NOVO schaart zich onder kanshebbers TUSSENIN Volleyballers RVV rekenen eenvoudig af met Inter Amicos Sport rdeO Mader heerst op super G MAANDAG 13 DECEMBER 1993 mes tevoorschijn zou halen." Volgens de voorzitter van Dyna mo Dresden, Rolf-Jürgen Otto, had Matthaus vooral last van overdrijving. „Ik ben tot zater dagmorgen vier uur in de direc te omgeving van de heer Matt haus geweest. Over deze zaken is met geen woord gerept, ik heb zelf ook niets gemerkt." Ot to kaatste de bal terug, „Het op treden van Matthaus op de voetbalvelden en in de publici teit was de laatste tijd allesbe halve sterk." e Algemene Verga ap dering van de Ko- M ninklijke Neder landse Lawn Tennis Bond (KNLTB) was zaterdag in Utrecht qua tijdsduur een 'vijf setter', maar voor het bestuur bijna een 'walk over'. Alleen het onderwerp contributieverho ging op de twintig punten tel lende agenda bracht een con frontatie van voor- en tegen standers. De eerste categorie (twaalf van de vijftien districten) bleek veruit in de meerderheid, zodat voorzitter Ruurd de Boer tevreden kon constateren dat de opslag voor junioren en senio ren van één gulden was aange nomen. in zijn openingstoespraak met een terugblik op 1993 had De Boer nog waarschuwend de vin ger opgestoken. „Meer televisie- tijd dan ooit tevoren werd aan tennis besteed", constateerde hij. „Bij oververzadiging ont staat het gevaar van een vlucht van de TV-organisaties naar an dere sporten. We zullen dan ook moeten bezien hoe het spel op de baan van dode momenten kan worden ontdaan. In dat licht moet ook het lopende on derzoek naar verandering van spelregels worden beschouwd. De contributieverhoging werd onder meer noodzakelijk geacht voor de uitvoering van het be leidsplan 2001dat vier jaar ge leden werd aanvaard. Dit plan behelst een vergaande herstruc turering en een afslanking van het bondsbestuur van ruim twintig tot maximaal acht le den. Een operatie, waarbij nog heel wat heilige huisjes omver moeten worden gehaald. Voor een proefproject (pilot) werd al vast een kwart miljoen gulden uitgetrokken. Tijdens de vergadering werd voorts het voorstel tot wijziging van de Statuten in verband met de invoering van het reglement dopingcontroleaangenomen. Miriam Oremans kreeg de jhr. mr. De Brauw-beker toegewe zen voor haar prestaties in de categorie tot 21 jaar; Mark Koe vermans verwierf de Huib Wil ton wisselprijs voor zijn bijdrage in de zege van de Davis Cup- ploeg op Spanje. Het behalen van de wereldtitel was za terdag in Nieuwe- gein de reden dat de najaarsver gadering van de Nederlandse Bridge Bond met instemming reageerde op het bestuursvoor stel opnieuw voorrang te verle nen aan de sectie topsport. Voor de breedtesport wordt 25.000 gulden uitgetrokken voor les- en trainingsprogramma's. De vergadering ging unaniem akkoord met een contributie verhoging van 1,3 procent. De NBB hoopt uiterlijk begin 1995 de grens van 100.000 leden en duizend clubs te passeren. De bond telt momenteel 94.000 leden. Daarbij behoort niet de Haagse bedrijfsbond, die de vroeger verkregen voorrechten niet wilde opgeven en zich daarom de districtsstatus zag ontnomen. De Belgische basket balclub Okapi Aalst overweegt de nog niet speelgerechtigde Okke te Velde voor onbepaalde tijd bij een Nederlandse club te stallen. Voorwaarde is dat het proces om Te Velde als zogenaamde Eurobelg in Aalst aan de slag te krijgen door de regeling niet wordt verstoord. Zelf