'Knopf im Ohr'legende uit mohair Leven en wonen Vlier houdt heks pp een afstand Dweilzuiger RS-virus BAANDAG 13 DECEMBER 1993 REDACTIE HENRIETTEV TUIN A dn vroeger jaren wisten ze het zeker: een vlier bij huis ïijoudt boosaardige heksen op afstand. En inderdaad, in Boerderijen met een vlier voor de deur, werden de chensen minder vaak ziek en werd de melk niet zo snel doordat de vlier vliegen en ander ongedierte een afstand houdt. Aangezien vliegen overbrengers ziekteverwekkers zijn, klopt het oude verhaal als 3jen bus. IMaar de vlier doet nog meer. De gedroogde bloemen jnormen een prima basis voor vlierbloesemthee, een drank die van pas komt als we moe zijn of grie nerig. De donkere bessen zijn ook de moeite waard, glauw mogen ze niet geconsumeerd worden, maar een gekookt en op smaak gebracht met suiker of ho vormen ze een van de beste hoestdrankjes. Ook i&m van vlierbessen is lekker, al doe ik er zelf altijd wat rijure vruchten bij, ter verhoging van de smaak. De bes- eien zijn zéér rijk aan natuurlijke vitamine C. gebladerde takken op tafel of voor het raam, hebben op hetzelfde effect als de struik voor de deur van e boerderij. Dus waarom geen vlier geplant in de tuin? struik is met alle grondsoorten tevreden, verdraagt t^eel goed half-schaduw en kan gesnoeid worden als de wat al te uitbundig is. de vraag hoe we aan een vlier komen. Wie kennis- Ben heeft met een vlier in de tuin, kan in de tuin op Ptoek gaan naar zaailingen. De vlier zaait zich uit als de éjieste. Ook kan men winterstek nemen. Dat zijn ver zoute toppen van takken, ongeveer 15 cm lang. Deze gedurende de winter ingekuild in de tuin op beschutte plek. In het voorjaar worden de stekken hh goede grond in de halfschaduw gezet en vochtig ge houden. Dan pas vormen zich wortels. Uiteraard kan nen ook vlierstruiken kopen. Hun latijnse naam is ambucus nigra. In een grote tuin is er zelfs een moge- jkheid om de Sambucus als heg te gebruiken, maar dan niet al te zeer gesnoeid. Doet men dat, dan mist men bloem en vrucht en dat zou jammer zijn. Lezersvraag 1 iHeel veel dank aan mevrouw KERKSTRA VAN DER uit HAARLEM. Zij schrijft dat haar druif last had meeldauw. De kwaal van veel druiven. Na alle an- •j4lere biologische meeldauwbestrijdingsmiddelen toege past te hebben, werden er zwavelhoudende stenen in in de grond rond de druif. En ziedaar: deze j^pude tip, die ik al jaren met succes toepas, werkt won- vöderwel. Daarom de goede raad-aan allen die meeldauw •hebben in de druif: probeer het eens met zwavelhou dende stenen rond de wortels, ingegraven in de grond. Verder het verzoek van mij: wees zo vriendelijk om te welke milieuvriendelijke methode het best jwerkt. We moeten van elkaar leren. We hebben niet, eJiet als de gifindustrie, grote en dure laboratoria te he om een en ander te laten testen. [(BJ\ S. DE HAAN uit HAARLEM schrijft dat er twee pro blemen zijn. In de eerste plaats werden vorig jaar de bladeren van zowel braam als framboos helemaal kaal gevreten. Alleen het 'skelet' bleef over. Dat duidt op cfupsenvraat. De beste methode is, om deze winter alle fcude takken weg te snoeien; dat moet toch, want en framboos dragen alleen op het jonge hout, Rjdat vorige zomer is gevormd. De oude takken verbran of ldeingesnoeid in de vuilnisbak gooien. Nooit en uÜte nimmer op de compost! In het voorjaar goed oplet ten of er kleine eitjes zijn afgezet op de achterkant van Hrnet blad. In een kleine tuin kan men die bladeren zoe- jken en vernietigen. Ook kan men spuiten met een ui- jterst milieuvriendelijk middel, .dat sedert kort in klein- jn de handel is. Het heet Spruzit, is gemaakt lop basis van afbreekbare gif in pyrethrum en wordt ver- door de firma Ecostyle. Blijf dus vragen naar Spruzit en laat u niets anders in de handen stoppen. 