twijfel toe. Direct na de afwijzing van het dubbelmandaat van He- dy d'Ancona vrijdagmiddag opperde een gespannen partijvoorzitter Felix Rotten berg dat het wat hem betreft nog niet was gedaan met dat dubbelmandaat. Hij sug gereerde een tegenactie en brieste alsof met deze afwijzing het hele proces van de vernieuwing van de PvdA, waarvoor hij twee jaar geleden is ingehuurd, op de tocht kwam te staan. Zijn adviseurs in de Amsterdamse RAI, waar het PvdA-congres vrijdag en zaterdag werd gehouden, brachten hem echter snel tot be daren. Het voorstel de beoogde lijsttrekster van de Europese fractie straks ook in de Tweede-Kamerfractie op te nemen had weliswaar grote charmes, zo meenden zij, maar vormde natuurlijk niet het hart van het vernieuwingsproces. Bovendien had D'Ancona de toegesnelde pers, die de huidige WVC-minister eerder wist te vinden dan de aan het podium vast geklonken Rottenberg, al gezegd dat zij de uitspraak van het congres wilde respecte- Tegen zessen had de voorzitter dan ook al les weer onder controle en telde hij zijn ze geningen. Het congres stond - een paar be trekkelijk mineure kwesties (ontwikkelings hulp en kernenergie) daargelaten - achter het verkiezingsprogramma 'Wat mensen bindt'. Dat beloofde veel goeds voor de za terdag als beide kandidatenlijsten ter goed keuring werden voorgelegd. Te meer omdat toen al duidelijk werd dat het handjevol mensen dat hoger op die lijsten wilde, voor al elkaar in de weg zou zitten. De met spanning tegemoet geziene stem mingen van zaterdag werden dan ook voor al een enigszins landerige aangelegenheid waarbij op de beide lijsten in totaal slechts drie noemenswaardige wijzigingen werden aangebracht. Op de Europese lijst steeg de specialistontwikkelingssamenwerking Maartje van Putten van negen naar zes. Het nieuwe topkwartet Hedy d'Ancona, Frits Castricum, Piet Dankert en Leonie van Bla- del bleek echter geen punt van discussie. Alleen de door Rottenberg uitgerangeerde huidige Europarlementariër Annemarie Goedmakers durfde de confrontatie aan, daarbij vooral gesteund door de afgevaar digde van de afdeling Kesteren die privé als meneer Goedmakers door het leven pleegt te gaan. Zij haalde tegenover Castricum amper tien procent van de stemmen en kwam ook tegen lagere grootheden niet aan de bak. Wat de kamerlijst betreft werd de aanval op het vernieuwende huiswerk van de domi nante partijvoorzitter pas vanaf plaats acht tien ingezet. Tegenover de oud-wethouder van Den Haag. Adri Duivesteijn, „de pionier van de stadsvernieuwing, de man die de traditie van Wibaut en Berlage moet voort zetten", werd het van origine Griekse ka merlid Thanassis Apostolou ingezet. Hij stond oorspronkelijk voor de 38ste plaats genoteerd, maar velen gunden hem een be tere positie omdat „de PvdA met een pro minente allochtoon meer kiezers in de grootstedelijke oude wijken moet kunnen trekken". Duivesteijn was echter een maatje te groot voor Apostolou, die het uit eindelijk wel redde tegen de bestuursspe- cialist en zittend kamerlid Dick de Cloe op plaats 22. Inmiddels hadden ook de Rooie Vrouwen hun door Rottenberg op 38 gezette voorzit ter Mieke van der Burg voor een hogere plaats ingezet. Door het wegvallen van D'Ancona stonden immers alleen FNV- vice-voorzitter Karin Adelmund en het zit tende kamerlid Tineke Netelenbos nog hoog op de lijst. Het congres liet zich echter niet overtuigen en raakte zelfs wat geïrri teerd door het geleur met Van der Burg. Uiteindelijk eindigde ze zelfs op plaats 39. Meer succes had de voorzitter van de Jonge Socialisten Sharon Dijksma. Als „een na tuurtalent" aangeprezen door een even punky als ontwapenende mede-JS-ster steeg zij van 42 naar 34, een plaats die door de meeste congresgangers nog verkiesbaar wordt geacht. Voor Rottenberg was de race toen al lang gelopen. De spanning waarmee hij het con gres vrijdag was begonnen, was zaterdag zienderogen geweken. Als een lief en be scheiden jongetje onderging de zichzelf graag als arrogante Amsterdammer affiche rende partijvoorzitter zaterdag aan het eind van de dag de staande ovatie die het con gres hem op voordracht van lijsttrekker Wim Kok ten deel liet vallen. Het zoentje waarop hij voor het oog van de camera's zijn mede-voorzitter Ruud Vreeman ver gastte, had zelfs Mies Bouwman hem niet kunnen verbeteren. nlegbedrag op f 10.000,- ligt en dc rente nu 5,1%* is. Girorekening- D e Postbank Kapitaalrekening met een eerste minimum inleg van ƒ25.000,- biedt de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5,75%') én alle opnamevrijheid. U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs bedrag boven de f25.000,-, als u dit maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook v de Leeuwrekening, waarbij het l houders die een Kapitaal- of K Lecuwrekening willen openen. kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun girobockjc. En i M POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3