zou de in ternational het liefst worden uitgeleend aan Mustang Jeans Den Helder, zijn vorige werkge ver die hij begin dit seizoen ver ruilde voor Aalst. Woensdag praat Te Velde in ge zelschap van zaakwaarnemer Ian Lugtenburg met Aalst over zijn toekomst in België. Pas 19 januari gaat de rechter zich op nieuw buigen over het herhaal de verzoek om Te Velde op ba sis van de EG-richtlijnen als Eu robelg te acceptereq. Een uit spraak wordt door de betrokke nen niet eerder dan medio fe bruari verwacht. Eerder was het vonnis in een kort geding nega tief. De trage gang van zaken kost Aalst ondertussen handen met geld. Naast de proces- en advo- caatkosten betaalt de club maandelijks het salaris van Te Velde plus de huur van zijn ap partement. Daverende verrassing LUSV 1 chaatser Carla Zijlstra de i in Algemeen Dagblad: !de „Bij het wielrennen in Rijde Tour zeggen ze altijd dat ie- siedereen zich neerlegt bij de over- af]macht van één persoon. Dat kom t door psychologische gren - reizen. Je mag voor jezelf geen Wokkcide opwerpen. Als ik me goed voel, zal ik op de Spelen 1 ook geen respect hebben voor mlNiemann. Je moet voor goud )e \gaan." tih aai|Een redacteur in het suppor- of tersblad FC Volendam in de ijk thuishaven, over 'het scoren van doelpunten door buiten- landse voetballers': ei:„OoAr in Nederland neemt de in- ndstroom van personen meteen ;nj niet-Nederlandse nationaliteit 'j-J nog steeds toe, iets wat leidt tot -.jJ een veranderend beeld van de 'en Nederlandse samenleving, zowel ten 8oede (exotische vruchten) als ten kwade (drugsoverlast)... a^e De reactie in de Volkskrant ertj van de voorzitter rie'Van de supporter svereniging van Vo- xjj lendam, Henk Runderkamp, op het stukje: „Ik zie niet in wat rd daaraan verkeerd is. Is J Vorige week nog, S mijn vrouw zet haar qJ fiets bij het postkan- J toor. Is een halve jJ minuut binnen, en iet weg is haar fiets. Had één of andere jer donkeregrappen- S maker gejat. Moest ik een nieu- las| we fiets kopen voor duizend gul- den. ~H VrouwenbondscoachHenk Gemser in de Volkskrant over zijn schaatsploeg: „Soms verbaast het mezelf dat ik zoveel geduld heb. Want er zit ten een paar hondekoppen tus sen, hé, die ik soms graag een schop zou geven. j Cor Lems in De Telegraaf na 'J j zijn overgang van ADO Den Haag naar Dordrecht: „Ik ben een soort halfgod in Den Haag en ken supporters die niet konden slapen toen ik naar NAC 11" zou gaan." Idem: *ie „Ik wil de vuile was niet buiten I hangen, daar is de club me te °P lief voor, maar in een paar we- d.e ken heeft De Ruiter wel mijn 1S carrière kapot gemaakt. rer Emile Vrijman, directeur van iethet Nederlands Centrum voor 101 Dopingvraagstukken, in De Volkskrant: „Als ik soms de voorstellen van bonden hoor, ga ik liever een straatje om. Alle bonden be schouwen de topsport als vlag- geschip, maar ze zien de torpedo niet, die dat schip tot zinken kan brengen. Vrijman over een bezoek in cognito aan een cursus body builders 'hoe kun je anabole steroïden gebruiken': „Ze keken me wel een beetje vreemd aan, omdat ik in ver houding nogal mager ben. Er kwamen fascinerende reacties uit de groep. Over aromatisering en tepelvorming, als gevolg van a nabolica-gebruik. Lacherig merkte iemand op, dat je die te pels toch kunt laten opereren, 't Werd als grapje gebracht. Een ander wierp doodserieus op: 'Maar dat is toch pijnlijk?' Mart Smeets in Nieuwe Revu: Tennis is een keurige Duitse