'Eventueel kan men ook spuiten met een zoutoplossing: 110 gram keukenzout per liter water. Niet méér! Jonge .jrupsen leggen het loodje, volgroeide rupsen niet. In elk geval opletten in het voorjaar zodra de vlinders gaan .'vliegen. -- De tweede vraag is: waarom krijgt mijn Kalanchoé .'steeds luis? Uiteraard ben ik niet helderziende, maar ik vrees dat de plant, een vetplant, teveel water krijgt. De Kalanchoé mag pas water krijgen als de aarde aan de bovenkant in de pot al droog is. 's Winters tijdens de rust nog minder. Deze plant wil tijdens de rustperiode ■Met warmer staan dan een graad of twaalf. Tijdens de "(groei gewone kamertemperatuur, veel licht, ook zon imaar weinig water. De luis die er al op zit verdwijnt na Jenkele keren dompelen in lauw water. Alleen het blad (dompelen, niet de aarde. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Steiff-beer Teddy al 90 jaar en nog piepjong Er leefde eens, ruim 100 jaar geleden, een jonge naaister in een dorpje midden in de Zuidduitse bossen. Op een dag in 1880 ontdekte ze in een modeblad de tekening van een kleine vertederende olifant. Ze zette het plaatje om in een zacht gevuld speldenkussen en gaf acht exem plaren cadeau aan haar vriendinnen. Maar die vonden het beestje veel te mooi om als speldenkussen te gebrui ken. Het belandde in de kinderkamer. Dit was de geboor te van het eerste zacht gevulde speelgoeddier ter wereld. En de geestelijke moeder was de door kinderverlamming aan een rolstoel gebonden Margarete Steiff uit Giengen an der Brenz in Baden-Württemberg. het knuffeldier is gemaakt. Niet alleen kinderen zijn be zeten van de Teddy, ook vol wassenen kunnen helemaal in trance raken als het om dit fe nomeen gaat. Op 19 oktober 1989 bij een veiling van Sothe by's bijvoorbeeld boden twee Amerikaanse echtparen zo te gen elkaar op, dat een Teddy uit 1926 voor maar liefst 190.000 gulden van eigenaar wisselde. Eén bizar hoogtepunt, maar een redelijke geconserveerde beer van een jaar of 50 oud, brengt toch al gauw een paar duizend gulden op. HANS HOOGENDUK In 1902 creëerde Margarete's neef Richard de eerste beweeg bare beer. Op de voorjaarsbeurs in Leipzig introduceerde hij een jaar later de Beer PB 55 (P- pluche, B-beweegbaar, 55 cm groot). Het beertje zat eenzaam en verlaten op een plank. Tot dat op de laatste dag een Ame rikaan, die de hele beurs naar iets werkelijk nieuws had afge stroopt, de zielige pluchebeer ontdekte. Hij bestelde er gelijk 3000. De triomftocht van de Steiff-beer was begonnen en in 1907 produceerde de speel goedfabriek het nooit meer ge broken Tecord van 974.000 be ren. De beer veroverde Amerika dank zij president Theodore (Teddy) Roosevelt. In 1902 druk te de Washington Post een teke ning af waarop de hartstochte lijke jager Roosevelt weigert een hulpeloze jonge beer dood te schieten. De plaat maakte zo'n indruk op de lezers, dat de teke naar voortaan al zijn karikatu ren van de president van een kleine beer voorzag. Voor de Amerikanen werd de Teddybeer het symbool van hun liefde voor deze president. Toen de Teddy vorig jaar zijn 90ste verjaardag vierde, kreeg het troetelbeest van miljoenen kinderen een ei gen standbeeld voor de fabriek in Giengen en wat was logischer dan dat een achterkleinzoon van Teddy Roosevelt het ont hulde. Zakenvrouw Margarete Steiff was niet alleen heel creatief, maar had ook een fijne neus voor zaken. In haar eerste catalogus stond bijvoor beeld Voor kinderen is alleen het beste goed genoeg. Een tweede uiterst slimme zet was de Steiff- dieren van een eigen merkteken te voorzien om plagiaat te voor komen. Vanaf 1904 kreeg elk dier een knoopje in het oor, de beroemde Knopf im Öhr, vijf jaar later volgde het stoffen vlaggetje met det produktieda- tum en het materiaal waaruit Treurig Het is de herinnering aan die goede, oude tijd, aan de eigen jeugd, schreef de psycholoog Joachim Mensing en hij ver volgde, de Teddybeer kijkt altijd een beetje treurig, precies zoals je je voelt als je hem nodig hebt. Met die visie is Teddy oud, maar nog niet moe geworden. Zijn oorspronkelijke vorm