aangelegenheid geworden, met veel succes, veel sponsors en gro te toernooien, maar de uitstra ling is nul. Renze de Vries, ex- voorzitter van FC Groningen in de Studentenkrant: „Ik zie het als een plicht om terug te keren. Ik heb Gro ningen niet met schulden opgeza deld, dat is pas later gebeurd. Onder mijn leiding van 1976 tot 1989 is FC Gronin gen een instituut ge worden dat over de hele wereld bekendheid verwierf. Het doet me dan ook pijn om te zien hoe Groningen is afgegleden. Ik ben béschikbaar, maar heb nog niets toegezegd. Michael van Praag, voorzitter van Ajax in Panorama over zijn bezoek aan FC Groningen- Ajax: „Ik heb de mooiste wedstrijd van mijn leven gezien vanuiteen dierenkooi. Schandalig, zo ont vang je geen gasten. Prikkel draad en hekken werken nega tief op het gedrag van het pu bliek. Rob Jacobs, voetbaltrainer te Griekenland, in Aktueel: „Als we verliezen, komt de dag erna een priester langs om de ploeg te zegenen. Zelfs de doel palen worden dan niet verge ten. VAL D'ISERE ANP Günther Mader kan van alles wat. Sommige facetten van het skiën beheerst de Oostenrijkse allrounder zelfs uitstekend. Door zijn overwinning)in de eerste super G-wedstrijden van het seizoen behield de 26-jarige Mader de leiding in het klasse ment om de wereldbeker. Twee maanden voor aanvang van de Olympische Winterspe len zegevierde Mader in het Franse Val d'Isère. De afdaling was een dag eerder afgelast. In het Zwitserse Veysonnaz was de slalom voor de Zweedse Pernilla Wiberg, de reuzenslalom voor de Italiaanse Deborah Compag- noni. Mader, rugnummer 28, incas seerde met zijn tweede seizoen zege 30.000 gulden. Twee we ken geleden was hij winnaar in Park City. Het was zijn vijfde overwinning in een super G-ra- ce, zijn tiende wereldbekertri omf. Mader, derde bij de olym pische afdaling van 1992 in Al- bertville, meent de vorm te pak ken te hebben. De tegenstanders waren voor de start al enigszins uit balans gebracht. Dat gold althans voor de Noren, wier trainer Ales Gartner zaterdag op 45-jarige leeftijd na een hartaanval was overleden. De tweevoudige we reldkampioen en winnaar van Olympisch goud, Kjetil-Andre Aamodt, eindigde als tweede. De Amerikaan Tommy Moe werd derde. De vierde (Jan Ei- nar Thorsen) en de zesde plaats (Atle Skaardal) waren overigens weer voor de Noren, op wie in Lillehammer stevig jacht wordt gemaakt. Met tranen in de ogen en een rouwband om de arm stapte Aamondt het erepodium op. Gartner, afkomstige uit Slovenië, overleed in Savognin, Zwitserland. Wiberg maakte in Veysonnaz een matige verrichting in de eerste manche in de tweede meer dan goed. De olympische en wereldkampioene in de reu zenslalom glipte in de tweede omloop langs de Italiaanse Mo reno Gallizio, de jeugdwereld kampioene. De Oostenrijkse Anita Wachter, die tijdens de reuzenslalom op zaterdag ten val was gekomen, raakte de lei ding in de wereldbekerstand aan Wiberg kwijt. Presteren is pre senteren'luidde de tweede stel ling, die Peter Blitz in het fraaie Dekker Centrum in Warmond losliet op een selecte groep jeugdige tennistalenten. De be kende sportpsycholoog richtte zich niet alleen op de leden van, en kandidaten voor Jong-Oran- je, maar betrok ook de ouders en de aanwezige (ex-)topspelers en bondsbestuurders van de tweede I.C. Academie in zijn le zing. Want 'zelfkennis' is dan Wel 'de basis voor zelfvertrou wen en progressie' (de vierde stelling), maar 'zonder coach kun je niet'. Uiteraard reageer de ex-Wimbledonfinaliste Betty Stöve zinnig met de medede ling, dat er twintig jaar geleden helemaal geen coaches waren. Omgaan met de spanningen in een wedstrijd was het onder werp, dat Blitz van het bestuur van de Internationale Lawn Tennis Club van Nederland, waarin alle internationals en oud-internationals zijn vere nigd, had opgekregen. 'Bezint eer ge (met topsport) begint' was de strekking van de eerste stelling van de psycholoog. Dat bedacht ook I.C.-voorzitter en voormalig meervoudig Neder lands tenniskampioen Louk Sanders zich, toen de pointe van Blitz lange tijd uitbleef. On danks de rake interrupties van de zich steeds meer op de coaching richtende Michiel Schapers en oud-Davis Cup speler Rolf Thung werd het lan- durige betoog nooit langdradig en bleef het tot de laatste secon de boeiend. En controversieel, want wat moet je als jeugdige toekomstige bestormer van de wereldranglijsten met uitspra ken als: 'in Nederland trainen we veel te veel' en 'alle training is mentale training' (stelling drie). Blitz gaf ook het ant woord: discipline is de basis en je moet ook geluk hebben. De jaarlijkse I.C. Academie, waarin door de verenigde (oud- )internationals op een meer verantwoorde manier getracht wordt aan de opkomende jeugdtalenten een betere onder grond voor tennis als beroep te bieden, werd geopend met een thema over communicatie met (kandidaat-)sponsors voor de officiële en dus jonge deelne mers onder leiding van Theo Boilerman. Na de lunch wist Paul Foortse in duidelijke be woordingen, maar vooral op humoristische wijze een aantal Fiscale aspecten toe te lichten. Eén ding is duidelijk. Monaco wordt pas een belastingparadijs als ook de kamer in het ouder lijk huis met de posters van Ma donna ('als dat nog mag') of die van Michael Jackson ('als dat tenminste nog kan') definitief wordt gesloten. Presteren is pre senteren, daar slaagden alle in leiders in Warmond met verve Uitspraken van Lo- thar Matthaus doen het altijd goed in de Duitse pers. In twee zondags kranten meldde Matthaus dat hij zich vrijdag na afloop van de wedstrijd Dynamo Dresden - Bayern München bedreigd had gevoeld. De aanvoerder van het Duitse elftal zette in Bild am Sontag en Welt am Sonntag zijn vraagte kens bij de veiligheidsmaatrege len in en rond het stadion. „We werden beledigd, kregen geme ne scheldwoorden naar onze hoofden", zei Matthaus, die na de 1-1 van de kleedkamer naar de spelersbus tien meter tussen supporters moest lopen. „Ik moest opeens aan de aanslag op Monica Seles denken. Ik let te goed op dat niemand een De ervaringen van oud-Davis Cup-speler Rolf Thung (met microfoon) en ex-Wimbledonfinaliste Betty Stöve vonden tijdens de tweede I.C. tennis- academie een aandachtig gehoor bij aanstormende talenten als (v.l.n.r.) Maaike Koutstaal (Nederlands kampioene in 1992), Tamara Rollenberg, Debbie Haak, nationaal jeugdkampioene Yvette Basting en Amanda Hopmans. foto henk bouwman asLEIDEN GER RENES enVOLLEYBALAAEDEWERKER daj lagRw heeft in de promotieklasse 'a%impel afgerekend met het iets geplaatste Inter Amicos (3- VCS verloor bij Agon met de- erzelfde cijfers. Bij de vrouwen zowel Gemini 2 als Ridder- 'igyéld een nederlaag. d^Inter Amcos- RVV 1-3 (8-15, 3nj 15-11, 11-15, 14-16) De start van RW was goed, maar in de volgende set werd het overspeeld, omdat de eigen service te zwak was. In de derde periode liep het gemakkelijk uit