met de wat spitse snuit, gekromde rug, slank lichaam en extreem lange armen is elke keer weer aangepast aan de heersende mode. Vandaag de dag is de Teddy een superzachte knuffel partner. Maar behalve de Teddybeer in alle soorten en maten brengt Steiff nog meer dan 500 andere pluchedieren op de markt. Het aanbod is fraai uitgestald in de toonkamer in Giengen. Export-directeur Jean Lafitte: ,,De beren maken nog altijd een kleine 40 procent van de omzet uit. In Nederland zelfs 55 pro cent. Dit jaar komt de omzet voor het eerst boven de 100 mil joen mark. Nee, van de recessie merken wij niet veel, bij ons is de vraag nog altijd groter dan het aanbod. Eigenlijk zijn onze bijna 1.000 medewerkers kleine kunstenaars en dus is de pro- duktie niet oneindig op te voe ren". Met de Steiffclub speelt men heel slim in op de verzamel woede. Voor 45 mark per jaar kan iedereen lid worden. Elk lid ontvangt vier keer per jaar het Export-directeur Jan Lafitte: "Wij zijn de haute couture in speelgoedland". Irene Scheuder-Tjoa: Zakenvrouw van het Jaar. FOTO PAUL HUF 'Zakenvrouw van het Jaar' De vrouw achter de man van de Biodermal-produkten (huidver zorging), Irene Scheuder-Tjoa (43), is uitgroepen tot Zaken vrouw van het Jaar. Bij Bioder- mal houdt zij zich,specifiek be zig met verkoop, publiciteit en PR. Zij krijgt de prijs voor haar dynamiek, innovatie- en door zettingsvermogen. De officiële naam van dezê prijs is: Prix Veuve Clicquot, ge creëerd in 1972 ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het champagnehuis Veuve Clic quot Ponsardin. De prijs, die vrouwelijk management moet stimuleren, is in het leven ge roepen om de herinnering le vend te houden aan de legenda rische Veuve (weduwe) Clicquot Ponsardin, die in 1805 op 27-ja- rige leeftijd al een gerespecteer de zakenvrouw was. Haar motto was: Slechts één kwaliteit, de al lerbeste. De prijs wordt uitge reikt in acht landen: Canada, Denemarken, Duitsland, Frank rijk, Ierland, Nederland, Groot- Brittannië en Zweden. In, Ne derland bestaat de onderschei ding sinds 1981. Voor de titel werden dit jaar 51 zakenvrouwen voorgedragen waaruit de jury, die bestond uit: mevrouw mr. Y. van Rooy (staatssecretaris Economische Zaken), mevrouw drs. K. Peijs (Europarlementariër), mevrouw E. Denneboom-Frank (Zaken vrouw van het Jaar 1992), J. Kamminga (voorzitter KNOV) en dr. A. Rinooy Kan (voorzitter VNO), Irene Scheuder-Tjoa koos. clubblad vol berennieuws, een zilveren berenspeld en kan clubavonden bezoeken. In het blad worden verder adviezen gegeven hoe 'gewonde' beren opgeknapt kunnen worden en natuurlijk staat er een ruilbeurs in. De club is een geweldig suc- -ces. Binnen een jaar waren er al 15.000 leden geregistreerd, van wie 632 in Nederland. Replica's Toen de verzamelwoede, vooral in de VS, er voor zorgde dat ou- Voetenwerk Een huisvrouw loopt ongeveer 24 kilometer per week; heeft ze kleine kinderen dan scoort ze ruim 32 kilometer. Een postbo de komt op een weekafstand van 50 kilometer, een winkel manager blijft steken op 93,3 ki lometer. Winnaar is de ober, die per week 96,6 kilometer aflegt. Deze cijfers komen uit een En gels onderzoek van Scholl voet- verzorgingsprodukten. De voet is in Nederland volgens Scholl 'het meest verwaarloosde li chaamsdeel'. Het bedrijf hoopt daarin verandering te brengen met een poeder dat de voeten de gehele dag fris en droog houdt, een spray die verkoelend werkt en vermoeide voeten op pept, een badprodukt, een huidscrub en een vochtherstel- lende crème voor voeten en be nen. De laatste zit in een pot van 100 milliliter 11,95) en is een prima middel om de droge huid te herstellen. De aloë vera, die in de crème is verwerkt, ver zacht, de vitamine E- helpt de gekloofde huid herstellen en de cacaoboter houdt het vocht vast. Na een douche of een bad is de pepermunt-voetlotion 5,50) dan ook een prima pro- dukt voor vermoeide en pijnlij ke voeten. Daarnaast is een ver koelende gel voor de benen 7,95) een luxe voor degenen die veel en lang moet staan, ter wijl de puimsteen-voetscrub 8,95) gel en scrub in een de huid van voetzolen en hielen weer zacht en glad maakt en bovendien nare luchtjes tegen gaat. De in India gemaakte Footsie Roller 9,50 en 12,50) een roller voor voetmassage kan ook goed werk doen. De dweilzuiger VAXMOP op de ze pagina van vorige week is duurder dan wij meldden. De prijs is 299,-. de beren enorme bedragen op leverden, ontstond het idee van replica's in een gelimiteerde op lage. Regelmatig wordt weer zo n oude beer tot leven gewekt en helemaal als vroeger geprodu ceerd, inclusief de houtwollen vulling. Er worden niet meer dan 4000 tot 8000 exemplaren gemaakt die tegen een prijs van 300 tot 800 gulden naar 35 lan den worden geëxporteerd. „Daarna bepaalt de markt de prijs", zegt Lafitte. Óm oud en jong een indruk te geven van wat er nu al meer dan 100 jaar bij Steiff wordt ge produceerd, heeft het bedrijf een museum ingericht. Jaarlijks vergapen zich zo'n 65.000 men sen aan al dat pluche. Op 360 vierkante meter zijn bijna 1.000 dieren uitgestald. Een fraaie plaats is uiteraard ge reserveerd voor de 'oer-Teddy' van Richard Steiff. Verder staat hier de naaimachine van Mar garete Steiff. En natuurlijk ont breekt ook het legendarische olifantje niet, waarmee dit waar geworden speelgoedsprookje in 1880 begon. Swatch-veiling Swatch, het horloge dat de 'redding' betekende voor de Zwitserse horloge-industrie, is niet alleen een veelgedragen klokje, het is ook een verzamelobject. Elk jaar verschijnt er naast de modieuze mo dellen die voor rond de 100 gulden te koop zijn, een model in geli miteerde oplage waarop moet worden ingetekend. Deze speciale horloges en 300 'gewone' worden 20 december ge veild bij Veilinggebouw Van Zadelhoff, Vaartweg 109, 1217 SM Hil versum. Van 14.00 - 16.00 uur zijn kijkers welkom, de veiling begint om 19.00 uur. Twee bijzondere Swatch-horlóges. 'Op stand' huwen en dineren Vijftig kastelen, oude adellijke woningen, patriciërswoningen, havezaten en landhuizen zijn, met foto, opgenomen in de gids Kastelen geschikt voor evene mentenuitgegeven door de Ne derlandse Kastelenstichting. Nieuw in deze herziene uitgave van de gids is de vermelding in welke kastelen een huwelijks voltrekking kan plaats hebben. Volgens de Kastelenstichting kan alles wat er bij een huwe lijksplechtigheid moet gebeuren veelal op één locatie worden ge daan, inclusief het kerkelijk hu welijk in de slotkapel. Verder staan in de gids nog twintig kastelen, huizen en bui tenplaatsen vermeld met alleen SPREEKUUR het telefoonnummer, omdat ze weliswaar eveneens geschikt zijn voor evenementen, maar niet deelnemen aan dit project. Volledigheidshalve heeft de Kastelenstichting ook het adres en telefoonnummer van de Ver eniging Nederlandse Landgoed- en Kasteel-Campings in het gidsje opgenomen. De informa tie wordt in het Nederlands en in het Engels gegeven. De gids 15,-, inclusief ver zendkosten) is zowel telefonisch als schriftelijk te bestellen bij de Nederlandse Kastelenstichting, Poortgebouw Huis Doorn, Langbroekerweg 10-a, 3941 MT Doorn, tel. 03430-16282. Tamara is nog maar vier maanden oud en tot voor enkele dagen was zij een pro bleemloze baby. Toen werd zij een beetje verkouden en haar moeder vond dat ze wat slechter dronk dan anders. De verkoudheid ging niet over en na een paar dagen bleek dat Tamara meer onder de leden had. Toen ik het meisje zag, had zij het duidelijk be nauwd. Ze moest enorm veel moeite doen om lucht in haar longetjes te krijgen en al die inspanning was niet genoeg om haar een gezonde roze kleur te geven: Tamara zag er grauw uit. Deze grauw-blauwe kleur wijst erop dat het kind niet meer genoeg zuurstof binnenkrijgt en dat is een dwin gende reden om snel naar een ziekenhuis te gaan. Bij dit kleine meisje is sprake van een acute bronchiolitis, niet te verwarren met de bronchitis die