naar 14-4. Een inhaalpoging van Inter Amicos strandde op 11. In de vierde kwam RW met 14-8 achter en leek het verloren. Maar punt voor punt liep het in en via de goede buitenaanval lukte het de Rijnsburgers alsnog te winnen. Agon-VCS 3-1 (11-15, 15-7, 15- 9,15-8) Hoewel bij VCS weer zes man hersteld waren van de griep (in clusief Chris van de Hove), hing er een zekere lamlendigheid over het team. Alleen in de eer ste gewonnen set doorbraken de Sassenheimers die door hard werken. In de volgende sets kon VCS de opgelopen achterstand niet meer goedmaken. De grote manco's waren de slechte inzet en het veelvuldig ageren tegen de scheidsrechter. In de derde set waren 12 van de. 15 gescoor de punten van Agon veroor zaakt door passfouten bij VCS. Sille/Jupiter-Gemini/K 2 3-0 (6-15, 12-15, 13-15) Jupiter ontregelde met zijn ster ke opslag Gemini zodanig, dat de ballen vaak in één keer op de grond vielen. Ook in de tweede set leek het zo te gaan, maar Gemini liet daarna toch iets meer zien, al redde de ploeg uit Voorschoten het op het eind niet. In de derde set kwam Ge- mini van 14-10 terug tot 14-13 door Marleen van Duin. Toen gaf de scheidsrechter een tou che aan op een bal die hoog uit geslagen werd. Resultaat: serve over en wedstrijd verloren. Ridderveld-Kalinko 0-3 (6-15, 14-16, 12-15) Bij de Alphense vrouwen kwam de service en pass er niet goed uit en daar de eigen spelver- deelster er niet was, was de aan val van elk gevaar ontbloot. Pas in de tweede set ging het draai en: toen scoorden Jolanda Sloothaah en Nel de Jong vel- vuldig. Evenals in de derde set lukte het op het eind net niet de punten in eigen huis te houden, al was het verschil tussen de ploegen eigenlijk miniem. im behalve tweededivisionist DAC in de tweede divisie kan O0pok derdedivisionist NOVO zich in de landelijke volley- fjalcompetitie langzamerhand tot de kanshebbers gaan Rekenen. DAC rekende na een zwakke start af met Bos- n$a/the Smash (3-1) en NOVO was te sterk voor Zaanstad en LUSV verraste iedereen met een 3-2 zege bij 7-jrhor. Bij de vrouwen wonnen Gemini en VCS met 3-0, 'sjerwijl Leython met 3-2 over Nivoc'68 zegevierde. >tii n§tEIPEN GER RENES IKDLLEYBALMEDEWERKER Bosta/the Smash-DAC 1-3 (15- 7, 8-15, 11-15, 9-15) n Castricum kwam DAC maar Ijnoeilijk op toeren. Het miste Robert-Jan Boonstra en spelver deler Meivin van de Meer en kwam al snel met 5-0 achter Hoor harde blokpunten. Daarna A\[verd het rommelig, mede door jjivat dubieuze scheids- en lijn- a{|echterlijke beslissingen. Ook in g-jde tweede set zat DAC niet in de |j0lvedstrijd. Het kwam met 7-2 en|ichter en realiseerde zich toen, lat het al bijna een punt kwijt vas. Na een time-out begon de te lopen. Spelverdeler lemco van Valkenburg bracht dartin Morsink en Menno Groenewegen in stelling en zij l-0jiCoorden aan de lopende band. 4^Ia de winst in deze set was het j'jgiVerzet van Bosta gebroken en 'pok al door de grote servicedruk Van DAC kwamen zij er niet [neer aan te pas. tGemini/K-MVC 0-3 (6-15, 7-15, 12-15) Tegen koploper MVC miste Ge mini zijn coach en Mattie de Tombe door griep. Daardoor kwam het routine te kort al von den de Voorschotenaren niet dat ze slecht hadden gespeeld. Als de passing lukte, kon met name de middenaanval veel scoren. AJs die pass er niet was en de aanval noodgedwongen door het midden moest, dan hing daar een tweemans-blok met de Bulgaar Vitonov als niet te nemen obstakel. Gemini had ook