oudere kinderen zo vaak hebben. In de late herfst en vroege winter worden veel mensen besmet met virussen die een op verkoudheid lijkende ziekte ge ven. Een van die virussen is het zogenaam de RS-virus. Bij volwassenen en grote kin deren is het een vrij onschuldig virus, maar bij jonge zuigelingen kan het ernstige pro blemen geven. Het RS-virus tast de kleinste luchtwegen aan, de bronchioli, die ver in het longweef sel liggen. Het virus geeft ter plaatse een ontsteking (bronchiolitis) en dus zwelling van het slijmvlies dat de luchtwegen be kleedt, zodat de luchtwegen nauwer wor den. Het geïrriteerde slijmvlies scheidt ook extra slijm af, waardoor de luchtstroom nog meer wordt belemmerd. Het kost de kin dertjes te veel inspanning om hun longen nog goed met lucht te vullen en het resul taat is dat ze, zoals Tamara, blauwig gaan zien en geen energie meer hebben om te drinken. Het zijn uitsluitend de jonge zuigelingen (jonger dan een jaar) die in deze mate door het RS-virus worden aangetast. Dat komt grotendeels doordat zulke kleine kinderen wat hun luchtwegen betreft nog heel kwets baar gebouwd zijn. Hun luchtwegen heb ben een veel kleinere diameter dan bij vol wassenen, en daar komt bij dat bij baby's, in vergelijking, de borstkas erg slap is, zodat het inademen meer moeite kost. De longen van zuigelingen hebben ook niet helemaal de goede maat voor hun borstkas: eigenlijk zijn ze te groot. De longen kunnen zich daardoor niet goed ontplooien. Deze facto ren, nauwe luchtwegen, te grote longen en een slappe borstkas, zorgen ervoor dat de luchtwegen bij een ontsteking heel snel te nauw worden om nog in voldoende mate lucht te laten passeren. Tamara werd opgenomen op de babyafde ling van het ziekenhuis en in een wiegje met extra zuurstof verpleegd. Omdat de bronchiolitis door een virus wordt veroor zaakt heeft het geen zin antibiotica te ge ven. Er bestaan nog slechts enkele antivirale medicamenten en het RS-virus is niet ge voelig voor deze medicijnen. Het enige wat gedaan kan worden is zorgen dat het kindje genoeg zuurstof binnenkrijgt. Over het wiegje wordt een plastic tent gespannen waarin éxtra zuurstof wordt geblazen. Bui tenlucht bevat ongeveer 20% zuurstof; in deze tentjes kan tot 80% zuurstof worden gegeven. Tamara kreeg, eenmaal in de zuurstoftent, snel weer haar normale roze kleur, maar het zal zeker een week duren voordat zij uit dit speciale wiegje gehaald kan worden. Voor haar ouders waren deze gebeurtenis sen buitengewoon enerverend. Van de ene dag op de andere was hun dochtertje ern stig ziek, zo ernstig dat zij met spoed naar het ziekenhuis moest. Vooral Tamara's moeder was geschokt door de gedachte dat haar kindje aan deze ziekte had kunnen overlijden. De laatste jaren is op de meeste kinderafdelingen van de grote ziekenhuizen meer aandacht gekomen voor de bezorgd heid van de ouders. De kinderartsen zijn gemakkelijker bereikbaar en de ouders wor den intensief bij de behandeling van hun kind betrokken. Voor Tamara's ouders was het een opluchting over hun angst te kun nen spreken met arts en verpleegkundigen en het feit dat zij tijdens de bezoekuren zelf voor Tamara konden zorgen gaf hen het idee bij te dragen aan de genezing van hun dochtertje. Het is niet mogelijk besmetting met het RS- virus te voorkomen, maar zeer recent is in de Verenigde Staten een vaccin tegen het virus ontwikkeld. Het zal nog enige tijd du ren voordat dit beschikbaar komt, maar ge lukkig worden lang niet alle zuigelingen die besmet zijn, zo ziek als Tamara. Alleen een arts kan de ernst van de situatie beoorde len. Wanneer is het nodig bij een verkouden baby de arts te consulteren? - als uw kind niet goed meer drinkt; - als uw kind hoge koorts heeft; - als uw kind moeite heeft met ademhalen of daar kreunende geluidjes bij maakt; - als uw kind een grauw-bleke kleur gaat vertonen. In MARISKA KOSTER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25