niet genoeg wissels om dat te veranderen. Thor-LUSV 2-3 (15-10, 5-15, 12-15, 15-10, 10-15) Thor had een leuke reputatie met uitslagen als 3-2 tegen de koploper opgebouwd, zodat wat LUSV liet zien een regelrechte klapper was. LUSV liep in het begin goed mee (7-8), maar ver dedigend pakte Thor zo veel, dat LUSV er niet aan te pas kwam. In de volgende set ver anderde coach Frank Knops van tactiek en werd de servicedruk opgevoerd en dat had resultaat. Ook daarna stond LUSV con stant voor (10-1). Een tussen- sprint bracht Thor nog tot 11- 11, maar vervolgens maakten de studenten de set uit. Na de re gelmatig verloren vierde stond LUSV er in de beslissende vijfde set weer. Thor zat er doorheen en de uitblinkende Eric de Muinck gaf met zijn sprongser- vice (diverse aces) en midden- aanval de aanzet tot de winst. Zaanstad 2-NOVO 2-3 (10-15, 3-15, 16-14, 15-8, 12-15) De eerste twee sets was het spel van NOVO goed verzorgd en bijna een klasse beter dan dat van Zaanstad. Nonchalance bracht de Noordwijkers in de derde op 14-11 achter. Bij 14-14 leek het naar 0-3 te gaan, maar in de loterij die volgde was Zaanstad gelukkiger. Een wissel (Hans Broere erin en Kees Ou wehand eruit) hielp niet (11-8) en wat foutjes betekende weer verlies. Na een peptalk was de vechtlust terug en won NOVO de vijfde set weer regelmatig. Leython-Sille/Jupiter 1-3 (15-6, 4-15, 5-15,4-15) Gebrek aan fitte spelers (Renee Kuilenborg ontbrak en Renee Leeflang was nog niet volledig inzetbaar na een knie-operatie) brak Leython uiteindelijk op. In de eerste set leek het tegen de nummer vier voor een daveren de verrassing te zorgen, maar daarna schrok het waarschijn lijk, want toen bepaalde Sille het beeld. Invaller Dirk-Jan Kwestroo toonde andermaal aan een groot talent te zijn. Vrouwen VCS-Delta 2 3-0 (15-5, 15-3, 15-10) VCS maakte korte metten met het iets lager geklasseerde Del ta. De Sassenheimers spoelden de kater van vorige week volle- Rachel Hoedemaker (links) was één van de pijlers van Leython in de wedstrijd tegen Nivoc '68. In het midden kijkt Arine van Vliet aandachtig toe. foto loek zuyderduin dig weg en lieten een spelletje zien, waarin alle onderdelen keurig verzorgd waren. In de tweede set serveerde Esther van de Niet de stand in één service beurt van 5-2 naar 13-2. De rest werd in de verdediging gepakt. In de derde speeltijd kwam VCS even met 0-4 achter, maar over het geheel was VCS een klasse beter. DVC-Gemini/K 0-3 (2-15, 2-15, 11-15) Gemini toonde een gigantisch klasseverschil. Ondanks blessu res en ziekte en verwees het DVC definitief naar de degrada tiepositie. Henriet van Maastrigt kon alle kanten op en met name de midaanval scoorde veel. De enige zorg van coach Bernard van de Pols was zijn team scherp te houden en dat lukte aardig. Leython-Nivoc'68 3-2 (15-19, 15-6, 13-15,9-15, 15-9) Leython had Marga Stokman (die de hele wedstrijd meedeed) en Carolien van Gendt als in valsters meegenomen om de door griep gehavende ploeg compleet te krijgen. Het speelde de eerste twee sets prima, maar zakte in de derde set weg (0-9). Een inhaalrace bracht uiteinde lijk nog een aardige stand op het scorebord. In de vierde set, waarin Leython zich niet vol doende kon herstellen, kreeg Nivoc als ploeg de rode kaart wegens onsportief gedrag. Na 6- 8 in de vijfde set serveerde Ra chel Hoedemaker Leython naar de verdiende overwinning.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23